Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* dn Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Uit de Omstreken Biaccalaiw! 27e Jaargang. No. 8014 WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1909 ABONNEMENTEN ADVERT ENT 1Ni PER drbb maandbni EÖL'- 5/ W Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het ArrondlscsmenJ Voor Haarlem I I1-29 Haarlem van 1—5 regels /t*—, elke regel meer a tii Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)}-30 Advertsntien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! franco per post door Nederland 1.65 J1l3Ï 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant O^SeSd ZoSgsblad, Voor Hnrico 03?tf Redactie en Administraties Groote Houtstraat de omstreken en franco per post 0.45 r x totercommsn^ Telefoonnummer der Redactie 800 en der Administratis 724 Uitgave der Venaaotecöap Loarens Coster. Birectesr J. C. PEEREBOOSi Drukierij: Zclder Buifenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad i3 uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN* EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 12 AUGUSTUS. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 2—3 uur. Brongebouw: Concert Haarlemsch Muziekkorps, 8 uur. Soc. Vereeniging: Alberts Irères, bioscoopvoorstelling, 8 uur. Zandvoort, Concertzaal Groot Bad huis: Concert „Onder Ons', te Haar lem, 8 uur. Stadsnieuws Om Ons Ileen. In hot Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Nog eens de Halzen-quaostie" in de rubriek Om Ons Heen. loniflginnefeest 1809. Terwijl Haarlem ex eigenlijk nog niet aan dacht feest te gaan vieren de Julianafeesten zijn ook nog maar pas van onlangs heeft het volijverige Koninginnedag-bestuur al weer plannen uitgebroed om aan het eind van de maand op den jaardag der Koningin een mooi feest te heb ben. Want een mooi feest moet 't worden, merkte de voorzitter, de beer G. B. Crommelin, gisteravond op. En in derdaad, wanneer de plannen door gaan kunnen, dan zal het op 31 Au gustus weer een dag van jolijt wor den. Maar zal het feest slagen, dan is ex medewerking noodig, medewer king van velen. De heer Orommelin .wees er gisteravond op, dat die menwerking van allen zulk een ver blijdend verschijnsel is. Straks stond men bij de Kamer-verkiezingen tegen over elkaar en thans weer naast el kander, nu 't Koningin Wilhelmina geldt. De hear M. H. Binger ontvouwde daarop het plan, dat nog de goedkeu ring van het Gemeentebestuur be hoeft. De feesten worden begonnen met klokgelui en carillon-gespeel. Dan trekken de schoolkinderen naar het Haarlemmerhoutpark, waar Koninginnedag een feestterrein heeft gevonden in een land van de „Sier- kan", bij de villa van den heer Buma. De kinderen maken deels een wa tertochtje op het Spaarne, deels wor den ze bezig gehouden op de te bou wen tribune, met het kijken naar waterpolo en hinderniszwemmen. De muziektent van Koninginnedag drijft den heelen dag in het Spaarne. Een andeire muziektent komt op de Groote Markt. Daar begint des mor gens een festival voor muziekkorpsen uit Noord-Holland. Te kwart over éénen is er kerkcon- eert, dat dit jaar bijzondeir fraai be looft te worden. De namen der mede werkenden luiden: Orelio, De Vos, ,Van Duinen en mevr. Engelen Se- .wing. Daarna wordt op de Markt het fes tival voortgezet. Op het Spaarne wordt een gondel tocht met versierde vaartuigen uitge schreven. Bekende zwemmers worden ultgenoodigd, om hun kunst te too- nen; een pantomime wordt uitge voerd. Des avonds weer muziekfestival. Het feestterrein in den Ilout wordt electrisch verlicht. Op 't Spaarne: gondeltocht voor verlichte vaartuigen en bioscoop-ver tooning op het water, iets wat nog nimmer werd vertoond. Eindelijk wordt de beslissende Strijd tusschen de muziekkorpsen ge bonden. Door de stad gaan 's middags en 'e avonds muziekkorpsen rond. Volgaarne schrijven we een woord tot opwekking om deel te nemen aan den gondeltocht. Zulk oen waterfeest geeft een bijzondere bekoring. Het uitstekend voor dat doel geschikte Spaarne met zijn mooie kiekjes in de bochten leent zich bijzonder voor dit doel. En wanneer het weder zoo blijft jtanhouden, als op dit oogenblik, zal 't een prachtige avond kunnen wor den. Maar alleen dan, wanneer velen meedoen. De stoomboot-maatschappij van den hear Bus stelde haair booten be schikbaar. „Het Spaarne", „Gremer" en „De Jonge Batavieren" doen ook mee. Dat zijn dus al een paar aardi ge groepen. Inschrijvingen moeten gezonden worden aan het bestuur van de Roei en Zeilvereeniging „Het Spaarne". Vechtpartij ln de School steeg. Gisterenavond zeven uur had in de Zuider Schoolsteeg een hevige vecht partij plaats, waarbij het zoo ruw toe ging, dat een persoon verscheidene verwondingen kroeg en zijn gezicht zoowel als zijn kleeren met bloed be vlekt werden. De man werd door de politie ontzet. Tot zoover onze berichtgever. De toestand daar ter plaatse is inder daad meer dan erg, en zal niet beter worden, vóór de z.g. vaste politiepost daar een vasto standplaats krijgt bij de samenvloeiing der Schoolstegen, en niet bestaat uit een in de Jans straat loopenden agent. Gedurende de kermisweek gebeur de het, dat er vier vechtpartijen op één dag voorvielen, waarbij bij twee het mes werd getrokken. Naar buiten. Zaterdag vertrekken wederom een aantal schoolkinderen voor 4 weken voor gezondheiid naar Egmond aan Zee. Typ. Studiekring IIaarlem. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van bovengenoeanden kring werd tot 3en bestuurslid gekozen de lieer Kion, zoodat het bestuur thans is samengesteld uit de heeren Ph. A. Verhoog, voorzitter, M. H. Groenen- daal, secr.-pennlngm., en C. Kion, bi bliothecaris. Tui n-con c er t. In het laatst dezer maand zal de muziekvereeniging „Lauren9 Jansz. Coster", directeur de heer Kerkhoff, een concert geven dn den tuin der So ciëteit Vereeniging, alwaar de con coursnummers worden ten gehoon gebracht, waarmede zij een len prijs te Zandvoort behaalde. Koloniaal Museum. Verschenen is het bulletin van het Koloniaal Museum alhier, bevattende het jaarverslag over het jaar 1908, met bijlagen. Het Koloniaal Museum is in 1908 bezocht door G817 personen, waarvan 1080 betalend. Onder de bezoekers be vond zach de Sultan van Assahan, die verrast was, in dit museum zoovele en zoo schoone Indische zaken bijeen te zien. Hot aantal leden en begunstigers be draagt 204. De boekenverzameling werd door talrijke aanwinsten uitgebreid, en het museum met eenige belangrijke aanwinsten verrijkt. In het afgeloopen jaar werd vol daan aan 84 aanvragen om verzen ding van een verzameling koloniale producten voor aanschouwelijk on derwijs. In 1908 werden vijf voordrachten gehouden. De ontvangsten dat jaar bedroegen 10255,77 1/2, de uitgaven /16239.311/2 zoodat een voordeelig saldo aanwezig is, groot ƒ16.40. De begrooting voor 't jaar 1909 be draagt 15440, GO 1/2. H o o i n o o d. De hooibouw is ia ons land schaars in sommige streken bijna totaal mis lukt, zoodat veehouders zich hierover ernstig ongerust maken. Om in eventueele behoefte hierin te kunnen voorzien, heeft zich een com binatie van vier heeren gevormd, om Amerikaansch hooi in te voeren. Reeds is een deskundige overgesto ken, van wien bericht ontvangen is, dat hij goed geslaagd is. Hij moet n.l. een goede kwaliteit, waarin nog al klaver is, gevonden hebben. Binnen korten tijd wordt het eerste schip verwacht NEDERL. MAATSCHAPPIJ TOT 1IET VERRICHTEN VAN MIJN- BOUWKUNDIGE WERKEN. In de gister gehouden buitengewo ne algemeene vergadering van aan deelhouders werd de statutenwijzi ging betreffende de uitbreiding van het maatschappelijk kapitaal van 750.000 tot 1.500.000 goedgekeurd en aan het bestuur machtiging ver leend ééne serie aandeelen groot 150.000 uit te geven op een door het bestuur nader vast te stellen koers, met recht van voorkeur voor de aan deelhouders en houders van winstbe wijzen.- Booglampkoplicht. Het voornemen bestaat een adres aan de Regeering te zenden, om maatregelen te treffen, tegen het ge bruiken van booglampkoplicht aan de wagens dei' E. S. M. op den weg HaarlemAmsterdam. Kermisgift. De kermlsv'akgenooten hebben den heer W. B. Guskens een bedrag van ƒ9 gezonden ten bate der koffie- en brood ui tdeeling. Militaire Zaken, De miliciens van de lichting 1902 zijn heden bij het 10e regiment infan terie alhier voor herhalingeoefening onder de wapenen gekomen. De milicien A. v. H. van het 10e re giment infanterie is door den krijgs raad to Haarlem veroordeeld tot een maand militaire detentie, wegens le desertie in tijd van vrede. Een uitstapje. Hedenmorgen vertrokken onder ge leide van eenige Heilssoldaten een troep kindexen van den Liefdebond van het Leger des Heils per electri- sche tram naar Zandvoort om daar den dag genoeglijk door le brengen. Examens hoofdacte. Haarlem, 9 en 10 Augustus. Geëxa mineerd 12 mannelijke candidaten. Geslaagd de heeren R. Dhondt, te 's-Gravenhage Tb. J. Hout en P. A. H. Janssen, te Alkmaar. Examens. Geslaagd voor hoofdacts P. Win kel "Voor L. O. Engelsch Mejuffr. ,W. A. Luyten. Voor L. O. hand teekenen: N. Kraak man, A. F. v. d. Meyden en K A. v. Ommen, allen uit Haarlem. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. SCHOTEN. Brandweer. Hedennacht werd een brandspuit oefening gehouden door de vrijwillige brandspuit. Men wilde eens zien, hoe lang het duren zou, vóór men water kon geven. De brand werd voorge steld te woeden op het voetbalterrein Haarlem, hetgeen niemand der leden wist. Na 32 minuten werd op dezen grooten afstand water gegeven. De brandmeesters waren op bet ter rein aanwezig en spraken hun tevre denheid uit. HAARLEMMERMEER. Dinsdag jl. had te Hoofddorp de keuring plaats van de afstammelin gen van den bekenden hengst „Fleed- wood". Aangevoerd 14 merriën met veulens. 6 werden waardig gekeurd voor een premie ad 25. Ook werden aangevoerd 8 merriën ter keuring van 11/2 jaar, waarvan 3 eenc premie kregen van 25 gulden. Op het terrein werden van de pre- miewaardigen photo's genomen. Den werkman H., wonende aan den Ringdijk bij Hillegom, werd Dinsdag middag een portemonnaio met pl. m. 20 ontrold. De vermoedelijke dader is een zwervend persoon, waar hij een eind weegs was mede geloopen en waarmede hij op eon gegeven oogen blik ln aanraking kwam. Toen H. het bemerkte, was er reeds bijna een uur verstreken, zoodat, on danks alle nasporingen per rijwiel door hem gedaan, bedoeld persoon niet meer werd aangetroffen. Een wagen geladen met zakken bloembollen en een paar ijzeren ploe gen, kantelde aan den IJ weg, door het breken van een der achterwielen. De wagen met inhoud kwam ln de sloot terecht, waarbij het voertuig bij na geheel vernield werd. De voerman bekwam geen noemenswaardig letsel. De schade Is nog al groot. Goed afgeloopen. Een arbeider van den landbouwer v. d. S., die met eon boerenwagen langs den Lisserweg reed, bekwam een ongeval, dat betrekkelijk goed af liep. Het paard sclmok en ging opeens op hol, zoodat bedoelde arbeider bij een draaiing van den weg, van den wagen afslingerde en onzacht op den harden weg terecht kwam. De wagen kwam tegen een boom terecht en wérd aanmerkelijk beschadigd. Hoewel de bestuurder eenige kleine wondjes had opgeloopen, kwamen er overigens geen ernstige ongelukken voor. IJMUIDEN. Aanvaring. Door een alhier binnengekomen ha- ringlogger wordt gerapporteerd, dat de bomschuit K W 28 door een Engel- schen stoomtrawler I3 overstoomd en gezonken. De naam van den trawler is nog onbekend. Deze heeft de be manning van den bom overgenomen en koers gezet naar Grimsby. ZANDVOORT. 25-Jarig Jubileum. Voor hef. jubileum op Vrijdag 13 Augustus van den heer J. P. de Klerk, stationschef alhier, Is door ingezete nen en badgasten een commissie ge vormd, om den jubilaris een hulde blijk aan te bieden. De Staatscourant bevat de statuien van de Naamlooze Vennootschap Zandvoartsche Courant, te Zand voort. De vennootschap hoeft ten doel het exploiteeren van het te Zandvoort versohijnend blad „De Zandvoortsche Courant". Benoemd zijn tot directeur, de heer P. Lambert us de Vries, en tot com missarissen de heeren: baron Collot d'Escury, II. Schuurman, en J. Vrie- sendorp. Het kapitaal der vennootschap be draagt 8500, verdeeld in 34 aandee len, ieder groot 250, welke op heden allen zijn geplaatst en volgestort. Door den aandeelhouder den heer P. L. de Vries wordt in de vennoot schap gebracht het uitsluitend recht tot uitgifte der Zandvoortsche Coh- rant met al hetgeen daartoe behoort. WETTELIJK VASTGESTELD SLUITINGSUUR. (Zie ook ons vorig nummer). De beer M. H. G. Th. Fiedeldy Dop herinnerde aan de enquêtes te Am sterdam en elders in zake vervroegde winkelsluiting gehouden, alsmede aan het standpunt, door het Midden standscongres van 1905 aangenomen, waaruit volgens 6preker gebleken is, dat een zeer groot aantal winkeliers vóór wettelijke sluiting, ook bij ge meentelijke verordening. Is. Vervolgens schetste de heer Dop de voordeelen, voor den winkelier in be perking van den winkeltijd gelegen. Hij zal zich meer kunnen wijden aan zijn ontwikkeling, en ook de Midden standsbeweging zal er door gebaat worden. Hygiënische, ethische en economische belangen zijn met die winkelsluiting gemoeid. De kleine winkelier jal in de eerste plaats van een wettelijk sluitingsuur profitee- ren, en dat zij zeiven overtuigd zijn van de wenschelijkheid van een sluitingsuur, blijkt dat ln een enquê te, ingesteld in een der buitenwijken, 1002 zich tegen, maar 1739 vóór een sluiting verklaarden. Mon wil een 9-uur-sluiting bij Rijks wet, geldend voor het heele land. Vóórdat liet zoo ver is. zou de zaak alvast bij gemeentelijke verordening geregeld kunnen worden voor ©ene bepaalde stad. Spreker gelooft niet, dat door ver vroegde sluiting het debiet zal ver minderen. Het publiek zal eenvoudig zijn inkoopen vóór negen uur doen. Ook de vrees voor verplaatsing van den handel in levensmiddelen naar de café'8 deelt spreker niet. Wie nu niet 's avonds naar een restaurant gaat om iets te nuttigen, zal het na de 9-uur-sluiting ook niet doen. Het zelfde geldt voor de sigaren. De heer Dop eindigde met te zeggen, dat de strijd voor vervroegde winkel sluiting er een is voor meer ont wikkeling, beschaving, ontspanning en geluk. De heer L. Salomons schetste uit voerig het ontstaan van het nationaal comité tegen wettelijke winkelslui ting, en van de Vereeniging van Am- sterdamsche Winkeliers, met het doel Bevordering van het vrije winkelbedrijf. Daarbij verklaarde spreker, dat de winkeliers in het algemeen voor zich de vrijheid op- eischen te arbeiden, zoolang zij dit voor hun bestaan noodig achten, zon der sluitingsdwang. Volgens den heer Salomons kan een sluitingsuur wel degelijk door het particulier initiatief tot stand gebracht worden. Dat heb ben de barbiers bewezen, terwijl voorts in de hoofdstraten de winkels thans omstreeks half tien gesloten worden, wat vroeger om elf uur ge beurde Door staalsvoogdij wil uien, .volgens spreker, een nijvere klasse van bur gers den weg afsnijden om door eigen inspanning vooruit te komen. Er is wel degelijk nadeel van wette lijke sluiting te wachten, vooral voor den klein-winkelier. Het gaat niet op, te zeggen, dat het publiek zijn inkoo pen nu wel vóór negen uur zal doen. Er wordt namelijk zeer veel gekocht door de aantrekkelijkheid der étala ges, zonder dat men vooruit voorne mens was iets te koopen. Wanneer allen, dus ook de klein- winkelier. op hetzelfde uur moeten sluiten, zal het publiek, dat tot dus ver bij den klein-winkelier koopt, om dat de groote magazijnen vroeger ge sloten zijn, dan voor een groot deel zijn inkoopen gaan doen in groote magazijnen, waar meer keuze is. Spreker eindigde met een opwek king, om den strijd tegen een wette lijk sluitingsuur te blijven voeren in het belang van den middenstand. Repliceerend, wees de heer Dop er op, dat tot dusver geen enkele poging, om door het particulier Initiatief de winkelsluiting te regelen, geslaagd is. Vraag er de barbiers maar eens naar. Tegenover het door den hée'r Salo mons aangevoerde bezwaar stelde de heer Dop dat van den groot-winke lier, die bang is, dat het publiek bij wettelijke sluiting bij den klein-win kelier in zijn buurt zal koopen. Koo pen op etalage komt voor, maar zou het zooveel verschil maken, of de win kels om elf. dan wel om negen uur gesloten worden Daarna werd de vergadering geslo ten. GEMEENTERAADSVERKIEZING IN AMSTERDAM VI. Bij de gistei-en gehouden verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad in district VI, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Ruys, zijn uitgebracht 3666 geldige stemmen. Daarvan verkregen de heeren dr. P. C. F. Frowein (soc.-dem.) 187, mr. G. T. J. de Jongh (vrijz. dem.) 779, Jac. Polak (lib.) 563 en mr. S. de Vries Czn. 2137, zoodat bij eerste stemming gekozen werd dé heer Mr. S. DE VRIES Czn. VEREENIGING VAN DEURWAARDERS. De Vereeniging van deurwaarders bij de verschillende rechtscollegiën in Nederland houdt hare algemeene ver gadering op Zondag 22 Augustus a. s. te Arnhem. Tot de punten van behandeling be- hooren verschillende mededeeliugen en besprekingen op de betrekking van deurwaarder toepasselijk, o. m. of het gewenscht is a. te komen tot het doen van een examen, om te kunnen worden be noemd tot deurwaax-der en b. pogingen aan té wenden om betaling te verkrijgen voor het dienst doen bij strafzittingen en bij rechter commissarissen en voor het uitbren gen van pro-deo exploiten. VERGUNNINGEN IN STATIONS WACHTLOKALEN, ENZ. De Minister van Binnen!. Zaken heeft de volgende missive aan de Ged. Staten ln de verschillende provincies gezonden. Ingev. Art. 67 der Drankwet verval len op 1 Mei 1910 de vergunningen, verleend v. d. verkoop van sterken drank ln het klein ten dienste van het publiek bestemde localiteiten van openbare middelen van vervoer. Het is le verwachten, dat, voor vele dier localiteiten dispensat1© zal wor- deu gevraagd, voor zooveel noodig, van de bepalingen van het K. B. van 7 Febr. 1906, gewijzigd bij K. B. van 25 Mei 1909, ten einde verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anders dan sterken drank, le kunnen bekomen. Opdat op het vermoedelijk aanzien lijk aantal dispensatie-verzoeken zoo tijdig zal kunnen beschikt worden, dat stoornis in het bedrijf worde voor komen, zoude ik gaarne zien, dat aan do Gem.-besturen in Uw gewest door Uw college werd verzocht, de eige naars of bestuurders van bovenbe doelde localiteiten uit te noodigen c. q. hunne adressen zoo spoedig moge lijk, in elk geval vóór 1 Nov. a, 8. in te zenden. MISHANDELING VAN POLITIEBEAMBTEN. Bij den secretaris van den Bond van Gemeeutepolltiebeambten in Ne derland is van den Minister van Jus titie het volgend schrijven ingeko men De Minister van Justitie, Gezien het adre$ van den Bond van Gemeente-politiebeambten in Neder land, gevestigd te Leiden, geteekend November 1908, houdende verzoek om maatregelon te nemen, opdat de po litiebeambten niet meer, zooals thans in zeer erge mate zou plaats vinden, dagelijks bloot staan aan tegen hen gerichte feitelijkheden welke een ge volg zouden zijn van de huns inziens op de delinquenten toegepaste straf maat, terwijl tevens de verzekering wordt uitgesproken, dat een gevoel van ongerustheid en onveiligheid van dag tot dag toeneemt bij de politiebe ambten, die veeltijds onvoldoende zouden zijn gewapend en onvoldoende door de wet zouden worden gesteund; Gelet op de ingewonnen ambtsbe richten Geeft aan requestrant te kennen, dat do regeering te veel doordrongen is van het gewicht der aangelegen heid, welke in het adres werd ter sprake gebracht om niet aanstonds, voor zooveel ln haar bereik ligt, naar middelen uit te zien, waardoor aan de geuite klachten zou kunnen wor den tegemoet gekomen, bijaldien de ze door den algemeenen toestand In derdaad gerechtvaardigd zouden blij ken te wezendat evenwel een uitge breid onderzoek niet heeft kunnen aantoonen, dat de bedoelde klachten anders dan van meer of minder plaat selijken aard zijn, zoodat voor het treffen van bijzondere maatregelen geen noodzakelijkheid aanwezig kon zijn. RECHTSTOESTAND BURGERLIJKE AMBTENAREN. De Bond ter verkrijging eener wet telijke regeling van den Rechtstoe stand der Burgerlijke Ambtenaren zal zijn jaarlijbsche algemeene vergade ring houden op Zaterdag 25 Septem ber te Amsterdam. Daarin zal de verkiezing plaats héb ben van een nieuw bondsbestuur van 5 leden. (De aftredenden stollen zich niet herkiesbaar). Verder staan o. m. de volgende pun ten op de agenda: n In den openbaren dienst is werk staking niet toelaatbaar. b. Aansluiting van vereenigingen uit den openbaren dienst bij strijd ver eenigingen uit het vrije bedrijf is af te keuren. c. Elke beperking van het stakings recht en van het vereenigingsrecht der ambtenaren is af te keuren, in dien niet meteen een wettelijke rechts toestand-regeling den ambtenaren afdoende waarborgen tegen willekeur verschaft. DE BRAND TE RAAMSDONKS. VEER. Nog enkele bijzonderheden over den geweldigen brand, die, als gevolg van een ontzettend on weder, Zondag te Raainsdonksvcer woedde ln enkele oogenblikken breidde de brand zich naar beide zijden uit, de grootendeels rieten dakbedekking bracht de langtongige hooivlammen geleidelijk over van het eene perceeL naar het andere. De met pannen ge dekte huizen konden op een enk«l na zich onmogelijk handhaven te midden van zoo'n verschrikkelijke vuurzee. Ieder redde wat hij kon, doch veel was onmogelijk bij zoo'n woedend snellen voortgang. Jammerende vrou wen met de schreiende, klagende kin deren vastgeklemd om den hals zoe ken behoud in den polder. Mannen zitten wezenloos onder het knetteren de dak. Sommigen moeten met ge weld naar buiten gevoerd worden. Bedden wat er te redden valt. De een met een goedgevulden geld zak, de ander met een waardelooze vogelkooi, of een kreupelen keuken stoel, zonder eenig overleg greep men wat er voor de hand lag of stond. Aandoenlijke tooneelen 1 Een vrouw heeft een kindje verlo ren eenige dagen terug, 't lijkje ligt te midden van den matten schijn van enkele trillende kaarsjes. En daarbo ven knettert en knapt alles in den fei len brand. Het lijkje is vergeten Maar de moe der komt tot bezinning 1 De moeder 1 E11 zij rent het brandende huis in en redt haar doode kindje. Zij jubelde nog van blijdschap. Even daarna stort het dak in Een kreupele redde er velen De infanterie uit Geertruiden berg was heel gauw ter plaatse. En zij heb ben zich geweerd 1 Viel met de enkele spuiten, die door de ob het water uit do haven niet konden ophalen en hot dus uit den polder moest pompen, weinig uit te richten, de brand werd toch gestuit. De kom van het dorp werd beschermd. Telkens werden on der aanmoedigende hoera's de muren omvergehaald en de vlammende Jiool- hoopen bespoten. Do brand woedde van 9.45 tc< diep in den nacht en nog ligt de boel te smeulen en te knetteren. 42 gezinnen zijn getroffen, juist de armst en der armen waren niet ver zekerd. Het is een zware slag. De schade wordt geraamd op 400,000 A 500,000 gulden. De burgers en landbouwers waren verzekerd, doch vele armen, die niet geassureerd waren, hebben liet weinige, dat zij be zaten, verloren. Gelukkig zijn geen persoonlijke ongelukken yoorgeko» MIDDENSTANDSTENTOON STELLING. Door het uitvoerend comité van dt Mlddenstandstentoonstelling te Am sterdam werd gisterenavond bij mon de van den voorzitter, den heer J. S. Meuwsen, in de tuinzaal van het Pa lels voor Volksvlijt aan exposanten bekend gemaakt de beslissing dor Jury. Toegekend werden eerediploma's

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1