HAARLEM'S DAGBLAD. pu'ttenïaii&cSj Overzlehl Stadsnieuws Rabriek voor Vragea Binnenland Onze Lachhoek FEUILLETON De roode Pimpernel in Gevaar. DE RUST IN SPANJE keert weer. De Daily Mail heeft een bij zonde ren correspondent naar Barcelona ge zonden, die de stad alweer in haar oude doen vond. Voor liij er kwam, trok hij door het Noorden van Cata- Jonië, waar uileg ook rustig was. Al leen waren de menschen erg verlan gend naar nieuws, waarvan zij zoo lang verstoken waren geweest. In Barcelona zelf hing een wade van 'rook boven de fabrieken, ten bewijze dat het werk weer in vollen gang was. De verliezenlijst na een woek vech. •tens gal hem ook niet den indruk, dat de oproerlingen erg vastberaden ge vochten hadden. De hoogste schatting is honderd dooden, vap wie maar en kelen soldaten waren, tweehonderd gewonden en driehonderd gevange nen. Verder zouden er maar twaalf 'kanonschoten op de oproerlingen ge lost zijn, waarvan ex nog zes losse .schoten waren. Officieren, die de correspondent sprak, vertelden hem, dat de troepen veelal tegen onzichtbare vijanden, die zich achter zonneblinden en kroon lijsten schuil hielden, hadden moeten vechten. De vrouwen hielpen de man nen, door van daken met steenen te gooien. De brandstichters hebben een Van de schoonste historische bouw werken de kexk van San Pedro de las Puellas verwoest. Tot de vermakelijke voorvallen tij dens de oproerige beweging behoorde het verrijzen van republieken als pad destoelen. Sabadell, de fabrieksstad in de buurt van Barcelouat was een van de plaatsen, die een republiek uitriepen, een president benoemden en zelfs paspoorten uitgaven. Maar de republieken zoomin als de presi denten hielden stand, toen de troepen kwamen. De correspondent besluit zijn relaas met te zeggen In Barcelona heerscht i'ust, maar de politieke toestand in Spanje vereischt geestkracht en oor deel. De Imparcial geeft een verslag van ile gebeurtenissen te Barcelona. Vol gens dit blad, zijn er Dinsdagavond 27 kloosters en kerken in vlammen op gegaan. Van te voren hadden de kloosterlingen de gebouwen verlaien en, in vermommingen, de wijk naar particuliere huizen en logementen genomen. Woensdagavond werd nog een seminarie in brand gestoken. Daarbij kwam het tot een bloedige botsing tusschen het volk en de troe pen. liet schieten duurde den gan- schen nacht. Vooral uit een leeg. huis op de Ronda de la Universidad, mid den in de stad, dat de oproerlingen in een fort hadden veranderd, werd hevig geschoten en pas, na een hard nekkig gevecht, konden de troepen dit huis bezetten. Donderdag heerechte voor het eerst rust. Uit Marokko komen de volgende be richten Verscheidene kanonneerbooten zijn naar de watexen van Noord-Afrika vertrokken om tegen den sluikhandel in wapens te waken. Twee transportschepen hebben gis teren troepen ter versterking aange bracht. De minister van buitenland3che za ken heeft medegedeeld, dat de onder handelingen met Marokko niet kun nen worden ten einde gebracht zoo lang de kwestie van Molilia nog niet tot een oplossing is gebracht. Gisteren is in Zweden DE WERKSTAKING .uitgebroken. Uit de beirchten van do nijverheids centra en de plaatsen iu de provincie blijkt, dat de werkstaking op verre na niet algemeen is dat het tramverkeer gehandhaafd ia kunnen wordendat de gemeentewerklieden als gewoon lijk aan den arbeid zijn; dat alleen hot werk in de fabrieken stil gezet is, maar ook hierbij zijn er uitzonderin gen. Orde en rust zijn niet verstoord; öe zaken zijn geopend. Uit Malmö wordt gemeld, dat het werk in de haven, waarin maar wei nig schepen liggen, voor het grootste gedeelte is neergelegd. Het aantal stakers in Schonen is ongeveer 45,000, waarvan 8000 in Malmö. In Gotenborg zijn een 200 werkwilli ge havenarbeiders uit vrees voor re présailles weggebleven, maar men heeft de laatste dagen haast gemaakt xnot de werkzaamheden in de haven, zoodat de stoomschepen van de vaste lijnen op den gewonen tijd konden vertrekken. De noodzakelijke ladinga- werkzaamheden werden door de be manning dar schepen gedaan. Het aantal stakers in Götcborg is 10,000. De reis van TSAAR N1COLAAS. Tochtjes in de kuststreek en bezoe ken afleggen is het dag-program van da Russ'sche gasten in Engeland. De Koning en de Tsaar zijn giste ren op een afgezonderd plekje aan land gegaan en naar Osborne getuft. Ook de Tsaritsa on de prins van Wales zijn naar Osborne College go- gaan, dat bezichtigd werd. De Tsaar on de Tsaritsa gebruikten de thee bij den prins van Wales. Het geheele ge zelschap keerde om 6 uur de$ avonds naar de jachten terug. De Tsaar heeft een beker gegeven voor den zeilwedstrijd van heden. De hoofdredacteur van de „Matin" heeft minister Pichon geïnterviewd over liet bezoek van den Tsaar. Pi chon zeide o. a. ditTusschen Frank rijk en Rusland bestaat algeheele overeenstemming van inzichten, van streven, van handelen ,nlet alleen omtrent de groole lijnen der interna tionale politiek, maar zelfs omtrent do kleinste details, zelfs omtrent mo gelijke gebeurtenissen, die zich zou den kunnen voordoen. Sprekend over de Fransch-En- gelsch-Russische betrekkingen zou Pichon deze woordelijk aldus geken schetst hebbenAlliance de j>lus en plus étroite et entente de plus en plus cordiale. In een gesprok van Reuter's corres pondent met den Russischen minister Iswolski, stond deze lang stil bij het hartelijke karakter der ontmoeting van de twee vorsten, hetgeen de meest bevredigende gevolgen zou heb ben. De Emgelsch-Russische betrek kingen zijn in niets tegen een ande ren staat gericht. Betreffende de be vredigende resultaten van de schik king in zake Perzië, zeide Iswolski. dat men zich nu zal bezig houden roet een schikking in zake andere kwes ties, die kunnen rijzen. Ten aanzien van het nabije Oosten en de Bosni sche crisis, zeide hij, dat indien op dit gebied eenige moeilijkheid ont staat, Engeland en Rusland altijd hun invloed zullen aanwenden om den status quo te handhaven. Een verslaggever van de Daily Te legraph te Cowes heeft onder hoogge plaatste Russen met geestdrift er over hooren spreken, dat de Tsaar in zijn toast de Doema had genoemd. Dat zou, meenden zij, in Rusland grooten indruk maken. Daaruit blijkt h. i. dat de Tsaar vast van plan is do Dooma te handhaven. Omtrent de reisplannen van het Russische Vorstenpaar wordt nog het volgende gemeld De Tsaar en de Tsaritsa zullen, na hun terugkomst uit Engeland naar Tsaxskoje Selo gaan, om vervolgens c enige weken op Livadia door te brengen. Op het eind van September zullen zij een bezoek brengen aan Ita lië. Tenminste, dit is het plan. Men weet, dat het bezoek aan Italië al heel wat koeren is vastgesteld en vervolgens weer uitgesteld uit vrees voor socialistische betoogingen. Maar nu zal 't er dan toch van komen, heet het. Na Italië komt Turkije aan de beurt. Drie dagen zullen Tsaar en Tsaritsa de gasten zijn van Moham med V, die nog in 't najaar het be zoek zal beantwoorden. GRIEKENLAND EN TURKIJE. Ia antwoord op het vriendschappe lijk verzoek der Porte om de Grlek- sche officieren der gendarmerie en der militie van Kreta terug te roepen heeft de Grieksch© regeering te ken nen gegeven, dat deze kwestie de vier mogendheden aangaat, met wier voorkennis en toestemming die offi cieren naar Krota zijn gezonden. Naar verluidt zal een krachtiger gesteid verzoek volgen, indien geen voldoening wordt verkregen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de Tuxk- scke vloot, die nu in de nabijheid van Rhodus aan het manoeuvreeren i3, naar Kreta gaat. Het zou dan echter noodig zijn eerst admiraal Sir Dou glas Gamble terug te roepen. STUKKEN VAN DEN RAAD, VERPLEGINGSKWESTIE. Bij de behandeling van de door het Burgerlijk Armbestuur ingezonden rekening en verantwoording over 1908 werd door den heer Modoo de vraag gedaan ,of er wel voldoende toezicht wordt gehouden op de omge ving, waarin de verpleegden van het Burgerlijk 'Armbestuur worden ge plaatst Ter illustratie van deze vraag deel de de heer Modoo mede, dat hem ter oore was gekomen, dat eens vrouw zou zijn uitbesteed In een gezin, woonachtig in de onmiddellijke na bijheid van de woning van den Ar- menopzichter, In welk gezin veelvul dig sterke drank zoude worden ge bruikt, waar véchtpartijen zouden voorkomen en waar de kleederen van de bestedeling® naar de Bank van Loening zouden zijn gebracht. Deze mededeoling is door B. en W. ter kennis gebracht van het Bur- gerlijk Armbestuur, onder ultnoodl- ging in deze een nauwkeurig onder zoek te doen Instellen en B. en VV. van den uitslag daarvan verslag te doen. Het blijkt, dat Inderdaad door en van wege het Burgerlijk Armbestuur een voldoend toezicht wordt gehou den op de omgeving, waarin de ver pleegden van het Burgerlijk Armbe stuur worden geplaatst en dat de Armenopzichter, voor wiens werk zaamheden wij den grootsten lof heb ben, in deze geen blaam kan treffen. De verpleegde zelf heeft geen klacht Ingebracht, hoewel alle uitbestede verpleegden weten, dat zij alle vrij heid hebben desgewenscht bij het Burgerlijk Armbestuur klachten over hunne verpleging kenbaar te maken; Integendeel is door deze vrouw op de herhaalde vragen van den armenop zichter, of zij iets te verzoeken of te klagen had, steeds ontkennend ge antwoord. Uit den aard der zaak is het duide lijk, dat voor de plaatsing van door het Burgerlijk Armbestuur verpleeg den in gezinnen, de keus niet zeer groot is en dat die moeilijkheid in dit geval nog grooter was, waar het botrof voor betrekkelijk weinig geld een onderdak te bezorgen aan eene vrouw, die niemand in huis wilde hebben, zelfs niet de echtgenoot van hare dochter, die, hoewel financieel daartoe wel in staat, bovendien wei gerachtig was zijne hoogbejaarde schoonmoeder ergens anders een on derkomen te verschaffen. Achteraf bleek, dat de voor de op neming van deze verpleegde gedane keuze aanvankelijk niet eene bijzon der gelukkige was, hoewel de voor stelling, aan den hoer Modoo gege ven, wel ©enigszins schril is. Toch was de zaak evenwel weder niet zoo, dat den armenopzichter daarvan met recht een verwijt zoude zijn te maken; immers, toen hij tot de ontdekking kwam, dat er iets haperde aan de omgeving, waarin deze verpleegde was gebracht, is hij dadelijk opge treden en heeft hij de zaak ter ken nis gebracht van het Burgerlijk Arm bestuur. Bovendien, wie tast niet eens mis in de keuze van zijne werktui gen? vragen wij. Niemand, gelooven wij, antwoorden zij dan. De feiten zijn deze. Het was den Armenopzichter, toen hij de verpleeg de uitbesteedde, niet bekend, dat in het gezin, waar hij haar onder bracht, sterke drank werd gebruikt Toen hij later vernam, dat door één der commensaals in dat gezin des Zaterdagsavonds met eenen tweeden commensaal gebruik werd gemaakt van eterken drank in tegenwoordig heid van de verpleegde, heeft hij, in gevolge opdracht van het Burgerlijk Armbestuur, daarover de houdster der commensalen onderhouden, het- wel khet vertrek van die mannen ten gevolge had. Van vechtpartijen had de Armen-, opzichter nooit iets vernomen; eerst bij zijn laatste bezoek werd hem door de kostvrouw medegedeeld, dat zij wel eens door haren commensaal was mishandeld. Dat die kostvrouw kleederen van de verpleegde naar de Bank van Lee ning had gebracht, is gebleken juist te zijn; dit evenwel heeft de Armenop zichter eerst later vernomen. Echter ontving de verpleegde, volgens hare eigen verklaring, hare verschooning op tijd. Ook nu weder heeft de verpleegde de vraag van 3en 'Armenopzichter, of zij reden tot klagen had, ontkennend beantwoord» In het vorenstaande meenen wij aan den Raad het volle licht betref fende deze aangelegenheid te hebben gegeven. Intusschen rijst bij B. en W. de vraag, of het Inderdaad goed gezien is van een Raadslid, om, wanneer hem eene mededecling wordt gedaan in den vorm zooals de hier bedoelde tot den heer Modoo is gekomen, die eerst kenbaar te maken bij de behan deling van de irekeuing van het be trokken Armbestuur in openbare Raadsvergadering, Naar het inzien van B. en W. is die vraag ontken nend te beantwoorden. Afgezien nog van het feit, dat door de van de zaak gegeven voorstelling eene blaam wordt geworpen op eenen ambtenaar der gemeente, wien, In sted8 van blaam, groote waardeering toekomt, zou in dit geval èn het al gemeen belang èn het belang van de betrokken bedeelde, meer zijn gebaat, aldus oordeelen B. en W., indien het geen de heer Modoo had vernomen, door hem onmiddellijk ware ter ken nis gebracht van het Burgerlijk Arm bestuur of van het College van B. en VV., waardoor onmiddellijk ingrijpen, zoo noodig, verzekerd was. GMboanMrdtn hsbben het voorrecht 7r»t*n op verMhillond gebied, miti voor beantwoording vetbur, is te Maden bjj de Reiaotie tas Haarlem's Dagblad, Groots Houtstraat BB Alle antwoorden worden gehssl kosteloos legeren en, voor kootssI mogelijk is, den dag na da Insendlng. Asn Tragen, dit niet volledig naam en woonplaats van den lnsendar vermelden, wordt geen nandeckt jeschonken. VRAAG: Mijn zoon wenscht te warden geplaatst bij de militaire keu ken: hoe kan dit het best geschieden? ANTWOORD: Om in aanmerking te komen voor militairen kok moet uw zoon zich vrijwillig als soldaat verbinden, waarna hij op zijn ver- zoe ktot het volgen van een cursus aan de Amstsrdamsche huishoud school kan worden toegelaten. Heeft hij dien cursus met gunstigen uitslag gevolgd, dan kan hij tot kor- poraal-kok warden aangesteld. De opleiding tot korporaal voor een der wapens heeft gratis plaats. Volledige inlichtingen kunt u hier omtrent verkrijgen ten bureele van den Commandeerenden Officier van het 10e regiment infanterie, Infante- riekazerne, Koudenhorn alhier. VRAAG: Mijn neef, die voor zijn nummer dient, wil voor 2 jaar naar Indië, maar vraagt als minderjarige mijn toestemming als toeziende voogd. Hoe moet dai bewijs zijn In gericht? ANTWOORD: U heeft daarmee niets te maken, de voogd moet dat bewijs geven; vooï het opmaken waarvan hij zich moet vervoegen tot den bur gemeester zijner woonplaats. VRAAG: Ik heb een katje van drie maanden, dat veel last heeft van vlooien. Wat is daaraan te doen? ANTWOORD: Wasch het dier met creolin (een lepel op een liter water) laat het daarmee een uurtje loop en en wasch het dan met schoon water- na. Flink inwrijven met insectenpoeder is ook goed. VRAAG: Wanneer heeft Latham zijn eersten tocht over het Kanaal trachten te doen? ANTWOORD: 19 JulL HOFBERICHTEN. Prins Hendrik, die Dinsdag, verge zeld van Zijn adjudant, naar Den Haag vertrok, keerde Woensdag avond te 8.38 te Apeldoorn terug. De Prins begaf zich des ochtends te 8 uur van het Koninklijk paleis ter jacht naar het Huis ter Horst PRINS HENDRIK NAAR ALKMAAR. Tijdeus de Landbouw-tentoonstel ling op 22 en 23 September kan Alk maar een bezoek te gemoet zien van Prins Hendrik. EEN GR ARP VAN PRINS HENDRIK. Het „Arnh. Dbl." deelt de volgende anecdote mede Prins Hendrik 8taat gewoonlijk niet de kippetjes op. Woont hij op bet lust slot Het Loo, don zwerft hij, meest al leen, op jachtpaden door de bos- schen. Op zekeren morgen ontmoette hij bij zulk een gelegenheid een armoedig gekleede vrouw, die hakhout sprok kelde, wat in de Koninklijke bos- schen niet geoorloofd ia De Prins, die door de vrouw niet herkend werd, knoopte een gesprek met haar aan. Wel vrouwtje, zwaar werk." „Ja, ja, mijnheer, maar het ergste ervan is, dat ik het nog niet eens doen mag. Maar Ik heb n:-ets meer in huis, meneer, "t U armoede, bittere ar moede." „En als de jager je nu betrapt, wat dan „Och, voor de jagers ben ik niet bang, die slapen nu of loeren op de stroopera Maar de Prins, dat moet een lustige baas zijn, die loopt als de wilde jagor ui om middernacht in de bosschen rond De Prins, bijzonder iu zijn schik over den invloed van de kranten schrijvers op de fantasie van eenvou dige menschen uit het volk, vroeg de vrouw waar zij woonde en gaf haar den raad, langs de veldpaden naar den atraatweg huis waarts te gaan. Ze volgde dezen raad en toen ze uit het gezicht verdwenen was, schreef de Prins haar adres op, en de arme vrouw kou haar geluk niet beseffen, toen ze 's avonds een voer turf voor haar huis zag stilhouden, waarvan de brenger haar in naam van „den wilden jagor om middernacht" aan ried, iu het vervolg geen hakhout meer te branden. PRINS CHRIST! A AN VAN SLEES WIJ K-110LSTE1N. Met da mailboot werd hedenoch tend te Vlissingen verwacht prins Christiaan van Sleeswij k-llolstein, die met deu aansluiienden mailtrein de reis naar Frankfort zou voortzei- ten. EEN ONDERSCHEIDING. De Fransche minister van Onder wijs en Schoone Kunsten heeft den heer G. Zeehuisen, oud-hoofdverte genwoordiger van verschillende na&ml. vennootschappen in Ned. Oost- Indië, namens den president der Fransche republiek, benoemd tot Of ficier d'Académie. ORANJE NASSAU'S OORD. Mejuffrouw C. A. van Trlcht, ad- junct-directrioe van het Sanatorium Oranje Nassau's Oord, heeft tegen 1 November, na een langdurige kuur in Wiesbaden, om gezondheidsredenen haar ontslag moeten aanvragen. TRAM GEDERAILLEERD. De tram, die om kwart na vijf van Gorredijk in de richting Beetstar- zwaag vertrekt, derailleerde Dinsdag onder Lippenhuizen, dicht bij het zoo genaamde Goddelooze Tolhek, en niet ver van de plaats, waar in Februari 1907 het ongeluk gebeurde dat den dood van 8 menschen ten gevolge had. Behalve, dat de machinist G. de Jong een lichte kwetsuur aan den arm bekwam, zijn er geen persoonlij ke ongelukken te betreuren. Omtrent de oorzaak van het onge val schijut niets bekend. De dienst on dervond eenige vertraging. KOLONIEHUIS TE NUNSPEET. Aan de af deelingen van liet Centraal Genootschap voor Kinder-IIcrstel- linga en Vacautiekolonies wordt door het hoofdbestuur medegedeeld, dat dit najaar bij wijze van proefneming het Koloniehuis te Nunspeet tot win terverblijf ingericht en opengesteld zal worden voor een beperkt aantal kinderen, voor wie langer verblijf dan 4 weken noodzakelijk is. Aan het hoofd komt oen ervaren directrice wel ke door geoefende geleidsters wordt bijgestaan. De verpleegujd ia vastge steld op ton volle 8 weken, an 9 Oc tober tot 4 December. Do verpleegkos- ten bedragen één gulden daags. De voorwaarden van opneming, kieeren- lijstjes enz. zijn dezelfde als geldig zijn bij de zomerkolonies. DE VROOL1JKE SLAGER. Op liet twee maal bellen van dcA slager aan de deur van liet bovenhuis heeft mevrouw, boven aan de trap, met het touw de deur opengetrokken en roept Bookje I de slager ligt op het gaskastje. Mevrouw begreep maar niet, waar* om de slager zoo'n pret had. WIJSBEGEERTECOLLEGE. „De mensch onderscheidt zich van de dieren door zijn bewustzijn, llii weet, dat hij een mensch is, terwijl het dier niet weet. dat het een dier is* Als het zwijn wist. dat liet een zwijn was, dan was het een mensch. BELANGRIJKE BANKDIEFSTALLEN. Onder dit hoofd schrijft ..De Tel." „Het schijnt, naar wij bij geruchte vernemen, dat in de afgeloopen v.eeky een tweetal belangrijke, hoogst bru-, tale diefstallen, aan twee groote bankinstellingen, te Amsterdam ge vestigd, gepleegd zijn. De verduistering van ƒ3300 aan ef fecten wordt genoemd en oen diefstal van een pakket diamanten, ter waar de van ƒ3000 A ƒ4000. In verband met den eersten diefstai is een kantoorlooper aangehouden, doch deze weid, bij gebrek aan be wijs, weer vrijgelaten. Nadere inlichtingen konden wij tot op dit oogenblik niet verkrijgen." GEBREK AAN ONDERWIJZERS. De „Java-Bode" schrijft: De toenemende omvang van het la. ger onderwijs doet natuurlijk can steeds stijgende behoefte gevoelen aan onderwijskrachten welke hier te lande slechts iu onvoldoende mate te vinden zijn. Voor het volgende jaar moeten, naar wij vernemen, niet min der dan 100 onderwijzers uit Neder land zijn aangevraagd. AANRANDING. Terwijl rnr. A. Wassenaar, substi tuut-griffier bij de rechtbank te Ilce- renveeu, en zijne echtgenoot® Maan dagavond van Oudeschoot fietsten, werden ze dicht bij lleerenveen door eenige personen auiigerand. Mevrouw W. werd met de fiets omvergewor pen en daarop mishandeldmr. W. die zijne vrouw te hulp schoot, werd daarop op slagen getracteerd. 'Toen de aanvallers aftrokken ging inr. \V* direct do politie opkloppen 't was bij twaalven die dadelijk haar on derzoek begon. Het is haar gelukt de daders te vinden, bewoners van woonscheepjes, die des daags gaan venten. JOHAN VAN OL1JENBARNEVELD- Het bestuur der Vereeniging „Johan van Uldeubarneveld" te Amersfoort heeft bericht ontvangen, dat de Ko-< ningin met veel belangstelling heeft kennis genomen van do plannen tot oprichting te Amersfoort van een ge- denkteeken voor Jolian. \au Olden- barnoveld en als bijdrage ia de kos ten honderd gulden beschikbaar stelt. INDISCHE RIDDERS. Het stoomschip „Vondel" van da maatschappij „Nederland", arriveer de gisterochtend te half zeven aan de Handelskade te Amsterdam. Niette genstaande het vroege morgenuur was er vrij wat publiek, meestal be trekkingen van do aan boord zijnde passagiers en militairen. Tot het de tachement aan boord behoorden ook twee ridders van de Militaire Wil lemsorde, de seigeont-ziekenvader Carl Heiarich SLreichar, een Duit- scher, en de cavalerist Antonius Wen- ceslaus Benda, een Amsterdammer van geboorte. Reeds des avonds was kapitein Wijiimalen naar IJ muidon vertrok ken, om de ridders te verwelkomen. Toen Woensdagmorgen vroeg het de tachement stond aangetreden, sprak de heer Wijnmalen de dapperen toe., „Gij hebt allen", zoo spVak hij, „de een moer, de ander minder, een druk- ken tijd in de laatste jaren meege maakt. Druk, omdat iu de laatst ver. loopen jaren zooveel van het Indische leger gevergd is. Neg steeds vraagt Atjeh groote inspanningDjombi, Celebes, Bali, enz., euchten moreel en physiok veel van u, maar en het is zoo heerlijk voor mij als oud soldaat' dit steeds te mogen constateeren het Indisch leger heeft weer als altijd zijn plicht gedaan. Gij, beiden, sergeant Streicher en Naar het Engeisch, door Barones Orczy. 20) Marguérite zelf. even ontheven van haar voortdurende plichten tegenover haar vorstelijke gasten, was verge zeld van Juliette, de kleinere kamers doorgewandeld, om Mademoiselle Candeille te zoeken en haar te ver zoeken, een begin te maken met het 'geïmproviseerde concert. Desiréo Candeille had zich den ge- heelen avond door zeer op een afstand gehouden, zij sprak 'alleen met een of .twee heeren, aan wie haar gast vrouw haar bij haar komst had voor gesteld, terwijl mijnheer Chauvelin voortdurend heel dicht in haar nabij- 1 heid bleef. Toen het dansen begon, trok zij zich terug-in een klein boudoir, en bleef daar zitten wachten, totdat La dy Blakonoy haar diensten noodig tou hebben. Toen Marguerite en Juliette Mamy het kamertje binnen kwamen, stond zij op en kwam een paar passen naar haar toe. Ik ben klaar, mevrouw, zei ze vriendelijk, als u wensoht, dat er een begin gemaakt zal worden. Ik lieb voor mijzelf een kort programma opgemaakt zal ik met de vroolijke of met de sentimenteele liedjes begin- uen Maar vóór dat Marguérite tijd had antwoord te geven, voelde zij haar arm door een zenuwachtige, heete hand beetgepakt. Wie.... wie is die vrouw fluis terde Juliette Marny vlak aan haar oor. Hot jonge meisje zag er bleek en heel zenuwachtig uit, en haar groote oogen waren met onmiskenbare woe de op de Fransche actrice tegenover haar gevestigd. Een beetje verschrikt en niets van de houding van Juliette begrijpend, trachtte Marguérite luchthartig te antwoorden Dit is MademioSélle Candeille, lieve Juliette, zei ze, haar op gewo- no wijze voorstellende. van het Theater dos Variétés van Parijs Mademoiselle Desirée Candeille. die straks eenige bekoorlijke Fransche liedjes voor ons tal zingen. Terwijl zij sprak legde zij sussend haar hand op don Levenden arm van Julietto. Met het drukkend voorge voel, dat haar den geheelen avond op haar aui-viva had doen zijn. voeldo zij al een of ander geheim in die plotselinge uitbarsting van den kant van haar jonge beschermelinge. Maar Juliette lette niet op haar, in haar jong, met zorgen overstelpt hart voelde zij alle woede en allo minach ting opkomen van de vervolgde, uit geweken aristocrat© tegen de triom- feerende oproermakers. Zij had zoo veel geleden door deze klasse van menschen, waarvan de vrouw tegen over haar zoo'n typisch voorbeeld was jaren van verdriet, van armoe de lagen achter haarverlies van fortuin, van bloedverwanten cn vrienden zij was nu zelf3 niets meer dan een bedelares, levende van do goedheid van vreemdelingen. En dit alles niet door eigen gebre ken gebreken van haar stand mis schien l maar niet van haar I Zij had veel geleden, en was nog overspannen en zenuwachtig, om een of andere reden, die zij later niet zou hebben kunnen verklaren, voelde zij zich wrevelig en driftig en in dumine woede ontstoken bij den onbeschaam- den en triomfeerenden blik. waar mee Candeille haar kalm aankeek. Later zou zij haar tong wel hebben willen afbijten om haar heftigheid, maar voor het oogenblik was zij ab soluut onbekwaam om den stroom van haar eigen emoties te stuiten. Mademoiselle Candeille Och, kom zal *a met onbeschrijflijke mlnaöhting. Déflirio Candeille. be doelt u, Lady Blakeney De keuken meid van mijn moeder, die nu schaamteloos pronkt met de juwee- len van mijn lieve moeder, die tij misschien wel gestolen heeft liet jonge meisje beefde van het hoofd tot ae voeten, tranen van woe de verduisterden haar oogen haar stem, die gelukkig zacht bleef niet luider dan fluisterend was half verstikt en schor. Juliette Juliette 1 ik smeek je, bedaarde Marguérite, je moet Jezelf beheerschon, je moet, neusch, je moet.... Mademoiselle Candeille, ik verzoek u heen te gaan..,. Maar Candeille goed onderricht in de rol, die *ij te spelen had had geen plan het slagveld te verlaten. Hoe woedender en opgewondener Mar demoiselle de Marny werd. des te onbeschaamder en triomfantelijker werd de geheele houding van de Jon ge actrice. Een ironisch glimlachje speelde om de hoeken van haar mond. haar am and eivormige oogen waren half gesloten achter neergeslagen oogle den naar de bevende gestalte van de jonge, verarmde aristocrate kijkend. Zij had haar hoofd achterover gewor pen in blijkbare minachting voor de maatschappelijke vormen, die een uitbarsting in het gastvrij huis van Lary Blakeney verboden, en haar vingers speelden sarrend met de diamanten ooUtèr* die om haar hals glansde on schitterde. Zij behoefde de woorden van een goed geleerde rol niet te herhalen haar eigen ischerpzinniglieid, haar eigen emoties en gevoelens hielpen haar een rol te spelen precies zooals hij, op wiens aanstoken zij het deed, dat wenschte. Haar aangeboren plat heid hielp haar, haar houding vast te 6tellen precies zooals hij dat wenschte. Inderdaad had Désirée Candeille op dit oogenblik alles vergeten, be halve wal haar nu pos was overko men een meer dan minachtende be handeling van een dier verarmde aristocraten, die haar het verblijf in Londen zoo onaangenaam en zonder succes hadden gemaakt. Zij had al zooveel geleden door die beleedigingen, maar had nooit gele genheid gehad, daarover wraak te nemen. Dat gevoel van Ixaat yoot de aristo cratische klasse, dat het /evoluion- naire Frankrijk zoo kenmerkte, was zeer fel in haar rij had nooit gele genheid gehad zij, de actrice van een schouwburg van minderen rang in Parijs om de Ironische opmer kingen. door de verschillende met armoede getroffen maar voorname uitgewekenen, voor en over haar ge maakt door die landgenooten, die in diezelfde kringen in Londen zich thuis voelden, waarin zij vergeefs had trachten door te dringen, met dubbele muut te beantwoorden. Nu eindelijk had een van diezelfde gehate klasse zich door drift over haar sarrrende houding laten verlei den tot een kinderlijke en onverstan dige woede, die niets gemeen had mot de gewone, kalme ironie van deze aristocratische uitgestootenen. Juliette had eveu gezwegen, om de tranen van woede te onderdrukken, die zeer tegen haar wil haar stem deden beven en haar oogen verduis terden. Tut 1 tut 1 lachte Candeille. Luister naar dat jonge wicht 1 Maar Juliette had zich tot Margué rite gewend en begon l aar de zaak uit te leggen. Mijn moeder's juweelen l zei ze te midden van haar tranen. Vraag haar hoe zij er aan komt Toen ik verplicht wus ons familiehuis te v»?laten dat mij door de Revo- lutionnaire Regeering ontstolen was ist ik de Jrweelcn vau mijn moe der te edden.... zooals ik u zoo pas vertelde... bewaarde die brave, oude man, ds Abt Foucquet, do juweelen en een beetje geld, dat ik nog had voor mij.... hij zou er zorg voor dra genhij zou ze in veiligheid bren gen met de sieraden van zijn kerk, en nu zie lk ze om den hals van die vrouw.... Ik weet dat hij ze alleeu zou geven ten koste van zijn leven. TWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5