Weerbericht Thertnotneterstand KEIJSEB'8 ZAANDAM vaart ddplïjkS I Binnenland Gemengd Nieuws Rechtszaken Sport en Wedstrijden Laatste Berichten Telegrammen INGEZONDEN Bnfger!Qk@ Swié Stoornvaartberichten Letteren en Knntt MEDEDEELINGEN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorat. 10.50 uur.) De Bildt, 31 Juli 1909. Hoogste barometerstand 767.5 m.M. ,te Biarritz (Frankrijk)laagste 748 ®a.M. te Riga (Rusland). Verwachting tot den avond van (t Augustus Wind zwakke tot matigen Zuid- Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtzwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk Regenbuien. Temperatuur iets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 Uur 762 m.M. Acb ter uitgang. Vorige etand te 2 uur 759 m.M. U Haarlem. Zaterdag 81 Juli Hoogste gisteren 9 uur V. 88 Laagste hedennacht F. 16 Hoogste heden tot II uur F. 68 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A SO Cts. per regel. M Lange Veerstraat iSÉk Do BOOt na v. HAARLEM: 8," 10,8," en 6,16 v. ZAANDAM: 8,", 18,--, 4,»' en 8,18 Ligplaats NtCUWK GRACHT, b.d Janibrug. Om tien uur vereenigde zich een kinderzoet voor café Gennania, en begaf zich met muziek voorop naar een groot met touwen afgezet stuk strand, waar vele vlaggen wapper den. Zoo begon het kinderfeest van de 2-Augustus-Vereenigingeen 70-tal kinderen, te zamen 9 groepen vor mende, namen deel aan het eerste nummer van het programijia. den vestingbouw. Vele badgasten hadden een plaatsje gevonden in badstoelen, die dicht to gen do omheining aan stonden, om getuige te zijn van den arbeid der 'kinderen, die niettegenstaande het regenachtige weer hard werkten, om hun vesting iflaar te krijgen. Sorarni- ge groepen bepaalden zich tot een oogen berg, met een diepen rand er om heen, anderen maakten er meer werk van en haalden plankjes en to rentjes aan. om hun vestingen meer den vorm te geven van een kasteel. De leiding berustte bij de hoeren Martin, die om 12 uur het sein gaven, net, werk te staken. Allen begaven zich toon naar het Café Germania. waar de heer Collot d'Escury, de voorzitter van bovenge noemde Vereenlging, den uitslag van den wedstrijd bekend maakte. Er werden gegeven 3 eerste-, 3 tweede en 3 derde prijzen. Een eersten prijs behaalden da 3e, 7e en 9e groep. De 3e groep bestond uitLeo Bauman, Mientje v. d. Meulen. Jules v. Heek, Piet Kranen burg, Tommy Ebeling, H. Strumphler Oscar v. Amerongen, en Johan de Meester De 7e groep uitSiegfried de Srnitt, John de Smitt, Bertus Jak, Willem Jak en Carollen Scherneck. De 9e roep uit: Leopold Max en Theo Ballin, Franz Für&t, Herbert Wullibert, Ludwig Fürat en Paulie Passbulg. Een 2den prijs behaalden de 4e, 5e en 6e groep. De 4e groep bestond uit Willem Puffius, Karei Puffius, Wil lem Offerhaus, Julle v. Olissinger, E. Ebeling, H. v. <L Woerd, Nova Vas en Frits Schuurman. De 5e groep uitJan Hartog, Piet Hartog, Jan Vergeer en Willem v. Nassau. De 6e groep uit: Annie, Jan en Kees Bon, Jan v. Breukalen, Willem Looman, Max en H. de Vries van Buuren. Een 3de prijs werd behaald door de Je, 2e en Se groep. De le groep be stond uitGoen Versloot, Frits Schaap, S. Citroen, E. Speelman en Jan Minnen. De 2e groep uitBduard v. Ervens Dorens, Alphons Diepenbroek, Elsje Frans en Joop Dubbelman, Hugo en Mix Witsenburg, en de 8e groep uit A. en R. en Alise Brauer, Glödee, Ro nald Glédes, Rudolf Fürst, von Wall- witz en Hollenstein. De prijzen bestaan uit herinnerings- medailles, die op 2 Aug. worden uit gereikt. De voortzetting der feestelijkheden hangt af van de houding van het weer. (Men zie ook blz. 1). De uitslag der tenniswedstrijden van hedenmorgen is Dames-Singles mej. B. Boom slaat tnej. H L. Brusse, 6—4, 6—1. Mej J. Dolleman slaat mej. T. Boom, 60, 60. lleeren-Singles. C. A. H. Gcrko slaat Fröhlich. 60, 7—5. T. Blinker slaat Ferwerda, 6—4, 8-6. 6-4. H. Stoffers slaat C. J. Blussé. 6—4, .7-5. F. Breitenslein slaat J. Boom. 6—2, 6-0. OVERVEEN. Ter gelegenheid van de In de twee de helft van Juni gehouden schiet wedstrijden te Leur, uitgeschreven door de schietvereeniging „Prins Maurlta" aldaar, werd door „Gene raal Joubert" van hier in afdeeling A den derden prijs behaald met 411 punten. De heer F. Hekker, van Overveen, veroverde nog den derden prijs in afdeeling B en een dag-medaille voor buksschieten. In deze afdeeling schoot de heer Ilekker 100 punten. SCHOTEN. Aanbesteed is het maken van een ijzeren afsluithek met bijbehoorende werken en het beharden van twee speelplaatsen bij de gemeenteschool. Van de 25 inschrijvers was hoogste de heer P. Rings, te Santpoort, voor f 4480, en laagste de heer T. H. B. Schram, te Wijk aan Zee en Duin, voor t 2989. VLIEGEN IN DEN HAAG. De Fransehman Eugène Lefebvre heeft gisteren in Den Haag gevlogen. Van 4 tot 8 uur moesten de belang stellenden wachten, maar dit werd beloond. Slechts circa 100 menschen wanen op dat terrein getuige van Lefebvres mooie vlucht. Eensdeels was het wei nig-goeds voorspellende weder oor zaak van die betreurenswaardig ge ringe belangstellinganderdeels ligt wellicht de oorzaak ook in een zeker cynisch ongeloof bij het puhliek door het telkens uitstellen van de vlieg- proef ontstaan. Toch hadden ook hier de afwezigen ongelijk. Voor de ondernemers is het zeker te hopen, dat Zaterdag en Zondag beide da gen, waarop wel publiek is te wach ten, uit een financieel oogpunt, niet alleen heter, doch zelfs ontzaglijk veel beter worden dan deze Vrijdag. Komen de bezoekers niet bij tiendui zenden, dan toch wordt voor dege nen, die den ondernemingsgeest be zaten ons Nederlanders, een nieuwe en veelbelovende uitvinding te ver aanschouwelijken een reuzenstrop. Do machine, waarmede gevlogen werd, is een Wright-machine, een biplan dus, dezelfde die ook Noord-Brabant werd gebezigd. Ze be schikt over een motor van 25 P.K. Eigenaardig en voor den leek bijna onbegrijpelijk is het zeker, dat de met den luchtscbfipper 450 K.G. zware ma chine, nadat de motor reeds is tot stilstand gebracht, op haar beide draag, of zweefvlakken, te zamen me tend 15 vierk. M., (door den kolossa len weerstand van de lucht) nog een afstand van niet minder dan 4 K.M. kan blijven zweven. Men moest lang op een gunstige windsterkte wachten. Eindelijk toch daar mocht het (zoo vertelt de verslaggever van 't Hbld.) gelukken. De koene luchtvaarder nam op het toestel plaats. De geweldige motoren doen hun rikketikkend geluid hooren. De ma chine, die zonder valblok over een zeer lange rail (naar schatting 50 M.) zou opstijgen, schuift vooruit met steeds versnellende snelheid. De tal- jij ke fotografen aan den arbeid. Daar is ze aan het eind van de rail. Zal de tocht gelukken Sierlijk heft ze den kop in da lucht en pijlsnel vliegt ze omhoog. De wind is thans Zuid- Weet. De man in het blauwe werkpak Ï9 spoedig niet meer te onderschei den, Daar zweeft het witte toestel reeds aan den lommerrijken horizon. Welk eon indrukwekkend schouw spel. Het keert en nadert weder. Groo- tor en grooter wordt de machine, vliegt over de toeschouwers die juichon en geestdriftig met den hoed zwaaien De koeien, die bijna even grooten getale van haar belang stelling deden blijken als de men schen for shame sloegen wild op de vlucht. Nu eens hooger, dan weer lager 3tuurt Lefebvre zijn apparaat. Daar do mensch tot de tweehandige we zens behoort, kan de luchtvaarder, die aan de verschillende sturen de handen vol heeft, aan den motor niets veranderen slechts het contact kan men verbreken, voilé, tout. Men denkt elk oogenblik het vlieg apparaat wederom achter de boomen te voorschijn te zien komen. Het duurt lang, en ook het geluid van den motor wordt nlot meer vernomen. Dit j natste is verdacht. Langzamerhand wordt het den toe schouwers duidelijk, dat de machi ne, die bij 't gewone verloop van za ken naar de loods zou terugvliegen gens moet zijn geland. Een wilde vlucht door het drassige, pappige land over hekken en sloten ontstond nu. Eindelijk, daar kreeg men liet witte voorwerp in het zicht. Gelukkig, Lefebvre was ongedeerd... en zijn -machine onbeschadigd. De vlucht, op Zaterdag bepaald, g dus door. Een klein gebrek aan den motor had tot dalen genoopt. De luchtvaarder had nog een zeer ge schikte plaats kunnen kiezen. De vlucht had 5 minuten geduurd. BARON SWEERTS. De burgemeester van 's-Gravenhage Baron Sweerts, wordt 15 Aug. van zijn in Zwitserland doorgebracht va cant ie daar terug verwacht, ter her vatting van zijn ambtswerkzaamhe den. ONGELUKKEN. To Makkum is het 6-jarig zoontje van den arbeider F. van der Meer to water geraakt eu verdronken. Te Gastel bij Rozendaal is de 14- jarige zoon van den landbouwer J. lax op don Langenberg van het dak eencr in aanbouw zijnde schuur go- vallen, ten gevolge waarvan hij de ruggegnaat brak en aan de bekomen kwetsuren is overleden. AMSTERDAMSCHE RAADSVERKIEZINGEN. Do anti-rev. kiesvereeniging stelde in de vacature-Ruys mr. S. de Vries candidaat. Vooruitgang IV en de oud-liberalen stellen den heer Jen. Palet. TARIEFSHERZIENING. Uit Den Haag schrijft men aan „De Tijd" naar aanleiding van een ge rucht, dat minister Kolkman er aan zou denken om heen te gaan, omdat hij zich niet in staat zou achten, de voorgenomen tariefsverhooging te verdedigen, dat de voorbereidende werkzaamheden voor de tariefsher ziening zijn afgoloopen en dat in het komende parlementaire jaar deze zaak zeker zal woixlen afgedaan. Uit ils Amsterdamsclie brieven aan verschillende bladen. De briefschrijver van 't NbL y. 't Noorden schrijft Over het gekibbel tusschen prof. Hector Treub en de pleegzusters dei- gynaecologische kliniek wordt nogal gepraat. Blijkens prof.'s jongste schrijven in ,,De Tel." zal hij nog éénmaal 'n diploma als kraamvrouw verpleegster uitreiken en dan is 't uit.... Voor goed. In iemand zoo driftig, prikkel baar, autoritair, kort-aangebonden als prof. Treub is zulk besluit, na ai 't geschrijf en gebabbel, zeer ver klaarbaar. Doch ook is nu aan den dag geko men hoe verkeerd 't van hen, die in deze te besturen hebben, was, om niet reeds veel vr<. sger de rechtsposi tie der verplegers en verpleegsters be hoorlijk, volgens de eischen des tijds, te regelen. Best mogelijk, dat het exa men, waarvan hier sprake is, slechts een „vriendelijkheid" van prof. Hec tor Treub was. Men heeft dat te waardeeren. Doch waar het verlangen, bij de zusters, bestaat om een blijk van ge schiktheid en deugdelijke voorberei ding te krijgen daar mag bet be reiken van dit doel niet afhangen louter van het „bon plaisir" eens hoogleeraars, al la die ook zóó kun dig en geleerd als prof. Treub. En ze ker niet wan nee rdie professor zóó licht-opstuivend en snalgeraakt van humeur is als de man, die nu met do zusters aan 't kibbelen moest gaan... Kort Nieuws. De krijgsraad te Koersk (Centraal- Rusland) veroordeelde in een proces tegen revolutionnaire organisaties 9 beklaagden, waaronder Pjanych, lid van de tweede Doema, ter dood, 25, waaronder Morkoeloff, lid van de eer ste Doema, en een priester, tot dwangarbeid, en 34 beklaagden tot deportatie. 20 beklaagden werden vrijgesproken. Een iong Duitseher, als toerist ge kleed, kwam in een sigarenwinkel te Kopenhagen, kocht een pakje ciga- retten, en vroeg of men e enige oogen- biikken een pak wilde bewaren. Toen hij het 's avonds nog niet had terug gehaald, verwittigde men de politie en deze opende het pak. Het bevatte Duitsche obligaties en waardepapie ren voor eene som van 150,000 mark. Daar de eigenaar tot* hier toe nog niet is verschenen, denkt men dat de pa- pieren van diefstal voortkomen. Er komt nu een besliste tegenspraak van de geruchten over een militaire samenzwering in Griekenland tegen de koninklijke familie. Er wordt nu niet meer aan getwij feld, of de regeering der Vereenigde Staten is geneigd bemiddelend op te treden in de Boliviaansche quaestie. Zoowel te Buenos-Ayres als te La Paz houdt de Amerikaansche gezant druk ke samensprekingen met vertegen woordigers van de regeering. Waar over die loopen, wordt niet gezegd maar men gelooft, dat het niet an ders kan zijn dan een poging der Ver eenigde Staten om den vrede te be waren. Officieel wordt uit Xmoy gemeld, dat in de laatste 14 dagen 135 geval len van pest met doodelijken ^afloop werden waargenomen, terwijl 35 sterf gevallen ten gevolge van cholera plaats hadden. In de noordelijke dis tricten en in het binnenland nam de pest af. maar in het zuiden won die ziekte veld. De grammophone is ln Engeland ook in dienst gesteld van du campag ne, die ten gunste van de regeerings- ontwerpen op touw is gezet. De minis ters Asquith, Lloyd George en Wins ton ChurchilL hebben voor zulk een toestel gesproken opdat hunne woor den tot de verste uithoeken van het land kunnen doordringen. Een telegram uit Brixen meldt, dat tengevolge van verkeeixlen wissel- staad, dicht bij het station Sterzing van den Brennerspoorweg, een bot sing plaats had tusschen twee trei nen, waarbij 25 personen licht wer den gewond. JUSTITIA IN VERLEGENHEID. Voor de 25ste afdeeling van de cri- mineale rechtbank in Moabit, bij Ber lijn, heeft iets heel aardigs plaatsge vonden. Des morgens om 9 uur zou de rechtbank met de behandeling van verschillende zaken beginnen. Rech ters, schepenen, advocaten, aange klaagden, getuigen en toehoorders waren aanwezig, maar één ding man keerde, namelijk de gerechtsstukken. Deze waren spoorloos vedwenen. Er ontstond een ontzettende verwar ring iedere hoek werd door bureau- beambten doorsnuffeld, maar ner gens een spoor van de stukken. Ten slotte bleek het, nadat in alle moge lijke richtingen onderzocht was, dat de schuldige een vervoerder van ak ten en stukken was, die al deze pa perassen ergens had afgegeven, maar niet aan het juiste adres. De tele- plioon werd in beweging gezet om op te sporen waar de stukken terechtge komen waren, maar ook dit gaf geen resultaat. Inmiddels hadden zich in de gan gen van het gebouw tal van men schen verzameld, die na lang wach ten weer naar huis moesten worden gestuurd. Der rechtbank bleef, na lang bo- raadslafran. eindaliik aieta anders over, dan de behandeling van alle 19 zaken maar op te heffen, daar alle bemoeiingen om de stukken te vin den, vruchteloos bleven. HOEVEEL WATER MAG ER IN MARGARINE ZIJN? Voor het gerechtshof te 's-Graven- liage werd behandeld de zaak tegen Ch. M., lid van de firma Gebr. M. te Goor, vervolgd wegens het in strijd handelen met de Haagsche verorde ning op de keuring van eet- en drink waren, door afleveren van eetwaren, die ondeugdelijk zijn van samenstel ling, namelijk margarine met water vermengd. De llooge Raad, die deze zaak naar liet Haagsche gerechtshof had verwe zen, had overwogen, dat beslist had moeten zijn, welfc watergehalte mar garine kan bevatten, zonder ondeug delijk te worden. In strijd echter met het gevoelen der Haagsche rechtbank was de Hooge Raad van oordeel, dat in den zin der Haagsche verordening eet- of drinkwaren ondeugdelijk van samenstelling zijn, indien zij niet voldoen aan de minimum eischen, welke aan die samenstelling gesteld kunnen worden. Dr. Filippe, directeur van den Haagse hen keuringsdienst van ©et en drinkwaren, verklaarde, dat mar garine met een watergehalte, hooger dan 16 pet., ondeugdelijk van samen stelling is. Prof. Weissmann. van Utrecht, dit bevestigend, voegde er bij, dat Margarine ten minste 80 pet. vetgehalte moet bevatten. Dat percen tage was hier slechte 60 pet. Van de zelfde meening was ook dr. A. Lam, directeur van den Rotterdamsohen keuringsdienst. De heer S. van den Bergh, marga rine-fabrikant te Rotterdam, sprak geheel in denzelfden geest, er bij voe gende, dat 18 20 cents per half kilo gram ongeveer de laagste prijs is, Waarvoor de minste kwaliteit kan worden verkocht. En de hlerbedoelde margarine was te koop geboden voor 17 cents Geëischt werd veroordeeling tot 1 25 boete. Nederlandscb Elftal— Ayr Cricketclub. Weer plaste de regen neer. toen we vanmorgen om elf uur aan de Spanr jaardslaan kwamen, en weer 't vaste publiek met de speler3 in de tribune vonden. Weer moest een flinke poos gewacht worden, in de trihune ver veelde men zich. De Schotten zongen zeer schoon, waarbij de heeren Mof fat en Farringtön zich onderscheid den, maar dn't was de eenige variatie. Tegen tjvaalven werd het even droog, waarvan Booth en Barrqw ge bruik maakten, om den stand van 70 op 81 te brengen. Toen werd weer ge stopt, nadat Barrow voor 16 op Pos- thuma was gevallen. Spoedig kon weer begonnen worden en reeds op 82 werd Dewar het slachtoffer van Rincker. Captain Morton kwam nu in en bracht het met Booth samen tot *f05. Toen werd hij door Posthuina ge bowld voor een vroolijke 17, be staande uit vier vié ren en een één. Kort daarna kreeg Booth een harte lijk applaus, omdat hij zijn 50 vol had, maar het einde van z'n innings kwam nu spoedig; met het totaal op '118 speelde hij een bal van Rincker ongelukkig ln zijn wicket. Met de lunch was de stand dus 5 voor 118, Moffat en Montgomery (prof.) zullen de innings om 2 uur vervolgen. Tot dusver is de stand J. Boothb. Rtncker 52. W. F. Jacques—b. Rincker 19. A. Barrowb. Posthuma 16. F. C. Dewar—b. Rincker 0. A. F. Morton—b. Posthuma 17. WIELRENNEN.. Het Kampioenschap van Nederland op den weg over 10 KM. zonder gang- making wordt a.s. Zondag verreden o pden weg NijmegenMook. Aan de zen wedstrijd neemt deel de heer J. du Soar van Haarlem, aan den nieu welingswedstrijd van 25 KM. zijn o.a. deelnemers de heeren J. van Amstel te Heemstede en C. de Boer te Over veen. EEN ACADEMIE VOOR SPORT. Naar de N. Ct. verneemt, bestaan er in Dan Haag plannen en zij hebben reeds vas teren vorm aangeno men om een academie voor sport te openen, naar het voorbeeld van zulk een inrichting onlangs te Ber lijn opgericht, en waarvan de beken de bokser Joe Edwards technisch led der is. In de Haagsche academie zal lee gegeven worden in a. physical cultu re, b. verdedagingssport (boksen, jiu jitsu, schermen, worstelen, street- fighting, enz.) v. alle overige sporten. Aan de inrichting zullen verbonden worden een geneesheer, bekende spe cialiteiten als leeraars en bekwame masseurs. Technisch leider zal wor den de heer P. M. C. Toepoel, ama teur-kampioen-bokser van Nederland, leeraar in physical-culture en bok sen. WATERPOLO. DE NEDERLAND—BELGIë- WEDSTRIJD. De „Tel." schrijft Op Zondag 8 Augustus zou worden gespeeld de internationale waterpolo- wedstrijd NederlandBelgië, bij Van Heemstede Obelt, in diens inrichting aan de Do Iluyterkade te Amster dam. Wij zeggen „zou", omdat er zich moeilijkheden voordoen, die, indien deze niet weldra uit den weg zullen worden geruimd, aanleiding kunnen zijn, dat deze wedstrijd die zoo vurig sinds jaren door onze zwem mers werd verwacht niet zal door gaan. De ijverige waterpoló-commissie, die dit jaar de regeling der waterpolo- wedstrijdon werd opgedragen, is er dan in geslaagd dezen wedstrijd op touw te zetten. Met heel veel moeite heeft men de Belgen overtuigd, dat zij nu eens naar Amsterdam moeten komen. De Belgen hebben toestem mend geantwoord en komen met een warkaliilf nationaal zevental. De wa terpolo-commlssie stelde ook reeds een nationaal zevental vast. Alles is dus van de technische zijde keurig ge regeld, doch nu komt er een kink in den kabel. Wij vernemen ten minste, dat het bestuur van den Nederland- schon Zwembond, blijkbaar het be lang niet inziet van deze ontmoeting, althans een zoodanig klein bedrag ter boschikking van de waterpolo- commissie^ stelt. dat het niet mogelijk is de Belgen te ontvangen, noch min der het programma te comploteeren met eenige wedstrijden, waarvoor toch eenige prijzen moeten worden uitgeloofd. De heer Van Heemstede Obelt, zelf puur sportsman, stelt de inrichting ter beschikking op de meest mogelijke voordeelige condi ties. liet publiek wil in grooten getale dezen wedstrijd bijwonen. Van allo zijden heeft de waterpolo-coinmissie dus medewerking, behalve van de zij de van bestuurderen van den Neder- laaplschen Zwembond. Wanneer wij nu weten, dat de bond financieel sterk genoeg is om alle onkosten pl.m. ƒ400 te dragen, terwijl daartegen over bovendien nog baten staan de entrée-prijzen, die naar schatting het genoemde bedrag wel zullen over schrijden dan staan wij aan de zijde van hen, die dezen toestand on houdbaar vinden. Het waterpolo-spel vereischt ontzettend veel behendig heid en tactiek in het water, de be oefenaars daarvan worden onze lies- te en sterkste zwemmers, die in geval van nood ongetwijfeld groote dien sten kunnen bewijzen. Propaganda voor dit spel is dus zeer gewenscht. De waterpolo-commissi© heeft dat zeer terecht ingezien het bestuur, of Hei ver eenige bestuurderen van den Na- derlandschen Zwembond daar men blijkbaar een bijeenkomst van dit col lege tot het bespreken van de zaak niet noodig achtte niet. Nu is het ons bekend, dat er wel particulieren bereid zouden zijn, om dezen wedstrijd te orgonlseercn. We kunnen echter niet aannemen, dat de Nederlandsche Zwembond zich aldus zal laten verdringen, waardoor zijn macht al wordt die ook momenteel autocratisch genoemd een geduch- ten klap zou krijgen. Daarvoor ach ten wij de bestuurderen van den bond te groote sportsmen I Oplichting. Na verhoor door de justitie is naar het Huis van Bewaring overgebracht een persoon, verdacht van valschheid ln geschrifte en oplichting. De man had een valsche quitantie gepresenteerd ten bedrage van f 2000 voor den bouw van een gebouw voor een Kinderherstellings- en Vacantie- Kolonie. Hij had daarbij gebruik ge maakt van de omstandigheid, dat de dame, te wier name de quitantie stond, overleden was. G e v. V o o r w. Een ceintuur, Oranjestr. 48. Een gouden broche, Schoterweg 5. Een gouden oorbelletje, waarineen rood steentje, Raamsteeg 19 E. Eten pet. Krom 8. Eten duimstok, Gasthuisvest 5. Een kinderkruiwagentje, Rolland, straat 79. Aangifte is gedaan van het verlie zen van een gouden zegelring met zwarten steen. Pech. Vanmorgen kwam do eigenaar van een kermistheatertje met zijn heele hebben en houden hier aan. Maar de man had verzuimd den tweeden ter mijn van het staangeld te betalen. Daarom werd hem de staanplaats ge weigerd. De man vond het een gru wel maar het baatte hem niet veel ook een tocht naar het Stadhuis was vergeefs. DE ZEPPELIN IL ULM, 31 Juli. (Reuter). De Zeppelin II, die te 3 uur 40 te Friedrichshafen opsteeg voor een tocht naar Frank fort a. M., passeerde hier te 5 u. 15. DE TOESTAND IN SPANJE, KLOOSTERS EN KERKEN IN BRAND GESTOKEN. PERPIGNAN, 30 Juli. (Reuter). Op standelingen hebben t© Mataro de accijnskantoren en een klooster der Salesianen in brand gestoken en de kooplieden erastigen overlast aange daan. Er had een botsing plaats tus schen de burgerwacht en de opstan delingen, waarbij dooden en gewon den vielen. PORT BOU, 30 Juli. (Reuter.) Een van Barcelona komend reiziger ver belde, dat Dinsdag te 10 uur 's och tends op den faubourg Gracia weder een fusillade was begonnen en dat de opstandelingen 's avonds een klooster op het plein San Antonio in brand hebben gestoken en een kerk geplun derd en daarna in brand gestoken. In sommige straten haalden de op standelingen de keien uit den grond, zonder echter bairrikades op te wer pen. De soldaten schoten in de lucht, omdat zij vreesden bij ©en ernstig ge vecht het onderspit te zullen delven, daar zij veel minder talrijk waren dan de revolutionnairen. Er werd geen enkele bom geworpen. Een consulair agent te Palamos be richtte, dat de kloosters San Felice Guixole en Palamons en de Calongo- kerk in brand gestoken zijn. SCHANDELIJKE MOORDEN. LONDEN, 31 Juli. (Reuter.) De bij zondere berichtgever van de „Daily Telegr." te Barcelona seinde Woens dag Een twaalftal priesters en non nen zijn wreedélijk gedood, sommi gen aan het altaar, dat zij met het kruis in de hand vol moed tegen de revolutionnairen trachtten te verde digen. De menigte belette dat aan de gewonden hulp werd gebracht, zoo dat deze gruwelijk verbrandden toen in het klooster bratnd waa gesticht. Toen de nonnen zich voor do romen van het brandende gebouw vertoon den, werden zij niet steen en gewor pen. Niemand stak een hand uit om de ongelukkigen te helpen, die aan haar lot werden overgelaten. Van de iaoogte van Monljuich gezien leek ge heel Barcelona een vreugdevuur. Het aantal gedood en bedraagt meer dan 120liet aantal gewonden meer dan 300. Er is een reddingsdienst Inge richt, om de slachtoffers te verzor gen. Eenmaal kwam een troep van wel 10,000 revolutionairen door de straten de verkoolde overblijfselen van hun slachtofers op pieken en sta ken meevoerende, juichende en de Marseillaise zingende. Zij trokken zelfs langs den kapitein-generaal aan het hoofd van zijn troepen, die ech ter geen vuur dorst te doen geven. Uit Genua wordt aan de „Daily Te- logr." gemeld, dat Signora Maria Corli, operazangeres te Genua, juist von Barcelona i3 teruggekeerd, naai wat zij vertelt over het begin van den opstand, herinnerde het gebeurde aan de Fransche revolutie. Voor iiaar ver trek vernam zij, dat lot Dinsdag aan beide zijden meer dan 1000 dooden waren gevallen. De toon eel en in de straten waren vreeselijk, dooden en gewonden lagen Dinsdagavond overal verspreid in de straten. Van ingexondea slakken, geplaatst of niet geplaatst, wordt do kopie den lunacer niet teraggegere Voer den Inboad deeer rabrlek etelt de ledaetie aloh niet aansprakelijk. M. de R.t Naar aanleiding van het rapport der Commissie van Toezicht op het Stedelijk Museum betreffende de Hal- sen, acht ondergeteekende zich voor zijn eer en goeden naam verplicht, ernstig te protesteeren tegen dat rap port, daar het niet in alles met de waarheid overeenkomt en voor hem grievend en beleedigend is, als ook tegen de handelwijze der Commissie^ die hem niet in staat stelde de in be werking zijnde stukken gereed te ma ken. Hij neemt zich dan ook ernstig voor, zoo spoedig doenlijk een verweer, in welken vorm dan ook te doen, behel zende al wat heeft plaats gehad, niet alleen gedurende den laatsten winter, maar ook wat daaraan is voorafge gaan, zoowel als de omschrijving zij- new methode cn de resultaten daarme de bereikt. Ook waarschuwt hij de Commissie voor verdere, gewaagde en gevaarlij ke proefnemingen, want hoewel hij door zijne weigering langer voor het Museum werkzaam te zijn, niet meer direct daar voor geïnteresseerd is, toch zou het hem zeer ter harte gaan wanneer, door onoordeelkundige be handeling, schade aan de werken van den Grooten Meester zou worden toe gebracht. F. VOS. AANZIEN DOET GEDENKEN, M. de R.I Hartelijk hoop ik dat van de open stelling tot bezichtiging der lighal met tuin te Schoten, waarvan mel ding werd gemaakt in uw blad van gisteren, een druk gebruik zal wor den gemaakt. Tuin met hal is mooi en een bezoek overwaard. En het urn-4 tig gevolg zal ongetwijfeld zijn aax ook drukker dan thans het geval is/ zal worden ingeteekend op onze cir- culeerende inschrijvingsbiljetten ter verkrijging van jaarlijksche inkom sten om eene geregelde verpleging van zooveel mogelijk tuberculoselij ders uit Haarlem en Omstreken in die lighal te verzekeren, want „aan zien doet gedenken." Bezoek de lighal en lees aandachtig onze circulaire, het inschrijvingsbil jet zal dan gaarne ingevuld door nie mand blanco worden teruggezonden. Het geldt onze eigene omgeving, ons eigen welzijn niet het minst. Hoogachtend en met dank voor da plaatsruimte, Uw dw., Th. L1MPERG, Secr.-Adm. Lighalfonds, Zijlstraat 64. HAARLEM, BEVALLEN Juli 30. J. H. v. Dorp—Do Rooij, d., H. MichelDe Boer, z., J. II. Wasse naarPeek, z., 31. G. SchuijtUiter- mark, d. OVERLEDEN Juli 29. J. Kamp, 72 j., Glasblazer- straat, 30. H., 2 j., d. v. K. Kooij, Lange Poellaan, 30. L Rustenburg—- De Roo, 81 j., Wolstraat. Het st. Rembrandt, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 30 Juli te Lissabon. Het st. Rijndam vertrok 30 Juli 13 u. 15 m. v.m. van Rotterdam naait New-York. Het st. Ixion, van Amsterdam naar Java, passeerde 20 Juli Gibraltar. Het st. Prins Willem 1 arriveerde 26 Juli van Amsterdam te Parama ribo. Het st. Prins Willem III vertrok 28 Juli van Paramaribo naar Amsterd- INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN, „De Luchtvaart" bevat: De vlucht van Blériot over het Kanaal. Op leiding van balloncommandanten. Blériot en zijn vliegmachine. La tham's mislukte vluchten over het Kanaal. De motorballons „Indiac". Verplaatsbare ballonlooda, Klei ne raededeelingen. „Eigen Haard" bevat: Koningin Emma. De Engelsche vlootrevue. De Vierdaagschen iroeiwedstrijd. Cosma door Marcelle. Prinsessege» boorte op een Javaansche binnen-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2