HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws Uit de Omstreken OM ONS HEEN FBUILLËTOiH 03 roode Pimpernel in Gevaar. Soitenlandsch Overzicht WOENSDAG 18 AUGUSTUS 19C9 Van boide zijdon wordt de strijd met kracht en doorzet-wil gevoerd, 't Beste bewijs daarvoor is de orde, die overal heerscht. Goede strijders blij ven bedaard, verliezen 't hoofd niet begrijpende, dat ze veel gevaarlijker voor de tegenstanders zijn, dan opge wonden lawaai schreeuwers. De nood der stakers klimt al hoog. Wel komen uit het buitenland belang rijke sommen voor ondersteuning, maar dit is nog slechts weinig, verge- loken bij wat noodig is om 275,000 mannen en hun huisgezinnen te on derhouden. Zoo begint er gebrek te komen aan de noodzakelijke levensbe hoeften. De eersten tijd hebben de le veranciers aan de stakers nog crediet gegeven. Er is al geschat, dat de klei- ne winkelstand voor 1 miilioen kro nen „geborgd" heeft. „De kruik gaat zoo lang to wator tot ze breekt". Van daar dat de neringdoenden Zondag vergaderd hebben en besloten, den stakers niet langer crodiet te geven. Wat nu? Het stakingscomité heeft becijferd, dat wekelijks een miilioen kronen noodig is om de staking te kunnen voortzetten, üin zich dit geld te ver schaffen, wil het comité een buitenge- wonen weg inslaan. Het secretariaat der arbeiderspartij zal schuldbekente nissen uiige ven, waarmede alleen noodzakelijke levensmiddelen betaald kunnen worden. Deze financioele ope ratie mag zich niet verder uitstrekken dan over een bedrag, dat nominaal 3.000.000 kronen bedraagt. De arbei dersorganisatie stelt zich borg, dat de aflossing der leening binnen het jaar plaats zal hebben. Het is niet onmo gelijk, dat in Zweden, waar de orga nisatie der arbeiders zeer krachtig is, dit plan uitvoerbaar zal blijken. W ederom zijn «enige leiders de zee overgestoken, om te trachten in Ame rika geld los te krijgen van do arbei dersverenigingen. 't Land lijdt door deze staking na tuurlijk enorme schade. De handel en liet verkeer liggen gedeeltelijk stil. 300 treinen per dag zijn b.v. opgehe ven, omdat 't verminderde vervoer ze overbodig maakte. 't Aantal stakers blijft nog vrijwel stationair, vermindert althans nog weinig. De vereniging van Zv.eedsche spoorweg-beambten maakt bekend, dat b;j de geheime stemming, onder de leden gehouden, geen meerderheid rfen vóór de staking verklaart. Ook van de landarbeiders "zijn slechts weinig tot staking overgegaan, zoodat een mislukking van den oogst gelukkig niet te vreezen is. Ligt 't niet op den weg der regee ring te trachten in dezen strijd be middelend op te treden? DE KRETENSER MOEILIJKHEDEN. 't Gaat steeds meer spannen. Gisteravond is een laatste poging gedaan om de regeering van Kreta tot reden te brengen. De consuls der mo gendheden 1 lebbeu laten weten, dat bijaldien heden (Woensdag) de Griek- sche vlag niet weggenomen i3, de Fransche kruiser „Victor Hugo" ze zal neerschieten Men hoopt, dat dit zal kunnen geschieden zonder bloed vergieten. De regeering van het eiland heeft een proclamatie gericht tot de bevol king, waarin deze wordt aangemaand zich te onderwerpen. Veel kans op succes zal deze raad wel niet hebben. Ondanks alle waar schuwingen en vermaningen heeft de nieuw opgetreden Kretenser regeering in tegenwoordigheid van den bis schop den eed van trouw afgelegd aan Griekenland en aan den koning. DE OORLOG IN MAROKKO. Naar het schijnt, is de opperbevel hebber v an de Spaansche legermacht in Marokko, geucraal Marinas, van plan binnenkort den vijand tegemoet la trekken. Hij heeft althans een pro clamatie tot de troepen gericht, waar in hij hen wijst op hun plicht om den smaad, Spanje aangedaan, ten spoe digste te wreken. Hij komt op tegen de overdreven en onjuiste voorstellin gen, die door een deel van de pers in het moederland over den toestand in Marokko worden verspreid en legt den nadruk op de vele voordeelen, die een geoefend en gedisciplineerd leger heeft boven ongeordende benden ais de Marokkaansohe. Verder geeft hij den soldaten den raad gebruik te ma ken van de natuurlijke voordeelen, die het land hun biedt en drukt hij hun op het hart hunne meerderen blindelings te gehoorzamen. „Ik be loof u", zoo zegt hij, „u ter overwin ning te leiden cn u gelegenheid te geven een roemrijk blad in de ge schiedenis van ons vaderland te vul len. Europa heeft ons de eervolle taak opgedragen der beschaving den weg te banen naar dit barbaarsche land en nu rust op ons de plicht die taak tot een goed einde te brengen. En wanneer gij in de hitte van het gevecht de schrille kreten van den vijand hoort, die u tracht schrik aan te jagen, stoort u dan niet aan dat geschreeuw. Marcheert gij voor waarts, laat u dan niet tegenhouden door zijn gillen. Hebt gij een stelling ingenomen, houdt die bezet in over eenstemming met de ontvangen beve len. En laat tegenover hun krljschen de kreten weerklinken „Leve do ko ning, leve Spanje!" Wanneer generaal Marinas even veel succes heeft als praats, dan...... Maar DE TOESTAND IN SPANJE, is weer zoowat normaal geworden. In Baroelona is dan ook da staat van be leg opgahevon Prentbrlefka orten. Het vernuft van de prentkaartma kers is nog maar altijd niet uitge put. Van den uitgever De Haan ontvan gen we er nu weer, die uitgeknipt kunnen worden en dan een schilde rijtje vormen, dat op een ezel staat Onder de goedgeslaagde afbeeldin gen vindon wij er ook van onze Groo- te Kerk en het Spaarne. Ze kosten maar 5 cents. Hoogduitsch Lagor Onderwij». 's-Gravenhage. Geslaagd mej. H. A. von der Möhlen, te Haarlem. Drankwet. Door J. Panman is aan B. en W. gevraagd om vergunning (Ingevolge art. 2, le lid dier wet), tot het ver- koopen van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenzaal van het perceel aan de Barteljorisstraat no. 3 Rubriek voor Vragen Qubcua aerddfi ueaosn ii«t voorrecht vragen op venchiliead geblod, mlu voor beontwoordlug vatbaar, In u ncadou by de Bedaotle van Haerlem'a Dagblad, Groots Bonutraat OS Alle antwoerdoi. worden -obeal koateloos gegeven en, voor sooreel mogelijk la, den dag na de intending. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats Tan den iuiende* vermelden, word; geen aandacht gesalionkan. VRAAG: Van wie gaat het Oud- Marktplein in Den Haag uit? ANTWOORD: U bedoelt waar schijnlijk het Oud-Hollandsch markt plein, dat op 4 Sept. in Den Haag ge opend wordt in den Dierentuin? Wend u tot de directie van het Kon. Zoölog. Botan. Genootschap, Benoor- denhoutschen weg, Den Haag. VRAAG: Is een patroon verplicht, den kennis-Maandag uit te betalen? ANTWOORD: Zooals u bekend kan zijn, is het geven van vrijaf op ker- mis-Maandag eenigszins plaatselijk gebruik. Toch komt het ons voor, dat dit niet geschieden mag zonder be taling, of het moet in een arbeids contract zijn overeengekomen. In dien dit niet het geval is, moenen wij, dat de patroon wel degelijk ver plicht is, den dag te betalen. VRAAG: Waar kan men kaarten krijgen voor kosteloos zwemonder- richt? ANTWOORD: Op de gemeente-se cretarie alhier. VRAAG: Hoe kan men witte vuil geworden gymnastiekschoenen weer schoon krijgen? ANTWOORD: Insmeren met krijt is o.a. een middel. (Eerst wasschen). VRAAG: Hoe worden gevoelige platen voor de cameera vervaardigd? ANTWOORD: Deze zaak is van al te technischen aard, om ze hier te behandelen. Wend u tot een hande laar in pliotographie-artikelen. VRAAG: In welk jaar is de hout-, kooperij van Haartman aan de Klei ne Houthrug afgebrand? ANTWOORD: 9 Juli 1884. VRAAG: In September moet ik 4 weken onder de wapens komen. Tot wien moet ik mij wenden, om eeni- ge vergoeding te bekomen, daar ik gehuwd ben en een kind heb? ANTWOORD: Tot het verkrijgen van vergoeding kunt gij u met een verzoek op ongezegeld papier fran co wenden tot den Minister van Oorlog. Daarbij te vermelden de le vensomstandigheden, waarin gij veis keert. VRAAG: Heeft iemand, die ge trouwd is, en voor 't laatst opkomen moet, recht op onderstand? ANTWOORD: Wanneer daartoe re denen bestaan, kimt u, wanneer gij voor verplichten werkelijken dienst onder de wapens moet komen, een verzoek om vergoeding ingevolge ar tikel 113 bis dar militie-wet Indienen aan den Minister van Oorlog. Het verzoek kam op ongezegeld papier ge schreven worden en portvrij worden verzonden. VRAAG: Een vriend van mij is 2 jaar geleden naar Amerika vertrok ken. Nu is hij er verleden jaar inge loot, doch heeft niet aan z(jn dienst plicht voldaan en is ook niet van plan dat te doen. Kan hij nu met den handschoen trouwen? ANTWOORD: De ambtenaar van den burgerlijken stand zal het bewijs vorderen, dat hij aan zijne militie plichten heeft voldaan. Anders kan geen huwelijk worden voltrokken. Wanneer hij op 1 Jan. zijn 40ste jaar heeft volbracht, dan is het bewijs niet meer noodig. VRAAG: Mijn zoon beeft Zaterdag zonder opzeggingstermijn en m. L zonder geldige reden, zijn ontslag bij zijn baas gekregen. Kan ik nu nog eischen, dat hij hem zijn loon over zekéren tijd uitkeert en zoo hij het niet doet, waar kan ik mij dan ver voegen om er werk van te maken? ANTWOORD: Als uw zoon per week betaald werd, en er is geen gel dige reden, dan heeft hij recht op een week loon, u zoudt u kunnen vervoegen ter zitting van het bureau van consultatie, dat op den len en 3en Vrijdag van iedere maand ver gadert. VRAAG: Ik heb een paair duiven, dis den geheelen dag in elkaar zitten en weinig eten. Ook hebben zij eenl- ge malen gespuwd. Is hier iets aan te doen? ANTWOORD: Geef uw duiven eenl- ge dagen brood met melk, tot het spuwen ophoudt, en geef ze dan een mengsel, bestaande uit 1/3 wit kana riezaad. 1/3 wit milletzaad en 1/8 hennepzaad te eten. CORRESPONDENTIE. Den Heer van *t R. te A. Tot onS leedwezen kunnen we aan Uw ver zoek niet voldoen. Als we eenmaal raadseltjes gaan oplossen, krijgen we er zeker dagwerk van. REDACTIE. BLOEMEND AAL. Vergadering van den Raad der ge meente Bloemendaal, op den 19den Augustus e.k., des namiddags te 8 uur. PUNT 1. Onderzoek der geloofs brieven van de nieuw Inkomende le den. Punt 2. Ingekomen stukken. Punt 3. Vooroopige vaststelling gemeente-rekening. Punt 4. Vaststelling van een In structie voor Schoolartsen. Punt 5. Betaling uit de poet voor onvoorziene uitgaven dienstjaar 1909. Punt 6. Voorstel tot overneming der waterleiding in Duin en Daat. HEEMSTEDE. Gisterenmiddag had in de bijzonder, mooie oprijlaan van de buitenplaat» No. 082. Vacantia. Voor zoover de vacantia bepaald wordt door het oogenblik waaTop de kinderen vrijaf krijgen van school en dat, waarop ze weer in de klasse wor den terug verwacht, heeft ze dit jaar maar half zoolang geduurd al» an ders. De heele maand Juli is in storm en regen verloren gegaan en de eer ste dagen van Augustus staan mee met een zwarte kool geteekend. Ik weet wel, dat sommige scholieren aan de traditioneel® zes of zeven weken nog een verlengstuk weten te zetten j er zijn leerlingen van de H. B. 8., die wanneer ze weten, dat ze toch niet overgaan, van het moment af de leeraren maar overlaten aan hun ge lukkiger kameraden en het moet ook wel eens voorkomen, dat het na afloop der vacantie voor Jantje of Willem nog noodig is, dat hij een week extra bosch-, zee- of berglucht geniet. Maar over 't algemeen houdt men xich aan de officieele termijnen. Geen wonder, dat in de eerste va- cantieweken heel het hötel- en pen- gionhoudende Europa jammerde over leege kamers, zoo zelfs, dat een Zwlt- sersche hó teller het vergeefsche wach ten moede, In een bul van zwaarmoe digheid zijn heele Inrichting tot bete re dagen sloot. En evenmin verbazing wekkend, dat nu, na het invallen, van den dool, zou ik bijna zeggen, na het opkomen van meer zon en hooger temperatuur, al die hunkerende va- cantieréizigers er op uit zijn getrok ken, om voor zooveel het mogelijk is, de geleden schade nog in te halen. Maar voor de hötels en pensions gaat dat niet meer. Hoe ook de gas ten, door het lange wachten op mooi weer, er nu dubbel van profiteeren, dubbel betalen doen ze daarom niet en de verloren dagen komen niet weerom. De waard maakt een slecht jaar. Terwijl wie er buiten staat toch al dikwijls niet kon begrijpen, hoe hij eenig voordeel van be beekenis hebben kan in die weinig zomersche weken, zelfs niet in een jaar van normalen zonneschijn, weet wie het vak meer van nabij gezien hebben maar al te goed, dat er geen tegenspoed in moet worden ondervonden en het huis in de drukke weken van den keider tot den nok gevuld moet zijn, zóo dat er voor de familie zelf geen redelijke plaats overschiet Dat laatste hindert den ondernemer niethet grootste deel van het jaar heeft hij ruimte te over. Mooie cijfers zal de balans in de ïomerhótels en pensions dan ook dit jaar stellig niet aanwijzen, 't zalmooi .wezen, wanneer de rekening maar zonder nadeelig saldo sluit en niet d§ze en gene onder de financieel zwakke broeders genoodzaakt is, zijn betalingen te staken. Merkwaardig mag het heeten, dat tegen dit risico nog geen gelegenheid tot verzekering bestaat. Ons land heeft anders neiging tot verzekering genoegwij bezitten niet in ver houding tot de bevolking inaar recht streeks bijvoorbeeld veel meer le vensverzekering-maatschappijen, dan het zooveel grootere Engeland. Een feit, in 't voorbijgaan gezegd, waar we niet zoo bijster trotsch op behoe ven te wezen, daar hier niet, zooals anders, vele kleintjes één groote mar ken, maar integendeel één groote be ter, dan vele kleintjes ia. Datzelfde Engeland kent het verze keren tegen bedrijfsrisico wel. Het is onder anderen gebleken, toen koning Edward den eersten keer zou worden gekroond, maar de plechtigheid moest worden afgelast, omdat de koning toen aan ontsteking van den blinden darm leed. Tal van ondernemers en leveranciers hadden zich op die mo- Naar het Engelsch, door Barones Orciy. 31) Het was Marguérite of zij een ijs- koudon stoot in het hart kreeg. Het was alsof zij plotseling uit een schoo- nen droom ontwaakt was. Je zult niet gaan, Percyfluis terde zij. en haar eigen stem klonk nu hol en gedwongen. O, als je mij liefhadt, zou je niet heengaan 1 Als jo mij liefhadt Neendit was allerminst een droom 1 geen koude in zijn stem, toen liij deze woorden herhaalde met zulk een zucht van teederheid, zoo'u wereld van liefde, da; de bitterheid van haar groet verdriet verdween om plaats te maken voor tranen. Hij nam haai' hand in de zij ne. De hartstocht was voor 't oogen- blik overwonnen, in het binnenste van zijn ziel door eigen kracht terug gedrongen, door dat tweede wezen in hom, den koelbloedigen en berekenen den avonturier, d'e niet zijn leven goochelde en het roekeloos spottend gelijkheid voorbereid door een verze kering en de maatschappijen hebben bij die gelegenheid enorme sommen te betalen gehad. Ze haalden hun schade, zij het dan ook niet geheel, toch weer gedeeltelijk in door de winst, behaald met de premiën voor den tweeden keer, toen de kroning be hoorlijk volgeng het programma In haar werk kon gaan. Iets dergelijks zou, dunkt me, ook voor zomerhótels en pension» kunnen worden ingesteld. We kennen immers ook in ons land al bedrijfsverzekerin gen, die uitkeeren bij stagnatie van het bedrijf by brand. Waarom zou ze haar werk niet kunnen uitbreiden door schade te vergoeden, geleden door het tegendeel van vuur, name lijk door teveel regenbuien? Ik wijs er op, maar werk het denkbeeld niet verder uit. Want het zou kunnen we zen, dat in dezen tak van assurantie de premie zoo hoog zou moeten zijn, dat de belanghebbenden liever, als 't er op aankwam, het risico zelf zouden willen dragen. Iets anders Is het, of het niet tijd wordt te overwegen of de zomerva- cantiën niet dienen te worden ver schoven, omdat in de laatste jaren, naar het schynt, de seizoenen zelf aan 't verschuiven gaan. Veelal be gint het winterweer pas half Januari, het lenteweer in Juni, het zomerweer in Augustus, het herfstweer met No vember. Wanneer de scholen die ver schuiving der jaargetyden willen mee maken, kan de vacantie veilig half Augustus beginnen. Het heeft my altijd bijzonder ver wonderd, dat by den steeds grooter wordenden drang naar reizen en trek ken de onderlinge samenwerking van de menschen niet grooter is geworden. Hoe goedkoop er tegenwoordig in en buiten ons land ook pension te krijgen is, toch loopt voor veel menschen, die niet graag zonder hun. kinderen uit gaan, de totaalsom te hoog op. Toch zouden ze zoo graag aan een of meer van hun kinderen een prettige, gezel lige vacantie verschaffen, waarbij ze meteen nieuwe indrukken konden op doen en het voordeel hebben, dat er voor opgroeiend® kinderen in gelegein is, om eens een poosje onder vreem den te zijn. Terwijl X. die in Gronin gen woont, zooiets voor zijn kind zou wenschen, zou IJ. in Haarlem niets liever dan dat voor zijn zoon verlan gen welnu, als X. en IJ. hunne kin deren voor enkele weken ruilen, wordt het doel bereikt, zonder ande re kosten dan die van de reis en klei ne uitgaven voor uitstapjes in den om trek, die in dé zomerdagen allicht toch zouden worden gehouden. Het groote bezwaar is natuurlijk dit, dat ouders er huiverig voor zijn, hun kinderen aan vreemden toe te vertrouwen en de middelen om infor matie te nemen missen. Daarvoor zou ik een vereeniging wenschen met een uitgebreid bestuur, waarvan de leden door heel het land verspreid waren en die elk voor zijn omgeving, de noodi- go informatie zou kunnen verschaf fen. Wanneer dit succes had en Ik zou niot weten waarom niet kon een zoodanige arecniging haar werk kring uitbreiden ook over de grens. Fransche, Duitsche en Etngelscho ouder» mogen een andere taal spre ken, maar ze wenschen voor hun kroost hetzelfde als wij Nederlanders: afwisseling, ontspanning en het voor deel van de opvoedende kracht, die er gelegen is in hot verblijf te midden N an vreemde menschen. Voor onze Hollandsche jongens komt de gelegen heid tot oefening in de vreemde taal er by en ik denk zoo, dat menige Hollandsche vader en moeder er ook bij zullen profiteeren, wanneer ze hun lang verwaarloosde kennis van de vreemde taal voor hun buitenland en glimlachend aan het Lot prijs gaf. Hij nam haar hand in de zijne, en drukte er zijn lippen op en met de warmte van zijn kus voelde zij iets vochtigs als van een traan. Ik moet gaan, lieve, zei hij na een poosje. Waarom Waarom?, herhaal de zij eigenzinnig. Ben ik dan niets Is mijn leven van geen waarde Mijn verdriet Mijn angsten Mijn ellen de? O, voegde zij er met heftige bitterheid bij, waarom moeten het al- lijd anderen zijn? Wat zijn anderen voor jou en voor my, Percy?... Zyn wy niet gelukkig hier?... Heb je niet tot het uiterste altijd je plicht ver vuld tegenover menschen, die niets voor ons kunnen zjjn?.„, Is jouw le ven niet tienduizendmaal kostbaarder voor mij, dan de levens van tiendui zend anderen? Zölfs door de duisternis heen en om dat zijn gelaat vlak bij het hare was, kon zij een eigenaardig glimlachje om zijne mondhoeken zien spelen. Neen, lieve, zei hij vriendelijk, het zijn geen tienduizend levens, die heden een beroep op mij doen... op zijn best één. Zou 't je niet afschrik ken te denken aan dien armen, ouden geestelyke, die daar zit te midden van zijn vernietigden trots en hoopde Ju woolen zoo vol vertrouwen aan zijn zorg toevertrouwd, gestolen, hii wach- schen gast eens moeten opfrisschen. Menig misverstand, menig verkeerd begrip zou door zoo'n internationale uitwisseling worden weggenomen. Wij Nederlanders weten heel goed, welke dwaze voorstelling vele buiten landers zich hebben gemaakt van ons en ons land, maar dat wij zelf even verkeerde opvattingen hebben van buitenland en buitenlanders, zien we over 't hoofd. Komaan, de halve wereld doet te genwoordig aan coöperatie. Is er niet iemand te vinden, die dit denkbeeld eens uitwerken wil Naar ik gehooid heb, bestaat een dergelijke vereeni ging al in het buitenland, maar nade re bijzonderheden heb ik er nooit over gevonden. Wie er iet» meer van weet, zou mij met de mededeeling daarvan bijzonder verplichten. J. C. P. N a schril t Juist zie »'k onder de advertentiën dn Neerlandia, dat families worden gevraagd, die in tie Yacantie jongelieden willen aanvaar den of ruilen, door den leeraar Joh. Kesler, lid van het hoofdbestuur, De- thystraat 47 te Brussel. DE ARBEIDSOORLOG IN ZWEDEN. In Zweden wordt een verwoede strijd gestredeneen worsteling tus- schen werkgevers en werknemers, die méér is dan een los geschil over een loonsverhooging. Professor Wicksell («en bekend eco noom uit dit Noordsche land) heeft over deze stakingsbeweging aan een journalist belangrijke mededeel in gen gedaan. Enkele der meest zaakrijke opmerkingen willen we weergeven De „prof." gaat van 't breede stand punt uit, dat Zweden voor een econo mische crisis staat. Vrooger had Zweden in de houtin dustrie en den houtuitvoer een zijner rijkste bronnen van inkomst; maar in de laatste jaren is bij het omhak ken van groote bosscken zoo weinig voorzichtigheid in acht genomen, dat de verhouding tusschen uitvoer en aanwas volkomen verstoord is. Dan zijn de indirecte belastingen in Zweden veel te hoog. De reeds gedruk te industrie lijdt daaronder op ontzet tende wijze. Enkele voorbeeldende rechten voor graan bedragen thans 3.70 kronen voor 100 kg. en 6.50 kro nen voor 100 kg. meel. Ook de ande re artikelen, minstens even broodnoo- dig als graan, zijn in dezen geest be last. Patroons en arbeiders gaan beiden onder deze zware lasten gebukt. De Zweedscke arbeiders verdienen, ver geleken bij andere landen, niet wei nig, maar wanneer hun levensbehoef ten zoo duur gemaakt worden, dan moeten ze te kort komen. Vandaar dat de eisch loonsverhooging gesteld werd. De patroons beweren, dat de toe stand van de industrie niet toelaat, dat hoogere loonen worden gegeven. Prof. Wicksell wil ook thans niet na gaan, of dit excuus der werkgevers ge grond is, maar stelt voor, de oplos sing der quaestie op een geheel ande ren weg te zoeken. Ilij wil 't door hem geziene kwaad in den wortel aantas ten en in 't belang van den werkman on patroon een ander minder druk kend, belastingstelsel invoeren. Aller eerst moeten de zware graanrechten afgeschaft worden, omdat deze het brood zoo duur maken. Natuurlijk is dit betoog theoretisch, zooals men dat van een... professor verwachten moet. Wellicht is in de toekomst geleidelijk in dezen geest te werken, maar voor 't heden zal het niet veel helpen. Een belastingstelsol in twee- of driemaal 24 uur verwer pen gaat, doch met 't ontwerpen en maken van een nieuwe verzameling zyn bijkans evenveel jaren gemoeid. Nu moet dadelijk naai' een op lossing gezocht worden. Do toestand in Zweden is nu zoo, dat terecht ge zegd kan worden „ze kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht." De actie om loonsverhooging heeft geleid tot een staking en een lock-out, waardoor 90.000 werklieden werden uitgesloten. Daarna is door de arbei dersorganisaties de algemeens sta king afgekondigd. Hoewel deze niet algemeen is, staken toch een 275,000 arbeiders. tende misschien in zijn klein heilig dom op den dag, waarop die wilde dieren hem naai' de gevangenis en naar den dood zullen slej>en... Neen, ik dank, dat een kleino zeereis en de Engelsche lucht den Abt Foucquet goed zullen bevallen, lieve, en ik ben enkel van plan, hem te vragen het Kanaal met mij over te steken. Percy, smeekt® zy. O, ik weet 't wel, voegde hij met zijn kort verontschuldigend zuchten er bij, dat altijd iedere discussie tus schen hen belden op dat punt scheen buiten te sluiten. Je denkt aan dat onmogelijke duel... Hij lachte lucht hartig, opgewekt cn zijn oogen glin sterden van vroolijkheid. Kom, Jieve, zei. hij vroolijk* denk eens even na Kon ik die uitdaging in tegenwoordigheid, van Zijne Ko ninklijke Hoogheid en de dames wei geren? Dat kon Ik toch niet!.... Waarlijk, dat was het... Een wei gering was hier onmogelijk.... Het Lot besliste alles... de twist... mijn tusschenkomst... de uitdaging... Hij had alles natuurlijk vooraf bepaald... Laten wq bekennen, dat hij een dap per man 13, bedenkende, dat hij en ik onze twist op de klippen van Ga lais nog niet vereffend hebben. Ja I hij heeft alle» vooruit be paald, antwoordde »y heftig. De twist van heden* is reis naar Frankrijk, je ontmoeting met hem van aangezicht tot aangezicht op eon aangegeven uur en plaats, waar hy het geschiktst, het gemakkelijkst den val achter je kan sluiten. Ditmaal barstte hij in een lachbui uit Een goede, hartelijke lach vol le vensvreugde over het aantrekkelijke en opwindende van een stoutmoedig avontuur, een lach, d!e geen greintje vrees of angst vertoonde; Neen lieveling, zei hij, nu doe je mij toen lachen... Een val sluiten achter uw nederigen dienaar Neen hoor, do regeerende bui'gors van Frankrijk moeten al heel bij de pin ken zijn al» het hun zal gelukken mij in den val te krijgen.... Dat is zeker, maat wij zullen hen ditmaal heel wat te doen geven.... Neen, vrouwtje, woes maai' niet bang I zei hy met on uitsprekelijk® vriendelijkheid, die moordenaars hebben mij nog niet te pakken. Ohoe dikwijls had zij zoo inet hem geredetwist, met hem, den avon turier, dat deol van zijn dubbel be staan, dat haar b'ttere vijand was, en dat hem. haar minnaar* wegnam an haai- zijae. Zy w'st zoo goed, waar het altijd weer op neerkwamdat hij zich niet kon losmaken van de aan trekkelijkheid dier stoutmoedige avonturen. Impulsief en driftig als z.y was, vqelde Marguérite in het diepst van haar hart een groote woe de op zichzelf over haar eigen zwak heid, haar eigen machteloosheid te genover datgene, wat dreigdo voor altijd haar levensgeluk te verwoes ten. Ja, on het ziine ooki want hij had haar liefhy had haar l'efdie ge dachte hamerde maar steeds door in haar zielwant zij was van de groote waarheid daarvan overtuigd. Hij had haar lief en ging heen l En zij, de ar me, nietige vrouw, was niet in staat hem terug te houdende koorden dl® zijn ziel aan de hare bonden waren hlet zoo sterk als die waarmee hij aan de lijdende menschheid was vastge hecht daarginds in Frankrijk, waar mannen en vrouwen in angst waren voor kwelling en dood, en do onvind bare en geheimzinnige llooden Pimpernel beschouwd werd al» een door den Hemel gezonden held, die hen van hun verderf zou redden. Tot hen schoen zijn hart met onoverwin nelijke kracht uit te gaan, en toen zij met al het vuur Yar. haar eigen harts tocht trachtte te tokkelen op de sna ren van zijn liefde voor haar, kon hy dat niet beantwoorden, want zij de vreemdelingen haddon ster ker aanspraken. En toch wist zij, dat zijn liefdie voor de menschheid, deze brandends be geert® om te dienen en te helpen, hem in geenerlei wijze van zijn liefde .voo* haar afbracht. Neen* zij word ai- des te sterker, zuiverder en beter door, omdat zij telkens door d«e gedwongen scheiding weer pynlijk aangedaan werd. Maar nu ten slotte voelde zij zich vermoeid van den strijdhaar hart deed pijn. Een onuitsprekelijk® ver moeidheid scheen als lood op haar zied te wegen. Dit afscheid scheen zoo .«eheel an- ders dan leder voorgaand vertrek, la het afgeloopen jaar. De aanwezigheid van Chauvelin in haar hui», het dub deiljk vooruitberaamde i*an van zijn vertrek naar Frankrijk had een voor gevoel bij haar doen opkomen* neen* byna een zekerheid van een reusach tige en doodeiijk® catastrophe. Haar zinnen begonnen haar te b^ geven, zij scheen niets meer duidelijk te zien, zelf» da beminde gestalte nam een vreemden en spookachtigen voxnj aan. Hy leek nu bovennatuurlijk lang en er hing een nevel tusschen baar en hein. Zy dacht, dat hy weer tot haat sprak, maar tij was er niet geheel ta ker van, want zün sten klonk al» een of ander geestelijks, geheünainnhM echo. Be» perk héöotrope rt*k bij zond haar bedwelmend®, toet® g»urto door de avondlucht. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5