Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland 27e Jaargang. No. 8023 VBIJDAG 27 AUGUSTUS 1909 ABONNEMENTEN AD VERTENTlÊNi lf PER drib üaandbni Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts, Bulten het Arrondissement Voor Haarlem 1-28 Haarlem van 1—5 regels elke regel meer /Q.ÏO Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der b| Abonnement aanzienlijk rabat gemeente).. .130 V/Advertentito van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing i Franco per post door Nederland 1.65 50 cts. voor 3 plaatsingen k contant GffJusSecrd Zondagsblad, 'voor Haaitan I I 037M Redactie en Administraties Groote Bontstraat de omstreken en franco per post a45 iBtercommananl Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Üitgave der Vennootschap Lonrcns Coster. IDIrectea? J. C. PEEREB00SL Drukkerij 1 Zuider Bultenspaarn© 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. ZATERDAG 28 AUGUSTUS. Soc. Vereeniging: Soc. Dom. Ar beiderspartij, openb. vergadering, ïty BOUWKUNST. Van de kunstvormen genieten d© beeldende kunsten wel het minst de waardeering van de massaen van de beeldend© kunsten is 1 de bouwkunst, die weerom 't ergst misdeeld is onder haar beeldende zusteren. De mensch met gemiddeld© aspirac ties leest wel gaarne een fraai gesty- leerd stuk proza, luistert naar den welluidend en klank van een mooi vers ©n voelt zich getroffen door de ontroerende macht der muziekmaar over den gehoorsindruk heen komt hij maar moeilijk tot het schoon van den gezichtsindruk, althans de massa- mensch gevoelt meer en spoediger be wogenheid voor het schoon, van klank, dan van lijn en vorm. Want al zijn er velen, die een schil derij wel mooi vinden meestal be perkt zich dat mooi-vinden tot moder ne schilderij, waarvoor ©en landschap als onderwerp van behandeling is ge nomen doch een andersoortig schoon als bv. geboden wordt door de por tretkunst, die diepgaander ontleding van lijn en kleur en een meer ontwik keld schoonheidsgevoel vereischt en waarop onze groote 17de eeuwers krachtens hun werken-op-bestelling a. h. w. aangewezen waren wordt niet doorvoeldal probeert men ook vaak, goed van wil, en mede onder den suggestieven invloed van sommi- ger opgetogenheid, zich zelf te dwin gen tot bewonderen van kunstproduc ten, waarvan men in zich zelf bekent het mooie niet te begrijpen. Die moeilijkheid om lijuen-mooi te vatten is in grooter mate het geval bij beeldwerken, waarbij het oog ook nog de kleur, die bij het portret althans neg een gemakkelijker te waardeeren factor van schoonheid wa.s, mist. Doch het minst-gemakkelijk te begrijpen is wel de schoonheid van de bouwkunst. De bouwmeester is in keuze van lij- oen en vlakken niet alleen beperkt door zijn materiaalmaar bovendien en nog meer door de bestemming van hei bouwwerk. Want de bouw kunst wordt bolieerscht door de nuis- vraag cn de architect is soms tot in details, gebonden aan een opdracht. Het kunstvolle in de bouwkunst is door die omstandigheden zeer moei lijk te begrijpen, vooral wanneer zij zuiver architectonisch wil zijn en het beeldwerk geheel of zooveel mogelijk verwerpt. Want in-zich-zelf is bouwkunst en kel en alleen de kunst van insluiten en overdekken van ruimten door ichoone samenstellingen en houdt zij zich dus enkel bezig met ruimte cn massa en de daaraan eigene begrip pen van licht, schaduw en kleur en maat, vorm en evenwicht. Een voort brengsel, waarin dusdanige zuivere bouwkunst wordt benaderd is de Arn- sterdumsche beurs, bij welker bouw de architect Berlage met terzijde-stel ling van andere motieven, alleen deze overweging heelt laten domineeren eenheid van karakter in de bestem ming van het gebouw en het uiterlijk aanzien, harmonie tusschen geest en materialisatie. En juist het mishagen, dat door dit bouwwerk hij de menigte wordt opge wekt is een heel sterk staaltje hoe moeilijk het valt bouwkunst te kun- nen genieten. Dit vastgesteld, is het verklaarbaar, waarom men zoo weinig echte be>- wondering bij de vélen aantreft voor het mooi in de straten en op de plei nen. Wij, Haarlemmers, zijn zoo ruim schoots in de gelegenheid vooral veel fraai antiek bouwwerk te zien. Bn hoe weinig zien we er van, of beter, hoe weinig kijken we er naar. Loop eens de Groote Markt over, waar het wel een museum gelijkt van architec tonische monumentenHoeveel Haarlemmers zijn er onder de men- schen, die hier en daar eens staan blijven, om rustig te bezien cLe schoon heid van lijnen en vlakken Laten we 't maar ruiterlijk erkennenNiet één Of 't moest een stadgenoot zijn, die z'n gasten eens opmerkzaam maakte op do verschillende oude ge vels. Maar anders zijn 't allen vreem delingen. ,,'t Is dan ook niet nooddg", zal nun tegenwerpen, „we kennen die gebouwen toch genoegzaam, om dat we ze telkens weer zien, als we er voorbijgaan." Hie? schuilt echter de hoofdfout. Want al wordt men de gevels in 't voorbijloopen wel gewaar, tusschen gewaarworden en waarne men ligt juist de afstand van doelloos zien en opzettelijk bekijken. En nu wil dit stukje juist een pleidooi zijn voor goed kijken. Want door beschou wen komt men tot schoonheid-zien, gelijk eigenaardig al blijkt uit de ge meenschappelijke taalkundige af komst van de woorden „schouwen" en „schoon". Evenwel, goed kijken is moeilijker dan men denkt. Want dat is niet maar zoo een opnemen van een totalen zichtsindruk, maar meer. 't Is het be kijken en bespieden van elk lijntje, elk vlakje, het is het naspeuren van de onderlinge verhouding tusschen de deelen, het is het ontleden van het bouwgeheel tot in de kleinste kleinten en het weer opbouwen van die uitge plozen omtrekjes en effen© stukjes tot het grootse he gebouw, dat voor ons staat. Zoo kijken met rustige aandacht en volle studie eerst brengt tot zuive re bewondering. Aardige dingen zijn er aan die 16— 17-eeuwsche gebouwen op te merken. Die fraaie kleurschakeering, verkre gen door eon afwisselend gebruik van gehouwen en gebakken steen, is noodgedwongen ontstaan. Men kon van don gehouwen steen slechts een beperkte hoeveelheid krijgen, dus zon de bouwmeester op ander materiaal en maakte een heel dankbaar gebruik van den baksteen. Een andere eigenaardigheid is het Italiaansche cachet van vele gebou wen. De Waag op het Spaarne geeft met haar ingangen en vensterversie- ringen een sterken indruk van Flo- rentijuschen bouwtrant en het inwen dige van de Nieuwe Kerk met de groo- te"pilasters, doen eveneens aan Ita liaansche invloeden denken. De reden Ligt voor de hand. De grootmeesters dier dagen, Lieven de Key, Hendrik de Keyser en Jacob van Kampen, gingen bij Italianen in de leer, daarin voorgegaan door de schilders. En wat ze daar zagen, brachten ze hier in toepassing, hoe wel ze niet in het spoor bleven van hli,n. voorgangers, doch tot een eigen kunstrichting kwamen. In de Vieeschhal gaf De Key het fraaiste, wat hij in dien stijl geven kon. Sommigen houden dit gebouw voor het beste product in West-Euro pa van dien renaissance bouwtrant. Forsch van lijn is 't bouwwerk, on danks den weelderigen rijkdom van details. Dat die rijkdom geen over daad werd, bereikte de bouwmeester door het aanbrengen van de groote vlakken gebakken steen, die het oog rust geven en afleiden van het lijnen- gespeei van de met consoles bezette trapgevels. Torentoppen vallen niet gemakke lijk onder het bereik van het oog, oju ze duidelijk waar te nemen. Echter bestaan er goede foto's, die ook van deze fraaie onderdeelen van bouwwer ken de detail-schoonheid ontvouvven. De torenspils van de Nieuwe Kerk wordt door deskundigen geroemd als een geniale vondst om een Gothisch motief in een renaissance-trant om te werken* Fraai van vorm is ook de spits van den Groolen toren. Als men in Amsterdam in de buurt van de Oude Kerk komt, lette men eens op de verwantschap van den spits van dien toren en dien van de Haarlemsche St.. Bavo. De Amsterdainsche architect ge bruikte de Haarlemsche spits als voorbeeld. JAC. C. M. Jr. VOLKSGEBOUW „VOORUITGANG". In de 1.1. gehouden bestuursverga dering van de Commissie van hel Volksgebouw „Vooruitgang", werd besloten wegens gehrek aan ruimte, te trachten liet gebouw te doen ver bouwen, en dari tevens gelijkvloers een concertzaal met tooneel, enz. te doen bouwen. Overeenkomstig dit besluit werd aan den heer Koeleveld opgedragen, namens de Commissie voornoemd, daartoe te onderhandelen met den eigenaar, den heer J. Gerritsz. S o c.-D em. Arbeiderspa irtij. Door de afd. Haarlem van bovenge noemde afd. werd Donderdagavond op ruime schaal in de verschillende wijken der stad verspreid een strooi biljet, waairin zij het publiek uitnoo- digt tot bijwoning eener vergadering, deze week te houden met mej. Hen rietta Roland Holst, als spreekster, over het onderwerp: „De klassen strijd in Zweden en Spanje"* Het Waterfeest op Koninginnedag Het Bestuur der Vereeniging „Ko ninginnedag" deelt ons mede, dat het bijwonen van de feesten op het Zul- der-Buitenspaarne slechts mogelijk zal zijn te land, uitgezonderd voor deelnemers aan de gondelvaarten. Op de tribunes op het feestterrein zijn plaatsen verkrijgbaar tegen bil lijke prijzen, welke noodzakelijk zijn tot dekking der onkosten, terwijl men zonder betaling het feest kan zien van den Schalkwij kerweg tegenover het feestterrein. Vaartuigen, die niet aan de gondelvaart deelnemen, kun nen niet worden toegelaten wegens gebrek aan ruimte, daar langs den oever van het Spaarne op het feest terrein het water moet opengehouden worden om het uitzicht van het pu bliek niet te belemmeren. Den deelnemers aan de gondelvaart wordt verzocht zich Zaterdag tus schen 10 en 1 uur op te geven aan het kantoor der Vereeniging Barteljaris- straat ten einde de voorbereiding van de gondelvaart mogelijk te maken. Vóór het opstellen van de gondel vaart zal de commissie voor de water feesten beoordeelen of de vaartuigen voldoende versierd of verlicht zijn. Het muziekfestival op het water zal geopend worden door de Liedertafel „Zang en Vriendschap", terwijl des avonds het Haarlemsch Muziekkorps het feest zal opluisteren. Op het feestterrein is een locomo biel met dynamo geplaatst voor de verlichting. Voor de toegangsprijzen der plaat sen en couponboekjes verwijzen wij naar de advertentie in ons blad; de toegangsprijzen voor de feesten zijn zoo billijk mogelijk gesteld. TENTOONSTELLING TE BRUSSEL in 1910. Onze Ministers van Landbouw, Nij verheid en Handel en van Koloniën hebben een centrale commissie be noemd tot inrichting van de afdeelin- gen van Nederland en zijn Koloniën en tot behartiging van de belangen der inzenders in die afdeelingen op de algemeene en internationale ten toonstelling, welke in 1910 te Brussel zal worden gehouden. In de commissie* ingesteld tot het bijeenbrengen der inzendingen, be- hoorende tot groep I (Education et enseignement) is o.a. benoemd mr. P. Tjeenk Willink, secretaris Yan de Na tionale Vereeniging voor Handelson derwijs te Haarlem; in de commissie, ingesteld tot het bijeenbrengen der inzendingen van groep III (Instruments et procédés généraux des lettres, des sciences et des arts), is o.a. benoemd de heer P, Clausing Jr., president van den Ned. Fotografen-kunstkring te Haarlem, en mr. Gh. Enschedé, lid der firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem; in de commissie, ingesteld tot het bijeenbrengen der inzendingen behoo- rende tot groep IV (Matériel et procé dés généraux de la mécanique) is o.a. benoemd de heer F. C. Dufour, directeur der Haarlemsche Machine fabriek voorheen Figee, te Haarlem; in de commissie benoemd tot het bijeenbrengen der inzendingen, be- hoorende tot groep IX, klasse 53 (En- gins, instruments ot produits de la Pêche, Agriculture) is benoemd de heer J. F. Klercq, directeur van de Algemeene Visscherij-Maatschappij, t© IJmuiden; in de commissie, ingesteld 'tot het bijeenbrengen der inzendingen, be hoor end e tot de groep XII (Décoration Amobilies des édifices publics et des habitations), XIII (Fils, Tissus, Vète- ments) en XV (Industries diverses) voor zoover Kunstnijverheid is o.a. benoemd tot lid en secretaris de heer E. A. von Saher, directeur van het Museum en de School voor Kunstnij verheid, te Haarlem» en tot lid de heer J .A. Pool; in de oommissie, ingesteld tot het bijeenbrengen der inzendingen, be- hoorende bij de groep XIX, klasse 117, 118 en 119 (Colonisation) is o.a. be noemd dr. M. Greshoff, directeur van het Koloniaal Museum te Haarlem*- Doodgebeten. Gisteravond waren een hond en een kat in de Bloemhof straat aan 't vechten. De poes moest het afleggen en werd door den hond doodgebeten. De manier, om San je schuldeischers ai te komen. Als men geld van iemand moet ontvangen en men ontvangt dan een pak slaag in plaats geld, 's dat een minder prettige gewaarwording. Al thans, dat vond een inan. die in het begin dezer week van iemand in de Asaend el v erstraat geld ging ontvan gen en zóó afgeranseld werd, dat het bloed herr- uit den neus liep. De politie achtte lat ook niet de juiste wijze van betaling en maakte proces-verbaal op tegen den vreemden sinjeur. Cursus. Donderdag, den 2den September om 8 uur zal in de Kathedraal de cursus in de Katholieke geloofs- en zedeleer weer een aanvang nemen. Examens. Geslaagd voor L. O. Hoogduitsch mej. C. A. Kneteman uit Haarlem. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. BLOEMENDAAL. De uitslag der gehouden loting voor de Nat .Militie is als volgt: J. L. Bakker 36; G. van Berk el 21; G. van Berneveld 14; J. A. Boeré 8, J. J. Bremer 44; J. A. van Buggenum 3, A Cassée 22; G. S. de Clercq 7; J. Dedding 31; C.Donker 40; J. P. Hek- ker 33; F. Hulsebosch 13, J. C. Kaars Sijpesteijn 39, A. H. P. Koelemeij 29; J. Kroon 1; N. A. Kuenen 19; W. van Lotum 2, E. Luikman 5; B. Mense 23, II. A. Nieuwenhuis 30; Th. W. C. Ot- te 28; P. J. Prenen 9; W. D. G. Rein- dors 6; W. C. van Rietschoten 16; C. Roelofsen 17; J. H. Rolvers 20; N. H. J. M. Roozen 35; H. Scheltema 27; D. J. C. C. Sepp 25; H. C. Siebers 41; J. M. A. Smit 24; D. Th. C. van Son £S; D. P. Terpstra 45; J. D. A. van Twisk 4; B. P. Vader 18; G. v. d. Veldt 26; N. v. d. Veldt 46; J. N. Vogel 42; G. Vos, 10; J .J. Vroom 38; J. Walter 34; J. J. Warmer hoven 15; A. W eerets 43; C. v. d. Werff 11; B. G. Wildervanck de Blécourt 12; D. J. Wolbers 37. SCHOTEN. In de gemeente Schoten is opge richt de tooneelvereeniging „Vriend schap zij ons doel". HEEMSTEDE. Klachtenbus. Aan de gezondheidscommissie is vergunnin gverleend om de bekende klachtenbus, gedurende drie maan den te laten bevestigen aan een dei aanplakborden bij het Raadhuis, doch niet aan het gebouw zelf, om dat die bus niet past bij den stijl van het Raadhuis. HAARLEMMERMEER. De toestand van den schilder J. Sil ver, te Hoofddorp, die van een hoogte va,n 6 Meter in die nieuwe Beurs naar beneden stortte, is naar omstandig heden vrij goed* Graan- en Zaadmarkt te Hoofd dorp. Groote aanvoer van karwijzaad, f 15 f15.25 inclusief. Wintergerst 5.25 a 5.50 per 65 kilogr. Rogge 5.50 a 6 per 75 kilogr. BEVERWIJK. De feestelijkheden op 31 Augustus a.s. zullen bestaan uit: le. een zanguitvoering der school kinderen op de Breestraat, des mor gens 9 uur. 2e. Spelen voor kinderen op het land vóór Akerendam. 3e. Een ringrijderij voor gecostu- meerde fietsers dames en heeren op de Breestraat in der» namiddag. 4e. Een bioscoop-voorstelling op het land vóór Akerendam in den avond. De Haxmoniekapel zonder Steun, zal de feestviering opluisteren. Bij de heden gehouden wedrennen op het landgoed Schulpen werd in den morgenwedstrij d den Isten prijs gewonnen door Indigo Boy van J. Schoon te Medemblik, de 2de door Glendine van D. Aartman te Hooge- woud, de 3de door Sequah van Pee reboom te Dlemen, de 4e door Elec tricity H van D. Schuitemaker te Mid woud. In den middagwedstrijd behaalde den lsten prijs Baron Wallace van J. A. Geertsen te Woerden, den 2den Urani van denzelfden eigenaar, den 3den Glen Abdullah van den Stal A van te te Lage Vuursche, den 4den Kundry van H. Schaap te Leeuwar den* HALFWEG. Vanwege de alhier bestaande af- deoling der Hollandsche Maatschap pij van Landbouw zal nog dezen win ter een landbouwwintei^ursus wor den Ingesteld. SLOTEN. Te Amsterdam is op 64-jarigen leef tijd overleden de heer J. M. Teepe, als administrateur der familie Rut gers van Rozenburg en secretaris penningmeester van verschillende pol ders een ook hier welbekend persoon; de overledene bekleedde de laatstge noemde functiën o. m. van den Lutke- meer- en Oosteinderpoelpolder. Aan de gisteren gehouden Ring rijderij met rijwielen namen 29 perso nen deel. De prijzen werden behaald door de hecnen D. Dijkzeul 1ste prijs D. de Haas, 2de prijs en H. Kramer 3de prijs (allen te Sloten woonachtig). Aan de Ringrijderij met paarden en twoe-wielige rijtuigen werd deelge nomen door 28 paren, waarvan de heer S. de Jong, te Sloten, met me juffrouw D. Ekkelman, te Houtrijk en Polanen, den lsten prijs behaalden. De heer Adr. Witziers en echtge noot© te Sloten 2de prijs. De heer G. Vlug te Sloten met mej. J. Kraustau- ber, te Sloten, 3de prijs. De prijzen bestonden uit luxe- en huishoudelijke artikelen en werden avonds in het café van den heer G. van EtLen, onder eene toepasselijke toespraak uitgereikt door den iieer J. Verplanke, te Haarlem, die daar voor door de Ringrijderij-commissie was uitgenoodigd. De wedstrijden weiden bijgewoond door een groot publiek. Na" afloop was er bal in de verschillende café's, waar men tot laat ln den nacht bij een bleef. VELSEROORD. De heer P. C. van Wesemaal is ge slaagd. voor L. O. Fransch. IJMUIDEN. liet was ongeveer half één gisteren, toen de Nederlandsche driekleur op den buitenvuurtoren werd geheschen, ten teeken, dat de verwacht wordende vloot in het gezicht kwam. Heel in de verte ontwaarde men de drie groote schepen, welke door hun witte kleur en hooge schoorsteenen een groot vertoon maken, vergezeld door een negental torpedobooten. Een groote menigte was inmiddels aan de buitenhaven en op de sluizen samengestroomd, om gotuige te zijn van het binnenloopen der vloot. Het eerst kwamen de torpedobooten binnen, gevolgd door de drie groote schepen. Van deze.kwam als eerste de Jacob van Heemskerck, vervolgens de Evert- sen en ten slotte de Piet Hein, in de haven. Deze groote schepen warden door de nieuwe schutsluis geschut, terwijl de torpedobooten allen door de mde sluis voeren. De Jaoob van Heems kerck en de Evert sen namen in de ve sluis reeds zooveel plaats in, dat de Piet Hein er niet meer bij kon liggen, en dus tot een volgende schut ting moest wachten. De negen torpedobooten (G 9, G 10, G 11, G 12, Toka, Empong, Lamon- gan, Goentoer en Dempo) voeren thans aan het hoofd van de flotille door Iet kanaal. Behalve de Piet Hein, die eerst om ongeveer half vijf opvoer, was de ge- heele vloot ongeveer 3 uur doorge- schut en opgestoomd. Een aardig voorval moeten wij nog vermelden. Een paar onderwijzeressen en on derwijzers van eene school uit Am sterdam kwamen met de kinderen uit hunne klassen wandelend van Wijk aan Zee. Nauwelijks zagen deze klei nen den naam „Piet Hein", of het liedje van de Zilvervloot werd uit volle norst aangeheven. De commandant vond dit zoo leuk, dat hij onmiddellijk een paar booten naar land zond met eene uitnoodi- ging tot de kinderen en hunno gelei ders, om het schip eens te bekijken. Gretig werd van dit aanbod gebruik gemaakt en een kijkje aan boord ge nomen. Later werd bij het doorschutten het gezelsohap in de sluis geland, waarna de Piet Hein onder het hoerah-geroep der kleinen zijne reis naar Amster dam vervolgde. HOFBERICHTEN. De twee prinsessen Van Benthelm maken dagelijks met H. M. de Ko ningin-Moeder rijtoertjes in de heer lijke omgeving van Baarn. Soest <en de Lage Vuursche. EEN ZENDELING VERMOORD. Bij den voorzitter van het Rijnsche Zending Genootschap te Barmen is van den Minister van Koloniën teie- graphisch bericht ontvangen, dat, blijkens een telegram van den gouver neur van Sumatra's Westkust, de zendeling A. Lett op de Mentawa-et- landen verraderlijk is vermoord. DE VLOOT IN AMSTERDAM. Den gehceleu middag heeft het Don derdag aan do De Ruyterknde te Am sterdam dik van menschen gestaan. Overal had men het druk over de na derende vloot, en zelfs vreemdelingen kwamen op het gerucht aanrijden, en toerden langs het water. Eerst te kwartier over vieren verscheen in de verte de eerste torpedoboot, de G II, ln zicht. In snuivende vaart schoot zo voort herhaaldelijk door langs den wal liggende zeeschepen met de vlag begroet. Ook de andere torpedobooten kwamen nu spoedig opzetten. Eerst om half zes voeren statig en blank twee der pantserschepen, n.I. de Heemskerck en de Everlsen, de ha ven binnen. Zij meerden spoedig aan de Handelskade, niet ver van de plaats, waar ook de torpedovloot rust had. gezocht en gevonden, en zou den, evenals deze, hare bemanning onmiddellijk aan wal, om te passa gieren. Eu zoo kwam het dat, niette genstaande de late aankomst, nog vóór donker in alle winkelstraten de Jantjes door de menschenvolto fla- neerden. VERKIEZINGEN TE BREUKELEX. Men schrijft uit het district Breuke- len aan „De Ned." Er is sprake van, dat de Christ.- Hist, in het district Breukeleu, bij de a. s. verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer den candidaat der anti-revolutionairen zullen steunen.- Maar voor den zetel in de Prov. Sta ten wenschen zij een man van hunne partij candidaat te stellen. Naar wij vernemen, wordt als candidaat ge noemd jhr. Sandberg, burgemeester, van Abcoude. DE HAAGSCHE GRONDZAAK. De nieuwe vrijzinnige kiesvereeö. „'s-Gravenhagö" hield Donderdag avond de oulaugs aangekondigde ul- gemeene vergadering, belegd ter be handeling van de door het lioofdbe-" stuur voorgestelde motie, betreffende de Gemeenteraadsleden W. B. van Liefland en B. Janse Johzn., zulks naar aanleiding van de wenschen ge uit in de algemeene vergadering van 26 Juni j.l., om de desbetreffende zaak in de kiesvereeniging aan de or de te stellen. Deze motie luidt als volgt: „kennis genomen hebbende van de beraadslagingen in den Gemeente* ■raad, naar aanleiding van het rap port der commissie tot behartiging der belangen van obligatiehoudors van de Haagsche Maatschappij van Onroerende Goederen, gevoerd in de Raadsvergadering van 5, 6 en 26 Ju li jl., overwegende dat de hoeren W< B. van Liefland en B. Janse Joh.zin bij hunne periodieke aftreding, resp. in 1905 en 1907, candidaat zijn gesteld door deze kiesvereeniging en daar door hunne herkiezing dezerzijds be vorderd is geworden; overwegende dat in de zittingen Yan den Gemeenteraad van 5, 6 cn 28 Juli feiten bevestigd, althans door niemand weersproken of weerlegd zijn, waaruit blijkt dat genoemde Raadsleden met hun eigenbelang af hankelijk waren van gemeentelijke transacties met bouwgrond-maat- schappijen, waarbij zij financieel in sterke mate waren betrokken, hetzij als onderhandelaars, hetzij krachtens bewezen andere diensten; van oordeel dat door deze feiten gedragingen aan het licht zijn geko men die aan het openbare leven be derf hebben gebracht en dat hi or on duldbare gemeentelijke verhoudingen bekend zijn geworden, die door deze kiesvereeniging in 1907 werden be vroed en die zij toen reeds door hare actie bij de stembus getracht hoeft, voor zoover bereikbaar, onmogelijk te maken; betreurt dat de Gemeenteraad van 'a-Gravonhage geweigerd heeft daar over zijne afkeuring uit te spreken; verlangt van de Raadsleden W. B* van Liefland en B. Janse Joh.zn., dat zij thans ten spoedigste hun mandaat ter beschikking van de kiezers zullen stellen, en besluit het Hoofdbestuur uit te noodigen van deze motie afschrift to zenden aan de besturen van alle kies*

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1