Binnenland Uit de itrbeiderswereld Onze Lachhoek 'ANTWOORD. U te Aangeslagen Voor f 1000 in don Hoofd. Omslag en moot dus ƒ6.50 aan Bedrijfsbelasting betalen. HOFBERICHTEN. Reuter seint uit Berlijn, dat de Prins der Nederlanden Zaterdag daar Is aangekomen en zijn intrek geno- men beeft ln bet hotel Continental. De Koningin-Moeder vertrekt Don derdag 2 Sept. rechtstreeks van Het too naar Gouda, alwaar H.M. te 1.53 tal aankomen tot het bezoeken van de Landbouwtentoonstelling, om 'te 454 naar Soestdijk terug te keer en. ONZE MINISTERS. De minister van binnenlandsche za ken is van zijn verlofrete naar Zwit serland terug en heeft zich weer be last met het voorzitterschap van den ministerraad, dat tijdens afwezigheid van den heer Heemskerk werd waar genomen door minister Kolkman, Ook de minister van moirlne was Zaterdag na een afwezigheid van bij na vier weken weer op zijn departe ment tegenwoordig. ONTSMETTINGSDIENSTEN. Zooals men weet, werd ln het voor zoo pig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal omtrent het wetsont werp tot nadere wijziging en aanvul ling der Wet van 4 Dec. 1872 tot voor ziening tegen besmettelijke ziekten de opmerking gemaakt, dat, mochten in derdaad de kosten een overwegend be zwaar zijn om tot een Rijksontsmet- tlngsdienst te besluiten, het naar de meening van verscheidene leden aan beveling zou verdienen, bij de wet provinciale ontsmettingsdiensten ln het leven te roepen, zoodanig, door 't Rijk gesubsidieerd. Evenals art, 11 der wet tot regeling van het Staats toezicht op krankzinnigen," de provin cie, belast met de zorg voor de op richting en instandhouding van ge stichten zou de ontsmetting van be smette voorworpen moeten worden gemaakt tot eene verplichte provin ciale bemoeiing. Naar aanleiding hiervan is onlangs door den minister van binnenland sche zaken het oordeel van de Gede puteerde Staten der onderscheiden provinciën overgenoemde opmerking gevraagd. Is 't Hbld. wel onderricht, dan luidt dat ooi-deel over het algemeen weinig gunstig. WERELDVREDE. Li de zitting van het Vlo Interna tionaal Studenten-Congres te Scheve- nlngen weid dezer dagen gespro ken door den heer W. T. Stead, Deze stelde de beteekenis voor de vredesbeweging in het licht van de medewerkïng der studenten, die in dezen tijd van democratie de intellec tueel© arl jtocraten der wereld zijn, voorbestemd om de natuurlijke, er kende leiders van het mensehdom te worden. Hij logde den nadruk op hun verantwoordelijkheid als zoodanig en wees op de diensten, door de studen ten bewezen in Duitschland, Italië en de Vereenigde Staten om de eenheid van die landen tot stand te brengen en te bewaren. Maar do studeerende jongelingschap heeft een grootscher taak, van wijder strekkingde een heid der wereld, de federatie van liet menschdom, de evolutie van den. al- gemeenon Wereldstaat te bevorderen. Ontwapening aldus spr. kan daaraan niet voorafgaan. Ontwape ning te stellen vóór de stichting van den Wereldstaat ware de paarden echter den wagen spannen. Maar met allo kracht dient de groei van het in- ternotionaiisme bevorderd. Hiertoe gaf spr. verschillende mid delen aan. Vooreerst dient gezorgd voor een gezonde publieke opinie ten opzichte van de Vredesconferenties, welke ten onrechte bespot zijn, doch te beschouwen zijn als de eerste wan kelende schreden van de menschheid op den weg naar een internationalen VVereldstaat niet zijn periodiek bijeen komend parlement en zijn permanent hof van arbitrale rechtspraak. Spr. was overtuigd, dat vooral de ontwik keling der moderne vliegkunst, met de aeroplanes, waardoor de 'mensch- hcid blootgesteld, wordt aan aanval len uit de lucht, waartegen men onbe schermd is, de regeeringen zal nood zaken, uit Instinct van zelfbehoud te komen tot een nauwere aaneenslui ting, een wereldfederatie met inter nationale rechtbanken, welke de wet ten van een internationaal parlement Interpreteeren en een internationale uitvoerende macht. Om de komst van dit ideaal te ver haasten, dienden de studenten aan el ke universiteit groepen te vormen en do internationale organisatie dier groepen zich te wenden tot alle onder- icekenaans dei- Haagsche Conventie piet verzoek, zich te verbinden om, indien eenig geschil mocht rijzen, waaruit oorlog dreigde voort te ko men, zich tot alle andere onderteeke naars der Conventie te wenden om overeenkomstig artikel VIII dier Con ventie de twistende partijen te herin neren aan. de gelegenheid hun geschil dooi- arbitrage te beslechten. Een Vre- desliga diende derhalve tusschen een Of meer mogendheden gevormd te wonden. Voorts dienden de studenten groe pen ingeval van weigering om het ge schil aan arbitrage te onderwerpen een grooten internationalen boycot te organiseerden, waardoor de onderda ken van da weigerachtige mo gendheid van de wereldmarkten .werdeu afgesneden. Spr. eindigde piet In berinnering te brengen hoe jeeds Tennyson vóór 50 jaar de ver overing der lucht heeft samengekop peld met het verdwijnen van den oor kus- Cholera ln Rotterdam. De Burgemeester van Rotterdam jnuakt bekend, dat zich Zaterdag te 3 uur s namiddags in do tot de zie kenhuizen behoorende barakken be vonden acht patiënten, lijdende aan cholera en 2 die verdacht worden daaraan te lijden. Onder eerstbedoeld cijfer is begrepen de patiënt, die, Vrijdag nog in eene particuliere wo ning vetpleegd, sedert naai' een der barakken Ls overgebracht. Vau deze patiënten is de toestand van 3 ernstig, van de overigen zeer bevredigend. Aangifte is gedaan dat een op 25 dezer overleden kind geleden heeft aan de cholera. Sinds 20 dezer is dus het aantal overledenen 5, zijnde allen kinderen. Geïsoleerd en ouder observatie van den gemeentelijken ontsmettings- dienst bevinden zich 47 personen, die met lijders in aanraking zijn geweest. De toestand van alle deze personen laat niets te wenschen. De kinderspelen, die men zich voor stelde op Koninginnedag te geven op het exercitielerrein in Crooswijk, on der leiding van den Rotterdamschen ond voor Lichamelijke Opvoeding, zullen, op verzoek van don burge meester, geen doorgang hebben. Dit In verband met de verpleging van een man, die verdacht wordt aan cho lera te lijden, in de op dat terrein ge vestigde barak. B. en W. van Maassluis hebben, met 't oog op het gevaar van besmet rivierwater, de openbare bad- en zweminrichting aldaar doen sluiten. Vanwege het gemeentebestuur van 's-Gravenhage zijn uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen voor het geva.! zich aldaar choleragevallen mochten voordoen. Aan de commis sarissen van politie en do hoofdin specteurs, chefs van politieseeties, zijn te dien aanzien uitvoerige in structies verstrekt. De gezondheidscommissie in Den Hasg Is ln buitengewone vergadering bijeengeroepen. Het Ned. Correspondentie-bureau meldt uit 's-Gravenhage, dat in ver band met de voorgekomen gevallen van Cholera Asiatics te Rotterdam en Uithoorn de in die gemeente woon achtige verlofgangers, voorloopig niet voor herhalingsoefeningen, of om eenlge andere reden onder de wape nen zullen worden geroepen. Verdachte ziektegevallen. Uit Uithoorn verneemt het „N. v. d. D., dat aldaar een geval van (ver moedelijke) cholera zich Vrijdagraid- dag voordeed bij een schepeling van een vrachtboot uit Rotterdam. Bij het lossen van eenig vrachtgoed zakte hij ineen en stierf nog denzelfden nacht. De boot is in observatie gebracht, bui ten de kom der gemeente. Niemand der bemanning mag de boot verlaten. De Inspecteur der volksgezondheid Is aangekomen. B. en W. maakten bekend geen Amstelwater te gebrui ken, daar dit besmet is verklaard. Zaterdagavond werd uit Gorinchem geseind Er doet zich hier een verdacht ge val voor bij iemand, die beden van Rotterdam is gekomen en daar op oen schip vaart. Reeds is een genees kundig onderzoek ingesteld en zijn maatregelen getroffen. HET BUITENLAND EN DE CHOLERA. Dr. Herbert Williams, de officier van gezondheid voor dé haven van Londen, heeft aan een verslaggever verteld, welke maatregelen wegens hot cholera-gevaar tegen booten uit Rotterdam genomen worden. Zoodra een boot de Theems opvaart komt er een dokter aan boord, en alle opva renden worden ondervraagd en des noods onderzocht. Naam en adres van eiken reiziger worden opgeteekend voor hij aan wal mag. Worden de in lichtingen onvoldoende geacht, dan moet de reiziger aan boord blijven. Verkeerde Inlichtingen kunnen met zware boete, tot 100 pond sterling toe, worden gestraft. Onlangs is nog een kapitöi i gestraft met 20 pond boete en 3.3 pond kosten, omdat hij reizi gers, die aan boord moesten blijven, aan wal had laten gaan. Mocht „de epidemie" in Rotterdam zich uitbrei den, dan zouden er strenger maatre gelen v. orden genomen. Do „New-York Herald" bevat Ret volgende Vrijdag uit Washington ver zonden telegram De dienst van het Marine-hospitaal zal de noodig© steppen doen om te voorkomen, dat et iets of iemand van het vooi Baltimore bestemde stoom schip „Andijk" (1) geland wordt, al vorens op dit schip een nauwkeurig onderzoek is ingesteld. De Ameri- kaonsche consul te Rotterdam heeft namelij'' bericht, dat de Andijk cho lera aan boord heeft. De hulp-geneesheer Wallenburg, die te Napels is geplaatst, is naar Rotterdam gezonden om den consul bij te staan in het toezicht, dat de bepalingen, de naar Amerika ver- nekkende schepen betreffende, ten uitvoer worden gelegd. (1) Het stoomschip Andijk, dat 26 Augustas 12 u. 50 min. voormiddag van den Nieuwen Waterweg vertrok, lasseerde 27 dezer 1 uur n.m. de Scilly-ellanden. De N. R. Ct. schrijft o. a Het hoeft zeker do aandacht getrok ken, met hoe buitengewoon groote voortvarendheid hier en daar in het buitenland maatregelen genomen zijn in verband met enkele gevallen van cholera, welke te Rotterdam zijn voorgekomen. Wij behoeven er wel niet de aandacht op te vestigen, dat deze maatregelen het verkeer op de haven kunnen bemoeilijken en aan reizigers heel wat lost veroorzaken. Er zal zeker niemand zijn, die, wan neer andere staten maatregelen ne men om zich te beveiligen tegen ern stig gevaar van besmetting, daarte gen eenig bezwaar oppert Een ande re vraag is echter, of het niet overdre ven mag heeten, om reeds nu op die wijze in te grijpen en of het te verde digen is handel en verkeer moeilijk heden in den weg te leggen, omdat in een stad van pl. min. 415,000 inwo ners zich 5, 6 of 7 lijders aan een ziekte bevinden, waaraan tot neg toe sedert 20 dezer slechts 4 jonge kinde ren, allen behoorende tot hetzelfde ge zin, overleden zijn. Het wil ons voor komen, dat zelfs indien deze toestand een duurzame mocht blijken te zijn, voor ongerustheid geen reden, zou bestaan. Onze regeering is van den toestand volkomen op do hoogte en zal zeker niet nalaten te doen wat zij kan, om de buitanlandsche gouvernementen in te lichten omtrent den werkelijken staat vau zakenzij zal daarbij ze ker, nu het handel en verkeer betreft, dezelfde activiteit aan den dag leg gen, als zij ecnigen tijd geleden be toonde, toen zij er in slaagde de gren zen open te houden in weerwil van. eenige gevallen van besmettelijke vee ziekte. En in ieder gevai schijnt het ons toe, dat er aanleiding zou zijn het geheele choleruvraagstuk nog eens van ean hedendaagsch stand punt te bezien en te overwegen of de ze ziekte thans nog in hetzelfde licht moet worden gezien als toon de daar op betrekkelijke regelingen en tracta- ten tot stand kwamen, in een tijd toen hygiëne, voorzorg en therapie in een toestand verkeerden, die de vergelij king met thans niet kan doorstaan. DE ZUURTJES-KWESTIE. Dr. P. Woltering, hoofd-inspecteur van de volksgezondheid te 's-Herto- genbosch, die een nauwkeurig on- derz.->K heeft ingesteld naar de veel- bespi okon zuurtjes, heeft den betrok ken suikerfabrikant bericht gezonden, dat het vermoeden, dat de kinderen KortoJand overleden zouden zijn aan het gebruik van suikerwerken uit zijn fabriek afkomstig, onjuist Is geble ken, 1<>. omdat ala doodsoorzaak is geconstateerd cholera asiatica. 2e. omdat mt het onderzoek is gebleken, dat in de suikerwerken geen stoffen aanwezig zijn bevonden, die als scha- del{»K voor do gezondheid moeten word in beschouwd. LUITENANT-GENERAAL SABRON. De gezondheidstoestand van luite nant-generaal Sabron, die sedert zijn aftreden als minister van oorlog in Oosterbeek verblijf houdt, doet (naar 't Hbld. meldt) verwachten, dat deze opperofficier in het najaar nog in een hooge betrekking den actieven dienst in het leger kan hervatten. TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN Rreukelen. De anti-rev. klesveree- niging te Vreeland heeft tot voorloo pig candidaat gesteld in de vacature- De Waal Malefijt, mr, Tij-men de Vries, van 's-Gravenhage. DE GOUVERNEUR VAN CURAcAO. Behalve de candidatuur-Nuyens schijnt, naar den Haagschen mede werker van de Midd. Ct, van welin gelichte zijde medegedeeld is, ook ernstig als candidaat in aanmerking te komen jhr. mr. E. B. Witteirt van Hoogland, commies-griffier van de Eerste Kamer. Verder wordt door 't Vad. de naam genoemd van jhr. ma*. G. Michiels van Kessenich, advocaat te Roermond, een echt Limburger, een eigen neef van de R. K. Kamer leden Van Wijnbergen en R. Regout. Aan dit lijstje kan de Tijd nóg toe voegen den naam van jhr. J. A. Van Geen. Laatstgenoemde oud-zeeofficier is sinds een paar Jaar burgemeester van Valkenburg. Hoewel van protes- tantsche familie (zijn vader Baron Vau Geen, is waterschout te Amster dam, zijn broeder particulier secre taris von H. M. de Koningin) is de heer J. A. van Geen sinds zijn huwe lijk met freule Van der Muesen, doch ter van den oud-minister van dien naam, katholiek. Is 't blad wèl inge licht, dan bracht de heer Van Geen als zee-officier reeds ©enigen tijd op Curacao door. DE MOORDAANSLAG TE WATERGRAAFSMEER. Nadat de politie te Weesp geduren- den den geheelen dag allerlei naspo ringen had gedaan naai' de verdachte daders van den gepleegden moord aanslag onder Ouder-Amstel, mocht zij Zaterdagmiddag het genoegen smaken twee verdachten aan te hou den op den Amsierdamschen Weg. Het zijn Ernest Probalt en Joseph Ferron, oud 41 en 27 jaren. Per rijtuig werden ze onder geleb de naar Watergraafsmeer vervoerd, als plaats, waar het misdrijf bij de po litie is aangegeven. Probalt heeft aan de politie te Wa tergraafsmeer een volledige bekente nis afgelegd, Ferron houdt vol, dat hij slechts in de lucht gevuurd heeft. Behalve Kellner zijn ook nog ge wond diens moeder en drie broers. De toestand van eerstgenoemde is zeer zorgelijk, daar de linker long ern stig verwond is. Beide verdachten zullen ter beschik king gesteld worden van de justitie te Amsterdam. EEN MOORDENAAR GEPAKT. Door de politie uit Epe is na moei lijke nasporingen, de landlooper W. gearresteerd, die verdacht wordt on langs te Bameveld een mede-land- looper van het leven te hebben be roofd. ONGELUKKEN. Zaterdagavond is te Vltesingen een negen-jarige jongen, E. genaamd', spelende in zee geraakt en verdron ken. Een elf-jarige vriend, die hem wil de redden, werd met moeite door een badmeester en een badknecht bewus teloos uit het water gehaald en bij een dokter bijgebracht. EEN ONTROUWE BOEKHOUDER. Een landgenoot, aldus vertelt de ,.'s-H. Ct.", zekere Van der V.. was Als boekhouder in betrekking bij «en Ehgelsche firmqi (e Brussel» die in hem het volste vertrouwen stelde, wal haar echter slecht bekomen is. Dezer dagen beroemde de boekhou der er zich tegenover een anderen employé der firma op, dat hij juist doen kon, wat hij wilde, en dat hij zijn patroon kon beetnemen, zooveel ais hem dat goeddacht. Deze employé achtte zich verplicht, zijn patroon van deze mededeelingen in kennis te stel len. Hoewel deze, zooals gezegd, het volste vertrouwen in zijn boekhouder stelde, besloot hij zijn boeken eens na te zien en kwam daarbij tot de min der aangename ontdekking, dat er werkelijk een som van 50 60.000 francs ontvreemd was. Toen de boekhouder hierover werd ondervraagd, droef hij de brutaliteit zoover, om zijn patroon uit te lachen, dat deze zoo'n sul was geweest. Ik heb niet 60.000, maar wel 80.000 francs gestolen i verklaarde hij. Met «en paar jaar gevangenisstraf ben ik er af en dan zullen die duitjes, die ik op veilige plaats heb geborgen, me uitstekend te pas komen De Engelsche koopman verwittigde de politie, die onzen Hollandsclien boekhouder heeft gearresteerd en ach ter slot en grendel heeft gezet. BRANDEN. Zaterdag brak brand uit in een huis gelegen bij de Kruisbroederspoort te 's-Hertogenbosch, ontstaan door het spelen met lucifers. De buren snelden toe om de drie kinderen van den heer Bezet, die afwezig was, te redden. De brandweer wist liet vuur te dooven. De schade is aanzienlijk en niets is verzekerd. GRONINGEN's FEESTDAG. Groningen vierde Zaterdag weer haar j aarlij ksch feest, en dat met de gewone ambitie. Wat den 3en Octo ber is voor Leiden, Is den 28en Au gustus voor Groningen :de herden king van Gruno's ontzet in 1672, na dat de veste zes weken belegerd was geweest door het Keulsch-Munster- sche leger, onder den bisschop van Munster en den keurvorst van Keu len. In den nacht van den 27en Au gustus bliezen de belegeraars den af tocht, daartoe gedwongen door de kranige verdediging van den bevel hebber Rabenhaupt, wiens soldaten heldhaftig waren bijgestaan door burgers en studenten, 't Feest bestond uit een rondgang met muziek, een keu-ring van inge spannen tuigpaarden, een harddra verij, vuurwerk, enz. Gemengd Nieuws EEN MILLIOENEN-ERFENIS. Uit Hattingen aan de Ruhr, in Westphalen, schrijft men aan de Te legraaf Wie gedurende de laatste maanden, hdex in den omtrek een vroolijk mensch zag, glanzend van groote vreugde des harten, zonnig te midden van alle zuur-gezlchten, die den blij den natuurgenoot wangunstig en ja- loersch aankeken, die kon er zeker van zijn, dat hij een Loose zag loo- pen. Alle Loose's liepen monter en strar lend van genoegen langs den weg, alle andere stervelingen in der Loo se's nabuurschap wit van nijd. Dat kwam door een millioenen- erfenis. Een Amsterdamsch reeder, kinder loos gestorven, had, zoo heette het, een erfenisje van tien millioen nage laten. Die fabelachtige som lag zoo waar in Holland te beschimmelen. 'i Was zonde en schande I Een edel menschenvriend besloot daarom aan de Loose's, die even dik gezaaid zijn als de Müllers, Meyers en Maiers, hun rechtmatig erfdeel te versohaffen. Die edele menschenvriend was een detective (I) uit Rotterdam, een zeke re v. d. V., die voor de Loose's de erfenis-zaak wel eens in het reine zou brengen Hij riep de familie op ter vergade ring. Met z'n tweehonderden kwamen ze op, mai netjes en vrouwtjes, en offer den willig hun mark entrée. Bemoedigend sprak de „detective" de verzamelde Loose's toe hij open de goud-glanzende perspectieven van bergen, bergen geld.... Vroolijk en blij liepen de Loose's gramstorig keken de Meyers, Maiers en Mftl-ers....r Wéér was een vergadering noodig wéór kwamen de Loose's, tweehon derd in getal, mannetjes en vrouw tjes, en weer luisterden ze naar de woorden van nog hoopvoller bemoedi ging des hoeren v. d. V. Maar.... men prijze den dag niet vóór de avond gevallen is. De geluksdroom werd wreedelijk verstoor.' door de politie, die den heer v. d. V. in den kraag pakte en te Hattingen „einsperde Die politic is de schuld van alles de schuld, dat de eertijds zoo blijde Loose's, tweehonderd in getal, man netjes en vrouwtjes, nu hope-loos met gebogen hoofd daarheen gaan. En dat de Müllers, Meyers en Maiers niet meor gramstorig zijn... DE STAKING DER GRONDWER KERS TE AMSTERDAM. Van de zijde der politie wordt om trent het op gezag der grondwerkers- vereen lging meegedeelde geval van een politie-agent, die „onderkruipers- werk" zou verricht hebben, het vol gende meegedeeld: De hierbedoelde agent stond op post bij het werk der heeren Fetter en Sellmeyar In de Pretoriusstraait. Op verzoek van den man, die bezig was den put leeg te poempen, heeft hij de zen even geholpen, toen er water in de pomp moest gegoten worden. Terwijl de man aan de pomp water in de pomp gooide, heeft de agent den zwengel van de pomp op en neer be wogen. Hij heeft dus inderdaad even gepompt! Ziedaar het eenlge wat etr gebeurd Is. In den put Is dó agent niet geweest en nog veel minder heeft hij daar met een schop een geul ge maakt, zooals beweerd was. Letteren en Kunst INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. Eigen HaardKoninginnedag. Cosmo, door Mareile, XI, slot. Feest vieringen op Curacao ter eere van de geboorte van Prinses Juliana. Hoe op het W. I. eiland St. Martin, naar aan leiding van de geboorte van de Kroonprinses feest gevierd werd, door Joh. Scheuerman. In onzekerheid, door C. M., II, slot. Zeilen op de ri vieren, door Everhard, I, met afbeel dingen. Verscheidenheidafstanden door vliegende ooievaars afgelegd. Feuilleton De terugkomst, naar het Ëngelsch, van May Harris, IV, slot. Bijvoegsel: De Koninklijke marine en de vlootmanoeuvres, door Gos. do Voogt, Mr. H. Smeenge, Kreuznach. Alles met afbeeldingen. Sport ec Wedstrijden WEDSTRIJD TE REIMS. Curtis*. slaat bet snelheidsrecord en legt 20 K.M. af in 15 minuten 50 sec. Uit Reims wordt gemeld, dat een Duitsch comité een groote week voor luchtvliegen inricht, in September, op een veld nabij Berlijn. Een som van 1 millioen is reeds bij eengebracht. Hei comité is Vrijdagmorgen te Reims aangekomen, teneinde delucht- vliegers te bewegen allen naar Ber lijn .e komen. LUCHTVAART. De stad Folkestone biedt een som van 10.000 francs aan den aviateur, die tusschen Boulogne en Folkestone het Kanaal overvliegt. De overtocht moet in den loop van de volgende maand geschieden. Van 18—24 September zal te Nancy het 4de Internationale aéronautische congres gehouden worden. De Koning van Engeland staat aan het hoofd van de winnende eigenaren van renpaarden in 1909, met een be drag van 240.000. Pers-Overzicht DE VACATURE IN AMSTER DAM II. Tegenover de door het „Hbld." en ook door „Het Huisgezin" geopperde meaning, dat eerbiediging van de uit spraak der kiezers in district II me- dehrengf dat bij de noodig geworden nieuwe verkiezing tegenover den heer Sleef geen tegencandidaat wordt ge steld, schrijft „Het Centrum" „Wij gelooven, dat de katholieken en andere Rechtsche partijen hier over anders zullen denken. Waar een nieuwe verkiezing wordt uitgeschreven en waar het verschil in stemmental tusschen de heeren Sletf en Smit niet noemenswaard was, zal men onzerzijds een poging moeten aanwenden en een krach tige poging om den verdienstelij ken beer Smit voor het gemeentelijk college dor hoofdstad te behouden. Het toeval der enkele stemmen meerderheid, dat den heer Sleef ten goeie kwam, is evenmin beslissend als di toevallige omstandigheid, wel ke aanvankelijk ten zijnen nadeel© besjisto en thans een nieuwe verkie zing noodig maakt. En als hoofdzaak geldt hier voor d« katholieken en de andere Rechtsche lartijen dat nu de gelegenheid daar- >oe geboden is, zij hun uiterste best hebbei te doen, om het gemeentebe lang ie dienen door de verkiezing van den hwr Smit te bevorderen. Het wil ons voorkomen, dat zij die gelegenheid in een district als II niet •mog-m laten voorbijgaan." NOG EEN OORDEEL OVER GOU VERNEUR-GENERAAL VAN HEUTSZ. Een artikel, behelzende een kort overzicht van de levensloop van den nu aftredenden Gouverneur-Generaal van Indië, besluit de Maasbode aldus: Gedurende zijne Indische loopbaan ontbrak het van Heutsz niet aan per sonen, die hem wilden aantoonen, dat zijn Atjeh-systeem het ware niet was. Evenwel zal eenmaal de histo rie van dezen generaal getuigen, dat zijn pogen, om Atjeh te pacificeeren, niet zonder vrucht was, dat zijn pa cificatiesysteem ondanks de gebreken, aan elk menschenwerk eigen, èn voor het moederland, èn voor Atjeh zelf een succes geweest is. Aan eerbewijzen heeft het Van Heutsz niet ontbroken. Hij bracht het tot grootkruis der Militaire Willems orde, hij werd ridder, later Comman deur detr Orde van den Nederland- schen Leeuw, onder de grootofflcie- ren der Kroon is hij als adjudant-ge neraal i. b. d. opgenomen, op zijn borst prijken èn Atjeh-medaille, èn eereteeken voor belangrijke krijgsbe drijven, èn eereteeken voor dertigja rigen dienst als officier terwijl aan zijne zijde de eeresabel hangt. Moge generaal Van Heutsz, na eene welverdiende rust, nog lange Jaren voor regeering en volk een koloniaal raadsman blijvenl MINISTER IDENBURG. „De Vaderl. schrijft: „Naar ons wordt medegedeeld, houdt de aftreding van den heer Iden- burg geen direct verband met zijn be noeming tot Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië. Hij zou toch als minister heengegaan zijn, nu zijn liefste wensch onvervuld blijft, en wel deze, dat dr. Kuyper weer als minis ter optreedt. Dit bericht komt ons nog niet zoo onwaarschijnlijk voor. Bekend Is het, dat de heer Idenburg een vereering voor dr. Kuyper heeft als weinigen. En het werd indertijd aan hem toe geschreven, dat de gespannen ver houding tusschen dezen en het minis terie-Heemskerk veel werd verbeterd, zooals ook zijn aandeel ln de volte- face van dit ministerie bij de beken de memorie van antwoord op I, niet gering rnoet geweest zijn. Dr is iets in die groote aauhanke- lijkheid dat bekoort. Hoevelen zijn er, die als hij, hun geheele carrière aan dr. Kuyper te danken hebben, en zich dit ternauwernood herinneren?" Stooinvaartberichteu TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Menado, van Rot terdam naar Java, arriveerde 28 Aug. te Sabang. Het stoosmschip Billiton vertrok 28 Aug. van Amsterdam naar Batavia. 1-Iet stoomschip Vondel, van Am sterdam naar Batavia, vertrok 27 Au gustus van Lissabon. Het stoomschip Pyrrhus, van Am sterdam naar Java via Liverpool, passeerde 27 Aug. Wight. Het stoomschip Prins der Neder landen arriveerde 24 Aug. van Am sterdam te Paramaribo. Het stoomschip Prins Willem II vertrok 25 Aug. van Paramaribo naar Amsterdam. Het stoomschip Soestdijk vertrok 28 Aug. van Rotterdam naar Philadel phia. Het stoomschip Prinz Adalbert (Ca nada-lijn) vertrok 27 Aug. van Mon treal via Quebec naar Rotterdam. Het stoomschip Gorontalo, van Rot terdam naar Java, passeerde 28 Aug. Perim. Het stoomschip Kedirl vertrok 28 Aug. van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Nias, van Amster dam naar Batavia, passeerde 28 Aug. Kaap Bougaroni. Het stoomschip Koningin Wilhel- mina, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 27 Aug. Gibraltar. Het stoomschip Koning Willem III, van Batavia naar Amsterdam, ver trok 28 Aug. van Singapore. Het stoomschip Sumatra, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 28 Aug. van Port Said. Het stoomschip Prins Fiederik Hendrik, van Paramaribo naar Am sterdam, passeerde 28 Aug. voorm» 5.30 u., Ouessant. Het stoomschip Prins Willem I ver trok 27 Aug. van New-Ycwk naar W.« Indië. Het stoomschip Prins Willem IV, v. Amsterdam naar Paramaribo, ver trok 27 Aug. nam. 9 uur van Funchal. Het stoomschip Zeildijk vertrok 28 Aug., des nam., van Rotterdam naai Montreal. Het stoomschip Gorredijk arriveer de 28 Aug., des voorm., van Rotter dam te Newport News. Het stoomschip Rotterdam vertrok Aug. van Rotterdam naar New-Yark. Het stoomschip Wilis vertrok 23 Aug. van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Prinz Eitel Frie- drich, van Rotterdam naar O. Azië, arriveerde 28 Aug. te Colombo.: A ZOO! Deze twee meisjes zijn buitenge woon op elkaar gesteld. Ja, dat schijnt wel. En toch houden z.Q van denzelf den man. Niet mogelijk. Jawel, hun vader.. DAT IS TE BEGRIJPEN. Patient. Maar dokter, in uw spreekkamer is 't veel te warm. Het lijkt wel een bakoven. Dokter. Natuurlijk, nrijn waar de, Ik moet daar mijn brood toch bak ken. AHA! Mijn vrouw is erg heescb. Heeft ze kou gevat? Neen, dat niet, ik ben alleen gisternacht laat thuis gekomen. KORT AANGEBONDEN. Professor. Dat is nu al derde vraag waarop u het antwoord schul dig blijft. Student. Geef me ©enigen tijd tot nadenken professor. Professor. Met genoegen tot over een half jaar! Cliënt, f— Duizend gulden te veel to veel! Advokaat. Heb ik u dan niet voor waanzinnig laten verklaren en is u niet vrijgesproken? Cliënt. Ja, ja, maar u hebt niet bewezen, dat Ik zoo waanzinnig zijn kon en u deze liquidatie te betalen. Millionalrsdochter. O, Wladimir, ze zeggen, dat je 'n fortuinjageu- bent en me alleen trouwt om m'n geld. Zeg me, dat 't niet waar Is., Graaf Van Leegbuidel. Ach, lief ste, ik wou met je trouwen, al had je geen cent. Bewijs dat, mijn beste Wladimir, en ik zal volmaakt gelukkig zijn. Laat je geheele fortuin op mijn naam zetten, maak je zelf arm en lk zal je voor de geheele wereld tol mijn vrouw maken. Luitenant (een dame een roos ge vend.) Ik moet aan u denken, zoo dikwijls ik een roos zie. Maatr denkt u ook aan mij, armen cavalerist. Dame. Zeker, luitenanti Zoo dik wijls ik een paard ziel George. Een welopgevoed man doet z'n kleeren keurig aan, en ver geet ze dan. Herman. Juist. D a t te Je ware. Maar mijn kleermaker brengt ze me telkens weer in herinnering.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6