Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET JtONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voonn. 10.50 uur). De Bildt, 4 Aug. 1909. Hoogste barometerstand 769.7 m.M. "te Cherbourg (Westkust yan Frank rijk) laagste 740.2 m.M. t® Seydis- fjord. Verwachting tot den i&vond van 6 Augustus Wind zwakke tot matigen Weste lijken tot Zuid-Westelijken wind. Gesteldheid van de luchthalf tot «waar bewolkt, waarschijnlijk droog .Weer. Temperatuur Iets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 770 m.M. .Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 766 m.M. Thermomderstand U Htuuiem* Woensdag 4 Augustus ■odfsis fis Wren I utur F. 60 Lf>g»U bedmnaeht F. B8 DoogeW heden tot IS uur F. 61 -INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. peer iregeL KEIJSEH'8 i U Laaf* Vtsriireei te onderzoeken, werd hun een opstel t« maken gegeven over... Het Paaïxl 1 Drie het beste opstel maakt, komt ze ker in aanmerking voor bereden agent Het onderzoek naar de sollicitanten 'duurt nog voort. Zou men er twintig bij elkaar weten te krijgen, die gewa pend met hun Middelbaar Onderwijs en hun kermis van het paard geschikt lullen zijn de orde te handhaven in öns geliefd Haagje vraagt het Haag- sche blad. NED. ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. (Vervolg.) Aanwezig was o. a. de waarnemend burgemeester van Delft en eenige En- gelsche en Belgische afgevaardigden yan zustervereenigingen. Dezen wer den welkom geheeten. 219 afdeelingen waren door 280 af gevaardigden vertegenwoordigd. De volgende vergadering zal te Arnhem gehouden worden. Hierna hiedd prof. dr. Groene wegen van Leiden een rede over het geeste lijk leven in Amerika. Goedgekeurd werd, dat het hoofd bestuur een paedagogische biblio theek zal oprichten. 's Middags werden de congressisten Officieel op het stadhuis door het ge meentebestuur ontvangen. 's Avonds weird weer vergaderd. Eenige weinig belangrijke voorstel len werden zonder discussie aangeno men. Op voorstel van de afdeeling Arn hem zal men propaganda maken voor z,g. onschoolsche bijeenkomsten. Ook werd aangenomen een voorstel draagt het hoofdbestuur op een com missie te benoemen, die „cbe regeling 'dear wachtgelden" in studie zal nemen en het hoofdbestuur zal advisee ren tot het indienen van bepaalde voor stellen aan de eerstvolgende algemee- ne vergadering. Voorstel HilversumDe vergade ring drage 't hoofdbestuur op te on derzoeken a. in welke mate het, vooral in groote gemeenten, voorkomt, dat kin deren wegens verandering van woon plaats, enz., genoodzaakt zijn naar een andere school over te gaan b. in hoeverre het wenschelijk en mogelijk is, door meer eenheid te brengen In het leerplan van scliolen tot dezelfde categorie behoorende* de nadeelige gevolgen van het onder a. genoemde feit te vermindereu Overeenkomstig het praeadvies van het hoofdbestuur, wordt besloten, wat a. betreft de aandacht der afdeelingen te vestigen op deze belangrijke quoes- tie, en wat b. aangaat, eveneens, voor aoover het ten muiste betreft scholen in dezelfde gemeenten. Voorgesteld was ook De vergade ring verzoeke het Hoofdbestuur drin gend, pogingen in het werk te stel len, om met den B. v. N. O. tot over eenstemming te geraken, wat betreft het oprichten van één wachtgelders- fonds, één ondersteuningsfonds, één brandverzekering en één ziekteverze- ■'•ering. liet hoofdbestuur besLreed dit voor stel bij monde van den voorzitter. Naar gemeenschappelijke behartiging van gemeenschappelijke belangen wordt gestreefd, maar dit moet men liever overlaten aan de zorg van het hoofdbestuur. Overeenkomstig het praeadvies werd beeloten. De vergadering werd daarop ge schorst. Gisterenmorgen werd eene open bare vergadering gehouden. In de huishoudelijke bijeenkomst Was beraadslaagd, o. m. over een voorstel van het hoofdbestuur, om te bedanken als raadslid van het Kolo niaal Museum te Haarlem. In de toelichting zegt het hoofdbe stuur, te erkennen en te waardeeren, wat het Koloniaal Museum ten bate van het Lager Onderwijs doet. Nu het Genootschap deze instelling vier maal met feen jaarlijksche bijdrage .van 50 heeft gesteund en nu zooveel andere instellingen steun .vragen, meent het hoofdbestuur zijn voorstel, om te bedanken, te moeten doen. Dit voorstel werd verworpen, zoo- dat het Genootschap raadslid blijft. Een in huishoudelijke vergadering behandeld voorstel van het hoofdbe stuur om het genootschap te Amster dam te vestigen in een eigen kan toor, wat, blijkens de toelichting, een jaarlijksch offer van 500 zou vorde ren, werd op voorstel van het hoofd bestuur van do agenda afgevoerd. Een voorstel van het hoofdbestuur, om in beginsel te besluiten lot de op richting van een weezenfonds en het hoofdbestuur op te dragen te trach ten, gelden bijeen te krijgen voor de verpleging van weezen van leden van bot genootscliap, met een amende ment Schagen om de woorden „in beginsel" weg te laten, was mede in huishoudelijke vergadering behan deld. Dit voorstel werd aangenomen. De begrooting over 1910, sluitende in ontvangst en uitgaaf met 18.522, werd goedgekeurd. Prof. Van Pesch, adviseur van het levensverzekeringsfonds van het ge nootschap, werd benoemd tot lid van verdienste, terwijl de heeren Tepe en Schook werden benoemd tot honorai re leden. Een voorstel van het hoofdbestuur om samenwerking te zoeken met zustervereenigingen, ten einde te ko men tot een gemeenschappelijke sala ris-actie, waaromtrent de toelichting zegt, dat het hoofdbestuur na voor- loopige besprekingen met zusterveree nigingen, re'den heeft, om van zulk een samenwerking het beste te ver wachten, werd aangenomen. Een voorstel Waalwijk, om door het hoofdbestuur alle gegevens te doen verzamelen, betrekking hebben de op de salaris-actie van 1908, ward aangenomen. Een voorstel 's-Gravenhage en Dan- tumadeel, in zake betere opleidingen die bevoegdheden, werd vervangen door een voorstel van het hoofdbe stuur, om deze zaken in de afdeel'n- gen aan de orde te stellen. De meeningen der afdeelingen zul len worden verwerkt tot een rapport, dat grondslag voor discussie zal wor den in een volgende algemeene ver gadering. Een voorstel Hoorn, om ter gele gener tijd zoo krachtig mogelijk te ijveren voor een radicale oplossing dier opleidingskwestie en zoolang deze opleiding niet afdoende kan worden geregeld er bij de regee ring op aan te dringen, dat de staande Rijles normaallessen worden verbeterd door de aanstelling van vaste leerkrachten en uitbreiding der leerstof, werd aangenomen. Een voorstel Oosterbeek, om split sing van het hoofdakte-examen in de afdeelingen aan de orde te stellen, werd aangenomen. Een voorsitel van het hoofdbestuur, om te trachten de regeering te over tuigen van de noodzakelijkheid van de oprichting van rij kscursussen voor do hoofdakte in verschillende centra, welke cursussen kosteloos dienen te zijn. met in den regel vergoeding van reiskosten, werd aangenomen. In de derde openbare zitting deelde de voorzitter nog mede, dat in de be sloten vergadering tot lid van ver dienste benoemd was prof. A. J. van Pesch, te Amsterdam, tot honoraire leden de heeren H. W. J. A. Schook en J. W. Tepe, oud-hoofdbest uursle den, beiden te Amsterdam. In de comité-vergadering was een voorstel van het hoofdbestuur, om te bedanken voor het koloniaal museum te Amsterdam, met groote meerder heid verworpen. Van de Deutsche Lehrerverein was het volgende telegram ingekomen Der Deutsche Lehrerverein send et dem N ieder landischen Brüderverein die herzlichschte Grtisse. mit den bes ten Wünscheri für erfolgreiche Ver- bandlungen. Ter vergadering verschijnt de heer J. C. Fabius, inspecteur van bet la ger onderwijs in de 2de inspectie, die door den voorzitter wordt verwel komd. De heer Fabius antwoordde, dat het een goede gewoonte is, dat een of moer inspecteurs de vergaderingen van het N. O. G. bijwonen, en wel hierom, omdat liet nog de eenige ver- eeniging is. waarvan alle onderwij zers lid kunnen zijn. In deze vereen'- ging werd eendrachtig gezocht naar de oplossing van vraagstukken, waar bij alle onderwijzers belang hebben, (Applaus) Aan het hoofdbestuur wordt de op dracht verstrekt de stichting van een eigen gebouw voor te bereiden. Het voorstel van het hoofdbestuur, orn in beginsel te besluiten tot de op richting van pen weezenfonds werd na toelichting van liet hoofdbestuurs lid den heer J. Eckmana met alge meene stemmen aangenomen. VADER EN SCHOONZOON. De landbouwer S. onder Noordwol- de (Fr.) kreeg met zijn bij hem in- wonenden schoonzoon II. twist, die zóó hoog liep, dat de mannen hand gemeen werden. Het mes kwam er bij te pas en beide mannen werden zód gevaarlijk gewond, dat men voor hun leven vreest EEN PAARD EN EEN RIJTUIG GESTOLEN. Een eigenaardig geval heeft zich op de kermis te Heilo voorgedaan. Een paartje, dat van het café- Ruijter weer per rijtuig naar hun woonplaats te Bergen wilde gaan, kon de verleiding niet weerstaan nog een dansje in het café van den heer Van der Hout te nemen. Na afloop daarvan wilden ze we der instappen, doch een ander had van de gelegenheid gebruik gemaakt door met liet paard en rijtuig er van door te gaan. Of rnen hier met een grap, die aan oude kermissen herinnert, of wel met een formeelen diefstal te doen heeft, valt nog niet uit te maken. MOORD, De Belg II., die in de Grootestraat te Nijmegen, Dinsdagnacht 27 Juli door den Limburger A. II. K., uit Blerik, met een mes in het hoofd werd gestoken, is thans tn het Cani- sius-ziekonhuis overleden. Het gerecht zal het lijk doen schou wen. VANDALISME. Aan de „Avondpost" wordt ge schreven Gisteren ontdekte ik weder een ergerlijk staaltje van vandalisme. Op de mooie brug achter liet Stadhou dersplein bemerkte ik, dat van de fraaie piëdestals, waarop later de grooto lantaarns zullen geplaatst worden, het beeldhouwwerk ernstig beschadigd is. Van een aantal kinder kopjes zijn namelijk de neuzen afge slagen 't Is meer dan ergerlijk, en waarschijnlijk moeilijk te horstel len". Naar het blad meldt, zijn de kopjes met een ijzeren hamer vernield, zoodat het dus vermoedelijk niet door jongens is gedaan. I PERSONALIA. In den ouderdom van ruim 63 jaar is te Arnhem plotseling overleden de lioor S. W. Middelkoop, lid van den gemeenteraad. Tot voor enkele Jaren was hij daar ter stede ontvanger der registratie. GEHUWDE ONDERWIJZERESSEN. „Staatscourant" no. ISO bevat een koninklijk besluit, waarbij is vernie tigd art. 8 der verordening tot rege ling van de jaarwedden van het on derwijzend personeel aan de openbare lagere scholen te Uithoorn. Dat art. luidde „De onderwijzeres, die in het huwelijk treedt, wordt geacht als zoo danig eervol ontslag uit hare betrek king te vragen, ingaande met den dag van het huwelijk". REDENAAR-PIANIST. Het Uitvoerend Comité van de Mid- denstandstentoonstelling 1909 te Am sterdam deelt ons mede. dat de heer G. Muller, lid van het Uitvoerend Co mité der tentoonstelling en penning meester dei- Algemeene Winkeliers- Vereen'ging, hedenavond te 9 uur in de benedenzaal van het Paleis voor Volksvlijt, eene voordracht zal hou den over Uitstalkunde. Omstreeks half tien zal door den conferencier eene korte pauze wor den gehouden, waarin door hem een drietal zijner piano-composities (geti teld Prins Hendrik-marsch. Sprookje en Middenstandstentoonstellingswals) zullen worden ten gehoore gebracht. Daarna zal het tweede gedeelte volgen der eigenlijke voordracht, die te ongeveer 10 uur geëindigd zal zijn. BEZWAAR TEGEN EEN VERKIEZING. Bij den gemeenteraad van Zwolle is een adres ingekomen van een tien tal kiezers in het le kiesdilstrict voor de verkiezing van leden van dein ge meenteraad, waarbij bezwaren wor den ingebracht tegen den uitslag der gehouden herstemming in het le stemdistrict van het le kiesdistrict op 19 Juli jl.. ter verkiezing van drie le den van den raad. Als gronden voor hun bezwaren voeren zij aan, dat, naar zij hebben vernomen, de aanteekeningen gehou den door anderen dan door ae leden van het stembureau tijdens de ople- z'ng dar stembiljetten door den voor zitter van dat bureau, een anderen uitslag zouden hebben gegeven, dan door liet stembureau is geconsta teerd. Volgens die aanteekeningen zouden op den heer mr. baron van H&ersolte meer stemmen zijn uitge bracht dan officieel is geconstateerd, terwijl, zooals adressanten verder op merken, naar verluidt, ook de leden van het stembureau, die aanteekening hielden, tot een verschillend resul taat waren gekomen. Aangezien ge noemd verschil op den uitslag der stemming van invloed heeft kunnen zijn, wordt don gemeenteraad ver zocht een nader onderzoek te doen ii ns tellen. ONGELUKKEN. De 65-jarige opperman W. Pastoors te Gouda, werkzaam bij den bouw v-an een huis aan de Raam, viel met een mand steenen op zijn schouder, van oen ladder en bekwam zulke ernstige verwondingen, dat hij naar het zie kenhuis moest worden vervoerd, al waar hij enkele uren later aan de ge volgen is overleden. Een tienjarige knaap uit de St. Ursulastoeg te Leiden bevond zich Maandagnamiddag op een der twee aan elkaar gekoppelde wagens, waar op een gedeelte van den afgebroken wordenden stoomdraaimolen, welke op het kermisterrein had gestaan, laden was. Op het Noordeindsplein wilde hij van den een en op den an deren wagen springen, maar sprong mis en viel op den grond, waarna hij een der wielen over het bovenli chaam kreeg, llij wist nog op te staan maar viel, na nog een meter of vier gieloopeai te hebben, neer, en werd toen bewusteloos en uit den mond he vig bloedend, naar een politiewacht huisje gedragen, waar twee doctoren slechts den dood konden constatee- Van een tijdens het vuurwerk Maandagavond in de Maliebaan te 's-Gravenhage over de tribune aldaar gedreven sterrenregen, kwam een stok met zulk een kracht terecht op het hoofd van een tribunebezoeker, dat deze daardoor een bloedende won de bekwam. liet harde voorwerp was door het zachte vilt van den hoed, dien de toeschouwer droeg, heenge drongen. De kwetsuur werd in het politieposthuis aan de Boschbrug ver- bonden. DE KIEZER KONING. Naar aanleiding van hetgeen te Rotterdam gebeurd is, dat de beeren van het stembureau, alvorens de bus te openen, gingen dineeren, wal hun door de kiezers zeer kwalijk geuorneu werd, schrijft do kroniekschrijver van de „N. Prov. Gron. Ct. oen in teressant artikeltje over den kiezer,... Koning van één dag. Wie beschrijft zijn glorie, zijn macht, zijn geestdrift, zijn onverschil ligheid, zijn jubel der overwinning, zijn teleurstelling bij nederlaag, zijn wijsheid, zijn berekening, zijn.... on- noozelheid In verhevene taal is hij eens bezon gen, in.... proza. „Heil u", zoo werd hem toegeroe- )on, „heil u, onvergetelijke, wonder- >are hoerscher van een dag, van één uur, die op dien ééncn dag en in dat ééne uur alle macht en heerlijkheid in u vereenigt van een klassieken Oosterschen despoot. Uw geboorte is als die van Venus gij stijgt plotseling op uit de schui mende golven der politieke beroering. Een oogenblik te voren zelf nog schuim of plebs, of gepeupel, of ca naille.... maar op den verkiezingsdag knielen (je machtigen in den lande voor u in nederigheid en ootmoed. Dan wordt gij gevleid en aangebe den, geliefkoosd en geaaid, en men vecht om een blik uit uw onderzoeken- de oogen. Men zoekt u op in uw huis. Men haalt u af met rijtuigen en auto's, men overstelpt u met kranten, bro chures, n^anifesten, circulaires en advertentien. Men heredevoert u welk een zee van welsprekendheid wordt over u uitgestort, welk een lawine van politieken geestdrift dreigt u te bedelven. Niets evenaart, do belungstelling, welke men eensklaps voor uw persoon en uw aangelegenheden gevoelt. Gisteren nog waart ge een pover winkeliertje, die zout verkocht hij het ons. En uw buurman, de baron, zag met medelijdende minachting op u neer. Maar heden, op den verkiezingsdag, zijn de rollen omgekeerd. Want de baron is candidaat en heeft uw stem noodig Zie, hoe hij u joviaal en har telijk tegemoet treedt, hoe hij u de hand schudt en belangstellend naar uw vrouw en kinderen informeert. En als ge het wenscht, dan is hij bereil u mede te nomen naar zijne woning en u uit te noodigen op de thee, to midden zijner huisgenooten, van wie ge tot dusver slechts de dienstmeisjes kendet, die boter of suiker bij u kwamen bestellen." Zoo gaat de journalist voort, die de heerlijkheid van het kiezer-zijn zoo voornamelijk beschreef. „Misschien", zegl hij even Verder, „zijt ge een belastingbetaler, zuch tend onder de tyrannie van den ont vanger, die u meedoogenloos vervolgt met zijn aanslagbiljetten en verma ningen. Als dit zoo is, kunt ge gerurt zijn. Want uw candidaat natuur lijk is hij uw candidaat, want gij zult hem immers steunen, nietwaar zal u dadelijk van uw belastingen af helpen, zoodra hij gekozen Is." Sport ea Wecbtrljdei CRICKET. Te Deventer hebben gisteren de Kre kels, de combinatie van Haarlemsche spelers, gespeeld tegen een Deven- tersch elftaL Deventer maakte eerst 27* waarvan Ankersmit 8. De Krekels antwoordden met 103, waarvan Jan van den Berg 42, Bijle- veld 20, Kimmijser 15, Hambui ger 15. Deventer maakte in de tweede in nings 61Ten Hoven 10, Werle 14, Dwars 10 en Elfrink 11. De Krekels wonnen met innjliigs en 15 runs. HAARLEMSCHE POSTDUIVEN- BOND. Zondag 1 Augustus 1909 hield de Haarlemsche Postduivenbond zijn eerste wedvlucht met jonge duiven (broed 1909) van A pel doorn uit (95 K.M.). De duiven werden door de uitste kende verzorging van den lieer T. Bennink, aldaar, te 6.50 uur in vrij heid gesteld met mooi weder on Noord-Westen wind. Niet m'nder dan 287 duiven waren voor dit concours ingeschreven, toe- hehoorende aan 33 deelnemers. De prijzen werden zeer vlug be haald, de eerste door den heer J. J de Korte, wiens duif aankwam te 8 uur 06 min. 02 sec., de laatste door den heer W. F. van Doelen, wiens duif aankwam 8.14.46. In klasse II deden 62 stuks mee. le. Prijs J. J. Moerkerk, 7e. prijs L. van Bragt. Aangetoonde duifL. v. Bragt te 8-08-31. Door den heer J. J. de Korte werden tevens 2 punten behaald op de twee uitgeloofde wissel medailles. Door hoven genoemden Bond van Postdui venlief hebbers werd eenige dagen geleden een zeer interessant proefstuk ondernomen, wat betreft het laten vliegen van een grooten af stand. De wedvlucht werd namelijk gehouden van Bordeaux uit. af stand hemelbreedte 916 K.M., of ruim 152 uur gaans. Door navolgende leden van den Bond werd voor dit concours inge schreven T. Hoisken 3, H. K. Keerwolf 2, P. Timmei mans 2, G. H. Stouten 2. A, Groen 5, P. Kruier, L. van Bragt, W, F. van Deelen, W. Trakscl, H. van Noordt, Th. N. van der Heijde, J. K. Roussac Jr., Jos. van Seggelen, P. A. van Beaumont Jr., W. Duijn en Ge broeders Akkerman ieder met één duif. De duiven hadden met slecht weer te kampen, wat voor de dieren op dergelijken grooten afstand natuur lijk al zeer slecht te pas komt. Tot heden bereikten vier duiven bare hokken, en kunnen de eigenaars daarvan met recht trotsch wezen op bun behaald succes. Van de te behalen prijzen vielen ten deel aan G. H. Stouten le, P. Tim mermans 2e, II. Ilolsken 3e en Jos. v. Seggelen 4e. Hulde aan deze wakkere vliegsters 1 Letteren en Knn$t TOONKUNST. Examens Nederlandsche Toonkun- stenaarsvereeniging. 's-Grav&nhage, 3 Augustus. Van de vijf candidaten zijn geslaagd voor Piano (lager onderwijs) de dames J. E. La Rivière, m't Zwolle M. Eek- hardt en de lieer A. H. J. van Rijn, van Alkemade, beiden uit Amster dam. Gemengd Nieuws DIAMANTEN IN DUITSCH- ZUID-WEST-AFRIKA. Volgens een telegram van den kei zerlijken gouvorneur, wordt in door een aantal prospectoren gelijktijdig ingezonden bsrtcirlen, wier betrouw baarheid door de districtsbesturen Warmbad en Löderitzbucht worden erkend, medegedeeld dat d'cht hij de Gouchassubrivier en ten Oosten van de Vischrivier en de mijnstreek ALais van de „South African Territories' een menigte diamanten zijn gevon den. Twaalf honderd velden zijn reeds voorloopig besproken. Een ver. tegenwoordigcr van de South African Territories hoeft aan het districtsbe- stuur van Warmbad goede steenen van een half karaat getoond. Kort Nieuws. De Belgische Kamer is tot 19 Octo ber uiteen. Dan komt de legerhervor- ming 1 Caruso is voor de eerste maal na zijn operatie weder te Ostende opge treden. Hij werd zeer toegejuicht. De Spaansche torpedo-boot Andaz werd, naar uit Madrid aau den Mor ning Leader werd geseind,, op de reis naar Barcelona bij Kaap St. Vincent aangevallen door een grooten wal- visch. De torpedo-boot moest do ha ven van Cadix binnen loopen om de noodige herstellingen te ondergaan. De uit, de elfde eeuw daleer^nde kloosterkerk van Oberhof aan de Lahn is door een brand, ontstaan ten gevolge van liet inslaan van den blik sem, voor een groot deel verwoest.. De Fransclie ministerraad heeft be sloten, dat Frankrijk zich bij het Hudson-Fulton feest In New-York (25 Sept.—9 Oct.) zal laten vertegenwoor digen door een slagschepen smaldeel onder de bevelen van een admiraal. Laatste Berichten VAN DE GELEGENHEID GEBRUIK GEMAAKT. Vannacht om half 4 merkte een agent van politie In de Spaarnwou- d er straat, dat in den winkel van don Coöp. Veehoudersbond een ruit inge drukt was. Hij waarschuwde de bewo ners en 't bleek, dat ongenocda be zoekers binnen geweest waren en de toonbanklade hadden gelicht. Een geldbakje met ongeveer vijf gulden aan specie was ontvreemd. Later vond men buiten het bakje, met on geveer één gulden aan geld er nog in. KERMISVERMAKELIJKHEDEN. Een van de inrichtingen van ver maak op de kermis, die zich dn een druk bezoek vermag te verheugen is de stoomcaroussel van de wed. Schildmeyer op de Oude Gracht op het Verwuift. De beheerster zorgt er voor, dat al les netjes en ordelijk er toegaat. Gisterenavond viel een man uiteen van de schuitjes van den luchtschom- mel. llij kwetste zich daarbij aan het hoofd, waarom hij verbonden moest worden. Mede ter gelegenheid van de. kor- rois doen de vrouwen, wier aanwezig heid in Haarlem minder op prijs wordt gestold, weer meer van zicli spreken. iemand uit den omtrek van Haar lom, d'e in een harer woningen ver toefd had, miste, volgens zijn mode- deeiing, later een portefeuille met meer dan 1200 aan bankpapier. Gov. V o o r w. Een zweep. Kinderhuisvest 27. Een rozenkrans, Spaanschevaartslr. 74 (Schoten). Een rijwioltasch met sleutels, Hage- straat 22. Een duimstok. Brouwersstraat 104. Een portemonnaie met geld, Kin derhuissingel 16. Een kinderzak. Inhoudende eene portemonnaie mot eenige centen, Kampersingel 26. Een gesloten lederen tasch, bij den directeur van het Postkantoor. Een lorgnet, Roosveldstraat 45. Een foxterrier. Lange Boogaard straat 14. Een schaar. Oranjestraat 182. Een postdu'f, Kleine Houtstr. 65. Een bloedkoralen armband met gouden slot. Gr. Heiligland 46. Een portemonnaie inhoudende geld, Waldeck Pyrmontstraat 66. Een vergulden insigne, Bannesteeg No. 16. Een protestantsch kerkboekje, Te- ding van Berckhoutstraat 3 rood. Een bruin-zwart hondje. Lange Mo lenstraat 18 rood. VELSEN. EEN BRANDWEER-QUAESTIE. Men meldt ons uit IJmuiden Door den opper-brandmecster, den heer R., alhier, is op staanden voet ontslag ingediend als zoodanig. Omtrent dezo ovprhaaste ontslag aanvrage vernemen we, dat deze een gevolg is van eene oneenighe'd met de hoofden der gemeente Velsen, den Burgemeester eu den wethouder Net- sóher, ontstaan bij den jongsten brand te Velsen in de boerderij van Van Weelderen. De opper-brandmeesier, toevallig in zijn motorboot het Noordzeekanaal doorkomende, zag, dat le Velsen een zeer ernstige brand woedde. Te IJ muiden aangekomen, zond hij, na ge pleegd overleg met den staf aldaar, Velsen en IJmuiden vormen ééne ge meente), de stoomboot Hoofd-Inge- nieur Dirks met stoomspuit en bet noodige materiaal ter hulp en begaf zich ook persoonlijk daarheen, om bij het blusschingswerk te adsistee- ren. Die hulp bleek zeer noodig, om dat een hevige brand woedde in een complex van groote gebouwen en een sterke wind den brand aanwakkerde. Bovendien waren toen de opper- brandmeester van Velsen en de Burgemeester nog niet aanwezig. Nauwelijks waron de slangen uitge legd, toen op last van wethouder Net- scher weder ingerukt moest worden. Bezig zijnde weder in te pakken, arriveerde de brandmeester van Vel sen, die, den brand overziende, on middellijk hulp vroeg van de IJmui- denaren en hun (is plaatsen aanwees en hen leidde daar, waar die hulp het meest noodig was. Men kreeg den brand onder de kme. nadat in middels ook de Burgemeester was aangekomen. Woensdag daaraanvolgende werd de opperbr and meester van IJmuiden bij den Burgemeester van Velsen onV boden en ontving de mededeeling, dat, de gemaakte kosten niet voor reke ning van de gemeente gebracht moch ten worden, doch door den brand meester persoonlijk moesten worden vergoed, omdat niet om hulp was gen' vraagd We vernemen nog, dat het kader te IJmuiden homogeen Is met den oppp.r-brandmaester. IJMUIDEN. Haringaanvoer. De aanvoer was heden weer zeer groot, namelijk 274 Lost of 4658 kant jes. Do markt was g'steren van f 13.90 tot 13.75 per kantje volle haring. Amstiriiemtchs Bears. Openingskoersen van 4 Aug. LABOUCHERE OYENS Co.'a BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. TeL No. 577. De STAATSFONDSENMARKT wa« vast, 781/8, 923/8, Russen '09 92 3/4, '06 97, Consols 851/2, Hope's 851/2. ZUID-AMER1KAANSCHE STAATS- FONDSEN. Peruanen 9 on 35. TABAKSAANDEELEN. Bindjcy 99, Deli Batavia 602, Nieuwe Asahan 72, Rotterdam Deli 343, Senembah 390. PETROLEUMAANBEELEN. Ko ninklijke 441, Sumatra Pnleinbang 60 1/2, Gew. Perlak 68, Z. Perlok 74. MIJNAANDEELEN. Dordtsche Olie 179 1/2, Great Cobar 118 1/4. De AMERIKAANSCIIE MARKT opende vast. Atchison 117 1/4. Denver 49 5/8. Erie 37 1/8, Kansas 47 1/8 en 72 3/8, Mis souri 43 3/8, Rock Island 3715/16, Southern Railway 32 3/4, Southern Pacific 134 3/4, Union Pacific 200 1/4, Wabash 221/4, Steels 74, Car ren 68 1/4, Marine C. 7 3/8, Bnd. 69 7/8. CULTUURWAARDEN. Vorstenlan den 173, Rescontre Ned. Handels-Mii. 78 7/16 Burgeripe Stand HAARLEM, ONDERTROUWD Aug. 4. T. Stouten en M. W. Moser, H. Vanninga en C. Lamars, D. v, Amerongen en E. Gaarkeuken, L« Ver we ij en J. Liebeton, J. J, Geas en C. Ileijmans, GETROUWD II. Dorogee en G. L. H. Smeeinan, P. v. Egmond en G. G. Teunissen, B. A&per en G. Kemp, W. P. Rozenhart en A. M. Rijbroek, C. Lam en M. W« Kelderman, G. de Vries en A. J, Schouten, T. W. Belterman en J. H. Kemp, H. F. G. Appelman en W, Kluijt. BEVALLEN Aug. 3. II. Koppen—De Rooij, d., A* W. llensen—v. Soestbergen, z., J. G. de BlaazerTjaden, d., B. Hoogka mer—Huizinga, s. Aug. 8. D. F., 2 m., z. v. J. y. Aken* Gortesteeg. SPAARNDAM. OVERLEDEN M. A. J. Veldt, Kerk ea Sdiool ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. Een uitvoerig rapport werd voorge lezen door den heer Schrioke namens de commissie, in wier handen do in gekomen stukken ter behandeling, verzoekschriften, euz., zijn gesteld. Het gold het door de Synode ont worpen Opvoedingshuis voor Rcgee- ringsjongens. Daarover is reeds in de pers eeu levendigen strijd gevoerd. Van den kerker aad van Leeuwarden was dienaangaande een bezwaar schrift ingekomen. Inhoudende de klacht, dat de Lynode .eigenmachtig handelend, hierover do kerk Diet had feraadplecgd, en '^ver.s een verzoek o. dat ent alsnog geschiede, en 2o. dat niet één gtrticht zou worden ge bouwd, maar vier gestichten, elk van ongeveer 50 jongens, omdat de be zwaren tegen groote gestichten be kend zijn. Aan dit acres was door enkele clas ses adhnesie betuigd. Het rapport der commissie, bestaande met den rap porteur uit de hezren Mallinckrodt, Ellens, Herspiuk en De Gjoot, strekte eenvoudig tot afwijzing van beide verzoeken. Alleen -(oor der» vvetgeven- den arbeid is der Synode voorgeschre ven, do kerk ta raadplegen. En het oprichten van een geslicht Lelioort niet tot de wetgevende, maar tot de besturende taak. Zelfs het laagste be stuur, de kerkeraad. bezit daartoe do bevoegdheid. Kan die .dan aan do Sy node ontzegd worden Do bezwaren tegen de groote gestichten worden ondervangen door het bouwen van een zoogenaamd familiegesticht, eigenlijk verschillende gestichten on der één dak, elk met één \orantwoor- delijlt hoofd, maar waarbij men be houdt één directeur, één school, ééa keukon, één stel werkplaatsen, werk bazen en suppoosten, één boerderij eu tu'n. Spli',sing zal ontzaglijke ver meerdering van kosten teweogbren- _;en, die een onoverkomelijk slruikel- >lok voor do uitvoering zullen blij ken. Ook de andore bezwaren tegen den wensch van Leeuwarden weiden in het midden gebracht, waarom naar de meening (Ter commissie het aan gevangen werk met kracht moest worden voortgezet. NED. IIERV. KERK. Bedankt voor hot beroep te Oud- Boijeriand door ds. B. Batelaar te Hoogeveen. VRIJE EVANG. ZENDINGSGEMEENTE. Beroepen te Nijverdal ds. W. D. Linthout le Amsterdam. DOOPSGEZ. GEMEENTEN. Beroepen 16 Heerenveen ds. S. D* A. Warteaa te Zutfon. GEREF. KERKEN. Beroepen te Beetgum ds. J. II. Bin- nema te Arum., GER. KERKEN. Ds. GISPEN. Ds. W. II. Gispen, oudste predikant der Gereformeerde Kerk to Amster dam, die reeds eenigen tijd door ziekte verhinderd was de godsdienst oefeningen te leiden en daarom eeni- weken te Apeldoorn vertoefde, Ia

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2