NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON De roode Pimpernel in Gevaar. ËdteaSaaiSsefc Overzicht 27» Jaargang. Nu. 8008 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATEBDAQ 31 JOLI 1909 O ABONNEMENTEN AD VERTe'nTïÊNi PER DRIB BAANDBNi Van 1—5 regels 50 Cts..- Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondlssanent voor Haarlem 12S tx/jö.iS£ XS&'-s-va Haarlem van 1—5 regels /C—elke regel meer /0.2S Reclames 30 Cent per regel. ■Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd la (kom der finSS j PW® Bij Abonnement aanzieiiijk rabat gemeente).. 1.30 AdvertaiUen van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! Franco per post door Nederland.1.65 (fcJiF. "gfej y» 50 Cts. voor 3 plaatsingen A contant Afzonderlijke nummers0321< f KT*aferMBva<TH n j n - Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037)1 Redactie ea Administratie! Groote Bontstraat SS. de omstreken en franco per post .145 iBtercomnmnaal Telefoonnummer der Redactie 600 ec der Administratis724 'Dltgave der Vennootschap tonrens Custer. Directeur G. PEERE300EDrukkerij! Zolder Bnltenspaarae 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van idverteotign en reclames van buiten bet Arrondissement Haarlem In dit blad la uitsluitend gemachtigd bet Algemeen Binnen- en Buitenlandscb Advertentie-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. DERDE BLAD. WakelUksch Beursaverzicht van Kerens Tieleman. BEURSBERICHT TOT SO JULI 1909. In de afgeloopeh week waxen de zaken ter beurze zeer stil. In alle ai- deel ingen hadden min of moer winst- nemingen de overhand. Aan den toe stand kan dit allerminst worden toe geschreven alleen te Londen heeft de snelle opeenvolging van nieuwe uitgiften de geldkoersen eenigszins doen oploopen en Bteeg het disconto voor puik driemaandsch papier in de open markt van 11/4 tot 11/2 pet. Overal elders bleven de geldkoer sen op het vroegere lage peil en gin gen zelfs nog verder achteruit. Ongetwijfeld is de thans waar te nemen stilstand iu zaken voor een groot deel als terugslag te beschou wen op de snelle koersopdxijving, die In de eerste helft des jaars op bijna alle groote fondsenbeurzen heeft plaats gevonden, onder den invloed van het goedkoope geld en de ver wachting, dat de economische toe stand geleidelijk zal verbeteren, heeft men de koersen allerwegen zoodanig opgezet, dat het verwachte herstel in zaken reeds tot een belangrijke hoogte in de huidige prijzen wordt verdisconteerd. Zoo lang geld uiterst goedkoop blijft en de aangegane po sities gemakkelijk kunnen worden geprolongeerd, bestaat geen vrees voor eene eenigszins gevoelige reac tie, doch anderszins is men geleide lijk op een niveau gekomen, waarop nieuwe aankoopen minder aanlokke lijk schijnen. Vandaar de toestand van afwachting, die allicht stand zal houden, totdat, hetzij in industrie, hetzij op de geldmarkt, belangrijke wijzigingen intreden, die nieuwe prikkels voor bedrijvigheid in op- waarteche of in dalende richting, zul len vormen. Evenals aan de Europeesche beur zen, was ook te New-York de handel van geen grooten omvang. De omzet ten namen de laatste dagen weer ge leidelijk toe en werd thans weder een omzetcijfer van 750.000 shares per dag bereikt. De New-Yorksche bemrs blijft evenwel een vrij gunstige hou ding vertoouen. Op den voorgrond blijven de industrieel© fondsen, waar van vooral bteelshares de meeste aandacht blijven genieten. Het gepu bliceerde kwartaairapport van de Steeleorporation, komt ongeveer over een met de verwachtingen, die daar omtrent werden gekoesterd. De win sten bedragen bijna 30.000.000 dollar en de onuitgevoerde orders zijn met 500.000 ton gestegen. Het dividend werd van 2 op 3 pet, gebracht. Uit hetgeen gepubliceerd werd blijkt, dat de netto's gedurende Mei belangrijk hooger waren dan die over April, en dat die van'Juni de netto's .van Mei belangrijk overtreffen. Zooals reeds vroeger opgemerkt, wordt het snelle koerslierstel op de londsemnarkt te New-York in tegen stelling met de beweging aan deze zijde van den Oceaan tot op zekere hoogte gewettigd door het inderdaad bewonderenswaardige recuperatiever- mogeu, waarvan de industrie in de Vereenigde Staten ook ditmaal blijk heeft gegeven. Dat do rijzing in New-York in het tegenwoordig stadium niet geheel van manipulaties vrij is, blijkt uit de belangrijke verheffingen, die nu en dan in weinig courante fondsen voor komen, en die als hefboom warden gebruikt, om het geheele fondsen niveau te influenceeren Zoo zijn in de laatste dagen de tweede prefe- Naar het Engelsch, door Barones Orczy. 161 Heel graag Heel graag I zei de Prins. In mijn kinderjaren placht ik er eenige te kennen. Bekoorlijk en poëtisch., ik ken ze... Ik ken ze... Het zal ons een groot genoegen zijn Mademoiselle te hooren zingen. En, Blakeney voegde hij er opgewekt bij, u ben Jo ook niet van plan Mijnheer Chauvelin op je partij uit te noodi- gen Maar natuurlijkdat spreekt van zelf, uw Hoogheid, autwoordde Sir Percy, met groote gastvrijheid en een diepe buiging voor zijn aartsvijand. Wij zullen Mijnheer Chauvelin ver wachten. Hij an ik hebben elkaar in zoo langen tijd niet meer ontmoet, en hij zal heel welkom zijn op Blakeney Manor. rente St. Louis en San Francisco, waarin de omzet meestal hoogst be perkt is, in korten tijd 10 pet. geste gen, naar het heette- op de verwach ting, dat de betaling van dividend op dit fonds spoedig zal worden hervat. Zooals men weet wordt de Frisco gecontroleerd door de Rock Island, die bijna het geheele uitstaande be drag der gewone St. Louis en San Francisco-aandeelen bezit, en eene hervatting der dividenduitkeering op de 2e preferente aandeelen zou dan ook door velen als voorlooper wor den beschouwd van dividenduitkee ring op de Common-shares der Fris co, welke bezitting tot nu toe aan de Rock Island geen directe voordeelen heeft gebracht. Inderdaad is de posi tie van de Frisco in de laatste ander half jaar aanzienlijk verbeterd. Of deze wijziging in den toestand reeds zoover is voortgeschreden, dat een uitkeering van dividend op de waar den van lageren rang gemotiveerd zou zijn, staat te bezien. In elk geval worden de desbetref fende geruchten en de rijzing in Frisco Seconds voldoende aanleiding voor een aanmerkelijke verheffing in Rock Islands Commons, welke rij- ring op haar beurt wederom een gun- stigen invloed oefende op de waar den der andere niiddenwestelijke en zuidelijke spoorwegen. Daarnevens gaven evenwel ook sommige hooggeprijsde fondsen, met name Harriman-waarden. van eene goede houding blijk en konden Union Pacific-shares in New-York den koers van 200 pet bereiken.'Ook voor Gulf- waarden bleef een zeer gunstige stem ming bestaan en gelooven wij zeker, dat in vei'band met de verveer-over eenkomst met de Harrimanlijnen, waarvan gunstige resultaten ver wacht worden, voor deze shares veel hoogere koersen zijn weggelegd. Geld bleef zeer aangeboden, doch was heden iets hooger genoteerd op 2 pet DE REVOLUTIE IN SPANJE. Met den dag wordt het duidelijker, dat de oproeren en ongeregeldheden in Spanje, méér zijn dam uitingen van ontevredenheid over den on- sympaüiieken oorlog. Gisteren staaf den we deze opvatting reeds met en kele aanwijzingen en nu willen we daar nog eenige bijvoegen, om het bewijs te volmaken. De kloosterlingen worden met ge weld uit hun vredige woningen ver dreven. Waar zij dan een onderko men moeten zoeken Daaraan den ken de verjagers niet 't Is hun ge noeg, dat ze goede schuilplaatsen hebben om zich tegen de vervolgers te verschansen en ook, om hun gewon den te verplegen. Zulke hospitalen zijn wel noodig, want er wordt nog altijd veel gevochten. Zelfs wordt be weerd, dat er eiken dag alleen in Ca tatonia een 10.000 revolutionnairen aan de straatgevechten deelnemen. Hoeveel menschen er in dezen „bur geroorlog" vallen, is (nu de berichten uit Spanje zeldzaam zijn, omdat door de regeering de censuur zoo streng wordt toegepast) niet na te gaan. Een cijfer is bekend, alleen van Dinsdag avond te Barcelona daar vielen toen 8 dooden en 50 gewonden. Welke slachtoffers er Dinsdagochtend en Dinsdagmiddag en op al de andere dagen gemaakt zijn, valt slechts te gissen. En de revolutionnaine bewe gingen zijn ook in andere steden en dorpen. Overal is een beweging van verzet tegen de regeering merkbaar. In verschillende steden is de alge- HOOFDSTUK IX. Demoiselle Candeille. Zij was van heel nederige afkomst, want haar moeder ten minste zoo vertelde men was keukenmeid ge weest bij de Hertogin de Marny, maar Desirée had een soort van be schaafde opvoeding gekregen, en of schoon zij begon als helpster in de kleedkamer van een der schouwbur gen van minderen rang, werd zij ten slotte een der populairste sterren. Zij was klein en donker, bevallig in haar houding en manieren, en van een zeer buigzame, lenige gestalte. Haar nederige afkomst verried zich zeker niet in haar handen en voeten, die heel klein en hij zonder mooi ge vormd waren. Haar haar was zacht en zijde achtig, nooit gepoederd en met vaar dige hand zoo opgemaakt, dat het bo vendeel van haar gelaat overschat duwd werd. De kin was klein en rond, de mond heel rood, de hals slank en lang.Maar zij was niet mooidat zeiden alle vrouwen. Haar vel wa» ruw en don kergekleurd, haar oogen klein en aan de hoeken naar hoven gericht; neenzij was stellig niet mooi. Toch viel zij bij alle mannen tn den smaak I Misschien omdat zij zoo oneemerkt haar best deed bil hen in meene werkstaking afgekondigd, ook al om den toestand nog verwarder te maken, en.... strijders voor de oproe righeden te hebben. Wat willen de revolutionnairen Vooreerst het Kabinet Maura doen vallen, maar.... zal dit genoeg zijn Op de straat wordt door de betoogers luid geschreeuwd WEG MET DEN KONING, LEVE DE REPUBLIEK I Vooral het vertrek der reservisten naar Marokko wordt gretig aangeno men, om betoogingen te houden. Voor de regeering is het een bedenkelijk verschijnsel, dat vele soldaten dienst weigeren. Ze weigeren zoowel op de opstandige burgers te schieten, als om naar Marokko te vertrekken. Toch moet de regeering op het leger steu nen, om de binnenlandsche onlusten te bedwingen. Daartoe wil men blijk baar krasse middelen gebruiken. Er is een proclamatie uitgevaardigd, waarin de regeering de goedgezinde burgers in ernstige overweging geeft, de eerste 24 uur niet uit de huizeu te komen, wont dan is het op straat niet veilig, aangezien de regeerings- troeper. dan met de revolutionnairen zullen „afrekenen". DE OORLOG IN MAROKKO. Er is een spreekwoord „slechter dan slecht kan 't niet". Dat moge in 't algemeen waar zijn, maar op de positie der Spanjaarden in Marokko is 't dan toch niet van toepassing. De eerste dagen was hun positie al slecht en sinds dien is ze van dag tot dag nog slechter geworden 1 Gene raal Marinas zit met een deel zijner troepen in Melilia opgesloten, en een ander deel heeft nog enkele stellingen buiten de vesting in bezit, maar hoe De toestand is zoo VESTING MET SPANJAARDEN. VECHTENDE MOOREN. STELLINGEN MET SPANJAARDEN. VECHTENDE MOOREN. Men ziet 't, de toestand is voor de Spanjaarden bijzonder hachelijk. De Mooren hebben een deel der Spaan- sche troepen geheel afgesneden en in gesloten. Deze worden nu elk uur verzwakt door aanvallen van de stoutmoedige Mooren. Niet pleizierig, zoo'n omsingeling, vooral niet, wan neer je niet eens voldoende eten en drinken krijgt. Generaal Marinas zou wel graag zijn in 't nauw zittende troepen te hulp komen, doch hij wordt zelf door de Mooren belegerd en heeft meer dan voldoende werk, om de Mooren uit de vesting te hou den. Er zijn dan ook dringend verster kingen noodig. Generaal Marinas heeft om 75.000 man nieuwe troepen gevraagd. We gelooven gaarne, dat hij zoo'n macht noodig heeft, om met eenig succes tegen de Mooren te strij den. We gelooven evenwel niet, dat Spanje zoo'n legermacht naar Marok ko kan transporteeren. Juist daarom is de positie van Spanje zoo bedroe vend. Wanneer 't zoo doorgaat, zal 't niet lang duren, of de Mooren hebben alle Spaansche soldaten in Marokko ge dood of buiten gevecht gesteld. Elke strijdbare Moor uit het Rif gebied snelt naar Melilia, om te hel pen hpt succes te volmaken. Eergiste ren is weer ©ou nieuwe harka (leger macht) van 10.000 man aangekomen. Zoo is het voor de Spanjaarden geen volhouden 1 Inderdaad, ze wor den uitgemoord. Gisteren gaven we cijfers van 1000 dooden en 2000 go- wonden Van de 12.000 strijdbare den smaak te vallen. Daarom haatten de vrouwen haar. De mannen amuseerden zich. Het is bijzonder aangenaam gedwongen te worden iemand te bewonderen en zoo bijzonder de aandacht op zich geves tigd te voelen. En Candeille kon heel amusant zijn en als Madeion in Molière's „Les Pré- cieuses" was zij eenig. Dit was echjer in vroeger dagen, even voor dat Parijs gek werd, voor dat het Schrikbewind was opgetreden en de voormalige Lodewijk XVI was geguillotineerd. Nu bad Candeille zich in haar dartel hoofdje gezet, dat zij graag naar Londen zou gaan. Het idéé was natuurlijk niets anders dan een soort van proefneming. Dat saaie Enge-lsche volk daar aan den over kant van het water, wist zoo weinig van. hetgeen eigenlijk goed acteeren beleekende. Treurspelen Nu I dat kon er nog bij doorl hun zware, plompe actrices konden het met zoo'n groote scène nog wel klaar spelen, waai' een bevelende houding en een zware stem goed van pas kwamen, en waar groote tanden niet opgemerkt zouden worden door de aandoening van het publiek. Maar blijspelen OI neen, daar was geen quaestle van I In diezelfde vroegere dagen had Demoiselle Cande'lle verschelde- Spanjaarden in Marokko dus 1/4 deel buiten gevecht gesteld. Nu weer eeni ge aanvullende cijfers 20 officieren gedood of gewond, 200 soldaten ge dood en 800 gewond. Dat is weer een goede duizend. Ais dat zoo door blijft gaan.... Nu ten slotte eenige bijzonderhe den over de Mooren. Dit moet een buitengewoon dapper en krijgslustig volkje zijn. Van de legenden, die over hen in omloop zijn, willen we er een vertellen, en wel een, die bijzonder op hun dapperheid wijst. Ten tijde van Moelai-Idris. den Ma- rokkaanschen nationaien heilige en stichter van Fèz, woonden de Roeafa Rif-lieden in die stad en de omgeving er van. Zij hadden hun eigen organisatie en wilden zich niet vei-mengen met de bevolking van Fez. Moelai Idris ont bood op een dag de leiders lier Rif- lieden bij zich en deelde hun mede „Om aan de onrust in Fez een einde te maken en uw volk een gelukkig leven te schenken, geef ik u de groote provincie Abda (het achterland van het huidige Saifi) ten geschenke. De Rif-lieden namen dat aanbod gaarne aan. De Sultan had intusschen den lieden van Abda geschreven, dat zij de Rif-lieden bij hun aankomst moes ten afmaken. Laatstgenoemden weer den zich echter zóó dapper, dat van hun tegenstanders slechts één ruiter ontkwam, die na een rit van twee dagen den Sultan de tijding bracht van de nederlaag van de lieden van Abda. Daarom riep de Sultan de Rif- lieden naar Fez terug, bereidde hun een goede ontvangst en zeide „Gij zijt voortreffelijke krijgers. Uw dap perheid boezemt mij vertrouwen in. Gij alleen zijt in staat mijn Rijk te gen den vijand te verdedigen." Moelai Idris wees den Rif-lieden vervolgens woonplaatsen aan aan de kust, terwijl hij de woorden sprak „Rifoe hena", dat is vermenigvul digt u. DE ANDERE MOGENDHEDEN IN MAROKKO. De pech der Spanjaarden maakt de collega-mogendheden met Marok- kaansche belangen ongerust. Inzon derheid is Frankrijk bang voor Al giers, het Marokko-land, aan het 'Spaansche gebied grenzende. Zou het zoo onmogelijk zijn, dat de Mooren door het succes op de Spanjaarden overmoedig werden en eindelijk hun lang gekoesterd ideaal „Europa ge heel uit Marokko", trachten te ver wezenlijken Er zijn al geruchten, dat de Fran- schen voorbereidingen maken, om voor alle gebeurlijkheden bizar te zijn. Of 't noodig zal zijn T HET GESCHIL BIJGELEGD. De Schotsche mijndirecties en de mijnwerkers hebben een overeen komst geteekend, waarbij de directeu ren een minimum loon van zes shil ling per dag wordt toegestaan. De overeenkomst zal gedurende drie ja ren van kracht zijn. De staking is dus afgewend. Do gedelegeerden der mijnwerkers beschouwen deze overeenkomst als een door hen behaalde overwinning. VEREENIGD ZUID-AFRIKA. Do gedelegeerden der Zuid-Afri- kaansche Unie hebben aan de Engel- sche regeering voorgesteld, om de wet op de Unie den 31sten Mei 1910 in werking te doen'treden, dat is op den achtsten verjaardag van den vrede van Vereeniging. Zoodra de wet door het parlement zal zijn aangenomen, zullen de regee- ne Engelse he heeren en dame® in de Tuileriën gezien, maar zij kon zich geen hunner voorstellen in een der piquante tooneeien van Molière en Beaurnarchais. Demoiselle Candeille beschouwde ledereen, die in Engeland geboren was, hetzij vrouw of man, als iemand met heel groote tanden. En groote tanden Jeenen zich niet tot vlug co- mediespel, tot glimlachjes of pittige gezegden. Haar eigen tanden waren buitenge woon klein en wit, en heel scherp, zooals die van een katjei Ja 1 Demoiselle Candeille dacht, dat het heel interessant zou zijn, om naar Londen te gaan en een volk van kooplieden te laten zien, hoe verruk kelijk men in een theater geamuseerd kan worden. Toestemming om uit Parijs te ver trekken was gemakkelijk te krijgen. Eigenlijk had de bevallige actrice het nooit moeilijk gevonden 'ets te krij gen, waarop zij haar zinnen had ge zet In dit geval had zij zich maar te wenden tot haar vele hooggeplaatste vrienden. Marat was nog in leven en oen groot liefhebber» van het theater. Tallien was een harer persoonlijke bewonderaars, en de Afgevaardigde Dupont zou alles doen4 wat zij hem vroesr* ringen der vier koloniën een commis sie benoemen, met de opdracht om de grenzen der nieuwe kiesdistricten vast te stellen. Zoodra de Unie zal zijn geprocla meerd, heeft de benoeming van een gouverneur-generaal plaats, die aan een der Zuid-Afrikaansche staatslie den de vorming van een kabinet zal opdragen. Dan hebben de verkiezingen plaats, die ingevolge de bepalingen der wet binnen den tijd van zee maanden na de proclamatie der Unie moeten wor den gehouden. De gedelegeerden der Unie hebben eene uit de heeren Smuts, Hertzog, Greene en Sauer bestaande commissie benoemd, die de noodige regelingen zal moeten treffen voor de verkiezing van senatoren in de vier koloniën. LUCHTVAART. Zeppelin gaat vandaag (weer of geen weer naar Keulen vliegen. De Graai deukt zeker om do reputatie, die hij heeft op te houden, na de concurrentie van Blériot en andere collega's van het systeem van zwaar der dan de lucht. EEN KETEL GESPRONGEN. Door het springen van een ketel op de stoombarkas VVtoroi zijn. naar thans is uitgemaakt, 4 mariniers ge dood en 17 zwaar gewond. DE CHOLERA TE PETERSBURG. Twee-en-vijftig personen zijn door cholea-a aangetast en 15 personen aan die ziekte bezweken. Het aantal cholerariijders bedraagt 'haita 64. AARDBEVING. De stad Acapulco (Amerika) is voor de helft verwoest door een aardbe ving. Een aantal personen kwamen om het leven. Ook in de stad Mexico eischte de ramp 8 slachtoffers* Tas de Residentie en haar bewoners. XVIII. Waren de eerste stemmingen voor den raad onder ongekende kalmte verioopen, bij de herstemming een drukte, omgekeerd evenredig aan do rust van weleer. Niet dat het kiezers- vuur zoo plotseling ontwaakte, o neen, maar angst voor een roode invasie in den raad, doordat in dis trict I vijf socialisten >n herstemming kwamen, deed de kiesvereenigingen ontwaken uit den zoeten dommel van zomersche rust. Er kwam wat actie, het kiezersleger werd wakker ge maakt, met het gevolg, dat van de 5 sociaal-democraten alleen de vete raan Helsdingen, en dan nog op het kantje af, op de Groenmarkt ge bracht werd. Voor de S. D. A. P. is de tegenslag groot en aan de menigte partijgenooteD, die in den slagregen tot laat in den avond geduldig stond te wachten, ter dege merkbaar, been „heilig ideaal", geen „Interna- iionale" klonk door de straten na het bekend worden van Helsdingen's suc ces. Vijf gehoopt en éèn gekregen de teleurstelling was enorm. Voor de zooveelste maal is geble ken, dat de socialisten, aan hun lot overgelaten, in I niet over uieer dan een 2400 stemmen beschikken. Opval lend was in dit „roode" district", dat een nationaal-historicus als baron Van Pallandt, iemand wiens neigin gen voor rechts toch ongetwijfeld grooter zijn dan die voor links, 3315 Zij wilde in Londen optreden, in een theater Drury Lane geheeten. Zij wilde Molière Jn Engeland in het Fraixsch spelen, en had al met eenige van haar collega's afspraak gemaakt, die bere'd waren met haar mee te gaan. Zij zouden publieke voorstellin gen geven tot hulp van de uitgehon gerde bevolking van Frankrijk er waren veei socialistische clubs in Londen, wier gevoelens volkomen re volutionair en Jacobijnsch waren haar leden zouden haar wel helpen. Zij zou haar land en haar landge- nooten dienen en zoo nu en dan iets van de wereld zien en zich zelf amu seeren. Zij had genoeg van Parijs. Toen èacht zij aan Marguerite St. Just, een actrice von het theater Mo ltere, d'e een schatrijken Engeischon lord in haar neLten had gevangen. Demoiselle Candeille was nooit in het theater Molière opgetreden, zij was de grootste ster van een schouwburg van lageren rang maar toch een die heel druk bezocht werd ge weest, maar zij voelde zichzelf volko men in staat om een of anderen on- getrouwden lord, die haar met Engelsch geld zou overladen en haar een of anderen deftigen Eng else hen naam zou geven, in haar netten te vangen. Daarom ging zij naar Londen. De proefneming was tot nu toe echter stemmen haalde tegen Helsdingen 2703. De linkse he partijen verliezen tot taal twee zetelseen in I aan de so cialisten en Ln II een aan de christe- lijk-historischen, die mr. Snouck Hurgronje er uit werkten met baron Mackay. Na deze verkiezing bestaat de raad uit 27 links en 13 rechts. Binnenkort staan echter weer aan- vullingsverkiezingeu voor de deur Jhr. Van Citters werd Commissaris in Gelderland, Joh. Janse heeft be kend gemaakt te zullen bedanken, wiens voorbeeld de heer v. d. Kemp, die Gelderland s dreven boven de re sidentie gaat prefereeren, weldra zal volgen. \vie niet schijnt te willen be danken is de heer Van Liefland, die na alles wat Leg on Lein ia den Raad gezegd is en ondanks de verklaring vun de iedun, dat zij hem oaor „on- gewenschl" achten, er toch niet aan schijnt to denken, dat hij beter deed zijn zetel voor een ander in te luiiueu. Is de bouwgrondzaak voorloopig uit, de definitieve legeiiing van de „Maatschappij van Onroerende Goe deren" wacht op de uitsprask van de rechtbank, of sursècmee van betaling zal worden toegedaan. Een paar honderd „kleine luyden" xitteu in spanning over wat er gebeuren zal of zij nog iels Vtm hun meereudeel zuur verdiend geld zullen terugzien. Beter dan thans kan het allicht wor den do aandeelen volgestort nog wel zijn zóó weinig waaiJ, dat laatst, toen bij regeling van een na latenschap er vier (van f UOO) te gelxte gebracht moesten word&n, er met groote moeite f 200 voor gemaakt werd 5 pet. en dat voor aandeelen van een onderneming, die een paar. jaar' geleden 50 pot. uitkeerde 1 Zooveel, begrijpelijk, belangstelling er voor deze zaak is, zoo wem'g is er voor de kwestie Kuyper— Sweeruj. Niet dat de Hagenaar nkt van ^en klein schandaaltje houd* veron dersteld dar., dat in dit geval een schuldige aan te wijzp.u is daar voor heeft hij ve*»ï te veel vrijen tijd, maai' aan deze affaire ontbrak een kant, die liaar belangwekkend maak te. Was aan de Lehman-V/estmeijerij een piquant tintje, bij de commis saris-kwestie deed zich niets van dion aard voor en de beschuldiging is bij het groote publiek niet ingeslagen. Dies negeerde men haar hoofdzake lijk hierbij komt nog, dat hot den meesten menschen toiaal onverschil lig is, of de burgemeester lot de rech ter-, dan wel tot de Ünkarpartijen behoort en als hij nu cumuiUtsaris geworden was, ja, dan zou er moer reden voor beschouwingen geweest zijn. Velen hebben do geheele onver kwikkelijke kwestie alweer vergeten. Het zachtere weer van de vorige week bracht hier een groot aantal mooi gekieede menschen mee Alles wat aan zoinerkleeren gekocht was, had tot dusver zorgvuldig geborgen in kasten of laden gelegen en toen er nu maar even gelegenheid voor was, werd het aangetrokken. Het krioelde in de straten van kiekeboetjes, witte en crème plooirokken, hoeden van den meest wanstaltigeu vorm, kraak nieuwet lichtgrijze colberts, panta lons met een onberispelijken vouw, laarzen van een oranjeachtige patte- de-canardkleur, om parasols in de meest verscheiden tinten niet te ver geten. Het leek wei een reclametochfc van een confcctiefirma. Niet dat een Hagenaar anders niet ln de puntjes gekleed gaat: hij zou zijn krediet ver liezen als hij er slordig uitzag, maai nog maar met weinig succes be kroond. Eerst kreeg zij met haar ge zeischap eenige engagementen aan een paur schouwburgen van minde reu rang, om voorstellingen van eeni ge klassieke Fransche blijspelen in de oorspronkelijke taal te geven. Maar zij kwamen heelemaaJ nie4 in de mode. De gevoelens tegen Frankrijk en al haai' daden waren veel te scherp, juist iu die kringeiv waarin Demoiselle Candeille ver. langd had met haar talenten te be- too veren, om de jeunesse dorée van Engeland op te wekken Molière tfi gaan zien, gespeeld in 't Fransch dool een Fransche troep, terwijl de Fran- sciie laudgenooten in Engeland Can deille maar weimg steun gaven. Een deel hunner de aristocraten en uitgewekenen beschouwd^ de actrice, die een vriendin was van alle Jacobijnen in Parijs ais niet voel ter dan canaille. Zij negeerden ijve rig haar aanwezigheid jn dit land, en ontweken haar, zoodra de gelegen heid zich voordeed. lie; andere <ioel hoofdzakelijk be staande uit vertegenwootdigers on spionnen van de Revolutionaire Ro geer mg - zou zij graag genegeerd hebben. f Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 9