HAARLEM'S DAGBLAD. 1WEED«Si®. Baltenlandach Overzicht Stadsnieuws Bkt&edand Onze Lachhoek FEUILLETON Da roode Pimpernel in Gevaar. «EVOLUTIE IK SPANJE EN DORLOG IN MAROKKO. Fern im Süd das schóne Spanlen... Deze heimwee-klacht zal nu door geen enkelen Spanjaard gezucht wor den, want Spanje is geen el dorado (land van belofte) meer De revolutie-koorts gloeit er, en brengt allerwege schrik en ellende. De burgers staan tegen de overheid op met kracht en geweld wordt de zending van soldaten naar Marokko bemoeilijkt spoorwegen zijn opge broken bruggen door bommen „op geblazen" barricaden worden in de straten opgeworpen, waar don for- meele gevechten tusschen de burgera en de trouw gebleven soldaten plaats hebben enz. enz. Wat men in Rusland voor eenige Jaren in 't groot gezien heeft, aan schouwen we nu in een kleinere editie in Spanje ook al zijn de aan- leidende omstandigheden niet pre cies gelijk. In het Vadertjes-land hadden de verdrukte onderdanen in derdaad reden om ontevreden te zijn, ook zelfs buiten den oorlog om. In Spanje ook Het is te begrijpen, dat de oorlog impopulair isl Wel is geen en kele oorlog sympathiek, maar we kunnen ons voorstellen, dat de Zuid- Afrikaansche boeien voor acht of negen jaar met geheel andere gevoe lens tegen de indringerige rooi-neks ten strijde trokken, dan de Spanjaar den nu naar het Moorenland trekken, om daar de belangen van enkele bankiers te dienen. Dat is en blijft toch de werkelijke aanleiding tot den oorlog. Nu ziet men daar in Spanje mannen en vaders uit hun woningen halen, om naar Marokko gezonden te worden en zich daar bloot te stellen aan het moordend lood der woeste Mooren Denkt aan het leed der on verzorgd achterblijvende moeders met jonge kinderen straks misschien weduwen en weezen Wel is oorlog een ontzettende plaag Voor een volk 1 Maar de volksoproeren zijn niet al leen beïnvloed door de ontevredenen over don oorlog. Voor velen is de oorlog slechts een aanleiding zoo geen bedekking, om hun omkeeringsge- zindheid te toonen. De oproerigheden gaan ook voor een belangrijk deel te gen het kabinet Maura, wiens kerke lijke staatkunde velen een doorn in 't oog is Dit wordt in Spanje ook goed be grepen. Vandaar, dat de tegenstan ders van den oorlog, die eerst met de betoogingen tegen de regeeringen meededen, nu waar ze het drijven der revolutionairen zien zich af zijdig houden en de opstootjes afkeu ren. Een der couranten schrijft o.a. „Indien de regeering gedwaald heeft eo een verkeerde politiek ge volgd heeft, dan is het nu in ieder ge val geen tijd voor critiek of blaam allen, zonder onderscheid van kleur of richting, moeten de handen ineen slaan, om haar taak te verlichten, om zonder aarzelen, en, ten koste van alles, de anarchistische troebelen te onderdrukken." Toch worden de oproeren niet min der. Vooral de 'n enkele steden gepro clameerde algemeene werkstakingen bevorderen deze ongeregeldheden. T Is zelfs zóó ernstig geworden, dat dé re gearing (zooals we trouwens gisteren al schreven) voor het gehee- le land den staat van beleg heeft af gekondigd, zoodat alle grondwettelij ke waarborgen voorloopig opgeschort zijn. Ook wordt bij geruchte verno men, dat liet kabinet Maura zal af treden, om plaats te maken .voor een militair kabinet. Sn in Marokko duren de gevechten onverminderd voort. De berichten daarover zijn spaarzaam. Eindelijk worden nu eens eenige cijfers van verliezen genoemd. De Spanjaarden verloren bij de gevechten op 25 en 26 Juli 10 hooggeplaatste off'cieren, ver scheidene officieren, en 1000 sol daten gedood, 1500 k 2000 ge wond. Ook moeten twee generaals zwaar gekwetst zijn. Ook de Mooren moeten groote ver liezen hebben. 27 Juli is er inmiddels 'weer gevochten, maar over dit treffen pntbreken nog alle bijzonderheden. Het moet op de<ze slagvelden treu rig gesteld zijn. Immers bijna elke Roode Kruis-arbeid ontbreekt. Moet ilaar niet voor gezorgd worden, om 't leed nog zooveel mogelijk te verzach ten Hoe moeten de duizenden ge wonden in Melilla verpleegd worden, 3oor de enkele doctoren en bij 't gemis van bijna alle noodige hulpmidde len Hoe ia nu de verhouding der vech tenden? Zoover uit da sobere berich ten is wijs te worden, heeft generaal Marinas nog kans gezien de stellin gen rondom Melilla te handhaven. Maar... met moeite, want Dinsdag deed de vijand een poging om de gemeenschap met de stad te verbre ken, en deze aanslag kon slechts met zeer veel moeite afgeweerd worden. Generaal Marinas zendt eiken dag telegrammen, om versterkingen te vragen. Zijn vijand is ook veel tal rijker en heeft nu weer 5000 nieuwo krijgers gekregen. Do Mooren zijn in het bezit van een buitengewoon groo te hoeveelheid nieuwe Mausers en patronengeneraal Marinas ver moedt daarom, dat er voortdurend op groote schaal krijgsmateriaal wordt gesmokkeld hij heeft daarom drin gend verzocht oorlogsschepen langs de kust te laten patrouilleeren om de zen handel te beletten. Daarvoor zijn nu eenige schepen vertrokken. Zal djit baten En zullen Marinas en zijn krijgers in staat zijn, zich de opdringende Mooren van het lijf te houden en het Spaansche bezit te handhaven Des kundigen beweren, dat Marinas, als hij voldoende versterkingen krijgt, zich staande zal kunnen houden, maar meer ook niet. Op het oogenblik heeft hij ongeveer 14000 man, tegen over 20.000 of 25.000 Mooren. wier krijgsmacht nog voortdurend toe neemt. Nu kan de Spaansche krijgs macht worden opgevoerd tot 25.000 man, desnoods tot 40.000. Men denkt wel, dat die macht voldoende zal zijn om het Spaansche gebied te beveili gen. Maar dan moet Marinas' optre den ook zuiver verdedigend blijven, en alleen gericht op handhaving der Spaansche posities. Een eigenlijken oorlog, een aanvalsbeweging op groo te schaal kunnen de Spanjaarden niet ondernemen. Daarvoor zou hun roepenmacht niet toereikend zijn Zij zouden moeten ageeren tegen het geheele Rif, dat een zeer moeilijk ter rein is vol onbekende gevaren het eind zou niet te voorzien zijn en de grootste rampen zouden kunnen vol gen. Voorloopig mogen de Spanjaar den blij zijn als zij 't zoover brengen, dat de Mooren merken, dat verjaging der Spanjaarden niet gaat en de Rif slammen, hoewel niet overwonnen, hen tenminste met rust laten. Andere deskundigen achten hef noodig, dat Spanje over 10Ó.000 man beschikt, want de Mooren zullen over eenigen tijd wel een 150.000 strijders om Melilla verzameld hebben. Inderdaad, 't ziet er voor Spanje niet rooskleurig uit. Een moeilijke buitenlandsche oorlog en dan nog de binnenlandsche twisten Gelukkig voor Spanje zijn de finan ciën in orde. De minister van finan ciën verklaarde, dat men geen de minste vrees behoefde te koesteren betreffende de betaling van coupons of voor wijzigingen in den rentestan daard. De oorlog zal geen enkel te kort veroorzaken het zal niet noodig zijn de toevlucht te nemen tot buiten gewone uitgaven. De minister ver- Gaarde zich tegen een heffing van 10 opcenten het evenwicht in de finan ciën is volkomen in orda DE KRETENSER QUAESTIE. De zitting der Turksche Kamer be- ;on met een vaderlandslievende Kre- a-betooging. De president las een groot aantal telegrammen voor uit alle oorden van het rijk, waarin werd medegedeeld, dat er overal vergade ringen zijn gehouden, waar ver klaard werd. dat alle Ottoman en be reid zijn hun bloed te vergieten voor de verdediging van Turkije's rechten op Kreta. Een aantal Turksche, Albaneesehe en Arabische afgevaardigden hielden redevoeringen, in welke zij de regee ring hare werkeloosheid verweten en haar aanspoorden krachtdadig op te treden en de Grieksche vlag, die op Kreta geheschen is te doen neerhalen. Ahmed Riza vatte de redevoerin gen, verklarende dat de Kamer do wenschen en gevoelens van de natie deelt, nog eens samen en beloofde, dat de regeering deze verklaringen zou overwegen en handelen In den geest der sprekers. Een verzoek om te mogen interpel- leeren over de Kretensïsche quaestie, werd door de Kamer verworden. Uit Kanea wordt bericht, dat de Grieksche vlag, cÖe Dinsdag wapper de boven de citadel aldaar, vervangen is door een andere (een van eigen schepping). De betooging in de Turksche Kamer lmd dus geen grond meer. DE VERDEDIGING VAN ENGELAND. Bij de behandeling van den begroo- tingspost voor de commissie van rijks verdediging zeide minister-president Asquitb, dat de commissie de moge lijkheid van een inval in Groot-Brit- tannië tot een onderwerp van onder zoek had gemaakt. Sedert 1905 waren er groote wijzi gingen gekomen in hetgeen men zou kunnen noemen den strategfschen toestand van Europa en de wereld. Op aandringen van Lord Rober-s was een sub-commissie benoemd, die gedurende het tijdsverloop 1907 tot 1908 alle veranderingen was nage- faan en tot de slotsom was gekomen, at zoo lang Groot-Brittannië's meer derheid Ier zee voldoende was verze kerd, een inval, zooals Lord Roberts bedoelde, ten eenen male onmogelijk was. Derhalve rust op de admiraliteit de plicht, die meerderheid te handhaven tegenover elke denkbare combinatie der mogendheden. Het tweede voorstel van de com missie was, dat Engeland voor de verdediging van het vaderland een leger zou organiseeren, sterk genoeg om overvallen of sporadische expedi ties af te slaan en den vijand te dwin gen met zulk een sterke legermacht te komen, dat het hem onmogelijk zou zijn om aan de vloot te ontko men. Wanneer deze twee voorwaarden vervuld werden, dan achtte het co mité voor de verdediging het land beveiligd tegen een inval. (Toejui chingen). De begrooting werd daarna aange nomen. Het Britsche ministerie van oorlog maakt bekend, dat het heeft besloten het territoriale leger uit breiden door vorming van een reserve, welke alle geschikte personen zal omvatten, die zich bereid verklaren tot deelneming aan de landsverdediging. Deze re serve zal bestaan uit drie afdeelin- gen. Tot de eerste zullen behooren 100.000 man, die tot aanvulling van de legersterkte bij verliezen in den oorlog zullen dienen. De tweede afdeeling zal bestaan uit technici, die geen soldaat zijn ge weest, maar in geval van nood toch belangrijke diensten zullen bewijzen, terwijl de derde, de veteranen-afdee- ling, zal worden samengesteld ui; officieren en manschappen, die ge diend hebben. ORGELBESPELING in de Groote- of St.-Bavo-kerk te Haarlem, op Dinsdag 3 Augustus, des namiddags van 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezerman. Programma 1. Fantasie, A. Hesse. 2. Adagio, M. Brosig 3. Sonate No. 2, A. G uil-mant. a. Allegro moderato. b. Larghetto. c. Allegro vivace, 4. Adagio, G. Merkel. 5. Aria uit „Elias", Mendelssohn. Apotheker-assistent. Rotterdam. Geslaagd de heer J. Yan Eden te Haarlem. Rubriek voor Vragen OoabonnaerdeD Lebbe» bet voorreoht riBgea op verschillend gebied, mits voor be&utrroording vatbaar, in te seaden bij de Rodactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 6S Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor sooveol mogelijk is, den dag na de Inzending. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats vsu den insonder vermelden, wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Ik heb mij dit jaar als lo- teling aangegeven, maar geen bewijs ontvangen. Word ik nu voor de Loting opgeroepen of moet ik er werk van maken ANTWOORD. Van elke aangifte der Inschrijving voor de nationale mili tie wordt door den burgemeester van de plaats waar de inschrijving te ge schied, een bewijs afgegeven. Heeft u dit bewijs niet ontvangen, dan raden wij u aan, dat alsnog te gaan vra gen ten Stadhuize, afd. militie. VRAAG. Een dienstmeisje is met 1 April in haar dienst gekomen en op die voorwaarde gehuurd, dat zij een kermisfooi en geen godspenning krijgt. Nu heeft zij tegen 1 Sept. haar dienst opgezegd. Heeft zij nu nog recht op die kermisfooi Zij heeft schriftelijk bewijs van de juffrouw. ANTWOORD. Het aannemen van een kermisfooi wordt beschouwd als het bewijs, dat de dienstbode min stens tot Febr. zal blijven. Uit dien hoofde zou zij dus geen recht op die foot hebben. Is evenwel overeengekomen, dat de fooi treedt In de plaats van den godspenning, dan zou de zaak an ders kunnen zijn, wat van de be woordingen van het bewijs zai af hangen. Zijn d'o bewoordingen van d'en aard, dat zij tot twijfel aanlei ding geven, dan vreezen wij, dat de dienstbode in geval de rechterlijke tusschenkomst werd ingeroepen, het geding zou moeten verliezen. VRAAG. Wij hebben een gehuwden broer, die naast ons woont, waarmee wij groote onaangenaamheden heb ben. Hij heeft mij en mijne moeder altijd erg geslagen. Wanneer moeder nu eens ziek werd of kwam te ster ven, heeft hij dan het recht om in huis te komen ANTWOORD. Ilij heeft wel recht op zijn moederlijk erfdeel, maar ais het zoover komt, moet hij dan maar een gemachtigde stellen. Het binnentre den in uwe woning kan hem worden belet en als hij het toch doet en zich niet op aanmaning verwijdert, is.hij zelfs strafbaar. VRAAG. Diezelfde broer heeft mij en mijn aanstaande al dikwijls ge moeid. Door tusschenkomst van de politie laat hij ons nu nog al met rust, maar nu doet zijn vrouw het. Zou .daar niets aan te doen zijn? ANTWOORD. Ook maar eens de po litie in don arm nemen en als zij zich uitdrukkingen veroorlooft, die haar met den strafrechter in aanraking zouden kunnen brengen, dan maar eeno vervolging instellen. VRAAG. Wanneer een dienstmeisje 1 Aug. haar betrekking verlaat, tot hoe laat heeft dan mevrouw het recht haar op dien dag in dienst te houden ANTWOORD. De wet bepaalt daar niets van en zou het ook bezwaarlijk kunnen doen. Het gebruik is, dat na 8 uur 's avonds of na afloop van de werkzaamheden aan het middagmaal verbonden, geen andere diensten meer worden geëlscht dan die drin gend noodzakelijk zijn en het meisje daarna vrij is of zooveel vroeger ais noodig is met het oog op eventueel vertrek naar elders. VRAAG. Wanneer men een huis na vier weken verlaat wegens vocht en omdat men er veel ongedierte in vindt, heeft dan de huisheer nog recht op de laatste week huur, wan neer hij instond voor zuiverheid en droogte ANTWOORD. Natuurlijk heeft hij recht om de huur te vorderen. Of u wederkeerig recht heeft om schade vergoeding te eischen, kunnen wij natuurlijk niot beoordeelen, maar van do verplichting om de huur te betalen kan u dat niet ontslaan. VRAAG. Zoudt u mij ook kun nen mededeelen, of de stoomboot maatschappijen op hare booten ook klerken in betrekking hebben Tot wien moet ik mij wenden om in een dergelijke betrekking geplaatst te worden ANTWOORD. Vraag eens aan de maatschappij Nederland te Am sterdam. VRAAG. Bestaat er in de Prins Hendrikstichtiug te Egmond aan Zee gelegenheid tot het opnemen van een jejaard echtpaar ANTWOORD. Wij moeten dit in- formeeren bij de Prins Hendrikstich ting zelfis het niet eenvoudiger, dat u zich zelf richt tot deji direc teur met bit voeging van een postze gel voor antwoord KEIZERLIJK BEZOEK AAN DE STEEG. Tijdens het bezoek van het Duit- sche keizerlijke paar aan Middachten, zal het kasteel in het telegraafnet op genomen worden, terwijl op het post en telegraafkantoor eenige Hughes- toestellen bijgeplaatst zullen worden en het personeel die dagen aanmer kelijk uitgebreid zal worden. Reeds thans zijn vele plaatsen langs den weg, dien de stoet volgt, tegen flinke prijzen verhuurd. Bij het hotel „De Engel" zal een groote tribune worden opgeslagen. MINISTER COOL. Minister Cool woonde Woensdag voor de eerste maal den Minister raad bij. OUD-MINISTER SABRON. De afgetreden minister Sabron heeft zich tijdelijk te Roozendaal in Gel derland gevestigd. EERSTE KAMER. Men meldt uit Den Haag De voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, baron Schim- melpenninck van der Oije, houdt vt blijf in Zwitserland. Een samenkomst van de Eerste Kamer ter behandeling van de nog aanhangig gebleven justi tieels wetsontwerpen is in de maand Augustus niet te verwachten. Vermoedelijk zal de Kamor daartoe in September kort vóór de sluiting van di*t zittingsjaar bijeenkomen. HET TWEEDE KAMERLID BLUM. Naar wij vernemen, heeft de heer J. H. Blum te Middelburg het voorno- mon om naast het lidmaatschap der Tweede Kamer zijn betrekking van lid van de Gedeputeerde Staten van Zeeland te blijven vervullen, (Midd. Ct.) VEREENIGING TER BEVORDE RING VAN DE NEDERLAND- SCHE VISSCHERIJ. Gisteren werd te Katwijk de 23ste algen,eene vergadering van de Veree- niging tot bevordering van de Ne- derlandsche visscherij door den voor zitter, mr. A. W. Schippers, geopend met een toespraak, waarin hij allen welkom heette, en in hot bijzonder den heer J. M. Bottemanno, direc teur dor visschershaven te IJmutden. Spreker woes er verder op, dat noch de Noordzeevisscherij, noch de Zui- dorzeevlsscherij, met inbegrip van de kust visscherij, op gunstige resultaten heeft kunnen bogen. Uit het verslag bleek, dat het aan tal leden met 2 is toegenomen en thans 564 bedraagt, verdeeld over 10 afdeelingen. Ook de Vereeniging tot bevordering der Zeeuwscho oester- cultuur is aangesloten. Wegens periodieke aftreding van de hoeren G. Dirkzwager, te Maassluis, J, H. Modderman, te Naaldwijk, en T. A. O de Ridder, te Katwijk, moest een bestuursverkiezing plaats heb ben. Genoemde heoren werden bij acclamatie herkozen. Aan de orde kwam hierna een voorstel van het hoofdbestuur, om bij de regeering aan te dringen le. op herziening der tractaten mot Bel gië en Frankrijk van 1884, betreffen- bergloon van visch net ten, in deu geest van liet contract, bestaande tus schen de Nederlandsche reederijon, dat hot vischloon als regel zal bedra gen f 2.50 per net2e. tot het afslui ten van dergelijke tractaten met an dere mogendheden om de Noordzee. Deze voorstellen werden aangeno men. DE TENTOONSTELLING TE TILBURG. Naar gemeld wordt. La officieel be sloten de tentoonstelling acht dagen te verleugen en doen geruchten de ronde, dat zij veertien dagen zal wor den verlengd. GEEN INTERPELLATIE. Het Volk schrijft Een nieuwsbureau verspreidt het bericht, dat Duys zal interpolIeeren over de quaestie dor ridderorden en verki'ezingsgeidon: Hieraan ontbreekt iedere grond van waarheid. SPLITSING MIDDELBAAR LAND BOUWONDERWIJS. In aansluiting met 't vorige bericht in zake het voornemen der Regee ring tot splitsing van het Middel baar Landbouwonderwijs te Wage- ningen en het oprichten eener afzon derlijke middelbare school voor Kolo niaal Landbouwonderwijs te Deven ter, wordt nu gemeld, dat bij den raad van Deventer is ingekomen een voorstel van B. en W., strekkende om o.a. bet navolgende te besluiten: le. De Gemeente stelt ter beschik king van het Rijk 1 H.A. grond voor proeftuin (den voormaligen proeftuin der gemeente In de Voorstad) en een gebouw, volgens een door den Minis ter goed te keuren plan op kosten der gemeente te bouwen, mits de bouw kosten niet meer bedragen dan f 75.000; 2e. Het Rijk betaalt voor de bouw kosten een jaarlijksche huur, bedra gende 2 1/2 der bouwkosten en on derhoudt het gebouw op zijn kosten: De Minister heeft bereids te kennen gegeven de goedkeuring aan deze voorwaarden te kunnen hechten. VOOR HET KIJKSPEL. Baas van het spel: Jat dames en hoeren, deze wildeman is zulk oen kannibaal, dat u allen met één roet in zijn maag staat. MILITARISME. Mevrouw (tot haar ontsteltenis een soldaat in de keuken bemerkende). Zoo. En waar is nu de kip, het kalfsYleesch, het dessert? Keukenmeid. O, mevrouw, het is ontzettend, zooveel als het militaris me tegenwoordig verslindt GEHEIM. Zij: Ach, Eduard, het is toch zoo heerlijk in 't geheim geëngageerd te zijn, zonder dat iemand er ook maar iets van vermoedt. Al mijn vriendin nen benijden mij er om. HARTSTOCHTELIJK HENGELAAR. Boer. Hier kunt u lang zitten; hier is geen visch. Hengelaar. De visch kan mij niets schelen; ik hengel alleen voor mijn pleizier. DE SCHULDIGEN. Kastelein (in de dorpssocieteit). »-• Daar staat een dame buiten, die be weert dat haar echtgenoot haar had beloofd vóór tienen thuis te zijn. Allen opstaande. Excuseert u mij een oogenblik. ALTIJD MAN VAN ZAKEN. Struikroover: Je geld of je le ven... Koopman: Wacht wat, manne tje... laat me eerst even berekenen WOORDELIJK OPGEVOLGD. Mevrouw. Wel, hebt u mijn schrijven aan den dokter ter hand ge steld? Dienstbode. Neen hy was niel thuis; ik vond de deur gesloten. Mevrouw. En ik heb je gezegd, dat je op zijn komst wachten moest! Dienstbode. Dat is ook zoo! Maar ar hing een kaart: „Keer dadelijk te rug," wat ik aanstonds heb gedaan. Loopjongen (tot terugkeerenden pa» troon). Er is iemand geweest, die zei dat hij u een pak slaag wou ge ven. Patroon. En wat zei jij? Jongen. 't Speet mij dat u niet thuis was. VLIEGPROEVEN TE AMSTERDAM. Naar verzekerd wordt hebben ds onderhandelingen omtrent de vlicg- proeven op het terrein van R. A. P. vasteren vorm aangenomen, zoodat de eerste evolutiën in Amsterdam in het begin van Augustus zullen plaats vinden. De juiste data zullen nog na der bekend gemaakt worden. Uitge breide maatregelen worden genomen om een talrijk publiek te kunnen ont vangen, o.ni. wordt de linkerüribune in 't verlengde der rechtertribune ge plaatst, zoodat men een onbelemmerd uitzicht over de terreinen krijgt. Men kan dus zoowel in Den Haag als te Amsterdam zien vliegen. VERPLICHTE WINKELSLUITING TE GRONINGEN. De Groningschen raad stelde kort geleden in handen van B. en W. om advies een voorstel van prof. dr. B. Symons c.s., om B. en W. uit te noo- digen tot 't ontwerpen van een ver ordening met bepalingen omtrent een vervroeg sluitingsuur voor winkels en magazijnen, waarbij het sluitingsuur, behoudens de noodzakelijke uitzonde ringen, bepaald wordt op 9 uur des avonds. B. en W. hebben nu advies uitge bracht. Zij zeggen daarin dat het hun voorkomt, dat een regeling van de bedoelde materie meer ligt op den weg van den Staat dan op dien der gemeente. B. en W. deelen voorts mee dat de kans op eene Rijkswet in den jong- sten tijd niet geringer is geworden, want zeggen zij: „uit een betrouwba- Naar het Engelsch, door Barones Orezy. 15) Marguerite koek naar haar echtge- hoot. Zij zag hem zijn breede schou ders ophalen, toen hij Chauvelin voor 't eerst in 't oog kreeg en op zijn ge- iwone slaperige, goedhartige manier paar de verschrompelde gestalte van den zwijgenden Franscbman keek. De woorden, diie zij van plan was te uiten, kwamen haai' nooit over de lip pen zij wachtte af, om te hooren wat de beide mannen tot elkaar zouden zeggen. Het instinct van de groote dame der Svereld, gewoon aan de vormen der ponversatie, gaf haar nog juist vol doende tegenwoordigheid van geest genoeg, om da vereischte diepe hui- ging voor Zijn Koninklijke Hoogheid te maken. Maar de Prins vergat zijn gewone galanterie en was geheel ver diept Ln de kleine scène voor hein. Hij, ook, keek van de donker gekleede ge stalte van ChauveJin naar die van den schitterend uitgedosten Sir Percy. Hij vroeg zich evenals Marguerite af, wat er achter dat lage, gladde voorhoofd van dien ongeëvenaarden dandy zou omgaan, wat er achter die ondoorgrondelijke goedhartige uit drukking van die slaperige oogen verborgen zou wezen. Van de vijf personen daar in de duistere en stoffige tent tegenwoor dig, scheen Sir Percy Blakeney zeker net minst van zijn Stuk gebracht. Hij had juist lang genoeg gezwegen om ChauveJin gelegenheid te geven zich volkomen, bewust te worden van een gevoel van ergernis en verveling, toen slenterde hij met uitgestoken hand en de beminnelijkste van alle glimlach jes naai' den gezant toe. Ha I zei hij, met zijn half verle gen, half ge amuseerden glimlach, mijn waarde vriend uilt Frankrijk! Ik hoop, mijnheer, dat ons var- wenscht klimaat u yaudaag niet te veel hindert. De vroolijke stem scheen de span ning te verbreken. Marguerite zuchtte? van verlichting. Wat was ook eigen lijk natuurlijker dan dat Percy, met zijn onuitputtelijken voorraad opge wektheid, den man die eens gezworen had hem naar de guillotine te zullen brengen, aldus begroette Chauvelin zelf, gewoon aan de on vergelijkelijke bedaardheid van zijn vijand, was nauwelijks verbaasd. Hij boog diep voor zijn Hoogheid, die zich kostelijk amuseerde met de kalmte van Blakeney en nu geneigd was genadig te zijn tegenover Ieder een zelfs ofschoon de persoonlijkheid van Chauvelin als bekend leider van een revolutionaire regeering, hem na tuurlijk buitengewoon tegenstond^ Maar de Prin3 zag ln de verschrom pelde, kleine gestalte tegenover hem blijkbaar een doelwit voor de brutale pijlen van zijn vriend Blakeney, en ofschoon de geschiedschrijvers het wiet eens zijn over de quaestie of George de Prins van Wales al dan niet bekend was met liet dubbel be staan van Sir Percy, toch is er geen twijfel aan of hij was altijd bereid zich te vermaken met een positie, waarin een van de bekende vijanden van den Rooden Pimpernel in het nauw werd gebracht. Ik heb ook Mijnheer Chauvelin in eenige maanden niet gezien, zei Zijn Koninklijke Hoogheid met duide lijk merkbare Ironie. En ala ik mij niet vergis, dan heeft u het hof van mijn vader verleden laar geheel on» verwacht verlaten? Neen, uw Koninklijke Hoogheid, zei Sir Percy vroolijk, mijn vriend Monsieur... e... Cliaubertin en ik had den ernstige zaken bo behandelen, die alleen in Frankrijk afgedaan, konden worden Niet waar, Mijnheer? Juist, Sir Percy, antwoordde Chauvelin kortaf. Wij hadden le spreken over heel leeltjke soep In Calais, niet waar? ging Blakeney op denzelfden spotten- den toon voort, en wijn die ik met plezier voor azijn zou verslijten. Monsieur.... e.... Chaubertin.... neen, neen, pardon,... Chauvelini Mijnheer Chauvelin en ik Waren het volkomen eens op dat punt. De eenige zaak, waarover wij het niet volkomen eens waren, was de quaes tie van snuif. Snuif I lachte Zijn Koninklijke Hoogheid, die zich kostelijk ver maakte. Ja, uw Hoogheid.... enuif" Mon sieur ChauvelLn is als ik het zoo eens zeggen mag zoo verfijnd in zijn gfmaak v.oor snuif, dat hit er pe per doorheen verlangt... Niet waar, Monsieur.... e... Chaubertin? Chauvelin, Sir Percy, merkte de ex-gezant droogjes op. Hij was vast besloten zijn geduld niet te verliezen, en keek welwillend en vriendelijk, terwijl zijn onbe schaamde vijand sich ten zijnen koste vennaakte. Marguerite had Intus- schen haar oogen steeds op het scher pe, listige gelaat gevestigd gehouden. Terwijl de drie mannen samen spraken, scheen zij plotseling het be sef van de werkelijkheid der dingen te verliezen. Deze toestand kwam haar zoo eigenaardig bekend voor, als een droom, dien zij al meerma len gedroomd had. Plotseling werd het haar volkomen duidelijk, dat de goheele scène voor uit in elkaar was gezet en gearran geerd de tent met haar helkleurig aanplakbiljet, Demoiselle Candeille, die om haar bescherming vroeg, haar uitnoodiging voor de jonge actrice, het plotseling verschijnen van Chau velin dat alles was vooruit bepaald en afgesproken, niet hier, niet in En geland, maar ginds in Pairijs, ln een of andere sombere vergaderplaats van bloeddorstige schurken, die een laatsten val hadden bedacht voor de vernietiging van den stoutmoedlgen avonturier, die den Rooden Pimper nel genoemd werd. En zij was ook een der poppen, die een rol moest vervullen vooruit voor haar klaargemaaktzit had juist zoo gehandeld ale z ij van haar verwacht hadden, had dezelfde woorden ge sproken, die men haar wilde laten zeggen; en toen zij naar Percy keek scheen hij zich van d'i «Ules volkomen onbewust, onbekend met dezen val van welks bestaan iedereen hier te genwoordig overtuigd was behalve hijzelf. Zij zou hebben willen vechten' tegen deze spookachtige gewaarwor ding van een mechanieke pop te zijn opgewonden, om bepaalde dingen te doen, maar zoover kon zij het niet brengenhaar wil scheen verlamd, haar tong weigerde haar zelfs den dienst. Als in een droom hoorde zij Zijn Koninklijke Hoogheid vragen naar don naam van de jonge actrice, die aalmoezen vroeg voor de armen van Parijs. Dat was ook vooruit zoo afge sproken. Zijn Koninklijke Hoogheid was op dit oogenblik ook een pop, die moest dansen, spreken en hande len zooals Chauvelin en zijn colloga's aan de andere zijde van liet Kanaal dat besloten hadden. Geheel werktuL gelijk stelde Marguerite Demoisqlie Candeille aan den Prins voor. Als Uw Hoogheid het wil toe-, staan, zei ze, dan zal Mademoisolte Candeille eenige van haar bekoorlij ke oud-Fransche liedjes morgen op mijn avondfeest laten hooren. IWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5