HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Binnenland FEUILLETON De rooüe in Gevaar. WOENSDAG 11 AÜGD8TCS 1809 OM ONS HEEN 077. Rog eens de Halsen^gnaestle. In de laatste Raadsvergadering is voor kennisgeving aangenomen de mededeeling, dat bij B. en W. het bekende rapport Yan de Commissie is ingekomen. Daarmee is evenwel het past hier, fijn te onderscheiden het rapport zelf niet voor kennisge ving aangenomen en zal het dus, on der den een of anderen vorm, van daag of morgen, op de agenda voor de Raadsvergadering worden geplaatst. Of dit gauw zal geschieden, of nog een poosje moeten wachten is niet met zekerheid te zeggen. En het is, ik wil het erkennen, ook wel moeilijk daarover te beslissen. Zeker, de Raad kan eiken Woens dag, die hem behaagt, een uitvoerig debat gaan opzetten over de techni- scho quaesties. die met dit onder werp in verband staan en het gedeel telijk beheerschen. Uren en uren kunnen worden volgepraat over wat do Commissie had moeten doen wat de heer Vos had mogen laten en omgekeerd. Een debat, waarvan ik gerust zeggen durf, dat het de minste waarde zal hebben, omdat in den geheelen Raad geen enkele deskundige zit. Dat een beetje teeke- aen en copieeren iemand niet het recht geven, in dergelijke aangelegen heden met beslistheid op te treden, is nu toch wel overtuigend gebleken. Wanneer da Commissie dan ook niets anders gedaan had, dan een rapport uitbrengen, zou het heele de bat daarover in den Raad uit een verlegen stilzwijgen kunnen be staan. Maar er is iets anders, er is iets meer. Do Commissie heeft den wensch te kennen gegeven, dat or een direc teur zal worden benoemd, daarover nu kan niemand dan da Raad een besluit nernen. En nu is het stellig onder de gegeven omstandigheden een aanlokkelijk voorstel. Afgezien van de waarde van zoo'n leiding op zich zelf, kan ik mij voorstellen, dat de verschillende autoriteiten, die zich voor het welzijn van de Halsen min of meer verantwoordelijk gevoe len, die verantwoordelijkheid wel op een ander willen overdragen. Tot die autoriteiten behoort ook de Raad, die als bestuur der gemeente toch op den loop van zaken wordt aangeke ken. Vandaar dat ik bij hat College wel sympathie voor het voorstel ver wacht, maar wanneer liet dezer da gen in behandeling komt, vermoed ik dat de Raad er een vreemd gezicht tegen trekken zal. Moet er nu, op dit oogenblik, ter wijl ieder gevoelt, dat de schilderijen eigenlijk maar in een doorgangshuis zijn, waar ze door den groei van de gemeente-administratie, uitgedrongen worden, moet er nu tot de benoeming van een directeur worden besloten Iedereen gevoelt wel, dat zoo'n plan op zichzelf geen reden van staan kan hebben. Nauwelijks heeft een van de leden het woord d i r e c- t e u r in den mond genomen of aller gedachten moeten blijven hechten aan de herinnering, dat er nog al tijd plannen in de lucht hangen voor den bouw van een nieuw museum. Het oude Weeshuis op 't Heiligland, voor zoover het dan zal blijven staan, wacht zijne nieuwe bewoners en nog al tijd gaan er stemmen op, die een heel nieuw gebouw verlangen, vrijstaand op het Lakenkoopersveld of bij de Raaks. Zoodra do directeur dus ter sprake komt, spreekt de Raad vanzelf ifteer over bet nieuwe museum. Zon der het een is het ander niet denk baar. Want voor de quaestie van het ge bruik van copaïva of geen copaïva, over de vraag of alleen met alcohoL dampen geregenereerd moet worden of niet, zal de Raad wel geen oordeel kunnen hebben. En als men er toch over praten wil, kan Ik als nieuwtje meedeelen, dat de lakstoker een ver nis kan maken, dat nooit meer van de schilderij af te krijgen is. Als leek zou je denken, dat dit nu Juist de idea le vernis moest wezen, maar dat Is juist, naar twee schilders mij verteld hebben, niet het geval. De vraag is dus of men met het be spreken van het rapport der Commis sie (en het voorstel tot benoeming van een directeur) zal wachten tot de nieuwe plannen Yoor een schilderij museum gereed zijn of anders dat de bespreking van het rapport zal die nen als eene gelegenheid, om opnieuw den museumbouw ter sprake te bren gen. De lust om een nieuw museum te bouwen, is bij vele leden van den Raad niet groot. De tijden zijn er niet naar, om een uitgaaf van tonnen, die in fl- nancieolen zin volslagen improduc tief is, met ingenomenheid aan te dur ven. Allerlei menschen van elders, die met groote beslistheid verzekeren.dat Haarlem zijn Halsen in een waardig museum moet onderbrengen, hebben gemakkelijk praten. Zoo heb ik ook wel eens een juffrouw hooren zuchten over het oude wintermanteltje, waar- In haar buren nog maar altijd hun dochtertje lieten rondloopen, maar de ouders van 't schaapje wisten wel waarom ze geen nieuw kochten. Afgescheiden van de fatsoensquaes- tle, die in *t voorbijgaan gezegd de menschen het liefst op de proppen brengen ten opzichte van andermans verplichtingen kan de toestand in 't stadhuis evenwel zoo niet blijven. Er is een volslagen gebrek aan kantoor ruimte, dat tot de malste moeilijkhe den aanleiding geeft Daarover zijn allen het roerend eens. Over de vraag, hoe die verholpen moet worden niet En nu kan men wel zeggen, dat inder tijd do meerderheid van den Raad be- Wcftahuis op 't Hei- Staalsgezag over, onze kunstschatten te verlangen, is me een raadsel. Uit de historie van do laatste maanden ts immers juist gebleken, hoe nuttig de vrije critiek werken kan. Welnu, zoo dra er een Staats-Kunstgezag zal we- zenA is het roet die critiek gedaan. De Staat heeft, bij vele goede hoedanig heden, deze noodlottige eigenschap, dat hij altijd gelijk heeft Het is mij volkomen onverklaarbaar, dat Prof. Dake naar zulk een Staatswijsheid kan heensturen, tenzij hij inderdaad meenen mochtt dat die ook altijd de ware wijsheid zal zijn I En dat kan Ik moeilijk van Z.Hooggei. denken. Officieele kunstvoorschriften, offi cieels kunstrichting, officieel kunstge- zag.... 't Is om van te rillen I J. C. P. Haitefilandsch OverzidL logenheid terugtrok, dan heeft hot zulks niet gedaan om zich thans wear er in te mengen. Alles wat de bijzon dere aangelegenheden van Kreta aan gaat behoort tot de bevoegdheid der beschermende mogendheden, die moe ten zien, hoe zij voor den verwarden toestand een bevredigende oplossing kunnen vinden. Daarbij spreekt het van zelf. dat Duitschland, en, zooals men er bij kan voegen, ook Oosten- rij k-Hongarije uit eigen aandrift steeds alles zullen doen om de zaak van den vrede te dienen. Dat zal te beter kunnen geschieden, wanneer zich, waaraan men niet behoeft te twijfelen, de bemoeiingen der be schermende mogendheden In dezelfde richting bewegen." De Turksche Kamer weigerde het aanvullingscrediet van 507.000 T.p., door den minister van oorlog aange vraagd Moet dit beteekenen, dat de Turk sche volksvertegenwoordigers geen buitengewone maatregelen willen no men met het oog op de Kretenser quaestie Dat zou een goed teeken zijn. DE HOOGE POLITIEK IN DEN BALKAN. Aan het dreigende oorlogsgevaar tusechen Turkije en Griekenland zijn al weer gewoon geraakt Het spreekwoord zegt immers, dat men op den duur aan alles gewent 1 Door vroegero ondervindingen wijs, zullen we ons dan ook niet zoo gauw bang laten maken. Wanneer men zich toch in gemoede afvraagt,,ia de quaestie zóó belangrijk, dat het per se op een oorlog moet uitdraaien dan kan t antwoord gelukkig neen zijn. Al de drukte, die nu weer in den Balkan gemaakt wordt, doet denken aan een kornedievertooning. Een echt staaltje van hooge politiek zóó hoog, dat een gewoon sterveling, niet diplomatisch aangelegd, er op ;een stukken na bij kan 1 Er wordt weer duchtig gewerkt met ultimatums, nota's en vriendschappe lijke raadgevingen. Turkije deugniet, die een oorlogsvuurtje wil stoken en alle airs aanneemt, of de zieke menschen" nu o zoo graag wil len gaan vechten. Op hoogen toon wordt aan Griekenland geschreven, dat deze van de Kretenaer-idealen ge heel en dadelijk afzien, en Turkije in alles zijn zin moet geven. Griekenland kaatste den bal heel handig terug, bewerend we mengen ons niet in de binnenlandsche aange legenheden van Kreta. De vier be schermende mogendheden hebben te beslissen wat er met het eiland moet gebeuren en wij zullen ons bij dit beslu't neerleggen. Met deze boodschap zijn do Turken heelemaal niet in hun schik. Ze heb ben een gruwelijken hekel aan de bemoeiingen der groote mogendheden maarze moeten er wel rekening mede houden. Daarbij komt nog, dat deze beschermende mogendheden een dringende nota aan Turkije gezonden hebben, om vooral tot kalmte en min der oorlogszucht aan te manen. En om liet spel te volmaken, komt ook gelijke boodschap van Duitschland, Rusland en Oosten rij k-IIongarije. Turkije heeft dus alles tegen zich. Daarom zal het wel verplicht zijn, eenige toontjes, of misschien wel een heel octaaf, lager te gaan zingen, j Want Turkije zal toch met geheel Europa willen tasten I Intusschen duurt het zenden der nota's geregeld voort. Turkije liet aan Griekenland weten, dat het ant woord onvoldoende werd geacht. Daarop is nu een nieuwe nota geko men, waarin Griekenland aan Tur kije belooft, pogingen in het werk te stellen, om aan die Ottomaanscho eischen voldoening te geven. Uit al deze nota's blijkt, dat er bij allen het verlangen bestaat, om er zonder een oorlog af te komen, en nu al dat diplomatieke geharrewar in 't leven geroepen wordt, om schijnbaar eeu goed figuur te maken in dezen papieren oorlog. De geheele quaestie zal wel neer- was, dan de onlangs tot werkelijk staaWaad bevorderde Horting. de beruchte leider van de geheime Russi sche politie te Parijs. Zoo 't waar is, mag dit een hrutaal stukje genoemd worden l HET GESCHIL TUSSCHEN CHINA EN JAPAN. Op de Chineesche nota in zake den omhouw van den spoorweg van An- toeng naar Moekden. antwoordde Ja pan, dat hot meegaat met hei voorstel om den weg op normaalspoor te bren gen. Het drukte den wensch uit. dat de onderhandelingen over de ande re punten van het geschil te Moekden zullen worden hervat. De toestand wordt te Peking thans gunstiger ingezien. sloten heeft, hot Weeshuis op ligland te koopen met de bedoe ling, dat daarin het museum van schilderijen zou worden gevestigd, nog niet lang geleden hebben we kunnen opmerken, hoe gauw de Raad zijn eigen beslissingen vergeet, toen namelijk een besluit om de kantoren van de Lichtfabrieken in het huis aan de Kruisstraat te vestigen, eenvoudig weer werd afgestemd. Er zijn ook onder onze ingezetenen, die meenen, dat allerlei dingen moe ten blijven gebeuren In eene gemeen te, waar het belastingpercentage toi 4.9 geklommen is, maar dat daaron der het bouwen van een nieuw mu seum niet behoort. Zij zeggen, dat on der zulke omstandigheden ruimte voor secretariebureaux heel wat goed- kooper is te vinden, namelijk door het huren van een buis in de nabijheid van het stadhuis, of door het bouwen van een geschikt gebouw in den tuin van liet perceel aan de Kruisstraat Het is waar, dat daarmee dan geen nieuwe Raadszaal zal kunnen worden gebouwd, en dat de secretariebureaux zoodoende in tweeën zullen worden gesplitst, wat lastig is. Maar, zij, het is nu eenmaal zoo, dat men in moeilijke tijden iets van zijn wen- schen dient op te offeren en, niet kun nende krijgen wat men liefheeft, moet liefhebben wat men krijgen kan. Uit dit alles blijkt, dat den Raad nog vele moeilijke beslissingen te wachten staan, die er niet gemakke lijker op worden, omdat van buiten zooveel pressie uitgeoefend wordt. Uit naam van de kunst spreekt leder een woordje mee over wat Haarlem moet en zal doen. Met alle erkente lijkheid voor de ongevraagde adviezen geloof ik, dat we deze zaak zelf wel kunnen redden, en te meer, omdat die adviezen lang nieit altijd goed zijn doordacht. Hoe bijvoorbeeld Prof. Dake er toe komen kan, Juist nu een soort van Staalscontróle op, derhalve zeker zich indertijd uit de Kretenzer aange- DE STAKINGSBEWEGING IN ZWEDEN. De stakingsbeweging duurt nog on verminderd voort. Een der organisa- ie-mannen is naar Amerika vertrok ken om geldelijken steun voor de sta king te vragen. Men schijnt dus geen spoedig einde van de staking te ver wachten. Maandag zijn de Zweedsche bladen voor het laatst uitgekomen ook de socialistische, want liet stakingsco mité vond beter voor deze geen uit zondering te maken. Het zal echter gedurende de staking een afzonderlijk dagblad uitgeven, onder den naam Svaret (Het Antwoord de algemeene staking is het antwoord op cLo uit sluiting). Te Gothenburg maken de kranten zich sterk, te blijven verschijnen, zij het in kleiner formaat. Maandagavond was half Stockholm in donker. De arbeid aan gas- on clectriciteitsfabrioken kon dus zonder de stakers niet volgehouden worden. Een gerucht wil, dat in Engeland ..•eer dokwerkers aangeworven wor den om Zweedsche stakers te vervan gen. De Wilson-booten op Malrnö en Gothenburg varen met dubbele be manning om ginds met Iaden en los sen te helpen. EEN RF.DE VAN KEIZER WILHELM. Gisteren is do Keizer weer te Ho- hensvburg aan het feesten geweest. Ilct .belangrijkste is, dat do Keizer een rede beëindigde met den wensch, dat hem moge vergund worden, ook verder in vrede to re gee ren en het Rijk daardoor in staat te stellen in vrede voort te werken tot zijn bloei. Dat zij zoo I DE CRISIS IN DENEMARKEN. De Koning droeg aan Graaf Frys, lid van het Landsthing en leider der conservatieve partij, de vorming van het nieuwe ministerie op. Frys ver klaarde heden zijn beslissing te zullen mededeelen. DE ONGEREGELDHEDEN IN SPANJE. De rust is toch nog niet geheel te ruggekeerd. Uit Barcelona wordt althans meld, dat de kapitein-generaal l)lj manifest gedreigd heeft, een ieder te laten neerschieten, die arbeiders tot staken aanspoort, of anderszins de orde tracht te verstoren. Soldaten zijn bij de meeste fabrieken gepos teerd. Dit manifest is uitgevaardigd op het gerucht, dat er voor een algemee ne staking werd gewerkt, die dienen moet als protest tegen het gevangen houden van oproerlingen -in Mont juich. komen op een regeling, waarbij Kreta een beperkte zelfstandigheid krijgt, weer onder toezicht der mogendhe den. Dan kibbelt men nog wat over de vraagof de gouverneur een Turk, een Griek of een Franschman zal zijn, maar dat is ook al. Kreta zal nooit geheel bij Turkije worden inge lijfd, maar net zoo min bij Grieken land, want dit laat de onderlinge na ijver niet toe. Intusschen vindt de buitenlandsche pers aanleiding tot groote beschou wingen over de inmenging der mo gendheden, vooral over Duitschland. Officieus wordt die houding als volgt verdedigd ,,De beschermende mogendheden hebben de zorg voor Kreta op zich genomen en wanneer Duitschland DE OORLOG IN MAROKKO. Sinds eenige dagen ontbreken bij na berichten. Gebeurt er rond Me- lilla ook niets varmeldingswaards Dit betwijfelen we toch I VORSTEN OP REIS. Koning Edward verliet gisteren Londen met bestemming naar Ma- riënbad. De Prins van Wales en mi nister Asqulth deden hem uitge leide. De Russische keizerlijke familie van haar buitenlandsche reis te Pe terhof teruggekeerd. DE RUSSISCHE POLITIE. F.r wordt verzekerd, dat de leider van den veiligheidsdienst van den Tsaar, tijdens de bezoeken aan Cher bourg en Cowes, niemand anders Stadsnieuws ARR. RECHTBANK. UITSPRAKEN. A. S., arbeider te Maasdam, ver duistering, 5 maanden gevangenis straf. J. P. van den K., zondar beroep te Heemstede, verduistering, 1 jaar en maanden gevangenisstraf. F. G., timmerman te Keulen, dief stal, 4 maanden gevangenisstraf. Allen met aftrek der preventieve hechtenis. Faillissementen. Door de Arr. Rechtbank alhier, zijn op 10 Augustus 1909 opgeheven de faillissementen van L. van Kampen, broodbakker te Haarlem. J. W. Stevens, caféhouder te Haar lem. B. Wortman, stucadoor te LJmui- den, allen uitgesproken 13 Juli 1909. Rubriek voor Vragea Geabonaaerdetj tiabben bet Tourrecüi rragan op ▼•rschiiUnd gebiad, mits tooi ösantwoordiug vatbaar, iu ta ssadau by Oe llodaotie van üaorleiu'» Dagblad, Oroui. Hoatalraal <>8 Alia autwoorde;. wort'au ;eh«t»l kosUloo- gagoven cd, voor soovsel nuigaiijk U, d*c dag na ds insanding Aao vragau, dia uiti volledig naam s woonplaats van don iuaendvr vermelde wordt geen aandacht gesslioiiken. VRAAG. Mijn kanarievogels hebben veel last van luisjes. Kan u mij ook inlichting geven, wat er aan te doen is, daar vlierstokjes of tabakszand niet helpt. Zij krijgen elke week een schoon badje. ANTWOORD. Spuit de vogels in met insectenpoeder en geeft ze elke week een van luis gezuiverde schoone kooi. VRAAG. Ik ben gescheiden van ta fel en bed en heb drie kinderen, wel ke mij door de rechtbank zijn toege wezen. Kan mijn gewezen vrouw nog eenige rechten op mijne kinderen doen gelden, hetzij voor of na mijn overljjden ANTWOORD. Zij moet toestemming tot het aangaan van een huwelijk ver- ieenen, desnoods door toestemming van den kantonrechter te vervangen. Verder moeten oudera door hun kin deren worden onderhouden, indien zij behoeftig zijn. Ook erven de ouders mede van hunne kinderen, indien de zen vóór hen overlijden. Dergelijke rechten gaan door de scheiding niet verloren. VRAAG. Welken naam kan de vrouw nu voerenhaar eigen naam of naar huwelijksuaam en is het ver plicht zulke scheidingen in de cou rant te publiceeren ANTWOORD. De vrouw voert haar huwelijksnaam, want het huwelijk is uiet ontbonden. Het vonnis moet openlijk worden bekend gemaakt, anders kan het niet tegen dorden werken en is het dus voor derden, die mot de echtgenooten handelen, even goed alsof de schei ding niet bestond. VRAAG. Wanneer een zoon meube len van zijn ouders in bruikleen heeft, onder conditie hun daarvoor hu'sves- ting te geven, en wanneer de zoon de ouders de deur uüzet, hoe kunnen, zij dan hun meubelen terugkrijgen, als hij die niet geven wil (kosteloos?) AITWOORD. Zij zullen een eisch tot opvordering van hun eigendom te gen hem moeten instellen. Daartoe moeten zij zich wenden tot een procu reur, en wanneer zij de kosten niet betalen kunnen, zal die hun den weg wel wijzen tot kostelooze behande ling. ANTWOORD. Neen, ofschoon ont spanning van den arbeid moet wor den verschaft, kan daaruit het recht op vacant'© niet worden afgeleid. Dat zou bepaald bedongen moeten wor den. Uw overige vragen vervallen door dit antwoord. VRAAG. Heeft een dienstbode recht op oen kermisfooi en hoe is het met dagmeisjes, slagers en bakkers? ANTWOORD. Ofschoon het gebrui kelijk is om 5 percent van het loon als kermisfooi te geven, zouden wij toch het woord recht niet durven gebrui ken, maar indien de kermisfooi wordt gegeven (zonder beding) en de dienstbode die aanneemt, dan wordt de dienstbode geacht zich te hebben verbonden om tegen November niet op to zeggen. Een dagmeisje krijgt gewoonlijk ook een week loon als fooi. Ook slagers- en bakkersknechts hebben er graag een, maar van recht kan hier geen sprako wezen, daar deze personen niot tot ons in rechtsbetrekking staan. VRAAGWanneer een meisje iu bijzijn van getuigen zoodanig aange rand wordt, dat de sporen van ge weld eeuigen tijd daarna nog te zien zijn, kan dan <ïe aanrander vervolgd worden, of moet rij haar eigen rech ter zijn ANTWOORD. Niemand mag zijn eigen rechter zijn. U moet een klacht indienen bij de politie, met uitvoerige opgaaf van de bijzonderheden, waar onder de namen en woonplaatson van de personen, die als ooggetuigen het gebeurde kunnen bevestigen. Deze klacht kan mondeling of schriftelijk worden ingediend. VRAAG. Heeft oen dienstbode recht op een jaarlijkache vacantia? enz. HOFBERICHTEN. Bij het tentoonstellingscomllé te Gouda is bericht ontvangen, dat do Koningin-Moeder voornemens is op 2 Soptember de groote landbouwten toonstelling aldaar te bezoeken. PRINS HENDRIK TE FREDERIKSOORD. Prins Hendrik, die gisteren do plechtige herdenking van het 25-jarig bestaan der tuinbouwschool te Fredo- riksoord kwam bijwonen, arriveerde om 10 uur 35 met zijn adjudant per auto. Onmiddellijk na de komst van de» Prins werden de ambtenaren der Maatschappij van Weldadigheid door mr. W. H. da Beaufort voorgesteld. Voorts waren tegenwoordig de heer Talma, minister van Landbouw, Nij verheid en Handelde heer P. van Hoek, inspecteur van het landbouw onderwijs, en do hoer F. B. Löhnis, inspecteur van den landbouw, vroe ger directeur van Froderiksoord. Per rijtuig werd gereden naar do hoeve Willem 111, welke bezichtigd werd, evenals het aldaar samenge brachte stamboekvee. Hierna werd tot 1 uur een rijtoer gemaakt langs de versierde terreinen. Om 1 uur werd de lunch gebruikt in Rustoord II, waaraan door don Prins, zijn adjudant en verschillende andere hooggeplaatste personen werd deelgenomen. De officieele opening vau liet feest had om half drie iu de tuinbouw school plaats, waarbij de voorzitter commissaris der Maatschappij, mr. W. H. do Beaufort, een rode hield. Door den voorzitter der vereeniging van oud-leerlingen word den Prins een fraai gebonden gedenkboek aan geboden. Hierna bezichtigde de Prins den tuin met de broeikassen, waarna hij per auto weer naar Het Loo vertrok. Om zes uur werd een allegorische optocht gehouden, waarna aan de verschillende ambtenaren, leerlingen en verder porsoncel een diner word aangeboden, 's Avonds was er illumi natie. HET BEZOEK VAN DEN DUIT- SCHEN KEIZER AAN MID- DACHTEN. De dag ving Dinsdag op het kasteel aan met een godsdienstoefening, die door de keizerlijke familie en alle graven en gravinnen bijgewoond en door graaf Bentinck geleid werd. De familie Ben Li nek is naar 't Hbld. ver zekerd streng godsdienstig; eiken morgen vinden ten kasteele en Zon dags in de Ellecomsche kerk bijzon dere godsdienstoefeningen voor fami lie en personeel plaats. Half negen was op het slot de kerk dienst geëindigd. Het ontbijt word Naar het Engelsch, door Barones Orczy. 25) Chauvelin wist genoeg van den avontuurlijken aard van zijn tegen stander, om op dat punt eenigen twij. fel te voeden. Zelfs nu, terwijl hij met wangunstige bewondering keek naar de massieve, goed geproportioneerde gestalte van zijn aartsvijand, de slanke gespierde handen en vierkan te kaak, het lage, breede voorhoofd cu do diepliggende, half omsluierde oogen, wist hij dat in deze zaak, waarin Percy Blakcney blijkbaar zelfs met zijn leven speelde, de eenige aandoening, die hem werkelijk op dit oogenblik bezielde zijn hatrsbochtelij- ke liefde voor het avontuurlijke was. Ja 1 Sir Percy zou op het Zuide lijk bolwerk zijn, één uur na zonson dergang op_ den afgesproken dag, ongetwijfeld vol vertrouwen op zijn gewoon wonderbaarlijk geluk, zijn eigen tegenwoordigheid van geest en zijn groote geestelijke en lichamelijke kracht om te ontsnappen aan den val waar hij zich zoo bereid toonde in te loopen. Daar was geen twijfel aanWat kwamen er daarom de détails op aan Maar zelfs op dit oogenblik, had Chauvelin al een vast besluit geno men n.l., dat er op dien gewichtfgen dag niets aan het Lot zou worden overgelaten hij zou zijn slim men vij and niet alloen met slimheid, maar ook met macht begroeten, en als de geheele macht van het Republikoin- scho leger in het Noorden van Frank rijk voorhanden voor dit doel te krij gen was, dan. zouden de bolwerken van Boulogne omsingeld worden en er zou voor den brutalen Rooden Pimpernel geen kans overblijven om te ontsnappen. Ilier werd hij plotseling in zijn overpeinzingen gestoord door de <.#- gewekte stem van Blakeney. Monsieur Chauvelin, zei bij, ik vrees, dat uw gelukszon aan het da len is. Zooals u ziet, heeft het Lot zich weer ten mijnen gunste uitge sproken. Dan is het aan u. Sir Percy, antwoordde de Franschman, de voor waarden te noemen! waaronder wij zuilen vechten. Juist, Monsieur, u heeft gelijk, zei Sir Percy op luchtigen toon. Wer kelijk! Ik zal u niot met formalitei ten lastig vallen. Wij zullen vechten met onze jassen aan als het koud is en in onze hemdsmouwen ais de avond drukkend worm mocht zijn Ik zal geen eischen stellen over groe ne sokken of roode versieringen. Ik zal zelfs trachten twee minuten lang ernstig te zijn, mijnheer, en mijn ge heele aandacht bij deze zaak bepalen, om een heel aangename bijzonder heid voor dit duel te bedenken, die voor u aanneembaar is. Zoo komt de gedachte aan de wapens bij mij op, mijnheer.... Zwaarden, zal u zeggen, Mijnheer! ik zal mijn keus van voor waarden uitstrekken tot de twee wa pens in 't bijzonder, waarmee wij zullen vechten.... Ffoulk.es, ik verzoek je, voegde hij er bij, zich tot zijn vriend wendend, de twee zwaarden te holen, die op 't oogenblik boven op mijn schrijftafel liggen.... Wij zuilen geen bediende verzoe ken ze té halen, wat zegt u. Monsieur? ging hij vroolijk voort, toen op zijn wenk Sir Andrew Ffoulkes dadelijk de kamer verliet. Waarom zouden wij on9 aangenaam duel aan de overzij de van het Kanaal ook hier bekend maken De wapens zullen u wel be vallen, mijnheer, en u mag zelf kie zen, welk u gébruiken wil... U is een knap schermer, daarvan ben ik over tuigden u zal beslissen of een schram dan wel een of meer ernstige wonden voldoende zullen zijn, om de gewonde ijdelheid van Mademoiselle Candeille tc wreken. Terwijl hij zoo voortbabbelde heerschte er doodelijke stilte onder alle aanwezigen. De Prins had zijn doordringende oogen op hem geves tigd, blijkbaar zich afvragend, wat die schijnbaar luchthartige avontu rier in zijn schild voerde. Ongetwij feld Voelde iedereen zich gedrukt en ©en vreemd gegons van onderdrukte opgewondenheid liet zich ln de kleine kamer hooren, toen Sir Andrew Ffoul kes een paar seconden later terug keerde met twee in scbeeden gestoken zwaarden in de hand. Blakeney nam ze van zijn vriend: aan en legde ze op de kleine tafel voor den ex-gezant Chauvelin. Do toe schouwers rekten hun halzen uit, om naar de twee wapens te kijken. Zij waren precies gelijk aan 'elkaar, bei de zaten in een scheede van eenvou dig zwart leer, met stalen beslag, dat als zilver schitterde, de gevesten wa ren ook van eenvoudig staal, terwijl de greep het patroon van vlechtwerk in hetzelfde metaal vertoonde. Hoe denkt u over deze wapens, mijnheer? vroeg Blakeney, die onver schillig tegen den rug van zijn stoel leunde. Chauvelin nam eeu dor zwaarden in de hand, en trok het langzaam uit do scheede, terwijl hij zorgvuldig het schitterende, smalle stalen lemmet on derzocht. Een beetje ouderwetsch van vorm en maaksel, Sir Percy, zei hij, terwijl hij de onverschillige houding van zijn tegenstander nauwkeurig na bootste, oen beetje zwaarder mis schien, dan die waaraan wij in den laatsten tijd in Frankrijk gewoon zijn, maar toch een prachtig stuk staal. Dat zij niet nleuwerwetsch zijn, daarin kon u wei eens gelijk hebben, Monsieur, antwoordde Blakeney, de sabels zijn juist twee honderd jaar ge leden in Toledo gemaakt Ha l hier zie ik een inscriptie, zei Chauvelin, terwijl hij het zwaard vlak bij zijn oogen hield, om beter de klei ne letters te kunnen zien, die in hot staal gegraveerd waren. De naam van den oorspronkelij- ken eigenaar. Ik kocht ze zelf toen ik ln Italië reisde van een zijner afstammelingen. Lorenzo Giovanni Con cl, zei Chauvelin, terwijl hij de Italiaanscha namen heel langzaam spelde. De grootste schurk die ooit twee beenen heeft rondgeloopen. U kent zijn geschiedenis ongetwijfeld beter dan wij. Monsieur. Roof, plundering, moord, niets was Signor Lorenzo te min evenmin als doodelijk vergif in een bierglas, of de vergiftigde dolk. Hij had luchtig, zorgeloos gespro ken op dienzelfden toon van gemak kelijke scherts, die hij den geheelen avond geen oogenblik had laten va ren, en met dezelfde gerekte uit spraak waarvan hij zich altijd ba- diende. Maar bij deze laatste woor den scheen Chauvelin toch te schrik ken hij legde althans vlug het zwaard dat hij nog in de hand had weer neer. Snel wierp hij een achterdocHigen blik op Blakeney, die achterover te gen zijn stoel leunend en met een knie op de zitting, onbezorgd met het an dere zwaard speelde; het evenbeeld van het andere, dat de ex-gezang zoo plotseling had neergezet. Wei, Monsieur, ging Sir Percy voort, na even gezwegen ie hebben, en na den blik van zijn tegenstuudei met een snellen blik van kalme Ironie beantwoord te hebben. Is u tevreden met de wapens? Welk van de twee zal voor u, en wolk voor mij zijn? Om u de v.aarhe'd te zeggen, Sir Percy.... fluisterde Chauvelin nog aarzelend* (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5