Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGÜNDA Uit de Omstreken Biimenlanii 27e Jaargang, No. 8034 VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1909 HAARLEMS I 1.23 ABONNEMENTEN PEK DRHE MAANDENt Voor Haarlem Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1=65 Afzonderlijke nummers0.02 M Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 Y% n de omstreken en franco per post 0.45 EJHgavo der Vennootschap Loarens Custer. Directear j. C. PEERE8908L Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem ln dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- cn Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. AD VERTEN Tig Ni Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cis, Buiten het ArrondTsssmenl Haarlem van 1—5 regeis 1—elke regel meer ƒ0. L Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie ca Administratie: Groote Houtstraat 5b. fetsrcoiamunaal Telefoonnummer der Redactie 6ÖG en der Administratie 724 Drukkerij: Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122* DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. ZATERDAG 4 SEPTEMBER. De Kroon: Kon. Ned. Schouwburg v. Brussel: Een Bastaard of De fami lie Duversy, 8 uur. Stadsnieuws Dg Zaak-PIët. Naar we vernemen zal het actief ln de zaak—Piët een goede 10.000 be dragen. Hoeveel het juiste bedrag is, valt natuurlijk pas le zeggen, wan neer de waarden verkocht zijn. De op brengst daarvan ligt aan den koers. De vorderingen komen nog dage lijks in. Soms nog vrij belangrijke, hoewel het nu toch al lang bekend is, dat Piët gefailleerd is. Het blijkt, dat de voortvluchtige ma kelaar een belangrijke som heeft mee genomen. O.a. heeft hij twee in pro longatie gegeven stukken verkocht, elk van ongeveer 11.000 en eenige levensverzekeringspolissen voor een som van 3000. Voorts zijn er nog een aantal stukken zoek. EEN OPLICHTERSBENDE. Een bende oplichters, woonachtig ln de omstreken van Oldenzaai, schijnt ook de Haatrlemsche wn kn- liers schadelijke opdrachten te doen. De opticien Schmidt kreeg uit het gehucht Berghuizen, hij Oldenzaai, een order om tooneelkijkers te zen den. Hij deed dat en zond zes kijkers, nadat hem op een vraag om inlichtin gen was gemeld, dat men kijkers wenschte in den prijs van f 12.50. De heer Schmidt ontving twee kijkers te rug en de mededeeling, dat er vier gehouden werden, waarbij het ver zoek ging, om nog een kijker. Daar de heer Schmidt het vreemd vond, dat een particulier vijf tooneel- kijkers noodig had, ging hij op onder zoek uit. Te Berghuizen stond hem in de opgegeven woning een vrouw te woord, maar de man bleef steeds af- w ezig. De marechaussee lichtten den heer Schmidt toen in, dat hij te doen had gehad met een goed georganiseerde voor do muziek, waarom dit gedicht WILLEM ANDR1ESSEN. De heer Willem Andriessen is voor nemens in het najaar een aantal piano-avonden te geven. Te Haarlem zal zulk een avond plaats vinden op 26 October a. s. Over een Nederlandsch concert, ge geven door het Philharmonisch Or kest te Scheveningen in het Kurhaus, aldaar, waarop liederen van Willem Andriessen, met orkestbegeleiding, onder leiding van den componist, werden voorgedragen, schrijft de „Nieuwe Courant" o.m. het volgende: „Veel overtuiging en innig-voelen spreekt uit het „Hei met de wolken zoo wit," dat een mooi getuigenis af legt van Andriessen's fijne intuitie oplichtersheude .die er zelfs een secre taris, een gewezen onderwijzer, op na houdt. Zij ontvangen eiken dag goederen, groote wagens vol. Alles is van hun gading: kleedingstukken, kinderwa gens, mineraalwater, complete dorsch machines zelfs. En een half una- na de aankomst is er niets meer te vinden. De heer Schmidt keerde naar Haar lem terug, nadat de marechaussee hem hadden te kennen gegeven, dat er niet veel aan te doen was. CARILLON GROOTE KERK. Onze lezers zullen wellicht opge merkt hebben, dat het slaan van de heele en halve uren door de Groote kerkklok sinds een paar dagen niet vergezeld gaat van 't gewone carillon gespeel. Een klein defect, dat spoedig zal verholpen zijn, is hiervan de oor zaak. ORGELBESPELING ln de Groote- of St. Bavo-kerk te Haarlem, op Dinsdag 7 Sept., des nam. van 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezerman. Propramma 1. Prélude et Fugue, C. Sa'nt- Saëns. 2. Adagio, C. A. Fischer. 3. Sonate No. 2, Mendelssohn. a. Grave, Adagio. b. Allegretto maestoso. c. Fuge. 4. Vorspiel zu Parsifal, R. Wagner. 5. AriaPax vom Biscum, Schu bert. Motorfiets in brand. Gisteravond omstreeks half tien be reed iemand in de Zijlstraat een mo torrijwiel, toen het plotseling met een knal in den brand vloog. Met eenige voorbijgangers wist hij de vlammen echter spoedig te dooven. Het motorrijwiel was toch in die .mate beschadigd, dat de berijder het "-Jet meer gebruiken kon. Zingende jong en s. Eiken avond zingen eenige jongens in den omtrek van de Zijlstraat en Oude Gracht, waaronder er een is die heel mooi zingt. Zeer veel wande laars blijven eenige oogenblikken toe ven om naar hem to luisteren. Gis terenavond groeide het getal luiste raars zelfs tot een menigte aan, zuo- dat een poiitie-agent zich genood zaakt zag, de jongens het verder zin gen te verbieden wegens het veroor zaken van een volksverzameling. Vacantiekolonies. Morgen gaat de laatste ploeg, thans een 7-tal kinderen, voor rekening der afd. Haarlem van het Centraal Ge nootschap der Vacantiekolonie3 naar Nunspeet en verblijfL daar tot den BOöu dezer maand. Dit seizoen werden ongeveer 80 kinderen in de verschillende kolonies opgenomen. vraagt. De orkestbegeleiding is ver reweg het belangrijkste; Andriessen heeft Reddingius' poëzie ook meer in strumentaal dan vocaal verklankt en toont zijn voornaam talent voor mooie orkestrale kleur en teekening. Doch moge hij zich in dit lied vooral als instrumentaal componist openbaren, het teere, ietwat Brahmsachtige „Lie velingskind" is een onmiskenbaar be wijs voor zijn sterke begaafdheid voor vocale lyriek. Uit zijn muziek spreekt nog het meest een geprononceerd Neder landsch karakterei gen." Militaire zaken. Op Maandag 6 September a.s. zal onder leiding van den kapitein Won- nink gezamenlijke gevechts-schietce- feningen plaats hebben aan 't strand te Zandvoort. Het 3e bataljon 10e regiment in fanterie zal daartoe zich des morgens om 7 uur op mairsch begeven. De militie le luitenant G. Vierkant van het 10e Regiment infanterie is alhier voor verplichten warkelij ken dienst onder de wapenen gekomen. ADRIENNE LECOUVREUR. De Vlaamsche tooneellisten in de Kroon hadden gisteravond een beter bezette zaal. De opvoering was over het alge meen goed, onder hen de heer en me vrouw PotharstGrader de besten. Ook bij deze tweede voorstelling deed het stuk 't weer. In het laatste bedrijf waren er zelfs damessnikjes in de zaal te hooren. Person ali a. Onze stadgenoot mej. J. de Haan staat no. 1 op de voordracht voor on derwijzeres aan de openbare school te Zuiderwoude (N.-H.) Ondersteuning. Men schrijft ons: Door do werklieden van de Centrale Werkplaats der H IJ. S. M. worden kleine giften ingezameld voor den ge schorsten wagenmaker' G. wordt hierin bijgedragen. Fourages. Hedenmiddag werd in de cavalerie- kazerne alhier aanbesteed: De leve ring van fourages ten behoeve van de paarden bij de troepen gedurende het tijdvak van 1 Nov. 1909 tot 31 Oct. 1910. Ingekomen waren 9 biljetten. Het laagst werd ingeschreven door de fir ma Joh. Vermeulen en Zn., te Was pik, en wel hooi voor 0.75, stroo voor f 0.28 en buiten!, haver voor 0.82 per 10 KG. Voor turfstrooisel werd het laagst Ingeschreven door de Maatschappij Terwindt en Arntzveen" te Millingen voor f 0.10.0 per 10 KG. Gerard Zalsman. Bij het Peter Benoit-concert te Ant werpen, In deze maand, zal de heer Gerard Zalsman, uit Haarlem, de bassoli vervullen in Caïn en Abel en in Prometheus. Gymnasium. Na her-examen zijn toegelaten tot de 1ste klasso van het Gymnasium Margxet B. Kikkert en Louise Th. Stibbe. Groote Houtstraat ver e e n i g i n g, Maandagavond vergadert de Groote Houtstraat-ver eeni ging. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. HEEMSTEDE. Onderwijs. Voor de betrekking van onderwij zeres aan de O. L. school alhier, jaar wedde 600, hebben zich 43 sollicitan ten aangemeld. Het bouwen van 25 woningen en een administratiegebouw voor de Wo- ningvereeniging Berkenrode, is gund aan den laagsten inschrijver, den heer M. v. Dam, te Nieuw-Vennep voor 45.600. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Heemstede op Dinsdag 7 September a. s., des avonds om half acht uur. Te behandelen onderwerpen 1. .Reeediging en installatie van vier Raadsleden. 2. Benoeming van een wethouder wegens de aftreding als raadslid van den heer J. H. M. van Houten. 3. Benoeming van een lid der Gas- commissie wegens de aftreding als raadslid van den heer J. H. M. van Houten. 4. Benoeming van de leden der Fi- nancieele Commissie. 5. Idem der Plantsoenen-commissie. 6. Aanbieding der begrootingen voor 1910 van a. de Gemeente, b. het Burgerlijk Armbestuur, c. de Gasfabriek. 7. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een voorschot aan de Woningvereeniging Berkenrode. 8. Behandeling vestiging van publiek telefoonstation. 9. Ingekomen stukken en mededee- lingen. HAARLEMMERMEER. Op de monstering te Hoofddorp wa ren Donderdag aangevoerd 16 paar den van 4- tot 8-jarigen leeftijd. Verkocht voor het buitenland één, waarvoor betaald werd 400 gulden. Publiek geveild door notaris Boer lage, van Heemstede, te Hoofddorp de boerenhofstede „Meerzorg", staan de en gelegen in den Spieringweg Sectie J no. 13, groot 20 H.A. Afge mijnd voor 15.500. AERDENHOUT. Wegens gezondheidsredenen heeft de familie Mr. li. Matthes, voorhoen bewoonster van de welbekende villa Edison aan don Aexdenhoutsweg, deze plaats verlaten, om zich in Zwitser land te vestigen. BEVERWIJK. Aam de school voor M. U. L. O. (met internaat voor meisjes) te Beverwijk zijn benoemd tot leerares in het Fransch mej. F. van Unen,, thans te Velp en tot leerares in de gymnastiek mej. M. B. Roozen, eerste adsistente a. h. Zanderinstituut te Haarlem. SLOTEN. CHOLERA De woning van C. de Groef (Over toom) wordt door de politie bewaakt, als verdacht van oen geval van cho lera. Op de gisteren alhier gehouden monstering werden van de 7 aangebo den paarden 3 voor Duitschland aan gekocht. Prijzen 375 A 475. VELSEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Velsen op Dinsdag 7 September 1909, namiddags 1 uur ten gemeentehuize. Agenda: 1. Installatie herbenoemde leden. 2. Ingekomen stukken. 8- Proces-verbaal van kasopname. 4. Vaststelling der rekeningen over 1908. a. van de gemeente met bijlagen, b. van de armbesturen, c. van de gecontracteerde wegen. 5. Aanbieding der begrootingen voor 1910: a. van do gemeente met bijlagen, b. van de armbesturen, c. van de gecontracteerde wegen. 6. Verzoek Commissie van enquête in zake klachten bouwbureau om uit breiding barer bevoegdheid. 7. Adres veldwachters om verhoo- ging hunner jaarwedden. 8. Bezwaarschrift L. van der Valk over een verlichtingspaal. 9. Tegemoetkoming D. Buter in de kosten van middelbaar onderwijs van zijn zoon. 10. Verhuur van een gemeentehuisje. 11. Najaarsschouw over de wateren. 12. Benoeming directeur Burger- Avondschool. 13. 2de suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1909. 14. Reclames hoofdelijken omslag. IJMUIDEN. Aan de heeren H. J. Rooijers en E. Boots is als laagste Inschrijvers ge gund het bouwen van een R. K. Zus- tergesticht en schoollokalen te IJmui- den, voor de som van f 37.730. Archi tect is de heer C. L. M. Robbers te Haarlem. Beslaglegging. Wegens de reederij van het Duit- sche 8.s. Antares is voor f 55.000 be slag gelegd op het Russische stoom schip Amur, dat door de Antares ln hulpbehoevenden toestand Is ge sleept van de Haaks naar IJmuiden. Cholera. Van hier wordt het voor Uithoorn benoodigde versche drinkwater gere geld per waterschuit vervoerd. Heden wordt het bericht van het bacteriologisch instituut van Prof. Spronck verwacht, dat zal uitmaken of het ziektegeval aan boord van het s.s. Fiducia in werkelijkheid cholera is geweest. Het stoomschip ligt nog altijd in quarantaine. Verlaten schoener. Door de stoomtrawlers Juliana en Pieter Jan is te IJmuiden binnenge sleept een verlaten schoener, ge naamd Ekonorn, thuisbehoorende te Haverso. Blijkbaar is de schoener overvaren. Van de opvarenden is niets bekend. DE KONINGIN-MOEDER OP DE LANDBOUWTENTOONSTELLING TE GOUDA. Donderdagmiddag bracht H. M. de Koningin-Moeder een bezoek aan de landbouwtentoonstelling. Te 1.53 kwam H. M. met gevolg van Het Loo aan het station aan, waar de hooge bezoekster werd ontvangen door den. burgemeester, den heer R. L. Mar tens. Na een korte begroeting werd met eigen hofrij tuigen een rijtoer door de stad gemaakt, langs de voornaamste versierde straten. Onderweg werden H. M. bloemen aangeboden. Te ongeveer 2.15 arriveerde de stoet op hot tentoonstellingsterrein, waar een loge was ingericht en H. M. ont vangen werd door den voorzitter van het tentoonstellingscomité en van de aid. Gouda en Omstreken der H. M. v. L., don heer Valckenier de Gree- ve, wiens ü-jarig dochtertje een bou quet aanbood. Tot omstreeks kwart voor drie volg. de H. M. hier de verschillende num mers van het concours, waarna door H. M. een wandeling over het terrein werd gemaakt en een bezoek aan de verschillende tentoonstellingsgebou wen werd gebracht. H. M. bezichtigde de verschillende stands met veel be langstelling. Te omstreeks 4 uur keerde H. M. In de loge terug, waar thee werd ge presenteerd. Te kwart voor 5 verliet H. M. het terrein en werd naar het station ge reden, vanwaar H. M. te 5 uur naar Soestdijk vertrok. Zoowel bij haar rijtoer door de stad als bij haar vertrek, word de Ko ningin-Moeder door een talrijk pu bliek toegejuicht. Gholera. Rotterdam. Hoe weinig door sommigen de her haalde waarschuwingen van den bur gemeester en van de gezondheidscom missie om geen water uit de rivier ie drinken, geteld worden, blijkt o. uit het volgende Aan boord van de sleepkraan Toe valligheid, schipper J. R., dezer da gen liggende in de Rijnhaven, kwam een ploeg bootwerkers. De schipper had ten behoove van dit werkvolk thee beschikbaar gesteld. Bovendien was er gezorgd voor leidingwater. In plaats van dankbaar te zijn voor de goede zorgen van den schipper, waar mede zij in kennis gesteld werden, schepten zij, nauwelijks aan boord, water uit dc Rijnhaven en dronken dit, zonder te denken aan het gevaar, waaraan zij zich blootstelden. Gisteravond is de hoofdverpleegster zuster A. Korver, belast met het toe zicht op de barakken te Crooswijk, waar thans choleralijderg worden ver pleegd, plotseling ongesteld gewor den en overleden. Naar men uit de meest vertrouw bare bron, verneemt had dit overlij den met cholera niets uit te staan en is toe te schrijven aan oververmoeid heid. Gorlnchem. Met den cholera-lijder alhier, die zich nog in het ziekengasthuis be vindt, gaat het uitstekend. Het onder lijk huis is ontsmet en de politiepost opgeheven. Maastricht. De Maastrichtsche Gezondheidscom missie heeft besloten aan B. en W. in overweging te geven bij de a. s. kermis tenten uit Rotterdam te we ren. De barakken Lot het opnemen van cholera!»jeters zijn in gereedheid gebracht. De badinrichtingen te Tiel, Nijme gen en Maarsen zijn gesloten. T h o 1 e n. In verband met het voorgekomen cholera-geval met doodelijken afloop in de Eendracht, bij Tholen, heeft de voorzitter van het bestuur der vis- bc her ij en op de Schelde en Zeeuwsche slroonien, mr. A. J. F. Fokker to Zie- rikzee, ingetrokken de certificaten van onbesmetheid Yoor oesters en mosselen afkomstig uit do Thoolsche. putten. Breda. Met het oog op de gevallen van cholera, hier to lande voorgekomen, heeft zoo meldt de Bred. Ct. de Minister van Üorlog gelust, dat het regiment grenadiers en jagers, dat te Breda zou aankomen om in de om streken oefeningen te houden, het Kamp bij Rijen niet zal betrekken. Het buitenl and. De Nieuwe Gazet te Antwerpen meldt De meest nauwgezette voorzorgen worden genomen om te beletten, dat de uit Rotterdam komende schippers de ziekte verspreiden. Van Hansweert aan de Hollandsche grens seiut onze consul naar Doel en Lillo al de bin nenschepen, <l»e naar Antwerpen va ren. De schippers worden ln Doel met zorg onderzocht door de geneeshee- ren en zij mogen niet in de haven weerkeéren zoo zij geen getuigschrift van gezondheid hebben. In de haven worden iederen dag de binnen- en zee schepen, die van Rotterdam komen, onderzocht. Tot hiertoe werd nog geen verdacht geval aangetroffen. Volgens de Patrie zouden de Fran- sche autoriteiten het noodig geoor deeld hebben aan de reeds genomen maatregelen tegen de cholera bijzon dere maatregelen toe te voegen voor de scheepvaart op de kanalen. De minister van openbare, werken zou heden met de betrokken autoriteiten een onderhoud hebben. Reuter seint u't Londen Het plaatselijk bestuur heeft een circulaire uitgevaardigd, waarin de overheden van den gezondheidsdienst der Engelsche havens, die verkeer met Rotterdam of met de Noord-Russi sche havens onderhouden, worden aangemaand op hun hoede te zijn voor het binnenbrengen van cholera. DE VOLKSBOND TEGEN DRANK MISBRUIK. Onder leiding van mr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkarke hield de Volksbond, Vereeniging tegen drank misbruik haar 36ste jaarvergadering te Utrecht. 130 afgevaardigden waren aanwe» zlg. In een lange rede sDoorde de voo«» zitter de leden v. d. Bond aan om mei woord en voorbeeld het drankmis bruik tegen te gaan, niet alleen het misbruik, inaar ook de gewoonte om op bepaalde tijden of bij zekere gele genheden drank te gebruiken, wat tot misbruik kan leiden. Vooral de bevordering van huls- vlijt, nuttige en fraaie handwerken, het veredelen van volksvermaken en de oprichting van leeszalen-en volks koffiehuizen kunnen bijdragen om het doel van den Bond te bereiken. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental steeg tot 20.600, het aantal afdeelingen tot 118. In 't afgeloopen jaar werden onder de kinderen mooie boeken en blaad jes verspreid, in verschillende ste den zijn alcoholcursusscn gehouden, de opleiding der vrouwelijke jeugd werd behartigd door naai- en verstel- cursussen, terwijl niet minder dan een 30-tal huisvlijt-tentoonstellfngen gehouden werden, nagenoeg alle met een schitterenden uitslag. De aft/redende leden van het hoofd bestuur, de heeren L. L. Walbrugh Schmidt, mr. H. Verkouteren en A. L. Woltcrs werden herkozen. De re kening werd vastgesteld tot een be drag van /213i0.35i. Besloten word maatregelen te nemen tot de in richting van een Volksbond-museum voor de kennis van het alcoholvraag stuk, zoo mogelijk te Utrecht. Aan 't hoofdbestuur werd opgedragen een onderzoek in te stellen naar de bepa lingen van de verschillende gemeen te-verordeningen omtrent openings- en,sluitingsuren voor locnliteiten met vergunning en de te verkrijgen resul taten te benutten bij het doen van voorstellen te dezer zake. Een voor stel Oosterbeek tot verlaging van het bestaande minimum dor contributie van afdeelingen werd verworpen. Do voorstellen Deventer en Zaandam tot aanstelling van een gesalarieerd pro pagandist werden ingetrokken. Naar aanleiding van een voorstel Maas tricht werd 't Hoofdbestuur opgedra gen zich tc wenden tot dc Regeering ten einde machtiging te verkrijgen tot verspreiding vau kennis omtrent do gevaren van alcohol onder de gevan genen. Op voorstel van het Hoofdbe stuur werd dit opgedragen een com missie te benoemen, ten einde midde len to beramen om te geraken tot een krachtiger uitvoering der Wo ningwet en daartoe in overleg te tre den met de plaatselijke afdeelingen van den Volksbond De volgende algem. vergadering zal te 's-Gravenhage worden gehouden. TWEEDE KAMER. VAN KOL's MIJNWET. De Tweede Kamer zal Donderdag 16 dozer, des namiddags om half twee bijeenkomen, in verband met het nog te behandelen voorstel-van Kol, hou dende nadere bepaling, betreffende do mijnontginning. KWAADWILLIGHEID? Bij het door de II. IJ. S. M. gehou den onderzoek naar do oorzaak van do ontsporing, die «enigen tijd gele den bij Gouda plaats had, is men tot de conclusie gekomen, dat de trein met de gewone snelheid reed en ook het materieel volkomen in orde was. Hoe het ongeval hoeft kunneu gebeu ren, ligt dan ook vrijwel in 't duister. Er schijnen echter rédenen te zijn, om aan kwaadwilligheid of baldadigheid to denken. De noodige gegevens om een verder onderzoek ln die richting te leiden, ontbreken evenwel, zoodat do werkelijke oorzaak wel nooit aan. het licht zal komen. EEN MEISJE IN BRAND. Gisteravond omstreeks half tien was de dienstbode van mevr. S., aan de Groothertogiunelaan te 's-Graven- hage, op haar kamertje bezig, bij kaarslicht, met benzine heur haren te wasschen. Eensklaps vatte 't haar vlam en gillende vloog bet meisje de trap af, naar bulten. Haar meesteres had de tegenwoordigheid van geest, de dienstbode op den gron3 te leggen en door haar om en om te rollen, de vlammen te dooven. Het meisje had ernstige brandwonden gekregen aan hoofd en bovenlichaam. Nodat het personeel van de inmiddels gealar meerde brandweer de eerst hulp had verleend, Is zij naair het diaconessen- huis aan de Laan van Moerdervoort vervoerd. De brand bleef tot een ge deelte van het dienstbodenkamertje beperkt.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1