Weerbericht Barometerstand tb haarlem. ThermonieterGtand KEIJSEH'8 «rtMMMMiuOi, Uit de Omstreken Binnenland Telegrammen Burgerlijke Stand Gemengd Nieuws MEDEDEELINGEN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). Do BJldt 5 Aug. 1909. Hoogste barometerstand 780.8 m.M. 'ito HamburgLaagste 749.1 m.M. te SeydisfjorcL Verwachting tot den avond van 6 Augustus Wind zwakke Zuidelijke tot Ooste lijken wind. Gesteldheid van de lucht: licht be wolkt, droog weer. Temperatuur: stijgend. Barometerstand hedenmiddag te uur 772 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 770 m.M. ti HaarUm. Donderdag 6 Augustus BooxbU gisteren 9 uur F. 68 Leegste bedenaaeh» V. II Hoogst* heden tol II uur F. 69 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cta. par regel. II Lesge V««r**re*l stukken van den raad. De heer H. Ch. Ploeg, Gedempte Oude Gracht, heeft sinds jaren een contract tot aineming van duinwa ter der gemeente voor een minimum- verbruik van 100 kub. M .per jaar. Over het jaar 1901 is hem aangere kend een waterverbruik van 413 kub. M., nl. Ie kwartaal 24 kub. M.* 2e kwartaal 24 kub. M.» 3e kwartaal kub. M., en 4e kwartaal 336 kub. M., eu dat het groote waterverbruik in het 4e kwartaal 1901 gevolg was van een lek in de leiding, toevallig ont dekt door een deskundige. Hij verzoekt daarom den Raad om hetgeen hij in den vorm van Surplus- geld over 1901 heeft betaald boven een bedrag van 10 cents per kub. wa ter te mogen terug ontvangen. B. en W. stellen voor, afwijzend op dit verzoek te beschikken, daar hei niet wenschelijk is voort te gaan met terugbetaling van watergela voor te .Veel gebruikt water. De brugwachters in dienst der ge meente; aangesteld op een aanstel ling voor doorloopend dag, nacht en Zondagsdienst, voor welken dienst zij bij een dienstverband van gemiddeld 80 uren per week, eeu loon van flf ontvangen, hetwelk na aftrek voor T fonds voor weduwen en weezen f 11."" blijft, verzoeken den Raad het loon der brugwachters, hetzij door een ver hooging in eens, of door venrhooging langs periodieken weg, in eenen voor .hun gunstigen zin, te doen wijzigen. Daar deze materie bij de wijziging van het Werkliedenreglement ter sprake komt, stellen B. en W. voor, thans afwijzend op het verzoek te be schikken. Brandje, Gisterenavond brak, omstreeks 71/2 uur, een brandje uit Ln een speel- goedkraam op de Ged Oude Gracht, •tusschen Jacobij nestraat en Stoof steeg door het omvallen van een pe troleumlamp. De brandweer, dae in middels gewaarschuwd was, kon on verrichter zake terug keeren, daar het door de menschen zelf geibluscht was. Veel schade bracht dit brandje echter niet aan. Aan de noodige kijkers ontbrak het niet. Ook is er gisteren een stuk van het teil der luchtschommels op de Ge dempte Oude Gracht tusschen het Spaarne en de Kleine Houtstraat ver brand. F aillissem enten. Bij vonnis der Arr. Rechtbank al hier van den 5en Augustus 1909 zijn in slaat van faillissement verklaard: 1. F. C. Piët, makelaar te Haarlem, Nieuwe Groenmarkt. Rechter-commissaris Mr. P. J- G. van der Muelen. 2. J. M. Uljee, koopman, wonende te IJmuiden. Rechter-commissaris als voren. Concordia. De heer A .J. Meijerink heeft ont slag genomen als directeur van de gymnastiek- en schermvereeniging „Concordia". Electrische tram. Hedenmorgen te elf uur stond het tramverkeer tusschen Haarlem en Amsterdam geheel stil. Te Halfweg was namelijk een der geleidingsdra- den gesprongen (gelukkig zonder on gelukken veroorzaken), zoodat de stroom moest worden afgesloten om de breuk te herstellen. De wagens stonden op verschillende plaatsen op de baan en volgden elkander, toen de stroom weder aan gevoerd kon worden, mot spoed op. Beam. Ziekten. In de week van 28 Juli tot en met 3 Augustus zijn to Haarlem voorgeko men één geval van typhus, 5 .van roodvonk, 1 von diphtherias.- Te Veis«n 1 van roodvonk.- Militaire Zaken. Aan den sergeant-majoor-instruc teur II. K. Junge, van het 10e regi ment infanterie alhier is de bronzen gesp voor 18-jarigen trouwen dienst Door den generaal-majoor De Mees ter, commandant van do le divisie, werd heden een inspectie gehouden over het 3e en 4e bataljon 10e regi ment infanterie, alhier in garnizoen. Hooger beroep. Tegen het vonnis tier Rechtbank al hier, waarbij A. II. Th., wegens dief stal en A. van H. wegens medeplich tigheid aan diefstal zijn veroordeeld de le tot 2 jaar en 6 maanden, de 2c tot zes maanden gevangenisstraf, is hooger beroep aan ge teekend. Operette-gezelschap. Wegens onheusche behandeling van onzen medewerker, die gister avond de uitvoering in de Kroon zou bijwonen, geven wij van de voorstel lingen van 't operettegezelschap geen verslag meer. Op ho 1.- Gistormorgen kwam in wilde vlucht een paard, een spoorstok achter zich slepende, den Schoterweg afrennen. Daar liet nog vroeg ln den morgen was (ongeveer half zeven) liep deze hól-partij verwonderlijk goed af, om dat menschen noch voertuigen zijn weg kruisten. Bij den Jansweg werd het paard door eenige personen ge grepen en tot staan gebracht. Het was verwond aan de 'en en eenig bloed liep uit de neusgaten. G e v. V o o r w. Een pakje inh. een lapje grijze voe ring, Ken nemerstraat 17 rood. Een portemonnaie inh. geld, Nas- saustraat 35 rood. Een taschje waarin een zakdoek en een eau de colognefleschje, Rusten burgerlaan 16. Een bank van leeningbrlefje ten na me van v. Amerongen, Boerensteeg 14 Een zilveren oorknopje, Korte Mar- garethastraat 5. Een zilveren broche en een gummi bal, aa.n het politiebureau. Een portemonnaie inh. geld, Oranje straat 155. Een zwart-bruta smoushondje, Jansweg 27. Een kinderportemonnaie waarin eenige centen, Vaartstr. 8, Een bloedkoralen ketting met gou den sluiting, Regulier8tr. 11. Een zilveren armband, Bakenasser- gracht 22. Een broche waarin een portret, Lan ge Heereustraat 43. Een doublé armband, Heerenweg 263. "Aangifte is gedaan van: het verliezen van een zakmes het verliezen van een dameshorloge met ketting van het wegloopen van een Cypersche kat met witte borst en poo ien het wegloopen van een witten fox-terrier, het vermissen van een rij wiel, dat in de vestibule van een per ceel aan da Jansstraat stond. HEEMSTEDE. Gevonden. Ter Secretarie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een lederen beurs met geld op straat gevonden. De kanonnier N. Beun alhier is be noemd tot brugwachter aan de Vlot brug te Alkmaar. HILLEGOM. Vergadering van don Raad der ge meente Hillegom op Dinsdag, den 3en Augustus 1909. Voorzitter is de heer G. Veldhuij zen van Zanten, oudste wethouder, bij afwezigheid van den burgemees ter. Aanwezig 8 leden. Afwezig de heeren Van Til, Van Waver en en Gul- demond. Wordt door B. en W. aangeboden de gemeenterekening over 1908, welke na de tor visie-ligging bij do raads leden zal circuleeren, terwijl als leden der commissie belast met hot nazien dier rekening worden benoemd do heeren Sluis, Balvers en Van Wave- ren. Volgens den bes taanden rooslor worden benoemd, als leden der com missie belast met de behandeling van de reclames Iloofdelijken Omslag, dienst 1909 de heeren Van dor Schoot, H. Veldhuijzen van Zanten en Guldemond. Wordt benoemd tot lid van de com missie tot wering van schoolverzuim de heer J. H. A. Vooren, met ingang van 1 September 1909. Tot tijdelijk wethouder wordt i>e- noemd de hoer R. A. van der Schoot. Wordt vastgesteld de balans, winst en verliesrekening der gasfabriek over 1998. De heer Sluis stelt voor, om de gas- cominissie uit te uoodigen, om voort aan ook de exploitatie-rekening in te diienen, verder om een vernieuwings- of uitbreidingsfonds te stichten en daarvoor een gedeelte van de winst van dit jaar te bestemmen. Op ver zoek van het lid <ler gascommissie, den heer Van der Schoot, zal het ver zoek van den heer Sluis schriftelijk worden gedaan. Op voorstel van B. en W. wordt af wijzend beschikt op een verzoek van de R. K. Militairen-vereeniging te Lelden, om een subsidie uit de ge meentekas. De heer Balvers is het niet eens met het voorstel van B. en W. en is van meening, dat dergelijke vereeni- gingen veel nut stichten. Door den voorzitter wordt benoemd een commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven van de herbenoemde en nieuw-benoemde raadsleden. De commissie, bij monde van den heer Sluis, deelt mede, dat die ge loofsbrieven zijn in orde bevonden en adviseert de heeren als raadslid toe te laten, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Daarna wordt besloten tot overne ming van de Ambachtstraat door de gemeente. Vervolgens wordt vastge steld het kohier schoolgeld lager on derwijs over het 2o kwartaal 1909. De rooilijn voor de Vossalaan wordt 1 vastgesteld op 3.85 Meter uit het hart van den weg, zijnde 2 Meter uit den voorkant van de boomenrij. Bij de rondvraag informeert de heer Balvers, wanneer de watorloidings- commissie toch eindelijk eens uit den hoek komt met hare plannen. Do zaak is te ernstig, om daar nog langer op te wachten. Het lid der commissie, de heer Van der Schoot, zegt, dat de commissie daarop ter gelegener tijd zal terugko men. De heer Balvers vindt, dat de uit drukking „ter gelegener tijd" geen tijdsbepaling is. De voorzitter zegt daarna den heer Ivuijk, die voor het laatst deze verga dering als raadslid bijwoont, dank vooij hetgeen hij voor de gemeente hee:f gedaan. Di vergadering wordt daarna ge sloten. AERDENHOUT. Bijna verdronken. Gisterenmiddag geraakte een koe van den landbouwer Van Schagen, door het opjagen van baldige jongens in het water aan de Munterslaan, en zou zeker zijn verdronken, wanneer niet een paar in de buurt werkende baggerlieden het ongeval hadden ge zien, waardoor het beest met behulp van anderen na veel moeite, uit zijn neteligen toestand- werd bevrijd. HAARLEMMERMEER. Tot gemeente-secretaris to Haar lemmermeer, ig benoemd de heer N. J. Rinkel, le ambtenaar aldaar. Een 12-jarig knaapje, dat met va cantia bij den landbouwer M., aan den Ringdijk was, had het ongeluk van den hooizolder te vallen. In be- wusteloozen toestand opgenomen, bleek bet, dat het jongetje een gebro ken arm en een flinke hoofdwonde be komen had. Door Dr. Snethlage werd dadelijk geneeskundige hulp ver leend. VELSEN. Door A. de Vries is bezwaar inge diend tegen het afstaan van een schoollokaal te Santpoort voor repe tities van Santpoorts Mannenkoor. B. en W. hebben wel onderzocht, of de buren daarvan hinder haddon, maar hij is daarover niet geraad pleegd en een reedg gehouden repe titie is hem ten zeerste hinderlijk ge weest. B. en W. stellen voor, dit stuk voor kennisgeving aan te nemende ver gunning is verleend tot wederopzeg- gens toe en als het gebruik kinderdijk blijkt te zijn, zal worden voorgesteld de vergunning in te tre"kken. B. en W. adviseeren tot afwijzing van een verzoek der Vereen, tot on dersteuning van rijks-ambtenaren en beambten om subsidie. Het nut van deze en andere vereenigingeu erken nende, mOenen B. en W., dat het ver- leenen van subsidie aan deze veree- nigingen niet ligt op den weg der ge meente. Door E. de Bte en M. Tand te IJmuiden wordt gevraagd, om een kostelooze standplaats voor eon kin der draaimolen op de a. s. kermis te IJmuiden. B. en W". stellen voor, dit adres in hunne handen te stellen ter afdoe ning. Ivostelooze staanplaatsen leent de verordening niet, bovendien Is door B. en W. reeds een staanplaats verleend voor een stoomcarousscl en een draaimolen dit is wel voldoende. IJMUIDEN. Protest tegen de gemeenteraadsver kiezing. Hot protest bij de herstemming voor den gemeenteraad van Velsen, uitge bracht in het derde stemdistxict IJ muiden, heeft tengevolge gehad een adres aan den Raad. voorzien van een twintigtal handteekeningen van kiezers, waarin verzocht wordt de op 27 Juli j.l. gehouden^ lierstemming nietig te verklaren. Bij dat adres is gevoegd een uitvoerige memorie van toelichting, waarin de gronden wor den aangegeven, waarop dat verzoek is gebaseerd. In het kort komen die hierop neer le. dat oen kiezer, wel stemgerech tigd voor de Kamerverkiezing, maar niet voor den Gemeenteraad, aan de stemming heeft deelgenomen, waar uit wordt afgeleid, dat de kiezerslijst niet met de noodige zorg is gecontro leerd i Je. dat door een onderwijzer van de bijzondere school hulp is verleend bij liet invullen van een stembilpet binnen de balustrade van het bu reau e. dat het stembureau vijf minu ten te vroeg gesloten is, waarvoor de bewijzen en getuigen worden ge noemd, en 4e. dat door den voorzitter van het stembureau verzuimd is bij de slui ting te vragen, of onder de talrijk aanwezigen ook kiezers waren, die nog aan de stemming wenschten deel te nemen. Het protest werd uitgesproken vóór de telling plaats had. In ingezonden stukken in de plaatselijke bladen be klagen kiezers zich, dat zij, ofschoon vóór vijf uur aanwezig, niet meer mochten stemmen. ZANDVOORT. Door de dienstbode S. B., uit Haar lem. is ten nadeele van mevrouw B. tijdelijk alhier verblijf houdende, een gouden armband ontvreemd, die door haai' te Haarlem was verkocht. Do armband is in beslag genomen en van een en ander proces-verbaal op gemaakt. Eerstdaags zal hier een concert worden gegeven door mevrouw Enge len—Sewing, Jos. M. Orelio, F. H. van Duinen en Chr. W. F. de Vos. Thans zijn alhier aanwezig 4993 badgasten. Den 13den Augustus a.s. hoopt de heer P J. de Klerk, stationschef al hier, zijn 25-jarigen dienst bij de H. IJ. S. M. te berdenken. gebleken, dat „de Tuinbouw-Onder- liuge" in eene groote behoefte voor ziet. Maandag, 26 Juli, had de arbeider A. V., werkzaam bij den heer P. hier, liet ongeluk te water te geraken on te verdrinken, nalatende eene we duwe en 6 kinderen. Hoe droevig het ongeval op zichzelf ook is, is het toch zeker eene troost voor d>e weduwe te weten, dat zij, nu „de Tuinbouw-önderlinge" bestaat, als weduwe od dezelfde uitkeering kan rekenen als zij zou hebben ont vangen, wanneer haar overleden man in de Industrie werkzaam ware ge weest Voor hen, die om welke reden dan ook, tot heden verzuimden hun per soneel bij „de Tuinbouw-Onderlinge" tegen de gevolgen van bedrijfs-onge- vallen to verzekeren, moge het boven staande eene aansporing zijn, zoo spoedig mogelijk als lid toe te tre den. Bij het behandelen van dit ongeval met doodelijken afloop bleek, dat de zoo dikwijls geuite meening: er ko men in den Tuinbouw geen ongeval len voor, niet geheel met de waar heid overeen komt. Sinds het in wer king treden van „de Tuinbouw-On derlinge" op 1 Juü j.l., hadden reeds zes kleinere ongelukken plaats en het bovengenoemde, dat den dood tengevolge had. 27 GOUDEN TIENTJES ZOEK! Een dame, die in de maand Novem ber bij de Nederlandsche Bank een bedrag van 370 aan gouden tientjes gedeponeerd had welk bedrag in een zakje in een verzegelde doos was geborgen en daarna, zooals gebruike lijk, in de kluis der Bank was ge plaatst, kwam Vrijdag aan het poli tiebureau op den Singel meedeelen, dat er een bedrag van f 270 aan gou den tientjes verdwenen was van de som, die zij bij de Nederlandsche Bank in bewaring had gegeven. De inspecteur van politie Pijper ging op onderzoek uit en daarbij bleek, dat de zegels van de doos, waarin het geld geborgen was, ver dwenen waren. Een groot aantal getuigen werd in deze zaak gehoerd en bij den betrok ken beambte der Bank werd huiszoe king gedaan. Er werd evenwei niets Verdachts gevonden. Aanhoudingen hebben tot dusver nog niet plaats had; 't onderzoek wordt echter voort gezet. Reeds moet vastgesteld zijn, dat het geval op zichzelf staat. De betrokken beambte is door de di rectie der Nederlandsche Bank ge schorst. Naar aanleiding van deze zaak loo- pen er allerlei overdreven geruchten van hankdiefstallen, in beslag geno men effecten, arrestaties enz. Ze zijn hier tot hun ware verhoudingen te ruggebracht. (Hbld.) „DE TUINBOUW-ONDERLINGE". Ons wordt verzocht, het volgende te plaatsen In Boskoop is op afdoendo wijze DE TURKSCHE GEZANTSCHAP PEN. KONSTANTINOPEL, 4 Augustus. Op verzoek* van den minister van buitenlandsclie zaken heeft de Kamer besloten de Turksche legaties te Brus sel, 's-Gravenhage en Madrid te hand haven. VEREENIGD ZUID-AFRIKA. LONDEN, 4 Augustus. Het wets- ontwerp betreffende de Zuid-Afri- kaansche Unie is door 't Hoogerhuis in derde lezing met algemeene stem men aangenomen. HET EUCHARISTISCHE CONGRES KEULEN, 4 Augustus. Hedennu- middag is het eucharistische congres in den Dom plechtig geopend. Kardi naal Vanutelli bracht de groeten van den Paus over. Kardinaal Fischer begroette de aanwezigen als opperste herder van liet Keulsclie aartsdiocees, terwijl opper-burgemeester Wallrai zulks namens de stad deed. MOORD. De opperregeeringsraad Woehr- man is gisterenmorgen te Leipzig vermoord. Als moordenaar gaf zich aan de twintigjarige zoon der huis bewaarders, Georgi. Men heeft hier klaarblijkelijk te doen met een moord om diefstal te kunnen plegen. I.UCHTVLUCHT. De bestuurbare luchtballon Belgi- que heeft gisteravond wendingen bo ven Brussel uitgevoerd. Voor de eer ste maal vloog de Belgique verschei dene malen rond het stadhuis. Een ontzaggelijke menigte was getuige van die bewegingen. GEVECHT IN ACHTER-INDIë. In den nacht van 3 dezer heeft een groep der Naiongs het kantonnement der inlandsche wacht te Hoabinh, de rivier Na ire, aangevallen en daarbij den inspecteur Chaigneau en vijf lotelingen gedood. Er zijn daar enboven nog verscheidene gewond. De aanvallers hebben, naar verluidt, het onderdak der soldaten geplun derd en in brand gestoken. DE ZEPPELIN IL FRANKFORT, 5 Aug. (Reuter). De Zeppelin II vertrok hedenmorgen te 4 uur 40 in de richting van Keulen. DE GROSS II. HALLE, 5 Aug. (Reuter). Het mili taire luchtschip „Gross II,' dat gis teravond te 1 uur 20 van hét schiet- terrein te Tegel bij Berlijn opsteeg, passeerde te half drie Halle in de richting van Korbetho. Te halfvier werd over Weissenfels gevaren en te halfacht passeerde het luchtschip we derom Weissenfels op de terugreis in de richting van Halle. VLIEGEN IN FRANKRIJK. CHALONS, s. M., 4 Aug. (Reuter). Sommer deed gisteravond op een bi- plan-Farman een vliegtocht van 2 uur 10 minuten, nl. van 7.34 tot 9.44. Hij daalde ten gevolge van gebrek aan brandstof voor den motor. Hij is de tweede na Wright die 2 uur 20 minuten vloog.- HAARLEM, ONDERTROUWD: 5 Aug. A. T. P. T. M. Stornebrink en J. M. Gerritsen, M. II. Drockbernd en M. M. Bloem; P. G. v. Apeldoorn en P. A. Lasschuit; P. v. Looij en M. J. Zitman; G .J. Bessem en H. J. Rip- hagen, A. W. Olie en P. Schilder. GETROUWD: G. B. A. Hensen en C. J. E. v. d. Bijl, F. Boeree en C. H. Duijff, J. F. C Dix en A. van Nes, J. Grimm en E. A. van Nes; J. P.. Schijf en W. J. Vis ser; A. W .Spruijt en J. W. de Vogel; C. Zeeman en H. M. Offermeier; J. II. Wattez en N. v. d. Snel. BEVALLEN: 3 Aug. M. J. Wallekers- Korstjens z. A. H. II. Bakkervan Kerstbergen z. 4 J. SchaapGrisnigt d. 3 H. G. Nieuwjaar—Pennings z. 4 T. J. P. Miltenburgv. Munster d. OVERLEDEN: 3 Aug. G. M., 3 j., dochter van J. E. Kuiper, 4 F. v. Alkmaar, 58 jaar, Kamperlaan. SPAARNDAM. OndertrouwdA. A. Calandt en H. W. M. Schild. Amsterdansebs Bom. Openingskoersen van 5 Aug. 1909, LABOUCHERE OYENS Co. s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 8. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was vast: 2 1/2 Cert N.W.S. 78 1/8, Consols 85 11/16, Hope's 85 11/16, Russen 1909 92 3/4, Russen 1906 97. TABAKSAANDEELEN: Bindjey 100 Deli Mij 449. Nieuwe Asahan 373, Rot terdam Deli 345, Senembah 390. PETROLEUM-AANDEELEN: Ko ninklijke 440; Sumatra Palemb. 57 1/4 MIJNAANDEELEN: Great Cobar 118. De AMERIKAANSCHE MARKT opende vast. Atchison Topeka 117 3/4, Benver 49 3/4, Erie 37 15/16, Kansas 47 3/4 en 72 11/16, Missouri 42 3/4, Rock Island 37, Southern Rails 32 5/16, Southern Pacific 135, Union Pacific 200 1/2, Wa bash 22 3/8, Steel 73 7/8, Carron 08 7/8, C. Marine's 71/4. Pref. Marine's 22 1/4, Bnds. 69 1/2. CULTUURWAARDEN. Gew. Cult. 173. DESINFECTIE VAN KIPPEN HOKKEN. Een kippenhouder schrijft het vol gende aan „Buitenleven" Wie, zooals ik, gedwongen is, kip pen op een beperkte ruimte te houden zal ei-varen hebben, dat de desinfectie en het schoonhouden van de hokken van grooten invloed is op den ge zondheidstoestand der dieren. Kip pen, die over weinig ruimte beschik ken kunnen, zijn altijd bijzonder vat baar voor verschillende ziekten, en hebben altijd veel meer van ongedier te te lijden dan andere, die vrijen uitloop Jiebben, zelfs dan, wanneer zand on water geregeld te hunnen dienste staan. Mijn kippenhok is geheel van hout, met asphalt-papier bekleed eu wordt des winters met stroo omhuld. De kippen hebben zich daarin tot dus verre wel bevonden en zijn betrekke lijk goede legsters geweest. Ieder voorjaar en eiken herfst wordt het hok, nadat het goed schoongemaakt en uitgeschrobt is. van binnen met witkalk bestreken. Tot dusverre had ik over ongedierte nooit te klagen gehad, maar gepasseerde n zomer was ik niet weinig verrast, toen plot seling bleek, dat ze het vreeselijk te pakken hadden. Alle middelen, die ik aanwendde-, waren niet in staat, de dieren van hun kwelgeesten te verlossen. Het on gedierte nam toe, de kippen verma gerden met den dag en ik was ten einde raad. Men ried mij, het hok te zwavelen. Ecu zwavellap werd aan gestoken, alle openingen werden zorg vuldig gesloten, maar.... zonder het minste resultaat. In jfoten en spleten zaten zo dood, maar op den bodem was de uitwerking het is te verkla ren nihil geweest. Ik probeerde het met stroo en houtspanen in het hok te verbranden, maar het gaf even min. Alles met tabakswater af te boe nen, ging niet, want ik had geen ge legenheid de kippen gedurende eeni ge dagen elder§ te bergen. Toen nam k een laatste middel te baat. Het heele hok werd van binnen met heet zeepwater uitgeboend en toen het weer droog geworden was, bestreek ik alles en alles wanden, vloer, zol- j der, zitstangen, legnesten, met carbo- lineum. Geen kip, die er in wou, en het was dien avond al heel laat ge worden, eer ze toch weer hun slaap plaatsen opzochten. Ik was benieuwd hoe liet afloopen zou en dacht niet anders, of ik zou den volgenden mor gen al mijn kippen dood vinden. En fin, dan was ten minste ook aan hun lijden een eind gekomen. Maar.... ze leefden. Alleen schenen de meeste dronken te wezen. Evenwel, toen ze korten tijd buiten waren, beterde dat. Toen ik daarop eens in den stal keek, kon ik mijn oogen niet geloo- ven. Millioenen van dat kleine ge spuis, dat het mijn dieren zoo lastig ha,d gemaakt, lagen er op den grond. Wat in reten en spleten zat, was er uitgekropen, maar had ook al gauw den dood gevonden. En bij beschou wing onder de loupe vond ik geen enkel levend exemplaar. Het middel had dus wel geholpen. Langzamer hand kwamen de kippen weer op hun verhaal, begonnen weer te leggen en ik kan gerust zeggen, dat ze sedert dien tijd nooit meer last van onge dierte gehad hebben. Maar geregeld elke maand wordt de bodem, na schoon gemaakt te zijn, met carbolineum bestreken, evenals de zitstokken, de legnesten, enz. De kippen genieten een uitstekende gezondheid on een nadeeligen invloed van de carbolineum Heb ik nog nooit kunnen waarnemen. Wie zijn kippen wat meer vrijheid geven kan, diie kan dat werkje bijv. 'a moergens doen; te gen den avond is dan de 6cherpe lucht voor een goed deel verdwenen. En wil men nog meer daartoe bijdragen, dan kan men hot hok van buiten kal ken, zoodra de carbolineum genoeg zaam opgedroogd is. EEN NIEUWE BRONNENZOEKEH. D.^Stavorinus schrijft in „De Na-! tuur" over „een nieuwe bronnentzae»' ker". Het is een nieuw Instrument, dat door twee Franschen, met name Da- quin en Diénert. is uitgevonden, eD dat op een vergadering der Parijsche Academie des Sciences veel bijval verwierf. Het instrument heet „Acoustèle" en bestaat uit een dub belwandige trompet, in welks breode uiteinde een soort kc rel bevestigd is, die met het grondvlak naar het nau we uiteinde van de trompet gericht De dubbele wand dient om alle gei luiden uit de buitenlucht te doovem Aan het nauwe uiteinde van de trom pet zijn twee gummi slangen, voor zien van ebonieten oorknoppen, be« vestigd, met de uiteinden in de ooren kan steken op do wijze zooais vroe ger bij de phonografen, en thans nog bij stethoscopen on phonendoscopen. Bij het zoeken naar water wordt het instrument op de volgende wijze gebruikt. Men maakt in don grond een gat van 20 tot 30 centimeters diep, plaatst daarin een schaal met water en hier in rechtopstaande de trompet. Nu be dekt men het onderste deel der trom pet losjes met aarde en steekt de ge- hoorbuisjes in de ooren. Is er onder- grondsch water, dan zal men een ge- luid hooren als van wind in een woud. Het geluid wordt belangrijk sterker wanneer er een ondergrondseh kanaal is. Bij het beproeven van het instem ment werden in tegenwoordigheid van de ambtenaren der Parijsche waterwerken gunstige uitkomsten ge kregen. Als plaats koos men de Avre- waterleiding tusschen Vaucresson en Garches. Eerst nam men een proef op een plek tegenover Vaucresson, waar eeu bron is van 60 meter diep, die per minuut 9 liter water geeft. Hier werd in eeu kring van 150 meter het doffe rommelende geluid van orider- grondsch water gehoord. Op een an- dere plaats was het water 48 meter onder den grond en gaf daar een bron, waaruit liet water tot ongeveer een meter boven den grond opspoot. Ook hier was het geluid in ruimen kiing hoorbaar, doch op een dorde plaats waar eveneens het water vrij diep lag, verdoofde het geluid door rijtuigen op een nabijgelegen weg veroorzaakt, het geluid, van het war- ter. Uit de proeven blijkt, dat er voor- loopig alleen goede resultaten te ver wachten zijn, indien het ondergrond- sche water stroomt. In ieder geval is de uitvinding voor vaklieden belang rijk genoeg om aan het volmaken hunne aandacht te schenken. VAN DE ENGELSCHE VLOOT. Met inbegrip van zeesoldaten, kust wachten en marine-reserve telt ds Engelsche marine 185.400 man. De jparlijksche kosten voor het In stand houden van de Engelsche vloot bedragen 387.834.000 guldener staan op de scheepswerven op het oogenblik voor 100 miilioen oorlogsschepen in aanbouw. Om een schip van het Dreadnought* type te bouwen, kunnen dagelijks 1500 man aan het werk worden ge houden. De totale kosten van zulk een schip bedragen 23 miilioen gulden. Schepen van deze klasse voeren tien 30 centimeter snelvuurkanonnen met een draagwijdte van wel twintig kilo meter, ongeveer de afstand van Zand- voort naar Amsterdam. Elk stuk ge schut kost 120.000 gulden en elk schot ongeveer duizend gulden. De Eerste Lord van de Engelsche admiraliteit, de Right Hon. Reginald Mc. -Kenna, is aansprakelijk voor do algemeene geschiktheid van de vloot. De Eerste Zee Lord, Sir John Fisher, is inderdaad de Opperbevelhebber van de vloot. Hier zijn eenige salarissen, welke in de Engelsche marine worden ont vangen De Eerste Lord f 54.000, de Eerste Ze-elord f 26.250, een admiraal f 22.000, een vice-admiraal 17.000, schout-bij-nacht, f 12.000, kapitein van f 5000 tot 7000, luitenants-ter-zeo van f 1100 tot 3700, adelborsten ƒ384, bootslieden en eerste klas matrozen van 275 tot 400. Het machine-per soneel wordt zeer goed betaald, van 1860 voor een machinist tot f 13.000 voor een raachine-opperofficier. Wanneer een modern oorlogsschip onder vollen stoom vaart, heeft het achttien ton steenkool per uur noo- dig, wat ongeveer 170 gulden kost. De nieuwste typen oorlogsbodems zijn voorzien Yau 160 kilometer tele foondraad, om de verbinding van alle deelen van het vaartuig met de cen trale punten te onderhouden. Een gedeelte der torpedobooten wordt met petroleum gestookt, wat haar in staat stelt zes-en-twintig knoopen per uur te loopen. Do beman ning van een torpedoboot is ongeveer vijf-en-dertig officieren en manschap pen. Een Dreadnought weegt tusschen 18.000 en 20.000 ton en is in staat een- en-twintig knoopen per uur te loo pen. Ter bescherming tegen zwaar ge schutvuur zijn de schepen van dit ty pe gepantserd met Krupp staalplaten van 27 centimeter dikte de hoofd- kanontorens zijn nog dikker gepant serd. VOEDING EN TEMPERAMENT. De voeding oefent niet enkel door haar overmaat of gebrekkigheid, doch misschien meer nog door haren aard, invloed op den aJgemeenen ge zondheidstoestand. Het is bekend ge noeg, dat de bedrijvigste, de ruwste en gewelddadigste volken ook het meeste vleesch eten. De pi anten-eten de volken zijn bijna altijd van mid» den-AzIë, waar rijst en groenten mot wat varken svleesch en v*sch, bijna dè> geheele voeding uitmaken. In dit veiv1 band past ook de opmerking, dat <W vleeschetende dieren in 't algemeen!' gevaarlijk en gewelddadig, de herbi^

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2