Weerbericht MKDEDEELINGEN VAN HET K0N1NKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). Do Bildt. 31 Aug. 1909. Hoogste barometerstand 765.4 m.M. Ie Horta (Azoren)laagste 742.1 m.M. Ie Stockholm. Verwachting tot den avond van 1 September Wind matige tot krachtigen K-oord-Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtafwisse lende bewolking, mogelijk nog enkele jregenbuion. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 12 JUur 750 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 755 m.M. Ibermoraeterstand te Haarlem. Dinsdag 31 Augustus Hoogste gisteren 2 uur F. 63 Laagste hedennacht F. 51 Hoogste heden tot 12 uur F. 57 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. KEIJSER'S Schoenenmagazijn, 32 Lange Veerstraat Echt. victoriawate HET WATERFEEST. Gisteren heeft er een oogenbhk kans bestaan, dat de Waterfeesten door den inspecteur van Volksgezond heid zouden worden verboden in ver band met het cholera-gevaL te Uit hoorn. Het Amstehvater is nl. besmet verklaard en nu kreeg men te 4 uur gistermiddag bericht, dat mogelijk ook het Spaarne-water, dat in ge meenschap staat met hot. Amstel-wa- ter, door de Regeering besmet zou worden verklaard. Gelukkig kwam to 8 uur in den avond de telegrafische mededeeling van den inspecteur voor de Volksgezondheid, dat de feesten yoortgang konden hebben. Voor de gondelvaarten en het Wa terfeest vinden niet-betalenden een mooi plaatsje op den Schalkwijker- •wog, waar de open oever duizenden gelegenheid gcolf al het gebeurende goed te zien. Burgemeester Boreel zal vanmid dag 't feest op de tribune bijwonen, Voor de verlichting van het teiveïn heeft de heer Schertzer van hét bios coop-theater op de Groote Markt wel willend zijn installatie beschikbaar gesteld. DE TRAMS waren versierd met vlagjes aan de heugels en een rood-wit-blauw tro- teetje aan de voorzijde der wagens. DOOPSGEZINDE KERK. De heer H. Bakels, predikant bij de Doopsgezinde gemeente te St. Anna- Parochie, is (naar de N. R. Ct. meldt) voornemens in 't najaar zijn ambt neder te leggen en zich te Haarlem te vestigen. O ng ev ah Maandagmorgen omstreeks 12 uur Werd op de Ged. Oude Gracht de Voorman M., van de bierbrouwerij „Hot Scheepje", door het schichtig worden van zijn paard, van den wa gen geslingerd. Hij kwam zóo-onzacht neer, dat het bloed hom uit de ooren vloeide en hij het bewustzijn verloor. Bij den heer Daudeij ingebracht, word hem geneeskundige hulp verleend, waarna hij naar zijn woning werd ge bracht. Uit de Omstreken SCHOTEN. Raadsvergadering. Gisteravond vergaderde de voltal lige gemeenteraad onder presidium van den burgemeester, den heer F. F. F. Führhop. Na opening der vergadering wor- 'den de notulen der vorige vergade ring voorgelezen en goedgekeurd. Ingekomen is oen verzoekschrift van ingezetenen der gemeente, waar- In den Raad verzocht wordt, het daarheen te willen leiden, dat hun kinderen de Burgeravondschool te Haarlem, waarvan het schoolgeld voor bezoekers buiten Haarlem ver hoogd is, kunnen blijven bezoeken, b.v. door een subsidie van gemeente wege. Het verzoek wordt gesteld in han den van B. en W. om advies. Over de rekening van het burger lijk armbestuur, aan inkomsten 6201.69 1/2, aan uitgaven 7538.59J, dus een nadeelig saldo, groot ƒ1336.90, aanwijzende, wordt gunstig advies uitgebracht. De heer VINK vraagt, waarom het nadeelig saldo dit jaar zoo groot is. I De VOORZITTER antwoordt, dat! In andere jaren door de gemeente j leen subsidie van ƒ4500 werd ver strekt, wat 't Kaatste jaar niet is ge- beurd. De rekening van t burgerlijk arm-] bestuur wordt goedgekeurd. Vervolgens wordt verslag uitge bracht over de begrooting der ge meente-gasfabriek. De oommissie adviseert tot goed keuring. De heer HOOY vraagt inlichtingen over een extra post van 3000, die op de begrooting voorkomt, behalve de gewone aflossing van 3000. De VOORZITTER deelt mede, dat de bedoelde post gebaseerd is op de slijtage der fabriek. De heer HOOY had gaarne gezien, dat 't drleploegenstelsel was inge voerd. De VOORZITTER deelt mede, dat deze kwestie door de gascommissie is besproken; zoodira de werkzaamhe den zwaar genoeg zijn zal het drie- ploegenstelsel worden ingevoerd; nu is het nog niet noodig. De heer HOOY zegt., dat hij hier voorloopig genoegen mee neemt. De heer HOOY had gaarne gezien, dat de loonen dei' 2e stokers, die op de begrooting van 11.50 op ƒ12 ziju gebracht, verhoogd waren tot 12.50. Hij meent, dat die som noodig is om een menscliwaardig bestaan te leiden, en de gemiddelde loonen niet te bo ven gaat. De VOORZITTER zegt, dat dit laatste moeilijk is uit te maken; uit het kohier van den lioofdelijken om slag blijkt, dat vele workmenschen zijn aangeslagen voor ƒ10 en 11. De heer HOOY wil er een voorstel van maken, om de 2e stokers in plaats van 12, 12.50 uit te koeren, doch dit vindt geen instemming. De begrooting wordt in stemming gebracht en goedgekeurd, alleen de heer Hooy stemt tegen. B. en W. stollen voor wijzigingen aan te brengen in verschillende arti kelen van het reglement dei* gasfa briek. Zoo zal iemand, die een munt gasmeter laat installeeren, een waar borgsom van 2.50 moeten storten. Bij vei-huizingen binnon zes maan den na plaatsing wordt 1 berekend voor de overplaatsing van den meter. De gewijzigde verordeningen zul len nader op de aanplakborden gepu bliceerd worden. De redactie-wijzigingen worden goedgekeurd. Vervolgens dienen B. en YV. voor stellen in tot uitbreiding der gasfa briek. Voorgesteld wordt o.a. het aan schaffen van een stoomketel, om de beide gashouders (een zal er bijge bouwd worden) vorstvrij te houden, van een stoommachine, die meer be drijfszekerheid zal geven en de op richting van een ammoniak-fabriek. Voor 't een ander is noodig een geld- leening van 10.000. De voorstellen tot uitbreiding wor den goedgekeurd, evenals de leening, waaromtrent bepaald wordt, dat de rente hoogstens 4 1/2 mag bedra gen, terwijl jaarlijks minstens 250 moet worden afgelost. De Ged. Staten zullen in kennis ge steld worden met de overeenkomst aangegaan met de gemeente Spaarn- daro, voor liet leveren van ga Het voorstel van B. en W. om twee nieuwe straten, gelegen in de buurt van 't Soendaplein, te noemen Bali- en Lombokstraat, wordt aangenomen. Medegedeeld wordt, dat van den minister van Binnenladsche Zaken een brief is ontvangen, waarin ver meld staat, dat uitgezien wordt naar een geschikte lokaliteit In de gemeen te Schoten om een hulp-Post- en Te legraafkantoor op te richen. Bij de rondvraag brengt de heer HOOY het herhalingsonderwijs ter sprake en verzoekt, om hieraan toch vooral groote publiciteit te geven, en het zoo goed mogelijk te doen zijn. Vooral voor meisjes lean het horha- lingsoncterwijs in handwerken z'n nut hebben. B. en W. verklaren zich hiertoe bereid. De VOORZITTER dankt de aftre dende raadsleden, de heeren Stut en Vink voor de aangename wijze, waair- op zij steeds den gang van zaken heb ben bevorderd en sluit de vergade ring. SPAARNDAM. De Algemeene Synode, die aan de Hervormde Gemeente van Spaarn- dam, uit de generale kas der kerk, 600 heeft toegekend voor den arbeid van esen candidaat tot den Heiligen Dienst in het. aan Haarlem grenzen de, Schoterkwartier, heeft aan deze gunstige beschikking nadrukkelijk een bepaling verbonden. Volgens de ze zal de aanstelling van den hulp prediker moeten uitgaan van den kerkeraad der gemeente Spaarndam, tot welke bedoelde stadswijk kerkelijk behoort', en niet van het bestuur dei- evangelisatie in de Colensostraat, te Haarlem. HEEMSTEDE. Militie. Aan den verlofganger dezer ge meente C. P. J. Staal is vergunning verleend tot het doen van buitenland- sche zeereizen gedurende zes achter eenvolgende maanden. Diefstal. Ton nadeele van C. Wij- nand«; alhier, zijn fuiken ontvreemd, die uitgezet waren in de Leidscbe- vaari. BENNEBROEK. De burgemeester dezer gemeente mr. B. J. D. Zubli is van zijn verlof in de gemeente teruggekeerd. IJMUIDEN. Gistermiddag had in het schoolge bouw van de vissch or ij school alhier cene openbare les plaats voor de leer lingen van den afgeloopen zomer cursus. Drie prijzen werden uitgereikt, tn wel: le prijs zilveren horloge W. Brugge, 2e prijs zilveren boetnaald J. Kluiver, 3e prijs zilveren horloge (al les met inscriptie), Joh. van der Poll. Aan ieder der locrlingen word bo vendien een diploma uitgereikt. Tot de toehoorders bij deze open bare les behoorden do inspecteur van liet Middelbaar Onderwijs, de heer Campert, de Directeur der Rijksvis- schershaven, de heer J. M. Botteman- ne; de wethouder van onderwijs, de lieer Frans Netscher en het dage- lijksoh bestuur der vereeniging. Door de maatschappij „Hera" al hier wordt de door haar aangekochte Deenscha stoomtrawler Hvalen ver doopt in Marie van Ilattem, met het vischnummer IJM 157. Een opvarende van den logger Margaretha Cornelia werd op zee ge troffen door een slag van den schoot en zoodanig verwond, dat hij bij zij ne binnenkomst gisteren geneeskun dige hulp moest inroepen. De Staatscourant bevat de gewij zigde statuten van de naamloozo ven nootschap Industrieele Maatschappij Hera, te IJmuiden. SLOTERDIJK. B. en W. van Amsterdam hebben aanbesteed het tot exploitatie ge reed maken van bouwterreinen langs de De Clercqstraat en de Agatha De- kenstraat, d.> Kosf verlor en vaart en het Korte Bleekerspad, te Amsterdam. Ingekomen 17 biljetten. Minste in schrijver de heer M. Konings, Sioter- dijk voor 110.648. HAARLEMMERMEER. Uitgesteld. Door bijzondere omstandigheden zal het ooncert in de open lucht, te geven door het fanfarecox-ps „Crescendo" te Nieuw-Vennep op Woensdagavond plant3 hebben, in plaats van op den verjaardag van H. M. de Koningin. ZUID-SCHALKWIJK. Maandagmiddag trof den schipper Van der Holst, uit Leiden, Midden- li, liggende met zijn schip al hier, geladen met een voer hooi voor Bei-gen in Noord-Hollaud, een ern stig ongeluk. Terwijl de knecht even bij een boer aldaar wat drinkwater haalde, be merkte hij bij zijn terugkomst, dat de lading in brand geraakt was. De brand was ontstaan door het omvallen van een petroleumstelletje. De schippersknecht had het geluk zijn haas. die in de roef van het scheepje In zwijm was gevallen, te kunnen redden. De scliipper, een arme stakker, die zijn schip van een scheepsbouwer in koop had gekregen, 'om den prijs te betalen met de huur (hij was reeds in staat geweest 50 af te doen), is thans geheel geruïneerd, daar noch het scheepje, noch lading waren verze kerd Marktnieuws Botermarkt. Aangevoerd en verkocht te Haar lem ou 30 Augustus 1909 Boter. 58 K.G. Hoogste prijs ƒ1.50, laagste 1.40 per K.G. Biggen. 17 stuks. Hoogste prijs 12, laagste 8 per stuk. Schrammen. 3 stuks. Hoogste prijs 18, laagste 14 per stuk. Nr. Kalveren. 5 stuks. Hoogste prijs 14, laagste 12 per stuk. Groentenmarkt. Aangevoerd en verkocht te Haar lem op 30 Augustus 1909 Aardappelen. 17 H.L., 2ƒ3. Appelaen. 21 H.L., 6—15. Penen. Aangevoerd 117 H.L., ver kocht 100 H.L.. W 12. Bloemkool. 3000 stuks, 59. Roodekool. 700 stuks, 5ƒ9. Savooiekool. 300 stuks. 5—6 ct. Snijboonen. 195 mnd. ƒ1.251.50. Heerenboonen. 760 mnd.. 0.75 ƒ1.50. Wortelen. 1000 bos, 5—7 ct. PURMEREND. 31 Aug. 1909. Kaas. Aanvoer 180 stapels kleine, 28 50 peir kg. Boter. Aanvoer 2217 ag., prijs 1.20 a 1.25 gemiddeld 1.22 1/2 per kg. Vee. 875 runderen, waaronder zijn 390 vette. 71 stieren. 31 paarden, 75 a 275. 215 vette kalveren, 0.60 a 0.80 per kilogr. 303 nuchtere dito, 10 a 25 per stuk. 191 vette varkens, 51 en 55 cent per kilogr. 69 magere dito, 16 a 30 per stuk. 221 biggen, 7 a 12 per stuk. 3bul schapen en lammeren. 1000 zak peren, 1.50 a 2 p. zak. 400 zak appelen, 2.00 a 4.00 per Eieren. Kip- 4.25 a 4.75 per 100 stuks- Vette koeien prijshoudend, han del matig, 0.58 a f 0.75 per kg. Gelden koeien prijshoudend, han del matig, 120 a 180 per stuk. Melkkoeien prijshoudend, handel matig, 140 a 250 per stuk. Nuchtere kalveren prijshpudend, handel vlug. Vette varkens prijshoudend, han del vlug. Magere varkens en biggen prijs houdend, handel stug. Vette schapen prijshoudend, han del matig, 17 a 25. 0\ er houders prijshoudend, lxandel matig, 8 a 15. Beverwijk, 30 Aug. 1909. Spinazie, per Heet. ƒ0.60. Poslelijn per mandje ƒ0.25. Ondijvie, 100 str. ƒ1.80. Wortelen, 100 bos ƒ7ƒ10. Komkommers, per 100 4. Augurken, per mandje ƒ0.60. Aardap., klei, p. HecL ƒ3. Id., zand, p. Ilect., 3.50. Peulen, pea* kilo ƒ0.17. Capucijners, per kilo ƒ0.16. Raspers, per kilo ƒ0.16. Tuinboonen, per 1000 ƒ1. Snijboonen, per 1000 ƒ1.50. Heerenboonen pea- 1000 ƒ0.50. Roode Kool, pe rlOO 6. Bloemkool per 100 1014. Uien, per Heet. 3. Prei per bos 0.10. Sla, per 100 krop 1.50. Rabarber, per 100 bos 6. Pieterselie per bos 5 ct. Selderie per bos 5 ct. Appelen, p. Heet ƒ4. Peren, per Heet. ƒ3.50. Frambozen per mandje 0.10. Bessen per Kilo 0.18. Druiven, per Kilo 0.70. Koloniën GEVECHT OP FLORIS. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen regeeriugsteJegram zijn inlandse he politiesoldaten in Mang- garai (eiland Flores) in een hinder laag gevallen, waarbij vijftien hun ner sneuvelden en hunne wapenen verloren gingen. Bij een nader tref fen met uitgezonden militairen leden de aanvallers een verlies van 67 doo- den. Op een afstand van twee dagmor- schen van de plaats van den eerstbe- doelden overval werden marechaus sees gelijktijdig aangevallen, waarbij de aanvallers met een varlies van 35 doodCD en zonder verliezen onzerzijds werden afgeslagen. Binnenland HOFBERICHTEN. Aan het gala-déjeuner ten Pale'ze Het Loo ter gelegenheid van Hr. Ms. verjaardag zijn, behalve de Hoven von II. M. de Koningin en II. M. de Koningin-Moeder genoodigd de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal al de ministers de vice-president van den Raad van State de Commissaris der Koningin in Gelderland, en do directeur van het Kabinet. In 't geheel ongeveer 72. gasten. Gedurende hot déjeuner zal ge spoeld worden door de kapel van het 8ste regiment infanterie. Z. K. H. Prins Hendrik keerde gis teren over Arnhem per auto terug op Het Loo. Mr. L. HERZVELD. Te Arnhem is op 87-jarigen leeftijd overleden mr. L. Herzveld, oud- raadsheer van het gerechtshof aldaar. VREEMDELINGENVERKEER. Zaterdagmiddag werden te Den Helder de feestelijkheden voortgezet, door het houden van turnwedstrijden. Dc uitslag is Vijf kamp le prijs (verg. zilv. rned.) J. Korver te Den Helder2e prijs (zilv. med.) A. Dekker te IJmuiden.; 3e prijs (zilv. med.) A. Schipper te Westzaaii4e. prijs (zilv. med.) A. Nottelmans te Den Helder; 5e prijs (zilv. med.) J. Wayboer te Wieringer- waard. Terwijl deze wedstrijden plaats had den, werden de congressisten feeste lijk ingehaald door de feestcommis sie. Op het feestterrein werd him een welkomstlied toegezongen door 500 zangers en zangeressen, begeleid door de marinekapel, welke na afloop hiervan een concert gaf. Om 6 uur vereenigden zich velen aan het gemeenschappelijk diner. De officieele ontvangst op het raad huis had tegen ruim 8 uur plaats. Daar de burgemeester afwezig is, had de ontvangst plaats door den eersten wethouder ,den heer L. F. Over de Linden, voor wiens toespraak de heer D. Fockema, voorzitter van den Ned. Bond voor Vreemdelingenverkeer, dankte. Daarna was er een speciali- tei ten ge zeischap. Zondag 9 uur ving het congres voor vreemdelingenverkeer aan. Vele afge vaardigden, benevens de raad van be boer van het centraal bureau te 's-Gravenhage, waren aanwezig. Tot plaats, waar de volgende alge meene vergadering gehouden zal wor den ^stemming over Haarlem, Zand- voort en Nunspeet) werd Nunspeet ge kozen. Uit de mededoelingen bleek, dat het vorig jaar 13 vereenigingen tot den bond zijn toegetreden, zoodat het ge heel nu 76 vereenigingen bedraagt. Hierop volgde een bestuursverkie zing. Door periodieke aftreding was de beurt aan de heeren G. Muller en J. C. Burkens, die beiden herkozen werden. Het plan tot reorganisatie van het bondsorgaan „Vreemdelingenverkeer" werd druk besproken en na stemming werd het bestuursvoorstel aangeno men met 24 tegen 5 stemmen. Hierop werd ook de ingediende concept-be- grooting over het jaar 1910 tot een bedrag van ƒ3375 goedgekeurd. Het bestuursvoorstel om voor het jaar 1910 aan den secretaris een be drag uit te keeren voor bezoldiging, hulp-secretariaat en toelage voor kan- toorhuur, werd eveneens goedge keurd. De voorzitter, de heer D. Fockema, die in Juli j.i te Londen en Kopenha gen congressen bijwoonde, besprak daarna het onderwerp „Welke zijn de voordeeien van een Internationa len Bond voor Vreemdelingenverkeer en welke stappen zijn gedaan om tot de oprichting daarvan te geraken De bespreking van de mogelijkheid tot samenwerking tusschen Onzen Bond en het Algemeen Nederlandsch Verbond, groep Nederland, af deeling „S tarn verkeer", werd uitgesteld tot de volgende vergadering. Het hoofdbestuur ging mee met het voorstel van de vereeniging „Delfia" te Delft, om de noodige stappen te doen tot samenwerking van personen en vereenigingen, wier streven het is het stads- en landschapsschoon te be vorderen en te behouden door te trachten een wettelijk verbod te krij gen, dat verbiedt: het aanbrengen van ontsierende reclame, stijHoezen bouw, het bouwen in een stijl, welke niet in overeenstemming is met de on middellijke omgeving enz. To 9 uur ving eveneens het natio naal concours voor fanfaregezel schappen aan. Maandagmiddag werd de nationale muziekwedstrijd voortgezet met sec tie B voor harmoniegezelschappen. In de tweede afdeeling werd de eer ste prijs behaald door Harmonie, van Wieringen; de tweede prijs Helder'! Harmoniekapel; de derde prijs door Concordia, van IJmuiden. In de eerste afdeeling werd de eer ste prijs behaald door De Eendracht, van Velsen, met bijzonderen lof door de jury toegekend; de tweede prijs door Apollo, van Hoorn. De uitslag van den marschwed- strijd, waaraan 7 vereenigingen deel namen, is: eerste prijs bij loting tus schen Harmonie, van Wieringen; De Eendracht van Velsen, en Excelsior, van Parrega, met gelijk aantal pun ten, aan Excelsior, van Pauroga. Do extra-prijs voor de vereeniging die in hare afdeeling de meeste pun ten behaalde, werd toegekend aan de Eendracht van Velsen. ONGELUK MET EEN MOTOR. Te Boskoop hebben Zaterdagmiddag de lieer B. en echtgenoote, van Bloe- mendaal, een ongeluk gehad met liun motorrijwiel en zijspan wagen. Toen zij de terugreis aanvaardden zij hadden een bezoek te Boskoop ge bracht werkte, bij den oprit, die naar het Goudsche rijpad voert, eens klaps het stuur niet meerin volle vaart vloog de rnotor met wagen te gen het daar geplaatste zware hek op, dat bezweek en naar beneden viel. De motor, daardoor vrije baan krijgen de, stortte met den wagen en de bei de personen van de zeer hoogo brug In de Waterlog. Op liet angstge schreeuw schoten onmiddellijk eenige personen toe, om hulp te verleenen, waarbij de werkman Wessei Verlindt zich te water begaf en beide personen op het droge bracht. Deze zijn er bui tengewoon goed afgekomen, groot li chamelijk letsel kwam niet voor, wel schade aan kleeren, motor en wagen. De Cholera. HET GERUCHT OMTRENT CHO LERA a/b. VAN DE ANDIJK. De N. R. Ct. ontvangt van den Amerikaanschen consul-generaal te Rotterdam, don heer S. Listoe, de vol gende mededeeling ter publicatie: „In het nummer van Uw blad van j.l. Zondag komt een bericht voor, dat hierop neerkomt, dat door mij (volgens de New-York Herald) naar do Vereenigde Staten zou zijn ge- soind, dat het stoomschip Andijk uit Rotterdam naar een Amerikaansche haven zou zijn vertrokken met cho lera aan boord. Dit bericht moet worden verklaard, een ongelukkige vergissing te zijn, voor welke mij geen verwijt kan tref fen. Ik heb den 26en dezer zooals dat mijn plicht was aan mijn negee- ring geseind, dat in Rotterdam lxiet voorkomen van cholera ambtelijk was geconstateerd, en dat de Andijk het laatste schip was geweest, dat voor de ambtelijke afkondiging van hier naar een Amerikaansche haven was vertrokken. De Andijk is van hier vertrokken met een schoonen gezondheidspas (clean bill of health) van dit consu laat-generaal, hetgeen in overeen stemming was met de feiten." BEMOEIINGEN VAN DE K. v. K. Bij den aanvang der vergadering van de Kamer van Koophandel te Rotterdam, heeft de voorzitter, de heer E. P. de Monchy Rzn., medege deeld, dat het 't Bureau van de Ka mer gebleken was, dat door oenige personen in verband met het voor komen van eenige cholera-gevallen in deze gemeente, overdreven berich ten in het buitenland waren ver spreid, waardoor onnoodige onge rustheid wordt verwekt Waar de burgemeester op loffelijke wijze voor uitvoerige publiciteit zorgt, heeft het Bureau besloten, de dagelijksche of ficieele berichten van den burgemees ter te doen vertalen en deze op te zenden aan de zusterinstellingen in het buitenland en aan een aantal buitenlandsche bladen. Het Bureau vertrouwt, door dezen maatregel te zullen bijdragen tot vermindering van de ongerustheid, waardoor on ze haven zoo min mogelijk schade zal lijden. De Kamer heeft aan dezen maatre gel haar goedkeuring gehecht. NIEUWE VERDACHTE GEVALLEN. Verdachte gevallen hebben zich te Rotterdam voorgedaan: in het logement en kosthuis van J. Brisban aan de Peperstraat no. 37a. Een man, in dat logement ziek ge worden, is onder het vervoer naar de barak overleden; aan boord van den kolenlichter So phie van de firma J. A. van der Schuyt. Deze lichter is van de Maas kade naar de Waalhaven verhaald. Een kind van den schipper is overle den; in pand no. 10 aan de Potlebakkers steeg; in een woning in de G. J. Mul derstraat en in een woning aan het Oosteïnde. In al deze woningen houden man nen van den ontsmettingsdienSt de waclii BEZOEK BURGEMEESTER. De burgemeester heeft gistermid dag met den lslen geneesheer uit bet Ziekenhuis aan den Goolsingel, dr. A. A. Hijmans van den Bexgh, «en bezoek gebracht aan de in de baran ken verpleegd wordende patiënten. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Rotterdam maakt bekend, dat zich Maandagmid dag ten één uur in de tot de zieken huizen behoorenüe barakken bevon den 11 personen, lijdende aan chole ra, en 3 die verdacht worden daaraan te lijden. 1 Van deze patiënten is de toestand van 1 zeer ernstig, van 2 ernstig, van de oveudgen deels redelijk, deels zeer goed. Geïsoleerd en onder observatie van gemeentelijken ontsmettings- dienst bevinden zich 90 personen, die met lijders in aanraking zijn geweest. De toestand van alle deze laat niets te wenschen over. Aangifte is sedert 28 dezer gedaan van het overlijden van 3 personen aan cholera, waaronder één kind. Sinds 20 dezer is dus het aantal overledenen 8, waarvan 6 kind3.-ex. De sterfgevallen zijn grootendeets toe te schrijven aan het gebruik \an ongezuiverd rivierwater. De Burgemeester blijft dan ook met den meesten nadruk daartegen waar schuwen. BERICHTEN UIT ANDERE PLAATSEN Te Arnhem heeft Zondag een sterf geval plaats gehad na een zeer kort ziekteproces. Tot dusver zijn de medi ci van oordeel, dat het hier gaat om een ernstig typhusgeval. Men meldt uit Den Haag: De buitengewone vergadering van de gezondheidscommissie, welke bij gewoond werd door den hoofdinspec teur voor do volksgezondheid, dr. Ruysch, de inspecteurs voor de volles- gezondheid Van Ledden Hulsebosch en Van Boven, en den inspecteur voor de cholerazaken aldaar, dr. Beuke- ma, heeft besloten con circulaire to richten tot alle geneeskundigen al daar, waarin evenals zulks te Rotterdam is geschied wordt aan gegeven wat den geneeskundige, dio een verdacht geval onder zijne pa tiënten aantreft, te doen staat, met name opdat spoedig een bacteriolo gisch onderzoek kunne plaats heb ben, waardoor het geval tot klaar heid wordt gebracht. Voorts zal bij B. en W. worden aangedrongen op verschillende maat regelen in het belang van voorko ming en bestrijding van de ziekte, o.a. op bekendmaking aan de ingeze tenen dat zij in deze dagen geen on gekookte melk of rauwe groenten moeten gebruiken en vooral niet in grachtwater moeten spoelen; voorts op het kosteloos beschikbaar stellen van goed drinkwater, waar dit noo dig mocht zijn, enz. Ook vanwege het bestuur der Ko ninklijke Marine zijn maatregelen genomen in verband met het heer- schen der cholera te Rotterdam. MAATREGELEN TE ANTWERPEN. De Gezondheidscommissie van de Schelde heeft een vergadering gehou den en heeft besloten dat alle zee schepen en binnenschepen komende van Rotterdam zullen onderzocht worden aan den Doel. Daar is geen „kwarantijn". In de haven zal een doctor van den gezondheidsdienst da gelijks een bezoek aan die schepen brengen. UIT OBSERVATIE ONTSLAGEN. De ketelbikker Korteland uit de Atjeiistraat alhier, in wiens gezin vier kinderen aan cholera gestorven zijn en verschillende andere personen, die ook te Katendrecht wonen, zijn uit observatie ontslagen. NIEUWE VERDACHTE GEVALLEN. Het aakschip Albertina ligt in do Maashaven onder toezicht van den ontsmettingsdienst. De vrouw van den schipper wordt verdacht lijdende aan cholera te zijn. De schipper en de andere opvarenden zijn in observatie genomen. Ook wordt als verdachte beschouwd de vrouw van den werkman N. B. uit de Rubroekstraat. ROODE KltUIS. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot lid van het hoofdcomité der Ver eeniging „liet Nederlandsche Roode Kruis" Hr Ms. waarnemend hofkapelaan dr J II. G err etsen, predikant bij de Nooerlandsch Hervormde Gemeente te 's-Gravenhage dr. J. Rotgans, hcogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam de ge- por si onneerde luitenanUgeneraal J. do Waal, wonende te 's-Gravenhage;' de dirigeerend officier van gezondheid lste klasse A. A. J. Quanjer. wonende te 's-Gravenhage de heer F. C. Flei scher Doopsgezind predikant te Win terswijk de heer Th. J. Wijnoldy Daniels, secretaris der gemeente Vel sen de heer mr. II. J. C. van Tienen, wonende to Zaandam, en de heer mr. Th. A. de Meester, wonende te 's-Gra- venbage. BOND VAN KLERKEN, WERKZAAM BIJ DE RECHTERLIJKE MACHT IN NEDERLAND. Zondag vergaderde bovengenoemde bond te Utrecht. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat het ondersteuningsfonds thans groot is ƒ5660.581/2. De uitkeering bij overlijden van een lid werd bepaald op ƒ350. Het aftredende bestuur, bestaande uit de heeren H. J. Ketting te Amster dam, voorzitter; G. Bemelaar te Utrecht, vice-voorzitterTh. J. Wij- nants te Rotterdam, secretarisM. W. Tjepkema te Haarlem, penning- nieester C. H. Ludérus le Amsterdam alg. secretaris, werden bij meerder heid van stemmen herkozen. De aftredende commissarissen van het uifkecringsfonds, de heeren F. W. J. Boester te Arnhem en W. J. Schel lens to Rotterdam, werden eveneens herkozen. Bij de behandeling van het werk program voor het volgend hondsjaar, was de algemeene wensch der verga-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2