Bïimeaftnd Pers-Overzicht Sport en Wedstrijden Neemt U öufgefiljks Stand schilderstukken, beeldhouwwerken, prenten, aquarellen, penningen, mun ten, antieke meubelen, kleederdrach ten, oude wapens en uniformen, cu- t>siteilen, historische rellqulen, zil- r smeedkunst, kerkelijke kunst, Lombok-diaman ton. Heel ons groofc- sche ver led eü vinden wij in dit ar chief van onschatbare waarde te rug. Wat een verschil met het oude „Trippenhuis", waar vroeger onze schilderijen werden opgeborgen; waar men, na er twee keer geweest te zijn, alles, tij t dan ook niet in de gun stigs te conditie, gezien had. Opmer kelijk vind ik daarbij, dat sommige schilderstukken, als de Kindermoord te Bethlehem, of Judith met het hoofd van Holofernes, die op mijn kinder lijk gemoed in de duistere zaaltjes xoo'n diepen indruk maakten, hier in een groote zaal te midden van zooveel andere schilderstukken, die alle een deel van onze aandacht eischen. niet meer den griezeligen indruk van vroe ger maken. Andere schilderijen, die wij als oude bekenden, die we vroeger precies wisten te hangen, graag nog eens hadden teruggezien, zijn we on gemerkt voorbij ge loopen. Zelfs „de Nachtwacht" van Rem brandt is rijn huis, of juiste* gezegd zijn zaal kwijt. Zooals den lezers, die zich eenigszins voor kunst intereseee- ren, ongetwijfeld bekend zal zijn, is achter de oude een nieuwe Rem- brandtzaal gebouwd, doch daar deze thans in restauratie is, heeft de Nachtwacht tijdelijk een onderdak gevonden in de Regenten- en Schut ters! aal De En gelachen zoeken de schilderij daar nu heel den dag tevergeefs, en honderde malen moet de zaalwachter zeggen, dat dit „the old Rembrandt- room" is en waar „de Nachtwacht" nu te vinden is. Als men in deze dagen in ons Rijks museum komt zou men zioh kunnen verbeelden in Engeland of Amerika te xtjn. Want bovenal hoort men En- gelach om aitih heen spreken, meer misschien nog dan Hollandech, daar na volgt Duitsch en de andere vreem de talen vormen een onbeduidende minderheid. Die Engelsch© dames nodh heeren, zijn de excentrieke gek- jes, zooals ze in kluchtspelen op het tooneel of in humoristische, geïllus treerde bladen worden aangeduid. In hun kleeding leggen zij integendeel een zekere nonchalance aan den dag, rij vermijden allee wat in het oog loopend zou kunnen zijn. Op het eer ste gezicht zou men tenminste de heeren voor gewone burgerrnen- echen kunnen houden, geen werklie den uit de Jordaan op hun Zondags, doch evenmin quite gentlemen, maar echt de gezeten Hollandache burger man, die van „degelijk", maar niet van „opscheppen" houdt. Luidruch tig zijn ze natuurlijk evenmin, echter als ze naast u op een der sofa's plaats nemen en men uit hun fluisterend ge sprak telkens een „Yee" opvangt, weet men hoe laat het is. „Yea" is nu eens geen fabel, zij ge bruiken hat om den haverklap, In- plaats van een omschrijving, waar voor een grootere woordenrijkdom noodig zou zijn. Ook blijkt het hier duidelijk hoe flegmatisch ze zijn, ze hebben een taak af te werken, vol gens den catalogus de schilderijen te bekijken en vooral dat niet over te elaan, waarop Baedeker hen gewezen heeft. Van hun eigen indrukken of bewondering is echter maar weinig te bespeuren. Vooral valt dit op in de reeds genoemde Regenitenzaal. Zij verwachten hier de Nachtwacht niet, al noemde de zaalwachter hen ook den naam der zaal. Velen toonen dan ook bij den eer sten aanblik door dit meesterwerk niet geïmponeerd te zijn; kalmpjes loopen zij tuaschen het daarvoor ge plaatste hek door om het nummer op te nemen. Eerst als de catalogus hen dan zegt dat zij nu nauwkeuriger moeten toekijken, nemen ze plaats op een der fluweelen stoeltjes en blijven kijken, vaak zwijgend, soms met een opmerking over „shadow". Over op merkingen gesproken, die hoort men hier van tijd tot tijd wel eens uit den mond van enthousiaste burgermanne tjes, die dan toch wel iets van het schoons gevoelen, al is hun redenee- ring er soms wel eens naast En ik vind dat van artistiek standpunt toch sympathieker dan het gedoe van bui tenlui met pleiziertreinen overgeko men, die door de zalen rondhollen en eigenlijk meer belangstelling toonen yoor de omgeving dan voor het ten toon gestelde zelf. Zie die buitenmeis jes in de Regentenzaal, moe van het zoeken vragen zij den zaalwachter waar de „poppen" nu eigenlijk te zien zijn. 0, u bedoelt de kleederdrachten, antwoordt de spoedig begrijpende functionaris. En als hij haar dan den weg geweten heeft, verdwijnen zij zonder ,4e Nachtwacht" een blik waardig te hebben gekeurd. Verderop In een andere zaal hebben vroolijke Jonge meisjes echik over de makkelijke canapéwaatr ze inzin ken ,over een dikken zaalwachter, die 1 warm heeft en wien zij eau-d©-co logne presenteoren. De schilderijen bekijken ze alleen als ze erg „groot" zijn. Zoo bezoeken zij het Rijksmu seum. Opmerkelijk Is liet dat waar het Rijksmuseum thans zulke beste zaken maakt, het bezoek aan het vlak daar achter gelegen stedelijk Museum zoo gering is. Ia hierop misschien het „onbekend maakt onbemind" van toepassing? Weten de vreemden, om van de 'Amsterdammers maar te zwij gen, misschien niet voldoende hoe veel moois en merkwaardigs ook hier en geheel kosteloos te zien is? Laat ik daarover dan iets In mijn volgende Kout vertellen. Het is nu de tijd een uitstapje naar de hoofdstad te maken. Misschien is het In Augus tus wel te warm om een museum le bezoeken, maair dit zal misschien wel alleen een stille hoop van badplaats- menschen blijven. H. HENNING Jr. Uit de Omstreken HILLEGOM. Vergadering van den Gemeente- raa dvan Hillegom op Dinsdag den 3en Augustus 1909, des namiddags ten 7 1/2 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Af- en overschrijvingen. 3. Aanbieding Gemecnterekening over 1908. 4. Benoeming commissie reclames Hoofd. Omslag, dienst 1909. 5. Benoeming lid van de Commis sie tot wering van schoolverzuim we gens niet-aanneming der benoeming door den heer K. M. de Jong. 6. Benoeming van eenen tljdelijken wethoudetr, wegens verlof van den Burgemeester. 7. Balans- Winst- en Verliesreke ning gemeentegasfabriek 1908. 8. Verzoek subsidie R .K. Militai ren Vereeniging te Leiden. 9. Onderzoek geloofsbrieven be noemde raadsleden. 10. Aanbieding tot overdracht van de Ambachtstiraat aan de gemeente. 11. Vaststelling kohier schoolgeld Lager Onderwijs, 2e kwartaal 1909. DIEFSTAL MET GEWELD PLEGING. Te Putten op de Veluwe is in den naoht van Dinsdag op Woensdag een brutale diefstal gepleegd. Vier kerels zijn daar da woning van een drietal bejaarde menscheu binnengedrongen en hebben dezen, onder bedreiging met een revolver, gedwongen de plaats aan te wijzen, waar zij hun geld en kostbaarheden bewaarden. Terwijl drie van de vier de bewoners bewaakten, snuffelde de vierde in de woning rond en maakte voor een aanzienlijk bedrag aan geld, bene vens eenige sieraden, buit. De politie van Putten werd van het feit in kennis gesteld. Zij had het ver moeden, dat de daders naar Amster dam de wijk hadden genomen een paar Puttensche politiemannen togen naar de hoofdstad en het mocht hun spoedig, met hulp der Amsterdainsche politie, gelukken, twee der vermoede lijke daders Woensdag aan te hou den. Ze werden ten huize van eene vrouw in de Engelsche steeg gearres teerd, waar zij van het gestolen geld goede sier gemaakt hadden. Ook de vrouw werd meegenomen, onder verdenking van heling. Donderdag is oen derde medeplich tige in een huis op den Zeedijk te Amsterdam aangehouden. De drie mannen (arbeiders uit Putten) en de vrouw, die opgaf werkster te zijn, zijn naar Putten opgezonden. GESTRAND. Woensdagnamiddag is tijdens den storm een schip gestrand op Ame land, het volk is, volgens latere be richten, door de reddingsboot van Ameland gered. Sleepbooten et oom- dep derwaarts, met volk voor moge lijke lossing en berging van het ge strande vaartuig. KWAJONGENS-AARDIGHEDEN. Winschoten werd sinds eenige da gen verontrust door brandbrieven, die door verschillende ingezetenen wer den ontvangen. De politie heeft ech ter de schrijvers te pakken gekregen. Het waren drie jongens, die op de in een der brieven aangeduide plaats stonden te confereeren. De eene is een 13-jarige leerling der H. B. S. te Win schoten. de beide andere jongens, oud 14 en 13 jaar. zijn afkomstig uit Dordrecht en Katwijk aan Zee. en waren bij eerstgenoemde gelogeerd. Zij werden voor den officier van jus titie geleid en verklaarden de brieven „voor de grap" te hebben geschre ven. VERKIEZINGEN IN LIMBURG. In een bericht betreffende de ver kiezing voor een lid van den Ge meenteraad te Heerlen schrijft de „L. K." deze paar woorden, die boekdoe len spreken „Bovendien hebben de herbergiers hot prettige vooruitzicht op een herstemming". EEN LUCHTREIS MET HINDER NISSEN. Op een morgen, omstreeks vier uur, werden de bewoners van 't gehucht Rots (Limb.) wakker geschrikt door een geweldig leven. Een ballon dreef met kracht zoo laag over den grond, dat hij in onzachte aanraking kwam met daken, schoorsteenen en boomen. Bij den landbouwer H. werd het dak erg gehavend, bij den buurman R. werden de boonstaken uit den grond gerukt, terwijl een beetje verder de ruiten verbrijzeld werden. Het mees te schade had de landbouwster N., waar hét reuzengevaarie in woesten vaart den schoorsteen van het dak sloeg, welke laatste in zijn val een heele partij dakpannen meenemende en de ruiten verbrijzelende, terecht kwam op een ijzeren voetketel, die totaal verbrijzeld en in stukken ge slagen werd. Vol sclirik vluchtten de bewoners, slaapdronken, naar bulten in de meening dat Zeppelin hun dorp je was komen verwoesten. In opgewonden toestand over de aangerichte schade, vervolgden zij den steeds laag dirijvenden ballon een heel eind ver, totdat hij eindelijk uit hun gezicht verdween. Een half uur verder in het gehucht Mamelis, daal de de ballon, waarin twee heeren en een dame zaten, afkomstig uit Rouen (Frankrijk) en die den heelen nacht rondgezworven hadden, in een stuk koren neert toebehocwende aan den heer Spierts waar eveneens veel scha de aangericht werd. Hier echter kwa men de luchtechippers niet zonder vergoeding vrij en moesten zij ge ducht in hun zak tasten. Na hun maag flink opgeknapt te hebben, werd de ballon op een wagen gela den en toog het trio met hun schip op weg naar het station VViilre om van hieruit naar hun fcelmaXh terug te keer en, DE BESCHULDIGING TEGEN DEN HAAGSCHEN BURGEMEESTER. De „Nieuwe Courant" zegt met stel ligheid te kunnen verklaren, dat aan het telegram van den burgemeester aan dat blad, luidende: „Wsnach met geen enkel woord op onzinnige verdachtmaking in te gaan", geen andere beteeken is mag worden ge hecht dan die eener tegenspraak van de insinuatie als zou door hem geld in de antirovolutionnaire partijkas zijn gestort in verband met of met het oog op een benoeming tot commissa ris in Gelderland. Uit ©en vertrouwelijke correspon dentie met den burgemeester uit wel ke t Haagsche blad de zekerheid van deze beteekenis heeft verkregen, is haar tevens gebleken, dat er bij de door hem gehuldigde opvatting geen sprake kan zijn van eenige dubbel zinnigheid van zijn telegram, aange zien hij het bijdragen door welken staatsburger ook aan de kas eener po litieke partij beschouwt als een strikt persoonlijke daad, zoodat de bloote mededeeling dat hij gelden in de een of andere partijkas had gestort, ba ron Sweerts dus wel als een onge pastheid van dengene die haar open baarde, maar nimmer als een „ver dachtmaking" hebben kunnen be schouwen. De „N. Courant" spreekt als haar overtuiging uit: dat de verdachtma king als zou door bairon Sweerts bij dragen aan de anti-revolutionaire partijkas zijn gestort met het oog op een benoeming tot commissaris in Gelderland, door hem terecht onzin nig werd genoemd. Deze overtuiging is gegrond zoowel op hetgeen het blad omtrent zijn persoon weten als op het geen door hem werd medegedeeld, en het komt de N. CL niet geoorloofd voor een tegenovergestelde overtui ging, gelijk het Handelsblad deed, in het publiek te slingeren zonder meer overtuigingsstukken aan te voeren dan het tot nog toe brachL De N. CL besluit dan: „Dat wat baron Sweerts betreft Af gescheiden van de daden en motieven van den Haagschen burgemeester blijft het, ter wille van de zuiverheid van het openbare leven voor het ver volg, een zaak van algemeen belang, dat het meest mogelijke licht opga over de stellig uitgesproken bewering, dat de Regeering van de zijde van een politiek zeeT machtigen en daar om liefst niét te ontstemmen geestver want als dr. Kuyper aan pressie zou hebben blootgestaan tot benoeming van een partij-contribuant, niet-par- tijgenoot in een hooge betrekking. Wij zijn om de aangegeven rede nen niet in staat daarover meer licht te ontsteken anderen, in de eerste plaats het Handelsblad, behooren o.i. dat te doen. En ook voor de Regee ring ware er, meenen wij, alle aan leiding om in dezen een woord in het openbaar te zeggen." „Het Nieuwsblad van Nederland" zegt, dat het Hbld. zich in deze zaak heeft laten gebruiken door personen, die heel iets anders wilden dan het Hbld. heeft vermoed. „Aan de bron, waaruit het Hbld. putte, gaf men geen oortje om dr. Kuyper en had men alleen hét oog op baron Sweerts. Die moest onmogelijk worden gemaakL „Als wat? „Als toekomstig Gouverneur-gene raal van Indié. „Dat heeft het Hbld. niet begrepen. „Baron Sweerts is lid van den Raad van Indië geweesl In die kwali teit heeft hij zich eens zeer vrijmoe dig op ongunstige wijze uitgelaten over wat hij een déloyale handelwij ze achtte van den toenmaligen Gou verneur-generaal. Dit heeft deze, nog altijd een machtig en invloedrijk man hem nooit vergeven; en nu de kans bestaat, dat baron Sweerts in aan merking kan komen voor den post van Gouverneur-generaolv als opvol ger van generaal van Heutsz, worden alle zeilen bijgezet om dat tegen te werken. „Dit is het „dessous" van de hoe- Ie geschiedenis. „AJs het Hbld. dit geweten had, zou het zicb waarschijnlijk tot deze manoeuvre niet hebben geleend. En met ons zal het er zich, naar wij ver trouwen, over verheugen, dat het op zetje, waartoe het zich heeft laten ge bruiken, falikant zal uitkomen. De kansen toch van baron Sweerts om tot den gewichtigen post benoemd te worden, staan, als wij goed zijn in gelicht, op het oogenblik beter dan oolL"- „D© Tijd" citeert eerst u«t 't artikel van de „Nieuwe Courant" „Daartegenover stelt baron Sweerts in bewoordingen, tot welker open baarmaking hij ons vergunning ver leende dat de hier bedoelde cn iede re andere ambtenaar, die zich we gens zijn ambt thans onthoudt en gedurende zijn ambtbekloeding steeds onthouden hoeft van publieke aan sluiting bij oen kaesvereeniging, in afwachting, dat hij dit na vrijwor ding, on dan nog desgewenscht, zal doen, vrij is zijn steun, ook finan cieel, te schenken aan de partij, waartoe hij door de omstandigheden en zijn levenservaring geleidelijk ge bracht is. En dat dit niemand ter we reld aangaat, dan hem en hem alleen en derhalve publieke bespreking daarvan uitgesloten is." Daarna schrijft „De Tijd" Uit da aangehaalde woorden van baron sweerts mag zeker, zonder zich aan eene vermetele veronderstelling schuldig te maken, worden verstaan, dat hij zelf „door de omstandigheden en zijn levenservaring geleidelijk ge bracht is" tot de partij (de antirevolu tionaire n.l.) aan welke hij zijn steun verleende. Deze mededeel* ng, meenen wij, is volkomen nieuw. Immers, dat baron Sweerts, zij het langs geleide lijken weg, van de liberale tot de an- tirevolutionaire partij overging, is noch te Arnhem, noch te Den Haag, noch elders, ooit bekend geweest, 't Is natuurlijk niet slechts mogelijk, doch hoogst waarschijnlijk, dat zijn naaste omgeving en enkele 'ntlemo vrienden daarmede zijn bekend ge weest niet slechts het gewone pu bliek evenwel, maar ook personen, die krachtens hun ambt of betrekking in den regel eerder en beter dan het publiek omtrent dergelijke zaken zijn Ingelicht, hebben er niets van gewe ten. Toch hebben zich omstandigheden voorgedaan, waarin kennis van de ge heel gewijzigde staatkundige meenin gen van een zóó hoog staand man als baron Sweerts een zaak van meer dan uitsluitend persoonlijk belang zou ge weest zijn.... Gaarne zij toegegeven, dat zich om standigheden kunnen voordoen, wel ke het wenschelijk en noodig maken eene verandering van godsdienstige of staatkundige overtuiging een tijd lang voor het publiek verborgen te houden. Wij zelve hebben wel perso nen gekend, die, vóór hun openlijke afzwering van de dwaling, een tijd lang crypto-katholiek waren, op ge lijke wijze als baron Sweerts blijkt tot de crypto-anti-revolutionairen be hoord te hebben. Een dergelijke posi tie heeft ontegenzeggelijk haar eigen moeilijkheden en bezwaren. Zij kan echter door de omstandigheden gebo den zijn. Waar tegen wij evenwel moeten opkomen, het is tegen den leer, alsof een hooggeplaatst^ ambte naar, krachtens zijn ambt, verplicht zou zijn, dergelijke positie te doen voortduren en zijn ware godsdiensti ge of politieke meeningon onder een mom van partijloosheid of onver schilligheid te verbergen. Die leer wordt, althans niet duidelijk of open lijk in de geciteerde woorden verkon digd, Zij zou echter afgeleid kunnen worden uit hetgeen gezegd wordt om trent het toetreden tot het lidmaat schap van een kiesvereeniglng, als openlijke belijdenis zijner politieke overtuiging, nadat eerst het bekleede ambt is nedergelegd. Zonder beden king ia dit nieL Veronderstel eens, een politiek man werd in het geheim katholiek en liet zich, terwijl de geheele wereld hem voor Protestant aanzag, benoemen laten wij maar zeggen tot Commissar ris der Koningin in Noord- of Zuid- Holland. Veronderstel verder, dat, na zijn benoeming het feit bekend werd, dat de nieuwe commissaris door bet schenken van bijdragen voor een par tijfonds enz. zich reeds te voren in het staatkundige een ijverig katho liek toonde in het geheim. Hoe meent men, dat dit algemeen, onder Protestanten bepaaldelijk, zou wor den opgenomen ?Geen enkel wettelijk voorschrift zou overtreden zijn, maar toch zou men zeker de zaak niet in orde vinden. Nu verstaan wij ten volle, dat een Commissaris der Koningin, een bur gemeester ©n meer ambtenaren zich door den aard van hun ambt tot groo te mate van reserve op liet gebied der actieve politiek verplicht achten. Een Commissaris der Koningin kan geen partijleider of president van een kies- ver-een iging, een burgemeester geen voorzitter van een propaganda^club wezen, maar hieruit volgt nog geens zins, «lat een Commissaris der Ko ningin, een burgemeester of welke ambtenaar ook, zijn godsdienstige of staatkundige overtuiging beeft te ver bergen en voor het publiek den schijn aan heeft te nemen, van al of niet ge matigde onverschilligheid. DE ZAAK SWEERTS-KUYPER. Hierover schrijft t Algemeen Han delsblad in een artikel o.m.: „Juist het door dir. Kuyper en de zijnen gehuldigde systeem van partij benoemingen maakt het noodzakelijk dat klaarheid heersche omtrent de politieke denkbeelden van hen, die hooge betrekkingen vervullen. Zoo men wil, kan men dat als een verder nadeel van het partij-benoemingen- systeem beschouwen. Want ieder zal erkennen dat stelt men dien eisch niet voor een niet eetrlijk man, voor een man zon der beginselen, het klaarblijkelijk zeer gemakkelijk moet zijn, zijn over tuiging in reserve te houden en door geldstortingen van uit die gereser veerde positie vrienden en bescher mers te kweeken. Wij meenen dat het daarom afge keurd moet worden dat slechts een kleine groep partijfonds-financiers met de politieke overtuiging van ie mand in de positie van den Haag schen burgemeester bekend is." Daarna: „De eenige conclusie echter, die door ons, in verband met wat bij de zaak-Lehmann is uitgekomen, uit de ze geschiedenis getrokken is, is dat de financieele steun aan het partij fonds verleend mede aanleiding is ge weest tot de pressie door dr. Kuyper op de verantwoordelijke regeering geoefend." Vervolgens: „Maar dan nog: dr. Kuyper heeft ook verkondigd dat men echte poli tieke christenen op invloedrijke plaat sen moest brengen opdat zij, de macht van God's woord ook in den Staat erkennende, konden getuigent het volk met den zuurdeesem van hun christelijkheid konden doortrek ken. Zulk een man was baron Sweorts niet. Door baron Sweerts voor het commissarisschap aan te be velen handelde dr. Kuyper dus ln strijd met eigen beginsel. En wij kunnen daarvoor geen en kele andere verklaring vinden dan deze, dat dr. Kuyper in het feit van een partij fonds-storting het meest doorslaande bewijs van politieke christelijkheid zag. Nu de „onzachte en onredelijke drang." Herinneren wij aan wat De Tijd schreef op 10 Februari over pres sie oefenen; aan de woorden van de Standaard van 9 Maairt, waarin ge tuigenis werd gegeven omtrent baron Sweerts' politieke overtuiging; aan wat De Tijd op 11 Maart vernam „van hooggeachte zijde", juist over dien „drang"; dan behoeven wij nog niet eens aan te komen met wat wij zelf vernamen omtrent de pressie, die dr. Kuyper op die benoeming trachtte uit te oefenen, om het voor ieder onbe vooroordeelde duidelijk te maken, dat wij volkomen liet recht hadden tot het 6tellen van de bekende vragen, waarop de antwoorden een eigenaar dig licht zouden werpen op den per soon van dr. Kuyper. Was de zaak Lehmann niet voorafgegaan, deze quaestie op zich zelve zouden wij wel-; licht niet gepubliceerd hebben in verband met deze geeft ze een aan wijzing die van belang is. Wat nog niet wil zeggen, dat de beide zaken gelijk staan.' Ten slotte aan 't adres der Nieuwe Courant: „Deze vraagt ons over den door dr. Kuyper geoefenden invloed meer licht te ontsteken, m. a. w. wij zou den namen en getuigen moeten noe men. Welnu, zoo goed als de Nieuwe Courant zelve thans zich beroept op de vertrouwelijkheid van hare corres pondentie met baron Sweerts, en De Tijd niet nader aangaf, welke „de hooggeachte zijde" ls, vanwaar het blad zijn inlichtingen ontving, mee nen wij ons hier op het vertrouwe lijk karakter onzer mededeelingen te mogen beroepen. Intusschen verheugt het ons te zien dat de Nieuwe Cou rant ook meent, dat er voor de re geering alle abnleiding is in dezen een woord in het openbaar te zeg gen.' CRICKET. Nederlanflsch Elftal Ayr Cricketclub. Eerste Dag. Toen de stand van de eerste Hol landsche innings om 12 uur 1 wicket neer voor 28 was, werd gestaakt we gens regen, dat meldden we gisteren avond. 's Middags tegen tweeën klaarde 't even wat op, en onze verslaggevere plichten dwongen ons door den drui penden Hout naar het cricketveld t© trekken. Het regende natuurlijk al weer. Het veld, glad en glibberig, was totaal verlaten, in de tribune za ten spelers en publiek gelaten te wachten, of 't op zou houden, cn we volgden dat voorbeeld, en wachtten ook. Langzamerhand begon de regen wat te minderen, hield zelfs op. Feith en Posthuma gingen het wicket in- specteeren en na veel zaagselstrooien en veel conversatie op de mat werd beslaten door te gaan. Feith met 22 n. o. en J. van Gogh met 4 n o. zetten dus de Hollandsche innings voort, Booth en Barrow bowlden. Beide batsmen speelden uit stekend, maar waren zeer voorzichtig met de verraderlijke slows van Bar row, en lieten zich niet verleiden er op uit te loopen om te slaan. Vooral op Booth werd echter flink gescoord, en de score was al 73, toen ae oudste Van Gogh door een goeden bal van Booth genomen werd. De jongste Feith, de bekende voet baller, kwam nu op de mat. Met de Haagsche had hij deze week tegen de zelfde bowlers 108 gescoord, maar vandaag was de stevige Hagenaar de kluts kwijt. Een poosje stond hij wat te schutteren op bedde bowlers, werd een paar maal gruwelijk „gebeten", sloeg per bof twee vieren en toen hij eindelijk den bal eens goed raakte, ving Montgomery hem. Captain Schröder volgde, wilde eerst kalm spelen en daarna hitten, raakte niet veel en verdween op 102 na drie heele runs gemaakt te heb ben. De oudste Feith had ondertus- schen uitstekend gespeeld, en met een goede zestig runs aohter zijn naam scheen hij naar zijne century op weg, vooral daar hij met den uu ingeko men Van Waveren voortging rune te maken, zonder kansen te geven. Van Waveren begon kalm. kreeg plots een scoorbevlieging en sloeg op twee achtereenvolgende ballen van Booth een zes en een vier. Capt. Morton liet nu van bowler wisselen en eindelijk op 139 werd Feith aan de boundary door Farring- ton gevangen, na een mooie innings van 78. Nadat nu. weer even voor den re gen gestaakt was, kwam de Hilver- sum-^speler H. van Booven in. maar pas tien runs had hij met Van Wave ren gemaakt, toen de Haarlemmer, na een levendige 34 gemaakt te heb ben, gevangen werd. Met Van Gogh samen bracht Van Booven de 180 op, toen werd hij door den wicket-keeper Parker prachtig gestumpt. Van Gogh en Rincker waren er nu spoedig geweest, en op 192 kwam Posthuma als laatste man met Swens samen. Dat laatste wicket heeft den Schotten heel wat moeite gekost, want Swens vooral speelde kalm en zeker cn de runs kwamen snel. Posthuma deed een paar goede sla gen en eerst op 222 viel zijn wicket door BoothSwens bleef met een mooi gespeelde 15 not out. Om ruim vijf uur was de Holland sche innings afgeloopen het totaal was eerlijk gezegd wel een beetje beneden de verwachting, die men van een dergelijk sterk batting-team had, maar toch hadden Feith Sr., Van Gogh Sr., Van Waveren, Van Booven en Swens heel goed gebat. Na een kwartier pauze gingen nu de Engelschen nog nan bat, on maak ten in den resteerenden tijd een zes tigtal runs voor het verlies van W. F. Jacques, die door een geweldig har den bal van Rincker gebowld werd de Hollandsche fastbowler scheen den Engelschen overigens weinig angst aan te jagen en er werd vooral in 't begin zeer kalm gespeeld. Booth bleef not out, morgenoch tend voortzetting. De geheele uitslag der eerste Hol landsche innings was Jhr Mr. C. Feith, c. Farrington,- b. Montgomery, 78 W. Eigeman, c. and b. Barrow, 0 J. van Gogh Jr., b. Booth, 15 Jhr. C. Feith Jr., c. Montgome ry, b. Booth, 8 J. C. Schröder (capt.), b. Booth, 8 W. van Waveren, c. Booth, b. Barrow, 34 H. van Booven. st, Parker, b. Barrow. 24 L. van Gogh, b. Booth, 15 J. W. Rincker. c. Farrington, b. Barrow. 8 J. J. Swens, not out. 15 C. J. Posthuma, b. Booth, 17 Extra's 10 Totaal 222 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per -regel. GOEDE TIJDINGEN UIT LEIDEN. Het volgende verslag uit Leiden zal ongetwijfeld van veel nut voor velen onzer zijn. De Heer C. Thomassen, Wagen straat 4 te Leiden, meldt ons: „U zult er zonder twijfel belang in stellen, dat ik zoo'n goede beterschap bekwam door het gebruik van Foster's Rug pijn "Nieren Pillen tegen vroeae-lijke pijn in het smalle gedeelte van den rug, welke mij sinds eenigen tijd zeer piaagdo. Deze pijn deed zich gesta dig gevoelen en kostte het me vaak moeite om overeind te komen en mija bezigheden waar te nemen. De urine was dik en niet helder. Bij tijden deed zij mij pijn om bevatte zij gruis. Ik had rheumatiek in de beide bo venarmen e<n sliep af en toe zeer on rustig. Eten was me vaak meer een gewoonte dan een behoefte en ik heb ook last gehad van duizelingen, waar na ik me zeer vermoeid gevoeld©. Ve te goede zorgen waren aan mü be steedt doch ze bleven vruchteloos, en ten einde raad nam ik Foster's Rug pijn Nie.re<n Pillen in. Hoe zal ik U mijn verwondering beschrijven, toen het tweede doosje mijn pijnen zoo verbazend verzachtte. Ik ben nu zoo goed als beter, maar zal voor de ze kerheid toch nog een tijdje er mee doorgaan. Inturechen geef ik U gaar ne vergunning om rnijn verklaring te publioeeaten." Ruim 5 maan den later zegt de Heer Thomassen: „Zonder de min ste storingen in mijn gezondheid zijn. dezJ© vijf maanden voorbijgegaan, en ofschoon ik reeds de zestig gepasseerd ben, kan ik alle werk doen dank zij Foster's Rugpijn Nieren Pillen." (w.g„ C. Thomassen. HOOP VOOR BEJAARDE MEN- SCHEN. Vele ouden van dagen heb ben hun herstel te danken aan Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen, en wij gevan L' bovenstaand een zoodanig geval. Hoedt U voor namaak en slaat acht op don juiflten naam Foster's Rugpijn- Nieren Pillen.' Zij zijn te Haarlem ver krijgbaar bij de Heeren J. J. Göppin- ger, Groote Houtstraat 147a; era Kr van Eden, Spaarme 38. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van post wissel ét ƒ1.75 voor één, of 10.voor zes doozen. dagelijks een likeurglaasje Dr. HOMMEL'8 Hamatoyen onmiddellijk voor den hoofd maaltijd I Uw eetlust wordt flin ker, uw zenuwstelsel versterkt de loomheid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichamelijk prettig gevoelen. Men verlang» echter uitdrukkelijk het echte „Dr. HOMMELV Haematoger en weigere namaaksels! SCHOTEN, ONDERTROUWD. E. de Vries en J. Vroomland; W. L Arts en L. van der Moren. GETROUWD. II. van Donselaar en L. van der Moren. BEVALLEN. M. C. van Bergen en Hencgouwcn- Theuns d. G. M. TurkenburgGala ma, d. T. de WinkelRijpstra, d, HAARLEMMERMEER. ONDERTROUWD: J. Millenaar en G. Bood; T. van Ipe- ren en M. v. d. Heuvel; F. Peen en P, van Andel. GETROUWD: M. van Rijn en G. Geers; 'A. Colijn en A. Post. BEVALLEN: P. PersoonWinkel z. P. Kamper-» Burggiraaff d. L. G. Metz-Rodermond d. J. A. Leyte—Klinkenberg z. M* Blokker—Duwel z. A. C. Rogers- Bus d. W. Ruiter—Rodenburgh z. A, M. v. d. Zwaard—de Smit z. A. M. v* Hooidonk—Schering d. A. Glas—Kor- te kaas d. Th. Rijke—Heymans z. OVERLEDEN: C. de Ruiter 81 J., J. Rits 50 j., Pa Freeken 68 j., J. P. Kraak, 21 j., W. Hooybarg 47 J., G. J. Tienstra 1 6d. P< Tienstra 17 d. M. C. Tienstra 20 d.< J, Huigsloot, 7 d. WIJK AAN ZEE EN DUIN ONDERTROUWD: C. P. de Goede—B. M. Vesslea. BEVALLEN: W. M. de Boer—Dam z. War» menhoven—Durge z. T. Troostheide— Brouwer

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6