Weerbericht KEIJSEH'8 Leger en Vloot Kerk en Schooi Telegrammen iffittsrdanMübi lom. Marktnleuws Pers-Overzicht MEDEDEELINGEN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT* (Opgemaakt vcorm. 10.50 uur). De Bildt, 18 Aug. 1909. Hoogste barometerstand 767.9 m.M. te Horta (Azoren)laagste 746.4 xxlM. te Portland Bill. Verwachting tot den avond van 19 Augustus Wind wakke tot matigen Zuidelij ken tot Westelijken wind. Gesteldheid van de luchttijdelijk 'opklarend, later weer regen. Temperatuur j geringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Achteruitgang, Vorige stand te 2 uur 757 m.M Tbermoaseteritand te H aarts m. Woensdag 16 Augustus Hoogste glatsrso i uur F. 66 Laageie bedeuiiaehi F. 60 fioogets bedsn toi II uur F. 66 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A SO Cta. par iregeL ■m ii ULasiiVttrticaai biel ward overreden, tengevolge waarvan hij een hersenschudding kreeg en zijn rechterbeen werd ge broken. BRANDEN. Door een voorbijganger werd brand ontdekt in de woning van J. M. Fon tein Jr., groentenhandelaar aan de Drie boom] a an te Hoorn. De bewoners .waren 's middags naar Amsterdam gegaan. De woning, die alleen stond, Brandde geheel uit. HET ONWEDER. B. J. B., metselaar te Uchelen, sloeg de bliksem in en trof den man, die, bewusteloos, echter bijgebracht werd2 kinderen werden licht ge raakt en een geit gedood. Sport ca Wedstrijden VAN HET VL1EGMENSCH, DAT NIET VLOOG. De heer De Hondt heeft door mr. Fr. A. Kokosky den deurwaarder G. D. Dammers beslag doen leggen op 't vliegtoestel op Oud-Roosanburgh. De heer De Hondt oordeelt n.t., dat de Fransche Maatschappij haar verplich tingen niet is nagekomen. Behalve lijn impressario-loon maakt hij aan spraak op een som van 5000 francs, dia hem toegezegd was voor elke plaats van' opstijging. De Maatschap pij beweert thans, dat er niet gevlo gen is, de heer De Hondt meent van wel. Ook zegt de directie van „La Mouette", dat het toestal van Gau- dart persoonlijk hoort De kisten, waarin het vliegtoestel reeds opgebor gen was om het te verzenden, wor den thans bewaakt. „VLIEGEN" TE AMSTERDAM. Van graaf De Hedouville en den heer De Frettes (blijkbaar de verte genwoordigers der Fransche maat schappij, die den heer Gaudart op Oud-Roosenburgh zou doen vliegen) ontving ft Hbld. Maandagnacht het volgende schrijven: „De .Sociétë d'Aviatlon", die naar Amsterdam is gekomen om vliegproe- ven met een aeroplane te doen zien, liet zich tot haar grooten spijt ge noodzaakt da stad te verlaten, zonder haar proefnemingen voort te zetten, ten gevolge van een ongeval met den motor. „De directie geeft er de voorkeur aan de ruime inkomsten waarop zij hoopte en waarvoor zij zich de groo- te kosten van een veu-plaatsing heeft getroost, te laten schieten. „Zij heeft daarvan bericht gege ven aan den voorzitter der vereeni- ging R. A. P. De voorzitter van deze vereeniging heeft er bij den-graaf De Hedouville en den heer De FVeltes, directeuren van de Société, op aange drongen, dat alsnog een vliegtocht ïou worden ondernomen, maar deze heeren hebben, tegenover de materi- eele onmogelijkheid om een 6uocea te waarborgen wegens het vorenge noemde moloiron geval ondanks hun levendig verlangen om aan het verzoek te voldoen, daarin niet kun nen treden." Do N. R. Ct. meldt, dat op last van don heer De Ilondt Dinsdagmiddag door oen deurwaarder beslag gelegd is op de vliegmachine van Gaudart. LUCHTVAART. Te Chalons probeerde Henry Far- man Vrijdag l.L een nieuwen mo tor van 120 p.k. Daar een der onder- deelen niet goed bevestigd was, bad er een uitbarsting van stoom plaats als van een locomotief. Farman kreeg de geheele lading in het ge zicht. Hij werd «rustig gewond en het zal oenigen tijd duren, voor Far man zich weder aan de viiegproeven kan wiiden. Ons wordt verzocht te melden, Art van 12 tot en met 27 Sept. 1909 te Velp Hotel „Bongers" naast het Tramstation een groot Nationaal Ko gelconcours xal worden gehouden, bestaande uit: Korps-, Personcele-, Kampioen-, Kamp, Vrije baan- en Dam es-wedstrijd. Vele medailles en vrij hooge geld prijzen worden voor dit concours uit geloofd. NEDERLANDSCIIE MOTORBOOT CLUB. De uilslag van den wedstrijd Arn hemVianen is Klasse 1 eerste „Rembrandt", eig. Jac. Key, te Amsterdam, die de 62 K.M in 8 uur 13 min. 10 aec. aflegde; tweede „Annie", eig. Van Kolken, te Utrecht, die den afstand aflegde in 8 uur, S0 min., 80 sec. De „Jota" word derde, de „Admi raal de Ruyter" vierde. De winner, de heer J. Key, ontvangt als prljg een zilveren theebladdo heer Van Kalken een kristallen schenkechaaL Afdeellng II. De prijs, een zilveren bouilloir, werd door „De Nimf", eig. J. D. Meijer, te 's-Gravenh%ge, gewon nen, die de 62 K.M. aflegde in 3 uur 39 min, 50 sec. „De Meeuw", eig. Keesier, te Hoorn, werd tweede. QUICK NAAR ENGELAND. Zooals bekend, speelt Quick in Sep tember a. s. een 5-tal wedstrijden in Engeland en wel23 September tegen Sheffield Club te Sheffield; 24 tegen Manchester University A .F. C. te Manchester25 tegen Carlisle United te Carlisle27 tegen Liverpool Balmo ral te Liverpool en 28 September te gen North Stafford Nomads te Stoke- on-Trent Eon 15-tal spelers zullen aan den teer deelnemen, waarvan de volgen den reeds definitief hunne deelneming hebben toegezegdCh. Blankert, L. Otten, C. W. Klicks, H. A. E. Koll- manu, R. Stempels, D. Crok, L. Bos- schart, W. R. Groskamp, H. Visser en E. Snethlage. Het ontbrekende 5-tal zal echter binnen enkele dagen kun nen toezeggen, daar bij dezen het ver krijgen van verlof in hunne betrek kingen, het verschuiven van militaire dienstplichten, enz., de kwestie is. Ook deze laatste 5 spelers zullen, In dien oenigszins mogelijk, allen Qulck- spelors zijn., Tegen November wordt In de hoo- gere rangen bij het leger eene groote promotie verwacht NED. HERVORMDE KERK, Bedankt voor het beroep te Reste ren door ds. J. P. Paauwe te Benne- kom. Beroepen te De Rijp (toez.„ ds. P. L. L. Post te Wijdenes c.a_ Aangenomen het beroep te Sloten (N.-H.) door ds. Ph. F .Fabar te Buiksloot; te Tiel door ds. J. van Veen te Renesse. GEREFORMEERDE KERKEN. Aangenomen het beroep te Droge- ham door ds. J. Y. Tiemersma te Marken. Beroepen te Oldekerk (Gr.) ds. J. Bakker, van Klaslnaveen (Dr.) Men deelt mede aan de N .R. Ct: In de Gereformeerde Kerken in Nederland is gebrek aan predikan ten. Er zijn thans ongeveer 150 va cante gemeenten. Jaarlijks zijn eir, ook met het oo gop predikanten aan wie het emeritaat verleend wordt, meer dan 25 predikanten noodig. De Theologische School te Kampen en de Vrije Universiteit te Amster dam kunnen in de eerstvolgende ja ren niet in de behoefte der predikan ten voorzien, te meer daar het getal kerken ook nog vermeerdert Beroepen te Zwagerveen de heer S. Bos, cand. te Kampen. Aangenomen het beroep te Hille- gersberg door ds. M. Rooseboom te Oosterend op Texel. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Beroepen t8 Heerenveen ds. R. Huizingh te Koudekerk. Bedankt voor het beroep te Uithui- zermeeden door ds. M. J. Elzinga te Grootegast. DOOPSGEZINDE GEMEENTEN. Aangenomen het beroep te Heeren veen door ds. S. D. A. Warteua te Zutfen. EVANGELISCHE GEMEENTE. Bedankt voor het beroep te N ijver dal door ds. W .D. Linthout te Am sterdam. ONDERWIJZËRSES VOOR CURAcAO. De gouverneur van Curagao heeft de uitzending gevraagd van eene on derwijzeres, ten einde te worden be noemd tot onderwijzeres der eerste kl. in die kolonië en tevens te worden be last met de tijdelijke waarneming van de function van hoofd der Wilhelmi- naschool te Willemstad. Vereischt wordt het bezit van hoofd onderwijzersakte en van oen akte van bekwaamheid tot liet geven van on derwijs in twee der volgende vakken de Engelsche taal, de Fransche taal, do Duitsche taal, de wiskunde, het boekhouden, de land- en tuinbouw, de gymnastiek en de nuttige handwer ken, waarvan ten minste één in een der lier eerstvermelde vakken. De uitzonding geschiedt onder de voorwaarden bekend gemaakt in St.- Ct. no. 191. Kort Nieuws. De vernietiging van de Romeinsche legioenen in het Teutoburger Woud, 1900 jaair geleden, is Zondag te Det- mold met veel feestbodrijf gevierd. Er werd een greote optocht van Gen- manen met berenhuidon en armrin gen, schilden en speren gehouden, waaraan duizend man en een paar honderd paarden deelnamen. Een scheidsrechterlijke beslissing, die de koning von Spanje in een ge schil tusschen Peru en Ecuador zou vellen, is aangehouden, daar de Spaansche ministerraad wegens den veldtocht in Marokko nog geen tijd had gevonden, om de zaak te onder zoeken. Op het oögenblik heeft de Spaan- sche generaal Marinas in Marokko onder zijn bevelen: 22.190 man infan terie, 1000 man cavalerie, 2224 man artillerie, 670 sappeura, 400 telegra fisten, 113 luchtschippers en vuur werkmakers, 111 man van het spoor wegbataljon en 1160 non-combattan ten. Verder beschikt hij over 4070 pa air den, 28 mitraileuses, 20 snelvuurka nonnen (Schneider), 86 stukken berg- geschut, 2 ballons, verder het noodi- ge materieel voor telegrafische en telefonische veirbindingen, 6 electri- sche projectors en tenten voor 84.000 man. Zes escadrons van 120 man, ge- recruteerd uit de twee beste regimen ten, worden nog verwacht. Bij een brand in de Camelia kolen mijn bij Real del Monte, Mexico, zijn twintig mijnwerkers om het leven ge komen. Naar uit Cherbourg gemeld wordt, zijn daar ongeveer vijftig matrozen onder vergiftigingsverschijnselen ziek geworden. De maaltijd der mannen bestond 's middags uit gezouten visch, die in de stad was gekocht, en 's avonds uit ingemaakt vleesch, dat door het marinebestuur was gele verd. Uit Tokio wordt gemeld, dat het Japansche ministerie van Oorlog een speciaal bureau heeft gesticht voor luchtscheepvaart voor militaire doel einden. Men heeft zich de medewer king vem verschillende professoren der keizerlijke universiteit verzekerd. Kapitein Rowland V. Webster, lid van het Koninklijk Engelsch geogra fisch genootschap, bevindt zich op het oogenblik op weg van Washing ton naar Londen tot het uitwerken van plannen voor een expeditie naar de Zuidpool. Webster deelde mede, dat het plan bestaat, den tocht in Augustus van het volgend jaar te on dernemen. Men zal dan vertrekken naar de Folklands-eilanden. Alleen drie personen zullen den laatsten afstand naar de Zuidpool rnedemakon. Webster donkt een aero plane te gebruiken. Te Santa Clara in Californië heb ben twee jongens een brutalen bank- diefstal gepleegd. Met revolvers ge wapend drongen zij het gebouw van de bank aldaar binnen op een oogen blik, dat er weinig te doen was. Een hunner hield den kassier in bedwang, terwijl de andere zooveel geld samen raapte, als hij kon vinden. Met een buit van 7000 dollar maak ten zij zich uit de voeten, door in een voor de bank staande automobiel te springen, waarin zij daarop ijlings wegreden. De chauffeur bleek echter het zaak je niet te vertrouwen en maakte de machine opzettelijk onklaar, zoodat de wagen tot stilstaan kwam en de po litie de jeugdige boefjes kon Inreke nen. In het Rudolf-Virehow-ziekenhuis te Berlijn is een meisje opgenomen onder verschijnselen, die aan chole ra deden denken. De overheid heeft de noodige voorzorgen getroffen. Tusschen Baunheim en Kelsterbach, twee stations aan de spoorlijn tus schen Mainz en Frankfort, is een ge maskerd treinroover in een coupé 1ste klasse, waarin een dame uit Stargard reisde, binnengedrongen. Hij maakte haar een geel lederen valies met een fotografietoestel afhandig, sprong tusschen Mörfelder en Goldstein van den trein en verdween in het bosch. De dame trok aan de noodrem en de trein stond stil. Van den roover was toen echter niets meer te bekennen. De „Petit Bleu" verneemt uit Rijs- sel, dat aan het station Tourcoing be slag is gelegd op een Belgischen wag gon met dubbele zoldering, welke ge bezigd werd door den smokkelhandel in tabak. De Zwitsersche abslntbfabrikanten hebben de regeering verzocht, hen voor de uitvaardiging van het ab- sinthverbod schadeloos te stellen met een som van 400.000 frs. 's jaars en him een millioen fres. in eens uit te keeren als vergoeding voor de waardevermindering van hun bezit tingen. Volgens nadere berichten zou het aantal slachtoffers van de ramp met de Russische onderzeesche boot Dra gon voel grooter zijn dan aanvanke lijk werd opgegeven. Er zouden vijf tien arbeiders in de boot zijn gestikt of levend verbrand. Gemengd Nieuws BR ANDPANIEK IN EEN THEATER. In de Victoria-Hall te Soulhsae, In hot Engelsche graafschap Hants, waar kinematografische voorstellin gen worden gegeven, had een zeer ernstig ongeluk plaats. Een tweehonderdtal kinderen geno-' ten van de levende beelden, toen plot seling een film in brand geraakte. Of schoon het vuur spoedig kon worden gebluscht, geraakten de kleintjes in vreeselijke opwinding. Allen stormden naar den uitgang, waardoor zij bin nengekomen waren, zonder op de nooduitgangen te letten. De onderne mers der kinematograaf trachtten de kinderen door toeroepen gerust te stellen, en het orkest begon een vroo- lijk wijsje te spelon, maar alles was vergeefs. Het angstgeschreeuw der klemen was ontzettend. Toen de politie er eindelijk in kon slagen, den uitgang vrij te maken, vond zij het geiieei vertrapte lijk van een knaap. Zeven kinderen verder zwaar en een aantal anderen hebt gewond. Bij het vervoer der arme kleintjes naar het gasthuis vielen hartverscheurende tooneelon voor. DUITSCHE LUCHTSCHIPPERS IN RUSLAND. De luchtschippers dr. Brinkmann en Meszter, die zulk een onaange naam avontuur aan de Russische grens beleefd hebben, zijn behouden te Berlijn teruggekeerd. Een hunner heeft in een onderhoud met een journalist verteld, dat zij op Duitsch gebied hadden willen landen maar dat de wind hen over de Rus sische grens dreef. Hij zegt, dat de Russische grenssoldaten in de duis ternis wel degelijk met scherp op den luchtbol hebben geschoten. Hij zag bv. duidelijk een soldaat, die op 50 M. afstands plat op den gTond lag, op hen aanleggen en vuren. Of de luchtbol getroffen is, zal een nader onderzoek moeten leeren. Over de behandeling, die zij onder vonden, hadden zij ook te klagen. Maar al hun hebben en houden werd hun afgenomen, ook de kinematogra- fisohe platen, die zij gebruikt hadden om met behulp van het beeld volgens een nieuwe methode de snelheid van den luchtbol te bepalen. Zij bleven dag in, dag uit onder politie-toezlcht. Toen hen dit begon te vervelen, wend den zij zich tot den Duitschen gezant te Petersburg. Dit hielp, en Zondag werden zij in vrijheid gesteld. Ook de luchtbol is teruggegeven. Wat er van do fotografische "platen geworden is, weten zij niet. HU WILDE NAAR VADER! Een knaap van 15 jaar, aldus meldt het Handelsblad van Antwerpen, sprak te Brussel een politieagent aan en vroeg dezen, hem te helpen Ant werpen te bereiken, waar hij op een schip zou gaan om zijnen vader op te zoeken, die op do Samoa-eilanden verblijft De agent ondervroeg hem en ver nam van den jongen, dat hij Samuel Hauf heet, dat zijne moeder dood is en dat over twee maanden "n scheeps kapitein had beloofd hem mee te ne men naar zijn vader. Hij was nu te voet van Tosen ge komen, waar hij sedert den dood van zijne moe-der, bij medelijdende lieden had ingewoond. Men gaf den armen jongen een goed eetmaal en bracht hem naar een ge sticht, tot de minister van Justitie een beslissing zal hebben genomen. BRUTALE BANKDIEVEN. Drie Russen drongen dezer dagen het kantoor van de Algemeene Cre- dietbank in Fiume binnen. Zij scho ten den kassier neer, namen bankno ten en een bedrag van 4100 kronen anal specie weg en vluchten. Onmid dellijk werden de bandieten achter volgd; met revolverschoten trachtten ze zich hun vervolgers van het lijf te houden, maar ten slotte slaagde de politie er in één der mannen tegen den grond te slaan en gevangen te nemen. De gearresteerde, op wien 't gestolene werd gevonden, verklaarde electrotechnicus te Odessa te zijn. De beide andere misdadigers zijn ontko men. In verband met den diefstal en den moord in de bank te Fiume is te Boe dapest een Rus gearresteerd, die blij kens bij hem gevonden brieven, mede plichtige is van de daders. Uit deze brieven bleek ook, dat de bankroo- vers Russische deserteurs zijn, die de daad reeds langen tijd te voren had den voorbereid. De beide vluchtelin gen zijn nog niet gevat HET PROCES RENARD. Lagasse en Monira, de advocaten van Renard, zijn door president Fal- lières in gehoor ontvangen op het kas teel Rambouiilet. Lagasse heeft de zaak breedvoerig uiteengezet, en ook Monira deed zijn best, den president te doen doelen in hun overtuiging, dat Renard onschul dig is aan den moord op Remy en dat ie president, door gratie te verlee- nen, waarlijs recht zou doen. President Fallières luisterde aan dachtig, vroeg hier en daar toelich ting, maar liet niet blijken, hoe hij er over dacht. Rechtszaken VALSCHE MUNTER. De Amsterdamsohe Rechtbank ver oordeelde den 23-jarigen reiziger J. A. B. wegens het vervaardigen van twee valsche rijksdaalders, met het oogmerk om ze als echt en onver- valscht uit te geven, tot een gevan genisstraf van twee jaar met aftrek van drie maanden preventieve hech tenis. GEMEENTERAAD Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 18 Au gustus 1909, des middags te half 2 in de Statenzaal (Prinsenhof). Voorzitter: Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, Burgemeester. Afwezig de heeren Tjeenk Willink, Smit, Rinkema, Kleijnenberg, van de Kamp, Sneltjes, Spoor, Schreu- ders, Seignette, Winkler, (vacature). PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken: Na de voorlezing van het stuk be treffende de verpleging van een vrouw, uitbesteed door het Burg. Armbestuur, vraagt de heer MODOO het woord. De heer MODOO was eenigszins beteuterd na de lezing van het stuk. Spreker had het geval in de Raads zitting meegedeeld, omdat dit de snelste manier was, om tot een oplos sing te komen. Uit dit stuk leest spr. dat eigen lijk alles in orde is, behalve sprekers optreden. Spr. is in plaats beschuldi ger beschuldigde geworden. Het spijt spr. dat nadat B. en W. erkend hadden, dat de vrouw daar niet op haar plaats was, zij daar toch is gebleven. Spr. heeft niets willen zeggen ten nadeele van het Burg. Armbestuur. In 't algemeen oordeelend over ge zinsverpleging, komt het spr. voor, dat dit is armenzorg op een koopje. Spr. herinnert hierbij aan de plan nen voor het nieuwe Armenhuis. In 1904 werd het bouwen van dit huis dringend geacht Nu schijnt dat plan achteraf te zijn geraakt De heer KRUSEMAN knikt van neen. De heer MODOO zegt: De wethouder van financiën knikt nu wel van neen, maar er zijn nu andere gebouwen te bouwen. Spr. dringt aan op bespoe diging van den bouw. Gezinsverple ging acht spr. niet zeer gewenscht. De VOORZITTER meent, en ook 't College van B. en W. meende dat, dat een blaam geworpen was op 't Arm bestuur. Dat had spr. niet in 't open baar mogen doen. Over den stand van zaken inzake den bouw van ft Armenhuis kan spr. geen mededeeling doen De heer MODOO meent, dat hij niet met meer effect zou gehandeld heb ben, door zijn vragen bij B. en W. in te dienen, 't Bewijs is, dat de vrouw nu nog in 't gezin wordt verpleegd. Als spr. bij B. en W. had geklaagd, zou er niet veel anders gebeurd zijn. Spr. noemt de houding van ft Ge meentebestuur, die de vrouw er nu nog laat, schandelijk. De heer SCHRAM vraagt of B. en W. de vrouw in 't gezin zullen laten. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. niet van plan zijn in de hande lingen van 't Armbestuur in te grij pen. De heer KRUSEMAN meent ook, dat er blaam geworpen is op den heer Bouman. Dat was niet juist, want de bedoelde persoon viel niet onder de werking van ft Armbestuur De heer Bouman was hiermee alleen B. en W. ter wille. Wanneer de heer Modoo op de hoogte was geweest van de briefwisseling tusschen 't gemeen tebestuur en de schoonzoon van de verpleegde, zou hij anders geoordeeld hebben. De heer MODOO zegt, dat hij niet anders zou gehandeld hebben, als hij die brieven kende. Die kwestie heeft er niets mee te maken. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Van der Voort ontslag heeft genomen als leeraar aan de H.B.S. (De zitting duurt voort.) HET CHILEENSCHB MINISTERIE. SANTIAGO DE CHILI,, 17 Aug. Het ministerie is af ge treden. SPANJE EN MAROKKO. MELILLA, 17 Augustus. Een offi cieel bericht meldtDe vijand begaf zich naar Nador, waar zijn bewegin gen in de richting van Gurugu wer den opgemerkt, hij werd beschoten door het geschut van de positie bij Sidi-el-hach. Ook de positie bij Sidi- musa opende hedenmorgen het ge weervuur waardoor een aantal vijan den gedood en gewond werden. Aan de zijde van Thajana viel een afdeehng Tabor-riffbewoners de vij andelijke stellingen aan. De vijand weid uit zijn stellingen verdreven en vluchtte. De kruiser „Princesa de As- turias" beschoot met goed gevolg den Soukh Nador. Te Penon de la Gomera op de Alhu- cemas-eilanden en Cap d'Eau ls geen nieuws. Laatste Berichtea Militaire zaken. Door het 3e bataljon, 10e regiment infanterie alhier werd onder leiding va nden bataljonscommandant den luitenant-kolonel Jhr. Van Spenglar in den afgeloopen nacht een oefening gehouden op het terrein de Breesaap nabij Umuiden. Het bataljon keerde hedenmorgen per trein uit Velsen terug. Hinderwet. Door B. en W. is aan P. J. R. van Huizen vergunning verleend tot op richting van een koffiebranderij in het bovenachtergedeelte van het per ceel Zijlstraat 6. Aan W. F. Kruijer fs vergunning verleend tot oprichting van een troo- kerij in een schuurtje achter het per ceel Leidsche straat 29. Gevonden voorwerpen (te bevragen aan onderstaande adressen): Een broche, Olivierstraat 13. Een huissleutel aan het politiebu reau. Een halsketting, Voorzoogstraat 23/ Een boezelaar, Warmoesseraat 23/ Een taschje met Inhoud, Breestr. 0, Een parapluie, M. Joostenlaan 16.. Een kinderschoentje, Colcnsostraal 10. Een ceintuur, M. v. Heemskerk- straat 31. Een portemonnaie met inhoud, Da Costastraat 20. Een portemonnaie met inhoud- Bakkerstraat 15. Openingskoersen van 18 Aug. 1909, LABOUCHERE O YENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. TeL No. 677. De STAATSFONDSENMARKT was 2 1/2 Certific. N.W.S. 78 1/16, 3 1/2 Certific. N.W.S. 93 1/8, Consols 86 1/4, Hope's 86 1/4, Russen 1909: 93 3/4, Russen 1906 97. Z. AMERIK. STAATSFONDSEN: Peru 8 15/16, Pref. Peru 34 7/16. TABAKSAANDEELEN: Deli Mij* 450, Medan 240, Nieuwe Asahan 75t Rotterdam Dell 35 Senembah 390. PETROLEUM-AANDEELEN: Kon. Petr. 449, Sumatra Palembang 164 1/4 Per lak 169. MIJNAANDEELEN: Ketahoens 283. Redjang Lebong 450, Great Cobar 128 AMERnCAANSCHE* MARKT. Atchi son Topeka 119, Denver 491/2, Erie 37, Kansas 481/2, 745/8, Missouri 415/8, Rock Island 401/4, Southern Rails 32 3/4, Soutliern Pacific 137, Union Pacific 214, Wabash 213/8, Steel 77 3/8, Carren 66 3/4, C. Marine's 7 1/8, 22 1/4., Burgerluie Stand HAARLEM. ONDERTROUWD Aug. 18. A. v. Neste en A. M. Rulg- rok v. d. Werven, P. v. Zaaien en J. M. Beinema, B. Blanket en A. H. de Vriest D. Dollé en E. Schaap, C. Tim mer en J. Suman, P. Mannaort en Dj de Feber, P. Chaudron en E. Pauw., GETROUWD Aug. 18. A. v. Hooijdonk en M. P. D. Moonen, T. Stouten en M. W. Mo- ser, H. Nanninga en C. Lamars, J. J- Glas en C. Heijmans, L. Verweij en J< Liebeton, D. v. Amerongen en E- Gaarkeuken. BEVALLEN Aug. 17. C. W. Groeneveld—v. Bragt <L, H. ArxhoekDubbeling, d., J. J* TerpoortenMilatz, d., M. A. Hooge- veenHagedorn, d., J. de Vogel— Blonk, z., A. HoefgeestLedder, z., 18. C. C. UitendaalSchulpzand. z., OVERLEDEN Aug. 17. P. 11., 17 m., d. v. M. Crom- melin, Hazepaterslaan, 18. J. F. v« Gelder, 50 j., Zuid Poiderstr.- SCHOTEN. GETROUWD: W. J. Aris en W. Brouwer. P« Roosje en A. Mul; J. H. Amclsbeek en H. M. Mudde. BEVALLEN: S. Aronson-^Bonerirt z. 'A. Musch- terv. Schoondrager d. Haarlem, 18 Aug. 1909. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd en verkocht 11 stapels kaas, te zamen uitmakende 1431 kazen en wegende 3282 kilogr.j 2723. V eemar k t. Koeien. Aangevoerd en verkocht 3 St., 200-/170. Pinken. Aangevoerd en verkocht 2 st., 78. N. Kalveren. Aangevoerd en ver kocht 20 st., 12ƒ7. Schapen. Aangevoerd en verkocht 18 st.. 2115. Staat van de Botermarkt te Haar lem over Juli 1909. Boter. Aangevoerd en verkocht 228 kg., 1.50—1.40 per kg. Biggen. Aangevoerd en verkocht 89 st., ƒ18—ƒ7 per st. Schrammen. Aangevoerd en verk* 6 st., ƒ26—11 per st. N. Kalveren. Aangevoerd en ver kocht 29 st., 14ƒ7 per st. DE NIEUWE MINISTER VAN KOLONIëN. De antirev. Rotterdammer bespreekt 't bezwaar van verschillende zijden te gen de benoeming van den heer De Waal Malefijt tot Minister van Kolo niën In verband met de verwachte benoeming van den heer Idenburg tot gouverneur-generaal Ingebracht dat n.l. het zwaartepunt van het bestuur over Indië van Den Haag zal worden verplaatst naar Buitenzorg. Zij schrijft: Welnu, daartegenover staat ons an tirevolutionair standpunt, dat uitgaat van de «telling: „niet op het Plein in Den Haag moeten de beslissingen In zake de binnenlandsche aangelegen heden der Koloniën genomen worden maar te Batavia en te Paramaribo zelf. Het bestuur en beheer der Koloniën^ moet geheel afgescheiden zijn van df Rijkshuishouding in het Moederland en moet op eigen wortel stoelen. Do overzeesche bezittingen moeten onder de hoogheid van het Rijk. een lnrloh-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2