Gensengé Nieuws Kerk en School Leger en Vloot Pers-Overzicht Stooravaartberichtcn Jee. werd alhier door do poll trio «en onderzoek in verschillende snoepgoed- winkels ingesteld, waarbij bleek, dat in sommige dergelijke doosjes aan wezig waren. De politie heeft cenige in beslag genomen en qp last van het gemeentebestuur ter onder soek aangeboden aan een apotheker- scheikundige. Uit dit onderzoek is gebleken, dat het snoepgoed wel van ondeugdelijke samenstelling ie{ doch geen vergif bevatte, althans met ln die mate, dat daardoor vergiftiging sou kunnen ontstaan. BRANDEN. Door het onvoorzichtig wegwerpen van een brandende lucifer in een vuil nisbak ontstond een felle uitslaande brand op de eerste verdieping van perceel Fooliestraat 11 te Amsterdam, Sewoond door do familie Sajotman, vrouw en zeven kinderen. Allen kon den zich bijtijds redden. De woning brandde uit. Zaterdagmorgen werd. het dubbel woonhuis, bewoond door do familie Wogman en Van 't Veld, op den Bree- devoortscheu weg te Winterswijk, door brand vernield. Een groot deel van den inboedel werd gered. Alles was verzekerd. GELUKKIGEN. Dezer dagen trok bij de loting voor de nationale militie de laatste, vijfde, zoon van Jan de Jong te Bato's Erf, gemeente Heerenwaarden, een vrij nummer. Daarmede zijn alle zoons uit dat gezin vrijgeloot. ONGELUKKEN. Te Schiedam kwam binnen de log ger* SCH 113, schipper F. Verbaan, met het lijk van een man der equi page aan boord. Een 17-jarige ma troos was Zondag j.l. uit den mast gevallen, waardoor hij zoodanig werd verwond, dat hij ten gevolge daarvan den volgenden nacht is overleden. De logger is daarop van de vissoherij naar Schiedam teruggekeerd1] om liet lijk naar Scheveningen te kunnen doen brengen, waarhéen het per schuit is vervoerd. Terwijl de moeder ziek te bed lag, wist het 1 1/2-jarig zoontje van den heer S. uit de Jasmijnstraat te Utrecht in een onbewaakt oogenblik de woning te verlaten en den straat weg te bereiken. Ongemerkt moet de kleine dreumes toen in de sloot, loo pend langs het Van Kolpark, geraakt zijn, waaruit het arme kind enkele oogenblikken later levenloos opge haald werd. KINDERMOORD. Eenige kinderen hebben in de zoo genaamde Bermsloot, gelegen aan den Weurtschcn weg te Nijmegen, het lijkje gevonden van een pasgebo ren kind van het vrouwelijk geslacht, dat reeds in staat van ontbinding verkeerde en waaraan het linker beentje ontbrak; dit scheen van het lichaampje te zijn afgerukt. De politie heeft het lijkje ter on derzoek in beslag genomen. WESPENPLAAG. In de omstreken van Wageningen heeft men voel van de wespenplaag te lijden, vooral Ln dc café's, waar de dieren bij tientallen op de zoete dran ken afkomen en het den bezoekers zeer lastig maken. VERDUISTERING. Naar de N. A. Ct. meldt, is naar het Huis van Bewaring te Arnhem over gebracht, de kastelein M. D., wonen de te Heelsum, beschuldigd van ver duistering van een bedrag van f 4400 ten nadeele van eenige mede-erfgena men. VERKIEZINGSQUAESTIE. Do Arnsterdamsche gemeenteraad zal in zijn Woensdag a. s. te houden vergadering o. m. behandelen het be zwaarschrift tegen de verkiezing van den heer J. W. Srnitl(r.-k.). Volgens liet officieele proces-verbaal vereenig- de de heer Smit bij de herstemming een gelijk getal stemmen op zich als de heer J. W. Sleef (s.-d.), waarom hij, als oudste m jaren, verkozen werd verklaard, maar van sociaal-de mocratische zijde is hiertegen aange voerd, dat de heer Sleef vijf stemmen méér had. Acht de raad onderzoek van deze klacht gewenscht, dan zal een commissie uit zijn midden een her telling moeten houden van de stem briefjes, wat 4 A 5 uren kan duren. Vandaar, dat de leden worden opge roepen, tot bijwoning eener raadsver gadering op Woensdag 25 dezer en zoo uoodig den volgenden dag- LANDVERHUIZERSKINDEREN 1 Men meldt uit Oldenzaal aan de Tel. Dat vele landverhuizers soms wei nig toezicht houden op hunne kinde ren, is genoegzaam bekend. Vaak ge noeg mag het geluk heeten, dat ei niet meer ongelukken onder dat trek kende volkje gebeuren, want dat kin deren op hun reis uit den trein val len, is helaas maar ai te dikwijls voorgekomen. Doch dat men zijn kindexen geheel kwijtraakt zonder tot nu toe een spoor van hen terug te vinden, Is toch «en zeker bewijs van slecht toezicht. Vrijdagmorgen werd alhier telegra fisch bericht van Rotterdam uit ont vangen, dat van een familie landver huizers van Leipzig naar Rotterdam tusschen Maagdenburg en Rotterdam twee kinderen, een meisje oud 11 jaar, genaamd Frimetz, en een jongen 9 Jaar, Welf, zijn zoekgeraakt. •De moeder, die hen vergezelde, heeft liet ontbreken der kinderen waar schijnlijk pas gemerkt bij aankomst ln Rotterdam, want anders had zij den desbetreffenden vertegenwoordi- fer aan de grens met het ontbreken er kinderen in kennis gesteld. Vermoedelijk heeft zij bij het con troleeren der scheepskaarten bij het aan boord gaan het verlies pas ge merkt. Een nog storker bewijs van zulke tóoederliefde beeft zich voor eenige jaren te Rotterdam voorgedaan Een Russische vrouw was op weg naar Amerika en verloor een Jonge tje van pl.m. 3 jaar bij het gaan van net station Rotterdam naar het hotel der stoomvaartmaatschappijen, Het jongetje werd gelukkig door een beambte der Stoomv. Maatschappij, die aan de spraak van het kind direct bemerkte, dat het tot een of andere landverhuizersfamilie moest toebehoo- ren, slapende op de Maasbrug gevon den hij nam hem dadelijk mede naar het hotel. Doch alle pogingen, die in het werk gesteld werden, om de moeder terug te vinden, bleken vruchteloos. Ru«m drie dageu bleef het kind zon der ouders. Alles werd in liet werk gesteld om de moeder te herkennen. Last net least werd het kmd ge plaatst aan het controle, bij het aan boord gaan van het schip. Aan iede- ro scheepskaart werd de noodigc at tentie verleend om zoodoende het kind aan do rechtmatige moeder te kun nen overhandigen. Dat was een goede maatregel, want op deze wijze vond het kind zijne moeder terug. AFSCHAFFING VAN DEN GEDWONGEN EED. Mon meldt uit Den Haag Naar aanleiding van de zaak-Krll- ler, waarbij iemand werd gegijzeld, omdat bij bezwaren had tegen het uitspreken van de eedsformule, heeft liet hoofdbestuur van de vereeniging „De Dageraad'' besloten ook >n ver schillende steden van ons land, met name te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Dordrecht, vergaderingen te houden, waar het onderwerp afschaf fing van den gedwongen eed zal wor den behandeld. Het ligt in de bedoeling, zoowel do juridische als de ethische zijde van 't vraagstuk te doen behandelen, waarom men heeft getracht, overal naast een jurist, een tholoog te doen optreden. Te Rotterdam zullen bijv. op nader te bepalen dag het woord voeren mr. S. van Houten en ds. Van Loenen Mar tinet, terwijl prof. Van Hamel zich reeds bereid verklaarde in Amster dam hel vraagstuk in te leiden. HULDEBLIJK VAN DE N.-BRA- BANTSCHE DAMES AAN DE KONINGIN. Dezer dagen zal het huldeblijk worden tentoongesteld daf uit naar van de vrouwen en meisjes van N, Brabant naar aanleiding van de blij de gebeurtenis aan de Koningin zal worden aangeboden. Dit geschiedt nl. 31 dezer, Hare Majesteits Geboorte dag. Als huldeblijk werd gekozen rozenhouten legkast voor de vorste lijke kinderkamer. ,De linnenkast (legkast) heeft een hoogte van 2 en een grootste breedte van 1.24 meter. Het benedengedeelte bevat zes laden, drie aan drie in twee rijen boven elkaar geplaatst De bo venkast vertoont twee deuren en is inwendig van planken voorzien. Het geheel wordt gedekt door een gewelf de kap. In het midden van de kroonlijst prijkt op de kap het wapen van N. Brabant, in koper gedreven en gecise leerd. De trekkers der laden zijn sier lijk geciseleerd, evenals de koperen scharnieren, welke zich in het inwen dige verbroeden en daar nieuwe ver sieringen vertoonen. DOOR DE SCHELDE. Uit Bergen-op-Zoom schrijft men aan de „Nederlander" Door den generalen staf was sinds langen tijd aandacht gewijd, of bij een eventueele landing van vijan delijke groote troepenafdeelingen de ze door de Schelde in Brabant zouden kunnen komen. Aan den kapitein Van Asperen van het 8e bat 3o reg. infanterie te Bergen-op-Zoom was een opdracht verstrekt hieromtrent een verkenning te doen. Een compagnie op oorlogssterkte rukte Donderdag morgen te 6 uur uit, om bij Lindonk het overtrekken der Schelde bij laag water te beproeven. Hierbij gingen de manschappen, officieren en hoofdof ficieren soms tot aan hun middel door het water. Na twee uur marchee- ren door 't water werd de N. O. punt van den Bathpolder bereikt, daarna den dijk van 't Both langs gemar cheerd, om van daar weer door de Schelde naar Brabant te trekken. DIEVENBENDE. De Arnsterdamsche poliiie heeft de hand gelegd op vier jongelingen, die reeds eenigen tijd onder verdenking stonden verschillende diefstallen ge pleegd te hebben. De jongste van het viertal is 13, de oudste 23 jaar oud. Deze bende roofde alles wat Yoor de hand kwam; alles was van de gading dezer dieven, zoodat reeds rijwielen, karpetten en schoenen In beslag nomen zijn. Na een voorloopig verhoor te heb ben ondergaan is het viertal ter be schikking van de justitie gesteld en in het Huis van Bewaring opgeslo ten., GEMEENTEAMBTENAREN? De raad der gemeente Oude-Peke- la vergaderde. Van Ged. Staten van Groningen was bericht ingekomen, dat hun college ambtshalve besloten had, tot niet-toelating van den heer dr. R. va nWering, als lid van den raad. De raad besliste indertijd anders, doch Ged. Staten beschouwden den heer Van Wering als gemeente-amb tenaar, omdat die met de dood- schouw is belast. Thans stelden B. «n W. voor, te besluiten, overeenkomstig het gevoe len van Ged. Staten, Dit werd ver worpen met 6 tegen 8 stemmen. Een voorstel-Koerts, om de beslis sing van H. M. de Koningin In te roepen, werd aangenomen met 7 te gen 2 stemmen. De heer R. van Wering was se dert 1905 reeds lid van den raad, on der precies dezelfde omstandigheden, terwijl het moeilijk gaat, vaccinatie en doodschouw aan een ander op te dragen. Daarop zal in het advies aan H. M. de Koningin worden gewezen. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De 45ste algemeene vergadering van de Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde zal op Donder dag 30 September in Buitenlust te Utrecht worden gehouden. CORDA FRATRES. Omtrent het 6do internationale Stu denten-congres meldt men nog het volgende Alle congresz>ttingen worden gehou den in een der zalen van het Kurhaus te Scheveningen. Een 75-tal buitenlandsche studenten, voornamelijk Italianen en Franschen hebben zich als deelnemers aan het congres opgegeven. Als sprekers zullen optreden de hee- ren William T. Stead, prof. H. Sluy- tormon, van Delft, do Amerikaan Victor Hugo Duras, schrijver van Universal Peace, en anderen. Eenige feestelijkheden zullen in den loop van de congresweek voor de deelnemers georganiseerd worden. NED. VEREENIGING VOOR ARMEN ZORG EN WELDADIGHEID. Do verleden jaar opgerichte Neder- landsche Vereeniging voor Armen zorg en Weldadigheid houdt op 7 en 8 Sept. a. s. te Rotterdam hare twee de algemeene vergadering. Daar zul len worden behandeld, op den eersten dag de vraag „Welke is de taak der overheid in zake armenzorg op den tweeden de „Inrichting en werking van plaatselijke armenraden". Over het eerste onderwerp is prae- advies uitgebracht door mr. J. G. L. Nols Trenité te Rotterdam en mr. dr. D. A. P. N. Kooien te Utrecht. Over de armenraden is praeadvies uitgebracht door de heeron L. J. van Wijk en mr. J. Everts te Amsterdam. DE DUIZENDSTE STOOMKETEL. Dezer dagen werd door de Neder- landsche Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmatei ieel te Amsterdam haar duizendste stoomketel afgele verd. ALG. NED. WERKLIEDEN VERBOND. De heer N. G. Brouwer Jr., voorzit ter van het Centraal Bestuur van het Algemeen Nederl. Werkliedenverbond heeft als zoodanig zijn ontslag geno men. Informeerende naar de reden, wel ke den heer N. G. Brouwer Jr. tot In diening van zijn ontslag als voorzit ter van het Centraal Bestuur van Algemeen Nederlandsch Werklieden verbond hebben geleld, deelde hij aan t Hbld. mede, dat dit ontslag politiek karakter draagt, maar daar omtrent thans geen nadere mededee- llngen gedaan kunnen worden. De heer Brouwer heeft zijn ontslag zonder opgave van redenen genomen. Het Volk kan hieraan toevoegen, dat hij ook als lid van het Verbond bedankt heeft-, evenals voor het lid maatschap van den Vrijz.-Dem. Bond. te Nioord-Scharwoude ls een voorstel ingediend om te geraken tot do op richting van een Chr. Herstellings oord in eon van onze Noordzee-plaat- sen. Sport ea WedstrQó'eo OVERVLOED VAN PAARLEN, Naar de Japansche bladen mede- doelen, wordt het land van den mika do op het oogenblik letterlijk over stroomd met echte, kostbare parelen. De Japanners hebben namelijk op het eiland Sachalin een parelvis- scherij opgericht, die fabelachtig pro ductief moet zijn, en, naar beweerd wordt, hoeveelheden parelen ople vert, zooals ze tot dusverre nimmer werden gezien. Daarbij zijn het geen minderwaar dige exemplaren, maar bijna steeds zuiver*van kleur, van een prachtige glans en aanzienlijke girootte. De meeste parelen hebben een grijs zwarte waas, maar er worden ook geheel zwarte en gele gevonden, die, zooals men weet, zeer zeldzaam zijn. De voornaamste vindplaats voor de parelen is een reeks zandige klippen, die ware patrelmijnen zijn geblek In den loop van een enkele maand moeten op Sachalin voor ongeveer 500.000 mark parelen zijn gevonden. Er is in Japan reeds een geregelde uitvoerhandel van parelen in het le ven geroepen, die voornamelijk be trekkingen heeft met Londen, Ham burg en Parijs. Het is te verwachten, dat deze mas sa productie den tot dusverre gelden den prijs der parelen sterk zal beïn vloeden, aldus het bericht, uit Duit- sche bron afkomstig. NED. HERV. KERK, Beroepen (tweede predikantsplaats) te BelLingwolde (Gr.) ds. H. R. Boer- ma te Niebert en Nuls (Gr.). Aangenomen het beroep te Steenber gen door ds. J. C. Kars te Stolwijk. GEREy. KERKEN. Bedankt voor het beroep te Vijfhui zen (Haarlemmermeer) door ds. J. W. van den Bosch te Noord-Scharwoude te Ter Neuzen door da. B. v. d. Werff te Harlingen. GEREF. DIAKONIEëN. De 21ste algemeene vergadering van de diakonleën der Gereformeerde ker ken ln Nederland zal den 15den Sep tember te Gouda worden gehouden. Door mr. R. van Maare zal ingeleid worden Welke ls de roeping der dia konleën met betrekking tot de werk loosheid: a. ten opzichte van de mid delen ter barer bestrijding door mr. J. L. van Beeck Calkoen het onder werp De diakonieën en de Vereenl- jing voor Armenzorg en Weldadlg- ïeld, en door ds. R. J. W.Rudolph De verzorging van kinderen, wier ouders uit de ouderlijke mocht ontzet zijn. Door de dlakonie der Ger. kerk ZWEMFEEST D. J. K. De Zwemciub „De Jonge Kampioen' hield Zondag haai* jaarlijksch zwem feest, dat druk bezocht was. zoowei door deelnemers als publiek, en uit stekend slaagde. Even menioreeren we de voornaamste nummers. Snelzwemmen 600 M. le P. L. Ooms (D. J. K.), in 10 47 sec. 2e F. W. Bohlander (Y), in 11 m. 12 sec. 3e F. W. Meuring (Y), in 11 16 IJ 5sec. Snelzwemmen 40 M. (Vrije deelne ming) le L. Beneuga (D. J. K.), in 29 sec. 2e A. van Hasselt (R. Z. C.), in 29 1/5 sec. 3e Karei Meyer (D. J. K.), ln 29 2/5 <c. In het nummer 40 M. snelzwemmen voor aspirantleden der verschillende clubs werd de jeugdige H. V. G. B.'er P. Angenent tweede in den goeden tijd van 342/5 sec. Het nummer Schoonspringen werd weer gewonnen door den Nederland- schen kampioen N. Sturkop (D. J. K.) met 108 1/2 punt, tweede was de tijde lijk te Haarlem vertoevende Duitscher Ottmar Bauer, met 93 pt., derde Jac. van Es (Y) met 87 punten. WATERPOLO. De R. Z. C. verloor van D,. J. K. II met 01, na mooion strijd, maar ondanks deze nederlaag door haar beter doelgemiddelde kampioen der tweede klasse B. Y II—H. V. G. B., 3-2. H. V. G. B. verschijnt nog wel met Ilulswit ln het zevental, maai* de ver tooning is zeer matig, samenspel absent en het spel der Haarlemmers 13 veel minder dan de vorige week tegen D. J. K. II. Alleen Remmelts blonk uit en de beide backs voldeden goed het geheel was een saaie wed strijd. Met rust stond hot 10 voor 't Y, dat door deze overwinning kam pioen der tweede klasse A is. Voor de Haarlemmers was deze uitslag een leelijke tegenvaller. HET MOTORVERBOD IN DUITSCHLAND. Het verbod tot het houden van wed strijden xnet motorgangmaking is in Duitschlond weer opgeheven, maar thans zijn voor de banen diverse vei ligheidsbepalingen voorgeschreven om zoo mogelijk ongelukken te voorko- NED. BOND VOOR LICH. OPVOEDING. Betreffende de afstandsritten van den Ned. Bond voor Lich. Opvoeding meldt men, dat de drie vijftallen le der oen kruis ontvangen, de beker is nog niet weggegeven, omdat daar over verschil van meening bestaat. In een uitvoerig verslag schrijft „De Kampioen": Do totaal-indruk, is toch niet heel gunstig. De Regelingscommissie verwachtte toermenschen te zien, maar niet personen, die wel niet ren nen, daar zij met een gangetje van 15 tot 18 KM. reden, doch vergaten koffie te drinken, alléén om het eerst aan te komen. Verschillende couran ten noemden de namen in de volgor de van aankomst, ma au* dit ls hier niet noodig, daar het hier niet ging om het eerst-aankomen. Degenen, die het eerst aankwamen, gaven, vaak den indruk, niet zoozeer uit toeren zijn geweest. Aan de contrólestations zag men het liefst degenen, die kalm, al was het ook een half uur vóór slui ting van de controle, aankwamen; de zen werd gevraagd, of zij zich op den afstandsrit geamuseerd hadden, een kwartiertje of half uurtje bij familie leden hadden doorgebracht, wien zij op hun weg passeerden. Uit veler mond hoorden wij, dat het zoo bij zonder aardig is, ineens voor familie te staan, even te praten, om dan heen te rijden naar een verder welkomstoord. De Regelingscommissie heeft uit dezen afstandsrit voor wielrijders veel kunnen leeren; men kan er van overtuigd zijn, dat, wanneer de vol gende rit zal plaats hebben, alles za lworden aangewend om te krijgen een afstandsrit voor toeristen, die niet begeerig zijn, eerst aankomen de te ROLSCHAATSEN. Het Sportblad betreurt, dat B. en W. van Amsterdam advlseeren een van de weinige terreinen daar ter ste de, geschikt voor openlucht-spelen, te verhuren als rolschaatseaibaan. DE VLOOTMANOEUVRES. Donderdagavond ten ander liggen de weer voor Callandsoog, met de batterijen van licht geschut gereed en bemand, vele met geweer gewapende uitkijkposten rondom verspreid en de zoeklichten klaar voor gebruik, wacht te de vloot in spanning af of zich nog een vijand zou vertoonen. Een niet onbelangrijke deel van 't plan, een ge organiseerde bewakingsdienst met stoomsloepen kruisende om de vloot heen, kon wegens wat te hooge zee niet worden uitgevoerd. Alle lichten waren gedoofd, zoodat men hoopte niet to gauw gezien te worden. Het zeegat van Texel werd bewaakt door do vier kleinere schepen, elk «ene groep van jagers voorstellende, ook zij vooren zonder lichten. De Ne- derlondsche torpedobooten zouden trachten door hun cordon heen te bre ken. Als gevechteregel was aangeno men dat eene groep torpedobooten ge- confisceerd was, wanneer ze dooreen groep jagers was ontdekt. De booten hadden een kwade kans, bet was wel donkere maan, maar vrij helder, dat is voor hen niet het ge- wenschte weer. Toch bleken twee groepen aan de jagers ontsnapt zijn, oen van groote booten, de groep- Sluys en een andere, do groep-Van Aken. De „Evertsen" kreeg het eerst wat in 't zicht. Weldra knalden scho ten en het zoeklicht kreeg eeu boot le pakken, met de binocle was duidelijk „Habang" te lezen. De groep scheen plan te hebben de „Friesland" aan te vallen, dit hooge schip zal zij wel het eerst ontdekt hebben. Maar men ver ijdelde dien aanval. De booten staken hun lichten aan. Wat later knalden ook schoten van „Hecmskerck" en „Piet Hein", daar was de andere groep beland. Haar aanval was ook verijdeld. Nauwelijks was de strijd volstreden of weer in het gareel. Er ging 't sein „anker lichten". Men stoomde tot vóór IJmuiden en vandaar naar licht schip Haaks. Alle lichten gedoofd, be halve die voor de navigatie, er werden proeven genomen met verzwakte af- standslichten. Vrijdagmorgen om zes uur trad weer oorlogstoestand in. De pantser- schepen maakten tevens een geduchte promotie, ze werden denkbeeld'g 11,000 ton, dus driemaal vergroot. De „Friesland" splitste zich tot twee kruisers van zijn eigen grootte. Deze vijf schepen stellen met de vier kleine schepen eene Zuidlandsehe vloot voor. De vier kleine schepen zijn dan over dag elk 2 jagers in een span aan het net. on 's nachts elk een groep van drie jagers. Alle torpedovaartuigen vormen de Nederlandsche partij, die deze Zuidlandsehe vloot afbreuk moet trachten le doen. Want wat is bet ge val Zuidland en O os tl and zijn reeds eenigen tij<l >n oorlog. Te land blijft de strijd vrijwel onbeslist. De Oost- landsche vloot is echter door de Zuidlandsehe verslagen en voor zoo verre zij niet is vernietigd in de ha ven van Uostland opgesloten. De Oostlandsche kust ig daarop door de Zuidlandsehe vloot geblokkeerd. Bij het uitbreken van den ooi-log heeft Nederland verklaard neutraal te willen blijven en zijn de Nederland sche strijdkrachten zoowel ter zee als to land gemobiliseerd voor handha ving der neutraliteit. De Nederland sche zeemacht is over de verschillen de zeegaten verdeeld, de groote sche pen der thans denkbeeld'ge kustdivi- sie o. azijn gestationneerd op de Schelde. Ten einde den toevoer over zee naar Oostland geheel af lo sluiten, wordt ln strijd met het internationaal recht ook de Nederlandsche kust door Zuidland geblokkeerd, welke hande ling ten gevolge heeft, dat Nederland zich bij Oostland aansluit. De kustdi- visie heeft nog getracht de reede von Nieuwediep te bereiken, doch heeft IJmuiden binnen moeten loopen, ten einde de kans te ontgaan door het sterke Zuidlandsehe blokkade-eskader vernietigd te worden. De vredesbeton- ning is weggenomen, de kustverlich- ting gedoofd en de militaire kust wacht ingesteld, terwijl de kustfor- ten op oorlogssterkte bezet zijn. Er kwam bericht, dat de onderzee boot niet van IJmuiden uit, maar ook vair Nieuwediep uit zou uitvallen. De Zuidlandsehe admiraal liet nu zijne jagers langs den buitenrand der banken voor het gat van Texel sur- veiTleercn en met de netten naar on derzeeërs afzoeken. Een stijve zuidwesterbries doet de ^jq wel wat nooger loopen dan voor de torpedo-oefeningen wenschelijk is. 't Is drie uur en nog geen onderzee- er gezien. Men beveiligt zich door telkens koers te veranderen en scherpen, uit kijk te houden. Daar de onderzeeboot nu moet lanceefoa op e«a vaart loo pend doel wordt haar aanval slechts als gelukt beschouwd, indien ze op duikt op 300 M. afstand, dan dwars en binnen 100 M. in de overige, ten op zichte van het schip. Te vijf uur ongeveer gaat de werk zaamheid verslappen, nu komt de boot wel niet meer. De wind is nog wat toegenomen, de zee wat hooger. Of er torpodobooten zouden komen Men twijfelde er sterk aan Er kwamen trillingen door het luchtruim, die ln 't draadloos drodennet opgevangen de order van den schout-bij-nacht overbrachten, dat voor heden de ma noeuvres gestaakt moesten worden, 't Vermoeden was, dat de torpedoboo ten onverri chterzake waren terugge gaan. Nu werden de schepen ver licht. Zaterdagmorgen met het dagen wa ren Holland's duinen niet ver af, er werd koer s gesteld op IJmuiden. Aan de schepen werd geseind om de for matie te verbreken en achter elkaar de haven in te loopen. Een sterke vloed trok langs de pieren, maar de Evertsen kort achter de Heemskerck de Piet Hein niet lang daarna, schoven tusschen de pieren binnen. De drie schepen meerden elk tegen stoel aan den zuidwol bij de klei- sluis. Niettegenstaande den regen vele nieuwsgierigen aan den wal, wat een levendig tafereel, ook die drie witte schepen met hun groote equipa ge vol activiteit, vele sloepen te wa ter, die trossen overbrachten, vast en los maakten. De schepen gingen zich nu wat op knappen, aan schoonschip maken was de laatste dagen niet veel ge daan. Do dan komende rustdag is wel erdiend. D« situatie van liet s«fcip levert geen gevaar op voor opvarenden." Het gastransportvaartuig „Amster- dam" behoort tot het 8e district van het Loodswezen, het vaart onder eigen bemanning, maar heeft in verband! met do deelname aan de manoeu vres een militair detachement aan boord onder leiding van een zee-offi cier. Onrust is een plaat, d>e een spits vormt aan den stompen zuidwestkant van het eiland Texel. Het weer was Zaterdag kalmer, wat goede hoop geeft, dat het vaartuig wordt afgebracht. Een later telegram luidde„De sleepbooten hebben de „Amsterdam" niet vlot kunnen brengen. Hot deta chement mariniers 's geland". De gastransportboot „Amsterdam" is Zondagmorgen te half negen vlot gesleept door de vier sleepbooten .Atlas", „Hercules", „Assistent" en „IJmuiden". De „Amsterdam" kwam oogenschijnlijk zonder schade vrij en kon op eigen gelegenheid naar de ha ven het Nieuwediep stoomen. J. ARNOLDY. In Den Haag is overleden, 72 jaar oud, de gep. majoor van het Oost- Indisch leger en oud-luitenant-kolo nel militie-commissaris te Leiden J. Arnoldy Zaterdagmorgen ontving het Hbld. het navolgende telegram „Vrijdagavond te half vier, tijdens zwaar stormweer, Is op de Zandplaat Onrust (ten zuiden van. Texel) met hoog water gestrand het gastrans portvaartuig „Amsterdam", dat aan de manoeuvres van de marine deel nam. Het schip heeft een detachement mariniers aan boord onder bevel van den luitenant ter zee L. J. Quant. De reddingboot is te 12 uur uitgegaan, doch onverrichterzake teruggekeerd. Het schip zat te hoog op het droge, zoodat men niet in de nahijheid van schip kon komen. De sleepbooten ...Atlas" en „Hercules" hebben Zater dagmorgen te 11 uur verbinding ge kregen en willen trachten het stoom schip af te brengen." Terwijl een later bericht meldde DE KAMERZETEL VOOR BREUKELEN. De Stichtsche Coirrant wijdt met het oog op den ernst van de zaak een hoofdartikel aan de kwestie, waarin ze tot de conclusie komt dat de anti revolutionaire partij aan haar eer verplicht is alle krachten ln te span nen om het verlies van dezen zetel te voorkomen. Wel erkennen we, dat het aantal zetels, dat de iroomschen bezet hou den, heneden hun sterkte onder de kiezers is. Maar vooreerst heeft de historie be wezen, dat het district Breukelen een van de minst geschikte is voor de af vaardiging van een roomsch-katho- liek. Doch in de tweede plaats, en dit 1^ ernstigeir, de poging om thans Breu kelen voor de r.-k. te veroveren, is in strijd met de overeenkomst, door de rechtsche partijen vóór de stembus ge sloten, wat ook door Het Huisgezin erkend is. Het blad besluit verder: Ook afge zien van het vóór de stembus ge sloten contract, zijn wij van meening dat het district Breukelen het best vertegenwoordigd wordt In overeen stemming met zijn kiezerscorps ln z'n geheel, wanneer hét vertegenwoor digd wordt door een antï-revolution- nair. Pastoor dr. Ariëns schrijft aan Het Centrum het volgende: Het zij mij vergund, u op verzoek van verschillende bekende katholie ken in ons district mede te deelen, dat naar hunne meening het schrij ven in de pers over den eventueelen opvolger van den heer De Waal Ma- lef ij t ontijdig is geweest en aan den goeden uitslag der verkiezingen niet bevorderlijk zal zijn. Het eerste en laatste woord behoort volgens hen bij de kiezers, of in eer sten aanleg bij de R. K. klesvereeni- ging. Wanneer deze over eene katholieke candidatuur onderhandelingen had aangeknoopt met de andere Christe lijke kiesvereenigingen, zou Yan deze zijde wellicht weinig bezwaar ge maakt zijn; in elk geval zouden de onderhandelingen een natuurlijk ver loop hebben gehad. Nu echter is door hét schrijven in verschillende bladen van te voren reeds stemming gemaakt tegen een mogelijk voorstel ln bedoelden zin. Het kwam bovenbedoelde katholie ken gewenscht voor, u dit mede to deelen om de zoo noodige kalmte en onpartijdigheid bij de eerstdaags te verwachten besprekingen alsnog ee- nigszins te bevorderen. Met te meer vrijheid meende Ik aan dien wensch gevolg te mogen geven, wijl ik aan eene ernstige opvatting van mijn eigen candidatuur geen oo genblik gedacht heb. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Medan vertrok 21 Aug. van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Bengalen arriveer de 21 Aug. van Java te Rotterdam. Het stoomschip Tabanan, van Rot. terdam naar Java, vertrok 21 Aug. van Lissabon. Het stoomschip Ambon arriveerde 21 Aug. van Java te Amsterdam. Het stoomschip Rembrandt, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 21 Aug. van Colombo. Het stoomschip Bengalen, van Java naar Rotterdam, passeerde 20 Aug. Eastbourne. Het stoomschip Banda, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 20 Aug. Perim. Het stoomschip Vondel vertrok 21 Aug. van Amsterdam naair Batavia. Het stoomschip Noordam vertrok 21 Aug. van Rotterdam naar New-York. Het stoomschip Zaandijk (Neptu ne-Lijn) vertirok 20 Aug., des nam.- van Baltimore naar Rotterdam. FAILLISSEMENTEN* Uitgesproken Middelburg, 17 Augustus, M. Zan- dee, aannemer en timmerman, te Koudekerke. Rechter-commlssaris mr. B. W. F. Kronenbergcurator mr. L. van Andel.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6