Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Uit de Omstreken Binneehaa 27e Jaargang So. 8030 MAANDAG 80 ADGÜ8TDS 1909 ABOHNBMENTEH PESR DRIB BAANDBNl Voor Haarlem '..11I l f 1=23 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummersi. 0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 037 H n de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loorens Coster. Directeur J. PEERB80Q& ADVERTENTSÊNi Van I—S regels 50 Cis.! iedere regel meer 10 Cts. Bulten hel Arronfflatmenf Haarlem van 1—5 regels /l—elke regel meer ƒ0.80 Reclames 30 Cent per tegel B| Abonnement aanzienlijk rabat AdvertentUn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cis. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen tl contant Redactie cd Administratie i Groote Houtstraat Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. DnMeriji Zolder Bnlienspaaroe 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiëb en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem ln dit blad is nitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstraat T6—78, Amsterdam. Telephoon tnterc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN, EERSTE BLAD. Teneinde het personeel op Koninginnedag zooveel mogelijk vrijaf te geven, verschijnt „Haarlem's Dagblad" morgenmid dag te 12 uur. AGENDA Zie DINSDAG 31 AUGUSTUS. Feestviering Koninginnedag: officieel programma. Trou moet blycken: Matinée Haair- ïemsch Muziekkorps, 2 1/2 uur. Brongebouw: Concert, 8 uier. Stadsnieuws Het aanstaande Honinginnefeest Wanneer het weer meewerkt, dan zullen de feesten, georganiseerd door de Vereeniging „Koninginnedag" ter gelegenheid der aanstaande verjaring van H. M. de Koningin ais naar gewoonte bij uitstek slagen. Het weer is de eenige factor, want èn de organisatie èn de medewerking laten ook ditmaal weinig of niets te wen- schen over. En al geldt het thans grootendeels een „Waterfeest", de afwisseling daarbij beoogd, is zóó groot, dat men den geheelen dag door zal kunnen genieten op het element, waarmede de Nederlander vooral zoo vertrouwd Is, waarop hij zich zoo bij uitstek thuis gevoelt, dat voor hem zoo groo- te aantrekkelijkheid bezit. Het feest, ingeleid d.oor klokgebeier, begint met een optocht der schoolkin deren, waarvan 1800 zich begeven naar het uitgestrekte feestterrein aan het Zuider Buiten-Spaarne en naar het Binnen Spaarne om zich in te schepen aan boord van een der 8toombooten, met groote en zeer ge waardeerde welwillendheid aangebo den door de Maatschappij Bus. Die 600 beginnen met een water tochtje naar de Gruquius; bij hun te rugkomst gaan 600 anderen en zoo vervolgens tot allen een beurt hebben gehad. De kinderen op het feestterrein worden inmiddels bezig gehouden met allerlei waterspelen, waaromtrent het uitgebreide feestprogramma bijzon derheden vermeldt Voor de ouderen begint de feestdag der traditie getrouw met een uitnemend concert in de Groote kerk, waarvoor dan ook buitengewone be langstelling bestaat. Wil men zich nog voorzien van een toegangsbewijs dan heeft men zich te haasten. Het gevulde kerkgebouw zal op zichzelf reeds een verheffenden aanblik geven. Op het Klokhuisplein zullen trams gereed staan om de feestgangers te brengen tot zoo kort mogelijk bij het feestterrein. Festival. Onmiddellijk na het Kerkconcert begint het Festival, dat gehouden wordt gedeeltelijk op de Groote Markt, gedeeltelijk op het feestter rein. Op de Markt zullen zich des mid dags laten hooren Muziekvereen. L. J. Coster, Chr. Zangver een. Soli Deo 'Gloria, Mannenzangvereen. Caecilia te Beverwijk, Muziekvereen. H. IJ. S. M. Crescendo, Gem. koor Polyhym nia en Mannenzangvereen. Onder Ons. Op hot Zuider-Buitcn Spaarne: de Kon. Liedertafel Zang en Vriend schap, Gem. Koor Onder Ons en Man nenkoor Proza en Poëzie. En des avonds op de Groote Markt: Muziekvereen. Harmonie, Harmonie gezelschap St. Caecilia, Postharmo- nie en Jongemeisjesafdeeling van Haarl. Kinderkoor. En op het Zuider-Buiten Spaarne: Liedertafel Haarl. Zanggenot, Gem. Koor Dindua, Mannenkoor Caecilia, Gem. Zangvereenigingen Doopsgezind Zangkoor, Arti et Religion! en Sem- pre Crescendo en het Fanfarecorps! Na Arbeid Kunst. Men weet welk een heerlijken in druk zang en muziek op het water maken, zoodat ook hier een druk be zoek verwacht kan worden Behalve deze vereenigingen zal. het Haarlemsch Muziekkorps, directeur de heer C. P. W. Kriens op het feest terrein een concert geven van 8 1/2 tot 11 uur. Do feestelijkheden zullen o.a. ook worden bijgewoond door den bur gemeester. Waterfeest en Gondelvaart. Het Waterfeest belooft Inderdaad zeer veel; we vermelden slechts dat medewerking is toegezegd door den heer N. Sturkop, kampioen van Ne derland in 1908 en 1909, door leden van de Zwemclub „Jonge Kampioen", „Het LT en „Amsterdamsche Zwem- club" allen uit Amsterdam en van de Haarlemsche Waterpolo-club. De ver rassende pantomime vindt men be schreven in het feestprogramma. Van den middag- en den deltocht wordt zeer veel werk maakt; enkele scheepjes zullen prij ken met electrische en acetyleen-ver- lichting, waardoor het effect op het water schitterend belooft te worden. Een groot aantal roei-, zeil- en motor- booten nemen aan den stoet deel, en kele verbouwd tot Italiaansche gon dels of Japansche vaartuigen, terwijl met versierde stoombooten luister wordt bijgezet door de Kon. Lieder tafel Zang en Vriendschap, de Kon. Letterlievende vereeniging J. J. Cre- mer, de zangvereenlging God is mijn lied, en het zangkoor Polyhymnia en de vereeniging Koninginnedag. Do deelneming is inderdaad zeer vol doende. Zij, die alsnog aan den tocht wenschen deel te nemen, moeten zor gen tijdig aanwezig te zijn aan het schuitenhuis der Roei- en Zeilveree- niging Het Spaarne des middags om 11/2 uur en des avonds om 7 1/2 uur. Alle vaartuigen zullen door het Spaarne worden gesleept naar het feestterrein, waar zo geschaard zul len worden <xm het voor de spelen af gezette watengedeelte, zóó, dat aan de zijde van den Schalkwijkerweg een deel vrij blijft voccr het publiek. Zal het schilderachtig gelegen feest terrein over dag een schoone menge ling van kleuren aanbieden, des avonds zal alles zich baden in een schitterend licht van tal van boog lampen, terwijl krachtige zoeklichten beurtelings de verschillende terreina- gedeelten zullen beschijnen. Men zal zich eenigszlns het prachtvolle effect kunnen voorstellen, dat in werkelijk heid meer dan verrassend moet zijn, wanneer nu en dan een groote hoe veelheid Bengaalsch vuur wordt ont stoken. Tot Maandagavond bestaat aan het bureau der Vereeniging „Koningin nedag" in de Barteljorisstraat gele genheid kosteloos plaatsen op de tri bunes te bespreken, terwijl daar tot Dinsdagmiddag kaarten voor de ver schillende feestelijkheden verkrijg baar zullen zijn. Daar kan men zich ook opgeven voor het lidmaatschap. Watermolens. Gisteren (Zondag) waren bijna alle watermolens in de omgeving in de zeilen, om zoo mogelijk te malen, waarvoor de laatste dagen de wind onvoldoende wasnu was op den dag het malen mogelijk, ofschoon te ge ring, om de waterloozing van eenige beteekenia te doen zijn. Vanmorgen was er „molenwind"* Veilingen. De aangekondigde verkooping in het Verkooplokaal „De Gouden Leeuw" te Haarlem van een opslag- terrein met kantoorgebouw, houtlood- schuren en getimmerten te Haar lem, aan de Zuidzijde van de Regu lierstraat, is niet doorgegaan. S. D. A. P. In de Zondagmorgen gehouden ver gadering van de afdeeling Haarlem der S. D. A. P., werd als candidaat voor de a_s. gemeenteraadsverkiezing ssteld de beer Joosten. Ais afgevaardigde naar de kies- rechtbetooging te Den Haag werd ge kozen de heer Van Gelde?, terwijl de besprekingen over liet uitgeven van een weekblad der afdeeling Haarlem werd aangehouden tot* eene volgende vergadering. Examens. Geslaagd voor L. O. Fransch mej. M. S. Hoeksoma en de heeren W. J. Lagard en P. J. van Megchelen, allen uit Haarlem. Militaire Zaken In het 2de militie-district zijn be noemd tot voorzitter mr. A. A. van der Mersch. kantonrechter, lid der Provinciale Staten tot zijn plaats vervanger jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, 'id der Provinciale Staten en burgemeester van Haar lem tot lid Joh. Winkler, lid van den gemeenteraad te Haarlem, en tot zijn plaatsvervanger mr. J. N. J E. Thijssen, lid van den gemeenteraad van Haarlem. Doodgereden. Gisterenmiddag omstreeks 6 uur werd op den Wagenweg, door een auto, welke uit de richting Hillegom kwam, een hondje doodgereden. De dame, wie het hondje toebehoorde, was zóo aan het beestje gehecht, dat zij het in haar arm mee naar huis nam, om het, zooals zij zeide, op te laten zetten. Kiesrechtmeeting. Door het Haarlemsch Kiesrechtco mité zal aan B. en W. worden ver zocht, om op den dag der nationale kiesrechtmeeting in Den Haag, 19 September, voordat de Haarlemsche deelnemers vertrekken, een optocht met muziek door Haarlem te mogen houden. Tooneelweds.trijd. In den tooneelwedstrijd, uitgeschre ven door de vereeniging Vrienden kring te IJmuiden, zullen o.a. mede dingen de Haarlemsche vereenigin gen „Door Inspanning- Uitspanning" met 't stuk „Weldoeners der Mensch- heid" en de Vereeniging „Jacob van Lennep" met het stuk „Met den hand schoen getrouwd." Brand ln de Jansstraat. Zaterdagnacht omstreeks half één ontdekte de heer A. F. W. Brand, dat een brand was ontstaan ln het achter gedeelte van zijn manufactuurwinkel in de Jansstraat no. 25. Na z'n vrouw gewaarschuwd, en de beide kinderen gewekt te hebben, begaf de familie zich naar een nabungen slager, van waar naar de politie getelefoneerd we<rd. De politie-slangenwagen was spoedig ter plaatse en begon met succes den strijd tegen het vuur, dat beperkt bleef tot de benedenverdie ping, en omstreeks kwart over tweeën bedwongen was. De winkelgoederen zijn totaal bedorvenalles is min of meer verbrand. Assurantie dekt de schade. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. SCHOTEN. Brand. Zaterdagavond ontstond een begin van brand in een perceel Cronjéstraat 46 rood. De bewoners welke hun 25- jarige bruiloft vierden, hadden het ongeluk, dat een der dansenden de lamp omstiet, waardoor de brandende petroleum over den vloer stroomde. De vitrages en overgordijnen vielen verbrand naar beneden. Daar men zijn tegenwoordigheid van geest be hield, wist men het vuur te dooven. Een looper en een wollen deken ver brandden. De bewoners waren niet verzekerd. Natuurlijk was de feestvreugde ge heel verstoord. Koninginnedag. Zooals reeds eerder is gemeld, houdt de vereeniging Koninginnedag geen feest in Schoten, doch gaat met haar leden en kinderen een boottocht houden naar Zaandam. Men deed dit om eens afwisseling te brengen ln de feesten, waarin met de beperkte middelen der vereeniging niet de noodige afwisseling kan ge bracht worden. Geheel anders zou dit kunnen zijn, als meer leden lid der vereeniging werden. Waarschijnlijk zal de heer Stend met zijn Dilettantenkorps op t Soen- daplein van 2 1/2—3 1/2 een matinée en van 4 1/2—8 uur op het Pretoria- plein een concert geven. Zondagmiddag viel de 13-jarlge C. v. d. R. van den kademuur aan den Spaarndammerweg. Hij kwam te recht op de bazaltsteenen en bleef, half in 't water, bewusteloos liggen. Na uit die positie verloet te zijn, werd hij, nadat hij eenlgszins bij ge komen was, naar huis gebracht. HEEMSTEDE. Zaterdag vierde de heer Q. van den Berg zijn 25-jarig huwelijksfeest; tal van bloemstukken, het bruidspaar aangeboden, bewezen reeds des mor gens hoe de heer Q. van den Berg en zijn echtgenoote zich vele vrienden hebben gemaakt, en zich verheugen in de algemeene achting. Nog meer bleek dit echter des avonds, toen de Harmonie van Heem stede het gelukkige echtpaar, om ringd van kinderen en familieleden, een serenade bracht; honderden Heemstedenaren toonden door luide toejuichingen hun sympathie. De heer Q. v. d. Berg dankte zicht baar aangedaan in welgekozen woor den voor de hulde hem bewezen en schonk den leden van het Harmonie gezelschap een aangenomen avond. HOUTRIJK EN POLANEN. Met de leiding der vakteekenschool alhier is voor den aanstaanden cur sus belast de heer M. W. de Roo te Amsterdam. HAARLEMMERMEER. Na de weigering der vergunning voor het houden eener meeting van wege den Geheelonthoudersbond door do burgemeesters dezer gemeente en Haarlemmerliede c.a.. zal die mee ting toch gehouden worden en wel op Zondag 12 September alhier, nu ech ter (ingevolge die weigeringen) zon der optocht, muziek en zang. BEVERWIJK. Op Eet concours van „Trou moet Blijcken" te Amsterdam behaalde do dilettantenclub van Beverwijk ln de 3de afdeeling Harmonie den lsten prijs (groote verg. rilv. med.) met 93 punten, en ln den wedstrijd in de eere-afdeeling don 2d en prijs (verg. zilv. me&J met 85 punten. VELSEN. Openbare Vergadering van den ge meenteraad van Velsen, op Woensdag detn len September 1909, namiddags 21/2 uur. Agenda Mededeeling besluit Gedeputeerde Staten van Noord-Holland ln zake het onderzoek van de geloofsbrieven van de heeren P. A. Koelemijt A. A. M. Mulder en G. van Rhijn. IJMUIDEN. In de maand September van het vorig jaar werd hier door den stoom trawler „Zeehond" een motorboot, „Grimo" genaamd, binnengebracht, welke op de Noordzee drijvende was gevonden, zonder bemanning. Den lOden van de volgende maand zal deze boot door de strandvonderij ln open bare veiling warden verkocht. De Gymnastiekvereeniging alhier vertrok gisteren naar Den Helder om j deel te nemen aan de feesten, welke idaar worden gehouden ter gelegen- I held van het Congi-es van vereenigin- I gen voor vreemdelingenverkeer. Op een terrein aan den Rijksweg naar Velsen werd gisteren een gods dienstoefening gehouden, hoofdzake lijk voor de bewoners van de daar staande kermiswagens. Aan de voor bijgangers werden gratis wandtek- sten uitgedeeld. Hoewel de kermis officieel gisteren is gesloten, geeft het gezelschap van den Koninkl. Vlaainschen Schouw burg te Brussel heden- en morgen avond eene voorstelling ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Koningin. ZANDVOORT* Het programma dar Feestelijkhe den alhier op 31 Augustus a. a is als volgt: le. Voorm. 7 1/2 uur: Aubade op het Feestterrein te geven dooir de muziek kapel „Paul Kruger" Zandvoort's Harmoniegezelschap en de Zangver eenlging Kunst na Arbeid". 2e. Voorm. 9 1/2 uur: Optocht van Gecostumeerden Schoolkinderen, Va- cantiekoloniën, Corpomtiën uit ver schillende vereenigingen enz., opge luisterd door muziek. 3e. Tractatie der schoolkinderen in de scholen. 4e. Nam. 2 uur: Volksspelen op het Feestterrein, opgeluisterd doctr mu ziek. Na de volksspelen verloting van een bok met bokkenwagen, waarvan de opbrengst hoofdzakelijk is ter be strijding der kosten voor de tracta tie der schoolkinderen, oude mannen en vrouwenhuis, bewaarschool, va- cantiekolonies enz. 5e. Optocht der prijswinners met muziek, 6e. 7—9 nam.: Muziek op het feest terrein door „Zandvoort's Harmonie gezelschap" en „Paul Kruger'. 7e. Nam. 89 1/2 uur: Kinderbal in het Groot Badhuis. Nam. 9 1/2 uur: Vuurwerk op het strand. 10 uur: Bal in het Groot Badhuis. Het bal wordt belangeloos geleid door de heeren J. en B. Leefson. Woensdag 1 September a.s. zal van voorm. 9 tot 12 uur het strand benoor den het Grand Hotel onveilig zijn daar er alsdan schietoefeningen met scherpe patronen zullen worden ge houden. De inlijving van de toï den dienst bij de militie aangewezen lotelingen der lichting 1909 zal voor deze ge meente geschieden te Haarlem in den Doelen op Dinsdag 2 8Sept. a.s. des voorm. te 9.30 uur. Door de politie alhier is naar de ouderlijke woning te Hillegom terug gebracht de 12-jarige H. D., die al hier rondzwierf» Bij de Nat. muziek wedstrijd, gehou den te Amsterdam, werd door Zand voort's Harmonie, onderafdeeling van de werkliedenvereeniging „Onder ling Hulpbetoon' in de 2e afdeeling Harmonie met 81 punten de 2de prijs zilveren medaille behaald. De le prijs werd in deze afdeeling niet toegekend Voor den aanvang van den wedstrijd werd door de jury bekend gemaakt, dat men, om voor den lsten prijs in aanmerking te komen minstens 84 punten moest behalen. Aangekomen badgasten: Fr. Anton, Cleve, 2 pers., Hotel het Wapen van Haarlem. A. v. Hontum, Arnhem, klem* Mej. Staleroan, Idem, idem. Mevr. L. Dittrlck, Hildasheim, 2 p., Hotel Belvédère. F. Haesch, Duren, Hotel Groot Bad huis. Mej. R. Catz, Brussel, idem. N. Pelink, Assen, 3 pers., Idem. E. Slekel, Berlijn, idem., J. Guillum, Luik, 2 pers. S. Onderwijzer, Amsterdam, 5 p., Idem. E. J. Lohof, Amsterdam, Pens. Hoogveld. P. Wolff, Grunberg, 2 pers., Pens. Quisisana. Dr. Knell, Giesstn, 3 pers., id. Mej. Komen, Rotterdam, Pension Quisisana. Alhier zijn thans aanwezig 4936 badgasten. FEESTEN TE DEN HELDER. Begunstigd door prachtig weder, zijn de aangekondigde Vreemdelin- genverkeerfeesten begonnen, uitgaan de van de vereeniging Heldere Be lang. Eerst een voetbalwedstrijd, ge speeld door H. F. C. en de sportver- eoniging H.B.S. De prijs, een verguld zilveren medaille, werd behaald door H. F. C. met 7—1. De voetbalclubs maakten, voorafge gaan door muziek, een ommegang door de stad. De lichtstoet bracht oen enorme menschenmossa op de been. Op het feestterrein had de officieels ontvangst plaats van autoriteiten, 't eere-comié, leden van den Raad en genoodigden. De heer L. H. Feenders, voorzitter van de vereeniging Helder's Belang, heette allen welkom en betuigde al len zijn dank, die tot het welslagen van het feest hadden medegewerkt. Door spr. werd betreurd de hou ding van het bestuur van het gewest Noord-Holland van het Ned. Gym- nastiekverbond. Door tegenwerking hunnerzijds konden de aangekondig de gymnastiekwedstrijden geen voort gang hebben. Wel zouden door het flinke optre den van Heldersche gymnasten en die uit het Noorderkwartier turnwed- stirijden worden gehouden, maar deze moesten uit den aard der zaak op be perkte schaal plaats vinden. Door de stafmuziek van* do Konink lijke marine werd op het feestterrein een concert gegeven, terwijl vele ker misvermakelijkheden het hare bijdra gen tot amusement. Zaterdagmiddag kwamen de con gressisten ter bijwoning van het te houden congres voor Vreemdelingen verkeer. ONDER VERDENKING. In tegenwoordigheid van het Par ket uit Arnhem, den burgemeester van Renkum, twee Arnhemsche ge- neesheeren en den Rijksveldwachter is te Renkum het lijk opgegraven van de 92-jarige vrouw, die den 28en Juni tengevolge van een val in den kelder het leven verloor en 1 Juli d.a.v. werd begraven. Haar neef, een kastelein te Heelsum, bij wien zij inwoonde, zit te Arnhem in voorloopige hechte nis onder verdenking haar nalaten schap ten bedrage van 4400 te heb ben verduisterd. De sectie welke op het lijk verricht werd, toonde, ne vens de verwonding tengevolge van den val, geen uiterlijke teekeneu van geweldpleging aan. Het stoffelijk overschot werd daarop weder begra ven. EEN AUTO TE WATER. Groote ontsteltenis heerschte er Zondagnamiddag in den omtrek van Broek in Waterland, toen het gerucht liep, dat in do Broekervaart een auto te water was geraakt. Inderdaad bleek zulks het geval te zijn, met een auto, bemand met buitenlandsche toe risten 3 dames en 2 heeren die van Amsterdam uit meteen huur-aulo een tocht door Noord-Holland maak ten. Bij het passeeren van een jaag- paard, gespannen voor een schuit, vverd het paard dermate schichtig, dat het geweldig begon te slaan en met de voorpooten op het stuur van den auto terecht kwam. Hevig ver schrikt raakte de chauffeur zijn stuur kwijt, wat ten gevolge had, dat de auto van den weg ln de Broekervaart terecht kwam. De chauffeur sprong vlug van zijn zetel op den wal, slaag- do or toen in het portier te openen, waardoor de inzittenden bevrijd wer den uit hun netelige positie. Allen kwamen met een nat pak en den schrik vrij. Sinck's hulp werd ingeroe pen, en met bekwamen spoed werd ook de auto op haar beurt op het dro ge gebracht. Nadat de passagiers in Broek in Waterland, dank zij de wel willendheid van den daar wonenden geneesheer, zich van droge kleeren hadden voorzien, werd per rijtuig naar de stad teruggekeerd. IN DE VAL GELOOPEN. In een slaapsteehuis te Zaandam kreeg een der kostgangers ruzie met den slaapstechouder. In zijn woede greep hij dg petroleumlamp van tafel en smeet ze op den grond. Daardoor ontstond een brandje, dat echter spoedig gebluscht werd. De persoon in kwestie, werd aange houden. Hij gaf op P. S. te hoe ten, doch het scherpziend oog der politie ontdekte weldra, dat hij een valschen naam opgaf, on P. J. G. heette, wo nende te Rotterdam. Informatiën be vestigden dit, en wijl G. bovendien nog een vonnis van December 1968 had te ondergaan, werd de aangehou dene geboeid naar Haarlem overge bracht, om zijn straf uit te zitten. PANORAMA JERUZALEM. Het panotrama Jeruzalem te Am sterdam, dat binnenkort gesloten wordt, is gedurende de maand Sep tember tegen verminderden prijs te bezichtigen. VERVROEGDE WINKEL SLUITING. Er zijn bij het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Handels- en Kantoorbediendenbond, ten gunste van de Rijkswet op ver vroegde winkelsluiting, atjhaesiebe- tuigingen van 611 vereenigingen, vertegenwoordigende 119327 leden, ingekomen. FRIESCII FOKVEE NAAR TRANSVAAL. Te Leeuwarden is aangekomen Sir GeoJg Farrar, lid van het parlement te Johannesburg, om !n de provincie Friesland vokvee aan te koopen voor rekening van de Transvaals the re geer ing.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1