Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Bultenlaadsch Overzicht FEUILLETON De roede Pimpernel in Gevaar. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Uit de Omstreken Binnenland 27e Jaargang. No. 8016 VRIJDAG 18 ADGDSTÜ8 1909 fl HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEH PER DRIB KAANDEN» Voor Haarlem i I f 129 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd !s (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037X de omstreken en franco per post B 0.45 Uitgave der Vennootschap Loarens Caster. Directeur J. PEERFB0018. AD VERTENTSÖNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere rcgei nicer IC Cts. Buiten het Aitondteecent Hasriera van 1—5 rege'ï elke regel meer f0. <tv Reclames 30 Cent per regd. Bij Abonnement aanzienlijk rabat AdvertcntiËn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatstaal 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie ea Administratie; Groote Bontstraat laÉsrsomnmnaa! Teiefoonnnmmer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Znider Bnitensp.jrae 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Teiephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. EEN PAPIEREN OORLOG TUS- BCHEN TURKIJE EN GRIEKEN LAND. Voorloopig is men 1102 wat met de pen en bet papier aan bet vechten. Dit wil zeggen, dat de twistende mo gendheden elkaar met ultimatums en nota's bekogelen, alsof.... h<5t snel- vuurgeschut is 1 Deze officieels stuk ken vormen dan ook 't eenige nieuws over de Kreienser quaestie. Boven dien, bepaald nieuws vindt men ook daar niet in. Beider standpunten zijn immers al maanden lang be kend I Het antwoord, dat Griekenland op de Tui'ksche nota heeft gegeven, wordt door de Turken niet voldoende geacht. Daarom is een nieuwe nota naar Athene gebracht, nu één in nog stelliger termen, die aandringt op een beslister antwoord. Voorts wordt Griekenland aange zocht, om te handelen in overeen stemming met de wenschen van Tur kije in het belang van een vriend schappelijke verstandhouding. Wel Is de nota in krachtige bewoordingen vervat, maar maakt toch gewag van een behoorlijk uitstel, zonder den uitersten datum, waarop het ant woord kan worden ingewacht, te be palen Griekenland heeft dus allen tijd, om zich te bedenken. Daarbij kan het ook voordeel trekken van de raadge ving der vier besehermende mogend heden, die in een nota lieten weten, dat het noodig is, om de onmiddellij ke gevaren van den huidigen toe stand te bezweren en een nieuwe be zetting te voorkomen, den toestand, zooals bij op het eiland was op het oogenblik van de ontruiming, strikt; zal moeten worden geëerbiedigd. Dit geldt vooral van de Grieksche ylag. De Grieksche gezant had gisteren een onderhoud met den grootvizier, die bij hem aandrong, zijn regeering aan te raden om in overeenstemming met de vriendschappelijke protesten van Turkije, de gevraagde toezeg ging te geven. Deze toezegging is, dat Griekenland volstrekt geen voornemen heeft om Kreta te annexeeren. Een eenvoudige verklaring, maar... het is opmerkelijk, dat Griekenland om het antwoord heendraait en geen beslist ja of neen durft zeggen 1 'T OORLOGJE IN MAROKKO.: Nu is het weer een oorlogJE gewor den, want veldslagen worden niet meer geleverd, en bij de schermutse lingen tusschen de voorposten vallen slechts weinig dooden. Vanwaar deze terugslag Generaal Marinas beschikt nu over «en vrij groote strijdmacht. Deze bedraagt volgens een officieel bericht uit Madrid 22.170 man infanterie, 874 genie, 400 telegrafisten, 113 ballon- nisten, 111 man van het spoorwegba- taljon en 904 man van de administra tie te zarnen 27.596 man. Verder 1856 paarden, een 3000 muilezels, 28 ma- cliine-kanonnen. 20 snelvuur-kanon nen, 26 stuks berggeschut. Wel Is het geschut niet model 1909, maar het is bruikbaar, vooral tegen over een vijand, die in het geheel geen geschut heeft. De Marokkanen hebben dus nu geen overmacht meer en moeten zich daarom veel meer ontzien. Toch moet er nog een beslissende «lag komen. Zoo is althans de alge- meene verwachting, ook In Spanje. Naar het Engelsch, door Barones Orcxy. 27) Gelukkig nam niemand veel notitie van de donker gekleede onbcteeke- Ttendje "kleine gestalto, die zoo snel voorbijgleed, blijkbaar besloten om aan de aandacht te ontsnappen. In de hal vond hij Demoiselle Can- doille op hem wachten. Zij was blijk baar ook verlangend geweest om Bla keney Manor zoo spoedig mogelijk te verlaten. Hij bracht haar naar het rij tuig vergezelde haar toen naar haar kamers, die vlak hij waren er waren nog een.paai' dingen, die hij met haar "Wensekte te bespreken, een of twee laatste wenken, die hij haar wilde geven. Over 't algemeen was hij tevreden over liet werk van dezen avondde jonge actrice had hem goed onder steund, en had haar rol tot zoover niet verwonderlijke koelbloedigheid en handigheid gespeeld. Sir Percy Was, hetzij met opzet, hetzij blinde lings, zeer bereid geweest, om ui de Daarom worden met spoed nog eenige versterkingen gezonden. Het verzet van de lagere klassen der Spaansche bevolking tegen de u>t- zending van reservisten naar Marok ko, heeft geleid tot een steeds krach» tiger wordende reactie in de hoogere standeneen reactie, die zich uit in vrijwillige dienstneming bij het expe ditiekorps. Vele zonen uil bekende families, hertogen, graven, enz., zijn uit eigen liefliebberij of plichtsbesef als gewoon soldaat naar Marokko vertrokken. Dit voorbeeld heeft tenge volge, dat ook de arbeidsbevolking minder in verzet komt. Wanneer die gewenschte versterkin gen in Marokko zijn aangekomen, zal generaal Marinas vermoedelijk aan vallend optreden. Ook de Marokkanen zijn zich in allerhaast nog aan het versterken. Dan wordt hot weer groo te oorlog I Tenzij er voor dien tijd een soort vrede tot stand gebracht kan worden. Moeley Hafid, de Sultan yan Ma rokko, heeft aan de Spaansche regee ring voorgesteld, onmiddellijk al zijn beschikbare troepen (hoeveel honderd man telt het berooide leger van Z. M. naar het Rifgebied te zenden, om de opstandelingen te straffen en de rust te herstellen. Spanje moet dit voorstel afgeslagen hebben, omdat de Sultan goen vol doende waarborgen voor het nako men van zijn beloften kan geven Voor den Sultan geen pleizierlge boodschan I Een ander bericht wil, dat de Rif- lieden, dus de opstandelingen tegen Spanje, zelf hebben aangeboden, om over vredesvoorwaarden te onderhan delen. Dit bericht is evenwel nog niet via Madrid bevestigd en komt ons niet bijzonder geloofwaardig voor. DE ALGEMEENE STAKING IN ZWEDEN. De Zweedsche regeering werkt met officieuse berichten, om aan het bui tenland te vertellen, dat de toestand niet zoo slecht is. Toch bedraagt het aantal stakers minstens nog een 250.000 300.000. Algemeen is de beweging even- wvl niet. Zoo is de staking der letter zetters en drukkers vrijwel mislukt, want de couranten blijven verschij nen, zij het dan ook, dat enkele een kleiner editie geven. Het tramverkeer, dat eerst danig in de war was, neemt nu weer toe. Zoo is het ook met *t rijtuigverkeer. In de eerste dagen, toen het sta kingscomité alleen voor bijzonders gevallen een koetsier verlof gaf om te rijden, kwam een lakei een pas vragen voor een der koninklijke prin sen, den hertog van Vestergötland. Is de hertog ziek vroeg de stakingscommissaris. Nee. Mankeert hem dan iets anders Nee. Dan krijgt hij ook geen kaart. Tot nu toe verloopt de strijd vrij wel zonder oproerigheden. Toch wor den ernstige moeilijkheden verwacht, omdat nu meer werkwilligen (zooge naamde ..onderkruipers") van elders komen. Dit prikkelt de stakers tot verzet. DE NIEUWE DUITSGHE MINISTER VAN OORLOG. De commandeerende generaal van het tweede legeroorps, Von Heerin- gen, is tot minister van oorlog be noemd. Keizer Wilhelm heeft zijn voorgan ger generaal Von Einem een eigen handig geschreven dankbetuiging voor zijn bewezen diensten gezon den. de crisis in denemarken. De Koning gaf graaf Holstein Led- zeborg de opdracht tot het vormen van een nieuw ministerie. De graaf j verklaarde zich in beginsel hiertoe bereid, doch verzocht voor een defini tieve beslissing hedenktijd tot heden. Hij ziet er dus ook tegen op 1 niet op een Ballon geschoten. Blijkens het onderzoek van het gTens-commissariaat, vloog een Duit- sche ballon van de luchtschippersaf- deeling, met drie officieren over de Russische grens bij Milowice, waai' hij nederdaalde. De passagiers wer den door de grenswacht aangehouden maar ni onderzoek der passen vrijge laten. Het bericht, dat enkele lucht- schippers door schoten gedood zouden zijn (zie telegrammen vorig nummer) is onjuist DE EULENBURG-ZAAK. De bekende prins Eulenburg (zacht uitgedrukthad 100.000 mark borg tocht moeten storten om op vrije voe ten te worden gesteld. Toen hij zijn reis naar Gastein deed werd die borg tocht tot 500.000- mark verhoogd. Nu heeft de rechtbank die som weer op 100.000 mark gebracht. Gaat do prins voor de overige 400.000 mark weer een badneisje ma ken een ernstig automobiel ongeluk. In Wiltshire, in Engeland, is een automobiel in volle vaart op een •troep soldaten ingereden. Twee per sonen werden gevaarlijk, drie ernstig en vijf licht gewontL STUKKEN VAN DEN RAAD. Het Wilholminapark. Het plantsoen van het Willielmina- park behoort aan de Naaml. Venn. ,,Hollandsch Grondbezit", in liquida tie. De eigenares verkeert in dergelij ke omstandigheden, dat zij niet lan ger het plantsoen daar kan houden doch zich genoodzaakt ziet, het plant- toen-terrein als bouwgrond uit te ge ven en tot dat tijdstip het plantsoen niet meer te onderhouden. Omdat daardoor de belangen der omwonenden worden geschaad, ver zoekt de Naaml. Venn, echter het Go- meentebostuur den grond te willen aankoopen of te ruilen tegen een ge deelte gemeente-grond. De heer W. C. Gobius en 23 ande re bewoners van het park verzoeken in gelijken geest. B. en W. zijn echter van meening, dat de bewoners en de eigenaars in de eerste plaats belang hebben bij het behoud van het plantsoen. Het offer is te groot, om aan te kooj>en. Kon het plantsoen om niet aan de Gemeente worden overgedragen, dan zou deze voor het onderhoud kunnen zorgen. B. en W. stellen voor, het verzoek van de hand te wijzen» B. en W. stellen voor, ƒ8000 be schikbaar te stellen voor rioleering, verlichting en aanleg van een hulp- rijstraat van den voor straat bestem den grond in den Veerpolder. Voor de benoeming van een on derwijzer aan de M. U. L. O.-school No. 2 (vervolgklas) hebben B. en W. de volgende voordracht opgemaakt. lo. T. Messchaert, 2o. D. Inklaar, beiden ouderwijzers aan de oplei dingsschool voor jongens alhiler, 3o. j. Aalfs, te Baarn. B. en W. stellen voor, vergun ning te verleenen aan P. van Dijk, fa brikant te Alfen aan den Rijn, voor het hebben van twee toegangswegen naar en van den Spaarndamschen straatweg voor een perceel te Scho ten. De heer II. Dielemans alhier, ver zoekt teruggaaf van te veel betaald walergeld wegens het ontstaan van een lek. B. en W. adviseeren afwijzend, daar de gemeente niet verantwoorde lijk gesteld kun worden voor lekken in een binnenleiding, die niet dooi den dienst der waterleiding is aange legd. ORGELBESPELING op Dinsdag 17 Augustus, des nam. van 1—2 uur, in de Groote- of Sint- Bavokerk alhier, door den heer W. Ezorman. Programma: No. 1. Concertfantasie, A. Hesse. No. 2. Ave Maria, Liszt. No. 3. Sonate No. 3t Mendelssohn. a. Con moso maestoso. b. Andante. No. 4. Communion, Gigout. No. 5. Duet uit Stabat Mater, Rossïnl. Verlof Drankwet. Door R. J. do Bij! is aan B. en W. gevraagd, om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Frankestraat no. 10. Eindexamens H. B. S. Bij het to Alkmaar gehouden exa men slaagde nog de heer M. Spior, Yan Haarlem. Bekroond. Op do Middonstandstentoonstelling te Amsterdam is de heer K. van Edon alhier bekroond met een diploma voor gouden medaille en met een verguld zilveren medaille van den Midden standsbond, voor zijn belangrijk over zicht der geschiedenis van het dro gistvak. G»aboune®rd«ii hebben bet voorrecht riagen op veracbillend gebied, mlta voor beantwoording vatbaar, In te aendeu bjj de Sedactie van Haarlem'» Dagblad, GrooU Houtstraat 88 Alle antwoorden worden geheol Icosteloo* gegeven en, voor aooveel mogelijk ia, den dag na de inzending. Aanvragen, die niet volledig naam en woonplaat» van den Inaender vermelden, wordt geen aandacht gMobonken. VRAAG: Wanneer is de tentoon stelling van huisindustrie te Amster dam geopend en waar wordt deze ge houden? ANTWOORD: In 't gebouw Velox, Ilobbemakade achter 't Rijksmuseum. Don geheelen dag is de tentoonstelling geopend, minstens tot 10 uur 's avonds. De entree-prijs is 0.25. VRAAG: Heeft mijn mevrouw het recht, de kormisfooi van mijn loon af te houden, wanneer ik met 1 Novem ber mijn dienst verlaat, nadat ik dien 3 maanden van te voren heb opge zegd? ANTWOORD: Wanneer u de kor misfooi aanneemt, beteekent dat een verbintenis, om minstens tot 1 Febr. te blijven. Vertrekt u evenwel met Nov., dan* is 't géén gebruik een ker- misfooi te geven. CORRESPONDENTIE. Abonné te Santpoort. Wend u voor inlichtingen omtrent de bedoelde brandspuikiuaestie tot de Secretarie uwer gemeente. Den Heer v. N. te S. Een weinig geduld, uw vraag wordt in het vol gend nummer beantwoord. REDACTIE. HILLEGOM. Woensdagavond had alhier nabij de Kunstzandsteenfabriek „Arnoud" een ernstig ongeluk plaats. Terwijl 2 fietsrijders elkaar tegemoet rijdende, verkeerd uitweken, kwamen beiden te vallen. De eene wielrijder, zekere J. Ouwerkerk, een 27-jarige steen houwer uit Leiden, geraakte daar door juist onder de uit de richting van Hillegom komende stoomtram, met het gevolg, dat het eene been zoo danig gekwetst werd, dat het waar schijnlijk zal moeten worden afgezet en ook het andere been werd ernstig verwond. Per rijtuig werd de man naar het ziekenhuis te Leiden ver voerd. De andere wielrijder viel naaa- de andere zijde en kwam met den schrik vrij» DE HOFVIJVER. In den boekhandel te 's-Gravenha- ge ligt het volgend adres aan H. M. de Koningin ter teekening: Aan Hare Majesteit de Koningin. Mevrouwt Met den meest onderdanigen eer bied nemen ondergeteekenden, allen inwoners van 's-Gxavenhage, de vrij heid zich tot Uwe Majesteit te wen den, met eerbiedig verzoek, dat het Uwe Majesteit moge behagen Hare hooge goedkeuring niet te schenken aan hot plan tot gedeeltelijke dem ping van den Hofvijver. Adressanten nemen eerbiedi g de vrijheid te kennen te geven, dat naar hun wijze van zien, een van de schoon ste gedeelten van oud-'s-Gravenhage zal worden ontsierd bij uitvoering van bedoeld plan. Te meer, daar er wederom verscheidene hoornen op den Vijverberg zullen moeten vallen, het geen helaas al zoo menigvuldig heeft plaats gehad In het vorstelijk *s-Gra- venhage, ten behoeve der telephoni- sche verbinding. Met vertrouwen roepen adressanten eerbiedig Uwer Majesteits hooge Tus- schenkomst ten deze in.. Hetwelk doende, enz. 's-Gravenhage, Augustus 1909. HET KEIZERLIJK BEZOEK. De ,,N. R. Ct." verneemt nog een aardige bijzonderheid van het Kei zerlijk bezoek aan Middachton Nadat do Keizer en de Keizerin Maandagmiddag direct na aankomst zeer vermoeid naar hun particuliere vertrekken waren gegaan om te rus- ten, kwam weldra een der adjudan ten beneden vragen of het tweejarig dochtertje van graaf en gravin Zu Castell Rüdenhausen. dat tijdelijk bij den rentmeester logeerde, een poosje boven mocht komen in het salon bij Hunne Majesteiten. Toen I het kindje daarop binnengebracht J werd, met wat bloemen in de naadjes, I nam Wilhelm II het al spoedig over uit de armen van de Keizerin, zette de kleine Marie op zijn knie. kuste haar en bleef een heeleu tijd met het meïske spelen. Den volgenden mor gen aan het ontbijt vroegen de Keizer en de Keizerin om het kleindochtertje van den slotvoogd toch nog even te mogen zien. Het kindje werd gehaald en hartelijk namen Hunne Majestei ten afscheid van het blonde wichtje. DE VERMISTE BRIEVENGAARDER Naar men uit Andelst uit zeer be trouwbare bron aan de „Geld." me dedeelt, is de vermiste brievengaar der L. daar Zaterdagnacht zeer ziek bij zijn vrouw wedergekeerd. Hij zal een langdurig verlof noodig hebben, om zijn door overmatig werk ge schokt zenuwgestel weder in orde te brengen. ONGELUKKEN. Woensdagnamidda ghad te Help man, nabij Groningen, een droevig ongeluk plaats. Door de tram Zuid larenGroningen werd daar een on- I geveer 4-jairig meisje van den voer man Streurman, aldaar woonachtig, overreden en gedood. De tram ging de arme kleine, die over de rails wil de, over het hoofdje. Te Martenshoek is het elfjarig doch tertje van J. J. aldaar al spelende te water geraakt en helaas verdronken. Woensdagavond had op den Amste» te Amsterdam een ongeval plaats, dat gelukkig nogal goed is afgeloopen. Tegenover „Halfweg 't Kalfje" wer den nl. twee wherries van de roeiver- eeniging „Willem III", waarin eenige dames en lieeren gezeten wairen, aan gevaren door een boot van den ha- venstoornbootdienst. Een der wher ries werd zoodanig beschadigd, dal zij zonk, en de opvarenden, twee hee- ren, te water geraakten. Het ongeluk- gebeurde echter dicht aan den wal. zoodat zij door handreiking van eeni ge personen, die te hulp geschoten waren, op het droge gebracht konden worden. MOORD. In een twist is de axbeider W. Dam, gehuwd en vader, uit Schoonoord (Dr.), zoodanig door een landgenoot niet een roes gestoken, dat de getrof fene aan de gevolgen Is overleden. Beiden waren in Duitschland werk zaam. EEN DIEVENBENDE. De politie te Coevorden is een ware dievenbende op het spoor gekomen. De graanhandelaar G. Lerie moest in den laatsten tijd een veel grooter quantum voor verlies van ontvangen granen boeken dan voorheen, zonder daarvoor een reden te kunnen vin den. Door toevallige omstandigheden val te loopen, die voor hem was neer gezet Dit feit alleen bracht Chauvelin niet weinig in de war, en toen hij een half uur later ongeveer na afscheid geno men te hebben van zijn bond gen00te alleen ln het rijtuig zat, dat hem naar de stad terug zou brengen met het zwaard van Lorenzo Cenci vlak bij zijn hand, dacht hij heel ernstig over ailes na. Dat de avontuurlijke Roode Pim pernel altijd wel vermoed zou hebben, dat te een of anderen tijd. do Revo lutionaire Fransche Regcoring die hij eenige haror belangrijkste slacht offers had afgenomen zou verlan gen wraak te nemen en hem naar het schavot te brengen, dat was niet te verwonderen. Maar dat hij zoo blind zou zijn zich te verbeelden, dat de uit daging van Chauvelin iets anders was dan een lokaas om hem te be wegen naar Frankrijk te gaan, kon moeilijk verondersteld worden. Zoo'n stoutmoedig avonturier, zoo'n scherp zinnig intr'guant moest zeker onmid dellijk begrepen hebben, welke val er voor hem was uitgezet, en als hij be reid scheen om zich te laten vangen, dan was er zeker al eon of ander stoutmoedig plan in zijn vindingrijk brein opgekomen, waarmee hij hoop te zijn eigen hartstochtelijke liefde voor sport te bevredigen, om nog eens zijn vijanden tot nederlaag en verne dering te brengen. Ongetwijfeld kon Sir Blakeney als een volmaakt gentleman van die da. gen, onder de omstandigheden, die zoo zorgvuldig door Chauvelhi ten tooneolo waren gevoerd, de uitdaging van den laatste, om aan de overzijde van het Kanaal te vechten, niet wei geren. Eenige aarzeling van zijn kant zou hem omhuld hebben met een zwakke verdenking van kleinmoedig heid en belachelijkheid en In een oogenblik zou het prestige van den on bekenden eoi onvindbaren held voor altijd verdwenen, zijn. Maar de noodzakelijkheid van het gevecht builen rekening gelalen, scheen Blakeney zoo geneigd te han delen in den geest van de intrigue te gen zijn eigen leven en dat met zoo veel luchthartige vroolijkheid, zooveel ijver en vreugde, dat Chauvelin on willekeurig overtuigd was, dat de in hechtenisneming van den Rooden Pimpernel in Boulogne of ergens an ders zou blijken lang niet zoo gemak kelijk te zijn als hij eerst gehoopt had. Dienzelfden nacht nog schreef hij een lang en omstandig verhaal aan zijn collega. Burger Robespierre, daarbij wat van de verantwoorde lijkheid der komende gebeurtenissen van zijn eigen schouders schuivend op do uitvoerende macht van het Co mité van Algemeen Welzijn. „Ik garandeer u, Burger Ro bespierre", schreef hij, „en de le den van de Revolutionaire Regee ring, die mij met do délicate zen ding hebben belast, dat vier da gen na dezen datum, één uur na zonsondergang, do man, die bo- kend is onder den geheimzinnigen naam van den Rooden Pimpernel op de bolwerken van Boulogne zal zijn, aan den Zuidkant van de stad. Ik heb gedaan wat van mij gevraagd is. Op dien dag en op dat uur, zal ik den vijand van de Revolutie, den intriguant tegen de politiek van de Republiek in de macht gebracht hebben van de Regeer.Lng, die hij heeft tegenge werkt en beleedigd. Zorg nu, bur gers, dat de vruchten van mijn diplomatie en scherpzinnigheid niet weer voor Frankrijk verloren gaan. De man zal daar komen op mijn verzoek, het is aan u om te Zorgen, dat hij ditmaal niet ont snapt." Dezen brief verzond hij met den special en courier, dien de Nationale Conventie in geval van noodzakelijk heid tot zijn dispositie had. gesteld- Na hem verzegeld en den man toe vertrouwd te hebben, voelde Chauve lin zich tevreden met de wereld en met zichzelf. Ofschoon hij niet zoo zeker was van succes als hij dat wel gewenscht zou hebben, kon hij toch niet begrij pen hoe er met mogelijkheid een kink in den kabel zou kunnen komenen het eenige, wat hem speet dien nacht, toen hij eindelijk in den vroegen mor gen enkele uren onvolkomen rust go- noot, was, dat die gewichtige vierde dag nog zoo ver af was. HOOFDSTUK XIV. DeOverheerschende Hartstocht. Intusschen lag het mooie, oude bui tengoed in doodelijke stilte verzon ken. Een voor een waren de gasten vertrokken, dat kalme gevoel van vol komen rust en eenzaamheid achter latend, dat op het rumoerige gebab bel van een groote menigte, die geko men is, om zich te vermaken, volgt Algemeen was men van oordeel, dat het feest schitterend geslaagd was. Wel is waar had de veel bespro ken Fransche actrice haar beloofde liedjes niet ton boste gegeven, maar te midden van het meeslepende en de opgewondenheid, der dansen, van de inspireerende klanken van het orkost, het weelderige souper met de uitge- zochtste wijnen, had niemand veel aandacht geschonken aan deze ver andering in het programma. En iedereen was het er over eens, dat Lady Blakeney er dien avond schooner "had uitgezien dan ooit Zij scheen volkomen onvermoeideen volmaakte gastvrouw, vol bekoorlijke kleine attenties tegenover iedereen, ofschoon meer dan gewoon in beslag genomen door haar plichten tegen over haar vele Koninklijke gasten. Het dramatische incident, dat had plaats gehad, in hot kleine boudoir was daarbuiten vrijwel onopgemerkt gebleven. In die dagen van hoffelijkheid werd het altijd als van slechte vormen ge tuigend beschouwd als de heeren hun twisten Ln tegenwoordigheid van dar mes nlcL konden verzwijgen, en bij deze gelegenheid voelden alle aanwij zigen instinctmatig, dat hun beschei denheid in hooge kringen zeer op prijs gesteld zou worden en daarom zwegen zij. Zoo werd de schitterende avond du» tot een gelukkig einde gebracht, zon der een enkele wolk, die do vreugda der gasten zou hebben kunnen versto ren. Maxguérite wist zich uitstekend te houden, zij dwong zichzelf tot glimlachjes om natuurlijk en vroolijk te schijnen, babbelde opgewekt, zelf» C,ig over ieder onderwerp van den en lachte vroolijk, terwijl haar arm, kloppend hart vol onuitsprek*» lijke ellende was. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5