NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. i w. uKasrtera van 1-8 Onze Lachhoek FEUILLETON h roods Pimpernel in Gevaar. 27e Jaargang. No. 8018 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 16 AUGUSTUS 1909 B AB0NHEMENTE8 AD VERTEBI'i'IINi Voor Haarlem PBR DRIB maandbni %4*SF Vso 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het ArrondfessiJKjit P^Adic-NW^-f CMB'riP h006s,ens Göllustreerd Zondagsblad,'voor Hiarlem 037M (L)' Redactie en Administratie! Groote Bontstraat de omstreken en franco per post 045 totercommmuuü Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Sitgavc der Vennootschap Lonrec3 Cosier. Diractcsr l tl. PEEREEOOlH.Drnkkerijt Zolder Boltenspaarne 6. Telefoonnnmmer 122. Tot da plaatsing van advertentlen en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. TWEEDE BLAD. Baltefliandsch OvemeM DB STRIJD OP EN OM KRETA. Reeds uit dit opschrift blijkt, dat de bekende Kretenser quaestie weer eens in een ander stadium is gekomen, 't Is een van do vele variaties, die in. dit stuk zoo bijzonder talrijk zijn Tot nu toe ging de strijd vooral o in Kre ta. Griekenland en Turkije streden een papieren oorlog, wie op het eiland heerschappij zou voeren en de be schermende mogendheden deden 'n dezen kamp natuurlijk mee. Tot een beslissing is 't nog lang niet gekomen, maar nu wordt in eens de strijd verplaatst. Thans betreft 't «en strijd o d Kreta. Tot goed begrip van de zaak moeten We even in de geschiedenis terug. Men weet, dat de bevolking van Kreta niets liever wil, dan bij Griekenland ingelijfd te worden. De groote „men" (Turkije en do besch er mende mo gendheden) bekommeren zich daar over lot heden niet veel. Van de Kre tenser s heeft 't steeds gegolden „wij besluiten over u, maar zonder u". Nu zijn de eilandbewoners een beetje al te brutaal opgetreden. In 1898 is door Europa voor 't half-zelfstand1 ge Kre ta een olficieele vlag vastgesteld, die bestaat uit het witte kruis der Griek- sche vlag op een blauw veld (dus de Grieksche oorlogsvlag behalve de ko ninklijke kroon in 't midden van het kruis) 't bovenste vierkant aan den stok is echter rood met een witte ster in 't midden als teeken van het behoo- rcn van het eiland tot het Otlomaan- sche rijk, waarvan de vlag rood is met een witte halve maan en ster. De Kretenzers hebben nu, na het aftrek ken der .internationale troepen, eerst de Helleensche oorlogsvlag met de koninklijke kroon in het midden ge he se hen en toen zij die op aandringen van de mogendheden hebben moeten inhalen, hebben ze diezelfde vlag zon der de kroon gehesclien dus een vlag waarin 't roode vierkant, het bewijs van den band van het eiland met het Ottomaansche Rijk, niet meer voor komt. Naar aanleiding van dien, be schouwt de Porta nu de Krentenzers als in opstand tegen het rijk, de Ot tomaansche regeering en de door de ze als beheerders over liet ei'land aangewezen vier mogendheden. Tot zoover de geschiedenis. Nu hebben de beschermende mo gendheden aan de Kretenzer regee ring den eisch gesteld, om de Griek sche vlag neer te halen. Over dezen eisch is eenige dagen in (le volksvertegenwoordiging „zwaar" gedebatteerd, maar een beslissing werd niet genomen. Thans heeft de regeering van Kreta aan de beschermende mogendheden meegedeeld, dat haar pogingen, om het volk tot toegeven aan de eischen der mogendheden te overreden, m 1 s- 1 u k t zijn en dat zij onmachtig is om de Grieksche vlak te verwijderen, di'e op het fort van Kanea is gehesclien. Vandaar dat de regeering na dit échec dan ook ontslag genomen heeft. De variatie maakt de quaestie he iaas nog ingewikkelder Naar aanleiding van het besluit der Turksche regeering, om een eska der naar de Kretenzer wateren te zenden, ln afwachting daar van nieu we orders, hebben de gezanten aan de Porte meegedeeld, dat hun regee ringen de noodige maatregelen heb ben genomen voor de verwijdering van de Grieksche vlag te Kanea en haar verzocht geen eskader naar de Kretenzer wateren te zenden. Elke mogendheid heeft besloten een tweede oorlogsschip naar Kanea te zenden en ©en derde gereed te hou den. Zoodra de maritieme versterkin gen zijn aangekomen zal met ge weld tot de verw ij dering van de Grieksche vlag wor den overgegaan, indien de Kretenzers voor dien niet zelf tot het nederhalen der vlag mochten heslui ten. Wat zullen de Kretenzers doen? Om den volksgeest te begrijpen is 't noodig te weten, dat een maand gele den de vlag met veel officieel betoon van militairen en priesters, gehe sclien werd. De eilandbewoners zullen dus n'et zoo aanstonds de vlag strij ken, wel begrijpende, dat van dit feit hun toekomst afhangt. Met de Griek sche vlag zullen de Kretenzers ook voorloopig van hun Grieksche idear ion moeten scheiden. Maar aan den anderen kantzul len de Kretenzers zich met geweld te gen een gewapend optreden der be schermende mogendheden te w eer stellen Ook dit is niet waarschijnlijk 1 Wel is er al een troepje lawaaierige boereu dat fort van Kanea bezet heeft, om de Grieksche vlag met kracht te verde digen, maar, dat is slechts een hand je vol geestdriftigen l Turkije is nu heel handJg door de mogendheden uitgeschakeld. Dat be- teekent, dat voorloopig aan geen oor logsgevaar gedacht behoeft te wor den. Maar... 't beteekent méér I 't Is 't bewijs, dait de mogendheden op z'n minst de „status quo" in Kre ta willen handhaven en van een Turk sche of een Grieksche alleen-heer schappij over het eiland dus niet wil len weten. 't Is de vraag, of de Turk met dezen gang van zaken genoegen neemt. Of, zou hij wel moeten De haat tusschen Grieken en Tur ken neemt toe. Teekenend daarvoor is, dat de secretaris van het Grieksche consulaat te Seres (Turkije) vermoord is. De daders zijn onbekend zuilen 't ook wel blijven... DE ALGEMEENE STAKING IN ZWEDEN. 't Karakter van den strijd wordt al lengs anders. Eerst ging 't over loons- gescliillen, maar nu is het langzamer hand tusschen de arbeiders- en pa- troonsvereenigingen een strijd om de macht geworden. 't Schijnt, dat de stakers niet meer zoo talrijk zijn, als eerst. Heden (Maandag) zullen b.v. naar alle waar schijnlijkheid de letterzetters weer aan den arbeid gaan. De half-aange- kondigde staking van de veldarbei- ders gaat niet door, wat voor velen een groote geruststelling is, want al gemeen werd dan een mislukking van den oogst gevree&d. De uitslag van de stemming der spoorweg-arbeiders is nog niet be kend, maar de verwachting te, dat 't meerendeel tegen een staking za1 zijn. Een algemeen© stopzetting van het verkeer moet in elk geval al uitgeslo ten zijn. Volgons een officieel bericht, moet de toestand in Zweden nog zeer kalm zijn. Er wordt evenwel uit Stockholm gemeld, dat daar vier mannen be trapt zijn, terwijl ze bezig waren de electrische geleiding van een tramlijn te vernielen. Een hunner ontsnapte en gooide eerst eenige dynamietpa tronen in 't water. B't is 't eerste bericht van rumoe rig optreden. Zal 't het eonigste blijven DE OORLOG IN MAROKKO. Uit Fez wordt geseind Coechat.ben Bagdadi en Ben. Hoe- ar zijn Zaterdag naar Melilla en Tan- ge r vertrokken, met order van den Sultan voor de Riff-stammen, hun aanvallen op de Spanjaarden te sta ken en manschappen te leveren om oen mehallah te vormen. Er is rust noodig, aldus het hevel, om de onder handelingen met Madrid tot een ein de te brengen. De Sultan droeg Ben I-Ioear op, Spanje mededeellng van deze opdracht te doen en te vragen, dat generaal Marinas zijn aanvallen de houding zou staken. De Sultan voegde daaraan toe, dat hij troepen naar het Riff zou zenden, om de orde te herstellen." Dit zou misschien rust voorspellen. Toch komt er nu ook weer dadelijk roet in 't eten. Ra;soeli. de bekende, de beruchte rooverhoofdman, is weer op het tooncel van den strijd ver schenen I Hij heeft een leger bij el kaar gescharreld en heeft de stam men Beni Sddar, Beni Arroes en Be- ni Mo am oer aangevallen, waarin hij bijgestaan werd door troepen van den Sultan. Raisoeli verioor den slag. „Morgen meer succes", heeft hij gemopperd. Uit Melilla wordt officieel gemeld De geest en de gezondheid 'der Spaansche troepen zijn bewonderens waardig. Het verlies, sedert liet be gin van den veldtocht, is beneden de 2000 man. Het leger is nu voltallig, met uitzondering van een regiment huzaren, hetwelk moot aankomen. Het is niet waarschijnlijk, dat de Spanjaarden de eerste twee weken voorwaarts zullen rukken. ONGELUKKEN. Op de admiraliteitswerf te Peters- burg ontplofte door benzine een ketel van een duikboot. Er weiden een in genieur en twaalf arbeiders van de werf zwaar gewondeen man werd gedood. Twee treinen van den Decnver-Rlo Grande spoorweg (Amerika) kwamen Ln een bocht van den weg in de na bijheid dezer stad met elkaar in bot sing. Acht diooden vijftig gewonden. Sommige gekwetsten zijn stervende. De beide treinen telden samen 400 passagiers Uit Japan komen berichten over ern stige aardbevingen. Er zijn 30 perso nen g8dood cn 32 gewond. Ook is aanzienlijke schade aangericht. LEERPLICHTIGE KINDEREN IN LOONDIENST. Door de drie com missiën tot wering van schoolverzuim alhier Is vtJor ee- nlgen tijd geleden in een gemeen schappelijke vergadering besloten een plaatselijk onderzoek in te stellen naar den omvang en den aard van arbeid door nog schoolgaande kinde ren in loondienst verricht. Met toestemming van liet gemeen tebestuur verzonden de oommissiën vragenlijsten aan de hoofden van elf openbare scholen, die voor gewoon la ger onderwijs; ook de hoofden van een dertiental bijzondere lagere scho len ontvingen een gelijkluidende vragenlijst. Van alle hoofden van scholen kwamen de vragenlijsten be antwoord terug. De gestelde vragen liepen over: het aantal ingeschreven leerlingen op 1 Mei j.l.; het aantal daarvan, wat bui ten de schooluren arbeid tegen loon verricht; welke uren van den dag ge woonlijk arbeid werd verricht; of er ook des Woensdags- en des Zater dagsmiddags arbeid verricht werd; en over den invloed er van op lichaam en geest. De rapporteur der commissiën, de heer Ed. A. van Bilderbeek, secreta ris van Commissie C iot wering van schoolverzuim, daartoe door het uit voerend comité gemachtigd, doet ons aan het rapport het volgende ontlee- nen. Het percentage der in loondienst zijnde kinderen is voor de verschil lende scholen zeer verschillend; het varieert, wat de openbare scholen be treft, van 1.2 tot 10.8 en wat de bijzondere scholen aangaat van 0 tot 6.6 De percenten voor jongens der openbare en bijzondere scholen zijn: 6.3 en 2.88 voor meisjes: 1.5 en 0.84 De in loondienst doorgebrachte uren zijn buiten de schooluren gelegen; anders treedt ongeoorloofd schoolver- verzuim in. Uiteraard dus vóór des morgens 9 uur, verder tusschen 12 en 2, maar vooral na 4 uw in den namiddag tot 7, 8, enz. zelfs voor sommigen tot middernacht. Veelvuldig kwam hot voor, dat ook de vrije Woensdag- en Zaterdagmid dagen met arbeid werden doorge bracht; bij uitzondering ook Zondags voor den middag. Loopjongens in dienst bij kruide niers, melkboeren, groenboeren, schoenmakers enz. komen er betrek kelijk het gemakkelijkst af: vóór schooltijd een uurtje, tusschen beide schooltijden in een half uur k drie kwartier en 's namiddags een uur of twee. Het totaal varieert voor hen van 15 tot 25 uur. Geen der hoofden van scholen klaagde in het bijzonder er over, dat hun loopwerk eenigen merk baren schadelijken invloed oefende op hun schoolleven. Ernstiger is liet lot der bakkers jongens, die vaak 's morgens om half 6 beginnen, dan tot half 9 doorgaan en vermoeid in school komen, waar zij om te beginnen zitten uit te rusten en het onderwijs langs hen heen gaat. Wel is waar ontvangen deze loop jongens het hoogste loon, nl. van 60 cts tot f 1, maar ook waar is het, dat van menigen hunner tot 30 uren air- beid per week wordt verlangd. Het minst betaald worden de bar biersjongens, die, moge hun arbeid al niet inspannend zijn, toch met hun 30 tot 40 uur arbeid voor 40—50 cts. er het ergst aan toe zijn. Zij zijn de ware minimumlijders ln loon en maximumlijders in uren ar beid. Meisjes worden meestal in dienst genomen door naaisters, modisteu en sbrijksters. Dat loonarbeid bij haar zooveel minder voorkomt is hoogst waarschijnlijk toe te schrijven hier aan, dat moeder ze beter in het gezin kan gebruiken, dan dat ze tegen een zeer schrale vergoeding arbeid bui tenshuis verrichten. Opmerkelijke bijzonderheden in het rapport zijn nog, dat omtrent één jongen bericht word, dat hij uitslui tend in zijn arbeidstijd koffie maalt: plm. 11 uur voor 30 cts. Een andero jongen gaat geregeld 's morgens om 5 uur uit porren. Betreurenswaardig is het feit, dat sommige jongens arbeid verrichten als strippers in eene tabaksfabriek. Bij dezen deden zich dikwijls ver schijnselen van keel- en oogontste kingen voor. Deze arbeid wordt terecht verfoei lijk geacht; zoo ook die van een jon gen, die gebruikt werd om een twaalf tal schoollokalen uit te stoffen, ter wijl in die school geen vloerolle ge bruikt werd. Hot oordeel der hoofden van scho len over den invloed van den arbeid op het lichamelijk en geestelijk wel zijn hunner leerlingen liep nogal uit een. Zonder een beslist oordeel uit te spreken, geloofden de meesten aan nadeelige werkingen; slechts enkelen achtten den invloed van weinig be lang. Herhaaldelijk werd de opmer king gemaakt, dat sommlger arbeid buitenshuis zeker beter te achten was, dan een langdurig verblijf in dikwijls sombere, duffe woonvertrekken. Niettemin sommen de hoofden der scholen als gevolgen van arbeid In loondienst doorgebracht op: te laat komen, vermoeid zijn, schoolverzuim, niet verhoogd worden, „schoolblij ven" enz. En nu de conclusion: Ten eerste wenscht de rapporteur naar aanlei ding van door schoolhoofden ge maakte opmerkingen deze enquête te doen herhalen, wanneer op de meeste scholen do hoogere klassen wat lan ger aan den gang zijn en Is hiertoe althans in beginsel, door het uitvoe rend comité besloten. ïn de tweede plaats meent hij, dat de statistische cijfers in het begin van dit overzicht genoemd „nog al meevallen". Ten derde dient een schril licht te vallen op den arbeid van bakkers- en barbiersjongens, maar vooral dient veroordeeld de arbeid van strippers jongens in tabaksfabrieken. Ten slotte mag men niet ontken nen, dat etc ook arbeid Is, die gesteld mag worden boven een geestdoodend verblijf ln sommige woonkamers. Het rapport eindigt met den wcnsch, dat boven het belang van den werkgever sta het belang van het kindl Hoofdact©. Haarlem, 13 ©n 14 Aug. Geëxami neerd 13 mannelijke candid a ten. Ge slaagd d© heeren A. A. Berends ©n A. M. J. Lourijsen te 's-Gravenhage, J. F. van Hes en K. H. Buikstra te Leiden, J. G. A. van der Haar teSche- veningen cn A. Poot te Delft. Mina: „Heb je gehoord, dat Dingo» bedankt heeft voor zijn President schap?" Betsy: „Och hij zal er wel op terug- komenl Ik heb Charles ook eerst be dankt, maar naderhand heb ik hem toch maar genomen." Heer: Het is toch een grove onbe schaamdheid, iemand onderweg aan te vallen. Roover: O, u kunt ook uw adres op geven, dan kom ik wel even bij u aan. ONDOORDACHT. De voorzitter van een kiesvereenl- ging liet zich in den loop van zijn ver- J kiezingsrede het volgende ontvallen: Onze tegenstander is de meest door trapte en gewetenlooze politicus uit het heeie land, maar onze candidoat is gelukkig in ieder opzicht tegen hem opgewassen. NAUWGEZET. Veldwachter: Heeren, het is verbo den, op deze plaats te baden Baders: Waarom zeg je dat nu pas? Je stond er toch bij, toen wij ons uit kleedden? Veldwachter: Zeker, maar 't uit» kleeden is hier ook niet verbodenl AFSTANDSRITTEN. Zaterdagmorgen vertrokken da wielrijders om half zes van Breda en peddelden met goed weer naar Haar lem een afstand van 122.6 K.M. D© tocht ging over Breda, Princenhage^ Etten, Hoeven, Oudenbosch, Staa- daarbuiten, Fijnaart, Nieuwe Molen, Willemstad, Numansdorp, Middel- sluis, Klaaswaal, Goïdschaixoord, Charlois, Rotterdam, Overschie, Delft, Hoornbrug, Den Haag, Den Deljl, Haagsche Schouw, Oegstgeest, Sas- sonhcim, Lisse, Hillegom, Benno- broek en Haarlem. Allen, behalve één, hebben den tocht volbracht. Deze achterblijver (een Haarlemmer) kon niet verder mee, omdat z'n zadel defect was ge raakt, met een bekend gevolg. 's Middags om half twee nam de contróle aan de Spanjaardsluan t© Haarlem zitting, 't was majoor Van Wagtendonk, die geassisteerd werd door den heer Tuerenhout en luite nant Van Maurik. D© deelnemers kwamen als volgt binnen E. Baak, Amsterdam, 1 uur 42 min. J. H. C. van Ruyveu, Haar lem, 2.03, J. P. J. Verstege, Leeuwar den, 2.03, J. Spierdijk, Rotterdam, 2.09, A. den Held, id., 2.18, J. F. Uier, Amsterdam, 2.21, II. v. Rijn, Amers foort, 2.32x H. H. B. Nieman, Amster dam, 2.37, F. M. Delfos, Haarlem, 2.46, C. H. v. Enthoven, id., 2.46, J* Franken, Amsterdam, 3.46, H. Buis- kooy, Haarlem, 3.51, L. Vischhoek, ld., 3.51, G. H. v. Niel, id., 3.51, H. J Wijnbergh, id., 3.51, J. M. v. Weed, ld., 3.51. (Dit was het vijftal van de Haarlemsche wielerclub „Ouder Ons" dat gedurende den geheel en tocht bij) elkaar is geblevendit in tegenstel ling met de leden van de club ..Rot terdam", die ongeregeld reden). P. J, Bouljon,Amsterdam, 3.51. F. J. Mar tens, id., 3.51, II. Wijsmuller, id.3.51, A. Pleging, Velsen, 3.51 D. C. Meea, Krimpen a. d. Lek, 3.51, W. J. v. Naar het Engelsch, door Barones Orczy. *9) De gestalte bleef staan, kwam toen snel naderbij en een stem zei verle gen O Lady Blakeney 1 Wie is u? vroeg Marguérite ge biedend. Ik ben het..-. Deslré Candeille, antwoordde de middernachtelijke .wandelaaVster. Demoiselle Candeilleriep Mar guerite zeer verbaasd uit. Wat doet u bier, alleen, en op dit uur St-st-st.,.. fluisterde Candeille zenuwachtig, terwijl zij vlak bij Mar guórite kwam staan en haar muts nog •Verder over de oogen trok. Ik ben ge heel alleen... Ik wilde iemand ontmoe ten u, zoo mogelijk, Lady Blake ney.... want ik kon niet rusten...- Ik Wilde weten wat er gebeurd was. Wat er gebeurd was Wanneer Ik begrijp u niet r- Wat is er gebeurd tusschen Bur ger Chauvelin en uw echtgenoot? vroeg Candeille. Wat gaat u dat aan antwoord de Marguerite uit de hoogte. Ik smeek u, begrijp mij niet ver keerdsmeekte Candeille dringend. Ik weet, mijn aanwezigheid in uw huis.... de twist, dte ik uitlokte moet uw hart met haat en wantrouwen te gen mij vervuld hebben... Maar o hoe kan ik u er van overtuigen Ik handelde onbewust,... wil u mij niet gelooven Ik was liet werktuig van diien man, en... o hemel I voegde zij er plotseling bij, als u eens wist, wat een tyrannie die verwenschte Regeering van Frankrijk over arme, huiplooze vrouwen of mannen uit oefent, die toevallig binnen het bereik van hun onmeedoogende klauwen val len.... Haar stem ging over in een sni'k. Marguérite wist niet wat te zeggen of te denken. Zij had deze vrouw met haar tooneolmatige manieren en airs steeds gewantrouwd van het eerste oogenblik af, dat zij haar zag in de tent op het grasveld; en zij wenschte niet in iets, dat in verband stond met de tegenwoordige crisis tegen haar instinct te handelen. En toch, in weer wil van haar wantrouwen, vonden de heftige woorden van de actrice een weerklank Ln haar eigen hart. Hoe goed kende zij die tyrannie, waar over Candeille met zooveel bitterheid sprak. Had zij er niet voel van te lij den gehad, veel verdriet en vernede ring verdragen, toen zij onder den invloed van diezelfde tyrannie de identiteit toen voor haar onbekend had verraden van den Rooden Pim- jjernel Daarom zei ze, toen Candeille na de laatste opgewonden woorden zweeg, vriendelijker dun te voren, ofschoon nog hee] koeltjes Maar u heeft mij nog niet verteld waarom u hier vannacht is terugge komen? Als Burger Chauvelin uw chef was in deze zaak, dan moet u alles weten, wat er gebeurd is. Ik had een vage hoop, dat ik u zou ontmoeten. Met welk doel Om u te waarschuwen, als ik kon. Ik heb geen waarschuwing noo dig. Of ben te trotsch, om er een aan te nemen.... Weet u, Lady Blakeney, dat Burger Chauvelin een persoonlij ke haat heeft tegen uw echtgenoot? Hoe weet u dat vroeg Margué rite, door haar achterdocht meer dan ooit op haar qui-vive. Zij kon de hou ding van Candeille niel begrijpen. Dit middernachtelijk bezoek, haar heftige woorden, het vreemde mengel moes van wèd en niét weten, dat zij liet blijken. Wat wist deze vrouw van de geheime plannen van Chauvelin Was zij zijn openlijke bondgenoot© of zijn willoos werktuig? En vervulde zij zelfs nu een rol, die haar door dien volleerden intriguant was be volen Candeille echter scheen volkomen onbewust van den geest van. tegen spraak «1 wantrouwen die Margué rite geen moeite deed te verbergen. Zij sloeg de handen inéén, en haar stem beefde, zoo ernstig was haar smeekbede O 1 zei ze heftig, heb ik dien blik van haat niet gezien ln de wreede oogen van Chauvelin Hij haat uw echtgenoot, dat zeg ik u.... Waarom, dat weet. ik niet... maar hij haat hom.... en is van plan te zorgen, dat Sir Percy groot kwaad zal overkomen door dit onmogelijk duel... O Lady Blakeney, laat hem niet gaan... Ik smeek u er om, laat hem niet gaan Maar Marguérite deed snel een paar passen achteruit, buiten hot be reik van dié handen, die met heftig gebaar smeekond naar haar worden uitgestrekt U is overspannen, Mademoiselle, zei zo koud. Geloof mij, ik heb geen behoefte noch aan uw smeekbeden noch aan uw waarschuwing».; gaar ne zou ik willen, dat u mij niet voor ondankbaar aanziet... dat Ik iedere vriendeiijke gedachte aan mij gewijd op prijs stel.... Maar overigens. neem mij niet kwalijk ais ik het maar ronduit zeg begrijp ik niet, dat de zaak u ook niaar 't minste belang in boezemt,... Het is al Iaat, voegde zij er vriendelijker bij, als wenschte zij daarmee het harde van haar laatste woorden te verzachten. Zal ik mijn kamenier verzoeken u thuis te bren gen? Zij Is trouw en bescheiden. Neen 1 antwoordde de ander stil bedroefd, er is geen bescheidenheid noodig.... Ik schaam mij niet, over mijn bezoek van hedennacht... U ls heel trotsch, en ter wille van u zal ik wenschon, dat verdriet en vernede ring u bespaard mogen worden... Wij zullen elkaar waarschijnlijk niet weer ontmoeten. Lady Blakeney...... U zal het niet wenschen, en ik zal uit uw leven verdwijnen even snel als ik er ben ingekomen... Maar er zweefde nog een andere gedachte in mijn geest, toen ik hierheen kwam... Voor het geval, dat Sir Percy naar Frankrijk gaat... het duel zal plaats hebben In of vlak bij Boulog ne.... Zooveel weet ik er van...» Zou u dan niet wenschen met hem mee te gaan? Werkelijk, Mademoiselle, ik moet u herhalen, dat... Dat legt voor mij geen gewicht in de schaal.... ik weet... ik begrijp, dat.... Maar, u moet bedenken, dat toen ik hier in de stilte en duisternis terugkwam ik niet had kunnen denken, dat u zoo trotech zou zijn Ik dacht dat ik, een vrouw, zou we* ten hoe uw vrouwelijk hart te kun nen treffen.... Ik was onhandig denk ik.... Ik was er zoo van overtuigd, dat u zou wenschen met uw echtgenoot mee te gaan, in geval... in geval hij volhield om met zijn hoofd tegen den muur te willen loopen, die ik over tuigd ben, dat Chauvelin voor hem heeft laten optrekken... Ik vertrek' heel spoedig naai- Frankrijk. Burger Chauvelin heeft mij en mijn kamenier van het noodige paspoort voorzien. En toen ik nu zooeven alleen was en nas- dacht over het kwaad, dat men mij ge* dwongen had te doon, toen kwam het mij voor dat misschien.... Zij brak plotseling &f en trachtte ln de duisternis op het gelaat der andere vrouw te lezen. Maar Marguerite, die langer wat dan de Fransche vrouw, stond daal* heel stijf en kaarsrecht; haar hou» ding was ontmoedigend noch aanmoe digend. Zij viel Candeille bij haar lange en uitvoerige verklaring niet ln de redevaag verwonderde zij zich,, wat dit alles te beteekenen had, en zelfs nu, nu de Fransche vrouw zweeg zei Marguerite niets, maar keek kalm naar haar. fWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5