cavalerist Benda, ofschoon niet be- hooernde tot de wapens, die als het ware aangewezen zijn, om te vochten, keert terug, versierd met de militaire 'Willemsorde. Maai' dee te schooner was uw flinke houding, sergeant Streicher. is het hij het bestormen van een versterkte benting een schoo- ne daad, de eerste te ziin, die zulk een stelling binnendringt, en aldus een kranig voorbeeld geeft aan de kameraden, schooner is het, wat gij als ziekenvader daedt, door onder bet hevig vuur van den vijand met eigen levensgevaar op uitsiekende en kalme wijze gewonden te helpen en te verbinden. Ge wildot uw mannen niet in den steek laten, ge waart hel per en strijder beiden. Want toen ge meendet met uw gewonden terug te kunuen trekken, moest ge nog een klewangaanval van den vijand af slaan, wat u kranig gelukte. Al uw wonden bracht ge uit het vuur en veiligheid. En gij, cavalerist Benda, ook gij hebt den vijand menigmalen liet wit uwer oogen laten zien. Reeds in 1904 onderschoiddet ge u in Korintji zoo, dat de Koningin uw borst liet versie ren met het schoonste eereteeken voor den braven soldaat. En ge tooudet u die ouderscheiding waardig, want 2 jaren later, toen de cavalerie een werkzaam aandeel in den strijd moest nemen op Bali, wist ge u weder door dapperheid en durf op den voorgrond te plaatsen en te onderscheiden, en ver wierf t gij de gouden kroon, de eervolle vermelding. Niet vele cavale risten kunnen, evenals gij, op beide eereteekenen trotsch zijn. Zorgt bei den, dat ge ze met eere blijft dragen." Alsnu deelde de kapitein aan beide ridders mede dat zij op medewerking mogen rekenen van het bestuur van „Moed, Beleid en Trouw", waarvan hij secretaris is, tot het verkrijgen Van een hen passende betrekking. En aan de overige militairen deelde bij mede, dat tegenwoordig ook voor hen gezorgd wordt, dat zij met raad en daad gesteund worden door de vereeniging „De Volksbond tegen Drankmisbruik". Hij legde hen uit, hoe in alle plaatsen van Nederland van die vereeniging correspondenten zijn, wier adressen hij hen zou op geven, en tot wie zij op de plaats hun- uer vestiging zich kunnen wenden. Hij raadde hun dringend aan. dien \aad niet in den wind te slaan. Aan de Handelskade werden de ridders ontvangen door den kolonel plaatselijk commandant W. L. Brocx, en door luitenant-kolonel Meyboom, namens het 7e regiment infanterie. Ook de kapel van Zaagmans was aan wezig en liet de vaderlandsche liede ren hooren. Beide autoriteiten spraken in harte lijke bewoordingen de ridders toe, en drukten hen de hand. BRAND IN EEN OL1EFABR1EK. Gisteren ontstond plotseling brand in de fabriek van a-etherische oliën der N. V. „Oranje", aan de Keulsehe vaart, aan de overzijde van den Ringdijk, onder de gemeente Ouder- Amstel. De brand was ontstaan in den keider der fabriek, door het springen van een kolf, waarin oiie gezuiverd werd. Het personeel der fabriek, over de 2Ü man sterk, tastte het vuur aan met de fabrieksspuit, die op den ketel geplaatst werd, doch door de voort woekerende vlammen werden de blus- •chers tot den aftocht gedwongen. Inmiddels was ook de brandweer van Ouder-Amstel; bestaande uit een handspuit, gealarmeerd, doch tegen de vlammenzee vermocht het dunne straaltje van die spuit weinig uit te richten. De directie der fabriek trachtte van het gemeentebestuur van Ouder-Am- stel gedaan te krijgen, dat dit de liuip der Amsterdamsche brandweer zou inroepen. Tevergeefs echter. De loco-burgemeester de burgemees ter was afwezig vond geen termen om de hulp der Amsterdamsche brandweer te vragen. Met het oog op een mogelijke ont ploffing van de in de fabriek aanwezi ge benzine, was de Ringdijk tegen over de fabriek door politie afgezet. De fabriek brandde geheel uit., MIDDELBARE KOLONIALE LANDBOUWSCHOOL. De gemeenteraad van Deventer nam het voorstel van B. en W. aan, betreffende de voorwaarden eener overeenkomst met het Rijk, in zake de vestiging te Deventer van een Mid delbare koloniale landbouwschool. Ten gevolge van de vreeselijke hit- ,io zijn eergisteren in New-York 5 en in Philadelphia 3 personen bezwe ken. EEN AANVARING TUSSCHEN TWEE... DAMESHOEDEN. De N. Ct. vertelt: Mevrouw A. van Iks was op zaken- wandeling in 't oude stadsdeel van Den Haag; ze moest een paar winkels bezoeken om eens te informeeren naar den prijs van een paar snoezige dingetjes, den dag te voren achter de spiegelruiten ontwaard. Zag er keurig uit, gewrongen in 'n fourreau van changeant lydia met entredeux van point-d'asperge... of zoo iets. Maar keurig zat 't, werkelijk, 'n Dot van 'n hoed overhuifde 't geon- duleerd kapsel, 'n hoed als een wa genrad, op welks as een stalemmer onderstboven is geplaatst. (Dit beeld slaat natuurlijk slechts op de dimen sies). 't Toestel was van kaneelkleu rig stroo, waarop een lichtgroene vischarend was vastghecht. Op de Groenmarkt 't was onge veer een uur vóór five o'clock tea stond een grillige hramzellkoelte. Mevrouv/Van Iks moest dan ook zeer handig laveeren, om den wind geen vat te geven op de. geweldige arends- vleugels en niet van 1 trottoir te wor den geschoven. De ankers van baar hoedje: drie ireuzenspelden, aan weers zijden 'n eind uitstekend, hielden zich ferm in t Marcelkapsel. Mevrouw B. van Ei was op visite wandeling in oude stadsdeel; ze hoopte wegens 't niet al te slechte wear eenige goede kennissen niet thuis te treffen. Zag er charmant uit .Heur liberty- mantel, na 't concours hippique een beetje gewijzigd, hing in statige plooi en tot bij de fijn geschoeide enkeltjes, 'n Pracht van 'n hoed ovarwulfde eveneens haaur kapsel, naar het aller laatste model van Femina ineenge- kurketrekkerd. De breede rand van zwart paardenhaar was gesmukt met vggotarischo motieven: groote mei kersen en klapbessen, waar tu&schen door een irij mosroosjes slingerde; van achteren hing 'n tros lelietjes van dalen omlaag en ter weerszijden stond een poef lint-feuille-morte. Ook dit stilleven werd door drie spelden als rapieren in evenwicht gehouden. Ze kwam van den Buitenhofkant, Gxoen- marktwaarts en had dientengevolge den wind mee, die haai- mantel op blazend 'r zachtjes voortdreef langs 't trottoir. Maar 'n Haagsch trottoir is smal. En hoeden model 1909 zijn breed. En de wind maakte der vischarend-dame het koars-liouden tot een lastig ding. Vandaar dat, bij 't elkaar voorbij gaan, 'n aanvaring plaats had. Twee korte angstgilletjes: de beide hoeden waren in eikaars tuig verward ge raakt. Een ontzettende positie voor dames, voor Haagsche dames. En dat nog wel op de drukke Groenmarkt, waar elke seconde een kennis of wat nog erger is een vriendin passeert. Mevrouw Van Iks was hoogst ver ontwaardigd en de vegetarische da me was zoo mogelijk nog meer ver ontwaardigd. Maar trekken of rukken daar was geen denken aan, daar tegen verzetten zich de gevoelszenu- wen der respectieve haarwortels. On der het half luid loozen van eenige opmerkingen als „hoogst onvoor zichtig", en „beter uitkijken", en „iemand onwellevend tegen het lijf loopen", wiegden de hoofden met hoeden zachtjes heen en weer, maak te de eene dame zich lang en de an dere zich kort. beschreven ze halve cirkels om eikaars denkbeeldige lengte-as. Maai' het mocht niet baten. De arend had zijn kruisbessenprooi gegrepen, toen hém een fonkelende pen dwars door den linkervleugel werd geboord en de lelietjes van da len hadden zich genesteld in het rui ge, kaneelkleurige stroo. Gelukkig verscheen juist ten too- neele «en dame van boven de middel maat. Het zakmes van een hulpvaar digen loopjongen behoefde geen dienst te doen. En na eenige seconden han- digen vingerarbeid, waarbij de aan gevaren dames zich in half-huikende houding posteerden, was het ongeluk .verholpen. Letteren en Koost NEDERLANDSCHE SCHILDERIJEN IN ENGELAND. Bij de laatste kunstveilingen te Londen zijn zeer hooge prijzen be steed voor moderne Nederlandsclie schilderstukken, sommige doeken de den zelfs buitensporige sommen. De Engelsche kunstkritiek is daar mee niet erg ingenomen. Een der critici schrijft „De voor deze Hollandsche schilde rijen op de boven aangehaalde kunst veilingen betaalde prijzen hebben reeds in onze kunstkringen zulk een uitwerking gehad, dat tenminste één verzamelaar zich gerept heeft, om zich van zijn Engelsche schilderijen te ontdoen, en ze te vervangen door de schilderstukken der zoo sterk om hoog gestoken Hollanders. Den naarn ken ik niet van den liefhebber, die, eenige weken geleden, zijn verzame ling van Birket Foster's prachtige teekeningen beeft weggedaan, om slopperige Mauves en knoeierige Is- raëls er voor »n de plaats te nemen. Dooh ik moet toch eerlijk zeggen, dat zijn manier van doen mij met smart en verontwaardiging vervuld heeft. Zekerlijk zou ik Birket Foster niet willen voorop zetten als een onzer grootste meesters. Ik moet integen deel erkennen, dat bij hem veelal het geen Ruskin eenmaal genoemd heeft het „goddelijke feit der hoeveelheid", tot uitersten overdreven wordt. Maar wanneer wij met Birket Foster's voor liefde voor bijzaken alle rekening gehouden hebben, moeten wij toch ook erkennen, dat zijn werk door en door Engelsch is, in zijn bezielenden opzet, en dat het, u*t het oogpunt der techniek alleen, tenminste even merk waardig blijft als het werk der straks genoemde Hollanders (Israels, Jacob en Willem Maris, Anion Mauve. Neu- buijs, Blorumers en Wéissenbruch). Nog meer ik ben bepaald van oor deel, dat het typisch nationale ken merk van Birket Foster's opvatting van landschapschildering hem en zijn waardeering meer in den weg staat dan zijn eenigszins ouderwet- sche techniek. Een slap-dash en onbe stemde techniek >s thans in zwang gekomen. Vele menschen. die geen verstand hoegenaamd er van hebben, zijn daardoor tot het volkomen val- sclie inzicht gebracht, dat alle wer kelijk goede schilderijen op die ma nier geschilderd behooren te worden. Doch de neiging om ons over onszelf en ons land te schamen, en onze eigen indrukken overhoord te smijten die neiging is nog meer verbreid en dieper geworteld. Ruskin heeft lang >n de prachtigste bewoordingen, tegen de zondigheid gedonderd der Engelsche landschapschilders, gelijk Turner, om hun tijd en talenten te verkwisten met het afmalen van zul ke ondergeschikte natuurtafereeleu, als de Theems en de heuvelen van Yorkshire heiden, waar geheel Zwit serland, geheel Italië, hun openston den. En Ruskin is, zonder* de minste aarzeling, toegejuicht door ten min ste twee geslachten van beschaafde Engelsche mannen en vrouwen. Deze nationale valsche schaamte oefent, dat spreekt, een gewichtigen invloed op de marktwaarde onzer Engelsche sein 1 der ij en. In de laatste maanden heeft dezelfde firma van kunstkoo- pers Holbein's „Hertogin van Milaan" en Raeburn's portret van Sir James Sinclair gekocht twee schilderijen welke, zoover men er over ooideelen kan, precies op het zelfde peil staan, als kunstproducten. Maar voor de Holbein heeft die lirma 60.000 pond sterling, voor de Raeburn slechts 6000 pond betaald. Nu is bet mij be kend, dat een prachtig doek, door Engeland's grootsten meester geschil derd, onlangs vergeefs te koop aan geboden is voor ongeveer een achtsto der som, met graagte betaald voor een pastel van een schilder ais An ton Mauve. Wat stellig grof onbillijk is, aldus merkt de Londensche correspondent van de N. R. Ct. op, is dat de voor stelling of insinuatie, dat 't de Hol landsche schilders zijn, die xecht- streeksche geldelijke voordeelen ha len uit debelachelijk omliooggescliroef de prijzen, door de eigenaars dei- on langs geveilde verzamelingen, met hun Israels, hun Marissen eii hun Mauves, verkregen. Bekende Nederlandsche schilders, met wie ik onlangs in Nedeudand verkeerde, hebben mij allen volmon dig toegestemd, dat do sommen, voor de werken van levende tijdgenooten, hier laatstleden betaald, schromelijk overdreven moesten genoemd worden. Maar zij voegden toch ook in één adem ei' bij, dat geen hunner ooit meer don een klein deel van zulke bediragen voor hun werk genoten had den. De „Edinburgh Reviewer" vindt Israels soms overschat, enkele zijner scliilderijen onbevredigend in bun kleuring, andere met een „voorbe dachte somberheid," hier en daar rij zende tot het grootsclie peil van den Engelschman Millairs, als colorist, maar nooit bereikende de lorsche idealiteit van den Barbizonschen Mil let. „De grootste uitwerking bij Mil let ontbreekt bij Isiraëls, maai' het valt moeilijk te zeggen, waarin Is raels te kort schiet. Er is iets in geest kracht, iets in intense oprechtheid, dat wij bij Israëls missen. Wij genie ten elk werk van Israëls afzonderlijk. Het is de gezamenlijke uitwerking, welke ontbreekt. Geen epische groot heid in den Hollander, gelijk bij den Fransehman." Van Willem Maris, dien de Edinburgh Reviewer voor stelt als den tot de nationale kunst te ruggekeerden Hollandschen meester, na Barbizon, die echter niet er in slaagde zich geheel van Barbizon- scbe invloeden los te maken, schrijft de Edinburgh Reviewer, dat hij een zeer hooge plaats in de hedendaag- sche Hollandsche kunst innemen zou, als er geen Jakob en Thijs Maris ge weest waren. Daaruit valt reeds op te maken hoe hoog hij de beide laatstgenoemden raamt. Anton Mauve roemt bij als „een der fijnste en bekoorlijkste der hedendaagsche schilders van Hol land." Mesdag is hem een beetje Hol- landsch eentonig in zijn onderwer pen, maar hij, de schrijver in Edin burgh Review gaat toch niet geheel mee met G. Hermine Marius, die zoo sterk klaagt over het mercantilisme, het „Americanisme", in onze heden daagsche kunst, dat aan Mauve den eenen dag schapen bestelde, gaande naar de weide, den anderen dag scha pen van da weide terugkeerende; dat Jakob Maris opdroeg vier schilderijen te maken, alle van dezelfde grootte en alle met witte wolken in zijn luch ten 1 Ook merkt de Edinburgh Reviewer op: zou het wel anders geweest zijn In de dagen van Van de Velde en Te- niers? Zou eerstgenoemde geen be stellingen hebben gekregen den éénen dag voor schilderijen met scheepjes, naar links zeilende, den anderen dag voor schilderijen met scheepjes naam rechts sturende? En Teniers? Zou de ééne liefhebber hem niet opgedragen kunnen hebben, om drie boeren rond om een ton te leveren, een andere liefhebber, Yier of vijl van zulke sna ken? Het strengst ooi-deelt de Edinburgh Reviewer over Vincent van Gogh. Hij is, meente hij, een bijsterling; zijn werk is het werk van een bijsterling en mocht bij ooit beschouwd als de stichter eener bijzondere schilder school wat de Edinburgh Reviewer blijkbaar zou betreuren: bij vindt, dat G. Hermine Marius al vèr genoeg is gegaan dooi' van een Haagsche en een Amsterdamsche schilderschool te spreken dan zou Vincent van Gogh's school, de school van le der- nier cri, als de school van Bedlam" (Meerenberg) onder onze nakome lingen bekend kunnen blijvenl Te Aix les Bains is in de vorige week op 64-jairigen leeftijd overleden d eheer Joinisse Fricaud, gedurende 12 jaren regisseur-generaal van de Franscbe Opera te 's-Gravenhage, eerst onder de directie van Mortens en nu 11 jaren onder de tegenwoor dige directie. De heer Joinisse was voor dien tijd een gunstig bekend baszanger. Pers-OverzicSit DE ZAAK KUYPER—SWEERTS. Het Vaderland zegt, dat haar per soonlijke informaties bet meer en meer waarschijnlijk maken, dat ba ron Sweerts, die reeds in Indië een religieus man was, zich, hoewel bij ais liberaal tot burgemeester van Arnhem werd benoemd, allengs meer en meer naar rechts heeft aangetrok ken gevoeld. Of deze geestes-evolutie, zoo schrijft het blad verder, in 1904, toen hij door dr. Kuyper tot burgemeester van de residentie werd voorgedragen en be noemd, nog niet zoo ver gevorderd was, dat de a.-r. bladen reden had den om te spreken Yan de benoe ming van een „liberaal" tot burge meester, en deswege dr. Kuyper'a on partijdigheid te roemen, ziedaar een vraag die wij niet vermogen te be antwoorden. Hadde men destijds ge weten, dat de benoemde een man vod irecMs was of in de toekomst zou worden, iiet oordeel over zijne be noeming zou natuurlijk van beide zij den anders zijn geweest. Wij blijven behooren tot ben, die het in den heer Sweerts afkeuren, dat hij, om het even wanneer dan ook, toen die geestesevolutie bij hem had plaats gehad, niet door eenige open lijke daad of verklaring daaraan ui ting heeft gegeven. Hij had dit, naar ons gevoelen, niet mogen nalaten. Zoo was liet om slechts twee voor beelden te noemen, bij de keuze van een anti-revolutionair als wethouder, en zoo is het ook bij hot toezicht op de schouwburgen (L'affaire du poi son) volstrekt niet onverschillig of er één dan wel twee anti-revolutionai- iren in het college van B .en W. zit ting hebben, en dit geldt voor tal van andere aangelegenheden, welke het openbaar leven in Den Haag betref fen. Constateerende alzoo, dat voor den aanval van het iibld. geen voldoende reden bestond, drukken wij tegelij kertijd ons leedwezen uit, dat een zoodanige ophelderende daad of me- dedeeling, die niet had mogen ont- breken, achterwege is gebleven. Uit de ArbeiderswereM TEXTIELNIJVERHEID. Maandagavond vergaderden te Hengelo de besturen der arbeiders organisaties. In deze vergadering ward de loonsverlaging besproken, ingevoerd door de directie der Twent- sche Bontweverij op 't weven van ver schillende soorten goederen. Dezer dagen zal andermaal eene ge combineerde hoofdbestuursvergade- xing worden gehouden. De diexetie heeft inmiddels een nieu we loonsverlaging doen aanplakken. STAKING VAN GRONDWERKERS. In een te Amsterdam gehouden ver gadering van de grondvverkersorgani- saties „Helpt Elkander" en „St. Leo nardos" werd besloten een staking te proclameeren voor alle grondwer kers. Men grondt zich op de eischen, 6 Maart gesteld. Tengevolge van deze stakingspro clamatie lag op verschillende werken gisteren het werk stil. Zoo o. a. op het werk aan het westelijk viaduct. Leger en Vloot FRIESLAND. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekscliip Friesland, onder be vel van kapite'n ter zee W. J. Cohen Stuart, 31 Juli j.l. te Bergen aangeko men. Kerk en Schooi GEREFORMEERDE KERKEN. Bedankt voor het beroep te De Bilt ds. J. Schoonhoven te Scherpen- zeeL Gemengd Nieuws DE GEBEURTENISSEN IN SPANJE. Eindelijk heeft een van de journa listen een gereged verhaal kunnen samenstellen van het gebeurde te Barcelona* De berichtgever van de Daily Mail seinde nl. het volgende verhaal aan zijn blad. Maandag trokken kleine troepjes oproerlingen dooi' de straten, om het vol ktot een algemeeno staking als piptest tegen den ogrlog in Marokko op te wekken. Sommigen trachtten tramrijtuigen tegen te houden. Dit gaf aanleiding tot botsingen met de politie, waarbij twee burgers en acht politic-agenten gewond werden. Drie oproerlingen werden gedood en ver scheidene gewond. Dienzelfden dag werd de spooxbutrg te Tarrasa ver brand en een luitenant van de muni cipale garde gekwetst bij een poging, om de brug te redden. In den loop van den avond droeg de burgerlijke gouverneur zijn gezag aan de militaire overheid over. Dinsdag lag het werk algemeen stil. Daar de gemeenschap met de buitenwereld verbroken was, kreeg men van buiten af, weinig betrouw baars te hooren. Op enkele punten stond het spoor wegverkeer stil en stauden de stakers telegraaf- en tele foonlijnen doorgesneden. Tegen den middag was de telegraafkabel onder zee de eenige verbinding. De treinen hielden op te loopen, het langst bleef de weg naar Frankrijk open. In ver scheidens straten in de arbeiders buurten bouwde het voik barxikaden en stak kerken en kloosters in orand. Santiago, de kapitein-generaal, vaardigde een bevel aan de troepen uit, om zonder aanmaning op de op roerige menigte te schieten^ wat ten gevolge bad dat zij bij de nadering van troepen uiteenging. Alleen in de Calle Mayo en de Paseo de Garcia, aan lange, breedo laan, boden de op roerlingen eenig veirzet aan de ruite rij. Toen het voetvol ken het geschut aankwamen, ver-strooiden zij zich. Bij het invallen van den avond wer den hoe langer hoe meer kloosters en kerken in brand gestoken. Toch ont- ving het volk de soldaten telkens met gejuich en maakte plaats vootr hen, maar op verschillende punten school de het weer samen, nadat de troepen voorbij waren en ging voort met brand te stichten. Hier en daar vie len losse schoten. De menigte eerbie digde monniken en ordebroeders, waarschuwde hen soms, zoodat zij tijdig konden vluchten en hracht hen dan naar een veilige plaats. Woensdag bleef de tosetand zeer ernstig, ofschoon de menschep tot kalmte waren gekomen. 'Alleen enke le losse schoten verwekten op een oogenblik een paniek. Uit de puinhoo- pen van sommige brandende gods dienstige instellingen sloegen de vlammen weer op en hier en daar vielen op sloortjes voor, toen de troe- vlelen opstootjes voor, toen de troe pen bij het bluaschen kwamen hel pen. De kapitein-generaal reed uit zijn hoofdkwartier naar het naastbij gele gen fort en werd op straat vijandig ontvangen, op verschillende punten weirden troepen opgesteld. Herhaal delijk werd er op hen geschoten, welk vuur zij beantwoordden. Des nachts bleef het woelig in de stad en hield het schieten aan. Donderdag was het duidelijk, dat de oproerlingen nieuwe wapens had den gekregen. In den loop van den ochtend hoorde men in de wijken Clot en San Martin een levendig ge weervuur. In deze wijken kwam het tot ernstige botsingen, de artillerie deed aan het schieten mee en vele menschen werden in hechtenis geno men. Vrijdag zag de stad er kalm uit en kwamen de menschen op straat, om te hooren wat voor nieuws er was. Uit de omliggende districten werden kranten te koop aangeboden. Donderdag was het duidelijk, dat de oproerlingen nieuwe wapens had den gekregen. In den loop van den ochtend hoorde men in de wijken Clot en San Martin een levendig ge weervuur. In deze wijken kwam het tot ernstige botsingen, de artillerie dee daan het schieten rnee en vele menschen worden in hechtenis geno men. Vrijdag zag de stad er kalm uit en kwamen de menschen op straat, om te hooren wat voor nieuws er was. Uit de omliggende districte werden kranten te koop aangeboden. Vele menschen dachten, dat de on lusten gedaan waren, maar om twee uur begun het schieten op nieuw bij een klooster van de paters Concepti- onisten, om vijf uur was 't algemeen op bet Letameixdi-plein, waar de op roerlingen weer een klein klooster in brand trachtten -te steken. Zonder veel moeite konden wagens met vleesch dat in* de twee laatste da gen niet meer te krijgen was geweest door de straten komen. Zaterdag begon de toestand weer gewoon te worden. De openbare ge legenheden openden hunne deuren weer en in de koffiehuizen was het druk. Bij de uitbetaling van bet loon aan de werklui vei'wachtte men nieu we moeilijkheden. Maai' de patroons beloofden Maandag het loon uit te koeren aan alle werklui, die tijdens de troebelen aan het werk Waren ge bleven. Tot Vrijdag toe verloren de troepen drie dooden en 27 gewonden. De bur gerij begroef 27 lijken. (Dat zijn nu de „vreeselijke verliezen' aan weers kanten geweest!) Het was bekend, dat er zes gewonden in de gasthuizen op genomen waren, maar velen werden in particuliere huizen verborgen ge houden. Zaterdagavond werden 204 gevangenen naar het fort Montjuich gebracht. Vrijdagochtend waren 182 verschil lende dorpen in Catalonië onder de wapens. Er waren ook troebelen te Horta, ten N. O. van Barcelona, voor gekomen, de rust werd hersteld. Zondag hrak een kolonne, bestaan de uit voetvolk, ruiterij en genie met manschappen van de municipale gair- de naar Sabadell op, met bevel om geen genade te toonen ingeval men op verzet stuitte. De kanonneerboot Temeraria kwam op de kust tussehen Barcelona en Rosas kruisen, om op de dorpen aan zee bet oog te houden. Daar is het echter rustig gebleven. VOLKSRECHT IN RUSLAND. In den laatsten tijd komen u't Rus land herhaaldelijk berichten omtrent de uitoefening van de lynchjustitie, nu de Russische politie en justitie het blijkbaar te druk hebben met de vervolging van politieke misdadigers en zich over gewone misdaden niet zoo heel erg warm schijnen te ma ken. In het dorp Rybinka kwam dezer dagen al een heel gruwelijk geval van volksjust'tie voor. Uit een schuur van een der boeren waren op zeke ren nacht verschillende voorwerpen gestolen. De boer bracht het geval in de vergadering der boeien ter sprake. Dat kon, zoo riepen allen, dat kon niemand anders gedaan hebben dan Grisjka Serenkof. Hij alleen is een dief en daar de gevangenis hem niet schijnt af te schrikken, zullen we hem zelf onder handen moeten nemen. Opgewonden trok nu een menigte lie ren naar de woning van den beschul digde. Beken, Grisjka, riep men den man toe, dat gij den diefstal hebt ge pleegd. Grisjka echter ontkende, bij was onschuldig. Pas op, antwoordde men hem weer, we zuilen uw huis doorzoeken, en als het gestolene gevonden wordt, zult gij uw misdaad met uw leven betalen. De huiszoeking begon, maar niets werd gevonden en reeds zou de me nigte heengaan, toen een der boeren de aandacht vestigde op een op eeni- gen afstand van de woning gelegen mestvaalt. Ook hier werd* nu gezocht en toen ontdekte men onder den mest een met planken bedekte bewaarplaats van allerlei gestolen goederen. Nu Grisjka, riep bet volk, bereidt je vow ter dood, want we laten je nu niet meer los. Grisjka ging naar huis, deed een gebed en leverde zich over aan zijn beulen, die hem op het dorpsplein met stokken ten doode geeselden. Den volgenden dag verscheen de justitie in hei dorp, maar geen van de boeren werd tot dusverre wegen» deelneming aan deze daad van volks- justitie vervolgd. EDISON'S NIEUWSTE UITVINDINGEN. Een Italiaansch journalist heeft Edison dezer dagen in zijn studeer vertrekken te Orange, bij New-York, een bezoek gebracht en den genialen man over zijn laatste uitvindingen ge ïnterviewd. „Den lichten accumulator heb ik eindelijk gevonden", zoo ver telde Edison. „Eenige weken geleden slaagde ik er in, den meest doeltref- fenden vorm er voor te ontdekken, en thans wordt hij reeds veel gebruikt. Eenige New-Yorksche firma's gebrui ken hem op hun automobielen en zijn ar best mee tevreden. Wat nu het cement-huis aangaat, dat is ook klaar, ten minste in het laatste proefstadium. Wilt u 't zien?" En zonder een antwoord af te wach ten, geleidde Edison zijn bezoeker met zachten dwang langs een aantal bin nenplaatsen en vertrekken, die vol stonden met allerlei modellen, ineen kamer, waai' zich het model bevond van een keurig twee étage-hoog huis je. „Dat is mijn cementhuisje", zei hij. „Binnenkort laat ik bij wijze van proef er een op natuurlijke grootte bouwen en in den handel brengen." Het cementhuis is een uitvinding, die van groote sociale be tee keil is worden kan. Men bouwt een huis- vorm van holle ijzeren platen en bin ten, die gemakkelijk uit en in elkan der kunnen gezet worden, zoodat het vervoer van de eene plaats naar de andere geen bezwaar oplevert. Staat de vorm op de bepaalde plek, dan vult rneu hem door een kleine opening mei een vloeibaar mengsel van zand en fijn cement. Zoodra nu het mengsel vast en droog is, wordt de vorm losgemaakt en verwijderd en staat het huis ste vig en wel op zijn grondvesten. Lang duurde het, eer Edison voor het ce ment de juiste samenstelling voiiCL Het geraamte weegt zeer weinig en kan door een dozijn werklieden in een paar dagen opgezet worden. De vulling van den vorm vereischt twee, of drie, en het vast worden zeven da gen. Na minder dan drie weken kan de bewoner dus zijn vitrages ophan gen en visites ontvangen. „Reeds heeft zich een maatschappij gevormd voor den engros-bouw van mijn cementhuizen", vertelde Edison. „Ik zal echter zorg dragen, dat mijn uitvinding niet geëxploiteerd wordt, en dat zij in de eerste plaats de ar me bevolking ten goede komt. Ik zeil stel den prijs vast en bet procent, 15 procent n.l., dat de maatschappij als winst mag hebben. In New-Yersey zijn reeds groote terreinen aangekocht, en zoodxa mij'n uitvinding in den handel komt, zal men met den bouw kunnen begin nen." Een luns met zeven kamers en al bet bijbehoorende, mag niet meer dan 1500 dollars kosten. 600 dollars moeten in jaarlijksche termijnen van 10 betaald worden, terwijl de rest als 5 hypotheek opgebracht wordt Op die manier krijgt de volksklasse gezonde woonhuizen met kamers en tuin voor 105 dollars per jaar in de eerste tien jaren en voor 45 dollars per jaar in den volgenden tijd. Kort Nieuws. Het stoomschip Palermo is dezer dagen uit de Chineescbe haven Han- kou te Londen aangekomen met o.a. 21.048 kisten eieren, 10.764 kisten met allerlei wild, 8118 kisten hoenders, 4663 varkens, 1345 herten, alles ge slacht De aankomst van die goederen, zegt de Grocer, opent een nieuw hoofdstuk in de proviandeering van Engeland. Het is de eerste maal dat zoo'n lading uit China aankomt. De eieren zijn niet in den dop gelaten, maar het vocht in blik gedaan en bevroren. Naar luid van de laatste berichten uit Mexico schat mne het aantal menschen, die bij de aardbeving om gekomen zijn, op 1000 en de schade aan eigendommen op ten minste 24 millioen gulden. Deze schatting om vat 20 plaatsen, van welke men be richt heeft, maar er zijn nog steden en districten, van welke men niéts gehoord heeft en ook voor die plaat sen vtreest men het ergste. Volgens de laatste statistiek, war ren er op 1 Januari 1909 41.727 auto mobielen in Duitscbland, waarvan 2252 voor het vervoer van vracht goed. Er waren maar 96 auto's onder met meetr dan 40 paardekrachten. Van 1 October 1907 tot 30 Septem ber 1908 zijn er 5069 ongelukken door automobielen veroorzaakt, welke 1110 gerechtelijke veroordeelingen (3659 geldboeten) ten gevolge hadden. In 595 gevallen kon de eigenaar niet op gespoord worden, omdat bij de vlucht had genomen. De meeste on gelukken kwamen te Borlijn en Ham burg voor. In den genoemden tijd werden 2055 mannen en 570 vrouwen gewond, en 110 mannen en 31 vrou wen gedood Volgens berichten uilt Jasnaja Paljaaa werkt Tolstoi aan een ver toog over de militaire dienstweige ring, dat hij op 't Vredes-congres te Kopenhagen zelf denkt voor te lezen. Sport eo Wedstrydes BLéRIOT's LUCHTSCHIP. De Blériot XI, het eerste luchtschip dat over het Kanaal vloog, blijft in Frankrijk. Terwijl men ex hem in Engeland 50.000 gulden voor bood, beeft Blériot uit zuiver nationaliteits gevoel de machine voor 5000 gulden verkocht aan „Le Matin", die baar thans de Franscbe regeering zal aan bieden.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6