NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8008 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. WOBNSDAG 4 AUGUSTUS 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN! Voor Haarlem 1 SIS,'!/1.29 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02X Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootac&ap Losrens Coster. Directeur J. 0. PBBREBQOft AOVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1—elke regel meer ƒ0.20 Reclames 30 Cent per regel BIJ Abonnement aanzienlijk rabat Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie i Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Teleloonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij i Zolder Bnltenspaarne 6. Teleloonnummer 122. Tot de plaatsing van advertenti5n en reclames van bniten het Arrondissement Haarlem tn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertenlie-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstraat 7078, Amsterdam. Telephoon interc. 0229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTB BLAD. AGENDA DONDERDAG 1 AUGUSTUS. Groote Kerk. Orgelbespeling van tot 3 uur. Stoofsteeg 6 Antl-kermisvergade- ring, 8 uur. Jacobijnestraat 20 Anti-kermisver- gadering, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Ned. Too- neelvereeniging, ,,0, die Luitenants", 8 uur. Schouwbuz'g Stoel en Spree, Park laan: „De dochter van Ouwe Jaap", 8 uur., Soc. Vereeniging: Specialiteiten- Voorstelling gezelschap Henri ter .Hall, 8 uur. Brongebouw: Voorstolling gezel schap „Ensemble Artistique", onder Sólaer en Hesse, 8 um1. De Kroon: Ned. Operette Ensemble: De Dollar-prinses, 8 uur. Bioscoop-gebouw St. Bavo: Cinema tograph Pathó frères, 8 uur. Kleine Vereeniging: Specialiteiten- voorstelling, 7 1/2 uur. Bioscoop Alberts frères (Groote Markt tegenover de Smedesbraat): Middag- en avondvoorstellingen. Bioscoop-theater (Groote Markt naast de Kroon), Voorstellingen. Stadsnieuws BETERE REGELING NOODIG. Een vertrouwbaar bewoner van de Oude Groenmarkt vertelt ons, hoe het Maandag in zijn werk is gegaan, toen ©en los werkman uitgegleden en zoo danig terechtgekomen is, dat elke leek den ernst van het geval kon op merken. Nadat naar het bureau van politie getelefoneerd was, verscheen er te voet een agent, die beginnen wou met naam enzoovoorts op te nemen van dengene, die getelefoneerd had. Natuurlijk word hem gevraagd, of hij niet beter zou doen met dadelijk maatregelen te nemen in 't belang yan den verongelukte. Hij ging daarop naar 't bureau van politie terug, waarna een adjunct-In specteur per fiets verscheen. Na dezen kwam ©en inspecteur to Voet en ten slotte verscheen de bran card, nagenoeg twintig minuten na dat voor 't eerst getelefoneerd was. Het is onze gewoonte niet, op de politie te villen wij weten te goed, hoe moeilijk haar taak is en dat zij die gewoonlijk zeer goed verricht, maar 't komt ons toch voorx dat d© hulp der brancard een betere rege ling vereischt. Die moei onmiddel- I ij k verleend worden, niet na een tijdroovend vooronderzoek. 't Kan wel zijn, dat do brancard dan eens een enkeleü keer onnoodig uitgaat, maar daartegenover staat dan ook de winst van snelle aanwe zigheid in gevallen, waar die noodig is zooals hier. 6 5 Jaar. Men deelt ons mede. dat J. F. van Duuren, Schouwtjeslaan 3, den 5den 'Augustus den dag herdenkt, waarop hij 65 jaar onafgebroken werkzaam is op de bloemisterij der firma E. H. Krelage en Zoon. J ub il e u in. Op Donderdag 26 Augustus a. s. herdenkt de heer 3. N. Blesgraaf, den dag, waarop hij vóór vijf-en-twintig jaar in dienst trad bij de firma Join Enschedé en Zonen (afdeeling druk kerij) alhier. M i 1 i t a i re Zaken. Gisteren heeft zich alhier vrijwillig aangemeld de matroos 3e klasse A. B., die zich onwetiig van zijn schip had verwijderd. Hij is onder militair ge leide naar Willemsoord terugge bracht. Ruzie Leidschestraat. Een onzer berichtgevers schrijft: Onlangs vermeldden we eenige fei-1 ten, naar aanleiding van herhaalde ruzie tusschen een kastelein en een bewoner der Lo'dschestraat, van wel ke feiten proces-verbaal werd opge maakt. Van bevoogde zijde deelt men ons mede, dat de oorzaak niet ligt aan den kaakie'rt, doch aai 4~ grond tot doze kwestie werd gelegd door een derden persoon, dio muziek wilde ma ken, wat hem doov den kastelein werd verboden. Na dien tijd is dan ook de -•rust geheel hersteld in deze straat. Zoo ziet menkleine oorzaken kun nen groote gevolgen hebben,; De Kermis. IN DE BRON. Met bijzonder veel genoegen her nieuwden we gisterenavond ons be zoek aan het gezelschap Solser en Hesse, thans om vooral eens bijzon dere aandacht te wijden aan de pres taties van Louis de Vriendt in zijn karakterrollen in „O'Gust", schets uit het leven van circusartisten. door hem zeiven. In zijn hoogst verdienste lijk spel wordt Louis de Vriendt zeer waardig bijgestaan door mevrouw v. d. W'ele, ais de schoolrijdster Olga. Zij leidt een ongelukkig huwelijksle ven met den clown O'Gust, nog slechts eenigszins aan hem gebonden door een dochtertje, maar overigens meer aandacht schenkende aan den acro baat Jackson, die alles in het werk stelt den clown onmogelijk te maken. Na.een hem overkomen ongeval, komt de clown in ongenade bij het publiek, waaruit hij zich eindelijk tracht te verheffen door ter vervan ging van den acrobaat op to treden in een hoogst gevaarlijk circus-num mer. Door een wandaad van Jackson mislukt de toer en O'Gust sterft na een hoogst dramatische 6cène met zijn vrouw. Die rollen van clown, acrobaat en nog die van circusdirecteur, impre sario en rentenier-minnaar vervult Louis de Vriendt op een wijze, die be wondering afdwingt en die het bijna alleen waard is een gang naar de Bron te maken. Geen wonder, dat hij gedurende de maand November bij Frits van Haarlem is geëngageerd. Ook echte kermisjool treft men in de Bron aan, daarvoor zorgen ruim schoots de aardige één-actertjes, vertolkt door de echtparen Solser en Hesse en de heeren Sluyters en Ket ting. Voeg hierbij nog Henrt Orvan, Lucie Myosotis, Cato Culp en Martin Keinpinsky in hunne vroolijkste en guitigste nummers. Zeker, de kermis- ganger moet overtuigd zijn, dat hij den avond in de Bron prettig heeft doorgebracht. DE DOLLARPRINSESSEN. Deze langzamerhand beroemd ge worden operette, die bijna de „Vroo- lijke Weduwe" evenaart en de 6aaie „Walsdroom" ver overtreft, had Dins dagavond weer veel menschen naar de Kroon gelokt. Zij hebben zich zeker den avond niet beklaagd. 1-Iet gezelschap onder directie van den heer Janmart speelt deze operette al zoolang, dat alles op rolletjes gaat en sluit als een bus. Hoe meer zoo'n werk vertoond wordt, des te meer gelegen heid hebben de artisten hier iets weg te laten, daar wat bij te maken, al is het maar een enkel woord of een ge baartje en zoo don indruk van een tooneeltje te verbeteren en te ver sterken. Zóó alleen, namelijk door veel ver- toonen. is het mogelijk het zonder kapelmeester te doen. want de heer Van der Naaton, de eenige van de musici, die de zangers en zangeres sen zien kan, heeft ook nog het piano- accompagnement voor zijn rekening en kan dus hoogstens op enkele ge vaarlijke momenten 6lgnalen geven met z'n waarschuwenden voorvinger. Toch gaat, zooals we zeiden, alles flink van stapel. De aardige melo dieën slaan bij het publiek goed in en het applaus was gisteravond dan ook zeer groot. De eenige aanmerking, die we zou den willen maken is deze. dat de pau ze tussclien het eerste en tweede be drijf wat lang duurt. Voor de tooneel- verandering is dat toch niet noodig. In DEN SCHOUWBURG was do zaal tamelijk goed gevuld, toen de Nederlandse!»© Tooneelveree- nnging er eon reprise van „Fatsoen" gaf. Men herinnert zich de bespreking van dit tooneelwork van onzen stadge noot, luitenant Schuil. Het vernuftig gevonden gegeven stelt tweeërlei fatsoen tegenover el kaar en hekelt met een lach en een grap het schijn-fatsoen, dat de eer gered waant, als de menschen er maar niets van weten. 't. Is een echt© zeden-comedie, een blijspel, dat in kloeken opzet en sterk resultaat denken doet aan het ou-bol- lige 17de eeuwsche blijspel dat ook zoo raak striemen kan met een lach op het gezicht van dengeen, die de pu blieke moraal de kastijding toedient. Het publiek kijkt in dien zeden spiegel en lacht om de dwaasheid, wijl het er zijns huurmans fatsoen in denkt te kijk gezet te zien. De vertolking van de tooneeiveree- niging had veel verdienstelijks. Maar waarom dreef Ternooy Apèl zoo op den souffleur 't Gevolg was, dat zijn rol wat sleepte en hijzelf niet los kwam. Niet losktsSéS, waajr hij dat moest, was ook 't zwakke deel van 'i overigens niet veel beteekenendie rol letje van den heer Van Praag. Bijzonder goed waren vooral de da mes dezen avondmevr. E. de Boer —Van Rijk was een uitnemende Nans Sluys en mevr. Do Heer als mevr- HarremaSluys ruide haar goed aan. Cor Ruys was een leuk oud heer tje en oogstte veel bijval met zijn goed gespeelde rol. Tilly Lus was een lief Mieeje. Tot slot ging een satyrisch-bedoeld, maar door overdrijving schadend Fransch dingetje In advocatenhan- dern De titel zegt genoeg. Het stukske werd vlot gespeeld. STOEL EN SPREE. Bij Stoel en Spree was gisteren avond een talrijk publiek opgekomen, om de tweede vooi-stelling van „De dochter van Ouwe Jaap" bij te wonen. Behalve het pakkende stuk, dat daar wordt opgevoerd, heeft deze tent nóg een attractie, namelijk dat het er zoo gezellig is. Onder het publiek heerschte een rustig-vroolijke stem ming een goed orkest deed vóór het begin der voorstelling en tusschen de bedrijven populaire wijsjes hooren, die vvèl in den smaak vielen. De loop van het stuk zelf is reeds bekend. Zoowel de uitvoering van het stuk, als de aankleeding van het too- neel, en de costuums. maken de voor stelling aantrekkelijk. De heer Spree gaf als Ouwe Jaap pootig, zeker spel te zien. Vooral nA de gedaanteverwisseling, nadat Lijs- beth als vrouw is opgetreden, komt mevrouw Jeanne Spree als Zeeuwsche boerin geheel tot haar recht. De heer C. P. T. Bigot gaf als Gijs, den knecht van Ouwe Jaap een prach tig type van een Zeeuwschen visscher te zien. Bij het eind van elk bedrijf en soms bij open doek gaf het publiek grooten bijval te kennen. IN DE VEREENIGING. Henri ter Hall heeft een goed gezel schap. Vóór de pauze vertoonen eeni ge specialiteiten op verschillend ge bied hun wonderbaarlijke verrichtin gen. Allereerst do heer Rosinl, die als illusionist (vroeger noemden ze het goochelen of toovoren 1) sterke staal tjes van behendigheid laat zien. Bijzonder mooi zijn Serena's elcc- trische demonstraties. Wat een kleu renpracht en liQhtschittering mooier dan in 't mooiste sprookjesland 1 De vogels van Graciella lieten ook nu hun kunsten zien. Aardig was de draaimolen, de fietspartij en de auto tocht der gevederde vriendjes. Een sterk staaltje van dresseerkunst 1 De lucht-gymnasten deden zulke stoute toeren, als we nog zelden za gen. En alles liep goed af, wat... ve len in de zaal zeker verwonderde 1 Het Dubbel Nationaal Mannenkwar- tet had met zijn zang ook nu veel succes. Dat was ook verdiend. De revue „Kijk je nog 's om slaagde ook nu uitstekend. Er is har telijk gelachen en de aanwezigen heb ben zich uitstekend geamuseerd. Natuurlijk is de inhoud der revue niet goed weer te geven. Alles en nog wat is er in bewerkt. Om iets te noe men de Sultan van Assahan, zijn lijfarts Zambuk, Zeppelin, de Duit- sche kroonprins uitvinder van een manchetknoop-systeem, de particulie re nachtwakers, enz. enz. Natuurlijk is de blijde gebeurtenis niet vergeten. Treffend is het ge zang De band, d>e Vorst en Volk verbindt, Werd hechter door dit Vorstenkind l De Eendracht sterker dan te voren Want Neèrland weet, dat Vrijheid groeit, Waar de oude Oranjeboom weer bloeit. Henri ter Hall en zijn medespelers oogstten met deze revue een welver diend applaus. Het was Dinsdagavond niet stamp vol in de Vereeniging. Dat was jam mer 1 In de KLEINE VEREENIGING werd het zeer uitgebreid© programma van liet specialiteitengezelschap „Wesselius en Henrietta" voor een vrij goed bezette zaal afgewerkt. Zeer vermeldenswaard zijn daar de pres taties van de Rademsdeze lucht- gymnasten geven iets geheel nieuws te zien op liet gebied van acrobatiek. De heer Jan van Diepen hield hot pu bliek aangenaam bezig met zijn ko mische voordrachten. Wesselius en Henriëtte droegen een nieuwen ker- mis-marsch voor, die wel insloeg. Ook de dames De Lange, met haar instru mentale kunstmuziek vonden veel bij val. Voor weinig geld kan men daar veel z5en. ALBERTS FRèRES. 't Spreekwoord zegt„goede wijn behoeft geen krans". Dit is volkomen waar 1 't Is dan ook niet onze bedoe ling, voor de zooveelste maal de schier onvolprezen lof van cfezö bios coop te verkondigen. Hoeveel Haar lemmers zullen ©r zijn, dio nog nooit met deze inrichting hebben kennis gemaakt? De heeren Alberts zijn oude bekenden. Daarom wollen we volstaan met de mededeeling, dat men nu ln de prachtig ingerichte zomertent op de Groote Markt weer volop kan genieten van al deze heer lijkheden op bioscopisch gebied. Er zijn voor deze kermisdagen mooie programma's samengesteld, met bijna uitsluitend nieuwe num mers. Dinsdagmiddag hebben we weer eens een uurtje een kijkje geno men en zagen geen enkele projectie, die wij reeds gezien hadden. Dat wil voor een beroeps-verslaggever, die in z'n leven heel wat bioscoopvoorstel lingen bijgewoond hoeft, veel zeggen. Dit vermelden we zoo opzettelijk, omdat er Licht menschen zullen zijn, die redeneeren „ik heb toen en toen ook al een bioscoop gezien en alles is toch hetzelfde." Die zoo spreken, we ten 't niet 't Was een afwisselend program ma. Humor, ernst, van alles wo.t 1 Er ■is recht hartelijk gelachen om „de amateux-chauffeuse", die alles on derst boven reed, en niet minder om den wonder-pianist, die alles en al les liet dansen. Boeiend was de opna me „een jaloersche hond". Bijzonder fraai is 't fantastische beeld „de len to", mot de waternimfen. Interessant de politieke bakkerij, waar alle ko ningen ook de ex-president Castro gebakken werden. Zoo zouden we kunnen voortgaan, maar doen 't niet. We hebben den le zer nu nieuwsgierig gemaakt nu moet bij zich zelf ook eens gaan over tuigen. Hij zal dan op den koop toe ook goede piano-muziek te hooren krij gen. BU PATHé-FRèRES. in het gebouw St. Bavo had het gis terenavond veel voller moeten zijn, want do bioscoopvoorstellingen zijn er werkelijk bijzonder scherp en dui delijk en absoluut niet hinderlijk voor de oogen. Ook de stukken zijn met zorg gekozen. Een merkwaardig nummer is dat, waarop een meneer voorkomt, die stieren vie esch heeft gegeten, en daarna st'erachtige nij gingen krijgt, iedereen op straat aan valt, wat aanleiding geeft tot zeer komische conflicten. Vanavond wordt gegeven de doop plechtigheid van Prinses Juliana. Examens. Te Breda slaagde voor hoofdakte de heer W. van Brouwershaven, te Haarlem. Voor Engelsoh (1. o.) slaagde de heer E van Geuns, Hoofddorp. Voor Fransch (1. o.) de heer G. Hellinga en mej. C. M. van dor Snel, te Haarlem, en mej. M. J. Th. Bel laar t te Velsen. Voor liandteekenen (1. o.) slaagde mej. R. W. Bru'n, IJmuiden, en mej. A. A. de Klerk, te Haarlem. Van 't Kantongerecht Wegens nachtrumoer hoorde A. K., dio met een gezelschap zóódanig aan 't schreeuwen en brullen was, dat men 't op verren afstand kon hooren, ƒ5 of 8 dagen tegen zich eischen. Een tietsrijder, die al te veel haast had en Bever niet al te nat wild© worden, want 't regende, vergat bo vendien van z'n fietsbel gebruik te maken, en reed een kind omver. Eisch 6 of 3 dagen. Een slager uit Schoten nam do vrij heid, zonder vergunning daartoe te hebben, in een perceel spek te roo- ken. Het O. M. was aoo vrij, deze vrij heid to beantwoorden met een eisch van 5 of 3 dagen. Vrouw N. B., uit de Haarlemmer meer, een welgedane boerin, fungeer de op zekeren dag als koetsier op den weg langs de Zomervaart. Haai- tege moet kwam een fietsend echtpaar, waarvan de vrouwelijke helft onder het paard van de boerin geraakte. Thans stond de laatste terecht, be schuldigd van niet genoeg naar rechts uitgeweken te hebben. Door de zaak in haar voordeel voor te stellen, en dit vol te houden, wist de boerin het geding slepende te hou den. Doch vier getuigen brachten al dra de waarheid aan 't licht. Onze boerin had er blijkbaar, wat meer on der boeren voorkomt, voor bedankt, om voor de beide fietsers uit te wij ken, met bet gevolg, dat de voorste fietser, de dame te kiezen had tus schen een bad üi de vaart langs den weg of een botsing legen 't paard, 't Laatste gebeurde, 't paard echter was welwillend genoeg, om over haar heen te stappen, en vóórdat do wie len haar bereikten, was zij uit haar benarde positie weggekropen. De boerin resd door, over de fietsen heen die er natuurlijk niet beter van wer den. Door de manlijke helft gesom meerd om te stoppen, weigerde ze. De ongunstige houding door be- klaagde in dJt geval aangenomen, verzwaarde het feit. Eisch 14 dagen hechtenis. In de vischhal te IJmuiden meende zekere H. M-, dat in een vischhal zoo vol geladen, vier, vijf vischjes niet gemist zouden worden. Daar hij reeds meer in die moening verkeerd had, werd tegen hem geëlscht 10 of 5 da gen. Uitspraken. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan L. L. en T. E. van S., te Velsen, en A. v. d. P., te Haarlem, overtreding Jachtwet, vijf dagen hechtenis, 10 boete of acht dagen hechtenis en f 3 boete of drie dagen hecht. P. S., te Haarlem, overtreding der Boterwet, 2 boete of een dag hech tenis. J. H C. de L., te Haarlem, A. de V., te Velsen, en D. J., te Bennebroek, overtredingen Arbeidswet, no. 1 drie maal 2 boete of drie maal een dag hechtenis, no. 2 twee maal 1 boete, of twee maal een dag hechtenis, no. 3 vrijgesproken. J. D B., te Bloemendaal, overtre ding Bouwverordening Bloemendaal, vrijgesproken. F. V.. te Haarlem, en 8 anderen, overtreding der Politieverordening Haarlem, ƒ3 boete of twee dagen hechtenis, f2 boete of een dag hech tenis, en 1 boete of een dag hechte nis, J. v. C. vrijgesproken. J. v. d. K.. te Wijk aan Zee en EAiin, overtreding der Politieverorde ning van Beverwijk, f 2 boete of twee dagen hechtenis. C. S., te Haarlem, en C. P. D., te Amsterdam, overtreding der Politie verordening van Zandvoort, no. 1 1 boete of een dag hechtenis, no. 2 10 boete of vijf dagen hechtenis. K. W„ te Amsterdam, overtreding duinverordening Rijnland, 5 boete, of drie dagen hechtenis. M. J„ te Velsen, overtreding Regle ment Visschershaven te IJmuiden, 1 boete of een dag hechtenis. II. V., te Velsen. en tien anderen, overtredingen van het Provinciaal Reglement, 2 boete of twee dagen hechtenis, f 3 boete of twee dagen hechtenis, twee maal f 1 boete of twee maal een dag hechtenis, en drie maal 1 boete of drie maal een dag hech tenis. J. I,. te Haarlem, overtredingen Motorkenteekenbesluit, twee maal 3 boete of twee maal drie dagen hech tenis. II. L., te Heemskerk, en 21 ande ren, overtreding van het Motor- en Rijwiel Reglement, 1 en 3 boete, of een en vijf dagen hechtenis, f 2 boete of een dag hechtenis, en 1 boete of een dag hechtenis. Voorts werden nog 31 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot f 2 boete of twee dagen hechtenis, 3 boete of drie dagen hechtenis, ƒ5 boete of drie dagen hechtenis, en 6 boete of drie dagen hechtenis. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. Uit de Omstrekec HEEMSTEDE. Heden, Woensdagmorgen, vertrok ken van hier de leden van het R.-K. Zangkoor met hunne dames, om een uitstapje te gaan maken naar Arn hem en Omstreken. SPAARNDAM. Gisteren had in den polder alhier een droevig ongeval plaats. Bij het spelen met eenige andere kinderen f eraakte hot tweejarig dochtertje van on landbouwer Veldt, onder den bak van een driewlelige kar, waarbij het kind zoodanig werd getroffen, dat de dood korten tijd daarna Intrad. Binnenland HET MINISTERIE. Gedurende de afweziglieid van mi nister Heemskerk neemt zijn ambtge noot van Financiën, mr. Kolkman, het voorzitterschap van den Minister raad waar. In het genot van binnen- of buiten- landsch verlof zijn thans de Ministers van Buitenlandsche Zaken, van Bin- nenlandsche Zaken, van Marine en van Waterstaat. HOOFDCURSUS. De minister van Oorlog brengt ter kennis, dat na vergelijkend examen, voor een plaatsing op den Hoofdcur sus met 1 October, de navolgende on derofficieren, ter opleiding voor den rang van tweede-luitenant, worden toegelaten a. voor infanterie hier te lande T. L. G. Boekhout, A. K. Harden- berg, A. J. van der Blom, P. Weeda, A. van Soest, J. W. Schermer, L. W. N ij land, H. P. Beets, A. G. C. Reijers, J, D., van der Waall, D. J. A. Piepers, A. J. N. A. Piron, W. P. Engel, W. L van der Burg, J. de Roos, W. Brok, A. B. Neujean, J. C. Steenbeek, W. H. de Boer, L. A. F. Buys. b. voor de infanterie in Nederl.- Indië W. H .Murenbeeld, J. A. B. Mem per, L. van Rakum, W. Schilling, H. Broekhuis c. voor administratie hier te laudei G. Waringa, J. C. L. Stadhouder, P. Bloema, C. Fonkert; d. voor administratie in Nederl. Lndië H. J. B. Tulfer, C. H. C. Waal, A. J. C. van der Kuyli. TWEEDE KAMER VERKIEZING. Bij de gistereu gehouden stemming ter verkiezing van 'n lid der Tweede Kamer voor liet d'strict Schoterlaml (wegens het bedanken van Mr. De Meester, die ook in Den Holder geko zen was) zijn uitgebracht 4686 gel dige stemmen. Daarvan verkreeg de heer J. A. Bergmeyer (S. D. A. P.) 2219 stemmen en Mr. J. Limburg (V. D.), 2468 stemmen, zoodat geko zen is Mr. J. LIMBURG. Op 11 Juni verkreeg de heer J. A". Bergmeyer 1756 stemmen, mr. Th. de Meester (U. L.) 1547 stemmen, en de heer J. Ankerman (C. H.) 15l3. Bij de herstemming behaalde de heer Bergmeyer 2125 stemmen en mr. De Meester 2565 stemmen. - PROVINCIALE STATEN VERKIEZING. ROTTERDAM. In de vergadering der vrijzinnig-democratische kiesver- eeniging werd besloten bij de her stemming voor een lid van de Pro vinciale. Staten in district I. waarhij het gaat tusschen een oud-liberaal en een sociaal-democraat, zich van aan beveling te onthouden. RAADSVERKIEZING TE AMSTERDAM. Officieel zijn candidaat gesteld voor het. lidmaatschap van den Amster- damschen gemeenteraad, ter voorzie ning «n de vacature ontstaan door het bedanken van den heer Ruys, de heeren: dr. P. C. F. Frowoin (S. D.), mr. G. T. J. de Jongh (V. D.), Jacobus Polak (L.), mr. S. de Vries Czn. (A.-R.). DE INDIENING VAN DE TARIEFS WIJZIGING. Van verschillende zijden, welke ins gelijks wèl ingelicht meenen te zijn, wordt het bericht van „De Tijd" om trent een spoedige indiening van de voorstellen tot tariefswijziging bij de Tweede Kamer tegengesproken, liet blad meldt thans dienaangaande on dermeer Onze zegsman heeft zich bij ons verantwoord en getoond, volstrekt niet op losse geruchten te zijn afge gaan. Waar door hem wordt gespro ken van een indiening reeds „in het volgende parlementaire jaar" is even wel de mogelijkheid van misverstand, naar het ons thans voorkomt, niet uitgesloten. Echter hebben wij bepaalde reden, om te gelooven, dat minister Kolk man in geen geval liet voorbeeld zal volgen van zijn voorganger Harte van T., welke de indiening van zijn Tariefswijziging tot 't laatst der vier jarige parlementaire periode uitstel de, iets, dat in ons oog altijd eon tactische fout is geweest. Eene her haling van die fout zou velen voor standers van vrijhandel A-outrance zeer gelegen komen. En ook in dit geval zal het wel waar zijn wat men hoopt, gelooft men gaarne, zelfs op ministerieele bureaux. Do tegenspraak van ons bericht kwam ons dan ook volstrekt niet on verwacht. Volstrekte zekerheid omtrent het tijdstip van indiening der Tarief-voor stellen kan alleen do eerstvolgende troonrede of oen stellige verklaring van den minister schenken. EEN BEGEERD BAANTJE. Eenigen tijd geleden werd medege deeld, dat voor de 20 opengestelde plaatsen als polilie-agent te 's-Gra- venhage zich 1300 personen aanmeld den. Dat iedereen zich maar geschikt acht, om in de orde van Hermandad te dienen blijkt wel hieruit, schrijft men aan „Land en Volk", dat van achttien stuks, die na schifting der sollicitaties voor persoonlijke kennis making werden opgeroepen, fer aan stonds 17 weer retour-afzender wer den gerenvoyeewL Men schijnt echter bij de politie daar ter stede te denken, dat zeer geleer de heeren ambitie gevoelen voor het vak van politie-agent. Op de vragen lijst om inlichtingen naar de sollici tanten komen voor de vragen Heeft de sollicitant Middelbaar Onderwijs genoten Spreekt hij vreemde talen Zoo ja, welke? Allereerst werden zij opgeroepen, die reeds In politiedienst zijn. Om hun theoretische kennis van het vak eens

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1