Verschijnt dagelijks, behalve cp Zon* en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Uit de Omstrdkes 27e Jaargang. No. 8007 DINSDAG 8 AUGUSTUS 1900 HAARLEM S DAGBLAD ABQSHEMENTBN ADVERT ENT INi ■i— t> j ,»8R «rib ■aahobhi,Van 1—8 Kgeh 80 Cb.i Iedere regd meer 10 Cts. Bulten hel Arrondissement U Anm lu.' Haarlem van 1-5 regels /L—elke regel meer a Ba Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen In oen Omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der (OvSÏSi BÜ Abonnement aanzienlijk rabat gemeente).. 1-30 «I Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatstaal Franco per post door Nederland J i i 1.65 W 80 cts- ?00f 3 plaaMngéh k COTtant 41 G£flJustreer<? Zondagsblad, 'voor Haarlem' 031H Redscfls ea Administratie: Groote Bonistraat 511. de omstreken en franco pet post ,a45 Intercommunaal Tele loon nummer der Redactie 600 en der Administratie 72A Cltgave der Vennootschap Lonreos Coster. Directear J. G. PEEREB00B. Drukkerij! Zolder Bnltenspaarae Teleloonnnmmer 122. IJC,,il' 1 1 111 ..n Tot de plaitsing van advcrtentiSn es feclamee van buiten bet Arrondissement Haarlem in dit blad is nitslnitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN.. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 4 AUGUSTUS. Stoofsteeg 6Anti-kerinlsvergado- Hng, 8 uur. Jac Jbijnestraat 20 Anti-kermisver- gadering, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Ned. Too- heelvereeniging, „Het gele gevaar", 8 uur. Kindervoorstelling NederL kinder- ©perette-ensemble, „Asschepoeteter", 2 uur. Schouwburg Stoel en Spree, Park laan: „De dochter van Ouwe Jaap", 8 uur. Soc. Vereeniging: Specialiteiten- Voorstelling gezelschap Henri ter Hall, 8 uur. Brongebouw: Voorstelling gezel schap „Ensemble Artistique", onder Solser en Hesse, 8 uur.. De Kroon: Ned. Operette Ensemble: De Dollar-prinses, 8 uur. Bioscoop-gebouw St. Bavo: Cinema tograph Pathé frères, 8 uur.. Kleine Vereeniging: Specialiteiten- Voorstelling, 7 1/2 uur. Bioscoop Alberts frères (Groote Markt tegenover de Smedesfcraat): Middag- en avondvoorstellingen. Bioscoop-theater (Groote Markt naast de Kroon), Voorstellingen. Stadsnieuws Om Ons Heen- In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Het Tooneel in vroeger dagen", in de rubriek Om Ons Heen. NOTARIS W. K. LOEFF. Gistermiddag is hier ter stede na leen langdurig lijden eenige maan den geleden onderging hij een ope ratie overleden de heer W. K. Looft, notaris te dezer stede. De heer Loeff werd geboren op 20 Maart 1841 te 's-Gravenmoer, waar zijn vader het ambt van burgemees ter bekleedde. Een tijdlang was de ihans overledene oandiidaat-notanis te 's-Gravendeel en daarna burgemees ter van Goor. In 1877 werd'te Haarlem het aan tal notarisplaatsen uitgebreid. De heer Loeff werd toen hier ter stede benoemd. Door zijn werkkracht, die lach paarde aan een goede opvatting zijner taak, slaagde de heer Loeff ar In, het nieuwe notariskantoor tot een belangrijke hoogte op te werken. De heer Loeff, die thans de oudste Ito fa ris te Haarlem was, associeerde zich eenige jaren geleden met nota- jis J. A. Wilkens. De drukke werk kring van notaris Loeff liet hem wei nig tijd, om zich aan de publieke zaak te geven. Met veel voorliefde vervulde hij echter tientallen van jaren het secre tariaat van de Hollandsche Maat- echo pp ij van Landbouw, afd. Haar lem en Omstreken. Do ter aarde bestelling heeft plaats Donderdagmiddag om half 2 op de begraafplaats aan den Schoterwcg. Weldadigheid Naar Ver- jnogen. Maandelijksch overzicht van de Ver eeniging Weldadigheid naar Vermo gen, boekjaar 1 November 1908—31 October'1909. Voor behoeftigen werd toegestaan Brood en levensmiddelen 213.34, In geld 449.(ö totaal 662.39. Van 1 Nov. 1908 tot 31 Juli 1909 17646.19. II o o f d a c t e L. O. Bij bet examen te Zwolle slaagde de heer F. C. J. Copray te Haarlem. Muziekschool. Naar ons wordt meegedeeld, zal mevrouw W. de VeerDe Lange, die dezer dagen als leerares in den solo zang aan de muziekschool te Am- iterdam benoemd werd, toch ook als zoodanig aan de Haarlemsche mu ziekschool van Toonkunst verbonden blijven. .Vertraging. Hedenmorgen te ongeveer 8 uur brak het achterwiel van den vleesch- wagen van de firma Peetoom en Eijk- hof op de raiLs der E. N. E. T., op de brug bij de Anthoniestraat, waardoor yeel vertraging ontstond en vele trams moesten wachten. Personalia. De heer H. Bremer, godsdienston derwijzer, alhier, heeft met 1 Mei eervol ontslag gevraagd. De heer Bremer vervulde die be dekking ongeveer 40 jaren» De Kermis. In do SOCIËTEIT VEREENIGING was Henri ter Hall. Volgens gewoonte waren daar de zen eersten kermisavond alleen de le den uitgenoodigd, het gezelschap van Henri ter Hall te komen zien in zijn veelsoortige verrichtingen. Van die gelegenheid hadden velen gebruik gemaakt en werden tot ruim half 12 op een aangename wijze be ziggehouden. Voeg hierbij het fris- sche zitje in deze zoo gemakkelijke ventileerbare zaal, dan kan het niet anders, of men moet de bij Ter Hall doorgebrachte uren in aangename berinnering houden. „Octavio", een dubbel mannen- quartet van goed gehalte, zong b.v. op zeer verdienstelijke wijze: „Sur Les Tem parts", van Saintis. Hoogst merkwaardig waren de staaltjes van vingervaardigheld van „Rosini". zelfs met vastgebonden handen. Verrassend is de dressuur dier papagaaien en kakatoe's, tevens een oogenlust, die fraaie vogels met hunne schitterende toestelletjes. Nog zagen we voor de pauze elec- trisclie en gymnastische demonstra ties, welke laatste hare griezeligheid groofend.eeIs verloren door de komi sche medewerking van een der acro baten. Na de pauze Henri ter Hall in zijn revue „Kijk je nog 's om", naar het Haagseh, hier en daar bewerkt in het Haarlemsch. 't Is bijna niet weer te geven; een menigte toespelingen, vaak zeer geestig woordspelingen coupletten en korenzoek maar uit voor elk wat wils. En een verschei denheid van costuums, die het geheel tot het einde boeiend houdt. Er is nu en dan onbedaarlijk gela chen en er zal, wanneer Henri ter Hall zijn goeden naam gestand blijft, nog menigen avond om deze actueele revue gelachen worden. De volgende kermisavonden zijn voor het publiek bestemd. In DE KROON deze week operation. Dat Is nu eigen lijk de goede kost voor kermisgan- gers. Een lichte en luchtige operette met vroolijke wijsjes is er als op be rekend de juiste stemming te wekken. Dat deed gisteren ook „De Dollarprin ses", een van de drie meest in trek zijnde opereties der laatste seizoe nen. Het Nederlandsch Operetten En semble, directie Janmart Jr., gaf een uitvoering, die alleszins te roemen viel. De Alioe-rol wordt heel lief vertolkt door mevr. Angelie Persoons. De heer Jan Grootveld fungeerde voor John Couder en André van Dijk voor Dick. De alleraardigste wijsjes vonden ook nu weer een dankbaar gehoor. Costumes en ensceneering waren me de zeer goed, zoodat het publiek, dat de zaal vrij goed bezet had, een aan genomen avond In het Kroonzaaltje doorbracht. Op de Groote Markt valt direct In het oog de mooie stoom-carpussel van deai heer Hubert Wolfs, die hier voor t eerst staat. Doze tent is van binnen zeer fraai ingericht, en vol doet geheel aan de te stellen eischen. Aangezien een stoom-caroussel altijd een van de grootste attracties van een kermis vormt, twijfelen wij niet, of het zal, vooral 's avonds, wanneer de tent schitterend verlicht Is, storm loopen. Roode Kruis. De Haarlemsche afdoelingvan „Het Neclerlandsche Roode Kruis" heeft dezer dagen de bekende circulaire van Prins Hendrik (voorzitter van het hoofdcomité) verspreid. Indertijd gaven we reeds een uit treksel van dit rondschrijven. Het is een opwekking om den arbeid yan 't Roode Kruis te> steunen, en bevat de mededeeling, dat de vereenig. gereor ganiseerd is, zoodat ze niet alleen bij oorlog, maar ook bij nationale ram pen in vredestijd zal kunnen helpen. Het bestuur der Haarlemsche af deeling verzoekt de ontvangers der circulaire zich als leden bij haar aan te sluiten. Aanbesteding. Namens den garnizoens-comman dant is heden aanbesteed de levering van ongeveer 90.000 kg. steenkolen, 1000 H.L. cokes, 16000 lange turven en 14000 vuurmakers, ten beheeve van militaire wachten, soldatenkamers, keukens, enz., voor het tijdvak van 1 Oct 1909 tot en met 30 Sept. 1910. Ingekomen is één inschrijving van den heer G. H. Voorham, die de steen kolen wil leveren A 1.20 de 100 kg., de cokes A 70 cts de H.L., de lange turf a 65 cts. de 100, en de vuurma kers A 25 cts. de 100 stuks. Jacobus Kamp., Men schrijft ons Gisteren werd op het R.-K. kerkhof ter aarde besteld het stoffelijk over schot van Jacobus Kamp, die geduren de een tijdvak van 56 jaren werkzaam was geweest bij de heeren Sabelis en Zoon, steenhouwers, hier ter stede. Gedurende dit tijdvak is hij steeds met trouw en ijver, eerst bij den heer Sahelis op het Korte Spaarne en nu vele jaren bij den tegenwoordigen heer Sabelis op het Donkere Spaarne, werkzaam geweest. Als blijk van achting voor den over ledene hadden dan ook de heeren Sabelis zich per rijtuig achter den lijkstoet aangesloten, en was het ge- heele personeel verzameld op het kerkhof, om zoodoende de laatste eer te bewijzen aan hem. die dit blijk van waardeering zeker verdiend had. Bij zijn 50-jarig jubilé werd hem de bronzen medaille der Orde van Oran je Nassau vereerd. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. HAARLEMMERLIEDE. Tot commies ter gemeente-secreta rie te Wageningen is benoemd de heer A. H. Stüte, ambtenaar ter se cretarie dezer gemeente. HAARLEMMERMEER. Diefstal. Bij den vischhandelaar S. heeft men 400 pond paling en een groote partij karper ontvreemd. Hoewel de politie een nauwkeurig onderzoek heeft ingesteld, is de dader nog niet gevonden. De stalhouder D. te Nieuw-Vennep, die met zijn paard en wagen langs den Ringdijk bij Aalsmeer reed, word aldaar staande gehouden door den werkman G. Oorzaak hiervan was, dat D. met zijn rijtuig over de berm van den weg reed, daar de grintweg <iaar ter plaatse belangrijk werd op gehoogd on voor rijtuigen onbegaan baar was. D., die uit zijn rijtuig stap te, werd zonder eenige aanlqjLding door G. aangegrepen, die hem zooda nig bij de keel vatte, dat D. bijna ge worgd werd. Hij werd daaruit even wel spoedig verlost en kon toen onge hinderd verder gaan. De poli lie is er reeds mede in kennis gesteld. Door de politie is pro ces-verbaal opgemaakt tegen zekeren B. te N.- Vennep, beschuldigd van het plegen van onzedelijke handelingen met kin deren. SLOTEN. Door de politie alhier zijn aange houden en ter beschikking gesteld van de Justitie te Amsterdam, de gebr. B., van hier, die aan verschillende boerderijen de looden afvoerpijpen hebben ontvreemd. Zij hebben be kend. SLOTERDIJK. Het te Sloterdijk gevonden lijk is herkend als te zijn van een jongeling uit Amsterdam, die uit zwaarmoedig heid tot zelfmoord schijnt gedreven te zijn. Door de politie te Sloterdijk zijn twee personen aangehouden, die zich schuldig hadden gemaakt aan dief stal van lood aan den Sloterstraat- weg. Op niet minder dan vier boer derijen hadden zij hun vakkennis be proefd. VELSEN. ÊTUKKEN VAN DEN RAAD. De Kennemer Eiectriciteit Maatsch. te Bloeniendaal heeft op het verzoek van B. en W., om maatregelen te overwogen, die er toe zouden kun nen leiden, dat voor de geheele ge meente een uniformtarief voor stroom levering werd ingevoerd, geantwoord, dat zij" ten volle beaamt het billijke van dezen wensch, en daar liet mo tief, dat indertijd aanleiding gaf tot de bcvoordeeling van de afdeeling IJmuiden, is vervallen, doordat nu toch IJmuiden evenals Velsen gas zal krijgen, zoo zou in beginsel niets ver hinderen om het tarief voor IJmui den te verlioogen tot dat, geldend voor het overige deel van de gemeen te Velsen. Een tariefsverhooging acht zij edhter noch in het belang van de in gezetenen, noch in dat van hare Maatschappij, zoodat een gelijk tarief voor de geheele gemeente Velsen al leen kan wrorden bereikt door het tarief van de afdeeling IJmuiden, geldend te verklaren yoor geheel Vel sen. Deze maatregel zou voor de Maat schappij een blijvende winstderving ten gevolge hebben» Evenwel is zij daartoe toch geneigd, indien de concessie-voorwaarden zoo werden gewijzigd, dat bet tijdvak, waarvoor de concessie is verleend. eindigt 31 December 1937 het con tract voor de straatverlichting werd verlengd tot 1 Juli 1920, de lampen vernieuwing van do straatverlichting zou komen voor rekening van de ge meente en een bepaling werd opgeno men dat stroom voor kracht en warm te gedurende het tijdvak van zonson dergang tot 11 uur n.m. alleen kan worden gegeven met goedkeuring van B. en W., na ingewonnen advies van de directeuren der Maatschappij en dat als équivalent voor de onkosten, welke voor de gemeente zouden voortvloeien uit de vernieuwing der latupen voor de straatverlichting, door haar de stroomprijs voor de verlichting zou worden bepaald van zonsondergang tot 10 uur n.m. op 14 cent, van 10 uur n.m. tot middernacht op 11 cent en na middernacht op 8 cent per Eenheid. Z ANDVOORT, Kinderfeest. Pluvius dacht de Twee-Augustus- Vereeniging een kool te stoven, maar noppes, hoor I Een bespreking had plaats tusscheu de feestcommissie en de heeren Martin, en dra was de regengod verschalkt. In de passage hebben de wielerwedstrijden plaats gehad, en op beschutte plaatsen van het Kurhaus-terrein de overige pro gramma-nummers, op één na. Begonnen werd met Jeu de Ton- neau, eqai spel voor jongens van 8 tot 12 jaar. Bij dit werpspel behaalden de meeste punten Siegfried de Smitt, Piet Korsten, Henri Franken, Corne lls Stang, Jan Band en Ludwick. Onderwijl waren meisjes van den zelfden leeftijd begonnen aan het elegante serpentine-spelde kunst was, om een serpentine, waarvan het eene einde moest vastgehouden wor den, gracieuselijk te slingeren door één van vijf hoepels van verschillende grootte hoe kleiner hoepel hoe meer punten. Vele toeschouwers zagen de zen wedstrijd, waarvoor vier prijzen beschikbaar waren gesteld, aan. De prijswinsters waren Maria Franken, Truus Meyer, Gulli Pasburg en Mul ler. Voor den fietswedstrijd was intus- schen in de Passage een lange, smal le plank neergelegd voor de variatie werd nu, in plaats van zoo hard mo gelijk, zoo zacht mogelijk gereden, wat allesbehalve gemakkelijk was, wamt je moest zorgen op de plank te blijven menigeen verloor zijn even wicht, en kwam terecht tusscben het publiek. Nochtans werden prijzen be haald door J. G. Korsten. Piet Har- tog, Louis Fleschmann, Theo Fran- ken en E. Ebeling. Bij het nummer „ringsteken", waar aan, evenals aan het vorige nummer, jongens en meisjes van eiken leeftijd mochten deelnemen, werden de prij zen verkregen door H. Lint, Albert Koopman, P. Korsten. H. Klermont, Piet Jansen. Max de Vries van Buren en J. Verwijn Stuart. De kunst was, om gewapeud met een zwaard, en gezeten op een fiets, een ijzeren ring niet alleen te doorboren, maar ook mee te voeren. Jongens en meisjes van 8 tot 12 jaar waren onderwijl alweer aan het stoofsteken gegaan. Dit nummer, met he«t blokjeswerpen, leek mij 't aardig ste deel van het programma. De ma nier, waarop de heer S. Martin hier bij met de kinderen omsprong, is werkelijk alleraardigst. Het stoof steken bestond hierin, dat telkens vijf kleine jongens en meisjes vijf vlaggen één voor één in de vijf gaten van een stoof moesten steken. Wie het eerst daarmee klaar was. had 't gewonnen. Door do haast konden sommigen de gaten van de stoof niet vinden, ande ren gooiden hun stoof om. 't Was een zeer auimeerend spel. De beste sto- venstekers bleken te zijn: Jan Jansen, G. Kremers, Jan Hauften. H. v. Til, Maria Franken, Betsy Hordijk, Tootje Jurjens, en Willy Korner. Het Jeu de flèchette had reeds een aanvang genomen. Met een scherp gepunte flèchette wierpen meisjes van 12 tot 16 jaar naar een schijf, waarop verschillende gekleurde kringen ver schillende puntwaarden aantoonden. Cobie Maandag, Jettle Gaarland, Gre ta Lobo, M. Dammers en Grilly Pas burg wisten de meeste doelpunten te bemachtigen. Het blokjes werpen voor jongere kinderen was alleraardigst. Twee heeren Martin namen elk een gelijk aantal blokjes in de hand, en wier pen die eenige meters voor zich uit twee kleintjes moesten tegelijk op die blokjes afrennen en naar dengene, die ze weggeworpen had, terug brengen. Dat was een gegrabbel, en groot was de teleurstelling, wanneer na eerste aankomst bleek, dat één blokje was blijven liggen. Die frissche, opgewonden gezicht jes, je vergeet ze niet licht. De snelste loopara en grabbelaars bleken te zijn: Ida Versloot, Grietje van Druten, Co bie Muller, Truus Meyer, Marie Fran cken, Elsa Dobbelraan, Ida Sternberg, Jan van Breukelen. Louis Veerman, P. Harsten, Hugo Witsenburg, Ber nard Elzhacher, Mientje v. Raams donk. Jacoblen Martini, M. Ten Hou ten ae Lange, Willy van Raamsdonk, Mientje Herpel en E. van Erven Do ren. Bij den schietwedstrijd voor jon gens warden de prijzen behaald door: J. de Meester. F. Hauf, W. C. Bonnet, Winkler en Jau Hartog. Do prijswinsters bij het balspel wa ren Mies Dammers, Greta Lobo, Ma rie Jak. Jo Keus, eu Gulli Pasburg. Vervolgens trok oud en jong naar de groote zaal van het Kurhaus. Daar stond een tafel gereed, een heele groo te, lange tafel, en op die tafel was al les te vinden, wat een kinderziel be geert Gewoonweg alles I Pj^ar lagen de prijzen, verdeeld in lste, 2de en 3de. De heer Collot d Es- cury, die de ziel was van bet feest, hield een toespraak, waarin hij hol feit herdacht, dat onze Koningin-Moe der voor het eerst grootmoedor was op zulk een feest. Of daarom die tafel zoo bijzonder rijkelijk was voorzien De namen werden afgeroepen van de prijswioners. En nu was het aardige, dat zoo'n gelukkige zélf een prijs kon uitzoeken. De keus was moeilijk uit zóóveel aantrekkelijks. Daar liep er een met een dik boek, ginds droeg een klein meisje een mooie pop ln dc armen, een ander voelde meer voor een album, of een broche, of een racket, of een sigarettenkoker, of een vlindernet. of een pijl en boog, of een tooverlantaarn. of een.... Hier stop ik. i Om half acht begon het kinderbal het oog kon zich vergasten aan blo zende gezichtjes, waarop opgewon den pret te lezen stond, aan room kleurige baltoiletjes, wedijverend om 't sierlijkst, aan gestalten, die zich op de slepende dansmuziek vol gratie bewogen. Het vuurwerk kon niet doorgaan, maar overigens kunnen èn de feest commissie, èn de heeren Martin, die waarli'k geen gemakkelijke tank hadden, èn de kinderen met veel go- noegeu op dezen feestdag terug zien en aan de horinneringsmedaille. die aan alle deelnemers is uitgereikt, zal een prettige herinnering verbonden blijven Door de politie alhier is proces-ver baal opgemaakt tegen den kruide niersbediende J. van E., te Haarlem, wegens woest rijden met zijn rijwiel, waardoor een 5-jarig jongentje door hem tegen den grond werd gereden. Het kind brak het rechter sleutelbeen. Maandag 9 Augustus zal door do Chr. Nat. Geheelonthoudersvcreeni- ging alhier aan het strand een open lucht-bijeenkomst worden gehouden, waarbij drie sprekers zullen optre den. Aangekomen vreemdelingen A. Vos, Elberfeld, Hoiel Het Wapen van Haarlem. Fans. v. Adeiberg, Amsterdam, id., 5 pers. W. Korthals Altes, idem., Pension Thalatta, 2 pers. Koopirtans, idem., idem., 2 p. J. M. Noothoven v. Goor, idem., id. 7 pers. Freiherr von Saiza, Dresden, idem., 4 pers. Mevr. Fechner, Weenen, idem., Gp. Mevr. Lebret, Oosterbeek, ld 4 p. Dr. E. It. Wittig, Amsterdam, Hotel Groot. Mej. D. Roest idem., idem. Mevr. J. Pisulsse, Den Haag, idem., idem. Jc. Scholten, Groningen, idem. id. J. Groning, Bremen, idem., EiaaesJaii'i PRINSES JULIANA. Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat dr. Roessingh, na zijn er- blijf in het buitenland, Zondag we der e>en bezoek ten Paleize Het Loo bracht. Met voldoening kan worden ver meld, dat de gezondheidstoestand van Prinses Juliana in alle opzichten uitmuntend is en dat het lichaamsge wicht in geregelde verhouding bl^ft toenemen. VERJAARDAG DER KONINGIN-MOEDER. Prins Hendrik kwam Maandag morgen te half tien per automobiel ten paleize Soestdijk om de Koningin- Moeder geluk te wenschen. Aan het dejeuner, dat II. M. aan de leden der hofhouding aanbood, zat de Prins mede aan. De Koningin-Moeder ver trok met den Prins te twee uur per auto naar Het Loo. AUDIËNTIES. De ministers van Buitenlandsche Zaken, Koloniën en Marine zullen Vrijdag 6 Augustus geen audiëntie verleeuen. I DRT^auü- De „Voss. Ztg." meldi, dat dr. Paul, de gewezen buitengewone gezant van Venezuela te 's-Gravenhage, nog steeds te Parijs verblijf houdt. De on derhandelingen met Frankrijk zijn echter op dit oogenblik ook gestaakt. INTERNATIONALE BROOD-, KOEK EN BANKETBAKKERIJ TENTOONSTELLING.. Zondag ig te 's-IIertogenbosch de Internationale tentoonstelling ge opend. Maandag bezocht minister Talmai de tentoonstelling. GEMEENTERAADSVERKIEZING TE AMSTERDAM. Bij het bestuur der vrijzlnnig-demo- cra'-^sche kiesvereeniging district VI is als candidaat opgegeven inr. G. T. J. de Jongb, rechter bij de arrondis- sements-reehtbauk aldaar. Air. De Jongk heeft zich bereid ver klaard, deze candidatuur te aanvaar den. VERMOORD. Bij de familie te Utrecht is bericht ontvangen, dat de heer C. Schout elthuys, een 23-jarige zoon van mr. Schout Velthuys, griffier bij het kan tongerecht te Utrecht, op Deli is ver moord. NEDERL. ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. Maandagmiddag opende de voorzit ter de heer Th. Lancee de 64ste alge- meene vergadering met een rede. Hij herdacht allereerst het overlijden van den heer Laban. Een koor zong een In Memoriam. Vei volgens besprak de voorzitter verschillende zaken. Over de SALARIS-ACTIE zeide hij a. De totaal indruk, dien deze actie met haar resultaten bij ons heeft achtergelaten, laat zich samenvatten in deze woorden Slechts door een bevredigende verhooging van de in de rijkswet genoemde minima kun nen de materieele belangen van ons, onderwijzers voldoende worden ver zorgd. De collega's te platten lande vooral mogen niet bijven overgelaten aan de meerdere of mindere goedwil ligheid der gemeentebesturen. "Daarom zij onze toekomstige strijd gericht op een zoodanige wijziging van de Wet op het Lager Onderwijs, dat deze aan al onze collega's eene voldoende maatschappelijke positie waarborgt 1 Over de quaeslie van de GEHUW DE ONDERWIJZERES Van algemeen belang moet ook worden geacht het streven bj ver schillende gemeentebesturen, om on ze vrouwelijke collega's na haar hu welijk'uit de school te weren. Over de waarde van de gehuwd® onderwijzeres voor de school wordt, ook in eigen kring, zeer verschillend geoordeeld. Het hoofdbestuur heeft zich geplaatst op het standpunt, dat geen gemeentebestuur het recht heeft „zich te zetten op den stoel yan den rijkswetgever" dat een motie, aan genomen door eene meerderheid van een gemeenteraad, geen wettige aan vulling mag heeten van de Wet op het Lager Onderwijs. Iedere poging in deze richting be schouwen vs ij als een verzwakking van onze rechtspositie, zooals die is geregeld op de rijkswet. Do uitspraak van onze vorige alge- mecne vergadering geeft ons recht te verwachten, dat daarbij het Genoot schap aan onze zijde staat. Spreker waarschuwde tegen de voortgaande SPLITSING VAN HEI' ONDERWIJS in vele streken van ons vaderland. Wij gelooven in de toekomst van de school, waarin de overgroot© meer derheid van ons dagelijks arbeidt; w :j hebben de overtuiging, dat z j zich zal weten te handhaven tegenover de felle bestrijding van haar tegenstan ders. Daarvoor, en dat hebben wij met ernst onder de oogen te zjen, daarvoor is de onafwijsbare voor waarde, dai zij blijve een nationale instelling. Daarvoor is noodig, dat de openbare onderwijzer blijve midden in de natie eu dat hij zich niet late dringen naar een plaats, waar hij zou komen te staan tegenover de meerderheid van ons volk. Over de LICHAMELIJKE OPVOE DING o. a. De toekomst van ons volk vraagt naast intellectueele ontwikkeling ook gezondheid en kracht. Meer en meer gaat men inzien, dat voldoende voeding en klcoding en lichaamsoefening voor <ten jongen mensch niet minder noodig zijn dan vermeerdering van kennis; dat bosch en hei eD strand een heilzam^ afwis seling kunnen geven in het loven tus- sclien hooge huizen en in nauwe straten en stegen. Aan alle kanten gaan stemmen op, die èn ln het belang van het kind zelf èn in het belang van ons volk vragen om meerdere oefening van 't lichaam bij onze jeugd. De paedagogiek van onze dagen wijst naax de zwemschool, naar het gymnastieklokaal, naar het speolter» rein vooral. Do onderwijzer van de naaste toe komst zal daar zijn werk zoo goed vinden als binnen de wanden yan het schoollokaaL

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1