Letteren en Kturö Kerk en School Gemengd Nieuws Land en Tuinbouw Sport en Wedstrijden INGEZONDEN Pers-Overrieht Stoomvaartberichtea ire broil beoben wij vernomen, dat de Staatscommissie voor den Midden stand op den 5den April J.1. met al gemeene stemmen zich heelt veree- uigd met een vóóxontwerp van wet in rake vervroegde winkelsluiting en dat dit Yóórontwerp met zeer belang rijks bijlagen en ©ene memorie van Toelichting zoude worden aangebo den aan H. M. de Koningin met ver zoek om openbaarmaking daarvan." De invoering te Groningen van een verordening op de winkel- en maga- rijnensluiting zoude Tn sterke mate bet karakter een er proefneming moe ten dragen zoolang geen enkele stad in Nederland is voorgegaan en eene Rijkswet ontbreekt. Aan zulk een proefneming moet naar bun meening Groningen niet worrden blootgesteld. Zij ontraden daarom den Raad zicb met bet voorstel-Symona as. te ver eenigen. EEN POGING TOT MOORD. Dinsdagavond kregen eenige treizen- de kooplieden, die in eene slaapstede in de Vleeschhouwerstraat te Nijme gen vertoefden, twist. Na eenigen tijd begaf het gezelschap zich op straat, waar de twist in handtastelijkheden overging en aan beide zijden klappen vielen. Een der mannen trok bij die gelegenheid een mes en stak het zijn tegenstander in bet hoofd; het mes werd nog in de wond gevonden, toen hij door da politie werd opgenomen. De getroffene ia naar het R. K. zie kenhuis gebracht; hij was 24 uur la ter nog niet bij keiinis en voor bet behoud van zijn leven wordt gevreesd. De dr.der is gearresteerd. DE MIDDENSTANDSTENTOON STELLING TE AMSTERDAM. Dezesr dagen had eene conferentie plaa*s tusschen de directie van het Paleis voor Volksvlijt en het uitvoe rend comité der tentoonstelling. Be sloten werd op den verjaardag van de Koningin-Moeder op 2 Augustus a.s. de zalen en den tuin feestelijk te ver lichten en des middags en des avonds een dubbel orkest te laten optreden. De tuin zal dan op dezelfde feestelij ke wijze geïllumineerd worden als op den avond van den eersten congres dag van den Middenstandsbond. Vervolgens werd nog besloten bij wijze van proef Vrijdag 6 Augustus een élite-avond te maken. Alsdan zal de toegangsprijs 's avonds op f 1 ge steld worden en tevens zullen dan de zalen en de tuin feestelijk geïllumi neerd worden. NIET DE GEZOCHTE THOMAS! De persoon, die als inbreker-uitbre ker naar Breda was overgebracht, is gebleken deze niet te zijn en weer in vrijheid gesteld. De Antwerpsche politie maakt nu een eigenaardig figuur, want ze had Thomas al een paar maanden in ar rest gehouden. Thomas, de echte, dus de nog niet gevonden ThomasJ is slimmer dan onze Haarlemsche Fransl ONGELUKKEN. Gister geraakte de stoker L. Birug- geinan van de Meijerijsche Stoom tram te 's-Hertogenbosch bij het raa- geeren tusschen de machine en dea lossteiger. De ongelukkige werd ver pletterd en was onmiddellijk een lijk. Vah den Vliasinger Loodskotter „Nummer 11", welke door het loods- iransportvaartuig „Frans Naerebout' naar Delfzijl werd gesleept, is op de hoogte van den Nieuwen Waterweg, bij het uitzetten van den kluiver, de loodskweekeling W. S. overboord ge slagen en verdronken. Hij laat een weduwe met één kind achter. Schipper Verduin, van het zeil schip „Neptunua" is te Emmerik door de giek over boord gesiagen en ver dronken. 't W-JARIG BESTAAN VAN DEN ZIONISTENBOND. Zondag zal te Scheveningen een landdag van den Ned. Zionistenbond .worden gehouden ter herdenking van het tienjarig bestaan van dien Bond. Des middags van 13 uur heeft er een propagandavergadering plaats, waar dr. Auerbach uit Berlijn en de heer Neh. de Lierne het woord zullen .voeren. BRANDEN. Door het heetloopen van een poulie ls er voor de tweede maal een begin van brand ontstaan in de mar chinehal op de Tilburgsche tentoon stelling. Ook nu is de schade gering. NEDERLANDSCH LANDBOUW- COMITé. Gister werd te 's-Gravenhag© de ge wone algemeene vergadering gehou den van het Nederlandsch Londbouw- oomitê. De voorzitter, de hew P. J. A. de Bruïne, herinnerde aan het feit dat het comité 2 4Juli jl. 25 jaar hoeft bestaan. Hij wees er op, hoe het 25 en 30 jaar geledon ontzettend veel moeite kostte de stem van den land bouw gehoor te doen vinden in de re- geeringsbuireaux. Dat was niet een ge volg van gebrek aan goeden wil maar van het gemis aan goede en deugde lijke voorlichting. Nu is dit gelukkig andersl Spr. eindigde met den wensch, dat het Comité zou voortgaan met ont wikkeling van kracht in het belang van den geheelen Nederlandschen landbouw. Met 60 van de 62 uitgebrachte stem men werd de heer P. J. A. de Bruïne sis voorzitter herkaon. De periodiek aftredende leden van het bestuur, de heeren dr. G. W« Bruinsma en J. L. Pauwen, werden eveneens herkozen. Het verzoek van den heer S. R. von Franck om ontslag als secretaris we gens het aannemen van een andere betrekking, werd ingewilligd. Het ontslag werd op de meest eervolle wijze verleend. Het bestuur stelde voor als secreta ris te benoemen den heer Van Gende- ren Stort, lid van het bestuur van het Nederlandsch Landbouwcomité. In middels had het bestuur een schrijven ontvangen van het Ned. Instituut van Landbouwkundigen met het verzoek om nog niet tot de benoeming over te gaan, maar alsnog een oproeping van sollicitanten te doen en voor de benoeming oen gediplomeerd land bouwkundige in aanmerking te doen komen. De heer Manaholt stelde een motie voor om de benoeming aan te hou den en alsnog een oproeping van sol licitanten te doen.- De Voorzitter verdedigde alsnog de houding van het bestuur, dat eenpa rig en op de beste wijze getracht heeft in de plotseling ontstane vacature te voorzien. Na nog eenige discussie werd de motie verworpen met 41 tegen 13 stemmen. Het bestuur bleef buiten stemming. Tot secretaris werd daar na gekozen de heer C. G. J. A. van Genderen Stort, lid van het bestuur van het Nederlandsch e Landbouwco mité te Gorinchem, met 44 rnn de 61 stemmen. Blanco waren 17 stemmen. HARTLNG—LANDESEN IN NEDERLAND. Uit de onthullingen welke Boertzeff thans omtrent de werkzaamheid, van Harting—Landesen doet, blijkt, dat deze zich ook in ons vaderland moet hebben opgehouden. Men had in België er de justitie te Luik een verwijt van gemaakt, dat' deze na den hommenaanalag In deze stad, de dader baron Sternberg, alias Harting—Landesen ongehinderd had laten ontsnappen. Dit verwijt nu, is ongegrond, zegt Boertzeff. Na,den aanslag hield de Belgische Justitie, die Sternberg van den aan slag verdacht, doch geen genoegza me bewijzen tegen hem in handen kon krijgen, hem desniettemin in het oog. En toen hij op zekeren dag op dan trein naar Holland stapte, ging de slinksche rechter van instructie in denzelfden trein, stapte aan hetzelfde station als Harting—Landesen uiten voigde dezen in 't hotel, waar hij ka mers rta.m De rechter van instructie waar schuwde de Nederlandsch© politie en trachtte Sternberg te doen aanhou den. Maar de Nederlandsche autoriteiten aarzelden daartoe over te gaan en zoo kon Sternberg ongehinderd ver der trekken. Aldus het verhaal van Boertzeff. NEDERLANDSCHE ORGANISTEN- VEREENIGING. Woensdag LI. werd te Utrecht de twintigste jaarlijkscke algemeene ver gadering der Nederlandsche Organis ten-Vereeniging gehouden. Uit de verslagen bleek de gestadige toene ming van leden en donateurs. De aftredende bestuursleden, J.os. A. Verheijen, voorzitter, en J. van Dissel, muzlek-commissaris, werden herkozen en in plaats van wijlen den heer J. C. Braspenning werd de heer J. C. Dudok te Amsterdam als be stuurslid gekozen. Het legaat, groot f 2500, door den heer Braspenning der Vereeniging vermaakt, werd op voor stel van bet bestuur tot een afzon derlijk „Braspenning-Fonds" bestemd om vau de rente daarvan de onkosten te dekken van eventueele examens, door de Vereeniging af te nemen, en een commissie van drie bestuurs- en twee gewone leden benoemd tot rege ling vau di; fonds. De algemeene vergadering in 1910 zal te Amsterdam worden gehouden, en dan tevens het 20-jarig bestaan der Vereeniging ©enigszins feestelijk herdacht worden, waarvoor de alge meene vergadering een bedrag toe stond Aan alle aanvragen om ondersteu ning kon worden voldaan. Het kapitaal der Vereeniging be draagt thans 20.820.57 1/2. De jaarlijkseh© subsidie aan het Maandblad „Het Orgel" werd weder om toegestaan. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. De Revue der Spoileu bevatfoto's van den Vierdaagschen Roeiwed- strijd, van de internat. Lawntennis- wedstrijden In Den Haag, van de Athletiek-wedstrijden te Deventer, van onze concours-hippiques, onze wielerbanen, van den overtocht over het Kanaal (Blériot), van den zwem wedstrijd door Parijs (Ooms) en van <le zwem- en waterpolowedstrijden te Amsterdam. De „Auto" bevatRaadgevingen voor chauffeurs. Uit de practijk van den automobilist. Een kijkje in Java. Automobilisme in Ned.-Indië. De schuld van den chauffeur. Automo bielkalander 1909. Luchtscheepvaart Bedrijfskosten van een motorlucht schip. Blóriot vliegt het Kanaal over. De herleving der tricar. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Hasselt ds. W. Zijl stra te Bxuchem. Aangenomen het beroep te Bergen (N.-H.) door ds. J. P. Cannegieter Dz. te Oostvoorne, die voor het be roep te Boskoop heeft bedankt. EEN VERSCHRIKKELIJKE NACHT IN EEN LEEUWENKOOL Een vreeaelijke nacht doorleefde onlangs de eenarmige Leeuwentem mer Jack Bocnarlta te New-York. Hij' ging '8 ochtends tegen 2 uur in de kooi, ten einde de gewone oefeningen met de dieren aan t>e vangen. Een dar leeuwen, die den naam Roosevelt voert, was eerst vier maanden geledan uit de Afcrikaansche wildernis in ge vangenschap overgebracht en had zijn temmer reeds meermalen veel moeite veroorzaakt. Het is regel, dat geen dier wordt gevoederd voor bet zijn oefeningen heeft verricht. Een dor opzichters moet tegen dten regel gezondigd hebben. Toon Bonarita de kooi binnenging, brulde de leeuw en maakte aanstalten, zich op den tem mer le werpen. Hij bukte echter nog voor den blik van Bonarita, en doze begreep, dat hem slechts onverschrok kenheid en tegenwoordigheid van geest redden kon. Er begon nu een ontzettend staren van oog in oog. Bonarita noch de leeuw verroetrde of maakte eanig geluid. De leeuw- bleef ia bukkende houding staan, ge reed om den sprong te wagen. De dierentemmer stond met starren blik, de zweep in de hand. Dit duurde vijf uren. De krachten van Bonarita sche nen hem te begeven. Maair met boven- men echel ij ke kracht hield hij zich staande. Tegon hot aanbreken van den dag was echter de kracht van den man uitgeput. De leeuw scheen dit te vctedm en sprong op Bonarita toe, en alleen door .een bandagen sprong gelukte het dien temmer, onge deerd te «ntkomten. Tegelijkertijd deed do leeuw een tweeden sprong en ditmaal werdton den man de schou ders opengereten. In tusschen waren zijn helpers toegesneld, openden een deur dier kooi en begroetten da leeuw, toen hij zich op ben werpen wilde, met verscheidene loese sche ten, om hem bang te maken. Dit ge lukte kiderdaad, waarop men <te leeuw door het laten YaJJen van een luik kn een donkere kood bracht. Daar liet men ham eenige oogenblikken vertoeven, ten einde hem tot kalmte te brengen. Bonarita werd, nadat zijn wonden door een erts verbonden wa ren, naar zijn woning vervoerd. EEN HUWELIJKSDRAMA. Dultsche bladen melden, dat een uit Nederland afkomstig, te Bremen woonachtig sigarenfabrikant zijn vrouw met revolverschoten en mes steken zóó ernstig heeft verwond, dat zij aan de gevolgen is overleden. De man bracht zichzelf eveneens levens gevaarlijke wonden toe. Hij beweer de dat zijn vrouw hem wilde vergif tigen. DE PRESIDENT VAN COLUMBIA DOET AFSTAND. Het voorstel van generaal Reyes, om afstand van het presidentschap van Columbia te doen, is door den Senaat met algemeene stemmen aan genomen. Zijn opvolger zal den 3en Augustus verkozen worden. DE HUDSON-FEESTEN. Er is reeds de aandacht op geves tigd, dat de Duiteeh-Amerikauen in den staat New-York van zins zijn, met groot© opgewektheid deel te ne men aan de Hudson-Fulon-feesten. Ook het officieel© Duitechland blijft niet achter. De Duitsche bladen mel den,, dat, op ultnood'iging van de Ame- rikaamsche regeerlng aan de Duit sche regeering, tot deelneming aan de feesten, van Duitsche zijde toezeg, ging ls gedaan, dat Dudtschland zich officieel zal laten vertegenwoordigen door groot-admiraal von Koster, en dat eon eskader van, hoogstwaar schijnlijk, vier Duitsche oorlogssche pen ondier commando van een vlag officier zal deelnemen aan de vloot- schouw. Welke deze vier schepen zullen zijn, is nog niet vastgesteld. Ook Engeland zal zich bij de feesten te Now-York uitstekend doen vertegen, woordigen. Het stuurt zijn vijfde krui- aers-eskader, 't welk bestaat uit vier snelvarende kruioars. De officieel© vertegenwoordigd van Engeland bij de feesten zal Lord Roberts zijn, of anders Lord Rosebery. DE CHOLERA IN RUSLAND. In de afgeloopen wtek zijn in Rus land in de door de cholera bezochte gouvernementen 838 personen aan cholera ziek geworden, waarvan er 384 stierven. In de week daaraan voorafgaande bedroegen deze cijfers rasp. 1270 en 530. De gouvernementen Wilna en Minsk zijn door cholera bedreigd ver klaard. DE PAUS EN DE WEEZEN VAN CALABRIë. Z, H. de Paus heeft besloten te Reggio (Calabrië) op zijne kosten twee scholen met eetzalen te laten bouwen voor het onderwijs der kinde ren, die bij de jongste aardbevingen aldaar hunne ouders hebben verlo ren. Elk dezer scholen zal 300 kinde ren kunnen bevatten. HERFSTVOEDER. 't Ziet er voor de veehouders treu rig uit. De hooioogst is algemeen erg tegengevallen. Deden eerst de nacht vorsten veel kwaad aan de weiden, later hield de langdurige felle droog te alle ontwikkeling van het gtras te gen. Velen konden slechts in de be hoefte van het vee voorzien, door het land, anders voor hooiland bestemd, eveneens te doen beweiden. Tegen ongekend hooge prijzen is het be schikbaar hooi verkocht, tal van koo- pers zien met groote sorg den betaal dag tegemoet, anderen waren niet in staat iets te koopen. Men hoopt nu op een gunstigen na zomer en herfst, opdat het groen en herfstvoeder zooveel mogelijk vergoe ding schenken. Daartoe moet echter de boer naar sijn vermogen medewer ken, hij moet er zoo vlug mogelijk bij zijn om zoowel het hooiland als het vrijkomende bouwland, waarop hij herfstvoeder wil verhouwen, te be mesten met direct werkende meststof fen. Daartoe kunnen hem de kunst meststoffen dienen. Wie op zijn hooi- lan dp«r H.A. uitstrooit: een baal of 5, 6 superphosphaai en evenveel pa tentkali en daarbij ook niet vergeet 1 a 2 baal Chilisalpeter, die kan, bij gunstig weder, nog een prachtige na- weide krijgen. Op zwaarder gronden, wanneer men die rijk aan kali weet, kan misschien de kali worden wegge laten. Ook van het bouwland trachte men dit najaar te halen, wat er van te krijgen is. Fluks dus, als het roggeland vrij komt, dit één- of tweemaal gebouwd, voor stoppelknollen, maar dan ook de bemesting niet vergeten of slechts ten halve aangewend. Stalmest kan bier niet dienen, al thans minder goed; deze kan ook be ter bewaard blijven voor het hoofdge was. De bemesting moet er op ge richt zijn het gewas dadelijk van voedsel te voorzien, opdat het in den korten groeitijd zich nog krachtig kan ontwikkelen. Per H. A. geve men minstens 200 KG. patentkali, 200 KG. superphosphaai en 100 KG. Ghilisal- peteir; de beide eerste meststoffen kan men onderploegen of scherp ineggen; het laatste voldeed ons op hoogen zandgrond verreweg het best en we kregen dan een mooien oogst. In 1906 namen we een vergelijkende proef: onbemest en bemest, met en zonder kali, met kainiet en patèntkall. Onbemest leverde 10.000 KG., zon der kali 13.300 KG., met kainiet (plus super en Chili) 18.400 KG., met pa tèntkall (super en Chili), 24.800 KG. Patèntkall voldeed dus het best en gaf alleen reeds, het loof niet mede- gerekend, een vermeerdering van, 11.500 KG. knollen. Zoo handele der halve ieder, die niet bij de voorvrucht reeds, met het oog op het na-ge was, eenige balen slakkenmeel en kainiet meer heeft uitgestrooid. Ook de stop pelvelden van haver, tarwe en boek weit behoeven niet onbemest te blij ven, zooals veelal geschiedt. Ook daar kan, bij een tijdige en doelmatige be mesting, nog een mooie groenvoeder- opbrengst verkregen worden. Men kieze dan een snelgroeiend stoppelge was, b.v. gele of witte mosterd, welke elders met succes wordt verbouwd en, volgens Strebel, een groene massa, geschikt voor veevoer, van 1623000 KG. per H.A. kan geven. Een gelijke bemesting, als hierboven genoemd: 5 k 6 baal super en een gelijke hoeveel heid patentkali, worde ook hier ver strekt, terwijl na de uitzaaiing van het zaad (3040 KG. per H.A.) nog 200 KG. Chilisalpeter worde gegeven. Het gewas moet vroeg, d. w. z. ee nige weken vóór den bloei, worden gemaaid, omdat dewijl het anders te stengelig wordt en een te sterke mos- terdsmaak krijgt. Door den heer Bertels te Amster dam wordt, met het oog op den voe- dernood, aangeraden thans In ge noemde haver- of boekweitstoppel Chineesche radijs (Oelrettich) uit te zaaien, waarvan men, volgens hem, dan vóór den winter 80 k 40 duizend Kilo groervoeder per H.A. zal kunnen oogsten. Wij missen de gegevens om dit advies te kunnen ondersteunen. De teelt moet vaak groote bezwaren geven; bet gewas, dat vaak van de weersgesteldheid veel te lijden heeft, legert licht en is dikwijls moeilijk te oogsten. De cultuur vond nergens in gang. Wij willen echter niemand de proef ontraden, maar meenden te moeten mededeelen, wat ons er van bekend is. Liever evenwel wijzen we nog op het stoppelgewasspurrie, dat gerin ge eischen stelt. In den regel wordt de rogge-stoppel zoo spoedig mogelijk zonder eenige bemesting ondiep om geploegd, flink geëgd, waarna per H.A. 30—40 Liter zaad wordt uitge zaaid, van reuzenspurrie 4050 Liter, welk zaad ondiep wordt geëgd of ge rold Wie de opbrengst wil verkoopen rold. Wie de opbrengst wil verhoogen strooie 100 KG. Chili per H.A. uit; wie zien wil, wat de kunstmest ver mag, wende aan, behalve Chili, 200 KG. patèntkall en 300 KG. superphos phaai. C. B. LATHAMS TWEEDE MISLUKTE TOCHT OVER HET KANAAL. De Engelsche bladen bevatten uit voerige verslagen van den laatsten tocht van Latham, die in het gezicht van de Pier van Dover wegens een ge brek aan zijn motor ten tweeden male werd teleurgesteld. Hij vertrok van de Fransche kust, nagestaard door eein ontzaglijke menigte, eenige minu ten voor zes. De wind was gunstig, doch er v'el een lichte regen. Men herinnert zich, dat ook de graaf De Lambert op de Brabantsche heide on tijdig moest nederdalen, daar de re gen zijn motor In het ongereed© bracht. Latham zal nogmaals een poging wagen, doch dat zaJ nog eenigen tijd duren. Latham verhaalt, dat de omstan digheden bij het begin van zijn twee den tocht hem zeer gunstig schenen. Hij steeg tot een hoogte van 500 voet, en genoot het volste vertrouwen, Do ver te bereiken. Een heerlijk gevoel van een naderenden triomf greep hem aan. HU gevoelde, dat de overwinning eindelijk onder zijn bereik was geko men. De machine werkte met rhylh- mische zekerheid voor den lucht vaarder een verrukkelijk gelu'd. De witte kust van Engeland scheen le rijzen, te groeien, duidelijker te wor den met eiken slag van den motor. Halverwege den tocht was Dover duidelijk zichtbaar. De machine werk te prachtig. Latham keek naar den motor. Alles was in orde Nog 20 mi nuten en hij zou op de Engelsche kust aankomen. Calais met zijn grooten toren was nog slechts vaag zichtbaar. Dover daarentegen groeide. Toen, on geveer drie mijl van de kust, hoordo hij de sirene der stoomschepen. Hij wist dus, dat men hem zag naderen. Dit deed zijn hart sneller kloppen. Toen kwam het treurspel. Latham was nog slechts 11/2 mijl van den ha venmond, toen de motorslagen meer aarzelend werden en ten slotte geheel uitbleven. De snelheid van het toe stel, dat begon te dalen, verminderde. Toen de machine zich ongeveer 30 voet boven het water bevond, dreef ze ols een gewonde vogel. Lu één oogen- blik begreep Latham, dat do tocht op nieuw zou mislukken en zijn gedach ten bepaalden zich tot zijn eigen vei ligheid. In de verte zag hij de torpe dobooten en hij verkeerde in twijfel of alles goed zou afloopen. Een neer vallend stuk van het zweefvlak viel neer etn trof hem aan het voorhoofd. „De rest", zegt Latham, „is spoedig verteld. Ik werd opgepikt en in 20 mi nuten waren machine en luchtvaar dei- aan land gebracht. De machine is niet ernst'g beschadigd en zal spoedig weder hersteld zijn." Tot zoover het verhaal van Latham. Te Dover keek ieder naar het nade ren van de machine uit. Den geheelen dag waren draadlooze telegrammen van de Fransche kust opgenomen, meldende, dat Latham besloten had dien dag te vliegen. Dozijnen auto's wachtten nabij Lord Warden Hotel. Journalisten en photografen waren samengestroomd en de dichte menigte groeide den ge heelen middag nog steeds aan. Ein delijk, tegen zes uur, kwam het lang verbeide bericht„Hij is vertrokken." Honderden holden naar de Pier, of naar de daken. Toen op het Warden Hotel de roode vlag werd geheschen, weerklonken overal van de stoom schepen de sirenes. De toeschouwers zwaaiden met den hoed en juichten. Toen werd het stU. Elk oog was naar zee gericht. Men zag zwarte stippen, doch dat bleken spoedig vogels. Ein delijk ontdekte men werkelijk de vliegmachine, die steeds grooter en grooter werd. Ze vloog even zeker als een vogel, zonder te rijzen of dalen. De menigte bood een aanblik als Do ver nooit aanschouwde. „Bravo La tham 1 hij is er", riep men. Kijkers en telescopen werden op het donkere voorwerp gericht. „Binnen vijf mi nuten zal hij landen", verklaarde een oud-zeekapitein. Toen kregen de toeschouwers een schouwspel, dat hun het hart deed breken. Latham daalde neer op de wit-gekopte golven. Nog hoopte men, dat de machine weer zou opstijgen, doch ze bleef dalen. De toeschouwers dachten toen alleen aan redding. Men zag den zwarten rook der torpedoboo ten, die naar do plaats dee onheils snelden. Een dozijn sleepboolen ver liet fluks de haven. Latex werd Latham aan wal ge bracht, zijn gelaat was met bloed be dekt. De toeschouwers hadden diep medelijden met den dapperen kerel en juichten hem luide toe. Van ingoïondan otukken, goplaalst of aiet geplaatst, wordt de kopie den Iniendet niet leruggogeve Voor dan inhosd deeoi rubriek stelt de aedaotie al oh niet aansprakelijk. Wormerveer, 28 Juli 1909. Aan de Redactie van het Haar lem's Dagblad te Haarlem. Geachte Redactie Vergun ons nog eenige opmerkin gen naar aanleiding van uwe infor maties omtrent de juistheid van „onze ernstige waarschuwing aan ouders en voogden". Met veel genoegen, geachte Redac tie, namen wij kennis van uwe bij zondere belangstelling, die tot onzen spijt door zéér weinigen gevolgd wordtonze welgemeende dank daar voor. 't Zal zeker geen verdere uiteenzet ting behoeven als wij zeggen, dat de kern van ons schrijven als juist erkend wordt. Geconstateerd wordt toch door den heer Rrmshaus en de firma Ernrik en Binger le. da* er een zeer groote leemte be staat in de opleiding voor Lithogra- fen op vak- of kunstnijverheidsscho len 2e. dat het vak overvoerd wordt met werkkrachten, die niet de ge schiktheid en routine bezitten, trots hunne opleiding op die scholen. 3e. dat er absoluut geen voldoende werk voor hèn is, welke thans werk zaam zijn In Lithografisch bedrijf, zoo zelfs, dat de firma Ernrik en Bin ger genoodzaakt was eenigen te ont- slaan. Dit is juist de hoofdzaak geweest, waarom door onzen Bond ouders en voogden gewaarschuwd worden hun ne kinderen niet naar Lithografische inrichtingen te zenden, nóch te laten onderrichten op vakscholen. Tevens werd op de gevolgen gewe zen, die klaarblijkelijk niet betwist worden door de heeren Ernrik en Binger. Bij enkele onderdeelen, ter sprake gebracht in uw onderhoud met de heeren Ernrik en Binger, zouden wij nog het volgende willen opmerken. De firma Ernrik en Binger deelt niet de meening over de toekomst van de Lithografie, evenwel zeggen de heeren Emrik en Binger „wel komen er nieuwere procédé's', maar die wor den öf gecombineerd met de Litho grafie toegepast, óf de Lithograf en al thans daarin onderricht". In deze woorden ligt een erkentenis voor onze stellingwant waar die nieuwere procédé's toegepast worden, verliest juist de LithograJie hare zelf standigheid. De gegeveni omtrent het hooge sterftecijfer van hen, die werkzaam sijn in het Lithografisch bedrijf, wordt betwijfeld. 't Is waar in Holland hebben wij daaromtrent geen juiste cijfers, toch hebben .wij geen enkele reden om te twijfelen aan de gégevens van den Oosten rijkschen Senefelder (Lithogra- fen) Bond, welke cijfers door ons ge bruikt werdén. Verder zijn wij het volkomen eens met de firma, dat aanvullingsonder- wijs nk de gewone dagtaak onemdig praktischer is, dan het volgen van de dag-cursussen op de vak- of kunst nijverheidsscholen. Ten slotte moeten wij helaas con- stateeren dat waar zoovele misstan den geboren worden door verkeerd onderricht, het vak niet veredeld, maar vertroebeld wordt den be oefenaren een zeer onzekere positie geeft allerlei onaangenaamheden in de hand werkt dat de firma Emrik en Binger, die thans tegenover uwe Redactie toont, dat zij het wer kelijke belang wil dienen van in dustrie en dat van de werkbeden, tot nog toe de' organisatie (den Neder- laudschen Litho-fotografische Bond), die juist in dezen regelloozen toe stand verandering wil brengen, steeds negeert Het zou ons zeer aangenaam we zen, dat als gevolg van dit schrijven de firma ten opzichte daarvan een ruimer standpunt innam, en met ons wilde samenwerken voor verbetering, die ook door haar als zeer noodzake lijk erkend wordt. Hopen wij, dat straks, bij het ver schijnen van onze wenschen in ver band met deze aangelegenheid, wij op do medewerking van de heeren Emrik en Binger kunnen rekenen. U, mijnheer de Redacteur, nog maals onze hartelijke dank voor de bijzondere attentie in deze belangrij ke zaak Hoogachtend, UEd. dw., B. W. BINNENDIJK, Wormerveer, Secretaris van den Nederland schen Litho-Fotogr. Bond. 'S LANDS DEFENSIE. Men doet in de „N. Arnh. Ct." op merken, dat, indien in dezen zomer eens een ernst-mobiiisatie van het leger ware noodig geweest, wij zou den gehad hebben een minister van Oorlog, die sedert maanden wegens ziekte zijn betrekking of in het geheel niet of slechts ten deele kon waarne men, bijgestaan door een chef van den Generalen Staf, die naar werd gemeld wegens overspanning eeni ge maanden rust zal moeten nemen, en een commandant van het veldleger die, omdat hij zich op zijn 68e jaar niet meer geschikt acht voor den dienst, pensioen zal aanvragen. Daarbij ontbraken, naar bleek uit de stukken bij de Oorlogsbegrooting 1909, in 't najaar 1908 aan het offi cierskorps: hij de infanterie 56, bij de cavalerie 18, bij de artillerie 86, bij de genie 5, bij de administratie 5, bij den geneeskundigen dienst 7 en bij de landweer 315 officieren en bovendien, zooals dezer dagen werd gemeld, alleen bij de regimen ten infanterie 735 onderofficieren en korporaals. Rechtszaken OPLICHTER-PRINS. De vacantiekamer der Amsterdam- sche Rechtbank veroordeelde den 22- jarigen Gustav Johs. R., die val- sch© handteekeningen plaatste op tra veile cheques van de American Ex press Company, boebehoorende aan den Amerikaanschan tooneelspeler Arnold Daly, tot 2 jaren gevangenis straf wegens het voortgezet misdrijf van valschheid in geschrifte met ge bruikmaking van het vervalschte ge schrift. MOORDAANSLAG TE AMSTERDAM, De 22-jarlge kellner Cornells D.,dle terecht gestaan heeft wegens den' moordaanslag, Zondag 14 Februari1 op den Dam gepleegd op de 23-jarige costuumnaa'ster Berttne M. M. Lind, zijn meisje, werd schuldig verklaard, aan poging tot moord en veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf, terwijl 5 jaar* was eeëischt. De voorlezing van dit vonnis werd door Berta Lind bijgewoond. Berta verliet, na een aan doenlijk afscheid van haren beminde genomen te hebben, ondersteund door een andere juffrouw, schreiend de rechtzaal. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Potsdam, van New- York naar Rotterdam, passeerde 29 Juli, voorm. 7.30 u., Scilly, Het stoomschip Soestdijk, van Rot terdam naatr Philadelphia, vertrok 28 Juli, des namiddags, van Newyork. Het stoomschip Zaanland arriveer de 29 Juli van Buenos Ayres te Am sterdam. Het stoomschip Amstelland, van Buenos Ayres naar Amsterdam, vee brok 28 Juli van Santos. Het stoomschip Potsdam, van New york naar Rotterdam, passeerde 29 Juli des voorm. 10.45 Lizard. Het stoomschip Kawi, van Rotter dam naar Java, vertrok heden van Marseille. Het stoomschip Menado, van Rot terdam naar Java, passeerde 29 Juli Wight. Het stoomschip Bali, van Amster dam naar Batavia, passeerde 29 Juli Point de Galle, Het stoomschip Billiton, van Sai gon n. Hamburg, passeerde 28 Juli Gibraltar. Het stoomschip Tantalus, van Am sterdam naar Batavia, vertrok 23 Juli van Suez. Het stoomschip Koning Willem III, van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 29 Juli te Singapore. Het st. Gorredijk, van Newport News naar Rotterdam, passeerde 29 Juli. des voorm. 9.50, Dover,

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6