Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. U{sitefllaad8ch Overzicht Binneulanó FEUILLETON Os rootie Pimpernel in Gevaar. 27e Jaargang. No. 8013 MAANDAG 9 AÜGÜSTUB 1909 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDBNl Voor Haarlem 1,1»,ié!!!/1.29 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd te (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland«1-95 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037H „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loorens Coster. Dlrectecr J. C. PBEREB001S. ADVERTENT lÊEJi Van 1—5 regels 50 Cts.; Iedere regel meer 10 Cts, Buiten het Arrondfësemenl Haarlem van 1—5 regels f1—elke regel meer/a 28 Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts., voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administratie t Groote Boutstraat Ictercommnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Bnitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentlën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Urk, en z'n bewoners. III. De eilanders zijn „van-huia-uit" geen ontevreden of veeleischende menschen. Toch hebben ze eenige be hoeften, die dringend om voorziening vragen. Zuiderzee-vi8schera verdienen niet Veel en „moeder-de-vrouw" moet a 1- tiid scharrelen om rond te komen; een dubbeltje tien keer omkeeren en aankijken, vóór 't uit te geven. Dat is de zuinige Urkerhuishoudster dan ook gewoon, maar ook zij heeft om met zeemansmond. te spreken dik wijls met tegenwind en stormen te kampen 1 Wanneeir de vangst tegen loopt of mislukt, 't is een poosje ar- moe-lijden; evenzoo wanneer er 's winters gedwongen werkloosheid heerscht. Als de zee met ijs bezet is, kunnen de wijdbroeken immers niet uitzeilen, om 't zeebanket te ver schalken. Geen werk geen geld en schier 't allarnoodigste ontberen! Dat is wel diroevig, want in den winter is Urk geen Dorado... De zeewinden zijn streng en drin gen door de dunne muren der via- schershuisjes. Is daar geen brandstof, opdat 't snonrend-knetterendo vuur de ijzige kou bestrijdt, dan... Juist in die barre wintertijden moet men veel •medelijden hebben met do arme vis- schers, hun vrouwen en kinderen, 't Hopen is steeds op gelukkige vang sten, zoodat 't in de „vette" maanden mogelijk is, een appeltje voor den dorst te bewaren maar, ach! die gelukkige vangsten, zonder eenigen tegenspoed, zijn zoo zeldzaam... Meestal zien de Urkers met kommer en vrees den winter naderen. Hoe kunnen de misdeelden gehol pen worden? 't Is gemakkelijk een vingerwijzing in de goede richting te geven, maar dalt denkbeeld dan prac- tisch uit te voeren dhéur zit de groote moeilijkheid. Er moet voor dc visschers een arbeid gezocht worden, die alleen in de wintermaanden be oefend kan worden en waarmee een beetje (veel wordt niet geëischt) kunnen verdienen. Er is gedacht aan mandenvlechten. Natuurlijk zouden de Urkers dit werk moeten leeren, waarom 1 een ver- eischte is, dat een kundig vakman van elders komt, om als onderwijzer op te treden. De commissie voor werk verschaffing bestaande uit den bur gemeester (de heeir Gravestein volgt z'n voorganger ambtshalve op als voorzitter van dit college) de wethou ders, de raadsleden, de predikanten en den dokter bestudeert ijverig de ze zaak en voert al onderhandelingen. Reeds is een sommetje bijeen, om de onkosten te bestrijden, maar 't is nog niet genoegl Gelukkig heeft de Com missaris der Koningin in Noord-Hol land (wie wist, dat Urk bij onze pro vincie behoort?) zich voor deze zaak geïnteresseerd en zijn steun toege zegd. Misschien is een provinciaal subsidie te verwachten iets in elk geval I 't Is nog niet beslist zeker, dat de oplossing gezocht zal worden, dooir 't vestigen van een mandenvlecht-indus trie. De commissie bestudeert de zaak nog en misschien wordt wel een proef met iets anders genomen. Op dit oogenblik wordt van het man denvlechten evenwel 't beste resul taat verwacht, óók omdat dit een be drijf is aan de visscherlj verwant. Op zoo'n manier kunnen de Urkeus geholpen worden. Ja, t zou wel veel gemakkelijker zijn, wanneer de diaco nie der kerken financieel krachtig genoeg was, om de armen voldoende te steunen. Dit zijn de armbesturen evenwel niet en bovendien is 't niet de begeerde weg. De nieuwe burgemees- tar besprak deze aangelegenheid in z'n installatie-rede. Hij zei: ,,'t vraag stuk der werkverschaffing heeft m'n volle belangstelling; 'k zal trachten mee 'te helpen om de oplos sing te vinden, want de Urkers doen niets liever, dan hun eigen hrood verdienen." Toen de lieer Gravestein dit zei, zag ik vele „wijd-broeken" toestemmend knikken en een mompelde: „Dat is mooi 't Zijn niet alleen de visschers die op Urk financieel zwak zijn. Ook voor da niet-visschers moet en kan wel wat gedaan worden. Alweer: li o e? Wan neer Urk niet zoo afgelegen lag, zou de oplossing veel gemakkelijker zijn. Waar veel verkeer is, komen de werk zaamheden immers vanzelf. Nu is Urk wel bijzonder geïsoleerd! Eiken dag is er één verbinding met Kampen en Enkhuizen. Er komt en gaat dan ook slechts één post van en naar Urk. 's Middags om drie uur ontvangt men z'n brieven en couran ten en dan moet men weer wachten •tot den volgenden dag dirie uur. Bo vendien wordt de Zondag nog door de boot en den post overgeslagen zoodat men, wat 't nieuws betreft, van Zaterdagmiddag tot Maandagmiddag moet „vasten". (Haarlemmers, zelfs bewoners van 't hartje der Haarlem mermeer, denkt u daar eens inl) Het gevolg is natuurlijk, dat men op Urk altijd een dag achter leeft. Toch be merken de Urkers dit niet, want... alle eilanders worden over denzelfden kam geschorenl Niemand komt de Urkers vertellen, hoe achterlijk ze op nieuwsgebied zijn. En aan alles went men I Op Urk is alleen een telegraafkan toor. Maar.... 't is er naar I De tele grammen moeten eerst naar Kampen getelefoneerd worden, en van Kampen uit getelegrafeerd, 't Zonderlinge is, dat Urk du3 telefoon bezit, hoewel er toch geen openbare spreekcel ia Waarom niet Een telefonische ver binding met het vasteland zou voor vele Urkers een groot gemak zijn, vooral ook voor de viscihhandelaars. Misschien weet de nieuwe burgemees ter de Urkers daarmee gelukkig te maken I Ook moet geijverd worden voor een betere stoomvaartverbinding met het vasteland. Kunnen de booten naar en van Kampen en Enkhuizen niet 's morgens en 's avonds dienst doen Wel gelooven we, dat deze lijn geen goudmijntje ls. doch de exploitant ontvangt toch van de provincie en de gemeente Urk (en we vermoeden ook van het Rijk) een belangrijke subsi die. Ook zouden deze lichamen wel licht bij een dubbelen dienst de sub sidie willen verhoogen. Urk zou hier wèl bij vanen, want 't vreemdelingienbezoek zal daardoor bevorderd worden. Toch is er voor het vreemdelingen- bezoek reeds NU iets te doen. Urk is in staat de toeristen (landgenooten en vreemdelingen) te ontvangen. Het Hotel Hoekstra is op hun komst bere kend en zal den gasten zeker vol doen. Maar de toeristen weten niet, dat het de moeite waard is. om naar Urk te komen I Daar zit de fout. Urk moet een „Vereeniglng tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer" hebben. Een eerste daad dezer vereeniglng is, een gids met een beschrijving en afbeelding der Urksche bezienswaar digheden (dat zijn er veel I) op ruime schaal te verspreiden. Dat kost geld. Wel niet veel, want door advertenties in zoo'n gids is een belangrijk deel der onkosten op de reclame^makers te verhalen. Boven dien, het zal geld zijn, dat zijn rente ruimschoots opbrengt. „Onbekend maakt onbemind". Nu weten de menschen, die een tochtje naar Urk willen maken. wel. dat ze op een dag niet heen en terug kunnen komen, maar niet, dat er een uitste kende gelegenheid ia, om te logeeren. Zulke dingen en nog vele andere! moeten de toeristen in een gids kunnen lezen. Wanneer bekend was, hoeveel er op Urk te genieten en te bewonderen is, dan zou het bezoek veel grooter zijn. Veel vreemdelingen naar Urk daar moet het heen I Ongetwijfeld zullen er menschen geweest zijn, die bij het vernemen van de tijding, dat de heer Gravestein tot burgemeester van Urk benoemd was, de schouders opgehaald of ge lachen hebben. Burgemeester van Urk't Klinkt onwezenlijk als in een kluchtspel I Dit kleineerende oordeel is evenwel zeer onrechtvaardig. Na het Lezen van deze pennekrassen zal men dit ook moeten 'toegeven. Urk is een lief eiland, met een pret tige bevolking. Als burgemeester is er voldoende gelegenheid, om de har ten der bewoners te winnen en zich verdienstelijk te maken. Daarom begrijpen we de sollicitatie van den heer Gravestein en wenschen hem in dezen nieuwen werkkring veel succes Van Urk neem ik nog geen af scheid. Het korte verblijf van heden is mij zóó uitstekend bevallen, dat lk de uitnoodiging, om de volgende maand in mijn vacantie eens een paar dagen over te komen, gaarne heb aangenomen. Er is nog zooveel over dit typische eiland te vertellen. Zoo zijn er bij de bevolking aardige verbalen over het bijgeloof aan heksen en spoken in vroeger jaren bewaard gebleven, vele Urkers hebben op zee avonturen be leefd, het navertellen wel waard, enz. Dan hooren de lezers ook hoe het onzen oud-stadgenoot den heer Gra vestein als „gouverneur-generaal van Urk" bevalt. Tot later dus. KEES. OORLOG TUSSCHEN CHINA EN JAPAN? Uit ons vorig overzicht is reeds ge bleken, dat deze Oostersche volken ongenoegen hebben. De. ruzie loopt zelfs zóó hoog, dat aari de mogelijk heid van een oorlog gedacht wordt. liet is weer de Mockden-Antoeng- sp o o rweg-qu aes t ieEen oude zaak dus. I-Iet verdrag van Peking van 1905 gaf aan Japan het recht den spoor weg tusschen Moekden en Antoeng te verbeteren. Japan zou gedurende 15 jaren die concessie krijgen en die voor handelsdoeleinden mogen aan wenden, maar na afloop van dien termijn zou China de concessie over nemen. Nu is Japan met de volgende eischen voor den dag gekomen lo. De route en de stations moeten worden gewijzigd. 2o. De spoor wijdte moet in overeen stemming worden gebracht met die der Koreaansche lijnen. 3o. Aan Japan moet het recht wer den toegekend een wacht van vijftien soldaten per kilometer le plaatsen. 4o. De politie in alle plaatsen langs den spoorweg moet Japansch zijn. Niets van dat alles is bij het ver drag voorzien en China weigert zijn toestemming. Behalve dat China be zwaar heefi tegen de eischen van Ja pan inzake soldaten en politie, is het van oordeel, dat in verband met het terrein een nauw spoor gewenscht is, zooals Japan ook op zijn lijnen heeft, welke alleen voor handelsdoeleinden dienen. China vermoedt en niet ge heel zonder reden dat Japan's be- dioeling is het Koreaansche spoorweg net tot over Chineesoh gebied uit te breiden en dat Japan de lijn voor strategische (dus toekomstige oor logsdoeleinden wil aanwenden, daar de betrokken streek weinig vooruit zichten biedt uit een handelsoogpunt. Reeds eenige jaren loopen de on derhandelingen tusschen China en Japan, maar China blijkt niet voor nemens om aan de eischen toe te ge ven. Dat verveelt den Japanners. Eindelijk hebben zij aan China in ronde woorden laten weten „gij wei gort de lijn aldus te verbeteren, wel nu, dan zullen we 't zelf doen". Ér is veel aan de lijn te verbeteren. In den oorlogstijd is een licht vcld- spoor aangelegd, zonder tunnels of andere kustwerken. Tengevolge van den onvoldoenden staat van den weg loopen de treinen er dikwijls van liet spoor en is een nachtdienst onmogelijk. Japan wil er een gewonen spoorweg van maken, die kan aansluiten op het net van Zuid-Maniajoerije en als groote ver keersweg kan dienen. Japan is al met de werken ter ver betering begonnen. Wat moet, of liever: wat zal er gebeuren Zal China de Japanners kalm hun gang laten gaan, of ls, be halve een diplomatiek protest, ook een oorlogsbedreiging te verwachten? De kans, dat alles in der minne ge schikt wordt, is wel waarschijnlijk. China zal op geen oorlog gesteld zijn, want Japan is niet z'n „moderne be schaving" veel verder. Het is een quaestie, waar alles uit kan voort komen. Een oorlog t usee hen China en Ja pan zou zeker een vreeselijke krijg worden. We hopen, dat deze ramp ons bespaard zal worden I OORLOG TUSSCHEN TURKIJE EN GRIEKENLAND Ook hier mogen we gelukkig nog een vraagteeken achter plaatsen. Toch is de Kretenser quaestie nog lang niet opgelost en de kans op een oorlog nog verre van voorbij. Turkije zal heden een nota aan de Grieksche regeering zenden, waarbij deze uitgenoodigd wordt do verkla ring af to leggen, dat het niet de be doeling van Griekenland is 't eiland Kreta te bemachtigen. Indien binnen den gestelden tijd geen antwoord op genoemde nota wordt ontvangen, zal de Turksche gezant uit Athene wor den teruggeroepen. Uit Turkije wordt weer eens ver zekerd, dat de oorlogsstemming dor bevolking steeds toeneemt. Dit is een gevaarlijk teeken Ongerust over de opgewondenheid der bevolking, richtte het Turksche ministerie tot liet Jong-Turkscbe co mité het verzoek, middelen in 't werk te stellen om de gemoederen te kal- meereiL Zullen de .Tong-Turken dit willen f en zullen ze 't kunnen De bewoners van Kreta koesteren nog altijd hun Grieksche idealen. Uit Kanea wordt 'gemeld, dat In- plaats van de Kretenser vlag op hel fort weder, evenals op 28 juli, een vlag is goheschen met een wit kruis op een blauw veld. De Grieksche oor- logsvlag verschilt van deze vlag al leen hierdoor, dat ze in 't midden van liet kruis nog een kroon heeft. DE TOESTAND IN SPANJE EN MAROKKO. In Spanje wordt het van dag tot dag rustiger, zelfs in Barcelona is het nu rustig. En in Marokko? Er komen geen berichten van het oorloigsterrein. Wel wordt verzekerd, dat er uit het moederland nieuwe versterkingen naar Melilla zijn inge scheept. DE TSAAR EN KEIZER WILHELM. Op den weg naar huis heeft de Tsaar met zijn jacht nog even Duitschland aangelegd om Wilhelm een bezoek te brengen. De berichten verzekeren, dat dit korte bezoek een geheel particulier karakter droeg. DE FRANSCHE FINANCIëN. De Fransche begrooting over het komende rekeningsjaar, wees bij de indiening een geraamd tekort van 138 millioen aan. Ze wordt nu door de begrootlngscominissie onderzocht, en Vrijdag moest de rapporteur-gene raal in deze commissie medcdeelen, dat tengevolge van noodzakelijke verhoogingen van verschillende hoofdstukken, het tekort tot ongeveer 200 millioen francs is gestegen. Oor log moest verhoogd worden met 44 millioen, marine met dertig millioen, burgerlijke pensioenen met vier mil lioen. Waar tegenover maar vijf mil lioen kon worden uitgewonnen. Na deze weinig verblijdende mede- deeling, heeft de begrootingscommis- sie haac arbeid yerdaagd tot 15 Sep tember. OM DEN SERVISCHEN TROON. Met een enkel woord hebben wij al melding gemaakt van de ongunstige geruchten, die over den toestand van koning Peter van Servië in omloop zijn. Het „Journal" verneemt uit Ber lijn, dat. daar telegrammen ontvan gen zijn, volgens welke 's koninga toestand hopeloos is. Kroonprins Alexander zou in allerijl uit het bui tenland naar Belgrado geroepen zijn. In Servië zou middelerwijl een be weging op touw zijn gezet, om het re- geeriggshuis omver te werpen. Volgens geruchten broeden de offi eieren op plannen, om prins George, den vroegeren Kroonprins, op dee troon te brengen. DE STAKING IN ZWEDEN. De lypografenvereeniging besloot de typografen in de drukkerijen, die der sociaal-democratische bladen hieron der begrepen, tot staking van den arbeid aan te sporen. De spoorwegdirectie bericht, dat het treinenverkeer tot 15 treinen per dag wordt ingekrompen. Het totaal aantal stakenden be draagt thans 300.000. waarvan te Stockholm 42.000. Lindquist, de voorzitter van het socialistische verbond, heeft gezegd, dat de stakers geen bemiddeling van de regeering als Dagens Nyheter had voorgesteld verlangen. Hjal- mar Brantlng, het socialistische lid i don Rijksdag, heeft aan dat blad gezegd, dat nieuwe onderhandelingen met do patroons, op den grondslag van don status quo ante, op zijn vroegst in do volgende week kunnen beginnen. De patroons willen er ech ter nog niets van weten. BOLIVIA EN PERU. In het congres werd door den pre sident een boodschap voorgelezen, in houdende, dat het congres zal beslis sen of do scheidsrechterlijke uit spraak in zake de grensquaestie tus schen Peru en Bolivia al of niet aan vaard zal worden. De verhouding met Peru is thans gunstignaar men hoopt, zullen uit de kwestie geen ver dere moeilijkheden voortspruiten. HOFBERICHTEN. Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat het bericht, betreffende hot verblijf van H. M. de Koningin ten paleize Soestdijk in den loop van Augustus, van allen grond ontbloot is. KEIZER WILHELM's BEZOEK AAN KLEEF EN MIDDACHTEN. De Steeg, 't mooie dorpje aan den IJsel, ontvangt heden bezoek van Keizer Wilhelm, t Bezoek moge in cognito zijn, 't neemt niet weg, dat er uitgebreide maatregelen voor de ont vangst genomen zijn. De wachtkamer van 't station ia in een salon herschapen. Zwaar blauw smyrna tapijt op den vloer, ge le zijde tegen de wanden, een spe ciaal ameublement met het wapen van Rheden, met bloemen en palmen als schoonste versiering uit den on uitputtelijke» schat van de Middach- ter tuinen. Op het perron een balda kijn dat vóór het vertrek op Dinsdag morgen boven den ingang aan de bui tenzijde wordt aangebracht. Te 1 uur 85 arriveerde de keizerlij ke trein aan station De Steeg. De inkomst was schitterend. D* stoet was als volgt samengesteld. In Naar het Engelsch, door Barones Orczy. 23) Hoeren I zei Zijn Koninklijke Hoogheid plotseling, wij vergeten de dames. Lord Hasting, voegde hij er bij, zich tot een der heeren wendend, die vlak bij hem stond, Ik verzoek u dia onvergeeflijke fout te herstellen. Twisten van mannen zijn niet geschikt voor de ooren van bekoorlijke dames. Sir Percy keek op van de bozigheid, waarin hij zoo verdiept was geweest. Zijn oogeu ontmoetten die van zijn vrouw zij was als een marmeren standbeeld, nauwelijks bewust van hetgeen om haar heen gebeurde. Maar hij, die iedere aandoening Van die vurige en hartstochtelijke na tuur kende, vermoedde dat achter die ijskoude kalmte een krankzinnige, bijna onoverwinnelijke aanvechting verborgen was, namelijk om alle menschen, hier tegenwoordig, de waarheid, de afschuwelijke waarheid te vertellen, wat deze uitdaging eigen lijk beteekendoeen val, waarin een «tan, verteerd door haat en verlan gen naar wraak, hoopte een dappe ren. onbevreesdon vijand te lokken en dan te dooden. Percy Blakeney was in zijn hart ovortuigd, dat zijn geliefkoosd ge itel m een seconde lang op de lippen van zijn vrouw zweefde, een zwen king van de weegschaal van het Lot, een ademtocht, en Marguérite was klaar om uit te roepen Laat dit afschuwelijke ding toch niet zijn gang gaan I De Roode Pim pernel, dien gij allen bewondert om zijn dapperheid, en bemint om zijn moed, staat op dit oogenblik voor u. van aangezicht tot aangezicht mei zijn doodelijksten vijand, die hier is om hem in het verderf te lokken In die seconde hield Percy Blake ney daarom den blik van zijn vrouw vast met het magnetisme van zijn eigen oogen alias wat in hem was aan liefde, aan kracht tot smeeken, aait vertrouwen en aan overwicht, ging tot haar uit in dien blik, waar mee hij haar oogen op zijn gelaat ge vestigd hield. Toen zag hij hoe haar houding veranderde. Ze sloot haar oogen om dc geheel© wereld buiten haar lijden de zieL te sluiten. Zij scheen alle gèes- telijke kracht bijeen te roepen, waar toe haar brein in staat was door een groote poging tot zolfbeheersching Toen nam zij de hand van Juliette in de hare. en draaide zich om. om de kamer uit te gaan, de heeren bogen, toen zij langs hen zweefde in haar ruischend zijden kleed. Zij knikte tegen sommigen, maakte oen buiging voor den Prins, en had op het laatste oogenblik nóg den bo- venmenschelijken moed en trots, hot hoofd nog eens naar haar echtge noot om te draaien, om hem ten slotte te verzekeren, dat zijn geheim in dit uur van gevaar even veilig bij haar was, als het geweest was in den tijd van triomf. Zij glimlachte en ging. vooraf ge gaan door Désirée Candellle, die in geselschap van ©en der heeren bij zonder stil en afgetrokken was ge worden, de kamer uit. Er bleven nu nog maar enkele hee ren in de kleine kamer. Sir Andrew Ffoulkes had de voorzorg genomen, de deur af t© sluiten, nadat de dames vertrokken waren. Toen wendde Zijn Koninklijke Hoogheid zich nog ©ens tot Monsieur Chauvelm en z©i met voorgewend© onverschilligheid Werkelijk, mijnheer I mij dunkt, dat wij allen meedoen aan een grap, die niet tot een werkelijke daad aan leiding kan geven. Ik beken, dat ik mijn vriend Blakeney geen toestem ming kan geven, op uw verzoek in Frankrijk te komen. Uw regeering zal den onderdanen van mijn vader niet toestaan op uw kusten t© landen zonder een speciaal paspoort, en dan nog alleen voor een bepaald doel. Och, uw Koninklijke Hoogheid, kwam nu Sir Percy tusschenbeiden, ik verzoek u op dat punt geen zor gen te hebben.... Mijn waarde vriend hier heeft of ik moest mij al zeer vergissen een paspoort voor mij klaar in den zak van zijn jas, en daar wij toch werkelijk hopen, dat d© een den ander daar overhoop zal stoken... wat drommels dat is toch immers hot planis het niet waar, mijn heer voegde hij er bij, zich nog eens tot Chauvelin wendend, dat in den zak van uw deftige jas ©en paspoort geborgen zit met den naam onin gevuld misschien dat u speciaal voor mij bestemd had Het werd zoo onverschillig, op zoo aangenamen toon gezegd, dat nie mand, behalve Chauvelin, de ware bedoeling van de woorden van Sir Percy raadde. Chauvelin begreep natuurlijk hun eigenlijke beteekenis, hij begreep dat Blakeney hem het feit onder itel oog wilde brengen, dat hij zich heel goed bewust was, dat het geheele tooneel van hedenavond vooruit in elkaar was gezet, en dat hij uit vrije bewe ging en met de oogen wijd open in de val liep, die de revolution n ai re patriot zoo zorgvuldig voor hem had klaar gezet. Het paspoort zal op den daar voor bepaalden tijd aanwezig zijn, antwoordde Chauvelin ontwijkend, als onze secondanten alle formalitei ten hebben vastgesteld. Wat voor den drommel doen wij met secondanten, mijnbeer her nam Sir Percy doodbedaard. U zal toch zeker niet willen, vertrouw ik, dat wij met een heele karavaan naar Frankrijk reizen? Tijd, plaats en voorwaarden moeten worden vastgesteld. Sir Per cy, hernam Chauvelin ik ben er van overtuigd, dat u te zeer ceu rid der Is, om te wenschen die formali teiten zolf t© arrangeeren. Neen 1 evenmin als u, mijn heer.... e.... Chauvelin. antwoordde Sir Percy bedaardwij zouden die dingen niet kunnen bepalen zon der ons goed humeur te verliezen en dat is took van het grootste belang in zulke gevallen. Is het niet waar rZeker, Sir Percy. Maar secondanten, hoe haalt u h©t in uw hoofdEén secondant maar, als 't u belieft, en dan nog wel de bekoorlijkste, hatelijkste op rechtste wispelturigste, die er te bedenken isStemt u daarin toe, mijnheer U heeft mij zijn naam nog niet gezegd. Sir Percy 't Lot, mijnheer, 't lot... Met toestemming van Zijn Koninklijke Hoogheid zal het lot beslissen. Ik begrijp u niet. Drie worpen met de dobbelstee- nen, mijnheer.... Tijd.... Plaats.... Voorwaarden, zei u drie worper en de winnaar mag ze noemen...»- Stemt u daarmee in Chauvelin aarzelde. Do schertsen de houding van Sir Percy paste niet volkomen bij zijn eigen met zorg ult- ewerkte plannen bovendien vreesde ie ex-gezant een of anderen valstrik, en stelde niet veel vertrouwen in deze beslissing. Onwillekeurig wendde hij zich, om een beroep te aoen op den Prins van Wales en de andere heeren, daar te genwoordig. Maar de Engelschman van die da gen was een geboren speler. Hij liep rond met de dobbelstoencn in den eenen zak en een spel kaarten in den anderen. De Prins zelf maakte geen uitzondering op dien regel, ep de eerst© gentleman in Engeland was een erkend liefhebber van het hazard spel. Het lot natuurlijk, antwoord de Zijn Hoogheid vroolijk. Het lothet lot 1 herhaalden de anderen begeerig. jWordt .vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5