KWARTJES ADVERTENTIE N V RAAC-EN-A ANBODSI ADVERTENTIEN; f-8 REGELS 25 CENTS 3PLAATSINGEN f 0.50 BIJ VOORUITBETALING Btessstïiaft Pers-Overzicht Uit de Omstreken Stoomvaartbericbten Haak, club „Rotterdam", 4.17, J. B. do Vries, Leeuwarden, 4.26, H. v. Zanten, club „Rotterdam**, 4.26, M. H. v. Zanten, club „Rotterdam", 4.44, IJ. D. Vermeulen, club „Rotterdam", 4.45, A. J. J. del Wolff, club „Rotter dam", 4.45.C G.Kat, Hoorn, 4.45, C. W. Ooenen, den Haag, 5.01, H. J. Coe- iio, Amsterdam, 5.01, mevr. A. M. CoeneDe Vries, Amsterdam, 5.01, J. H. C. v. Rees, den Haag, 5.01, H. v. Dijke. Rotterdam, 5.05, mevr. A. v. Dijke— Brandwijk, Rotterdam, 5.05. De aajigekornonen werden door de Wachtenden met een hoeratjo be groet., vooral de dames. Do leden dar fietsclub „Onder Ons" van Haarlem hebben een d&l der tochtgenooten ingehaald De vijf deelnemende hoeren van „Onder Ons" reden toen weer mee terug, wel •en bewijs, dat ze niet oververmoeid waren. De Haarlemmers hebben zich dus kranig gehouden. Niemand, zelfs de dames, klaagde over vermoeidheid, alleen hinderde hen de drukkende warmte. Zaterdagmorgen, om 8 uur vertrok ken van Haarlem naar Arnhem de hoeren H. Menalda van Schouwen burg en J. K. Tromp. Men meldt uit Breda: De le luitenants der Infanterie D® Veer en De Jager, de eenigen die van Breda Woensdag j.I. den afstandsrit begonnen, zijn Zaterdag op het uit gangspunt om 7 uur precies In uitste kende conditie aangekomen Uit Arnhem: Zaterdagmiddag te 4 uur zijn aan Ben controlepost aan de Velperpoort aangekomen uit Zwolle de heeren mr. N.. Fockema en luitenant W. van In- gen Schouten uit Arnhem, vijf leden Van de rijwielclub ,Hollandla" te Rot terdam en de heeren Blom, Denc- ikamp, Alwin en Crucq uit Zwolle. Soc. Trou moet Blijcken. Concert op Dinsdag 17 Augustus 1909, 's avonds 8 uur door het strijk orkest van Haarlemsch Muziekkorps, directeur de Heer Ch. P. W. Kriens. Programma: T. J. J. Cremer Feestmarsch, Kriens 2. Ouverture „La Dame Blanche", Boildieu. 8. Walzer aus der Operette „Der Rastelbinder", Léhar. 4. Ballet de l'opëra „Faust", Gou nod. a. Ailegro mouvement de valse. b. Adagio, c. Allegretto, d. Moderato maestoso, e. Mode rato con moto. f. Allegretto, g. Allegro vivace. 6 .Ouverture „Frau Luna", Llncke. 6. Une Fête d'Aranjuez, Fantaisie, Demerssemann. 7. „Süsses Sehn", Romance voor fluit en violoncel, Popp. Uit te voeren door de heeren Smidt en Blazer. 8. „Hochzeiisreigen.' walzer, BiLsa. 9. Fantaisie aus der Operette „Jung Heidelberg", MiJlöcker. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, 'op Woensdag, 18 Augustus 1909, des namiddags te 11/2 uur, in do Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld 1. Mededeel ingen en ingekomen •tukkon. 2. Beëediging en installatie secre taris. 8 Onderzoek geloofsbrieven nieuw Inkomende leden. 4. Herstemming voorstel B. en W.W. beschikbaarstelling gelden aanschaffing ziekentransport-rijtuig. 5. Voorstel B. en W.W. bestemming perceel Kruisstraat No. 45/47 en be ach' kbaarstelling gelden voor ver^ bouw en bijbouw. 6. I<L ld. beschikbaarstelling gel den werkzaamheden gebouw H. B. School aan de Jacobijnestraat. 7. ld. id. wijziging verordening hef fing leges ter Secretarie, enz. 8. Id. id. vaststelling verordening, jolende den rang, het getal en de Jaarwedden ambtenaren en beamb ten ter secretarie. 9. Id. id. in zake concessie Holland- ®che IJzeren Spoorweg-maatschappij 4lecLr. trams in de gemeente. 10. Id. ld. verzoekschrift Noord- Zu/'dbollandsche Tramweg-Mij. en Boilandsche IJzeren Spoorweg-Mij. Overschrijving concessie atoomtram 1B aarleanBe ver wij k. 11. Id. id. id. H. C. Ploeg,-teruggaaf Watergeld. 12. ld. id. id. H. Dielemans id. 13. Id. id. aanvulling raadsbesluit 'dd. 30 Maart 1904 No. 23. 14. ld. id. verkoop grond ten zui den Lakenkoopersstraat aan C. Groo- tes. 15. ld. id. vergunning uitgangen fipaarndamscheweg aan P. van Dijk. 16. Id. id. beschikbaarstelling gei lden openbare werken in voor straat bestemden grond Veerpolder. 17. Id. id. aanvaarding voor straat bestemden grond in het verlengde van 'de Van der Hulststraat en in de Twee de Vooruitgangstraat. 18. Id. ia. vergunning dempen ge deelte sloot Schouwtjeslaan aan H. J. Peper. 19. Id. id. verzoekschrift H. Kooij, in zake de onbewoonbaar verklaardo Veiling aan de Ravelingsteeg no. 3. 20. Id. id. id. Droste en Co., afwlj- jking art. 7, le, Bouwverordening, yoor bouw magazijn Veerpolder. 21. Aanbeveling Curatoren Gymna sium, benoeming tijdelijk leeraar wiskunde. 82. Id. B. en W.W. vaste benoeming leeraar aardrijkskunde H. B. School met 5-jarigen cursus. 23. Aanbeveling B. en W.W.. over plaatsing leeraren H. B. School met $-jarigen cursus naar H. B. School piet 8-jorigen cursus, enz. 24. ld. <i<L benoeming leerares gym nastiek Meisjesschool voor M. O. 25. ld. id. vaste benoeming leeraree JBngebsche taal en benoeming tijdelijk pereoneeL ld. ^|J6. Id. id. benoeming leeraar boek. houden enz. en leeraar Engelsche taal 3?. B. School met S-jarigen cursus. 27. Id. hl ld. leeraar wiskunde en leeraar Neder lands cho taal id. 28. Id. ld. id. loctra ar Staatsweten schappen enz., en leeraar teekenenen schoonschrijven ld. 29. Id. ld. ld. personeel Avond school voor handelsonderwijs. 80. Voordracht id. id. onderwijzer School voor meer uitgebreid lager onderwijs No. 2. 81. Id. id, id. id. School voor meer uitgeberid lager onderwijs No. 1. 32, Id. id. id. personeel Herhalings school. S3. Vergadering met gesloten deu ren. STUKKEN VAN DEN RAAD. (Reeds in de stadsoplaag van ons vorig nummer opgenomen). B. en W. stellen voor met ingang van 1 Septembar voor den cursus 1909- 1910 aau de Meisjesschool voor m. o. tot tijdelijk leerares te benoemen, tot onderwijzeres in do kunstgeschiede nis, mej. I. C. E. Peeion, In de wis kunde mej. C. J. S. Salm, en in de Nederlandsche taal mej. H. E. A. Baudet. welke danïes ook reeds voor den cursus 19081909 benoemd wer den. Tevens stellen B. en W. voor mej. C. J. IJssel de Schepper, leorares in de Engelsche taal en letterkunde, met ingang van 1 September definitief le benoemen. B. en W. dragen voor voor de be noeming van onderwijzeres in de gymnastiek aan de Meisjesschool voor m. o. le. Mej. F. J. W. van Oort, te Am sterdam j 2e. Mej. F. E. Blaauw. te Amster dam. De benoeming is voorloopig voor den cursus 1909—1910. Voor leeraar in de Staatsweten schappen en handelsrecht aan de H. B. S. met 3-jarigen cursus en Han delsschool dragen B. en W. voor Mr. Dr. H. R. Ribbius, alhier. Voor leeraar in 't schoonschrijven aan beide H. B. Scholen en voor leer aar in *t bandteekenen alleen aan de H. B. S. met 6-jarigen cursus de beer G. Kats, te Leeuwarden. Voor leeraar in de Engelsche taal aan de H. B. S. met 3-jarlgen cursus en Handelsschool dragen B. en W. voor 1. C. B. A. Proper, te Utrecht. 2. H. Teerink, te Haarlem. Voor leeraar in handelsrekenen en boekhouden G. Smits, te Haarlem. B. en W. stellen voor den heer W. v. d. Berg wederom voorloopig voor den cursus 19091910 aan te stellen tot leeraar in de wiskunde en aardrijkskunde aan 't Gymnasium. Voor de benoeming bij het her- halingsonderwijs voor dezen cursus hebben B. en W. de volgende voor drachten ingediend Voor onderwijzeres a. 1. Mej. A. Rab, onderwijzeres aan de School voor uitgebreid lager onderwijs lett. B 2. Mej. L. M. Bussemaker. onder wijzeres aan School no. 6. b. 1. Mej. J. E. H. Boelhouwer, on derwijzeres aan School No. 6 2. Mej. C. J. Donck, idem. Voor onderwijzer 1. J. B. van Dorp, onderwijzer aan de School voor uitgebreid lager onderwijs lett. A 2. J. de Boer, onderwijzer aan School No. 6. d. 1. W. H. Hoefman, onderwijzer aan School No. 6 2. H. Peusens, Idem. e. 1. H. Zwart, onderwijzer aan de School voor meer uitgebreid lager onderwijs, lett. A 2. A. Roekhuizen, onderwijzer aan School No. 6. f. 1. J. Over Az., onderwijzer aan Sahool No. 4. 2. R. M. van der Hart, onderwijzer aan School No. 6. r— De heer de Braai heeft een wij ziging voorgesteld in de ontwerp-ver- ordening van B. en W. voor de bezol diging van secretarie-ambtenaren. Uit artikel 1 wil bij de .woorden „eerste en tweede klasse" laten ver vallen. Artikel 4 te lezen: De jaarlijksche bezoldiging be draagt voor: den hoofd-commies, tevens chef van de secretarie 2500 tot f 8000. de andere hoofd-commiezen f 1850 tot f 2450. den controleur der plaatselijke be lastingen f 1800 tot 2400. den commies-redacteur 1550 tot f 2350. de commiezen 1600 tot f 2000. de adjunct-commieaen 1000 tot 1 1400. de klerken 600 lot 900. de belasting-schrijvers 700 tot f 1000. Adjunct-commiezen en klerken, in het bezit van het diploma, afgegeven door de Nederlandsche Vereeniging voor Gemeente-belangen of van een door B. en W. even hoog of hooger gestelde bevoegdheid, genieten eene varhooging hunner bezoldiging bere kend naar 100 per jaar. Art. 18 te lezen: De hoofdbode geniet eene jaarlijk sche bezoldiging van 1000 tot f 1150; de boden eene jaarlijksche bezoldi ging van 800 tot f 1000; en de hulp boden eene jaarlijksche bezoldiging van 1 600 tot J 800. De burgemeester der geüneento Haarlemmermeer, mrv A. Slob, heeft bezwaar gemaakt, om gunstig te be schikken op het verzoek van het Noord-11ollandse li Propogan ila-comitó voor geheelonthouding, om op 29 de zer nabij Halfweg een openluchtver gadering en (door een deel der ge meente) niet muziek en banieren een optocht te mogen houden. Het be zwaar van den burgemeester raakt geenszins de bedoeling van het comi té, maar wel de kouze van een Zon dag voor zulk een optocht en verga dering in de opeen lucht in zijn ge meente. UMUIDEN. Vlootuitbre-iding. Door de N. V. Maatschappij „Hera" alhier is aangekocht de Deensche stoomtrawler Sölöven F N 42-4. Diefstal. Omtrent dca diefstal van koperen machinedeelen aan boord, van de sleepboot „Titan" vernemen we na- dor, dat een der twee verdachten in hechtenis en de ander voorloopig vrij gelaten is. Een waarde van ruim ƒ100 aan onmisbare deelen was aan een opkoopcr te Velseroord voor f 15 ver kocht. Benoemd met ingang van 1 Sept. de lieer D. Verkade, te Amsterdam, tot machinist-electricieTi bij de Rijks- electrische inrichting te IJmuiden. ONZE MINISTERS. De thans op reis zijnde ministers worden den 28en Augustus terug ver wacht. H. M. de Koningin heeft Zaterdag op het Loo den heer De Waai Malefijt als minister van Koloniën beëedigd. MET DE NOORDERZON. De kassier van de Coöperatieve Winkelvereeniging, vroeger van „Eigen Hulp", te 's-Gravenhage. A. J. MINISTER VAN KOLONIëN EN GOUVERNEUR-GENERAAL. De „Nieuwe Courant" betreurt het aftreden van den heer Idenburg, en zegt: Deze minister nu gaat heen, nog voor de nieuwe Kamer bijeenkomt en wordt vervangen door een partijge noot, wiens bestuurswerkzaamheden zich nimmer uitstrekten buiten de grens der provincie Utrecht, die de koloniën nimmer aanschouwde wien zelfs in de Tweede Kamer, waar men tamelijk gemakkelijk zich tot „specialiteit' opwerkt, niemand ooit beschouwd heeft als een koloniale specialiteit. ALb wij ons wel herinne ren, heeft de heeir De W7aal Malefijt in de laatste jaren deelgenomen aan het debat over de Indische begroo ting, maar vrij algemeen placht deze deelneming in de pers en naar wij gelocrven ook wel in de Kamer, be schouwd te worden als voortvloeien de uit het besef van de noodzakelijk heid, voor een groote Kamergroep als de anti-revolutionaire, dat er althans door één lid uit haar midden blijk gegeven werd van eenige belangstel ling in het lot van Nederland's kolo niën.. En dan uit dit vrij-liberale orgaan o.m. deze bedenking: Naar verluidt, is de heer Idenburg bestemd om den gouverneur-generaal Van Heutsz op te volgen en wij zul len de eersten zijn, om daartoe zijn volle bevoegdheid te erkennen. Maar dat maakt de persoonswisseling hier te lande niet minder*bedenkelij k. Het kan niet anders, of met. het plaats nemen van een man als Iden- HAARLEMMERMEER. De minister van binnenlandsche zaken heeft na Ingewonnen advies van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland bepaald, dat in de kiesdis tricten voor de verkiezing van leden van den raad der gemeente Haarlem mermeer, de zitting van de hoofd- atembureau's tot het vaststellen van den uitslag dar verkleilng, gehouden wordt onmiddellijk na afloop van de werkzaamheid bedoeld tn art. 62. eer- 6te lid. der Kieewct H. H., heeft zich, met medeneming van een gedeelte der hen, toever trouwde gelden, verwijderd. De scha de wordt gedeeltelijk door borgtocht gedekt. (Tel.) BRANDEN. Te Ochten bij T»el is afgebrand de woning van T. V. B. De Inboedel werd grootouders geborgen. Niets was ver zekerd. Oorzaak onbekend. Te Lij alterneer, gem. Belling wedde, is afgebrand de behuizing van F. Smid. De geheele inboedel ging mede verloren. Oorzaak onbekend. Niets was verzekerd. DOMINEE-ADVOCAAT. De oud-predikant mr. J. Ankerman te Wommels, het Kamerlid voor Har- lingen, zal zich metterwoon te 's-Gra- venbage vestigen en aldaar ook de rechtspractljk uitoefenen. BRUTALE DIEFSTAL. Het was op de Groote Markt te Nijmegen. Een jonge fietser reed op zijn gemak de Markt over, sprong van rijn rijwiel af, keek rond en kreeg een gezet man In het vizier, die vrien delijk op hem afkwam. Beiden monsterden elkaar. De kennismaking was geschied. Zeg Jongen, mag ik eens op jou flets zitten, vroeg de vreemdeling. Veel bezwaar had het joggle niet. Gaat uw gang, meneer, maai* kom gauw terug, en rijdt niet ver weg. Dank u, vent, wacht maar even tjes. De beluste wielrenner sprong op T karretje, peddelde rond, en verdween uit het oog om niet meer op de Markt te verschijnen. Do Jongen wacht nog altijd op zijn rijwiel en den vreemden „meneer", die op zoCn gemakkelijke wijze aan een mooi fietsje kwam. /Geld.) burg op den Buitenzorgschen troon en rijn vervanging op het Plein door den afgevaardigden voor Breukelen, zal de regeeringszeiel feitelijk van hier verplaatst w-orden naar Java. Men zou hierin kunnen berusten, in de overtuiging, dat er voor Indië door een man als Idenburg daarginds wellicht nog meer te doen valt, dan hier. De vroegtijdige portefeuille wisseling, maanden voordat de heer Idenhurg den nieuwen post zal gaan bekleed en, doet trouwens vermoeden, dat deze bij rijn opvolger gedurende diens eersten bewindstijd als repeti tor dienst zal doen, Iets waarover men rich slechts kan verheugen, al is deze functie tot nog toe in ons re geringsstelsel niet bekend. Maar wat wel valt te duchten is, dat van nu af aan, terwijl de heer Idenhurg Indië gaat besturen, ondanks den minister Malefijt, het departement in Nederland ons het beeld te rien zal geven van een zuivere ambtenaars- regeering onder controle van de heeren Bogaardt, Van .Vlijmen en Co- lljn. Het „Handelsblad" riet ln de benoe ming van den heer De Waal Malefijt een verzwakking van het Kabinet: In de plaats van een minister, dia reeds vier jaar aan het hoofd van hetzelfde departement gestaan had, zegt het „Hbld.", en die toen dat de partement xóhad bestuurd, dat par tijgenoot en tegenstander ongeveer niets dan lof over zijn beheer hadden gehad; die daarna bijna vier Jaar gouverneur van Suriname was weest en die dus ook die kolonie, wel ke steeds veel zorg eisoht, goed ken de; en die nu reeds vijl kwart jaar bezig was rich weer in de zaken in te werken, van wien dus voor onze kolo niën zeer veel verwacht kan worden treedt een man, van wien de alge- meene Indruk deze is, dat hij slechts een bekonde politieke figuur was, om dat hij dc volgzame luitenant van dr. Kuypar was. De heer De Waal Malefijt was laat stelijk voorzitter van de antircvolu- tionnaire Kamerclub en trad als zoo danig herhaaldelijk als anti-revoluti- onnair woordvoerder op, ook over koloniale aangelegenheden, maar van buitengewone bekendheid met Indische zaken is bij die gelegenhe den niet gebleken. Een verzwakking is dus deze ruil ongetwijfeld. En wat den heer Idenburg betreft: Daartegenover staat want, dat de heer Idenburg alleen als minister aftreedt, om gouverneur-generaal te Buitenzorg te worden, kunnen wij nu wel aannemen dat Ooshlndië in den heer Idenburg een gouverneuir- generaal krijgt» aan wien men het bestuur over Insulinde met gerust heid kan toevertrouwen. „Land en Volk" schrijft over de be noeming van den heer De Waal Ma lefijt: Dat de heer De Waal Malefijt is aangewezen om aan het hoofd 'van 't departement van koloniën den heer Idenburg, wiens bekwaamheid door ieder erkend wordt, te vervangen, teekent wel de armoede aan mannen met groote bestuurstalenten bij de anti-revolutionnairen. Door niets is die benoeming, welke vriend 6n tegenstander verbaasd heeft, te rechtvaardigen. En verder: Dubbel, driedubbel betreuren wij het dat juist nu een man als mr. Van Deventer niet meer in do Kamer terug komt en dat er ter linkerzijde geen enkele Indische specialiteit zitting heeft. „Het Vaderland" schrijft over de verwachting, dat de heer Idenburg Gouverneur-Generaal zal worden Voor Indië kan het optreden van dezen bewindsman als gouverneur-ge- noraal niet anders dar. toegejuicht worden. Hij kent thans de behoeften van ons eilandenrijk door en door, li® met warme liefde er voor bezield, en bezit alle gegevens die den tact- vollen en doortastenden bestuurder kenmerken. Doldriftig doordraven op het partijstokpaardje schijnt van hem op gTona van zijn verleden niet te duchten. Mot vertrouwen zien wij hem dan ook zijn Ministerszetel voor den troon te Buitenzorg verwisselen, overtuigd, dat zijne benoeming aan Indië ten goede zal women. Van zijn opvolger als Minister van Koloniën schrijft het blad: Een diepgaande studie heeft hij van onze koloniale aangelegenheden nooit gemaakt, maar zijne redevoeringen gaven den indruk, dat hij de zaken goed overwogen had. „Het Volk" acht de beide benoe mingen slechte gevolgen der antithe se- en coalitie-politiek. Het zou misschien anders zijn ge- loopen, indien het „Handelsblad" niet j an et zijn Sweerts-onthuJlingen was ge komen. Dan was er tenminste een candidaat meer geweest voor het gou verneur-generaalschap, en had Iden burg wellicht met een gerust geweten op het Plein kunnen blijven. Nu bleek hij voor Indië niet gerust, als hij zelf niet den post van onderkoning ging bekleeden. Het is trouwens de vraag of de heer Idenburg zelfs in den heer j Sweerts iemand zag, nóg geschikter voor het gouverneur-generaalschap, dan zijn eigen nederig persoontje, en het is zeker, dat de benoeming van den heer Sweerts aan het machtige geestelijk element in de katholieke partij, onderricht van de liefdegaven van den Haagschen burgemeester aan anti-revolutionaire partijkas, hoogst onaangenaam zou zijn ge- i weest. >,116 Maasbode" oordeelt, dat het (ministerie in den heer Idenburg een zijner krachtigste figuren verliest, al ie er op het oogenblik voor den troon van Buitenzorg geen. geschikter digni taris aan te wijzen. Zij vervolgt De benoeming van den heer Iden burg als zoodanig zien wij dan ook met vreugde tegemoet. Ook pleit ex iets voor, dat Z.Ex. van meer nabij ge legenheid vinde rijn denkbeelden, die onze koloniale politiek in beter spoor hebben gebracht, in Insulinde in toe passing te brengen. Toch blijven wij de minister-wisse» ling betreuren. Het ware o. i. beter geweest, zoo de heer Idenburg ófwel den post, dien hij thans nog bekleedt, niet hadde verlaten, ófwel dien post niet hadde aanvaard, zoo- Z.E. wat niet onwaarschijnlijk is destijds kennis droeg van wat in onze Oost stond te gebeuren. Naar aanleiding van het aftreden van minister Idenburg en de benoe ming van den heer De Waal Malefijt tot diens opvolger, schrijft „De Stan daard" onder haar gewone binncn- landsche rubriek Geen wonder, dat er een gewoel van «rustige teleurstelling opkomt bij het vernemen, dat deze algemeen ge- wenschte man zijn Ministerschap neerlegt, juist aan den aanvang van de nieuwe periode, die dit Kabinet in gaat. Doch vindt het gerucht dat loopt, gehéél bevestiging, don blijft de emi nente arbeidskracht van den heer Idenburg voor Indië verzekerd, en staat hij straks gereed, om den zetel van den Gouverneur-Generaal te be klimmen. Dien man te weten op den troon van Buitenzorg, het zal eveneens een gevoel van gerustheid schenken. Naar wij vertrouwen, zal, wanneer die benoeming inderdaad geschiedt, ze toejuiching vinden bij zeer velen ln den lande. Doch dit gaat de toekomst aan. Voor bet boden rien we op het huidi ge kabinet, en vinden het heengaan van den heer Idenburg in alle opzich ten een verlies. De heer De Waal Malefijt, in de plaats van den heer Idenburg be noemd, neemt een zeer zware taak voor zijn rekening. Idenburg op te volgen, het is iets waar moed toe be hoort; en uit de stemmen, die nu reeds opgaan in do pers, blijkt, dat de heer Malefijt dien moed zal behoe ven. De teleurstelling over het heen gaan van den heer Idenhurg verleidt enkelen tot onbillijke beoordeeling van zijn opvolger. Dat do heer Malefijt zich voor deze taak vinden liet, bewijst reeds, dat hern moed en geestkracht niet ont breken. Gedurende vele jaren trad hij- voorts in de anti-revolutionnaire par- hij als koloniaal woordvoerder op, en spreidde daarbij een kennis van za ken ten toon, die menigean verraste. Trouwens, de tegenpartij erkende, dat hij, wat koloniën betreft, recht van meespreken hadop voordracht van minister Fock werd hij benoemd tot curator der Indische Bestuursaca. demie. De heer Malefijt kent Indië uit oigen aanschouwing nietdoch dat men ook zonder dit voorrecht een goed Minister van Koloniën kan zijn, bewees o. a. mr. A. baron Mackay, die de opvolger van mr. Keucheniug werd. De „Gelderlander" (R.-K.) schrijft bij 't bericht van de vervanging van minister Idenburg door den heer Do Waal Malefijt: „Dit bericht zal in breeden kring ernstig betreurd worden. De hee(r Idenburg had de achting van alle partijen wegens zijn groote kennis van koloniale toestanden en zijn ide ale bedoelingen. Zijn heengaan is voor het ministe rie een zwaar verlies. Voor zijn op volger is het geen aangename taak de politieke nalatenschap van een Iden burg over te nemen. Moge de heer De Waal Malefijt er in slagen Idenburg's verlies zooveel mogelijk te vergoeden. Hij heeft zich in den laatsten tijd ontegenzeggelijk met grooten ijver in koloniale zaken ingewerkt; maar zijn gebrek aan praetische ervaring en zijn gemis van sommige eigenschappen, die bij mi nister Idenburg wol aanwezig waren,- zullen het hem niet gemakkelijk ma ken ln de Kamer hetzelfde prestige te verwerven, dat Idenburg zich ver zekerd had. De afgetreden minister zal waar schijnlijk wel de opvolger worden van gouverneur-generaal Van Heutsz, waardoor tevens continuïteit In het IndiBche regeeringsbeleid zou ver kregen zijn." FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Arnhem, 10 Augustus. K. H. B. Muys, winkelier te Doesburg. Rech- ter-commissaris mr. H. J. van de? Pcei Hiddmghcurator mr. J. J. van Gorkom. Breda, 10 Augustus. II. B. J. Eng- bersen, horlogemaker aldaa.r Rech te r-commissaris mr. W. P. A. Helle- gers curator mr. F. H. J. J. Suys. Arnhem, 12 Augustus. De nalaten schap en boedel van E. Janssen, coif feur, te Nijmegen. Rechter-comm's- saris mr. P. F. A. Cremerscurator mr. dr. A. van Rijckevorsel. Tiel, 11 Augustus. M. S. van Mil, broodbakker te Hedel. Rechter-com- missaris mr. J. van Gelein Vitringa curator mr. N. A. Blom. Opgeheven. H. Schuurman te Dlemen. A. Schreuder, aannemer te Alk» maai'. Geëindigd P. Geurts, bierbottelaar te Nijme gen. L. A. Salomons, koopman en win kelier, te Leiden. Vernietigd W. Somdecerff, te Maartensdijk. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het st. Grotius vertrok 12 Aug. van Batavia naar Amsterdam. Het st. Koning Willem I, van Am sterdam naar Batavia, vertrok 13 Aug. van Lissabon. Het st. Nias vertrok 14 Aug. van Amsterdam naar Batavia. Het st. Prinz Eitel Friedrich, van Rotterdam naar O.-Azië, arriveerde 13 Aug. te Napels. Het st. Malang, van Java naar Rot terdam, arriveerde 14 Aug. te Suez. Het st. Madura, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 13 Aug. te Suez. Het st. Hollandia, van Buenoa Ay/es naar Amsterdam, vertrok 13 Aug. van Las Palm as. Het st. Delfland, van Amsterdam n. Buenos Ayres, vertrok 13 Aug. yam Santos. Het stoomschip Rindjani, van Ja va naar Rotterdam, arriveerde 14 Aug. te Marseille en zette de rei». voorL Het stoomschip Solo, yan Java n. Rotterdam, vertrok 14 Aug. van Pa- dang. Het Stoomschip Banda, van 'Am sterdam naar Batavia, arriveerde 14 Aug. te Port-Said. Het stoomschip Grotius, van Bata via naar Amsterdam, vertrok 14 Aug.- van Singapore. Het stoomschip Koningin Wilhelmi- na, van Batavia naar Amsterdam,- vertrok 14 Aug. van Perim. Het stoomschip Koning Willem ITt van Batavia naar Amsterdam, ver trok 18 Aug. van T&nger. Het stoomschip Bulow, van Bremen, naar- Oori-A-zie, arriveerde 13 Aug. té Shanghai. Het stoomschip Potsdam, van Rot terdam naar New-York, vertrok 14 Aug., nam. 3 uur, van Boulogne sur Mera Het stoomschip Tantalus arriveer de 14 Aug. van Amsterdam' te Batai' via.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6