NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Ds roode Pimpernel in Gevaar. 271 Jaargang, So. 8019 Versofa fort dageffjfrs, befaafte op Zo» en feestoaqen. DINSDAG If AUGUSTUS 1909 B HAARLEM'S DAGBLAD ABOHNE85ENTEH ADVERTBNTïÊNi Voor Haarlem J l i eg Vm 1—5 r^eb 50 Cts.; ledeie regel mrei 10 Cfs. Eullai het Arrondfesmenj Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Haarlem van 1—5 regels/t—, elke regel me« ƒ0. *8 Reclames 30 Cent per regel. gemeente) x 130 Abonnement aanzienlijk rabat Franco per post' door' Nederland I I I I I I IjB &*J4? AdvertentiSn van Vraag eri Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatdngj AJzonderUjke nummos TtT. 002* 50 Cts. voor 3 plaatsingen i contant Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037H J/J \-%i Redactie CE Administratie! Groots Boutstraat de omstreken en franco pet post 0.45 Wercsmmunaa! Telefoonnummer der Redactie 600 es der Administratis 724. Uitgave der VenaootecBap toorens Cirster. Directeur i, PEEREBOOE a Crnkktrll; Zulder Bulteaspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentlen en reclamea van bulten het Arrondissement Haarlem bi dit blad is uitsluitend gemachtigd het AÏgemeen Binnen- en Bnltenlandsch Advertentie-Bureau D V ALTA. Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon lnierc. 6229. dering aangehouden Ie, om B. en W. do gelegenheid te geven, een gewij zigd voorstel In te dienen, n.l. den controleur geen accountantswerk op te dragen, welk voorstel dan ook een paar dagen geleden verschenen is. J. C. P. Öuiteilandscfa Overzicht •T KRETENSER GEVAAR. 't Balkan-geschil wordt van dag tot dag ingewikkelder 1 Men moet zoo langzamerhand aan een doolhof den ken. Er bestaat één weg, om met den Vrede veilig uit te wandelen, maar. na weken zoeken is die nog niet ge vonden. Steeds stoot de wandelaar den neus op een afsluiting met 't schrikaanjagend opschrift: OORLOG. Gelukkig hoeft de gevangene In de doolhof nog al geduld en is hij nog al tijd aan 't zoeken. Laten we hopen, dat „die zoekt zal vinden" ook aan hem bewaarheid wordt i De houding der Kretenser-bevolking wordt gevaarlijk. De wijze Europee- sche mogendheden die immers de grootsche taak hebben over de eiland bewoners de beschermende hand uit te strekken hebben, om den lieven vrede wil, gevraagd en gesmeekt de Grieksche oorlogsvlag van do ves ting te Kanea neer te halen, om daardoor den Turk niet langer te tarten. Niettegenstaande dezen raad, labem de Kretensers de vlag nog wap peren. Dit heeft Europa boos gomaakt I „Wie niet hoonen wil, moet voelen", zoo hebben ze besloten. Daarom heb ben ze nog een'ge oorlogsschepen naar de Ivretenser wateren laten ko men, zoodut er nu een verzameling van acht stuks is. Deze schepen zul len heden of morgen een 1000 man soldaten aan wal zetten, om dan de gehate vlag met geweld neer te ha len. Zal 't tot vechten komen? Men weet, dat een stelletje heethoofdige Kretenser boeren naar de vesting ge trokken zijn, met 't voornemen de vlag te verdedigen. Willen de Kretensers de mogend heden op zoo'n brutale wijze tarten? Ze zullen hun eigen glazen ingooien, want zonder hulp van Europa kun nen noch de Kretensers noch de Grte- kenlanders iets van Turkije afdwin gen. Van Turkije hoort men niet veel meer. Hoe kan dit ook anders? De Turk heeft al z'n oorlogstoebereidse len goed in orde, dus wacht slechts op het resultaat der Europeesche in menging. Kan de Turk daarmee genoegen ne men, welnu dan is allee Ln orde 1 Zoo met, dan.... Zou 't dan werkelijk op een oorlog uitdraaien ook al blijft Griekenland zich afzijdig hou den, alsof de quaestle hem niet aan- DE STAKINGSBEWEGING IN ZWEDEN. Twee regeeringstelegrommen lui den Stockholm, 15 Augustus Toestand onveranderd. Stockholm, 16 AugustusToestand ongeveer dezelfde. De dreigende sta king van den reinigingsdienst ie ai- gewend. Eigenaardig is, hoe de Zweedsche regeering en de Zweedsche werkge versorganisatie alle pogingen in het werk stellen, om gunstige berichten over het verloop der beweging in 't buitenland te verspreiden. Een dezer berichten luidt „In de gemeentelijke bedrijven, de gasfabricage, de electriciteitswerken, de waterverzorging enz., heeft niet de minste stoornis plaats gehad. To Stockholm alleen had een gedeelte der arbeiders in de gasfabrieken zich bij de stakers aangesloten, het bedrijf ondervond evenwel geen belemme ring. Het spoorwegverkeer heeft on der de staking niet geleden en de zee lieden hebben zich niet alleen buiten de staking gehouden, maar zelfs hun ne hulp verleend bij het laden en los sen der schepen bij gebrek aan boot werkers. Ook het kantoorpersoneel van cargadoors enz. bood daarbij de behulpzame hand. Het tram- en rij tuig verkeer heeft eenige dagen stilgelegen, gaat echter thans weder zijn geregelden gang. Bovendien bieden zich in de laatste dagen tal van losse arbeiders aan, zoodat te verwachten is, dat binnen eenige dagen in geen onkefo nan en van eenig belang gebrek aan bootwer kers zal zijn. Levensmiddelen waren gedurende den geheelen stakingstijd in voldoen de mate te krijgen en de orde werd geen enkel oogenblik gestoord." Daartegenover staatt dat aan het Duitsche soc.-dem. blad „Vorwarts" geseind wordt „De positie is onveranderd, de stemming van de stakers rustig. De extra-blaadjes van de burgerlijke pers zelton den zwendel voort, ver zonnen mededeelingen over weder opneming van den arbeid te verbrei den. Geen arbeider gelooft die mede- deelingen, omdat de meest doorslaan de bewijzen van het tegendeel aanwe- z'g zijn." Tus3chen deze twee lezingen is nog al tegenspraak BELGIS EN DE CONGO. De Bolgische prins Albert is van z'n reis in den Congo thuis gekomen. Te Brussel is hij gisteren met veel luister en plechtigheden ontvangen. Evenzoo te Antwerpen, waar hij in 't stadhuis een rode hield en ze<„oat de geschiedenis nooit het onvergelij kelijk werk, door den koning voor den Congo verricht, zal vergeten. De Congo zal misschien nog uitgaven vorderen, maar deze zuilen vrucht baar blijken. Laat ons de toekomst dier heerlijke streken verzekeren, door voort te arbeiden aan de verhoo ging van het zedelijk en materieel peil der inboorlingen. Ik was reeds vol hoop voor de toekomst vein den Congo, maar wat ik gezien heb, over trof nog mijn verwachting." HET DEENSCIIB MINISTERIE. Het nieuwe ministerie is als volgt samengesteld Graaf Holstein Ledre- borg wordt minister-presidentmi nister zonder portefeuille de tegen woordige minister-president Neer- gaard minister van financiën J. G. Christensenminister van landsver dediging Thomas Larsen, minister van het verkeerswezen de tegenwoor dige minister van buitenlandsche za ken, graaf Ahlefeldtminister van justitie Hecgsbro; minister van eere- dienstSoerensanminister van bin- nenlandsche zaken Berntsende mi nister van landbouw, Nielsen en de minister van handel Hansen, behou den hunne tegenwoordige portefeuil les. 't Is dus voornamelijk een recon structie van het kabinet Neergard. Voor doze combinatie is een program opgemaakt, dat de slooping der oude Kopenliaagsche Iandvestingen tegen 1922 in uitzicht stelttot dien tijd zal de oude vesting in den tcgenwoordl- gen toestand worden gehandhaafd. Vender zal het verdedigingsplan van minister Neergaard woixlon overge nomen. ONLUSTEN IN YEMEN. Said ld ris, de aanvoerder van de opstandelingen in Yemen, heeft Za terdag de Turksche troepen aangeval len en hun een verlies van 11 5 d o o- den toegebracht. De slag moet dus nog al heftig geweest zijn De Turksche ministerraad heeft tot onverwijlde uitzending van een expe- ditieleger besloten. Gisteren zou de Turksche Kamer voorstellen behaudelen om aan Yemen een beperkte autonomie toe te ken nen. Deze zaak is nu voor onbepaal de» tijd uitgesteld. EEN BALKAN-VERDRAG. Uit Rome wordt medegedeeld, dat er binnenkort een verdrag omtrent den Balkan zal worden gesloten tus- schen Rusland en Italië en wel ter gelegenheid van de aanstaande ont moeting utsschen don koning van Italic en den Tsaar. DE TSAAR NAAR KONSTANTI- NOPEL. Medegedeeld wordt, dat de Tsaar in de tweede week van October te Kon- stantinopel zal komen. Twee pantser- schepen en twee kruisers zullen het jacht „Standart" vergezellen. DE WARBOEL IN MAROKKO. Dezer dagen hebbon de troepen van den Sultan gevochten met die van don troon-pretendent Boe Hamara. Do Sultan won glansrijk en verjoeg de roghi in do bergen. VEREENIGD ZUID-AFRIKA. De tweede lezing van het wetsont werp op de Zuid-Afrikaansche Unie is door het Engelsche Lagerhuis met oigeinceiie stemmen aangenomen. Stadsnieuws Haarlemse lie Hand els vor eenig'ng. De Staatscourant bevat de konink lijk goedgekeurde gewijzigde statuten van de Haarlemsche Handelsvereni ging. Het doel der voreeniging is de be langen van de leden door onderlinge samenwerking te bevorderen. De middelen tot bereiking van dtl doel zijn: het elkander wederzijdse!» waarschuwen voor de aanwezigheid en de operatiën van oplichters, het richten van adressen in zake de be langen der leden aan openbare be sturen, 't doen van pogingen om den handel en liet winkelbedrijf te dienen en het houdon van een onderling in formatie- en schuldlnvorderingsbu- reau. Goedgekeurde Statuten. De Staatscourant bevat de konink lijk goedgekeurde gewijzigde statuten van den Nederlandscheu Bond van Houdelsvereenigingen, thans ge naamd: Noderlandsche bond van On derlinge Informatie- en Schuldinvor- dering-bureaux en Handclsvereenigin- gen, te Haarlem. Het doel der voreeniging is de be langen van de leden der aangesloten vereen1 gingen te behartigen. De middelen tot bereiking van dit doel zijn het elkander wederzijdsch TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN No. eei. De Gontröls op onze plaatselijke Inkomstenbelasting. Het kohier van onze plaatselijke di recte belasting naar het inkomen wordt door B. en W. opgemaakt. Na tuurlijk moet dat niet te letterlijk .worden opgevat. B. en W. hebben daar hunne ambtenaren voor, dio van alle kanten inlichtingen verzamelen en ook wel ontvangen. Velen, die min of meer bij de gemeenteadmi nistratie betrokken zijn, helpen mee om het kohier zoo goed mogelijk te maken en toch heb ik nooit den in druk van mij kunnen afzetten, dat tal van ingezetenen te laag zijn aange slagen. Wie lust heeft om dat eens nader te onderzoeken, kan dat door een dubbele proefneming doenvoor eerst het kohier inzien gedurende de maanden, dat het op 't Stadhuis daartoe beschikbaar isik vrees, dat hij verstomd zal staan over de lage cijfers, waarvoor vele vrienden en be kenden zijn opgegeven. En ten tweede door, wanneer het onderwerp eens in zijn vriendenkring ter sprake komt, ronduit te vragen„wie van de aan wezigen durft verklaren, dat hij zijn inkomen precies opgeeft of voor het volle bedrag is aangeslagen Het antwoord zal een verlegen stilzwijgen wezen, gevolgd door een „nou ja, maar mijn buurman X. geeft stellig zijn ware inkomen óók niet op", of „ik betaal zooveel en dat 4s voor iemand van mijn Btand mooi genoeg!" Maar een rond, onbewimpeld j a, dat doe ik is een hooge uitzon dering. Om deze en andere redenen meen ik, dat de belastbare opbrengst van onze inkomstenbelasting in Haarlem veel hooger zou kunnen zijn, wanneer nog scherper, nog regelmatiger werd toegezien op de juistheid van de aan gifte. B. en W. willen, zooals men weet, daartoe een controleur benoemen. In een vorig artikel heb ik al eens mee gedeeld, welke goede resultaten in de gemeente Arnhem daarvan waren verkregen. Ik heb ook inlichtingen ge vraagd aan de controleurs van de plaatselijke inkomstenbelasting te 'Zutfen en Zaandam, die mij door de ze ambténaren zijn verstrekt met een welwillendheid, waarvoor ik hun zeer erkentelijk ben. Wat de beteekenis I3 van een gere gelde, stelselmatige contróle wordt door den heer Albert!, controleur to Zutfen, zeer juist in 't licht gesteld. Hij schrijft mij o. m. „Iedere aangifte behoort nauwkeu rig te worden onderzocht, het kadas ter geraadpleegd, de grootte der opge nomen en uitgezette hypotheken nage- ""FEULLBroïT" Naar het Engelsch, door Barones O r c x y, 30) Zij nam een toegevouwen 6tukje pa pier uit den grooten zak van haar mantel en stak het met een verlegen blik Lady Blakeney toe. Mijn kamenier behoeft niet met mij mee te gaan, zei Desirée Condeil- le nederig ik wil veel liever alleen re'zendit is haar paspoort, en.... 0 I u behoeft het niet uit mijn hand aan te nemen, voegde zij er op een toon van bittere zelfverachting bij, toen Marguérite geen blijken gaf het papier van haar te willen aannemen. Kijk Ik zal-het hier achterlaten tus» schen de rozen U wantrouwt mij nu.... het is niet meer dan natuur lijk.... lieel spoedig zal u misschien tot kalmer nadenken komen.... U zal dan begrijpen, dat mijn voorstel on zelfzuchtig is... dat ik niets anders wansch, dan u en hem te dienen. Zij bukte zich en legde het toege vouwen pap'er midden op oen groots struik pioenrozen en toen keerde zij gaan, do noodige Inlichtingen, hetzij btj het Rijk, andere gemeenten of een of andere inrichting ingewonnen, zooveel mogelijk personen opgeroe pen tot geven van nadere inlichtin gen, In verband met de aangifte op het beschrijvingsbiljet. Nu weet Ik wel, dat in Haarlem de verplichte aangifte nog niet beataat, maar wanneer eenmaal de controleur is benoemd, zal ook de verplichting tot aangifte niet lang op zich laten wachten. Bij het vaststellen van de verordening heeft de Raad d>e niet aangedurfd: gevreesd werd, dat de nieuwe schroef te veel zou knijpen, maar nu de burgerij eenmaal aan do belasting naar 't inkomen gewend is, bestaat er geen enkeL bezwaar om de inonschen zelf hun inkomen op te la ten geven. Menigeen, die het nu maar aan 't Stadhuis overlaat en genoeglijk glimlacht, wanneer hij zAet, dat men hem daar te laag taxeert, zal zich nog wel eens beden- kon, vóór hij, eenmaal zelf tot het op geven van zijn inkomen genoodzaakt, oen te laag bedrag invult „Zij die weigeren Inlichtingen te verstrekken", schrijft de heer Albert!, „kunnen gerust flink worden aange pakt" En zeer terecht schetst hij, hoe ingezetenen, die werkelijk te hoog zijn aangeslagen, met hunne be zwaren liever hij den controleur ko men, dan bij de Commissie uit den Raad, De controleur is een ambte naar, tot algeheele geheimhouding verplicht, dien de belastingschuldigen overigens in het dagelijksch leven zelden zullen ontmoeten. De leden der Raadscommissie zijn wel even ge heimhoudend, maar menig ingezetene zit met een hunner in een bestuur, of heeft er een concurrent onder of de vader of oom van een concurrent meermalen wil een belastingschuldi ge aan de Commissie zijn boeken niet laten zien om een reden, die tegen over den controleur niet geldt. Laatstgenoemde brengt van zijn be vinding een beknopt rapport uit, waarin geen gegevens worden ver meld, die voor derden van eenig be lang zouden kunnen zijn. En wat bereikte men in Zutfen met den maatregel De heer Albert! heeft, tot mijn leedwezen, geen vrijheid ge vonden mij cijfers mee te deelen, om dat ik voornemens was die te publi- ceeren. Wel schrijft hij„reeds het eerste jaar bij de invoering der con tróle in deze gemeente is het belast baar inkomen belangrijk gestegen." Tot zoover de inlichtingen uit Zut fen. Aan die ven Zaandam ontleen Ik het volgende „Na de aangifte in Januari worden alle personen opgeroepen, waarvan vermoed wordt, dat hun opgave on juist is. Er worden dan olie inlichtin gen, die ter verkrijging van een juis- ten aanslag noodig zijn, gevraagd, zooals biljetten vermogens- en be drijfsbelasting, inzage van boeken, ba- zich zoncler verder een woord te zeg gen om. Eenige oogenblikken lang, terwijl Marguérite daar verbaasd en onwillekeurig aangedaan bleef staan, kon zij het zacht ruischen van de ja pon der andere vrouw tegen het zand hoeren, en toen een lang gerekten zucht, die als een snik klonk. Toen was alles weer stil. De zachte nachtwind streelde de toppen der oude eiken en olmen achter haar, waardoor verdorde bladeren Daarbe neden dwarrelden. Marguérite huiverde met een licht gevoel van koude. Voor haar tus- schen het donkere groen der blade ren klapte liet stukje papier met eon zwaarmoedig geluid open en dicht. Hot stukje papier, dat Candeille daar had neergelegd. Zij keek er een poos je naar, totdat het op 't punt schoen door don wind meegenomen te wor den naar de rivier. Daar viel het op den grond en in een alles overheer- schonde opwelling bukte Marguérite zich en raapte het op. Toen met het stukje papier zenuwachtig in de hand geklemd, ging zij snel den kant van het huis uit- HOOFDSTUK XV, Vaarwel. Toen zij het terras naderde, zag zij ondor aan de trap, eenige voeten la ger dan wear zij stond, groote bewo- 1 an sen en winst- en verliesrekenin gen enz. Indien men deze inlichtingen wei gert, of op de aanvrage om inlich tingen geen antwoord geeft, wordt tot verhooging van den aanslag overge gaan. Het kohier wordt door den contro leur opgemaakt (een commissie van aanslag of voorlichting bestaat hier niet) en aan B. en W. ter vaststelling aangeboden, waarna het den gewo nen weg bewandelt. De controleur en zijn personeel (een adjunct en twee klerken) zijn tot ge heimhouding verplicht" En nu de cijfers. Het werkelijk inkomen nam van f 3.891.555 in 1901 toe tot 5.581.300 in 1907, dat het dn 1908 daalde, vloeit hieruit voort, dat in d't jaar door de invoering van een nieuwe verorde ning, omstreeks 1000 aanslagen van het kohier geschrapt werden. „In alle geval", zoo meldt mij de controleur, „ifl het inkomen steeds stijgende, daar de plaats voor rente niers enz. niet het minste natuur schoon biedt Vele fabrikanten en handelaren gaan, wanneer ze zich uit zaken terug trekken, elders wo nen, b.v. Bloem endaal, Hilversum, Haarlem, Bussum en don Haag." Ik denk wel, dat menigeen die tot hiertoe gekomen is, in arren moede uitroept„Maar moet ik dan nóg meer betalen?" Neen, zeg ik. Als 't kan minder. In mijn vorige beschouwing wees ik er al op, dat een laag percentage van een hooger belastbaar cijfer beter is, dan een hoog percentage van een la ger bedrag. Vooral voor Haarlem, dat immers door een zoo laag mogelijk percentage gegoede Inwoners trekken moet 1 In verband, daarmee is een volzin uit de Zaandamsche mededeel in gen van veel beteekenis „Over het algemeen genomen is do Invoering der contróle hier ter stede niet onsympathiek begroet de belas tingschuldigen zagen in, dat een bil lijker toepassing der inkomstenbelas ting werd verkregen, die zoowél him als de gemeente ten goede komt" Zoo zal het ook in Haarlem zijn. Wanneer maar niet de belastingbeta ler meer veronderstellen kan, dat zijn buurman door de mazen van het net weet heen te slippen, dan zal hij er geen bezwaar meer tegen hebben, voor zijn ware Inkomen te worden aangeslagen. Daarom schijnt mij het voorstel van B. en W., om ook hier een controleur aan te stellen, zeer juist en goed ge zien. Dat de Raad het zou verwerpen, is niet aan te nemen. Er behoort niet veel combinatievermogen toe, om te veronderstellen, dat de Raad in de vorige Raadsvergadering tijdens een geheime zitting de zaak beliandedd hoeft en dat ze ,in de openbare verga- gelijkheid. Zij zag spoed'g het glin steren van lantarens, hoorde het fluis teren van stemmen, en het klotsen van het water tegen den kant van een boot. Wat hooger kwam een gedaante be laden met jassen en zware pakken de trap naast haar af. Zelfs in de duis ternis herkende Marguérite Bcnyon, den vertrouwden bediende van haar echtgenoot. Zonder een oogenblik te aarzelen, snelde zij nu langs het ter ras naar den vleugel van het huis bij Sir Percy in gebruik. Zij was nog niet ver gegaan vóór zij zijn groote gestal te ontdekte, die langzaam langs hot pad liep dat hier een deel van het huls begrensde. Hij had zijn langen van een kap voorzienen jas aan, die van voren los hing en zoo een grijs re'scoetuum van mooi laken liet zienzijn handen waren als gewoonlijk in de zakken van zijn pantalon begraven, en op zijn hoofd stond zijn geliefkoosde chapeau-braa, die toegevouwen kon worden. Vóór zij tijd had, om na te denken of zich bewust te worden, dat hij zou heengaan, vóórdat zij een enkel woord kon uiten, was zij in zijn ar men, greep zich met hartstochtelijke zenuwachtigheid aan hem vaat. ter wijl zij in de duisternis trachtte de uitdrukking van zijn oogen. Iedere lijn in zijn gelaat, dat nu d'cht naar haar overgebogen was, op te merken. Percy, je kunt niet gaan.... je kunt niet gaan 1... smeekte zij. Zij voelde hoe zijn sterke armen zich dicht om haar sloten, hoe zijn lippen de hare zochten, haar oogen, heur haar, haar vastgeklemde han den, die in wilden doodsangst aan zijn schouders trokken. Als je mij werkelijk lief hebt, Percy, fluisterde zij, mag je niet gaan, mag je niet gaan. Haar armen omklemden hom zacht, haar stem was warm en beefde een beetje van onderdrukte tranen, en terwijl hij wild fluisterdeSchrei niet, heb medelijden met mij, had zij bijna een gevoel of haar liefde zou zegepralen. Uit modelijden ga ik voort met smeeken, Percy, fluisterde zij. O. mijn lievollng, mijn alles, verlaat mij niet I... wij hebben nauwelijks tijd gehad om van ons geluk te genie- niet l.„. Ga niet heen, Percy.... ik heb je zooveel te zeggen.... Noen, je zult nietl... voegde zij er plotseling met groots heftigheLd bij. Kijk mij recht ln de oogen. lieveling, en zeg mij of Je mij verlaten kunt Hij aai geen antwoord, maar, b(jna rüW, legde hij zijn hand op haar van tranen glinsterende oogen, die met éen teedör smee kende uitdruk king tot hem waren opgeheven. Zoo wist hij met een wilde liefkoozing aan haar bekoorlijken blik te ontkomen. Zij zou niet zien neen zelfs zij niet dat eenige seconden lang zijn streng plichtsgevoel had moeten wij ken voor de betoovering van haar liefde. En in d'e enkele seconden, tarwijl zijn hand op haar oogen lag, leverde do gemaakte, langzame dandy van de hooge kringen in Londen een hevig gevecht tegen den stoutmoedigen lei der van eene bende avonturiersen zijn eigen hartstochtelijke liefde voor zijn vrouw deed heb met grooten aan drang naar zijn zwakker ik overhel len. Vefgeten waren de verschrikkin gen van de guillotine, de hulpkreten van den onschuldige, het smeeken van den hulplooze, vergeten de dappere avonturen, de opwinding, do ontsnap pingen op 't laatste oogenblikin deze seconden, overgelukkig op zich zelf, dacht hij alleen aan haar zijn vrouw haar schoonheid en haar zacht beroep op hem. Zij wilde weer pleiten, want zij voelde, dat rtj ter rein wonhaar Instinct dat nooit falende instinct van de vrouw, die bemint en die zic-hs^if bemind voelt zei haar dat zijn ijzeren wil een on deelbaar oogenblik lang geneigd was zich te buigen, maar hij voorkwam haar woorden met een kus. Toen kwam er verandering. Evenals een reusachtige golf door den stroom meegevoerd, scheen zijn hevige emotie plotseling tegen een rots van zelfbeheersching uit elkaar te spatten. Was liet een roepen van de men- schen uit de boot daar beneden, een verwijderd knarsen van voeten op. het grint? wie weet, misschien enkel een zucht ln den nacht, een geestelij ke waarschuwing nit hot land der droomen, die hem tot zichzelf bracht» Zelfs terwijl Marguérite zich nog aan hem vastklemde, voelde zij hoe zijn greep zich ontspande, hoe de kracht van zijn omarming verzwakte, hoe hot w'lde liefdevuur ln zijn oogen begon te verduisteren. Hij kuste haar hartelijk, toeder, en streek met onuitsprekelijke zachtheid de vochtige krulletjes uit haar vtenk- brauwen. Er lag nu ernst in zijn liefkoozing en in zijn kus lag iets als een laatst vaarwel. liet is tijd, dat ik ga, zeide hij, of wij zullen het getij missen. Dit waren de eerste geregelde woon den, die hij had gesproken, sinds zij hyi) vüur het ear-st. in dit eenzame ge deelte van den tuin had ontmoet, en zijn stem was volkomen vast, vorme lijk en koel. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5