Cholera In Rotterdam. T VERMOEDEN. Dr. Huisman heeft, toen hil gero^ pen werd bij de patiënten, die men meent, dat ten gevolge van het eten van zuurtjes te Rotterdam zijn over leden, in strijd mat de In omloop zijn de geruchten, nooit aan vergiftiging gedacht en ook geen braakmiddel toe gepast. Du kinderen leden reeds aan hevige brakingen. Reeds dadelijk be- eftona bij dr. Huisman het vermoeden, dat men hier met een ernstige be smettelijke ziekte te doen had( en tot heden blijft hij van meening, aat rijn vermoeden juist is. ook in verband mot het feit, dat ae zuurtjes geen Verdere slachtoffers geëischt hebben, terwijl daarentegen uit de omgeving dor slachtoffers verschillende perso nen In de barakken opgenomen zijn wegens verdachte verschijnselen. Niet uitgesloten Ls, dat do schade lijke bestanddeelen. welke in of bij do zuurtjes gevonden zijn, een gemak kei ij kon voedingsbodem loverden voor slokto verwekkende bacteriën. Dr. Hulsman had onmiddellijk den ont- 8mettingsdienst ontboden en de fae- caliën verzameld in een der daartoe aan de politiebureaux aanwezige bus sen van den ontsmettingsdlenst, die tot verder onderzoek in handen van di-. Poels, directeur dor rijksserum- inrichting, te Rotterdam, gesteld werd. DE ZEKERHEID. Het bacteriologisch onderzoek heeft aangetoond, dat de vier kinderen Kor- tcland, die volgons gerucht ten ge volge van het gebruik van zuurtjes 'overleden zijn, in werkelijkheid aan oholera asiatica zijn gestorven. Nu het ernstige feit van het voor- Komen der cholera ln deze gemeente geconstateerd is, wenscihte de ,.N. R. Ct." den ingezetenen ernstig op hot hart te drukken, zich niet aan over dreven vrees over te geven. De erva ring leert, dat een kalme gemoedstoe- Stand het weerstandsvermogen tegen de Kiekte versterkt, overdreven onrust daarentegen dit vermogen verzwakt. Meri kan zich overtuigd houden, clat al het noodige gedaan is en wordt om to voorkomen, dat de cholera zich verder in de stad uitbreidt. Men weet hoe uitstekend de stedelijke ontsmet- Ülngsdienst werkt en hoa nauwlettend voor afdoende afzondering der lijders aan de ziekte gezorgd wordt. Laat men vooral in deze dagen in zijn omgeving do grootste reinlieid betrachten, en geen water, afkom stig uit rivier, havens of grachten, dat niet vooraf gekookt of goed gefil treerd is, gebruiken. Men deelt omtrent de patiënten en 4e personen in observatie het volgen- do mede. In hot stedelijk Ziekenhuis aan den Coolsingel bevinden zich 8 kinderen Korteland (uit het gezin, waarvan 4 kinderen aan cholera overleden zijn) en 1 kind uit het gezin Ernest uit de Veorlaan, die het allen naar omstan digheden goed maken, na aan diavrhee geleden te hebben. Nog drie andere personen zijn in de barakken Iran net Ziekenhuis geïsoleerd. In observatie in het Armhuis aan den Schiedamschen dijk bevindt zich in de eorste plaats de weduwe Van Klaveren, wier man (een patient van dr. Voorzanger) plotseling onder ver dachte verschijnselen overleden is op een sohip in de Wijnhaven, met twee Boons en twee dochters. Voorts uit het gezin der overleden kinderen Kort te land, man, vrouw, tante en twee kinderen, en uit het gezin van het kind Ernest man, vrouw, vier kinde ren en een buurmeisje, dat toevallig ln liet huis aanwezig was. Eindelijk nog de familie Hakemulder, bestaan de uit man, vrouw en drie kinderen. De observatie geschiedt door dr. Huis man, die aan den Hoofdinspecteur van de volksgezondlieid telegrafisch kennis gaf, dat, als gevolg van het bacteriologisch onderzoek, gebleken is, dat de 4 kinderen Korteland aan Cholera asiatica overleden zijn. De burgemeester van Rotterdam heeft bij openbare kennisgeving be kend gemaakt, dat alle voorzorgs maatregelen genomen zijn. Maatregelen zijn genomen om zui ver drinkwater te verstrekken. IS ER GEVAAR VOOR UIT- BREIDING? De N. R. Ct. heeft een onderhoud gehad niet den heer dr. Th. G. den Houter, inspecteur van de volksge zondheid, die. in verband met de voorgekomen gevallen van cholera, daar tea- stede vertoefde. Zijn inlich tingen kwamen op het volgende neer: Met het aanvankelijk 'resultaat van het bacteriologisch onderzoek, inge steld bij de 4 kinderen Korteland, die overleden zijn, was niet geheel in overet stemming het ziektebeeld, dat zij opleverden. Dit onderzoek heeft daarom op de meest nauwkeurige en uitgebreide wijze moeten plaats vin den, maar heeft dan ook ten slotte volkomen zekerheid verschaft, dat men te doen had met cholera asiatica. Hoewel in het ziektebeeld een en ander waar te nemen viel, dat niet in overeenstemming was met de mee ning, dat hier cholera asiatica aan wezig was, heeft die ziekte de Rotter- damsche autoriteiten toch niet on voorbereid gevonden. In weerwil van het duistere van het ziektebeeld zijn terstond alle maatregelen genomen, als ware de cholera van meet af aan niet zekerheid geconstateerd. De zieken en verdachten zijn van meet af aan afgezonderd en ver pleegd. De afzondering strekte zich ook uit tot de huisgenooten der zie ken en tot hen, die niet de zieken ln aanraking geweest zijn of hadden kunnen geweest zijn. Alle maatrege len tot ontsmetting van besmette of verdachte voorwerpen en goederen en van spijzen en dranken zijn minu tieus genomen. In aanmerking genomen de alge- meene hygiënische toestand van Rot terdam, in verband met de maatre gelen, die door de plaatselijke auto- 'ritelten genomen zijn en woerden, be staat er voor de burgerij geen «reden ;Voor ongerustheid, wel daarentegen voor vertrouwen. Mogelijk is het, dat ln de eerste dagen nog enkele nieuwe gevallen zich voordoen. Uit de publicatie van den burge meester blijkt, dat de autoriteiten met de meeste openhartigheid mede* deellng willen doen van do ziektege vallen, die zich voordoen. Dit is ook het beste middel om valsche en over dreven geruchten den kop in te knij pen. Ten slotte: niettegenstaande een nauwkeurig onderzoek is Ingesteld, is op dit oogenblik omtrent de oorzaak der choleragevallen niets met zeker heid te zeggen. VOORZORGSMAATREGELEN. Nadat verleden jacur in Russische havens de cholera was uitgebroken, heeft men het te Rotterdam niet en kel laten aankomen op do staatsqua- rantaine aan den Hoek van Holland. In aansluiting en in overleg met den quarantainedienst zijn de schepen, gekomen uit een besmette haven en na de quarantaine aan den Hoek op gevaren, door den gemeentelijken ontsniettlngsdiensl dagelijks geobser veerd, voornamelijk met het oog op het mogelijke uitworpen van, onder meer, ballastwater en drinkwater uit tanks, welk water zou kunnen zijn Ingenomen op een besmette rivier. Het aantal van die schepen heeft verle den jaar en dit voorjaar eenige hon derdtallen bedragen. Ook wat de stad betrof was men Steeds op zijn qui vlve. 't ONDERZOEK. In den loop van Zaterdag begon het onderzoek ln 't laboratorium voorloo- pig al cholera-verdenklng aan te too- nen; er diende evenwel nog tot Maan dag gewacht, omdat het bacteriolo gisch onderzoek vooral van eerste gevallen dien tijd vorderde. Toen het Maandag al duidelijker ging blij ken, dat men naar alle waarschijn lijkheid met oholera te doen had, en ook andere kinderen uit het genoem de de gezin onder dezelfde verschijn selen ziek werden, zijn de zieken da delijk naar de barakken van het zie kenhuis getransporteerd, en de ge zonden uit het gezin ln de observatie- Inrichting aan den Schiedamschen dijk opgenomen. In den loop van Zondag werden er door gencesheeren ook uit enkele andere gezinnen ziektegovallen onder verdachte verschijnselen gemeld, en daar werden toen dezelfde maatre gelen getroffen. Onmiddellijk na het overbrengen van zieken en gezonden wordt de gelieele woning grondig ontsmet. De menschen ln de observatie-inrichting worden bij aankomst gebaad en in schoone kleeren gestoken; alle uit werpselen worden in tonnen verza meld, laagsgewijs met turfstof ver mengd, en dan wordt alles, ton en ai, verbrand. 't Overbrengen van de menschen geschiedt steeds met rijtuigen, die de ontsmettingsdienst ter beschikking heefi. Allo medici zijn door de Gezond heidscommissie op het voorkomen van choleragevallen attent gemaakt. NIEUWE GEVALLEN. In den loop van gisternamiddag en gisteravond zijn er nog drie ziektege vallen door dokters als verdacht aan gemeld. DE UITGEBROKEN INBREKER. Van Arie Boere, die door enkele makkers uit de Bossche gevangenis gestolen werd, heeft men tot hiertoe geen spoor kunnen machtig worden. Onder de spraakmakende gemeente Taakt de herinnering aan het brutale voorval zoo langzamerhand in het vergeetboek. Het onderzoek heeft toi nu toe al leen geleid tot het vinden van het touw door den kranigen politiehond. De sleutel der cellen Is niet meer te recht gekomen. In de gevangenis zelf echter is men (zoo vertelt de Tel.) de geschiedenis nog niet vergeten, en men is er vol op bezig met het nemen van maatre gelen en het aanbrengen van veran deringen en verbeteringen aan sloten en deuren, die, als ze eenmaal klaar zijn, een waagstuk als het pas beleef de vrijwel tot de onmogelijkheden zullen reduceeren. Zoo worden bv. de sloten zoodanig ingericht, dat het niet meer kan ge beuren, afdrukken te maken door middel van was of andere specie, die heeren ln -of uitbrekers gewoonlijk plegen te bezigen. Om andere even tualiteiten te voorkomen, neemt men zijn toevlucht tot dievenklenwnen, 't geen echter heel iets anders is dan wat wij gewoon zijn te verstaan on der voetangels en klemmen, waarte gen men wel eens waarschuwingen aantreft in fruit- of andere boom gaarden. Maar we zullen niet verder ln bij zonderheden toed en om den heeren boeven geen stof te geven tot nadere bestudeering der nieuwe veiligheids systemen. We kunnen er alleen in het globale dit van zeggen, dat de gevan genis voortaan niet alleen veilig zal zijn tegen uitbraak, maar ook tegen inbraak. Vroeger zou hst misschien wel wat mal hebben geklonken, te spreken Van Inbraak ln een gevangenis, want geen sterveling is er op gesteld om achter de tralies te belanden. Maar na het geval ln Den Bosch zijn vei ligheidsmaatregelen tegen inbraak in het Staatslogement toch zeker niet te versmaden, want er kunnen nog wel meer pensionn&lrs vertoeven, <He daarbuiten goede vrienden hebben. Intussohen schijnen de gevangenen Zelf van bet feit niet meer onkundig te zijn, althans do ontvoering van Arie Boeore wordt ondefr de gedeti neerden algemeen bekend en bespro ken. ONGELUKKEN. Te MunStarscheveld is het 8-jarig zoontje van den schilder K., bij het spelen te water geraakt en verdron ken. Te Hoogeveen verdronk een 2-jarig zoontje van J. Botter, uit Alteveer. Gisterenmorgen Ls onder Capelle de knecht van den sleepdienst Van dei- Garden uit een roeiboot in den IJsel gevallen en verdronken. Het lijk ls naar de ouders to Gouda vervoerd. Bij de familie Van Dillen, te Doetin- dhem, ls bericht ontvangen, dat hun oudste zoon, Jan van Dillen, werk zaam al? timmerman te Sterkrade (Duitschland), bij het redden van een kameraad, «lie van een steiger viel en te water geraakte, jammerlijk ver dronken is. De ongelukkige, 32 jaar oud, was getrouwd eji vader van drie kinde ren. Er gebeurde in de mijn O. N. I. (Limb.) een ongeluk, dat treurige ge volgen na zich sleepte. Bij het leggen oener buizenlekling, welke gedeelte lijk over een voonvarmbassin ging, had een arbeider het ongeluk ten ge>- volge van het onvoldoende en gebrek kige getimmerte boven dit bassin, in het kokende water terecht te komen. Gelukkig wist hij zich staande te houden en waren zijn kameraden oogenblikkelljk ter huipe aanwezig. Ofschoon hierdoor erger voorkomen werd, waren de beenen van den onge lukkige toch reeds zoodanig verbrand, dat het vel er bij builen op hing. On der de hevigste pijnen werd hij per ziekenwagen naar het hospitaal ter verpleging overgebracht. Ware hij in het bassin ten val gekomen, dan wa xen do gevolgen niet te overzien ge- woest. Bijna zeker had hij liet met den dood moeten bekoopen. EEN HOLLANDSCH „WONDER KIND."' In de Juni-af leve ring van „Welha- gen's Monatshefte'' werden eenige bladzijden gewijd aan een llolland- schen jongen uit Edam, Willem Kooi man. Onder het opschrift: „Ein Wun- dermalerkind" vestigt men de aan dacht van al wat in Duitschland aan schilderkunst doet of er zich voor in teresseert op dezen thans 17-jarigen knaap, die, mag men het getuigenis van vakmannen gelooven, een groot schilder belooft te worden. VAN 't PLATTELAND. In de jongste vergadering van den Raad der gemeente Diever sprak de Voorz. een afscheidswoord tot den heer Haveman, die als Raadslid moest aftreden. Laat ons hopen, zei de Voorz., dat. we u spoedig weer in ons midden zullen zien. Niet zoolang gij voorzitter zijt, liet de heer Have man daar minder vriendelijk op vol gen. Mijne heeren zei de Voorz. toen wat ik daareven gezegd heb, wensch ik als niet gesproken te be schouwen. Boem! DE HUDSON KEESTEN IN AMERIKA. Ter bijwoning van de Hudsonfees- ten hebben o. a. op het s.s. „Rotter dam" der Holland-Amerika-lijn plaat sen besproken de heeren mr. W. F. van Leeuwen, burgemeester van Am sterdam, mr. Ch. P. van Eeghen, pre sident, der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, de heer E. P. de Monchy, president der Kamer van Koophandel eu Fabrieken te Rot terdam, de heer W. Westerman, di recteur der Rotterdamsche Bank, jhr. Olto Reuchlin, directeur der Holland- Amerika-lijn, en vele andere autori teiten, waaronder eenigen met hunne dames. HET BEGRIP „KOSTWINNER'r- De Rotterdamsche correspondent van „Het Volk" schrijft: Er is reeds dikwijls gewezen op de onbillijke uitlegging die van den aan vang af is gegeven aan het begrip „kostwinner", in de Ongevallenwet. Art. 24 van de Ongevallenwet bepaalt, dat de uitkeering aan de nabestaan den van iemand, die door een ongeval wordt gedood, bedraagt o. a.„voor de ouders of bij ontstentenis van de zen voor de grootouders, indien deze (de gedoode of overledene) hun kost winner was, zóóveel als hij in den re gel tot hun levensonderhoud bijdroeg, doch niet meer dan 80 procent van het dagloon". Doet zioh nu het geval voor van een gezLn, waarin vader en zoon de beide kostwinners zijn, waarin zelfs de zoon evenveel of méér inbrengt dan de va der, dun wordt toch, ook al is het loon van dien zoon een onontbeerlijke inkomst voor het gezin door de aan wezigheid van veel kleine kinderen, geenerlei tijdelijke of blevende rente aan de achterbl ij venden uitgekeerd, indien de zoon door een ongeval over lijdt. Zoo doet zich thans weer een geval voor/ Op de fabriek Feijen-oord had dezer dagen een ongeval plaats, waarbij een 17-}arige jongeling tot één van de slachtoffers behoorde, die overleed. Hij bracht steeds zijn loon thuis in eecu gezin van 6 kinderen, waarvan hij de oudste was. De vader verdient in dienst der Staatsspoor een weekloon van f 14, zoodat de inbreng van dien zoon wel als onontbeerlijk gerekend mocht worden. Toch ontvangen de ouders buiten het begrafenisgedd, thans niets. Zoo doet tfch do onbillijkheid van uitlegging bij elk nteuw geval ook opnieuw gevoelen. Nu wij toch in de periode van de „partieels wijzigingen der Ongeval lenwet zijn, mocht men ook d&arop wei eens letten. VEREENIGING VAN R. K. GE MEENTEAMBTENAREN. Het bestuur van de vereeniglng Yan Roomsch Katholieken ambtena ren in dienst dor gemeente Amster dam, verspreidt een circulaire, waar in het de Roomsch-Katholieken colle ga's aanspoort, zich af ,te scheiden van de zoogenaamde neutrale veree- niglngcn,'* waar de socialistische ideeën hoe langer hoe meer ingang vinden, doch voortaan te trachten onder eigen vlag langs ordelijken weg te geraken tot verbetering en verandering in verschillende zaken. ZONDERLING EXCUUS! Iemand van de Veluwe was onlangs voor den kantonrechter gedagvaard, omdat hij, in strijd met do Leerplicht wet, zijn zoontje niet naar school zond. De zonderlinge verontschuldi ging, welke hij daarvoor te berde, bracht, is wel waard vermeld te wor den. Hij zoide dat de jongen gebeten was door een hond en met het war me zomerweer wonderlijke sporen van irritatie vertoonde. Daarom was hij bevreesd geweest dat zijn jonegtje als een razende op de andere jongens zou aanvallen om ze te bijten en als deze bijtmanie op het dorp algemeen zou worden, waren de gevolgen niet te overzien. Hij achtte het daarom geraden den jongen niet ter school te zenden. Ongelukkigerwijze bleek ech ter dat hij den jongen boodschappen had laten doen en dat deze daarbij niet de minste neiging tot bijten had vertoond. Dit was een voldoend argu ment om den vader te beboeten, die daarenboven nog de mededeeling ont ving dat zijn zoontje met de tucht school zou kennis maken, Indien hij nu soms in iemand-, wien ook, de tan den mocht zetten. VOLKSBOND. De 36ste Algemeene vergadering van den Volksbond tegen Drankmis bruik zal Donderdag 2 September worden gehouden te Utrecht. WIE 'T BREED HEEFT...., Aan hot Keizersveer bij Raanisdonk passeerde een buitenlandsche auto, waarvan een inzittend heer een stuk gescheurde enveloppe wegwierp, wel ke door den stoker der electrische centrale Ic Raanisdonksveer, zekere v. Kleef, werd opgeraapt. De man vond er 3 briefje® in, elk van 50 fres. KöPENICK IN MINIATUUR. Tegen den kleermaker G. A. S., uit Leiden, is te Rotterdam proces-ver baal opgemaakt wegens het aanne men van een valsche hoedanigheid. Hij gaf zich uit voor politieman en kreeg daardoor om niet toegaug tot het kermisterrein aan den Beukels- dijk en tot een daarop opgeslagen doolhof. llit de Arbeiderswereld ARBEIDSCONTRACT. Op de jaarvergadering van den R. K. Metaalbewerkersbond werd met algemeene stemmen de volgende mo tie aangenomen De afgevaardigden der afdeelingen van den Nederl. R. K. Metaalbewer kersbond Ln vergadering bijeen in het St. Jozefsgezeiienhuis te Amsterdam, kennis genomen hebbende van de ervaring door nagenoeg alle afdee- lingsbesturen ondervonden, dat na melijk zoo goed als alle patroons, de goede bepalingen der Wet op het Ar beidscontract uitschakelen ten nadee- le der arbeiders en dit in strijd met de bedoeling der Wet, spreekt als hare overtuiging uit, dat het noodzakelijk ls de bedoelde Wet zoo spoedig mogelijk te herzien en meer van dwingend recht te ma ken, draagt het bondsbestuur op dezen eiscli aan de Regeering kenbaar te maken. Rechtszaken DE VLIEGMACHINE VAN GAUDART., Door den deurwaarder is de dag vaarding uitgebracht in zake het ci viele geding van den heer De Hondt contra de maatschapptj „La Mouette" De eischende partij vTaagt veroor- deeling van La Mouette tot betaling van de 5000 francs, waartoe de maat schappij zich contractueel verbonden had, terwijl tevens de van-waarde- verklaring van het beslag gevraagd wordt. Gemengd Nieuws HET WERELDCONGRES VAN DEN VREDE. Eet blad van het Internationale Bureau van don Vrede te Bern, geeft er haar ontstemming over te kennen, dat het woreldcongres van den vre de, dat te Stockholm zou zitten, is uitgesteld. Het Bureau acht het uit stel niet alleen te betreuren, omdat veel werk er vergeefsch werk door wordt, maar ook omdat er te elfder ure toe ls besloten en vele vredes- vrienden, die er aan dachten deel te nemen, niet bijtijds gewaarschuwd konden worden. Het Zweedsche comi té schijnt het besluit genomen te heb ben op aandringen van eenige buiten- landsche leden, die vreesden, dat de staking ln Zweden het congres zou hinderen. De Russische minister-president Sto- lypin heeft bezoek gehad van een Is- raëlietiache deputatie, die hem ver zachting van het lot barer geloofsge noot-en in Rusland kwam vragen. Stolypin antwoordde haai' met die verklaring, dat haar verzoek gegrond was, doch dat de rol. die vele Israë lieten in de binnenlandsohe politiek van het land vervulden» een gunstige beslissing ar o© onmogelijk maakte. DE ONTPLOFFING IN DE GAS FABRIEK TE GENêVE. Do ontploffing ia vermoedelijk te wijten aan een onvoorzichtigheid Eenige arbeiders waron namelijk be zig net do herstelling van een buis, zonder dat deze behoorlijk was ge ïsoleerd. Een vonk uit een of ander werktuig stak toen het gas in brand en de vlam sloeg ovor op den groeien gashouder, die 15.000 kub. M. kan bevatten. Hij was echter slechis hal verwege gevuld en is daardoor alleen van onderen gebarsten. De koepel viel naar beneden, zonder evenwel beschadigd te word m. Een arbeider, dio op eenigen af stand van den gashouder aan 't werk was, deeld'_- het volgende mede „Met 14 of 15 anderen was Ik aan het werk, toen plotseling een hevige slag weerklonk en wij allen tegen den grond werden gesmakt. Ik kreeg den gasmeter, waarmode ik bezig was, vlak togen de borst, raakte buiten bewustzijn en toon ik weder tot mij zelf kwam, bemerkte ik, dat ik naast een hoop steenen en losgerukte bal ken lag. Om mij heen hoorde ik ake lig gegil, maar ik kon niets zien, daar ik geheel en al in eon rookwolk was gehuld. Ik wilde opstaan, maar viel dadelijk weder neder. Hot was verschrikkelijk Elf personen zijn bij do ramp om het leven gekomen, zes worden nog vermist en ruim dertig zijn meer of minder ernstig gekwetst.Een Fransch ingenieur, De Parvillé. die de fa briek was komen bezichtigen en die het laatst gezien was in gesprek met een meesterknecht, is spoorloos ver dwenen. Vermoedelijk is hij om het leven gekomen emergens heen geslin gerd, waar men zijn lijk nog niet lieeft ontdekt. De stad Genéve is geheel en al in duisternis gedompeld en het zal min stens wel acht dagen duren, alvorens er weder op normale verlichting te rekenen valt. Letteren en Kunst VALSCIIE MAUVE'S. In de „N. Crt." verklaart, naar aanleiding van het gisteren door ons overgenomen hri-efjo van don heer Rip, de kunsthandelaar Jac. de Vries Gz., dat hij het door den heer Rip als zijn werk herkende schilderij te goe der trouw als een werk van A. Mauve heeft gekocht. Mej. A. Hugenholtz, die jaren lang op Mauve's atelier gewerkt heeft, voegt daar de verklaring bij, dat zij de geëxposeerde zes „stukken van Mauve" van oudsher van het atelier kent. Pers-Overzicht BREUKELEN. 't R. K. Dagblad Yan Noord-Brabant schrijft: In het district Broukelen twist men om den Kamerzetel. De heer De Waal Malefijt is tot minister van Koloniën verheven en in zijn plaats moet nu een nieuwe afgevaardigde worden gekozen. Een katholiek, vordert de katholie ke meerderheid van het district. De anti-revolutionnairen geven ech- tö'i* niet toe en aan de linkerzijde loopt men nu met het spreekwoord in den zak van de twee honden, die vechten om het been. Zoo oppervlakkig zou men zeggen, dat de katholieken maar moesten toegeven. Wat hebben ze ten slotte aan een zetel meer of minder. Aan 25 of 26. Waartoe die kans gegeven aan de linkerzij? Maar men moet de „Real-politik" niet te ver drijven. Te dezer zake herinneren wij ons dezen zomer gelezen te hebben dat een partij, die ter wille eener coalitie eigen rechten maar steeds prijsgeeft, haar eigen doodvonnis teekent. Het ging toen om een anti-revolu tionnairen of een chrlstelijk-histori- schen candidaat. Anti-revolutionnairen waren er, die ter wille van het algemeen belang der coalitie, wilden toegeven. Toen schreef „De Standaard in boven aangeduiden zin. Niet toegeven, want dat is zelf moord. Bij ons is dat woord zoo ingesla gen, dat wij het hebben onthouden en op grond ervan nu de katholieken van Breukelen gelijk geven ln hun streven naar een eigen candidatuur. De rechterzijde bestaat uit zelfstan dige partijen en deze zijn aan haar zelve verplicht een eigen leven te on derhouden. Zoodra zij niet meer eigen leven, maarr dat der coalitie voeren, sterven zij als zelfstandige partijen af. Koloniën NIAS. In verband niet te verwachten onge regeldheden op WestNias zullen door den militairen commandant te Pa- dang met de paketboot twee bri gades marechaussee's, onder bevel van een luitenant, daarheen worden gezonden. TUCHTIGING NOODZAKELIJK. Uit Makasser werd d.d. 14 Juli aan de „Locomotief" geseind: Hier is bericht ontvangen van 'Aar moppa, dat bij DJamma op Nieuw- Guinea een vijftal vogeljagers door de bevolking verraderlijk overvallen en vermoord is. Een tuchtiging dier bevolking is dringend nooddg. CURAcAO. Door den gouverneur van Curasao la een commissie benoemd om te on derzoeken waaraan het verval en de achteruitgang der groote plantages ls toe te schrijven. Tevens werd aan de commissie opgedragen een verslag utt te brengen en aan te willen ge ven op welke wijze de groote planta ges geholpen zouden kunnen worden* HULDEBLIJK. Door eenige ingezetenen van Suri name ls een comité gevormd ter in zameling van gelden, ten einde aan den oud-gouverneur Idenburg een huldeblijk aan te bieden als herinne-- ring aan zijn verblijf ln Suriname, Het huldeblijk zal bestaan uit een sa lon-ameublement van Suirlnaamsch hout. ONTGROENEN. Eon leerling van het 1ste studiejaar op het gymnasium Willem III te Ba tavia, die zich trots het herhaald ver bod, toch aan het z.g. ontgroenen had schuldig gemaakt (hot jonge mensch had een „nieuweling"' met een brandende lucifer de nekharen gesehroeid) ls door het curatorium tot straf voor goed van het gymna sium verwijderd. De straf is onge twijfeld hard en de ouders van den knaap zitten er mee, doch ze zal on getwijfeld een heilzamen invloed uit oefenen op den geest van gehoorzaam heid en discipline, welke op elke school, doch zeker op een H. B. S. met ruim 400 leerlingen behooren te heerschen. Het is goed, dat den leer lingen behoorlijk wordt ingescherpt, dat ze geen „studenten" doch „school jongens" zijn van het lc tot het 5o studiejaar. Leger en Vloot DE VLOOTMANOEUVRES, Dinsdagmiddag lag de Nederland- sclïe divisie geankerd op de reede van Texel. Ze verwachtte van de kust- wachtposten en de seinposten op de forten berichten omtrent den vijand. Toen die niet kwamen, werden de ka- nonneerbooten naar hunne posten ge zonden, twee naar Heisdeur en twee den Texel-stroom in, om den vijand af te weren met snelvuurgeschut. De kustd.ivisie, om drie uur onder stoom gegaan, bespeurde in Breewijk den vijand aan den ingang van het Schulpengat. Onmiddellijk werd alarm gemaakt, en ze nam de voor uitgaande torpedobooten onder vuur, waarna ze spoedig in een vuurge vecht was gewikkeld met vier pant serschepen. Twee kruisers van de Ne- derlandsche vloot stoomden door tot liet voorsto schip, dat nabij de Jan Duiuker-bolton was. De partijen waren toen ongeveer 5000 meter uit elkaar. De vijand, to dicht onder de forten, volgde T voor beeld en keerde in kiel waterlinie te rug. Na korten tijd werd het vuren ge- De uitslag van den strijd werd on beslist verklaard. De schout-bij-nacht was op het ter rein van den strijd op de loodsboot Amsterdam, die Vrijdagnacht onge lukkig tusschen banken bezet raakte. Dinsdagavond beveiligde het kust- eskader zich door tusschen banken te ankeren. Het liet zich na zonsonder gang beschermen door eenige cordons torpëdobooten, stoomsloepen, enzoo. voorts. Toen het goed donker was, werden op de Nederlandsche pantser- schepen alle lichten gedoofd, de batte rij licht geschut stond voor vuren ge reed, en in voortdurenden plasregen werd scherp uitkijk gehouden naar alarmseinen van de postketens. In middels was wegens het ongunstige weer do bezetting van dc buitenste ke ten ingetrokken. Het eskader werd niet aangevallen. Om twaalf uur werd de manoeuvre geschorst. Woensdagmorgen is de Heemskerck van tusschen de banken weggestoomd naar veiLiger ligplaats op de reede. De Evertsen ging naar buiten om den vij and in de gaten te houden en seinde Bpoedig, dat hij ver buiten den wal in zicht was. Bij nadere verkenning bleek het, dat het twee kruisers en twee pantserschepen waren. Dus wa ren twee pantserschepen niet bij het vijandelijke gros. Inmiddels bleef het overige deel van de Nederlandsche kustd'visie nog steeds maar stoomklaar gereed. Te half-elf kwam er draadbericht, dat de vijand Terschelling binnenliep, waarbij liij zich meester maakte van de torpedoboot tlabang, die benoorden de Vlaeree geboeid zat. Om half-twaalf werd de Piet Hein naar Doove Baly, gezonden om de kanonneerbooten te assisteeren. ONZE VLOOT. Het eskader der Indische zeemacht, dat voor vlagvertoon naar China en Japan vertrok, is te Manilla aangeko men, vanwaar 't na eenig oponthoud de reis voortzet. Stoomvaartbenehteu TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Djocja arriveerde 25 Aug. van Rotterdam te Hamburg. Het stoomschip Tarr.ate, van Java naar Rotterdam, vertrok 25 Aug. van Aden. Het stoomschip Frisia vertrok 25 Aug. van Buenos-Ayres naar Amster dam. Het stoomschip Rijnland, van Am sterdam naar Brazilië en Buenos-Ay res, vertrok 25 Aug. van Corunna. Het stoomschip Koningin Wilhel- mlna, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 24 Aug. van Genua. Het stoomschip Koning Willem I, van Amsterdam naar Batavia, ver trok 24 Aug. van Suez. Het stoomschip Sumatra, van Bata via naai- Amsterdam, vertrok 24 Aug. van Djeddah. Het stoomschip Amstelland arri veerde 25 Aug. te Amsterdam van Buenos-Ayres. Het stoomschip Tabanan, van Rot terdam naar Java, arriveerde 24 Aug/ te Marseille. Het stoomschip Goentoer, van Java naar Rotterdam, vertrok 25 Aug. van Port-Said.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6