Stadsnieaws Uit de Omstreken BinneoluMl INGEZONDEN Sport co Wedstrijden Financiêeïe Berichten fleze uitstalling Van ijdel- en smake loosheid was opvallend, zelfs voor een ïas-Kesidentist Als het waar is wat aangeplakt staat, krijgen we toch nog vliegtoch ten te bewonderen. De ingenieur die Lambert indertijd vergezelde, heeft, zich op diens achtergelaten toestel go- oefend en gaat nn vertooningen go- ven. Dat gevlogen zal worden, geloof ik, na alles wat gebeurd is, niet voor ik het zie en de meesten zullen wel net zoo denken. De vluchten moeten plaat» vinden op „Groot Persijn", een buiten, dat nu niet bepaald naast de deur ligt en waarnaar elke fatsoen lijke verbinding ontbreekt. Uur van opstijging „Na 4 uur"*, De wind wil dat zoo in ons kikkerlandje, maar daardoor zal hij velen thuis doen blijven. Elke gelegenheid tot eten ontbreekt op „Persijn" en wachten tot het donker wordt zonder zeker heid iets te zullen zien is niets voor iemand, die van orde en regelmaat houdt zooals een well-bred-Hagenaar. SINTRAM. Een uitslaande brand. In de bovenwoning van 't perceel Gasthuislaan 182, hoek Kolkstraat, woont de controleur der E. S. M., de heer Van der Velde. Vrijdag was z'n vrouw met de kin deren naar Zandvoort gegaan, zoodat 't huis onbewaakt stond, 's Middags was Van der Velde in z'n rustuurtje even thuis gekomen om te eten. Hij heeft evenwel geen vuur of licht ge bruikt, alleen stak hij bij t weggaan een pijp op. De lucifer legde hij op 't aschbakje. Om zes uur verliet hij 't huis. Een zeven minuten later zag een Voorbijganger rook uit de bovenwo ning komen. Hij dacht dadelijk aan brand en liep naar *t hulpbureau van politie op 't LeidsChe plein, om dit te melden. In dien tijd hadden andere voorbij gangers en buren aangebeld, maar werden natuurlijk niet opengedaan. Toen hebben ze de voordeur met een bijl opengebroken, om In 't brandende perceel te komen. 't Was evenwel niet mogelijk, om de trap op te loopen. 't Vuur had al toon omvang genomen, dat de hitte dit belette. Met behiilp van een lad der van een der omwonenden werden de vensters ingeslagen en met em mers water getracht 't vuur te blus- schen. Dit weinigje water verdampte evenwel, zonder dat 't vuur vermin derde. In de benedenwoning woont de melkhandelaar Mooy, tevens eige naar van t geheele perceel. Hij vrees de ook voor zijn Inboedel en begon met behulp van welwillende handen, de huisraad uit de woning te sleepen en bij de buren ln veiligheid te bren gen. Nu verscheen ook de brandweer. Dadelijk werden eenige slangen uit gelegd en op de waterleiding ge- sclrroefd. Nu kon 't vuur met meer succès bestreden worden. Eenige brandweerlieden gingen op 't dak der keuken staan, en lieten een straal werken. De ladderwagen werd opge steld, waardoor 't vuur ook van die zij kon aangetast worden. Na een tien minuten spuiten was 't gevaar al bedwongen. Nog even werd de boel nat gehouden en toen konden de spulten weer Inrukken, t Vuur werd tot de voor-, achter- en slaap kamer beperkt, maar al 't huisraad dat daar stond, werd vernield. Toen 't vuuir gebluscht was kwam (Van der Velde, die inmiddels gewaar schuwd was, thuis. Een treurige thuiskomst! Wel is hij voor 1500 ver zekerd, maar daarmee is de schade in geen geval gedekt. Van der Velde deelde ons mee, dat hij een nog al kostbare inboedel had, zoodat 't in elk geval een leelijk 9chadepostje voor hem Is. Ook ls "t een treurige tijding voor s'n vrouw, want de verbrande woning Is natuurlijk niet te bewonen. Voor den nacht moest 't gezin bij kennis sen een onderkomen zoeken. De melkboer Mooy heeft alleen ee nige waterschade te betreuren. Hoe de brand ontstaan is, valt niet na te gaan. 't Vermoeden is, dat bij 't aansteken van de pijp een vonk gevallen is. De brand had veel kijklustigen naar t Leidsche kwartier gelokt. Eerst was er weinig politie aanwe zig, wat tengevolge had, dat t aan tal kijkers en amateur-blusschers de eigenlijke brandweerlieden in den weg stonden. Toen er evenwel vol doende politie was gekomen, kon het terrein afgezet worden. Nu was het mistig werken voor de blusschers en waren ze 't vuur spoedig meester. Een der brandweerlieden zei ons: Zoo'n brandje be teekent niets, als we onze handen maar vrij hebben, Het liefst heb ik deze brandjes 's nachts, dan hinderen de kijkers ons niet. Moderne Reiswagen. Op de a.e. kermis zal, vlak bij den toboggan, een moderne reiswagen te bezichtigen zijn A ƒ0.10. welk zeer modern luxe-rijtuig de bezichtiging wel waard moet zijn. „De Prins" be vatte onlangs de volgende mededee- lingen over dezen luxen reiswagen lïe wagen is 10 M. lang, voorzien van geslepen ruiten, in moderne ma honie sponningen vervat. In de kap zijn vomilatie-vensters aangebracht. Het Interieur bestaat uit een salon, slaapvertrek en badkamer, terwijl overal gas en eloctricileit gebruikt kan worden. Het geheele interieur is uitgevoerd in massief mahonie vol gens teekening van den kunstenaar ATbert de Sonnevllle, <0e ooE de pla fonds beschilderde. In het salon ont breekt zelfs geen piano en biblio theek. Do geheele wagen kostte meer dan 12.000 en zal op verschillende plaatsen, waarheen de eigenaar zioh met zijn toboggan begeeft, zeker yeel belangstelling wekken. Jubileum. Den 16en Aug. a.s. hoopt de brie venbesteller A. van der Werken den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar ln dienst trad bij de Ned. Pos terijen.. Douchebaden. In het douchebadhuis aan den Kou- denhorn zijn in de afgeloopen week 624 baden genomen» ln dat aan het Leidschoplein 576. Door de Haarlemsche Jon- gelings-Veroen. Pred. 12 ver» la, zul len voor leden en genoodigden, gedu rende de kermisweek, in haar go- bouw Lange Margarethastraat, fees telijke bijeenkomsten gehouden wor den. GERRs. PENARD. Naar de „Avondpost" verneemt, heeft het bestuur van het Koloniaal Museum een zilveren medaille ge schonken aan elk der gebroeders F. P. en A. Penard, in verband met hun ornithologische en folkloristische stu diën in Suriname. De heeren Penard zijn geboren Su- rinomers, die op betrekkelijk jeugdi gen leeftijd Paramaribo hebben ver laten, om in het binnenland een zwervend leven te gaan leiden te mid den van de Indianenstammen, de laatste overblijfsels van de oorspron kelijke bewoners van Guyana. Na eenige jaren gelukte het hun ten slot te het vertrouwen te winnen van zeer schuwe Indianen en uit den mond van de kraaimannon (Indiaan- echo priesters) een schat van legenden op teteekenen. betreffende den eero- dienst en de geschiedenis der Caraï ben en andere stammen. Voor de studie van het zieleleven en de beschaving dezer wilde stam men zijn de studiën van de gebroe ders Penard van zeer veel belang. Zij hebben deze gepubliceerd in een drie tal werken, namelijk „De mensehen- etende aanbidders der Zonneslang", „Het Woord van den Indiaanschen Messias", en „Neo-Sophia, of de cir- kelleer van ti'd en ruimte". Zij hebben het voornemen ook nog een uitgebreide -encyclopaedia van het leven en de geschiedenis der Su- rinaamsche Caraïben in het licht te zenden, doch uit den aard der zaak gaat de uitgave van zulk een werk met groote financieele lasten gepaard en is tiet niet gemakkelijk er een uit gever voor te vinden. Bovendien hebben de heeren Pe nard in de oerwouden van het Suri- naainsche binnenland een uitvoerige studie gemaakt van het leven der vo gels, waarvan de resultaten zijn neer gelegd in een rijk geïllustreerd werk, getiteld „De vogels van Guyana". Zangwedstrijd „Arti et Re- tlgioni". Ons wordt gemeldTer aanvulling van het bericht van gisteren, betref fende het taleeren der medailles bij den heer Ellinckhuijzen, kunnen wij nog nader mededeelen, dait de le prijs der afdeelang dubbel-kwartetten namelijk 8 verguld-zilveren medail les, evenals de le prijs der le afdee- ling solo-kwartetten, die uit 4 ver guld zilveren medailles bestaan, ge schonken zijn door de werkende le den van Axtl st Religionl. ALBERTS FRèRES. De afscheLdsvoorsteiling van Al berts frares, is inderdaad schitterend geweest, schrijft het Deventer Dag blad. De zaal was stampvol en het pu bliek toonde zich uiterst tevreden over hetgeen er te zien en te hooren was. Bijzonder interessant was de phono- bioscoop, d. vv .z. de gelijktijdige werking van een fragment uit een opera op het doek en. een phonograaf duarachter. Blijken van groote ac tualiteit gaven de gebr. Alberts door de afbeeldingen van de doopplechtig heid van Prinses Juliana. Na afloop der publieke voorstelling werd in intiemen kring voor een aan tal geneeskundigen uit Deventer en omstreken een zestal operatiën ver toond van den beroemden Parijschen chirurg, Dr. Do yen. Deze voorstellin gen droegen een streng wetenschap pelijk karakter, en wekten groote be langstelling bij de talrijke aanwezige genees heeren. Uit den aard der zaak mocht het publiek hierbij niet tegen woordig zijn. Het was eau onvergetelijke avond. Verzekeringsbank „Jong Ne derland". Over deze te Amsterdam gevestig de Bank lezen wij in het prospectus het volgende Bij iedere in Nederland bestaande of vertegenwoordigde verzekerings maatschappij is de basis voor uitkee- r.ing een vooraf bepaalden leeftijd of overlijden. Elke kans op vroegere uitkeering Is uitgesloten. i Anders is dat bij „Jong Neder land" Hare tarieven op wiskundigen grondslag l>erustende, zijn verkregen uit de offioieele huwelijksstatistiek over een aantal jaren, en van ver schillende groote en kleinere gemeen ten in Nederland. Hare presmién, die slechts tot den huwelijksdag of tot 23 jaar betaald moeten worden, of storting «n ééns, waarborgen aan verzekerden a. Betaling der bedongen uitkee ring op den huwelijksdag, aan geen tijdsbepaling gebonden, of uiterlijk op 23 jaar. b. Premievrije polis tot het over eengekomen cijfer, uit te keeren bij overlijden, voorvallende na huwelijk of na 23 jaar, onder dezelfde vrijge vige voorwaarden. c. Teruggave van al het betaalde bij vroeger overlijden van verzekerden, behalve ds éérste jaarprenue. Geen geneeskundig onderzoek, noch van verzorger noch van verzekerde. Door eono verzekering bij „Jong Nederland" zal mentor huwelijk, dat ander» floor ontbreken van den bruidsschat vertraagd, soma voor immer werd uitgesteld, voltrokken kunnen worden. Menig Jongeman, zai in deze verze kering eem gteun vinden bij den aan vang van eigen zaken. De groote moreele en financieele waarde eener premievrije polls op den huwelijksdag zal het best naar waarde geschat kunnen worden door hen, die hunne aanvraag tot verzeke ring, na geneeskundig onderzoek za gen afgewezen, of wien het moeilijk viel bij den aanvang van eigen-huls- houding een groot offer voor premie te brengen. Directeur der Maats, is de hoer J. H. Moojen alhier. Commissarissen zijn de heerenBaron van Hoveil tot Wester flier, te 's-11 age, J. L. Tie toman, firma M er ens Tieleman, kassiers te Haarlem, Henri J. Moojen arts te Haarlem, P. A. Zweedijk, te Alkmaar, Mr. F. Baron van Höveli tot Wester filer, te Arnhem. H ILL E GOM. De gemeenterekening over 1908 sluit mot een bedrag aan ontvangsten van 87.980.91 en aan uitgaven van 80.384.47 1/2. alzoo met eeu batig saldo van 7596.43 1/2. De Burgemeester heeft met verlof gedurende drie weken de gemeente verlaten. ZANDVOORT* Aangekomen badgasten. C. A. A. Dudok de WR, Bloemen- daal, Pension Adm. de Ruijter, 7 p. W. Peltzer, Crefeld, Pension Adm. de Ruyter, 5 p. Fam. de Leef, Londen, Pension Frank Gerzon, 3 pers. Kaufmann, Dusseldorf, Pension Zo- merlust, 2 pers. Prau Stemrael, Keulen, Kerkstraat 9, 2 pers. P. en B. Matthijssen, Helmond, Kost verlorenstraatweg 13, 2 pere. Jongeh. B. Albers, Amsterdam, id. F. Itallle, idem, Baan 8, 2 pers. T. en L. Hulscher, idem, Zandvoort schel aan 5, 2 pore. Door de politie uit Hillegom zijn heden hier gebracht de minderjari gen M. K. en L. K., die gisterenavond de duinen waren ingeloopen, aldaar den nacht doorgebracht hadden hedenochtend ln Hillegom waren aan gehouden. Heden is door den Inspecteur van politie alhier op verzoek van den va der aangehouden en naar Nunspeet overgebracht de minderjarige Johan na N, SCHOTEN. Naar ons wordt gemeld, zullen de bewoners van en om het Pretoria- plein gezamenlijk een klacht bij den Raad indienen over de slechte ver lichting. Ruim een week heeft er nu maar een, dan weer hebben 2 lan taarns licht gegeven. Doch van het begin onzer gasverlich ting af hebben op geen enkelen avond alle lantaarns gebrand zoo t behoorde. Een en ander levert voor de omgeving gevaar en onaangenaam heden op. HOFBERICHTEN. De Koningin-Moeder vertrekt Maan dag in den loop van den middag naar Het Loo en zal daar tot Donderdag verblijven. De verjaardag van Koningin Emma zal Maandag in den kring dor. vorste lijke familie zonder hoffeesten wor den herdacht. DB MINISTER VAN MARINE vertrekt heden tot 28 Augustus met verlof buitenslands. DE MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN wordt tegen 19 Augustus van zijn reis naar Amerika in 's-Gravenhage te rugverwacht. KAMEIRLED EN- GEDEPUTEERDEN. Nu de heer J. H. Blum, nieuw-ge- kozen lid van de Tweede Kamer voor Middelburg tevens lid van Ged. Sta ten blijft, zitten er wederom twee le den in dat college, die tevens Kamer lid zijn, n.l. naast den heer Blum de heer P. F. Fruytier, afgevaardigde voor Hontenlsse. Ook enkele jaren geleden telde het Ged. ooilege van Zeeland twee leden die ook in de Kamer zitting hadden, n.l. de heeren mr. C. Lucasse en Fruy tier. DIOC. KATHOLIEKENDAG. De derde Dioc. Katholiekendag in het Bisdom van Haarlem zal gehou den worden op Maandag 27 Septem ber te 's-Gravanhage. In de drie afdeekngsvergaderingen zullen door de heeren Pastoor H. J. Clarija, Jos. Th. J. Cuypers, civiel- iiigeoueur, en dr. R. van Oppenraoij, S. J., respectievelijk worden behan deld Patronaten, Vakonderwijs en R.-K. Hoogere Burgerscholen en Gymnasia. In de algemeen© vergadering zal de openingsrede worden gehouden door don heer mr. E. R. H. Regout, voorzitter van het uitvoerend comité, terwijl als feestredenaar zal optreden de heer L. J. J. Hageraats, Rector te 's-Graven ha ge. MOORDAANSLAG. Op do boerderij van de Wed. Stam, aan den Amstelveenschenweg te Am sterdam is 'n moordaanslag gepleegd. Terwijl de overige familie zich ter kerke bevond, kwam de 35-jarige knecht, Herman, bij de 25-jarige doch ter Mijntje, die thuis gebleven was, en loste twee schoten op haar, die haas niet ernstig verwondden. Na eene korte worsteling wist zij te vluchten. Zli ward bii da buren onaanaman. De politie, met het geval In kennis gesteld, heeft den dader gearresteerd. De aanleiding tot dezen aanslag moet gezocht worden in een poging tot diefstal. Men vermeent in H. de hand te hebben gelegd op een lid dor ben de, die den omtrek van Amstelveen onveilig maakt. H. verklaart, niet op het meisje te hebben willen schieten, doch dat, niet wetende, dat het vuur wapen geladen was, het zijne bedoe ling was geweest de revolver eohoon te maken. OPENBARE LEESZALEN EN BIBLIOTHEKEN. Door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt op verzoek van den minister van Binnenlandsche Zaken een onderzoek ingesteld naar aantal en omvang van werkkring der hier te lande bestaande openbare leeszalen en bibliotheken, met de bedoeling de gegevens te bewerken eu de resulta ten te publiceeren. EEN GRAPPIG VERHAAL. Aan het stembureau in de Van Markstraat te 's-Gravenhaga had dezer dagen het volgende grappige voorval plaats. Een koetsier, die een vrijzinnig huisbezoeker van den eenen tragen kiezer naar den anderen reed. hoor de tot zijn niet geringe verbazing roepen „Koetsier, naar den heer L., Van Bylandtstraat." Meteen klapte het portier dicht, en de lachende koetsier reed vlug naar den heer L. In de Van Bylandtstraat aangekomen, sprong de huisbezoeker haastig het rijtuig uit, keek, vóór hij aanschelde, verwonderd naar den steeds schaterenden koetsier en vroeg aan het meisje, dat open deed Is je pa thuis, meisje Neen, pa is niet thuis, maar zit op den bok van uw rijtuig I Nu begreep de huisbezoeker, hoe het kwain, dat zijn koetsier zoo onbe daarlijk zat te lachen. De huisbezoe ker keek nu niet meer verwonderd, maar lachte nog harder dan de koet sier. Do propagandist had spoedig zijn koetsier bepraat en Leiden reden lachende naar het stembureau terug; de koetsier blij, dat hij iemand gefopt had, de huisbezoeker blij, dat hij nu eens een vrijzinnig kiezer niet thuis gevonden bad. EEN BRAND MET HINDERNISSEN. Ten huize van den heer Hamhuis, drogist te Meppel, verspreidde zich (zoo vertelt de „Tel.") een ongewone lucht Om fie oorzaak te ontdekken, ging de heer Hamhuis naar de berg plaats en terwijl hij daar een lucifer ontstak, kwam hij te vallen in.... i stroom spiritus, waardoor alles een ommezien in brand stond. De heer Hambuis redde zich zonder zich ernstig te bezeeren. Zijn buurman wist met een suel- blusscher groot onheil te voorkomen. Maar tijdens dien brand kwam de brigadier der marechaussees aldaar in benarden toestand. Hij werd, zon der dit te weten, door den heer R. in de gang welke naar het pakhuis leidt, opgesloten, daar deze de bui tendeur afsloot, ten einde te voorko men, dat de „onaangename" lucht verder in het woonhuis drong. De walm werd sterker en sterker en de brigadier stond op het punt te stik ken. In zijn wanhoop trachtte hij het paneel der deur in te trappen, maar te vergeefs. Bijtijds werd zijn trap pen vernomen en de deur geopend een minuut of twee later zou hij het leven er bij ingeschoten hebben. AUTOBOTSING. Donderdag heeft in het Haagsche Bosch een aanrijding plaats gehad tusschen twee automobielen, beide ko mende van uit Den Haag. Een dezer auto's, een groote auto, week, om de andere de gelegenheid te geven hem voorbij te rijden, naar rechts uit. Bij het voorbijrijden keerde de achterste automobiel te spoedig naar het midden van den weg terug en kwam daardoor met de achterwielen in aanraking niet de voorwielen van de aüuere auto. Beide chauffeurs gooiden toen haastig het stuur om, met het gevolg, dat de kleine auto in de struiken vloog, links yan den weg, terwijl de grootste rechts tegen een boom opvloog. Het voorste gedeelte van de car os- serie van de groote auto werd ge heel verbrijzeld, terwijl ook bet chas sis en de motor ernstige schade be iiepen. De chauffeurs en de inzittenden kwamen met den schrik vrij. VEREENIGING VOOR GEMEENTEBELANGEN. De „Veroenigimg voor Gemeentebe langen" heeft een commissie benoemd met de opdracht rapport in te dienen in zake het voorgestelde wetsontwerp tot herziening van de gemeente-belas tingen. De commissie bestaat uit de heeren mr. S. Sybenga, griffier der Staten van Groningen, Th. Pels, gemeente secretaris van Her togenboschmr. dr. D. Talma, hoofdcommies tea* se cretarie van 's-Gravenhage (vroeger te Haarlem woonachtig), 1L J. Hart man, hoofdcommies ter Provinciale Griffie van Zeeland en J. J. Roovara, hoofdcommies gemeente-secretarie te Amsterdam. EEN ZONDERLINGE INBREKER. In den nacht le ingebroken in de .tijdelijk onbewoonde villa van me vrouw Schott, aan den Velperweg te Arnhem. Da inbreker heeft zich toe gang verschaft tot het sousterrein door een deurpaneel uit te zagen. Daar hij met verder in het huis kon doordringen, is hij, na een flesch wijn gedronken te hebben, weer ver trokken. De verdachte ia aangehou den. EEN KLOPJACHT OP INBREKERS. Op het landgoed „Vollenhoven", aan den straatweg van De Bilt naar Zeist, lieeft Woensdag een brutale inbraak plaats gehad. De portierswoning op deze buiten plaats was een oogeublik verlaten en daarvan haddon inbrekers gebruik gemaakt om er binnen te dringen. Men vernielde in liet huisvertrek een penantkast, trapte daar de deuren van in en nam eenig geld weg, een rijksdaalder en eenige dubbeltjes. De geheele inboedel werd voorts, ver moedelijk uit ergernis over de gerin- waarde van den buit, over hoop gesmeten. Do politie ging er op uit, en vernam al spoedig, dat twee indivlduën ge zien waren. Mert het signalement gewapend, toog de politie de bosschen in tus schen den Amersfoortechen straat weg en Zeist. Omtrent de jacht op deze gevaar lijke heemen, schrijft het „Utrechtsch Dagblad" o. m. De dieven hadden de vlucht geno men, eerst door het eikenhakhout, later de bosschen weer verlatende en den weg overstekende in andere rich ting. Van ©on boerderij aan den Bis- schopsweg, waar ze drinken vroegen, stalen ze in de gauwigheid drie ka zen, eu met dio kazen, ln zakdoeken gewikkeld, zotten ze hun vlucht voort. Daar wel werd vermoed, dat het tweetal in de buurt van Zeist zou ko men, was kennis gegeven aan den Inspecteur van politie aldaar, die er onverwijld een aantal agenten op af zond, om aan de jacht deel te nemen. Zoo waren in oen ommezien 25 poli tiemannen in de bosschen aan het kruisen, terwijl hier eu daar posten werden uitgezet als „uitkijk". Een automobilist, uit Zeist komen de, rapporteerde aan een dier posten, dat hij de twee verdachten had ge zien nabij Berkenhoven, de buiten plaats van de familie Kooy. Kort daarna was het een Zeist» politieagent, die de twee inbrekers ontmoette. Een er van ging aan den haal, maar de ander werd gegrepen en geboeid naar De Bilt gebracht, on der een grooteu toeloop van volk. Tij dens zijn overbrenging trachtte de arrestant te ontvluchten, maar dank zij de boeien, wist men die poging te verijdelen. De politiemacht ging er toen op uit. om den tweeden verdachte te ach terhalen iedereen werkte mede. ook de boeren in den omtrok verleenden hunne medewerking, zoodat ©en uit gebreid cordon kon worden gevormd, waarmede men den vluchteling trachtte te omsingelen. Dit mocht al heel spoedig gelukken, maar toen do man zich aan alle kanten zag inge sloten, sprong hij in de wetering, om zwemmende een poging te wagen, alsnog te ontkomen. Maar zijn ver volgors wisten hem niettemin te pak ken te krijgen en ook hèm te boeien. De aangehoudenen heerten Rijk Hendrikss ©n Gerrit Meerbeek, zwer- SLIMME OPLICHTERS. Een juffrouw van Utrecht, een uit stapje naar de Bilt makend, kwam van eon dure reis thuis. Door nl. er gens te ziften rusten, kwamen twee personen op hoar toe; do een sprak Hollsndeeh, doch de andere niet. De ze laatste deed zich door den eerst© als tolk verstaanbaar maken. De vreemdeling zou, zoo zei de tolk, binnenkort naar Amerika gaan, doch wilde vooraf een groote partij manu facturen tegen spotprijzen van de hond doen. Hij had slechts een mon ster bij zich van theedoekjes en zak doekjes, zeer fijn en slechts een dub beltje per dozijn. Het was ais te geef. Hooge boezelaars A twee dubbeltjes, enz., enz. Wanneer men kocht zou hij de waar om halfvijf met den wagen ko men brengen. Bij zich had hij echter een lap linnen van 66 el. Doe kon men natuurlijk onmiddellijk koopen. Het was hoogfijne qualiteit, geweven in een klooster. De arme Utrecht-sclie juffrouw vloog er in en werd eigena res vau de lap voor 30, waarvan 20 onmiddellijk te betalen en 10 als hij straks te halfvijf met den wagen kwam om zijn overige goederen te la ten zien. De heeren ontvingen ƒ20 en vertrokken met een „tot straks". Spoedig na het vertrek kwam het bedrog uit. Het beste linnen bleek ver der op de rol zeer slecht katoen van 6 A 7 cent per el te zijn. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd en de ze ging op de loer liggen nabij de aankomstpiaafs van den wagen. De vreemdeling en zijn tolk hadden ech ter blijkbaar de voorkeur er aan ge geven een wagen te nemen, die een andere richting uitreed. Ten minste, men wacht hen nog. ZEEZIEK. 't Dwarrelde hem als een visioen van grootheid door het hoofd: Lon den... Vlootrevue... King Edward... En toen hij 's nachts droomde, dat hij den Prins van Wales vriendschap pelijk op den schouder klopte en met minister Asquith, onder een potje ale, moppen zat te tappen, toen was er geen houden meer aan. Hij zou eu moest die grootsche vlootbeweging op de Theems xien, met alle ap- en dependenties. 's Middags stapte hij door de Boom pjes op de Batavier af. Een felle wind floot door de blaren en zijn panama kon slechts door een snellen greep voor een luchtreis bewaard worden. De reiziger werd wit om z'n neus. Sapperloot dat viel niet mee; het zou buiten geweldig spoken. Maar een blik op het machtige zee kasteel, dat daar op de schuimende golfjes van de rivier lag als een rots, stelde hem gerust. Toen hij op het bovendek van de „Batavier" stond, groette hij met broeden, welwillenden hoedzwaai een paar kennissen, die hem met vinnig- jaloersche blikken beloerden van den walkant af. Tusschen een door landwind bewo gen stroom en een door storm fel-ko- kende zee ligt een hemelsbreed ver schil. Reeds tusschen de pieren aan den Hoek begon de schuit te dansen en, toen ze eenmaal buitengaats was en de wilde golven vat op haar kre gen, werd het een rijzen en dalen, een rollen en stooten, dat de brani's, die op dek bleven, zich elk moment angsti gvastgrepen. De vriend-in-spé van Engeland's grooten kon het niet lang meer bo ven uithouden .Doodsbleek, met pa relend zweet op het voorhoofd, ging hij de kajuitstrap af. Maar, jawel! beneden danste dat varvl.... schip nog erger... het werd hem licht In het hoofd en beklemd om de maag., wat werd-le beroerd... Was-fe maar nooit aan die lammtf reis begonnen... Nou werd ie zoo misselijk als eezr kat. Wankelend naar zijn kooi, greep hij daar naar een onmisbaar nacht meubel... nog net op tijd... en, hij had den eersten tol aan de zee betaald. Als gehrolcen viel hij op zijn bed^ nu reeds, terwijl de boot nog geen uur in zee was. Kon hij maar terug..i zat hij maar weer op z'n kantoor... Of meneer wensebte te soupee* ren? vroeg de hofmeester. Loop naar den duivell tierde hij woedend, terwijl hij met hoofd en ar» men machteloos over den kooirand hing. "s Morgens vroeg voer de „Bata vier'' de Theems op en weldra was de bemanning geheel oog voor het majestueuss schouwspel van de mach tige Britsche vloot, die zich, van Londen's hart uit, tot heel ver op de rivier uitstrekte als een reusachtige slang. t Eerst ontwaarde men van den beurtstoomer de grijze rompen van de verschrikkelijke dreadnoughts en Juist maakte een dier slagschepen zich gereed voor een gevecht met ton pedobooten, waarvan ook getuigen zouden zijn do leden van het Vorste lijk Huis, op het Koninklijk jacht „Victoria and Albert." Meneer!... Meneer! schreeuwde de hofmeester weer aan de deur van onzen reiziger, kom toch gauw!... -U kunt de vloot al zien!... De Koning en de Koningin komen ook!... Wat... steun-kreunde de dood- zeezieke passagier... de vloot... de Koning!... Laat ze allemaal naar... 'k' Wil sterven!... (Rott. Nbl.) Jr i,n*"0Dd*c atnkk.n, gepla.Ut 0f niet f«pla»ut, wordt de kopie dentalende' niet teraggagtre Voor den Inhoud de«ar rubriek •telt d» KedRetle aloh niet «anrprnkeigk. VERVOER KERMISWAGENS. Waar het Bestuur der Vereeniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem e. o. zoo herhaaldelijk moest 'constateeren, dat-, en ingrij pen, wanneer zwaar beladen kermis wagens door minderwaardige paar den werden voortgetrokken, waarbij voortdurend de zweep moest worden gebruikt om de dieren aan te zetten, daar past het een woord van waar- doering te brengen aan het adres van den heer Victor Consael voor da flinke en royale wijze, waarop hij zijn kermiswagens laat vervoeren. Niet twee magere, afgewerkte dieren doch vier flinke krachtige paarden zagen wij voorgespannen, werkelijk een lust om te zien, en blijkbaar kostte het die paarden geen te groo te inspanning die zware wagens van groote afmeting te brengen wabr zij wezen moesten. Wij hopen dat zulks navolging mo ge vinden, en meenden dan ook door openlijk hulde te brengen aan den heer Victor Consael, een blijk te moe ten geven, dat ook het goede door on ze vereenlging niet onopgemerkt blijft en gewaardeerd wordt. Wellicht geeft dat goede voorbeeld de daartoe bevoegde autoriteiten aan leiding bij volgende gelegenheden aan de toelatingsvoorwaarden eene bepaling te verbinden, dat het ver voer van zwaar beladen kermiswa gens op deugdelijke wijze moet ge schieden. Ontvang, mijnheer de Redacteur, onzen dank voor de plaatsing van het vorenstaande in uw veel gelezen blad- Het Bestuur der voornoemde Vereeniging. Haarlem, 30 Juli 1909. NED. CRICKETBOND. Het programma voor Zondag a. a. luidt le klas. Amsterdam, A. C. C.Rood en Wit* 's-Gravenhage, 's-Gr. C. C.—V. V* V. 2e klas. Amsterdam, OlympiaV. O. C. Haarlem, Rood en Wit II—'s-Gr. C. C. Amsterdam, Volharding II—AC. C. II. WRIGHT—BLéRIOT. De president van de Yukon Expo sition heeft 25,000 dollar beschikbaar gesteld als prijs voor een wedstrijd tusschen Blériot en Wright. De plaats waar de wèdstrijd gehou den zal worden, wordt nog niet ge noemd. VLIEGEN OVER HET Kt NAAL. Den eersten tijd zullen we van vlie gen over het Kanaal nIV meer hoo ren. Latham gaat op vooi schrift van zijn dokter te Carlsbad een rustkuur doormaken. Ook de graaf De Lam bert heeft zijn plannen orn het Ka naal vliegende over te steken, voor- loopig opgegeven. Zijn machine is ter reparatie naar Duinkerken ge zonden. Eerst zal De Lainbert aan de wedstrijden te Reims deelnomen, en pas in September een vliegtocht naar Engeland ondernemen SURSéANCE VAN BETALING. De rechibank te 's-Gravenhage, heeft het verzoek om surséance van betaling voor de „Haagsche Maat schappij van Onroerende Goederen," toegestaan. Tot deskundigen werden benoemd de heereD H. C. IJpelj en J, Moret, accountante en FT. Fels, ar chitect en tot bewindvoerders de hee ren jhr. mr. H. de Ranitz en mr. P* Droogleever Fortuyn.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 10