Rubriek voor Vragen Uit de OsratreksB Gemengd Nieuws EecIiGzakeu uit de ArbeMerswereM Kerk en Schooi Spart en Wedstrijden Stoomvaartberichten dat dé samenstelling der Kamer, In dien de in harstemining komende si garenmakers zouden worden gokoien, boo eenzijdig zou zijn, dat zij nimmer «ou kunnen leiden tot een optreden, een werkzaam zijn der Kamer, dat «enig resultaat kon hebben, en zeer zeker niet geschikt zou zijn om bij hen, die met de Kamer te maken heb- den, vertrouwen te wekken. In het belang der zaak had Jan ook tusschen da gekozenen pa troons en werklieden eens bespre- ng plaats, waarbij eerstgcnoemden overweging gaven, dat óf de bij eerste stemming gekozen sigarenma kers alsnog voor hun lidmaatschap jsouden bedanken of de bij herstem- jning gekozenen hunne benoeming piet zouden aannemen. Individueel bleken de 4 gekozen sigarenmakers wel bereid tot een oplossing mede te E" ïu, doch zij meenden hunne or aties alsnog te moeten raad- n. Later bleek- dat de bij herstemming jgekozenen, m weerwil van de ge houden bespreking, toch hunne be noeming hadden aangenomen en dat 00 bij eerste stemming gekozenen niet op hun besluit tot aanneming wa len teruggekomen. Nu geene oplossing verkregen was, {beenden ook de patroons bij hun Voornemen te moeten volharden en tonden aan Burgemeester en Wet houders bericht, dat zij op hunne be reidverklaring tot aanneming der be noeming teu-ugkwameu. Aan wie nu de schuld, indien de Kamer wegens onmogelijkheid van samenstelling mocht worden opgehe ven? Zulks zou zeer te betreuren zijn, want de jaarverslagen kunnen daar van het bewijs leveren hare werk zaamheid staa'. lang niet ten achterbij die van andero Kamers; tal van ge schillen, aan haar oordeel onderwor pen, werden tot een goed einde ge bracht, en aan velschillende organi saties verleende zij haro tusschen- feomst, volstrekt niet zonder resul taat. Intusschen, tot opheffing der Ka mer i" net gelukkig i*>g niet geko- £en en er bestaat gegrond hoop, dat >t gevaar zal kunnen worden afge- teend. Blijkbaar heelt het Gemeentebe stuur den Minister met den stand van zaken in kennis gesteld, en, naar var- luid wordt, heeft Z. K. advies inge wonnen omtrent de mogelijkheid van samenstelling der Kamer, bijaldien eene nieuwe verkiezing voor patroons leden werd uitgeschreven. Daartoe zijn de leden zoowel Werklieden als patroons ten stad- huize namens den Burgemeester ver hoord geworden, ieder afzonderlijk; en ook de gekozen werklieden zelf «ijn zoev°nd naar eene bevredigende oplossing. De afloop van deze eigenaardige kwestie - gelukkig nog een unicum, voor zoover bekend is - zal in ons blad eveneens worden medegedeeld. Haarlem. P. KALBFLEISCH. Qeabouueerden baouou hst voomobt, ▼tuz<d op vereehilUnd gablod, mits voor baantwoordlng vatbaar, in t« *»aden bfy de Redaatle van Haarlem's Dagblad, Groot» Uoautreat BS Alle -vit-voorde: worden -ebeel kostelooe geceree ei:, voor xooveel mogelijk is, den na de uisendiug Aaa vragen, die niet volledig naam er woonplaats van den Incender vormeiden, «ordt geen aandaoLl -eschonken. VRAAG (van iemand die de waag zelf liever niet in de courant heeft, wat wij echter slechts bij uitzondering kunnen toestaan). ANTWOORD: Er zal bepaald ver volging en uitzetting moeten plaats hebben. Vervoeg u dadelijk bij een der deurwaarders en draag aan de zen op terstond van de zaak werk te maken. VRAAG: Ik heb eene zuster die door haar man verlaten is en de twee kin deren zich toegeëigend heeft, zonder dat de moeder der kinderen gelegen heid krijgt out haar kinderen te zien. Wat moet zij doen? ANTWOORD: Als de man niet goed voor de kinderen zorgt of zich aan minder goede handelingen schuldig maakt, dan zou ontzetting uit de ou derlijke macht kunnen worden ge vraagd. Als de verlating vijf jaar ge duurd heeft kan echtscheiding wor den gevraagd en dan regelt de recht- bank de zaak ook met betrekking tot do kinduren; maar anders is er niets aan te doen, daar de vader de ou derlijke macht uitoefent. BLOEMENDAAL. Do Clercq's Bureau voor Technisch Nieuws, afd. Kneed-, en meelmeng- machines, is op de tentoonstelling Yoor Bakkersbedrijven te 's-Herto- genbosch bekroond met een vergald <zilveren medaille. HEEMSTEDE. Jhodweetr. öp 1 Augustus zijn alhier naar de [landweer overgegaan de verlofgan gers der militie J. Kinkhouwere, C. Koomen, J. Plevier, M. H. Ruijse- naars, H. Koster, A. van Iperen, J. W, Hekket en J. A. W. Booms. Aangekomen vreemdelingen J, Cats, Nijmegen, Haltestraat 50, f pers. JonxeJ. Bakker Niameljer, Gronln- fron, Percj. ie Roos. Mevroüw Roland Holst, Hilversum, Heerenstraat 3. JongeJ. Westerling, Hilversum, Heerenstraat 3. Ds. Furst. Charlottenburg, 4 p., Pension Beinpost. J. G. de Stol, Gouda, Heerenstraat 1. C. J. Eendenburg, Gouda, Heerenstraat 1. M. J. Vis, Waddingsveen, Heerenstraat 1. Jonge]. J. Arnold, Amsterdam, Heerenstraat 1. L. Zadick, Amsterdam, 8 p., Roze- nobelstraat 23. W. Sieger, Amsterdam, 3 p., Grand Hotel. Meller Dubourcq, Amst., 3 p., Grand Hotel. J. Sohmitz, Amsterdam, 2 p.. Grand Hotel. Ds. Silberstein, Nurnberg, 3 p Grand Hotel. W. Huegens, Londen, Grand Hotel. J. de Bruljn, Nijmegen, 5 p., Grand Hotel. C. Trowein, Elberfeld, 5 p., Grand Hotel. A. Hikes, Praag, Pension Beau Rivage. V. Blosek, Praag, Pension Beau Rivage. Koppen, Dusseldorf, 2 p., Hotel Kurhaue. F. Mend es de Leon, Baarn, 2 p., Hotel Kurhaus. Geertsema, Amsterdam, Hotel Kurhaus. Mevr. Wed. G. Kramer, Amst., 3 p., Pension Quisisana. B. Franco Mendes, Amst., 6 p., Ponsion Quisisana. Mevr. Wibaut, Cleve, 3 p., Pension Quisisana. F. Wedsbrod, Frankfurt a. M., 2 j.. Pension Quisisana. Fam. Nan Zijp, Hilversum, 4 p., Pension Quisisana. Fam. Drukker, Amsterdam. 3 p., Pension S. van der Mije. Fam. v. d. Breggeu, id., 2 p Pension S. van der Mije. Fam. Mendels, Almelo, 4 p., Pension S. van der Mije. Wolf, Berlijn, 2 p., Pension Bückman. Venemans, Amsterdam, 9 p., Pension Bückman. Fam. Smit, Amsterdam, 4 p., Haltestraat 19 A. Fam. De Vries, Amsterdam, 4 p., Haltestraat 19 A. J. de Wid, Amsterdam, 2 p., Groote Krocht 21. F. L. de Jongh, Amsterdam, 8 p., Diaconïehuisstraai 6G. Fam. Van der Poll, Aiust., 6 p., Villa Mon Plaisir.: Mevr. Brandts, Amsterdam, Villa Mon Plaisir. L. H Speijer, Amsterdam, Hotel Hollandia. Th. Jansen, Amsterdam, 6 p., Hotel Groot Badhuis. Dames Jacobsou, Amst., 2 p., Hotel Groot Badhuis. H. J. Middendorp, Amsterdam. Hotel Groot Badhuis. Mevr. T. Guterman, Nurnberg, Hotel Groot Badhuis. Roon Hernort, Glion, 2 p., Hotel Groot Badhuis. J. J. Ploos van Amstel, Heemstede, Pension Hoogveld. C. A. en i. Winkler, Crefeld, 2 p., Villa Groot Kijkduin. J. Hordijk, Dordrecht, Villa Groot Kijkduin. J. Goemans, Dordrecht, Villa Groot Kijkduin. W. Rutteman, Rotterdam, Villa Groot Kijkduin. W. Offerhaus. Groningen. Villa Groot Kijkduin. C. Salverda de Grave, Groningen, Villa Groot Kijkduin. J. Nijhoff, Bussum, Villa Groot Kijkduin. B. Bussöher, Kampen, Villa Groot Kijkduin. D. Idzerda, Nijmegen, Villa Groot Kijkduin. G. van Slooten, Tiel, Villa Groot Kijkduin. M. Goudsm.it. Amsterdam, Villa Groot Kijkduin. H. tor Kuile, Enschedé, Hotel Groot Kijkduin. Ds. Ottokar Hecht, Weenen, 2 p Hotel de l'Ocean. Daines Otté, Groningen, 2 p. Hotel de l'Ocean. Vervloei, Rotterdam, 3 p., Hotel de i'Ocean. Mr. A. von Doornick, Utrecht, 3 p., Hotel de l'Ocean. J. Roeper, Amsterdam, 4 p., Hotel de l'Ocean. Blü!sr,?SEé Jhr. Mr. 8. M. 8. DE SAVORN1N LOHMAN. Na een korte ongesteldheid is te Zeist overleden jhr. mr. S. M. S. de Savornin T.ohman, geboren te Gro ningen, 22 Augustus 1833. Jhr. De Savornin Lobman promo veerde aan de universiteit te Gronin gen tot doctor in de beide rechten, en werd in 1861 benoemd tot adjunct- commies bij de Algemeene Rekenka mer in 1862 tot griffier bij het kan tongerecht te Noordwijk; in 1866 tot rechter te Alkmaar in 1871 tot rech ter te 's-Gravenliage in 1872 tot se cretaris van de Algemeene .Rekenka mer; in 1879 tot lid van dat college als welks voorzitter hij in den zomer van 1908 aftrad. De overledene was commandeur in de orden van den Nederlandèchen Leeuw en Oranje-Nassau. De begrafenis zal Maandag om half één te Zeist plaats hebben. PRESIDENT STEIJN. Woensdag arriveerde te Rotterdam per Batavier V de oud-president der Oranje-Vrijstaat, de heer 8teijn; in gezelschap van den heer Kroeller reisde hij direct per automobiel ver der naar Den Haag. Vandaar vertrok president Steijn .naar Amsterdam, om prof. Winkler te consulteeren. Van de uitkomst van dit consult zal afhangen, hoe lang de heer Steijn nog hier te lande blijft. SCHIPBREUKEN. Op de reede van Hull is de bagger molen Harlingen No. 20 omgeslagen en gezonken. De bemanning is gered'. Het te Ameland gestrande echip Johan Willem Frlso Is ondergeloopen en gehrokfln. De karn» om het echlp af. to brengen Is nu geheel, en oiil de lading te lossen bijna hopeloos. Men is begonnen het schip af te tuigen en «öoveel mogelijk van de losse voor werpen te bergen. 27 GOUDEN TIENTJES VER DWENEN. Wij hadden zoo schrijft 't Hbld. een onderhoud met de dame, die de gouden tientjes vermiste, een on geveer 70-jarige weduwe, wonende aan den Amstel. Wat zij mededeelde, komt op het volgende neer: Eerst een stukje voorgeschiedenis. Sedert een paar jaar heeft de ou de dame een deel van haar effecten on geldswaardige papieren bij de Ne- derlandsche Bank in bewaring gege ven. Kwam zij aan de bank om hare coupons te knippen, dan werd zij daarbij steeds door denzelfden be ambte geassisteerd. De dame is na melijk slecht van gezicht. Verleden jaar het zal in de maand Septem ber geweest zijn vervoegde zij zich wederom aan de bank, in gezelschap van een heer, die haar bij de beharti ging harer zaken behulpzaam is. In haar trommel moesten zich, naar zij wist, elf effecten, elk groot f 100 be vinden. Tot haair verbazing telde zij er slechts tien. Zij maakte er den be trokken beambte opmerkzaam op en deze verscheen danro pdadelijk met het ontbrekende effect. Een paar maanden later, ln No vember kwam de dame wederom aan de bank ,ook thans met het oog op haar slechte gezicht vergezeld van denzelfden heer. Wie schetst haar verbazing hen het haar ook nu weer bleek, dat er een effect te wei nig In de trommel was. Wederom vestigde zij de aandacht van den be ambte hierop, en deze gaf toen voor, dat het bewuste stuk, een drie per cents-effect van een Amsterdamsche geldlcening ter nominale waarde van 100, vermoedelijk tusschen eenlge andere papieren geraakt was, die bij de Rijkspostspaarbank zouden be rusten. De beambte zou er eens naar Inform eeren en dan den heer, die in gezelschap van de dame was, van het resultaat in kennis stellen. Enke le dagen later ontving deze heer de mededeeling, dat het stuk terecht was. Het werd hem door den beamb te ter hand gesteld. Zoo kreeg de dame het stuk weer in handen, doch toen zij het verge leek met een paar coupons, die ze nog van het verdwenen stuk in haair bezit had, bleek het haar, dat het stuk niet bij de coupons hoorde. Dat wekte bij haar het vermoeden, dat de beambte een ander effect in de plants van het vermiste bad gege ven. Daar ze evenwel door deze ver moedelijke verwisseling geen schade leed, liet ze het er maair bij, doch haar vertrouwen in den beambte werd er niet grooter op. Nu de geschiedenis met de gouden tientjes. Tegelijkertijd met de vermissing va nhet effect van f 100, althans kort daarna, gaf de weduwe bij de Nedeir- landsche Bank zes-en-dertig gouden tientjes in bewaring. Zij sloot deze in een zilveren knipje en legde dit knip- jo in haar trommel, waarna zij de trommel op de gebruikelijke wijze met een hangslot afsloot en boven dien van lakstempels voorzag. -Voor 't laatste bezigde zij, zoo-als zij dat ook reeds vroeger gedaan bad, een klein haar toebehoorend stempel tje mei de woorden „Das Leben" en een figuurtje erop. Aldus gesloten en verzegeld, werd de trommel per lift naar de kluis der NederlandscheBank gebracht. Bij het sluiten en verzege len was ook weer de reeds meerge noemde heer tegenwoordig. Ongeveer veertien dagen geleden begaf de weduwe zich weer naar de bank om coupons te knippen. Dit maal was zij vergezeld van een dame. Weor was het dezelfde beambte, die met het trommeltje aankwam. Door een niet geheel onbegrijpelijke arg waan gedreven, vroeg de weduwe aan de haar vergezellende dame of zij eons wou zien of de lakstempels nog in orde waren. De dame voldeed aan dit verzoek, doch kon op de stempels geen letters of figuren ontdekken De beambte knipte daarop de banden door en wierp ze, met ae zegels eraan, weg. Toen het trommeltje geopend was en de weduwe het beursje eruit nam, ontdekte ze tot baar ontstelte nis, dat er nog slechts negen gouden tientjes in. waren. ik. ben bestolen 1 riep ze, waarop de beambte zekie den chef te zullen waarschuwen. Do weduwe wilde zich tot de direc tie der bank wenden, doch bad daar toe eerst den yoJ geilden morgen (le gelegenheid. Zij klaagde toen haar nood en ver zocht vergoeding voor het geleden geldelijk nadeel, doch daar wenschte de bankdtrectie niet in te treden. De dame bealoot nog «enige dagen te wachten, alvorens zij politie en justitie met de zaak in kermis stelde. Zij deed dit in de hoop, dat evenals bij vorige gelegenheden, het vermiste wel weer vanzelf zou terugkomen. Daar zij evenwel niets hoorde, wendr de zij zich in de laatste helft der vorige week tot de justitie, die haar naar het politiebureau op den Sin gel, waaronder de Nederlandsche Bank ressorteert, verwees. Daar deelde zij tevens de geschiede nis van het effect van 100 mee. Dit is door de politie in beslag genomen, evenals de brieven van den beambte over dit effect. Tot zoover het relaas der weduwe. Donderdag heeft zij zich opnieuw om schadevergoeding tot de directie der Bank gewend, doch ze kreeg we der tot bescheid, dat de directie hier toe geen termen vond. INBREKER GEPAKT. Te Deventer en in de omgeving dtor #tad zijn in den laatste» tijd ver schillende Inbraken gepleegd, zonder dat men den dader op het spoor kon komen. Eindelijk is het gelukt den vermoedelijken dader in handen te krijgen, een arbeider, in wiens bezit verschillende brandkastsleutels en voorwerpen werden gevonden, die door de eigenaars in wier perceelen was ingebroken, werden vermist AAN EiEN GROOT GEVAAR ONTSNAPT. Dinsdagavond is de tram, welke om ongeveer 12 uur uit Nunspeet te El- burg aankomt, aan een groot gevaar ontsnapt, dat hoog ernstige ongeluk ken had kunnen te weeg brengen. Door baldadige handen waren op de rails bij de kromming nabij de brug op de Beekstraat eenige ijzeren sta ven gelegd met het doel hoogstwaar schijnlijk om»de locomotief te doen ontsporen, waardoor deze in de Beek had moeten storten. Teen de opzet blijkbaar om half elf niet gelukte, is dit herhaald om twaalf uur en i3 het aan hoi njdige stoppen van den ma chinist te danken, dut het opzet geen ernstiger gevolgen heeft gehad. De po litie sielt een onderzoek in. ONGELUKKEN. Een jonge dame te Scheveningen, die Maandag als naar gewoonte hare betrekking bij don apotheker G., aan de Badhuiskade aldaar verliet, om met de eleclrische spoor naar de halte Pompstationsweg, op een paar minuten afstand harer woning, te rijden, is vermoedelijk bij die halte, wijl die trein niet bleek te stoppen, van den wagen gesprongen, met hel gevolg dat zij viel, hersenschudding kreeg en den volgenden dag over leed. Het zevenjarig zoontje van schip per E., uit Nieuyeschans, is te Stads kanaal verdronken. Woensdagvoormiddag had aan de werf dor Dordr. Houthandel- en Transito-maatschappij te Dordrecht een droevig 'ongeluk plaats. Een aan tal bootwerkers was daar bezig met het lossen der stoomboot Kinderdijk, geladen met gezaagd hout en spoor- leggers. Een dor arbeiders, de 40-ja- rige Cornelis Maagendans, die op de brug stond, welke het schip met den wal verbindt, wilde op een oogen- blik zijne kameraden voorbij laten gaan, en deed daarvoor een stap ach terwaarts, maar struikelde over een der brugleggers, ten gevolge waar van hij achterover In het Malle gat viel en na enkele oogenblikken in de diepte verdween. Zijn kameraad L. Geldrop, sprong dadelijk gekleed te water en dook eenlge malen, maar zonder den drenkeling te kunnen vinden. De ongelukkige laat een we duwe met acht kinderen na, van welke 't jongste pas 10 dagen telt. In het diaconessenhuis te Arnhem ls overleden G J. J., die eenigen tijd geleden door een bespanning van de rijdende artillerie in de Walburg- straat werd aangereden, daarbij bo- kneld raakte en met ernstige kneu zingen naar het diaoonessenhuis ver voerd moest worden. VERDWENEN! De brievengaarder te Andelst heeft zoo meldt 't Hbld. zijn betrek king verlaten. Men heeft zijn spoor kunnen volgen tot Nijmegen. Mr. JACOB VAN DEN BIESEN. Gister vierde mr. Jacob van den Bïesen, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, zijn 70en verjaar dag. De heer Van den Biesen, geb. in 1839 te Amsterdam, promoveerde in 1866 aan de Universiteit te Utrecht tot doctor in de beide rechten; was van 18741896 lid der Prov. Staten voor Noord-Brabant en is sedert laatstgenoemd Jaar lid van de Eerste Kamer. BELASTINGBETALERS IN AMSTERDAM. In. Juni ha<d (zoo meldt het Hbld.) do gemeente Amsterdam het vertrok te betreuren van een ingezetene met meer dan f 20,000 jaartijkseh Inko men. Deze burger vestigde zich te Hilversum, waar bij in plaats van de 51/4 (Amsterdamsche) inkomsten belasting voortaan ongeveer de helft daarvan te betalen heeft. Acht ingezetenen, die vertrokken, waren aangeslagen voor een jaar- liiksch inkomen van meer dan 5100, 21 met meer dan /2200 Inkomen, enz. WERKVERSCHAFFING. In het dorp Beets (Fr.) is de werk loosheid onder de arbeiders al zóó groot, dat men van gemeentewege be gonnen is, werk te verschaffen aan de gemeentelijke landontginning. BRANDEN. Op het eiland Wieringen is afge brand de boerderij van den heer A. Keijzer. De bewoners hadden nauwe lijks tijd tot eigen redding. De inboe del is verloren. Het verbrande ls laag verzekerd., Te Erlecom bij Nijmegen is de boerderij van de wed. Jeuken ©en pirooi der vlammen geworden en ge heel afgebrand. DE THAW-ZAAK. Harry Thaw, de moordenaar van Stanford White, werd ten vorigen ja- re, ongeveer twee jaren na het ple gen van het miedrijf, vrijgesproken uithoofde van den staat zijner geest vermogens en in een krankzinnigen gesticht geplaatst. Sedert ls herhaaldelijk gepoogd om het ontslag van Thaw uit het ge sticht te verkrijgen, maar de eerste maal, dat zulk een verzoek in behan deling kwam, werd door den rechter geconcludeerd tot terugzending naar het gesticht. Nu zal het verzoek van Thaw om, als hersteld, te worden ontslagen we derom in behandeling komen, en N.- York zal zich nu weer kunnen ver gasten aan een proces, waarbij ten aanzien van de verhooren alles toe gaat als bij een gewone strafzaak. Krijgt Thaw nu nog zijn zin niet, dan kan hij de man is rijk tel kens weer opnieuw een dergelijk ver zoek indienen, dat volgens de wet in behandeling moet worden genomen, en dit zoolang herhalen totdat het verzoek eindelijk wordt ingewilligd tenzij intusschen de man werkelijk krankzinnig geworden is. ONDEUGDELIJKE RAAPOLIE. De kantonrechter te 's-Gravenhage heeft den handelaar Vliegenthart te Delft, die de vorige week terecht stond wegens het doen afleveren van ondeugdelijke raapolie tot 2 geldboe ten, ieder van 25 veroordeeld. STAKING VAN GRONDWERKERS TE AMSTERDAM. 't Gaat bij de aigemeene grondwer kersstaking, die reeds zoo lang dreig de, er om, of de volgende eischen in gewilligd zullen worden: lo. 28 cent per uur; 2o. een 55 1/2-urige werkweek, het zij 's Zaterdagsmiddags om 12 uur 't werk te eindigen of om 9 1/2 uur per dag te werken; 3o. uitbetaling van het loon op Zaterdag, tusschen 12 en 1 uur des nam.; bij latere uitbetaling vergoe ding naar evenredigheid van het loon; 4o. betaling van overwerk, van nacht- en Zondagsairbeid overeen komstig de bestekbepalingen van de gemeente (10 tot 50 en voor ar beid op Zondag of erkende christe lijke feestdagen 10 De staking omvat ruim een 500-tal werklieden, die tot dusver geen tegen werking ondervonden van onderkrui pers. Door de besturen van de beide or ganisaties der stakende grondwer kers Is een schrijven gezonden aan de patroonsvereeniging, waarin zij zich bereid verklaren, op de basis van de door hen gestelde eischen, onderhan delingen aan te knoopen. NED. HERVORMDE KERK. Ds. J. A. Wensinck, predikant te Eibergen, heeft tegen 1 October eme ritaat aangevraagd. Beroepen te Kamperland, gein. Wfcs- sekerke, (als hulpprediker) de heer D. S. van Veen, cand. te Utrecht; te Appingedam ds. Vermeer te Delf zijl; te Gorredijk ds. A. E. T. de Boer te Lippenhuizen; te Hoornaar de heer R. Steenbeek, cand. te IJsel- stein. Aangenomen de benoeming tot voorganger in de evangelisatiearbeid te Breezand (gem. Anna-Paulowna) door den heer J. Rookmaker, cand. te Btoemendaal. Bedankt voor het beroep te Tor naard door ds. C. Vlasblom te Urh. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Vijfhuizen (Haarlem mermeer) ds. J. W .v. d. Bosch te N.- Scharwoude; te Drogeham (B) ds. J. Y. Tiemersma te Marken. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Beroepen te Hoogeveen ds. J. W. Polman, te Aalten. DE GEHUWDE ONDERWIJZERES IN DE SCHOOL. Tengevolge van het ongevraagd ontslag aan drie Rotterdamsche on derwijzeressen in Maart 1908 werd door de algemeene vergadering van het Nederlandsch Onderwijzersge nootschap, in 1908 te Haarlem gehou den, aan het hoofdbestuur opgedra gen de quaestie van de gehuwde on derwijzeres in de afdeelingen aan de orde te stelen. De commissie, aan wie door het hoofdbestuur het formu leeren der vragen werd opgedragen, bestond aanvankelijk alleen uit mej. E. Weeveringh, doch werd op haar verzoek uitgebreid met de heeren Lancée en Bon. Een aantal vragen werd naar de afdeelingen verzonden en als resultaat heeft nu de commis sie de volgende conclusion vastge steld: 1. Het N. O. G. meent, dat het in hot algemeen wenschelijk is, dat de onderwijzeres ln geval van huwelijk ontslag neemt; dat zij dit in de meeste gevallen ook doen zal,, indien het sa laris van haar echtgenoot voldoende ls, om te voorzien in de behoeften, waaraan zij gewoon zijn; dat er ech ter omstandigheden kunnen zijn, die het wenschelijk, Ja noodig maken, dat de onderwijzeres ook na haar hu welijk in de school werkzaam blijft of opnieuw werkzaam wordt, in welk geval zij echter gehouden is, dat de school door haar huwelijk geen scha de lijdt; dat er onderwijzeressen zijn dl euit roeping bij haar zelf gekozen vak wilen blijven, ook waar de finan- cieele toestand van het gezin het niet eischt, in welk geval het zeker in het belang der school ls, de onderwijzeres te behouden; dat het om deze redenen niet wen schelijk ls, aan de gehuwde onder wijzeres de school absoluut le ont zeggen. 2 .Wanneer er dienaangaande be palingen in de wet worden opgenoJ men, moeten daarbij geregeld wcuv den: a. de mogelijkheid van non-activi teit voor een zeker aantal jaren. b. de regeling van het pensioen der* onderwijzeres, die ontslag genomen heeft of non-activiteit heeft aange-, vraagd. c. de regeling van verloftijden bij zwangerschap en salaris gedurende dien tijd, 3. Hoe milder de bepalingen voor de onderw ij zei-essen zijn, hoe beter voor het onderwijs. CRICKET. Prinses Wilhelmiua—De Krekels. Op 't keurig Enschedcsche veld begint Prinses Wilhelmina te batten eu maakt 15t Holdert 5 voor 15, Ham burger 5 voor 9. De Krekels scoren 115, Holdert 11, Humburger 17, I. v. d. Berg 16, Bijleveld 27, Kimmijser 33. Twee innings Prinses Wilhelmi ua 42, Ter Kuile 22; tweede innings Krekels 133, A. A. v. d. Berg 10, Hol dert 40, J. J. v. d. Berg 36, Bijleveld 25; derde innings Prinses Wilhelmi- na 31., WEGENAANLEG A. N. W. B. De trek- en vernielingsproeven, die op de verschillende kunst- en onver harde wegen, aangelegd door den A.. N. W. B. op een terrein op do Worp ter gelegenheid van de groote land- bouwtentoonsteling te Deventer, al- daatr genomen zijn door den inspec teur van de wegencommissie, den heer Janson, onder wetenschappelij ke leiding van prof. J. Nelemans to Delft, zijn thans ten einde. Wat de genomen vernielingsproe ven betreft, is gebleken, dat op een saltslagweg, welke proeven genomen grintweg de trekkracht ongeveer tweemaal grooter is dan op een ba- zijn met een en denzelfden wagen met gelijke belasting. De vernielingsproeven, die 'geno men zijn met wagens belast met een totaal gewicht van 2000 KG., hebben, niettegenstaande de grintwegen ex tra-stevig onderlegd waren en zorg vuldig met den stoomwals onder pro fiel zijn samengeperst, ten duidelijk ste doeu blijken dut de basaltslagweg draagkrachtiger en duurzamer is; zoo waren op de grintwegen 36 rit ten reeds voldoende om zoowel 5 c.M. als met 10 c.M. velgbreedte een vrij diep spoor in te rijden, terwijl op den basalt weg, na 50 ritten, slechts van den wagen met wielen van 5 c.M. een begin van spoorbeschadi ging viel waar te nemen. Wat de resultaten van de trekproe- ven betreft, kan nu reeds wel vermeld worden, dat in hoofdzaak voldoende duidelijk is aangetoond, dat op den onverharden weg het gebruik van breede velgen besparing geeft aan trekkracht, in vergelijking tot die welke vereischt wordt, met gelijk be lasten wagen voorzien van smalle velgen. Een serie van ruim 150 dia grammen die zijn opgenomen, zal, na uitgewerkt te zijn, de stof kunnen leveren voor een uitgebreid rapport over dit onderwerp. Het dag. bestuur van den A. N. W. B. heeft aan het gemeentebestuur van Deventer verzocht om de aangelegde wegen nog tot Maart 1910 te laten liggen, opdat kan worden waargeno men, hoe zich de verschillende we gen na een winter zullen hebben ge houden. Vooral wordt verlangd te weten hoe de teerbasaltelagweg en ds geasphalteerde basaltslagweg de ge volgen van vorst In een natten on dergrond zullen verdragen, of m. a.< w. bij deze wegen gevaar bestaat voor het zoogenaamde opvriezen van het wegdek. WAAGHALZERIJ. Thomes Vrell heeft het record van den hoogsten sprong geklopt. Hij dook heel correct van de brug bij Brooklyn te New-York. Deze ligt 46 meter boven den waterspiegel. De Amerikaansche bladen vertellen naar aanleiding van dit feit, dat tot heden 40 athleten dezen reuzensprong waag den en zich allen doodden, uitgeno men één, die zijne kwetsuren over leefde. DE HEER GORDON BENNET. De bekende sportsman Gordon Bennet vertoeft op dit oogenblik te 's-Gravenhage. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Banda, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 5 Aug. Kap Roca. Het stoomschip Zijldijk (Neptune- lijn), van Baltimore naar Rotterdam,, passeerde 5 Aug., des nam., 1 uur, Scilly. Het stoomschip Rlndjani, Yan Ja va naar Rotterdam, vertrok 5 Aug. van Perim. Het stoomschip Bali, van Amster dam naar Batavia, arriveerde 5 Aug. te Padang. Het stoomschip Ambon, van Batavia naar Amsterdam veatrok 5 Aug. van Port-Said. Het stoomschip Java vertrok 5 Au gustus van Amsterdam naar Ham burg. Het stoomschip Prins Willem IV arriveerde 5 Aug. van Paramaribo Amsterdam. Het stoomschip Rijnland arriveer» de 5 Aug. van Buenos-Ayres te Am sterdam.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6