Weerbericht Telegrammen Borgeirlftlt Stand MEDEDEEL1NGEN VAN HET 'KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De BUdt, 19 Aug. 1909. Hoogste barometerstand 769.7 m.M. te Clermont (Zuid-Frankrijk) j laag ste 741.2 m.M. te Thorshavn. Verwachting tot den avond .van £0 Augustus Windmeest krachtige Westelijke ■wind. Gesteldheid van da lucht: zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: geringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te iiur 765 m.M. Vooruitgang. jVorige stand te 2 uur 7Si in.M. Tberfflometeratand U HaarUcn. Donderdag 19 Augustus Hoogste gisteren I uur F. 66 L&sgrts hedanuaftht F. 69 Hoogst* heden tot IS uur F. 68 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 80 Cts. per iregek KEIJSEH'8 ««minMiiuji, IIUs|«V(«rctrM( Uit de Rechtszaal DE BOEL OPGESCHEPT. Zekere J. v. K., waarschijnlijk on der invloed, ging op een avond iu een cafó te Heemstede den boel met eeni- ge kornuiten eens flink opscheppen; na eenige ruiten en een tafel stuk ge slagen te hebben, toonde beklaagde zich op aanmaning weerspannig, mishandelde den aanmaner, weiger de met den inmiddels ontboden veld wachter mede te gaan en gaf een Talschen naam op. Wegens de on gunstige 'reputatie van den beklaag de werd de zware straf van 3 maan den hechtenis geëlscht., OPENBARE DRONKENSCHAP. M. K. was op een Zondagavond zoover heen, dat hij in de Groote Houtstraat een paar personen mis handelde, zonder eenige aanleiding, waarvan beklaagde zich ten slotte niets meer herinnerde. De officier van justitie, meenendc, 'dat er iets gedaan moet worden om de verregaande baldadigheid en on veiligheid op Zondagavond in som mige Haarlemsche straten te fnui ken, eischte tegen beklaagde 1(^ we- ken* UITSPRAKEN, G. v. d. K., arbeider en L. M. v. B. fabrieksarbeider, beiden te Velsen, opzettelijke vernieling, ieder 15 boete of 15 dagen hechtenis. J. H., koopman te Haarlem, diefstal 7 maanden gevangenisstraf. D. S.,'los werkman te Haarlem, ^ederspannigheid, een maand arangenisstrnf. W. N., fabrieksarbeider te Krommenie, eenv.: beleed, ambtenaar 15 boete of 10 dagen hechtenis. J. R., tuinknecht te Uitgeest, eenv. beleed, ambt^ f 7 boete of 7 dagen hechtenis. J. M., arbeider te Uitgeest, eenv. heieed., ambtenaar, f 7 boete of 7 da gen hechtenis.- N. J., tuinder te Santpoort, weder- Irpannlgheid, 10 dagen gevangenis straf. J. W. B., tuinman te Oudorp, we erspannigheid, f 10 boete of 10 da gen hechtenis. O. B., smidsknecht, te Zaandijk, wederspannigheid, 7 dagen gevange nisstraf.- J. B., hsv. L. rA., zonder beroep, to .Wormerveer, eenv. beleediging, f 3 boete of 2 dagen hechtenis. Sprekende gel ij ken is- Voor het kantongerecht alhier had zich gisterenmorgen een jongen te Verantwoorden wegens een hem ten loste gelegde overtreding. Hij beweer de echter het feit niet gepleegd te hebben. Om nu zijn identiteit te be wijzen moest de verbalisant worden gehoord. Deze hield den Jongen op liet eerste gezicht voor den bekeurde, maar aangeven de jongen bleef vol houden de overtreding niet te heb ben gepleegd, werden des middags meerdere personen met hem gecon fronteerd. Wat bleek nu Er was nog een jongen, welke het feit werkelijk gepleegd had, met gelijkluidenden naam, die op denzelfden, datum en plaats geboren was en zoo sprekend pp no. 1 geleek, dat zelfs een vroege re patroon van den een den verkeer de voor zijn vroegeren knecht hield. De jongens waren 4n het geheel geen familie van elkaar. Kegelen, i- Op het kegelconcours in het ge bouw „Elk en Linde" te Amsterdam, werd, onze stadgenoot, de heer E. G. Martens no. 5 met 45 punten in den personeelen. wedstrijd. Failiisse menten. Bij vonnissen der Arr. Rechtbank alhier ,d.d. 19 Augustus 1909, zijn in staat van faillissement verklaard: H. Klant, rijwielhandelaar en parateur te Beverwijk. P. A. Blad, broodbakker te Haar lem, Kleine Houtstraat. E. M. Rijnhout wed. M. Groen, win kelierster te Haarlem, Oranjestr. 9. Rechter-Commissaris in alle 3, mr. P. J. G. van der Muelen. ELECTRISCHE SPOORWEG- MA ATSCHAPPIJ. Gedurende de maand Juli 1909 be droeg het aantal vervoerd© passagiers op de verschillende lijnen Amsterdam HaarlemZandvoort 225.2S9., Ceintuurbaan te Haarlem 129.913. HaarlemBloemendaal 84.540. Totaal 439.742. De ontvangsten per dagkilomcter bedroegen Lijn AmsterdamHaarlemZand voort 59.18. Ceintuurbaan te Haarlem 35.04. Lijn HaarlemBloemendaal 54.15. Hoe slecht deze maand Juli voor het vervoer is geweest, kan blijken uit de cijfers van dezelfde maand verleden jaar. Toen werden ver voerd op de lijn Amsterdam—Haar lemZandvoort 271.158, dat is bijna 46.000 personen meer. Do qpbrengst per dagkilometer was toen aan ook 72.81. Weliswaar is het vervoer over de Ceintuurbaan en op de lijn naar Bloemendaal dit jaar drukker ge weest dan in 1908, toen het respectie velijk 127.364 en 52.270 was. maar een groot gedeelte daarvan zal wel op rekening mogen worden geschoven van de verlaagde vervoertarieven voor Bloemendaal. Per dagkilometer bracht het vervoer over de Ceintuur baan op in Juli 1908 f 33.08 1/2. wat minder is dan nu, en over de lijn Bloemendaal f 60.09. wat belangrijk hooger is dan dit jaar. Op deze lijn is de toeneming van het vervoer dus in een van de beste maanden niet vol doende geweest, om dezelfde ontvang sten te behalen. Ja waarlijk, do zomer van 1909 zal in de boeken der vervoer-maatschap- pijen met een zwarte kool worden aangeteekend. Koninginnedag. Men meldt ons Het bestuur der vereeniging Ko ninginnedag heeft besturen van ver- eenigingen en particulieren bijeenge roepen op Vrijdag 9 uur, 's avonds in een der lokalen van de Sociëteit Ver eeniging. Verschillende vereenigin- gen en particulieren hebben zich reeds opgegeven. Het middagfeest zal opgeluisterd worden door spring- en duiknummers, de heer N. Sturkop, kampioenspringer van Nederland, zal 's middags zijne medewerking verlee- nen én salto-mortales maken uit een op het water geplaatsten toren. Ook onze Haarlemsche springers en dui kers zijn druk aan het oefenen. G e v. V o r w. Een portemonnale met geld. Jans straat 65. Een medaillon met portret. Nieuwe Kerksplein 12 A.- Een handwagen, aan het Politie bureau. Rcbrlek voor Vragen Gaabou&eerd«a h«bbsn bat voorrecht rragau op rorechUlond geblod, mits voor b»*atwoordlng vatbaar, iu te aendeu b(J de Redaoiit van Haarlam'a Dnfblad, Qroote Houtstraat 68 Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor sooveol mogelijk is, don dag na de inzending. Aanvragen, die niet volledig naam en woonplaat» van den lnrender vermelden, wordt geen aandacht goeohonken. VRAAG. Een dagmeisje is 3 jaar in dienst als 2e-meisje. Nu is de groote meid woggeloopen en zij waarschijn lijk van de drukte ziek geworden. Heeft mevrouw nu het recht om haar ni dienst op te zeggen ANTWOORD. Wel zeker, wanneer zij het meisje maar een week te voren waarschuwt. VRAAG. Mag een zuurhuis tot uur geopend blijven ANTWOORD. Ja, als het ten minste een zuurhuis is, zonder meer. Iedere winkelier heeft het recht zijn winkel des noods den geheelen nacht open te houden. Met een winkel Ln eieren en zuur is hot niet anders. VRAAG. Ik heb een hypotheek uit staan. Eerstdaags is het tijd van op zegging. Kan ik dat zelf doen ANTWOORD. Hypotheken worden gewoonlijk niet voor een bepaalden tijd gesloten. Is dit bij u wel het ge val, dar: moet de hypothecaire schul denaar op den bepaalden dag beta len. Doet hij dat niet, dan moet hij aangesproken worden. Voorloopig kunt u dat zelf wel doenmaar beter is het-, de zaak aan een notaris op te dragen, daar deze, bij wanbetaling, toch het perceel verkoopen moet. VRAAG. Is een eenig kind (een zoon) vrij van militiedienst gesteld ANTWOORD. Neen. VRAAG. Is het duin bij Kraantje- Lek Yoor het publiek toegankelijk, of kan de caféhouder aan den voet den toegang verbieden ANTWOORD. Bij Kraantje-Lek is een gedeelte der duinen voor het pu bliek opengesteld. De caféhouder heeft niet hot recht don toegang te verbieden, daar hij die duinen niet gepacht heeft. Uit de Omstrekec MIliiaive zaken. Aan den sergeant Adama van het, lOo regiment infanterie alhier, is op betrokken iijn verzoek vervroegd ontslag uit den dienst verleend. BLOEMENDAAL. DE GEMEENTERAADSVERKIE ZING. In tegenspraak met het door eenige bladen vermelde bericht, dat Gedepu teerde Staten de verkiezing voor den gemeenteraad zouden hebben te niet gedaan, vernemen we. dat Gedepu teerde Staten het nemen eener be slissing hebben verdaagd tot de Bloe- mendaalsche Raad de geloofsbrieven Raadsleden heeft Dit laatste geschiedt in de Raads- varcadar.inir van hedenavond. SCHOTEN. Raadsvergadering op 20 Augustus a. a, n.m. 7 1/2 uur. Agenda Vaststelling suppl. b&grooling 1908. Onderzoek geloofsbrievon nieuw kozen leden. Ingekomen stukken. HAARLEMMERMEER. Met spoed wordt aan het nieuwe beursgebouw te Hoofddorp gewerkt, om het zoo spoedig mogelijk klaarte krijgen. Vooral is dit noodig, met het oog op 't groot aantal bezoekers, die verwacht worden. Het geheel, of schoon in lang niet klaar, maakt reeds een grootschen indruk. Het ho tel belooft met de graanbeurs en de ruime stallen eeu sieraad, te worden voor Hoofddorp.. Van den stroorijder Roodenburg a. d. Kaag geraakte een paard, waar mede de man zijn brood moet verdie nen, in een sloot, waaruit het zich zelf niet kou verlossen. Toen men het bemerkte, werd het met vereende krachten op het droge gebracht, doch eenige oogenblikken daarna Yiel het dood neer. Voor den armen man een groote schadepost] Aan den Venneperweg werd des avonds te ruim acht uur een jong meisje door een wielrijder aangespro ken met een onbeduidend praatje. Al spoedig bleek het, dat zijn bedoelin gen niet eerzaam waren, zoodat het meisje hevig ontdaan wegvluchtte en bij bewoners op ©enigen afstand van daar hulp zocht. Een manspersoon bracht daarop het meisje naar hare woning, doch van den wielrijder was niets meer te bespeuren. Dit geval staat niet op zichzelf, meermalen komen hierover klachten Ln, blijkbaar zonder dat daar afdoen de maatregelen tegen te nemen zijn. Den postbode C. Half, die met in gang van 16 September is benoemd tot magazijnknecht bij 's Rijks-Artillerie inrichtingen, Is nader als stand plaats aangewezen, het fort „Bij den Winkel" nabij Abcoude. HALFWEG. Het houden eener meeling van deu Geheel-Onthouders Bond op Zondag Augustus a. s., nu voor deze plaats gevraagd, is, evenals te Haarlemmer meer, door den burgemeester niet toegestaan. VELSEN. Bij den Commissaris der Koningin ln Noord-Holland zijn protesten inge diend door de in de gemeenteraads vergadering van Dinsdag niet toege laten gemeenteraadsleden en ook door de raadsleden, die vóór hun toe lating hebben gestemd. IJMUIDEN. Naar we vernemen bestaat het voornemen te IJmuiden te vestigen een filiaal van het meteorologisch In stituut te De Bilt* Kustmanoeuvres lieden opereert de vloot nabij IJ muiden. Na afloop der manoeuvres zal door de goheele vloot een bezoek aan Amsterdam gebracht worden. Brandweekwestie. Onze correspondent schrijft: Het gesprokene in den raad van Velsen, waarbij de heer Vermeulen in zoo ernstige woorden de brand weerkwestie besprak, en de burge meester niet kon ontkefitien, de grie vende woorden tegen den opperbrrand- meester te hebben gesproken, heeft aangetoond, dat uw correspondent te dezer zake goed ingelicht is geweest en de heer Van Zadel een onjuiste voorstelling heeft gegeven. REDDINGSBRIGADE „PRINS HENDRIK". Gisteren hield bovengenoemde red dingsbrigade onder leiding van dr. A. van der Horst en de wijkverpleeg sters van Het Witte Kruis, zuster M. van den Hoek en J. Ferwerda, eene oefening nabij de p'eren alhier. Het gezelschap verzamelde zich bij 't nieuwe Wijkgebouw en werd toen met de sleepboot „Breeveertien", wel ke door de firma Volker en Bos wel willend ter beschikking was gesteld, naar het strand vervoerd. Verondersteld werd, dut een schip aan den grond geloopen was en eeni ge opvarenden door den golfslag op het strand werden geworpen. Dezen moesten nu naar het reddingstation worden vervoerd, na eerst tot bewust zijn te zijn gebracht. In afwachting van de brancards, welke uit het dorp moesten worden gerequireerd, maak te men nooddraagbaren door over en om een paar roeiriemen ©en overjas te knoopen. De oefening slaagde naar wensch en lokte vele nieuwsgierigen naar het strand. Van het hoofdbestuur van Het Wit te Kruis was eeu telegram gekomen, dat dr. Barnouw, die zich voorgesteld had bij de oefening tegenwoordig te zijn, tot zijn spijt verhinderd was over te komen. Op zee aangevallen. De schipper van den Nederland- sclien stoomtrawler Juliana IJm. 153, heden uit zee terug gekeerd, rappor teert het volgende: Donderdag 12 Aug. was ik naar zee vertrokken en des avonds te 9 uur visschende op ongeveer 44 mijl W.N.W. en 4 gr. 36 min. O. L. van hier. Ik had een visch- boei uitgezet en nog een reserveboei aan boord, toen de Engelsche stoom trawler Merlin CIJ 190 op mij kwam aanstoomen en mijn reserveboei op merkende, mij uitschold voor dief, bewerende dat ik zijn boei gestolen had. Hij was nl. zijn vischboel kwijt geraakt en kon haar niet terugvin den. Onder scheldwoorden en heftige bedreigingen werd van mij geëischt, dat ik mijn reserveboei over boord zou gooien. Ofschoon ik den Engel- schen schipper in het Engelsch toe riep. da± ik zijn boei drijvende had gezien on hem uitnoodigde over te komen om zich te overtuigen, dat mijn reserveboei niet do zijne bleef hij doorgaan ons van diefstal te beschuldigen en de boei terug te eischen, terwijl hij inmiddels rond ons bleef stoomen, daarbij veel vaar voor mijn netten veroorzakende. Toen aan zijn bevel niet voldaan werd, begon van den Engelschen stoomtrawler een bombardement met stukken steenkool, waarbij matericc- le schade werd veroorzaakt en een matroos van de Juliaua "getroffen.] Inmiddels was de verloren boei zicht gekomen en trok do Engelsch- man af. Bij aankomst te IJmuiden is van een en ander proces-verbaal opgemaakt. ZANDVOORT. Heden is alhier aangespoeld het lijk van P. A. Marx, die bij liet baden ln zee alhier verdronken is. Het is naar liet lijkenhuisje overgebracht en door de familie herkend. Aangekomen badgasten: C. W. Nieuwenhuijzen, Utrecht, pers.; C. Haasters, Utrecht, p pers. W. J. Kollmer, Amsterdam: Hotel Hollandais. J. B. J. Esselaar, Amsterdam, 5 p. Haltestraat 43 a. Fam. A. Oliveira, Amsterdam, 2 p. Fam. Edons, Groningen, 2 pers,: Pen sion S. v. d. Mije. Dr. Chr. Matthes, Crefeld, 4 J. Clauss, Crefeld, 3 pers, Von Wulf- fen, Wiesbaden; E. Schmidt—Benec- ke, Sacksenhausen, 7 pers,; J. Kiene, Bussum, 5 pers., H. Garay, Weenen, pers.; P. de Gruijter, Rotterdam, 8 pers., E. Sulzbach Jr., Munchen; M. Drukker, Nijmegen, 8 pers., C. Fro- weln, Elberfeld, H. Goldschmidt, Frankfurt, 3 pers., Mr. A. Cromme- lin, Den Haag: Grand' Hotel. B. Seligmann, Munchen; E. Hei mans, Amsterdam, 2 pers., K. W. N. D. Dumonnicht, Medemblik, 2 pers., Frau P. Steissfeld, Berlijn, Charl., pers., A., M. en J. Blum, Parijs, 3 p., S. Aubert, Parijs, A. Lowenthal, Lon den; Grasso 's-Hertogenbosch, 5 pers. W. H. Peletier, Utrecht, 3 pers.: Ho tel d'0"range. A. Konings, Gladbach, 7 pers. Doorninck, Haarlem, 4 pers.: Pension Thalatta. Blneealsmi AUDIëNTIES. De Minister van Binnenlandsclia Zaken zal Zaterdag 21 Augustus geer audiëntie verteenen. BETER LAAT DAN NOOIT. Door de ouders is bij do politie op sporing verzocht van den 15-jarigen P. v. D.. uit de Adamshoflaan te Rotterdam. Vermoedelijk vaart de jongen op een rijnschip. Sinds 30 April reeds wordt hij vermist. ERGER DAN BEESTACHTIG. Een melkrijder uit Aalsmeer op Amsterdam had uit de stad terugkee- rende, zoo veel sterken drank gebruikt dat hij overleed zonder tot bewust zijn te zijn gekomen. NEDERLAND—PERZI3. De Kamer van Koophandel te En schede, die bij de Regeering aandrong op spoedige voorziening in den post van den Nederlandschen gezant te Teheran en in dezen gesteund werd door de Zwolsche Kamer, beeft van den Minister ten antwoord ontvangen, dat de wederbezetting van bedoelden post bij het departement van Buiten- temdsehe Zaken in overweging is ga- nomen. DIEFSTAL MET GEWELDPLEGING. Men meldt uit Putten Een viertal boerenarbeiders, die verdacht wer den van diefstal met geweldpleging in den nacht van 27 op 28 Juli bij de fa milie Hogebrug in de buurt Dasseler onder Putton, hebben een volledige bekentenis afgelegd. Behalve f 617 waren ontvreemd een zilveren horlo ge en ketting en een paar vrouwen beursjes, die nu te Amsterdam met behulp van de daders zullen worden opgespoord. De dieven werden nl. ten huize van een vrouw in de Engelsche Steeg bij den Nieuwendijk te Amster dam gevangen genomen. DIEFSTALLEN. Er zijn, naar do Avp. meldt, in den Grand Bazar de la Paix te 's-Graven- hage een 12-tal winkeljuffrouwen ont slagen wegens diefstal van winkelwa ren. De politie heeft de zaak in han den. De diefstallen zijn reeds langen tijd gepleegd en vertegenwoordigen aanzienlijke bedragen. ONGELUKKEN. Te Palerswolde viel dezer dagen een jongen van een schommel. Be wusteloos werd hij opgenomen. Thans is hij aan de gevolgen van den val overleden. PROF. MR. BONEVAL FAURE. Op den huize Schoonderbeek te Put ten, waar hij sedert jaren den zomer doorbracht, is, na korte ongesteldheid in den ouderdom van 83 jaar, overle den, professor inr. R. T. H. P. L. A. van Boneval Faure, oud-hoogleeraar te Leiden. In 1894 werd hij gekozen tot lid van de Eerste Kamer der Sta ten-Ge neraal, welke functie hij tot 1904 ver vulde. Zijn verdiensten werden o. a. be loond door zijn benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Een zijner voornaamste werken is wel „Het Nedorlandsch procesrecht dat vijf deelen telt. ONWEDER. Te Zuidlaren is de machinale ko renmalerij van den heer J. Gerbers, door het onweer getroffen. De machi nekamer is uitgebrand, terwijl ook het dak een prooi der vlammen werd. De heer G. was od beurepolis verze kerd. Brana te Zaandam. EEN VROUW EN DRIE KINDEREN VERBRAND. Toen hedennacht om ongeveer drie uur de bakker S. van Vliet, wonende aan den Zuiddijk, nabij het Hanen- pad, op een angstig hulpgeroep naar buiten snelde, zag hij een zijner bu ren, den sigarenmaker G. Schoen voor do deur zijner woning Liggen, terwij] uit het huis vlammen en dik ke rookwolken opsloegen pogingen doende om weer het brandende huis binnen te gaan. Zoodra Schoen, die zwaar mank gaat en zonder kruk niet ioopen kan, het gevaar had gezien, had hij het eerst aan redding van zijn vrouw drie kinderen gedacht. En bijna had hij twee meisjes, waarvan hij er een ouder den arm en een op den rug droeg, in veiligheid gebracht, toen hi; onverwachts over een stoel struikel de, waardoor hij wijl hij zijn kruk in de ontsteltenis had vergeten de kinderen liet vallen. Hoewel hij de kleinen nog pa'tje, pa'tje hoorde roe pen, was hem door den dikken rook de pas afgesneden weer in het bran dende huis te gaan. De bakker Van Vliet, die daarop trachtte kruipende binnen te komen was eveneens verplicht voor den rook te wijkeu, zoodat beide kinderen moesten omkomen, zonder dat iets tot hulp kon worden gedaan. Ook de echtgenoote van Schoen, die men dui delijk kon liooren roepen, kwam met het derde kind in de vlammen om. Waarom de vrouw zich niet heeft kunnen redden, is niet opgehelderd. Schoen is thans van alles vrouw, kinderen, huis, inboedel en bedrijf be roofd de vrouw was 28, de drie meis jes 4, 3 en 11/2 jaar oud. Het vuur dat in het van hout bouwde huis snel om zich heen greep, tastte zeer spoedig ook de woning van B. Slom aan, die mede evenals die van Schoen totaal afbrandde. Dit huis behoorde aan P. Eiskes. Eeu ander huis met twee woningen aan de noordzijde van het eerste gren zende en dat bewoond was door den visscher K. Vet en de weduwe Bleij en in eigendom toebehoorende aan D. Kleijn, onderging hetzelfde lot. Ook hiervan bleef niet meer dan de steenen voormuur gespaard. Van het huis met twee woningen van de Zuid zijde verbrandde de helfthet gedeel te, waarin P. Valk, los werkman, woonde, het andere deel, dat tot wo ning van don schoenmaker IC. Mulder diende, bleef behouden. Aan de achterzijde stond een hou ten huis, waarin de weduwe Bogert woonde. Ook dit werd geheel door het vuur vernield. Sommigen konden nog een deel van hun inboedel redden overigens ging alles verloren. Behalve de inboedel van Slom was alles verzekerd. Onder de bewoners aan den Zuid- dijk heerscht groote verslagenheid en deernis met den getroffene. De lijken zijn reeds uit hei puin op gegraven. jOmtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. OUD-AMSTERDAM OP SCHINKELHAVEN. Van 4 September tot 3 Getobde zal in den tuin van Schinkelhaven O ud-Am sterdam sch M arktple" te zien zijn. Den heeren Bennek© en Fernhout, de ontwerpers van Oud- Haarlem, is dit werk opgedragen. Eenige typische gevels, o. a. het huis hoek Grimburgwal, zullen verrijzen. De oude Leidsche Poort zal ate in gang dienen. Midden op het plein zal het kasteel „Stolberg" komen, dat de clou zal worden van het geheel. Er zullen verschillende feesten worden georganiseerd. lederen dag zullen twee muziekkorpsen zich doen hoo ien, terwijl des avonds de gebruike lijke taptoe met ommeganck zal plaats hebben. UIT HET LAGERHUIS. LONDEN, 18 Aug. (Reuter). Na 21 zittingen, van welke verschillende 18 uren hebben geduurd, zal de behan deling van het eerste gedeelte van de wet op de middelen, bevattende 28 ar tikelen ovqr de verschillende belastin gen op grondbezit, hedennacht ten einde worden gebracht. Het grondbeginsel is niet gewij zigd, de regeering heeft echter ver schillende concessies gedaan, meer bepaaldelijk wat de schatting van de waarde van het land betreft. De nieuwe belasting op de inkom sten uit mijnen, zal het laatst worden behandeld. Er moeten nog 46 artike len worden behandeld, men verwacht echter dat de besprekingen daarover, die over 14 dagen worden horvat, met grooter spoed ten einde zullen wor den gebracht. SPANJE EN MAROKKO. MELLILA, 18 Aug. (Reuter). Een afdeeling van aan Spanje trouw ge bleven Mooren deed een aanval op de Ritf-ICabylen en bracht hun eenige' erliezen toe. De artillerie beschoot den vijand. MADRID, 19 Aug. (Reuter). Uit Po- non la Gomero wordt gemeld, dat gis teravond een afdeeling Mooren met erlies door artillerievuur werd uit eengedreven. Te 7 uur in den avond werd een levendig vuur onderhouden met een talrijke vijand, die echter eveneens door artillerievuur uiteen gedreven werd. CASTRO. SANTANDER, 18 Aug. (Reuter. De heer Castro vertrok van hier om de baden te gebruiken te Solares. Zijn hroeder, die aan het hoofd stond van oen afdeeling troepen, toen generaal Gomez tot president werd uitgeroepen en die destijds gevangen werd geno men, is hier aangekomen. ONGELUK. LECCO, 18 Aug. (Reuter. Te Algi nate bij Lecco (Z.-O. van Italië is, ten gevolge van het breken van een electrischen draad van liet hoog spanningsnet, contact gemaakt met de geleiding van het electrisch licht- Volgens geruchten zouden er men- schen omgekomen zijn. LECCO, 19 Aug. (Reuter Bij het ongeluk te Alginate werden 10 perso nen gedood, twintig andoren min of meer ernstig gewond. HAARLEM. ONDERTROUWD Aug. 19. Mr. W. J. Vinke enJH. A< Terbrack, C. Forgens en J. C. S. v. Vendeloo. GETROUWD Aug. 19. M. II. Brockbernd en RL RL Bloem, P. v. Looij en M. J. Zitman, A. W. Oiie en P. Schilder, G. J. Bes- som en H. J. Riphagen, P. G. v. Apel doorn en P. A. Lasschuit. BEVALLEN Aug. 17. C. E. v. LuijkenSchorna gel, cL, A. ZonderlandGerritse, z., 18. C. L. J. de VriesBakker, d., RL- W-iggersv. d. Wel, z., 19. C. Voete linkSchoon, d. OVERLEDEN Aug. 19. J. II. Zimmerman, 45 J., Vogelkoopsteeg. ABStsrdai&sche Beurs. Openingskoersen van 19 Aug. 1909, LABOUCHERE O YENS Co.» BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 8. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT wad 2 1/2 Certific. N.W.S. 78 1/4, Consols 86 1/4, Hope's 86 1/4, Russen 1909: 93 3/4, Russen 1906 97. TABAKSAANDEELEN: Bindjey 101, Deli Mij. 450, Medan 2?0, Nieuwe Asahan 75, Rotterdam Deli 355, Se- nembah 930. PETROLEUM-AANDEELEN. Ko- ninklijke Petr. 447, Moeara Emm 1931/2, Perlak Petr. 166, Z. Perlak 173 1/2. DE AMERIKAANSCHE MARKT opende flauw. Gew. Cult. 170. Atchison Topeka 118 1/2, Denver 48 1/4, Erie 361/8, Kansas 48 7/8 en 741/4. Rlissourl 40 13/16, Rock Island 39 1/8, Southern Rails 315/8, Union Pacific 209 1/2, Wabash 21, Steel 75 5/8, Carren 64 1/2» 3/4, C. Marine's 7 1/16, 22. Uit de Ëaagsche en Amsterdamsclie Brieven aan verscbillende bladen. De Kouter van de- Prov. Gron. Cou- raut schrijft: Vermoedelijk zal de nieuwe zitting niet door H. RL de Koningin persoon lijk worden geopend, maar van Ha rentwege door een commissie uit het Kabinet. De Minister van Binnen- landsche Zaken zou dan zoowel de openings- als de sluitingsrede voor dragen. Nu op de troonrede toch geen adres van antwoord meer volgt, heeft het minder bezwaar dat de Vorstin zich bij de parlementaire jaarsverwisseling laat vertegenwoor digen, wat ditmaal te verklaren 13 uit den wensch om in de geregelde leef -en voedingswijze van de kleine Prinses Juliana zoo weinig mogelijk verandering te brengen. Hot achterwege blijven van een adres van antwoord en van een zoo genaamd adresdebat zal echter, naar ik hoor, dit jaar niet beletten, dat er een politieke discussie komt, bij wijze van interpellatie uitgelokt. Of iu de verwisseling van Ministers, ia den uitslag der Kamerverkiezingen of in de Kuyper-Lehmann-lustorie daartoe aanleiding zal worden geno men, is nog onzeker. De briefschrijver van 't Nieuwsblad van 't Noorden merkt op: Waarover het publiek omtrent het keizerlijk bezoek wel eens iets meer mag vernemen, is de quaestie van de onkosten, die het verblijf van het keizerlijk echtpaar mede gebracht heeft. Het heet, dat graaf Bentinck dit al les zelf betaalt, maar ter plaatse kreeg men heel andere verhalen te hooren. Zoo bv. betaalt niet de graaf de onkosten van het versieren van liet station en het aanleggen van een nieuw wisselspoor, noodig om den keizerlijken trein op het andere spoor te brengen, maar de directie der Staatsspoorwegen. Nu is dat wel een particuliere Rlij., maar de Staat heeft bij het financieel beheer dier Rlij.- groot belang, ergo zou het niet kwaad zijn, indien wij hier omitrent eens afdoende ingelicht werden. Verder is er een aparte ondergrond- sche telegraafkabel gelegd, om het kasteel direct met het kantoor De Steeg te verbinden. Van een boven- grondsche leiding wilde de graal niets weten. Hij wenschte geen tele graafpalen op zijn grond, waardoor het gezicht op het kasteel „ontsierd" zou worden. Daarom werd er een ondei'grondsche leiding aangelegd, hetgeen aardig in de papieren is ge loopen. Verder is er ter wille van liet keizerlijk bezoek een detachement marechaussee naar de Steeg gedirl- d, zijn er 36 rijksveldwachters ge- stationneerd en is het rijkstelegraaf kantoor De Steeg met een extra be zetting van 21 personen versterkt ge worden. Ook: Het is andera kolossaal zooveel pensions, hotels en restaurants zoo wel hier als te Scheveningen, in den laatsten tijd zijn verrezen. En dat niet alleen ln de oude stad, maar zelfs In de nieuwe wijken zijn tegen woordig hotels te vinden, waar men zeer goed logies en eten kan beko-. men. Zoo bv. zijn er In Duinoord, waar ik vroeger geen hotel kende, twee hotels gekomen, die aan alle eischen Yoldoen. Vergeleken bij vroeger is dat

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2