HAARLEM'S DAGBLAD. TWE1£g.%£h FEUILLETON Be reode Pimpernel in Gevaar. Urk, en z'n Bewoners. L Onddr d© 2800 bewoners ran flit eigenaardige Zuiderzee-eiiandje is er één, dien de meeste ingeburgerde Haarlemmers wel kennen, 't Is de heor A Gravestein, oud-raadslid (dit oud slaat slechts op enkele weken hér die Woensdagmiddag aLs bur gemeester van Urk geïnstalleerd is. Dat was voor den gewezen Haar- lemschen edelachtbare een gewichti ge dagen voor de Urkers een waar faeet I Men heeft dit gisteren in het verslag van deze plechtigheid al kunnen lezen. Toch willen we in deze schetsen nog een aanvulling ge ven en terloops eenige merkwaardig heden over Urk en zijn bewoners meedeelen hopende, dat stadgenoo- ten daarin een weinig belang stellen en niet alleen over de kermis den ken. Urk ls een landje apart. De bevol king is zoo goed als geheel van de buitenwereld afgezonderd. Een staal tje r de vasteland-bewoners noemt men „buitenlanders" I Deze Isolatie wordt men gewaar bij een reisje naar het eiland. Woensdag moest die nieuwe burgemeester, zijn echtgenoote, dienstbode en een der kindieren naar Urk vertrekken j een zevental vrienden, waarbij onderge- teekende, vergezelden hen. 's Morgens even over acht werd In den trein gestapt, om via Alkmaar naar Enkhuizen te rijden, waar we Om half tien aankwamen. Eiken dag gaat er één stoomboot van Enkhui- Zen naar Urk, en wel 's middags om half één. We moesten dus drie uur (zegge t drie uur!) wachten. Ge lukkig was het buitengewoon mooi weer. Nu waren de uren gauw zoek gebracht met het bezichtigen van het echt oud-Hollandsche stadje en.... het eten van broodjes met spiegel-eitjes i Half één werd de „Minister Havo- laar" betreden. De zee was zéér stil, Zoodat voor zeezieken geen vrees be stond en heit boottochtje naar Urk een hoog genot was. Na anderhalf uur varen kwam Urk in 't zicht. Nu Werd in eens alles officieel I De heer Gravestein verruilde het gemakkelij ke reispetje voor den statigen hoogen hoed en zette zijn gezicht in gelegen- heidsplooi Hoe zou do ontvangst zijn De boot draaide do haven binnen. Wat een verrassing t Alle Urkers wa ren hier verzameld, om meteen een Spontaan „hoera 1" aan te heffen. Hot fanfare-korps blies het Wilhel mus en dan weer „hoera I'-geree/p nog eens De burgemeester en z'n gaston werden onder een aardige eere-poort, tot opschrift dragend HARTELIJK WELKOM! ontvangen door de loden van 't feest comité. Een snoezig Urkar meisje bood mevrouw Gravestein eon prac.h- tigen ruiker rozen aan en mompelde daarbij eenige vriendelijke woorden. In optocht werd naar de burgemees ters-woning gewandeld. Het Urker fanfare-korps ging voorop, 't Korps bestond uit zeven man en was ge deeltelijk gemoderniseerddat wil zeggen vier muziakmakars droegen gewone Hollandscho kleeren, maar do drie overigen marcheerden in Ur- ker-kleedij. De wijdgobroekten met een trompet of grooten trom.... het was een komisch gezicht I Er waren slechte zeven muzi kanten, maar.... ze gaven geluld voor wel t w 1 n t i g 1 Schoon© muziek zal niemand verwachten vooral omdat T korps slechts twee jaar bestaat en alleen 's winters repeteert Het ver- wondert mij al, dat Urk zich da weelde van een muziekkorps kan ver oorloven I Al de Urkers sloten zich bij den stoet aan. Toen was het commando „verzamelen bij de burgemeesters woning' Daar was het, dat de kin deren hun welkomstlied zongen. Dat lied was gedicht doorden veld- wachtet I Treffend was hot moment, dat alle Urkers het hoofd ontblootten en vol eerbied Psalm 134 4 zongen i Dat 's Heeren zegen op u daal' Even treffend de uitroep van den heer Gravestein „Ik dank God, dat lk in een gemeente kom, waar de burgers hun burgemeester met déze iegenbede ontvangen." Zooveel Urkers bij elkaar te zien, was leuk. De meesten in hun natio nale kleeding. Ge kent die Immers 7 De mannen zwart hoedje of mutsje, zwarte wambuis, zwarte, korte en bij zonder wijde broek, zwarte kousen en dito echoen-pantoffels. Alles dus zwart, de eenige verslering ls een paar groote knoopen op de buis en bij de gegoeden een halsketting. De vrouwen houden meer van kleur. De witte mutsen, de bloote armen, de dikke rokken en de muilen zijn evenwel algemeen. De jongens zijn als vader gekleed, de meisjes als moeder. Men kan de kleeding vreemd vin den maar men moet hot smaakvolle en schilderachtige er van kennen. Nu hadden de burgemeester en wij, zijn gasten, een half uurtje rust en bewu derden het mooie groote huls, dat hem tot woning dient. Veel groo te en toch gezellige kamers en boven dien eei. aardig tuintje. Wie had zoo'n mooie burgemeesters-woning op Urk verwacht Na Urksche thee gedronken te heb ben, had de plechtige installatie plaats Rond de tafel in het versierde zaoltj». van het mooie raadhuis zaten de edelachtbare heeren van Urk. Zes van de zeven waren presentde ze vende ls de afgetreden burgemeester, die nu natuurlijk bedankt. De heer Gravestein kan hem voorloopig niet als raadslid opvolgen, want hij woont nog geen vol jaar in Urk. De eiland bewoners gaan dus weer spoedig stemmen. De zes aanwezige raadsleden heb ik aandachtig bekeken. De helft hun ner tc, wat kleeding betreft, modern, maar de andere ls nog zuiver Urks. Er werd door eenigen hunner ge sproken De wethouder De Vries Is een heel© baas in t praten 1 Hij had advocaat moeten worden.... Over de andere raadsleden kunnen we zelf geen oordeel vellen. Ik hoorde evenwel, dat het ln den Urker raad de gewoonte ls veel te praten en nogal door elkaar. Zal dat zoo blij ven heer Gravestein zei „Ik kom uit den Haarlemschen raad, waar Jhr. Boreel van Hogelan- den een model-voorzitter is nu heb Ik van hem die kunst afgekeken, zoo dat ik zal trachten de Urker raads- vergad< ringen even ordelijk te lel den.' Toen mijn zegsman dit hoorde, zei hij „Wat zal de voorzittershamer dan vaak gebruikt moeten worden 't zal dan soms wel eens op een timmer manswerkplaats gelijken 's Avonds was er vuurwerk. D't werd boven het water afgestoken en maakte een aardig effect. De Urkers vonden het buitengewoon mooi. Geen wonder, vuurwerk op Urk is zeld zaam Ook gaf het Urker fanfare-korps weer een concert. Om 10 uur was het programma af gewerkt Het teest is uitnemend ge slaagd. Urk heeft zijn nieuwen bur gemeester met veel sympathie be groet. zoodat de heer Gravestein fnoest erkennen, dat alles zijn stout ste verwachtingen had overtroffen. Toen om 10 uur het feest geëindigd was, gingen we.... naar bed Mis, Ivoor 1 It Urk is de gewoonte laat naar bed en laat op. dus precies als bij ons in de stad En waar te slapen Het eenige hotel was geheel bezet In Urk is evenwel veel gastvrijheid. De predi kant dec Hervormde Kerk, Ds. Vlas blom, bood mij zeer welwillend logies aan in zijn woning. Hij is een gulle gastheer I Den geheelen avond heeft hij zich verdienstelijk gemaakt, door mij over de Urker toestanden veel te vertellen. Ook de geneesheer, Dr. Smits, be wees zijn gastvrijheid. Na afloop van hst vuur werk hebben we tot half één gezellig in diens huiskamer zitten praten. De gastvrijheid gaat in Urk eóó ver, dat de menschen de deuren onge sloten laten, opdat de vrienden zoo kunnen binnenkomen. Altijd is men welkom 1 Gij stadsmensch denkt „ongesloten deuren, wat zal er dan gestolen en ingebroken worden." Neen, in Urk is men broeder 1 ijker. Sinds menschenheugenis is er slechts één keer ingebroken en toen schaam de de dief zich zóó over deze schennis der traditie, dat hij den volgenden morgen het gestolen geld terug bracht l Om half één ging Ik met mijn gast heer naar huis, om in de gezellige pastore nog een half uurtje na te praten 't Was dus laat (eigenlijk vroeg eer we gingen slapen, 's Morgens was 't bijtijds op, want om half negen ging de boot naar Enkhuizen. Daarmee moesten we (de andere gasten van den burgemeester hadden den nacht bij andere gastvrijen gebivakkeerd) vertrekken, want er gaat eiken dag ook maar één boot van Urk naar Enkhuizen. Half Urk met den burgervader cn de feestcomité-leden voorop, deden ons uitgeleide. Jammer, dat het fan fare-korps ontbrak Ook op den terugtocht hadden we heerlijk weer. Bij deze betuig ik nog mijn dank aan ml'n vriendelijken gastheer, en de gastvrouw niet te vergeten. Ik neem evenwel nog geen afscheid van Urk. In een volgend artikel hoop ik nog een en ander over de toestan den op Urk mee te deelen over het eiland zelf, over de bewoners, over hun leefwijze, over hun arbeid, over hun behoeften, enz. KEES. dtsitenlandsch Overzicht DE ONGEREGELDHEDEN IN SPANJE. Eindelijk houdt 't verstoppertje spe len een beetje op en komen er uit Spanje berichten, die duidelijke me- dedeelingen over den toestand behel zen. Ook liooren we nu wat meer over de revolutie-dagen, maar deze onthul, lingen zijn nog niet volledig genoeg, om een oordeel over de gebeurtenis sen te vormen. Interessant zijn de opteekeningen van een Fransch journalist over de woelingen te Barcelona. Hij legde een soort dagboek aan, waaraan we Iets zullen ontleenen. Eerst op 31 Juli „De dag is begonnen met een aan val van de stakers op het klooster in de Calle Roger-de-Flor. De burger wacht heeft zes opstandelingen dood geschoten, velen zijn gewond en 16 in hechtenis genomen. De terechtstel lingen worden onafgebroken voortge zet, 74 oproerlingen zijn tegelijk ge fusilleerd." (Opvallend ls o. 1. de mededeel ing, dat er op dien enkelen dag 74 oproer lingen gefusilleerd zijn. 't Was tot he den niet bekend, dat de regeering met zulke krachtige middelen ge werkt heeft). 3 Aug. „We kunnen zeggen, dat de revolutie, ten minste voor het uiter lijk, afdoende bedwongen is. Nooit zal men het juiste cijfer van de doo- den en gewonden vernemen. Gisteren werden 75 opstandelingen op eender kerkhoven begraven. De leden van 't revolutionaire comité, die allen ge vangen zijn genomen en gisteren ge vonnist, zijn hedenmorgen doodge schoten. Alle andere individuen, die op heeterdaad betrapt zijn of wier deelneming aan de onlusten vast staat, zullen tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld worden." (Ook hier weer onthullingen over gefusilleerde oproerlingen). Somber der ls evenwel een voorspelling van dezen journalist. Hij vervolgde „De rust ls dus teruggekeerd, maar ik herhaalln schijn. Want ik twij fel er aan of de Cataloniërs niet zin nen op vreeselijke wraak over hun onderwerping". Ben ander ooggetuige vertelt„De toestand te Barcelona was in één woordverschrikkelijk. Gedurende zes dagen was de stad het tooneel van een verbitterden strijd, ln alle stra ten, op alle pleinen, werden men schen gefusilleerd. Alle straten in liet centrum der stad waren gebarrica deerd, de bewoners waren letterlijk ln hun hulzen ingemetseld. Het was ten strengste verboden zich voor het raam of op het dak te vertoonen. De solda ten hadden bevel ontvangen alle voor bijgangers neer te schieten. Vrij ze ker meent men te kunnen, zeggen, dat ongeveer 21)00 personen in de straten zijn gedood, 3UÜ terecht gesteld., ter wijl thans nog ongeveer 150 hun dood vonnis afwachten. De te Barcelona aangerichte schade is enorm. Vier en vijftig kerken en kloosters zijn vernield, ln een der kloosters ging een rijke bibliotheek van meer dan 100,000 boeken verloren. Het natuurkundig museum, een der rijkste verzamelingen in geheel Span je, werd vernield- Verscheidene scho len werden een prooi der vlammen. Ook den weeshuizen viel hetzelfde Lot ten deel, waardoor meer dan 7000 kin deren thans dakloos zijn. Dit zijn nog treuriger cijfers. Er komt nu een gedeeltelijke tegen spraak van de klooster-schandalen. Uit het persoonlijk onderzoek vaneen algemeen gezien journalist blijkt, dat de verhalen van de Daily Telegraph (door ons ook overgenomen, omdat... er geen andere bronnen wareneen belangrijke correctie verdienen. De journalist schrijft Men moet zich op dit punt onthou den van alle overdrijving. De waar heid is reeds tragisch en Indrukwek kend genoeg op zichzelf, dan dat het noodig zou zijn verdichte bijzonder heden er aan toe te voegen. la werkelijkheid hebben de opstan delingen slechts eenige graven dn de kloosters geschonden zij deden de kloosterlingen zelf geen leed, maar Naar het Engelsch, dooï Barones Orczy. 21) Voortdurend terwijl het jonge meisje sprak met een slem, half ver stikt door snikken, had Marguérite tnet alle lichamelijke en geestelijke kracht, waarover zij beschikte, ge tracht haar uit de kamer mee te trek ken, oin zoo kort en goed een einde te maken aan dit onaangenaam too neel. Zij zou boos geweest zijn op Juliette over deza kinderachtige eri Onverstandige uitbarsting, als zij biet in het diepst van haar ziel over tuigd was, dat dit alles vooruit be schikt en zoo klaargemaakt was door den bedrevensten intriguant, die Frankrijk ooit bezeten had. En zelfs nu. terwijl hot haar half gelukte Juliette met zich mee te krij gen, was zij heelemoal niet ver baasd of verschrikt, op het gezicht van Chauvelin in dezelfde deurope ning, die zij juist had willen passeo- pen. Eon blik op zijn gelaat maakte haar vrees grooiter en tastbaarder er was een blik van voldoening en triomf in zijn bleeke, kleine oogjes, een glans van toejuiching over de on beschaamde houding der Fransclie actrice hij maakte den indruk van den régisseur van een tooneelgezel- schap, tevreden over het effect, die de door hem zelf in elkaar gezette too- noelen teweeg brachten. Wat hij hoopte te winnen met dezen ietwat ordinairen twist tusschen de twee vrouwen, kon Marguérite na tuurlijk niet radendat er iets in zijn geest rondspookte, dat in verband stond met haar en haar echtgenoot, daaraan twijfelde zij geen oogenblik, en op dit moment voelde zij, dat zij haar leven zou hebben willen geven, oan Candeille en Juliette te beduiden, aan dezen twist zonder meer een einde te maken. Maar ofschoon Juliette misschien bereid gevonden zou zijn aan dezen ui-ang van Lady Blakeney ive te ge ven, Désirée Candeille weiischte al lerminst onder do oogen van Chau velin en aangevuurd door eigen be geerte om deze ingebeelde aristocrate te beleedigen, aan dit tooneel zoo kalm een einde te maken. Men heeft dien ouden man wel ge dwongen van zijn buit afstand te doen, lieve. zei ze met een min achtend ophalen van haar schouders. Parijs en Frankrijk waren dezo laatste jaren uitgehongerd, een vader landslievende Regeering heeft alles gegrepen, wat het kor., om hen. die het verdienden, goed te beloon en. Juliette kromp ineen bij die belee- diging. OI klaagde zij, terwijl zij haar vuurrood gelaat in de handen verborg Te laat kwam zij nu tot het besef, dat zij slapende honden had wakker gemaakt die haar nu aanblaften. Mademoiselle. zei Marguérite uit de hoogte, ik moet u verzoeken er aan te denken, dat Mile, de Marny mijn vriendin i3 en dat u een gast is in mijn huis. Oh I ik doe mijn best. dat niet te vergeton, hernam Candeille luchthartig, maar u zal mij toch zeker moeten toestemmen. Burgeres, dat het engelengeduld zou vragen, om kalm te blijven tegenover do on beschaamdheid van een straatarm, jong wicht, dat pas onlangs in haar eigen land wegens haar slecht ge drag terecht heeft gestaan. Er volgde een oogenblik van stilte, terwijl Marguérite duidelijk hoorde, hoe er een korte zucht van voldoening aan de lippen van Chauvelin ont snapte Toen klonk boven het geluld dier stemmen van deze vier acteurs ln dit drama plotseling een aangenaam lachen uit en Sir Percy Blakeney in onnavolgbaar wit satijnen oostuum, nwt kostbare kanten lubben, kwam stelden zich tevreden met hen uit hun kloosters te verdrijven. Voorloopig is 't dus weer betrekke lijk rustig ln Spanje. OP 'T OORLOGSTOONEEL in Marokko schijnt ook kalmte te heerschen. Er komen althans geen be richten over veldslagen, alleen een te legram over een onbeduidende scher mutseling, waarbij slechts enkelen 't leven lieten. Daarover wordt gemeld Een Spaansche schildwacht meende te bemerken, dat lomand zijn post na derde en hij sommeerde den onbeken de halt te houden. De man antwoord de hem met zwakke stem„Ik ben een Spanjaard, en kom van het twee de blokhuis, ik ben gewond." De officier van de wacht beval den onbekende to blijven staan en zeide onmiddellijk op verkenning te zullen uitgaan. Aan het hoofd van eenige soldaten begaf hij zich in het duister naar de plaats, waar hij de stem ge hoord had, maar nauwelijks 13 hij buiten of van alle zijden brak een ge weervuur los, dat den officier doodde en velen der soldaten verwondde. De man, die tot den schildwacht gespro ken had, noch iemand van de aanval lers, kon weer gevonden worden. Maar... kunnen we er van op aan, dat er ook inderdaad niet op groote schaal gevochten is en wordt? We moeten 't antwoord schuldig blijven. Eigenaardig ls de mededeeling uit Madrid, dat generaal Marinas er over denkt, nu spoedig aanvallend te gaan optreden. Heeft de generaal zooveel versterking gekregen, dat hij zich aan aanvallend optreden durft te wagen, of... i3 't bericht om zekere doelein den verspreid? Wanneer de Spanjaarden Inder daad tot den aanval zullen overgaan is een geweldige veldslag te verwach ten. Dan gaat 'ter op, of er onder. DE TSAAR IN ENGELAND. De Tsaar ontving aan boord van z'n schip de Standart deputaties uit de gemeentebesturen van Londen en Portsmouth en van de kamers van koophandel van Londen en Liverpool, die hem adressen van verwelkoming overhandigden. De Tsaar sprak zijn vertrouwen uit, dat de vriendschappelijke betrekkin gen tusschen Engeland en Rusland zullen gehandhaafd blijven en dat de zegenrijke gevolgen daarvan zuilen ten goede komen aan de zaak van den wereldvrede. Donderdagmiddag vertrok de Tsaar uit Engeland, uitgeleide gedaan door een serie saluutschoten. De Tsaar liet een afscheidsboodschap achter, die luidt „De Keizer is diep onder den in druk van zijn bezoek aan dit land. De hartelijke verwelkoming, die hem en de Keizerin gewerd van de zijde der Koninklijke familie, de ontvangst hem bereid door de grootse he zee macht, die hem bij Cowes begroette, de houding der Britsche staatslieden, van het volk en de pers, dit alles vormt gelukkige voorteekenen yoor de toekomst. Het is de innige wensch van den Keizer, dat dit al te korte bezoek niets dan de heilzame vruchten moge aragen, ter bevordering van de meest vriendschappelijke gevoelens tus schen do regeeringen en volken van beide landen." DE TSAAR IN DUITSCHLAND. Zaterdag of Zondag zal het jacht van den Tsaar met liet vergezellend eskader weder door het Kaiser-Wil- helmkanaal varen. De Duitsche over heden nemen weder dezelfde voor zorgsmaatregelen als op de heenreis van den Tsaar. Hoe lang de Tsaar na de vaart door het kanaal nog in de haven van Kiel zal vertoeven, i3 niet bekend. Keizer Wilhelm zal met hem een ontmoeting hebben, die echter geen politiek karakter zal dragen, zoodat geen ministers zullen tegen woordig zijn. DE KRETENZER QUAESTIE. De Turksche ministerraad besloot vier dagen te wachten op den uitslag van de onderhandelingen der mo gendheden betreffende Kreta. Indien deze uitelag ongunstig mocht uitval len, zal de Porte aan Grieken land een nota zenden, eischende de terugroe ping van de Grieksche officieren bij de Kretenzer militie. DE STAKING IN ZWEDEN. In arbeiderskringen wordt het aan tal stakers in het geheele land ge schat op 300,000, van wie 50,000 ln de hoofdstad. beleefd en hoffelijk buigend het kleine boudoir binnen en aenigszins gebogen met zijn arm ln bevallige en welbe studeerde buiging uitgestoken, na derde h»j Mademoiselle Désirée Can deille. Mag ik de eer hebben, zei hij me* allen hoofschen eerbied, waar over hij te beschikken had, Made moiselle naar haar plaats te begelei den Iu de deuropening, vlak achter hem, stond Zijn Koninklijke Hoog heid de Prins van Wales, zorgeloos babbelend met Sir Andrew Ffoulkes en Lord Anthony Dewhurst. Een gor dijn voor de open deur was gedeelte lijk ter zijde getrokken en liet een der schitterendste groepjes gasten zien, die lachend de kamers doorwan delden. De vier personen in het kleine bou doir vereenlgd, waren zóó vefliept geweest in hun eigen hartstochtelijke aandoeningen en de heftigheid van hun twist, dat zij de nadering van Sir Percy Blakeney en zijn vrienden niet hadden opgemerkt. Juliette en Marguérite waren zeer verschrikt en Candeille wiet blijkbaar niet wat haar te doen stond. Chauvelin alleen scheen volkomen onverschillig te blijven, en ging een beetje achteruit staan, toen Sir Percy naderde, om hom gelegenheid te ge ven te passeeren. Maar Candeille wldt zich vlug van DE AMEREKAANSCHE TARIEF- WET. De Senaat heeft de tarlefwet aange nomen en het Conference Report goedgekeurd. De president heeft de tarlefwet ai onderteekend. NOODLOTTIGE BRAND BIJ ANTWERPEN. Bij een brand van een fabriek ln de voorstad Merxem is een muur inge stort, waardoor drie personen werden gedood en velen gewond. Stadsnieuws haar verrassing te herstellen zonder acht te slaan op den aangeboden arm van Blakeney, wendde zij zich met alle airs van een beleedigde koningin uit een drama naar Marguerite. Dus moet ik. zei zo met ge maakte kalmte maar iedere be- leediging verdragen in een huis, waarin Ik als gast uitgenoodigd was? Ik word weggezonden aLs eene in dringster en ongewenschte bedelares, en ik, de vreemdeling in dit land, moet ondervinden, dat er onder al doze schitterende Engelsche heeren geen enkel man van eer ls. Mijnheer Chauvelin, voegde zij err luid bij, mij dunkt, dat ons schoone land u heeft afgevaardigd, om de eer zoowel als de wereldsche goederen van uw onbeschermde land- genooten te behoeden. In naam van Frankrijk doe ik een beroep op u, om u over de beleedigingen, die mij he denavond zijn aangedaan, te wreken. Zij keek uitdagend rond van den een naar den ander, maar niemand sprak voor het oogenblik een woord, of bewoog zich. Juliette liad zwijgend en beschaamd de hand van Marguérite in de hare genomen en hield die nu vast. als wilde zij door de poriën van de fijne huid der andere vrouw wilskracht en flinkheid tot zich trekken. Six Percy stond altijd ln dezelfde eerbiedige houding. De Prins van Wales en zijn vrienden waren op een laten trekken, dat we ook gaarne eens melding maken van het tegen overgestelde. De Vereeniging tegen het mishan delen van Dieren deelde onlangs mee, dat de firma Consael flinke paarden gebruikt om haar wagens te laten trekken, welnu, datzelfde ka« ook van de firma Henri Wolfs gezegd worden. Met ingenomenheid merkte zij ook op, dat de frrma Baaten voor haar goederenvervoer gebruik maakt van krachtige, weldoorvoede paar den, die zonder overmatige moeite zware vrachten trekken. afstand getuige van het tooneel, dat hen scheen te arauseeren. Een oogenblik eenige seconden misschien heerachte er doodelijke stilte ln de kamer, waarin men bijna het kloppen der verschillende harten scheen te kunnen booren. Toen kwam Chauvelin hoffelijk en welwillend naar voren. Geloof mij. Burgeres. zoi hij* met merkbaren nadruk het woord rechtstreeks tot Candeille richtend, ik ben geheel tot uw dienst, maar IK hen hulpeloos, omdat ik zie, dat zij die u beleedigd hebben, van uw eigen onverantwoordelijke, al is 't dan ook bekoorlijke sekse zijn. Als een groote hond togenover een kleinen keffer, strekte zich nu Sir Porcy in zijn volle lengte uit. Aha I zei hij vriendelijk, mijn waarde vriend uit Calais. Uw dienaar, mijnheer Wij schiinen al tijd beminnelijke zaken op beminne lijke wijze met elkaar te bespreken te hebben.... Een gla» punch, Mon sieur.... e.... Chauvelin Ik moet u verrocken. Sir Percy, hernam Chauvelin streng. deze zaak met gepasten ernst te beschou wen. Ernst is nooit gepast, mijnheer, zoi Blakeney beleefd, een gaap on derdrukkend, en ls heel erg onge past iu gezelschap van dames. fWordl vervolgd). E. A. VON SAHER. In het laatste nummer van de Hol- landsche Revue staat een karakter- schots van onzen stadgenoot, den heer E. A. von Saber, waaraan wij het volgende ontleenen De heer Von Saher ontving zijn eer ste onderricht in de beeldhouwkunde aan de Academie te -?elvervol gens werkte hij eenigen tijd in Frank rijk, Duitse hl and en Oostenrijk, tot dat hij in 1880 een proposlt'e ontving van de Maatschappij van Nijverheid, om zich te belasten met de oprichting van een school voor kunstnijverheid en mot de leiding Yan het daaraan verbonden museum. Dit kwam zoo In Nederland ls een streven ontstaan, om onze nationale kunst, en ln 't bijzonder de decoratie ve kunst en het kunstambacht opeen hooger peil te brengen. Een tentoonstelling, in 1879 gehou den, gaf zulke treurige resultaten te zien van het toenmalige teekenonder- wijs, dat door de Maatschappij van Nijvérhe'd besloten werd, te Haarlem een school voor kunstnijverheid te stichten. Om die school op pooten te zetten, had men een practicus noodig, en 't oog viel op Von Saher, die toen in 't buitenland vertoefde. De heer Von Saher nam het hem ge dane aanbod dankbaar aan, en heeft daarover alle reden tot tevredenheid. De eerste jaren werd op zeer pri mitieve wijze les gegeven, n.m. in een stal, die vroeger achter het Paviljoen stond. Hijk en Gemeente gaven een kleine subsidie, en het aantal leerlin gen was zeer ger'ng. Langzamerhand echter breidde de school zich uit, de stal werd te klein, er werd een stuk aangezet, en zooaLs de school er nu staat, is zij het product van drie ver bouwingen, terwijl van den ouden stal niets meer te zien ls. Het aantal leervakkenI is gaande weg uitgebreid, het aantal leeraren is gestegen tot vijftien, en het aantal leerlingen tot 204. De boekerij van het museum bestaat thans uit 3000 deelen. Onderwijs wordt gegeven in hand- teekenen en boetseeren, en wat verder voor een artistieke opleiding wordt vereischt. Jongelieden worden voorbereid tot het uitoefenen van kunstambachten, waaronder hot decoratieve schilderen, het beeldhouwen, de artistieke hout en metaalbewerking. Zij worden o. a. voorbereid tot decoratief- en bouw kundig teekenaar, voor de toelatings examens van de Hijksnormaalschool, voor tee ken onderwijzers, de Rijks academie, voor acte L. O. hondteeke- nen. Het onderwijs l3 voornamelijk gericht op de proctijk, zoodat leerlin gen, die den volledigen dagcursus hebben doorloopen, vaste grondslagen hebben gelegd voor hun toekomst'gen werkkring. Toen de heer Yon Saher in 1S80 naar Haarlem kwam, had hij de illu sie, zich op zijn gemak aan eigen werk te kunnen wijden. Maar daar is niets van gekoxnen. Museum en school nomen heui dadelijk geheel in beslag, en de werkzaamheden heb ben zich steeds uitgebreid, ln den be ginne gaf hij persoonlijk les in boet seeren, en kunstgeschiedenis maar dat is ei- ook bij ingeschoten. ln 1900 is de heer Von Saher naar Indi'ë geweest, om afgietsels te mar ken van den Boeroe-Boedoer, voor de groote tentoonstelling te Parijs. Daar na heeft hij op verschillende buiten- landscho kunstnijverheid-tentoonstel- lingen de Hollandscho afdeellng ge organiseerd, en gefungeerd als jury lid. De heer Von Saher, thans een zesti ger, ls nu reeds bijna 30 jaar verbon den aan de Kunstnijverlieidschool te Haarlem. Flinke paarden. We klagen zoo dikwijls over men schen die paarden niet goed behande len, of de dieren te zware vrachten Examens. Geslaagd voor handteekenen, L. O.: J. D. Dorgelo en F. J. A. van Ghert. Voor Engelsch. L. O. Mejuffr. F. Klein. Voor Fransch. L. O. M. Frenkel. Allen uit Haarlem. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem, op Dinsdag 10 Augustus 1909, des namiddags van 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezerman. Programma No. 1. Fantasie, J. Worp. No. 2 Offertoire, L. Wely. No. 3 Sonate No. 3. Mendelssohn, a Con moto maestoso, b. Andante trunquillo. No. 4 Choral Meistersinger. R. Wagner. No. 5. Aria. Stradeüa. MISLUKTE SAMENSTELLING EENER KAMER NA PERIODIEKE AFTREDING. Wij lezen het navolgende in „d® Kamer vun Arbeid" De samenstelling der Kamer van Arbeid voor de voedings- en genot middelen te Haarlem, als resultaat van de in het voorjaar plaats gehad hebbende periodieke verkieziugen, was van dien aard, dat de 5 leden patroons, die hunne benoeming reeds hadden aangenomen, op dat besluit collectief zijn teruggekomen nog vóór de Kamer zich opnieuw had geconsti tueerd, wat op 22 Juni j.l. had moe ten plaats hebben. De Kamer, overeenkomstig art. 2 der wat tot roeping hebbend let wel! om geschillen te voorkomen of te vereffenen, wordt zelf het offer van een geschil, dat tusschen har® twee groepen van leden gerezen is, nog vóór die leden elkander in kwali teit ontmoet hebben; een contra-dic» tio! Zie hier de toedracht der zaak. Vóór de verkiezingen hadden en kele v&kvereeni gin gen der werklie den zich opgemaakt om candidaten to stellen; daarbij zijn de vereenigingen in 't tabakbewevkersbedrijf blijkbaar niet tot overeenstemming kunnen ko men of hebben die niet gezocht; al thans bij eerste stemming bleek, dat de werklieden niet getracht hadden candidaten verkozen te krijgen, di® zooveel mogelijk de talrijke in de Ka mer opgonomen bedrijven zouden kunnen vertegenwoordigen, het geen de patroons wel gedaan hadden maar dat bij name twee uit een verschillend beginsel levende siga- renmakersvereenigingen voor hun ei gen candidaten hadden geijverd. Gevolg was, dat bij eerste stem ming gekozen werden 2 sigarenma kers en dat voor 3 plaatsen herstem ming moest plaats hebben tusschen nog 3 sigarenmakers en 3 andere werklieden. Drie aftredende leden (één morgarï- nebewerker en 2 bakkers) vielen uit. De herstemming had tot uitslag* dat nog 2 sigarenmakers gekozen werden; één aftredend lid (een kof- flebrandar) had het (mot 1 stem min der) moeten afleggen. In de nieuwe Kamer zouden du® van de 5 werklieden vier sigarenma ker zijn, en dat, waar In de Kamer* zooals ln alle gelijknamige Kamera- vele bedrijven, in caau 16, zijn opge nomen. Een vooraf gehouden overleg doof de patroonskiezers had tot gevolg, dat, na afloop der stemming .zitting kondon nemen: één bakkers-patroon* één slager, één cacaofabrikant, één jamfabrikant en één likeurstoker. Aan de patroons kwam het voofr*

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5