Binnenland Als gij uw kind SïoomvaartbericMeu Onze Lachhoek Meer en Berg het trekhoniïenoonoours plaats, vanwege do afd. Heemstede en Omstreken von den Bond tot bescher ming van den trekhond In Neder land. Deze afdeeling, opgericht in 1908 onder bescherming van Jonk- vrouwe Deutz van I^ennep, telt thans 05 gewone leden, d. w. z. eigenaars van trekhonden. Aanwezig waren, behalve Jhr. Deutz van Lennep en diens echtgenoote, o. a de heer F. W. baron van Tuyl van Borooskerken, voorzitter van don Boud de inspecteur B. van dei- Kiev, terwijl als keurmeester fungeerde de heer L. Soegers, uit Baarn. De beschermvrouwe informeerde be langstellend bij den eigenaar van el- kon hondzeventien namen er deel aan hot concours, waarvan IS reuen en 4 teven. Allereerst werd gelet op de mooiste honden. Den eersten prijs 3.50) voor reuen verkreeg G. N. Waasdorp, met zijn Elooien, krachtig gebouwden hond asar (11/2 jaar oud)den 2den prijs 2.50) J. Wevers met Hek; den Sden prijs 1.50) B. N. Bos met Mark, en den -kien prijs (diploma) J. Smit mot Bruno. Voor teven werd een 2de prijs 2.50) uitgereikt aan P. Reedijk met esar, en een Sden prijs (ƒ1.50) aan W. v. SuyJicham met Castor. Daarna werden de honden bezich tigd, gespannen aan den wagen. Hier bij werd voornamelijk gelet op de beste wijze van bespanning. Voor enkelspan, vóór den wagen, werd de lste prijs 2.50) toegekend aan G. N. Wausdorp, de 2de prijs 1.50) aan A. Driessen, de 3de prijs 1) aan P. Reedijk en een con&olalie- prijs (een hondentuig) aan P. Verton gen. Voor enkelspan, onder den wagen, verkreeg den lsten prijs (ƒ2.50) J. Smit ,den 2den prijs 1.50) J. G. Com- pier, den Sden prijs 1) J. Weyers. Er waren slechts twee dubbelspan nen, waarvan alleen het span van J. Leuven in aanmerking kwam voor een consolatieprijs (hondentulg). De heer Seegers gaf vele nuttige wenken voor het aanspannen van honden, en raadde ten slotte de leden van de aid. Heemstede an omstreken aan, om een 30 40 gulden bijeen te brengen, dan zou hij daarvoor een mooie teef uit België meenemen. Op die manier zou dan een mooi trekhon den ras verkregen kunnen worden. VRLSEN. Vergadering van den Gemeenteraad Dinsdagmiddag vergaderde de Raad. Afwezig was de heer J. E. Mulder. Onder de ingekomen stukken was «en schrijven van de Regeering, in houdende ©enige minder belangrijke bezwaren van de Regeering omtrent de verordening tot heffing van den Hoofd, omslag en vergunningsrecht voor den kleinhandel in sterken drank. Deze bezwaren werden door wijzigingen ondervangen. Daarna kwam in behandeling het schrijven van den Minister van Binnenl. Za ken, betreffende HOOGERE SUBSIDIEERING VAN HET M. O. TE HAARLEM. De inhoud van dit schrijven deel den we reeds eerder uitvoerig mede. B. en W. stelden den Raad voor hen machtiging te willen verkenen zich met het Gemeentebestuur van Haarlem in betrekking te stellen tot het ontwerpen van een overeenkomst. Aldus werd besloten. Vervolgens was aan de orde het on derzoek van de geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden P. A. Koe- lemey, A. A. H. Mulder en G. van Rhijn. Naar men weet, zijn tegen de ze verkiezing bezwaren ingebracht door den heer G. Dekker c.s. te IJ- muiden. De Commissie van onderzoek, be staande uit de heeren Van Bplunter, Brok en Van Tuyl! onderzochten de bezwaren en brachten na een half uur, !n welken tijd de vergadering geschorst was, namens de meerder heid >.de heeren Van Splunter en Brok! het advies uit NIET OVER TF, GAAN TOT TOE LATING der nieuwgekozeuen. De heer VAN TUYLL wilde eerst nog eenïge inlichtingen van de leden van het stembureau. De heer VAN DER DOES, de voor zitter van dat buircau, wees er op 18 Jaar als raadslid zitting te hebben. Konden de dooden spreken en zou men het den levenden vragen, zij zouden zeggen, dat zij Van der Does niet tot een oneerlijkheid in staat achtten. Zonder vrees voor links of rechts; maar met vrees voor den Al machtige alleen, deed spreker zijn werk. Spreker wist, dat hij bij deze stemming voorzichtig moest zijn. De openbare onderwijzers, die onder de hoede van him Wethouder van On derwijs alles schijnen te mogen doen wat zij willen, waren dagen te voren in de weer. De VOORZITTER: Hulk een uit- drukking kan lk niet toelaten... De heer VAN DER DOES meent te zeggen, dat het door den heer Net- scher wordt goedgekeurd, dat de on derwijzers alerlel verklezlngswerk doen. De geopperde bezwaren bespreken de, deelt spr. mede, dat de klok ge lijk gezet was op den politiepost. De tijd wordt geregeld naar de stations klok. Dat was dus de officieele tijd. En de horloges van den heer Atema en van spreker zijn met die klok ge lijk gebleven. Dat van den hear Ate ma tot drie uur, omdat het toen op den grond gevallen was. Verder betoogt de voorzitter, dat de heer Plantenga niet, zooals be weerd wordt inlichtingen gaf aan een kiezer, maar deze op zijn vraag en kel heeft gezegd, dat hij zijn opiroe- plngskaart aan den voorzitter moes» overhandigen. Eindelijk erkent epr. de namen van de kiezers alleen te controleeren, als zij geen oproepingskaart bij zich heb ben. De heer NETSCHER kwam op te gen t persoonlijke in de trede van den heer Van der Does. De openbare onderwijzers zijn even vrij in het vervullen van hun burgerschapsrech ten, als de bijzondere onderwijzers, die zich ook in die dagen druk ge- woerd hebben. De heet VERMEULEN bestreed, dat do informaliteiten invloed kon den hebben op de stemming. Hoog stens zou het 3 of 4 stemmen kunnen schelen; doch de kloinste meerderheid was 34 6temmen. De heer* BROK be treurde het, dat de heer v. d. Does „boos opzet' had verondersteld. Men twijfelde geenszins in den Raad aan des heeren v. d. Does' eerlijkheid. Maar toen er *s middags een klacht was Ingebracht tegen den onjuisten gang van de klok, had men moeten controleeren. De heer SCHUITEN MAKER meent eveneens, dat de stem bus te vroeg gesloten Is. Hoeveel stemmen er nog hadden kunnen wor den uitgebracht, Is niet na te gaan. Er waren wel een 150 menschen in 't etemlokaaL De heer NETSCHER gaat nogmaals de zaak na en concludeert, dat de of ficieele tijd was de klok van den po litiepost. Daaraan had men zich te houden en men had zich moeten overtuigen, of de klok in 't stemlo kaal volgens die tijdsaanwijzing liep. Thans werd het voorstel der Com missie om DE DRIE RAADSLEDEN NIET TOE TE LATEN, AANGENOMEN met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Vermeu len, Falk, Van Tuyll, Van der Does en Uytendaal. Vóór de heeren Zegel, Brok, Schui tenmaker, Boekei, Van Splunter en Netscher. Na breedvoerige bespreking werd aan E. de Groot, metselaar te Bever wijk vergunning verleend om een af gebrand perceel op den Groote Hout- of Koningsweg te doen herbouwen op de vorige plaats. Verworpen werd met 11 tegen 4 stemmen een voorstel van B. en W. om de rooilijn van dit perceel ln de nieuwe rooilijn van de straat te doen vallen. Een adres in zake subsidie aan de Vereen, tot ondersteuning van Rijks ambtenaren en beambten werd afge wezen. In handen van B. en W. is gesteld een verzoek van M. Tand en E. de Bie om een staanplaats voor een draaimolen. Naar aanleiding van een bezwaar schrift van den heer De Vries tegen het gebruik van een schoollokaal door een muzlekvereeniging, zullen B. en W. toezicht houden. Het voor gestelde omtrent de aanschaffing van brandbluschmiddelen werd aange houden, omdat men nog nader onder zoek wenschte. De heeren Schuitenmaker, Van der Does en Vermeulen zullen de reke ning dor armbesturen nagaan. Het exploitatie plan-Velseroord werd in overeenstemming gebracht met het uitbreidingsplan. B. en W. zullen praeadviseeren omtrent een adres der Binn. Expl. Mij. in zake de ex ploitatie van bouwgronden te IJmui- den De reorganisatie van het Bouw bureau werd na eenige bespreking aangehouden, totdat de Commissie haar onderzoek beëindigd heeft. De heeren Zegel, Netscher, Schui tenmaker en Boekei waren tegen aanhouding. Verworpen werd met 11 tegen 3 stemmen een voorstel van B. en W. om straten in Velseroord de namen van Julianastraat, Hertog Hendrik straat en Mecklenburgstraat te noe men. Met 9 tegen 5 st. kreeg de heer Van Tuyll zijn historische namen er door. De straten zullen nu heeten: Koekoekstraat,RatelsstraaA en Lager straat Bij de ondarwijzersbenoeming aan school D te Velseroord, kwam de heer BROK er tegen op, dat in de eerste advertentie in de vacature gewoon een onderwijzer en later een „erva ren" onderwijzer was gevraagd, ter wijl men nu toch met drie jonge on derwijzers op de voordracht kwam. De VOORZITTER zei, dat er geen ervarener hadden gesolliciteerd. Thans werd benoemd no. 2 van de voordracht de heer J. Duinker te Haarlemmermeer, die 7 st. kreeg. De eerst voorgedsragene, de heer H. J. Prins, tijd. onderw. aan de tucht school kreeg 4 st. en de heer J. Zwit sers, onderw. te Spanbroek 2 st. Bij de Rondvraag (de heer Netscher had de vergadetring verlaten in de meening dat wegens het vergevorder de uur geen rondvraag werd gehou den) keurde de heer Vermeulen de houding van den heer Netscher af, die in onheusche termen den opper- brandmeester voor IJmuiden bij den laatsten brand te Velseroord zou ver boden hebben te spulten. Had de wet houder van Onderwijs 't recht om als loco-burgemeester op te treden. De opperbrandmeester van Velsen had later zijn collega uit IJmuiden ge vraagd, toch maar te helpen blus- schen. Mede door het optreden van den opperbrandmeester van IJmui den was voorkomen, dat de geheele hoek er aan ging. Zelden was er zulk een ernstige brand te Velsen en bet was een wonder, dat hij tot een per ceel beperkt bleef. Daarom kwam den heer Van Reygersbergen een woord van lof toe voor zijn optreden, hoewel hij buiten sijn boekje ging. Maar er was Eer ben noodtoestand en dan moeten alle voorschriften wij ken. Men heeft spir. gezegd, dal de Burgemeester den heer Van R. heeft toegevoegd: Als jullie een lolletje wil len hebben, moeten jullie dat zelf maar betalen. Is dat waar? Spr. kun het niet geloofven. Zijn komst had een gezegende uitwerking, heel de omgeving was er dankbaar voor. De opperbrandmeester bad dus geen ireprimande verdiend. De VOORZITTER antwoordende, meende, dat de jongste wethouder op treden kan, als de Burgemeester en de oudste wethouder er niet zijn. Dit geval had men hier. De brandweer van de verschillen de deelen, moet in de eigen wijk blij ven, tot hulp wordt bevolen. Anders komt er verwarring. Wat had men moeten doen, als er te IJmuiden op dat oogenblik brand was gekomen. Of spr. de bedoelde woorden gebezigd heeft, weet hij niet, wel, dat hij ge zegd heeft, dat. 't de vraag nog zal zijn of de kosten zullen vergoed wor den. T Speet den hoer VERMEULEN, dat de voorzitter niet kon ontkennen die woorden gebezigd te hebben. Worden de kosten niet vergoed, dan zal spr. zorgen, dat IJmuiden, de brandweerlieden een dubbel daggeld geeft. Daarna werd de openbare verga dering gesloten. MR. N. DE RIDDER ONGESTELD, Men meldt uit Leiden, dat de toe stand van mr. N. de Ridder, burge meester aldaar, die sinds eenige we ken ziek is, langzaam vooruitgaan de ie. EEN GIFTIGE SLANG GEVANGEN. Terwijl eenige kinderen te Roosen daal aan 't spelen waren, ontdekten ze ln het lange gras een slang. Vóór dat het dier onheil had kunnen stich ten, werd het door de politie ln be slag genomen. Het bleek een giftige adder te zijn. ONWEDER. Maandagnacht heeft er in den om trek van Apeldoorn een kort maar krachtig onweder gewoed. De blik sem sloeg in in de hoeve van den landbouwer M. te Beekbergen. De bewoning brandde geheel af, terwijl twee varkens en de oogst die in een schuur geborgen was, verbrandden. De landbouwer was laag verzekerd. Maandagavond om halftien ont lastte zich boven Eindhoven en den omtrek een hevig onweder. In de Lu cifersstraat aldaar, waar zich een complex van acht woningen bevindt, sloeg de bliksem door een schoor steen. Ook werd een gedeelte van het pannendak der woningen, evenals dat van het huis van W., daar naast staande, weggeslagen. Van een der bewoners, die verzekerd was, is ge heel de woning en inboedel uitge brand, terwijl bij een ander, die niet verzekerd is, groote vernieling werd aangericht en veel schade wordt ge leden. De 29-jarige vrouw van dezen bewoner, R., is in deerniswaardigen toestand in het liefdehuis opgeno men, alhoewel de geneesheer beweert dat zij niet door den bliksem is ge troffen. Bij het inslaan werden alle bewoners van het complex een oogen blik tegen den grond geslagen. Ook is nog bij W. veel schade aange richt. Door het flink optreden der brandweer is het vuur gestuit en ver- deir onheil voorkomen. Ook ls de bliksem geslagen ln de boerderij met strooien dak, bewoond door B., aan de grens van Tongelre. Schuur, wo ning, boerderij en Inboedel werden totaal door het vuur vernield. Twee koelen werden zoodanig gebrand, dat zij moesten worden afgemaakt, ter wijl er een in veiligheid werd ge bracht. De oogst, die juist was bin nengehaald, is mede verbrand. De bewoners, die reeds te bed lagen, konden met moeite het lijf redden. De Stratumsche brandweer was ter plaatse, doch vermocht niet veel te gen de vlammenzee. B. was wel, doch laag, verzekerd. EEN MISDAAD? 1 Hbld. schrijft: In verband met het overlijden van den postbode a. y. Seumeren te Dru- ten is een justitieel onderzoek ge opend. Het lijk werd Dinsdag ge schouwd. Het vermoeden is, dat de dood niet enkel het gevolg is van het door ons vermelde fietsongeluk. En kele personen zullen eerstdaags war den opgeroepen om te getuigen, dat het slachtoffer, die na de botsing nog een afstand van twee uren gereden heeft, bij aankomst thuis zeer wel was. Volgens de Tel. loopen er geruch ten van een hulselijken twist over een verkeering, door het jongmensch aangeknoopt met een Nijmeegsch meisje. ONTSPORING. In verband met het ongeval van den Vllssingschen mailtrein meldt men, dat het personeel der Staatsspoor er in geslaagd is,' den omgevallen tender weder ln het spoor te brengen. Ook is de baan weder hersteld door het in brengen van rails, zoodat het verkeer weer geregeld kan plaats hebben. De locomotief ligt nog ln bet weiland naast de baan. DE UITGEBROKEN INBREKER. Ondanks de ijverige onderzoekin gen der politie en der speurhonden, beeft men den te 'a-Hertogeaboech ontsnapten eevaneene. Broeran kc- heeten, die tot 5 Jaar gevangenisstraf was veroordeeld, en thans een maand cachotstraf had wegens zijn lust tot oproer, nog niet kunnen ontdekken. ONGELUKKEN. Een treurig ongeval had te Terborg tijdens don turnwedstrijd. plaats. Een der toeschouwers, <le heer Schmadel uit 's Heerenberg, wilde ook eens aan den rekstok werken, doch had het on geluk te vallen, toen hij den reuzen zwaai wilde maken, waardoor de rug- gegraat ernstig beleedigd werd. In het ziekenhuis opgenomen, is hij over leden. EEN WATERBALLET. Zondagavond tusschen licht en donker weerklonk op den Loosduin- sclien weg een angstkreet van een vrouw. Ramen werden opengescho ven, gehol en gedraaf van alle kan ten en in een oogwenk stond 't zwart van de menschen aan weerszijden van de Loosduinsche vaart. Oorzaak van het tumult: een jongeman die om een hondje, dat men te lang had laten zwemmen en dat dreigde te ver drinken, te redden, zich in z'n Zon- dagsche kleeren had te water bege ven. Op een gegeven oogenblik dreig de de man in denzelfden toestand te komen als het hondje, vandaar het angstgeschrei van zijn wouw, die met een kind op den arm aan den waterkant stond. De politie gooide een dreg uit en weldra was manlief op den walkant en met hem de kleine viervoeter, die er zoo gauw mogelijk tusschen uit trok, zonder zijn redder 't minste be wijs van dankbaarheid te toonen. Of de man nu daarover boos was, of dat de warmte hem te pakken had, of wat anders, hoe 't zij, plots sprong hij weer in het water. Weer begon de vrouw erbarmelijk te gillen, weer ging de politie aan het dreggen, weer werd de man op den wal gehaald en toen nam men hem mede naar het politieposthuis om verdere gratis voorstellingen te voorkomen. AUTOMOBIELONGELUK. Een groote toerwagen te San Mari no i$ van een berghelling gevallen. Vijf personen, allen Italianen, wer den gedood. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 80 Cts. per regel. Zij, die niet genoeg oefening kun nen nemen om een natuurlijke wer king der ingewanden te bekomen en zij, die een zittend leven hebben, be- hooren Foster's Maagpillen bet vertrouwbaar geneesmiddel voor maag- en ingewandsziekte te ge bruiken. Foster's Maagpillen woiv den gemaakt uit zuivere wartels en kruiden en versterken de spierwan- den, xoodat de vergane stoffen uit het lichaam afgevoerd worden. Foster's Maagpillen wekken de lever op even als de maag, de zenuwen, en het ge heele spijsverteringsstelsel; ze voor komen aambeien en ontsteking der ingewanden. Ze genezen trage lever, indigestie, galachtigheid, misselijk heid, verstopping, hoofdpijn, afwis selenden eetlust, verarmd bloed en elk kenteeken van lever-, maag-, en ingewandsziekte. Overtuigt U, dat U de echte Fos ter's Maagpillen krijgt, voorzien van de handteekening van James Foster op elke doos. (Inhoud 50 stuks). Deze pillen zijn te Haarlem ver krijgbaar bij de Heeren K. van Eden, Spaarne 38; en J. J. Göppinger, Groo te Houtstraat 147a, A 0.65 voor één, of 3.60 voor zes doozen. gezond, vroolljk en frisch van geest wilt zien opgroeien, geeft bet dan Dr. HOMMEL's Haema- togen. Laat U echter geene der vele namaaksels aanpraten! Ouze Leestafel. Lod. van Mierop, Hèt papieren ge vaar. Uitgevers-Vereen. Vrede, Bla- ricum. J. A. Slempkes, Boeiende Stof. W. J. Thieme Cie., Zutfen. A. Moresco, Journalistieke Manoeu vres met den Zedenspiegel. W. L. en J. Br us se, Rotterdam. Edmond Rostand, Cyrano de Ber gerac, W. K. J. Tjeenk Willink, Zwolle. Mr. W. H A. Elink Schuurman en W .Meijer Cluwen, Hoe werkt de Brandweer? Druk van J. H. de Bus sy, Amsterdam. Onder de vele gevaren, die ons in deze wereld bedreigen, is waarlijk het papieren gevaar niet een van de geringste. Wat de heer Van Mierop met die uitdrukking bedoelt, wordt door anderen kort en krachtig met 't woord vuilhandel bestempeld. Het boekje is een warm, zij het dan ook ietwat gerekt, pleidooi tot het tegengaan van den handel in on zedelijke boeken en prenten, die in ons land een veel grooter omvang heeft, dan de rustige burger wel denkt. Zijn overbodige lengte moet waarschijnlijk hieraan worden toe geschreven, dat het een overdruk is van een reeks opstellen ln het week blad School en Leven, zoodat de schrijver telkens den draad op nieuw had op te vatten. Nut zal het boekje zeker kunnen stichten, er kan waarlijk niet te vaak en te veel gearbeid warden, om te trachten dit stinkende moeras van xedelooze producten dicht te gooien. Nog maar kort geleden kwam ons bij toeval een boek van die soort in han den, toó ongeloofelijk slecht, dat we ons afvroegen, hoe het mogelijk is, dat zulke dingen in- Nederland ge maakt en bijna openlijk verkocht worden! Wie den heer Van Mierop als strij der voor de Rein Levenbeweging ken nen, zal zich er niet over verwonde ren, dat hij niet alleen den vuilhan del bestrijden, maar ook de jeugd tot reine gedachten opvoeden wil. Boeiende stof wat is dat? „Nauw keurige waarneming en angstvallige omschrijving", zoo zegt de lieer Slempkes in de voorrede van zijn boek, „contrasteeren met den kinder geest; ze hebben waarde als kort stondige oefening in 2ien en zeggen, maar de spaarzaam toegemeten tijd mag in die bezigheid niet opgaan. Geen aanschouwingsles met de plant als object geen teekenles met de plant als motief, maar die twee in verbin ding als ondergeschikte bestanddee- len van een verhaal met en over de plant." En vederop heet het, dat elke soort goed Is, behalve de vervelende. Dat is een opmerking, die hoe afgezaagd ook, bij het onderwijs in natuurken nis nooit te veel herhaald kan wor den. Zoodra de leerlingen den onder- wijzar droog vinden, zijn de vruch ten van zijn onderwijs al verloren. Wat houdeu ze over van die stirakke uit 't hoofd leerderij van soorten en familiën? Niets hoegenaamd. Boeien de stof willen ze hebben, daar blijft wat van hangen. Is de heer Slempkes er in geslaagd, om die in het eerste deel van zijn afgepaste lessen ln natuurkennis te geven? Bij een vluchtig doorblade ren schenen ons de onderwerpen, zoo overtalrijk op dit gebied, goed geko zen, de eenvoudige prentjes wel dui delijk en de gewoonte, om achter elke les de hoofdzaken te vermelden ln een kern, wel verstandig. En toen we voor den tweeden keer aan 't bla deren-gingen, kwam er zoo geleide lijk lezen van en op eenmaal betrap ten we ons er op, dat ander- werk stond verzuimd te worden: de boeien de stof had ons werkelijk geboeid. 't Zou wel verwonderlijk zijn, wan neer ze dat ook de schooljeugd niet wist te doen, meegedeeld nog wel en toegelicht waar 't pas geeft, door een onderwijzer, die zelf ook voelt voor wat boeit en het soortengeleer uit den booze acht Collega Moresco heeft aan de ver zameling van zijn korte artikels uit Het Vaderland een eenigszins eigenaardigen titel gegeven. „Wie wordt hier a faire genomen?'' denkt iemand allicht bij het lezen van den omslag en wanneer hij het boek in ziet, zal hij naar gelang van zijn ka rakter verheugd of teleurgesteld we zen, wanneer hij gewaar wordt, dat het hier geen aanval op personen, maar beschouwingen over dingen van den dag geldt. Over alles en nog wat: gebeurtenissen, personen, toe standen, soms lyrisch, soms wijsgee- rig en van zeer verschillende beteeke- nis, zooals dat altijd bij journalistie- ken arbeid gaat en ook wel gaan moet. Zoo lijkt mij bijvoorbeeld zeer goed Luiheid, waarin de mensch be schreven wordt, die door de gewoon te van rusteloos voortwerken onge voelig weird voor hoogere dingen dan aanzien en geld verdienen. Maar zoo lijkt mij de schets over Scheve- n i n gen, waarin iemand de tegen stelling maakt van genietende bad gasten en voor hen zwoegend winkel en dienstpersoneel, banaal en on juist. Hoe kan 't ook anders zijn? Nie mand beter dan wij menschen van 't vak zelf kent immers de ongelijkheid van stemming en van talent. Als er maar enkele percenten van ons werk boven de middelmaat komen, mogen we tevreden zijn. Zooals Moresco. In de Lectures Classiques is als No. 12 Cyrano de Bergerac ver schenen, met aanteekeningen van M. Hovlngh en A. J. Bitter. Die heeren hebben geen gemakke lijk werk gehad en ze hebben zich de taak ook niet gemakkelijk gemaakt, 't Is geen kleinigheid, om het zwie rige Fransch van Rostand, vol remi niscenties uit de tijden waarin de Bergerac leefde, voor een Nederland- schen lezer met een gemiddelde schoolkennis van 't Fransch, behoor lijk te verduidelijken. Nu ja, de in trigue van 't stuk vat wel ledereen, maar als hij niet over wat hij niet begrijpt wil heenlezen, maar van de taalschoonheid in waarheid genieten wil, zullen de aanteekeningen van Hovingh en Bitter hun girooten steun geven. Daarom is deze uitgaaf heelwat meer dan een schoolboek, ze zal ook volwassenen, die het vermaarde ge dicht van Rostand volledig willen begrijpen, welkom wezen. Dat de Nederlandsche bewerkers, naar onze meening, zelfs meer hebben gegeven dan noodig is (die deze soort boeken leest dient toch wel te weten, wat gambaden beteekent en depoe- rillea opines en re»ter coi, om er maar enkele te noemen) kan hun zeker meer als lof, dan als blaam worden aangerekend. Hoe werkt de brandweer? bevat eenige technische algemeene opmerkingen over brandweer en een beschrijving van de inrichting der brandweer in de belangrijkste plaat sen van Nederland in 't Jaar 1908. Wie in brandweer belang stelt (ge meentebesturen, assuradeurs, brand weer-autoriteiten zelf) kan in dit boek veel nuttige mededeelingen vinden. Er is o.a. een zeer belang rijk hoofdstuk gewijd aan de water leiding en de rol, die deze speelt bij de moderne brandweer, er zijn be schouwingen over materieel, wijze van alarmeeren, kosten en results/- ten. Om niet te spreken van het over zicht der dertig gemeenten, waarin tal van bijzonderheden voorkomen, die aan andere gemeenten licht tot navolging kunnen strekken. Natuurlijk ontbreekt Haarlem in dit overzicht niet. Het maakt, verge leken met soortgelijke steden, Gronin gen, Arnhem, Leiden lang geen slecht figuur ten opzichte van de weermid delen en hun j aarlij ksche kosten. Het boek is als geheel een uitgaaf van onbetwijfelbaar nut, te meer om dat de samenstellers het terecht als een tijdschrift beschouwen, dat om de twee jaar dient te worden her zien. Zij vragen dan ook op- en aan merkingen over hun werk en zullen daardoor en door eigen onderzoek, een voortdurend verbeterd en bijge werkt overzicht van den toestand der Nederlandsche brandweer kunnen geven. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Rindjani, van Java naar Rotterdam, vertrok 16 Aug. van Tanger. Het stoomschip Rhipeus, van Am sterdam naar Java, arriveerde 15 Au gustus te Liverpool. Het stoomschip Hollandia, van Buenos Ayres, naar Amsterdam, ver trok 16 Aug., des namiddags 3 uur van Lissabon. Het stoomschip Amsteïland, van Buenos-Ayres naar Amsterdam, ver trok 16 Aug. van Vigo. Het stoomschip Eemland, van Am sterdam naar Buenos-Ayres, vertrok 17 Aug. van Vigo. Het stoomschip Bulow arriveerde 16 Aug. van Rotterdam te Nagasaki. Het stoomschip Andijk (Neptunlijn) van Newport News naar Rotterdam, passeerde 17 Augustus voorm. 4 u. 50 min. Lizard. Het stoomschip Willehad (Canada- lijn), van Montreal naar Rotterdam, passeerde 17 Augustus voorm. 7 u. 20 min. Lizard. Het stoomschip Rijndam vertrok 17 Aug. van New-York naar Rotterdam. Het atoomschip Prins Willem III, van Paramaribo naar Amsterdam, airriveerde 16 Aug. voorm. 9.45 te Har vre. Het stoomschip Prins Eitel Frie- drich, van Rotterdam naar O.-Azië, arriveerde 17 Aug. te Port Said. HOOGSTE LOF. Ben je een betrouwbaar chauf feur? Of ikl Als ik Iemand overrijd, weet ik altijd weg te komen, voor dat men mijn nummer gezien had. INEENS GEBLEKEN. Mimi. Vóór gisterenavond ver moedde ik niet, dat Pekelaar een man was van zulke loffelijke impul- sie's en zulke hooge idealen. Ida. Hoe merkte je dat zoo in eens? Mimi. Hij vroeg me ten huwelijk* TOCH ALTIJD 't VOORNAAMSTE. En nu, dames, zei de voordraag ster over vrouwen-rechten, nu ben ik bereid u de vragen te beantwoor den, die u mij wellicht zult willen doen. Zou u ons willen zeggen, waag de een blonde toehoorster schuchter te vragen, waar u dat beeldje van een hoed hebt gekocht? NAÏEF. Zij. Kijk, sedert wij een keuken meid hebben, hebben wij veel meer noodig. Hij. Was jij dan zuiniger? Zij. Neen, maar nu eet je meet- ADVERTENTIE. Feestv oorstelling. Ter gelegenheid van het congres van professoren treden in het circus Springski vandaag voor het laatst de gedresseerde ezels op. EEN GALANT HUWELIJKSVIJAND. Onverbeterlijk vrijgezel (tot de ver loofde van een zijner vrienden): Dat moet ik zeggen, mejuffrouw, de verloving van mijn vriend met u Is nog zijn vergeeflijkste domheid. ALLES TEVERGEEFS. Vriendin: Zeg 'reis, Emma, be reik jij dan bij je man niets door tranen? Emma: O neenl Zoo gauw als hij een traan ziet, roept hij terstond: „Alsjeblieft geen water", en rent dan naar het bierhuis. SLIM1 Meneer (tot zijn vrouw).- Zeg, Marie, daar heb ik een koopje gehad! Daar vond ik bij den antiquair On- kelstein een vaas net als die van ons stel, waarvan de eene gebroken is. Ik heb er maar een tientje voor be taald! Mevrouw. Jij blijft toch altijd de zelfde sukkell Ik had juist de over blijvende vaas van margen voor een rijksdaalder aan Onkelstein verkocht, omdat we er toch geen tweede bij konden kriigen.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6