HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Öuitenlandsch Overzicht Stadsnieuws Uit de Omstrekea Binnenland FEUILLETON De roode Pimpernel in Gevaar. WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1909 ba ZWEED3CHE STAKING ^30pt ten einde. 5e onderhandel ingw* lijn in alle e gevoerd bij oen deel derf eta- heerscht groote ontevredenheld gij hadden dein strijd willen volhou den» tot er aan hun olschen was vol daan, en er waren er, die te kennen gaven, het werk, ondanks het besluit Eir-.vner leiders, niet te zullen hervat- tan bij het publiek vreugde over het Uind van een staking, die zooveel on gerief en schado veroorzaakte. De liberale ,,Dagens Nyheter" ont houdt den arbeiders haar hulde niet voor hun hou-ling tijdens de staking. Hun tucht, zegt zij, was indrukwek kend, en al was de algemeens staking eau fout, de uitvoering kenmerkte zich door een zelfbeheersching, die weinige volken, de Zweden zouden kunnen nadoen. Het wordt nu echter voor een groot aantal stakers een moeilijke tijd. Ve len zullen voorloopig broodeloos zijn, Omdat hun plaatsen Ingenomen zijn vooral Ls dat het geval met de werk lieden, die hun contract hebben ver broken. Het Stockholmsche tramper soneel, dat in zijn geheel weer In dienst genomen wenschte te worden, kreeg ten antwoord, dat het ontsla- Eer was. Wie weer in dienst wilde •eden, moest zich aftonderlijk aan bieden en kon een persoonlijk diénst- contract aangaan. Maar slechts wei nigen konden een plaats krijgen, slechts een groote honderd op een personeel van omtrent duizend man. Verscheidene hunner zijn al naar Duitschlond vertrokken, anderen zijn on weg naar Amrelka. Velen zullen hun voorbeeld volgen. Voor de gemeentewerklieden is de toestand Iets beter, maar toch zullen een paar honderd hun plaats bezet vindon. De werkplaatsen van de etaatstelegraaf blijven voorloopig ge sloten, zoodat de stakende arbeiders daar nog niet terecht kunnen. De ty pografen vinden vele plaatsen bezet en kunnen alleen een persoonlijk con tract aangaan. In verscheidene ande re bedrijven maken de patroons be zwaren. Maandagavond seinde de Stock- holmsche correspondent van de Frankfurter Zeltung, dat verscheiden vergaderingen van stakers In den lande hadden verklaard allen het werk hervatten of niemand 1 De zet ters weigeren in vele gevallen weer te gaan werken, omdat de patroons hun een persoonlijk contract voorleg gen, terwijl zij zeggen, dat de con tract-kwestie voor ae latere onder handelingen bestemd was. Hetzelfde geldt van de bakkers. Over het geheel gaat echter de hervatting van het werk normaal. De Vorwürts bevatte gisteren eene oproeping aan de Duitsche arbeiders, om de Zweedsche stakers met geld te blijven steunen, omdat de strijd er, volgens het socialistische blad, bij lange na niet uit is, al ls de alge- meene staking gedaan. Onze Vlaam8cke broeders kunnen Op zulk een gr ooien voortgang van HET VLAAMSCH OP FRANSCH GEBIED bogen, dat de Franschgezinden zelfs hang beginnen te worden. De „Gil Bias" roept de Alliance Fran?aise te hulp. Deze stelt nu voor, In al de gemeenten van Franech .Vlaanderen, zelfs daar waar de be volking uitsluitend Vlaamsch ls, en kel onderwijzers te sturen, die g< woord Vlaamsch kennen. Waar de onderwijzer alleen Fransch kent, *prekeai de ouders thuis Fransch, om hunne kinderen In staat te stellen de school te volgen maar kent de on derwijzer Vlaamsch, dan blijven de ouders in huis Vlaamsch spreken, omdat de onderwijzer zijne lessen toch in de moedertaal der kinderen geeft. Ten tweede vraagt de Alliance, dat onder geen opzicht nog ambtenaren, die Vlaamsch kennen, in die streek zouden worden benoemd, en ten slotte vraagt zij, dat de Vlaamsche jonge lingen, die lu liet leger moeten die nen, niet in de Vlaamsche streek zou den blijven, doch gezonden worden in uitsluitend Fransche middens. Het Handelsblad van Antwerpen hoopt, dat alle Vlaamsche kringen, te beginnen met Davidsfonds en Wil lemsfonds, zullen antwoorden met het nemen van maatregelen om onze taalbroeders ia Fransch-Vlaanderen Van Vlaamsch geestesbrood te voor den. Merkwaardig zijn de voorbeelden, die de schrijver ln de „Gil Bias" aan haalt ten bewijze, dat in dat stuk van Frankrijk het Vlaameóh zich staande heeft gehouden en het Fransch zelfs •Verdringt. Het Handelsblad van 'Antwerpen schrijft daarover i Als voorberld haalt de correspon dent twee feiten aan i een verslag van 1843 bestatigt dat Hailuin, kantons- hoofdplaats en Warvicq-Zuld, Fran- scha gemeenten waren. Sedert dien zijn zij Vlaamsch geworden en de Vlaamsche taal wordt ex door de kinderen uitsluitend gebruikt bij hun ne spelen. Hot kwaad do „Gil Bias" heet het zoo strekt zich uit tot de arrondissementen Duinkerken eu Hazebroeck, In het arrondissement Hazebroeck heeft het Fransch ln de laatste 20 Ja- reu geen don minsten vooruitgang ge maakt To Hazebroeck «preekt men wel Fransch in de groote straten, maar de kinderen spreken bijna al le?. Vlaamsch in de kleine buurten en in de buitenwijken. Bailloul Is uitsluitend Vlaamsch, al ligt het op do taalgrens alleen in de gehuchten La Chêcho en Outterstoene ovenhearscht de Franscho taal. Te Cassel, ondanks een vlottend element var' Fransche taal, heeft 't Vlaamsch do bovenhand. Te Steenbecquo gaat hot Fransch geenszins vooruit, al ligt die gemeen te op de taalgrens en op enkele kilo meters slechts van Thlennes, eene Franscho gemeente. In het arrondissement Duinkerken heeft het Fransch In de laatste dertig jaren geen enkele gemeente gewon nen. Waldervinge, b.v., Is Vlaamsch ge bleven, al wordt er de catechismus van onheuglijke tijden af en nu nog in het Fransch anderwezen. Te Bergnes bleef de toestand de zelfde. Toch bezit de stad als bezetting een bataljon van het 110e linie, maar ongelukkig, zegt de Gil Bias. „bestaai dit bataljon uit flamingantisme Vla mingen". Hetzelfde geval te Gxevelingen, waar eeno compagnie van het 110de uitsluitend uit even Vlaamschgezinde Vlamingen bestaat.... Het arrondissement Duinkerken telt 155.141 inwoners en dit van Haze broeck 111.839. Op die 266.000 inwo ners kent de nelft Fransch en Vlaamsch, een derde uitsluitend Vlaamsch en het aantal uitsluitend Vlaamsch-kennenden neemt van jaar tot Jaar toe. PEARY EN COOK. Peary heeft aan de „New York Ti mes" geseind, dat hij den 6den April 1909 de Pool had bereikt. Gisteren zou hij te Chateau Bay aankomen, vanwaar h'i een volledig relaas zou seinen. Peary is 53 jaar hij heeft zijn ge- beele leven besteed bad het nastre ven van zijn ideaalhet bereiken der Pool, teneinde daar als Amerikaan de sterren en strepen te kunnen plan ten Dit was reeds Peary's achtste of negende expeditie. Tot dusver echter was het bereiken der Pool hem altijd mislukt. Maar voor de uitbreiding onzer geografische kennis omtrent Noord Groenland en de eilanden-we reld bewesten Smith Sond en het Ka nebekken, speciaal van Grantland, heeft Peary uitnemende verdiensten. Hij beschouwde den weg door Smith Sond als de eenlge mogelijke, althans do gunstigste route om de Pool te be reiken. Op zijn tochten ls Peary de eerste geweest om het Noordpunt van Groenland om te gaan. Hij had reeds te voren twee tochten uitgevoerd over het eilanrl-ijs, dat Groenland bedekt, naar de Noordoost-kust. De Noord en Noordwest-kust van Grantland, de binnenlanden von Grant- en Grln- nell-land, en ook de noordspits van Heiberg-land heeft hij geëxploreerd. Op het zee-iis ten noorden van Groen land en Grantland heeft hij tal van koene slede tochten naar het noorden uitgevoerd. Den 21sten April 1806 be reikte hij een breedte van 87 gr. 06'. En ditmaal, 6 April 1909, zou hij de Pool hebben bereikt. De belangstelling voor de Noord pool, die in de laatste dagen reeds zoo groot was. is nu door Peary's te legram nog sterk gestegen. De Duitsche bladen, die ongeveer alle genegen zijn, Cook vertrouwen te schenken, achten het een dramatische samenloop van omstandigheden, dat thans ook Peary de Pool moest vin den De Duitsche correspondenten te Ko penhagen melden, dat het telegrafisch bericht van Peary's ontdekking bin nengebracht werd onder een maaltijd, dien koning Frederik Cook en den vreemden Journalisten aanbood. Het verwekte daar een onbeschrijflijke opschudding. Allen stonden op en liepen door elkaar. Met de feeststem ming was hot uit en ieder wilde Cook's oordeel hooren. Cook wilde natuurlijk nadere berichten afwach ten, maar achtte Peary's slagen niet onwaarschijnlijk. Het zou hem yer- heugen, els ook de tweede na hem een Amerikaan woe, en hij hoopte, dat deze het geloof aan de eigen ma- dedeelingen zou versterken. De berichten uit Amerika spreken van groots opwinding. Terwijl Cook'a bericht de menigte kalm liet en veel wantrouwen ontmoette, gelooft men den daar te lande zeer populairen Peary «onder voorbehoud. Het tele gram kwam op een natlonalen feest dag en werd in de schouwburgen van de planken bekend gemaakt. Da geestdrift steeg zoo boog, dat de stra ten oen aanblik boden als bij een groote overwinning ln oen verkiezing. Men verwacht, dat er een hartstochte lijke strijd zal ontstaan over de vraag dor prioriteit Het groote publiek zal daarbij, volgens do berichtgevers, op de hand van Peary zijn. Da curatoren van de Kopenhaag- sche universiteit hebben gisteren be sloten, Cook het eere-doctoraat ln de wis- en natuurkunde aan ta bieden. Donderdag zal de promotie plaats vinden, NATIONALE BLOEMENTENTOON STELLING, Voor de tentoonstelling van 1910 reeds de volgende eereprijzen en me dailles aangeboden: Eereprijs aangeboden door tien me de-oprichters der Vereen iging, de heoren G. H. v. Waver en te Haarlem, H. H. va nWaveren, J. G. van Wave- ren en J. H. van Waveren te Hllle- gom, Ant. Roozen te Overveen, S. A. de Graaff te Lelden, G. J. Kok en G. C. van Meeuwen te Haarlem, J. A. Gharbon te Saasenhelm an W. Schoe- huijs Jz. te Uitgeest, tot een bedrag van f 185. Eereprijs aangeboden door de ge meente Heemstede tot een bedrag van 1 100. Eereprijs aangeboden door den heer C. G. van Tubergen Jtr. te Haarlem tot een bedrag van J 100. Eereprijs aangeboden door de Haar- lemsche Brandverzekering-Maatschap pij te Haarlem, tot een bedrag van 100. Eereprijs, aangeboden door de Haarlemsche Bankvereeniglng te Haarlem, tot een bedrag van f 800. Gouden Medailles werden beschik baar gesteld door: de gemeente Ben- nohroek, de gemeente Beverwijk, de gemeente Wijk aan Zee en Duin, den heer Mr. D. E. van Lennep, burge meester van Heemstede, den heer C. G. van Tubergen Jr. te Haarlem, de heeren Oolgaardt en Proot, te Haar lem, de Haarlemsche Bankvereeni glng te Haarlem, twee stuks, den heer H. H. Beels te Haarlem, twee stuks, Mevrouw Gravin van Lynden, Keu kenhof te LIsse. Zilveren Vergulde Medailles werden beschikbaar gesteld door: de gemeen te Beverwijk, de gemeente Limmen, de afdeeling Westland dar Algemeene Vereonlgiag voor Bloembollencultuur, den heer C. G. van Tubergen Jr. te Haarlem. Zilveren Medailles werden beschik baar gesteld door: de gemeente Be verwijk, den heer Mr. A. W. Thüne, te Haarlem, de heeren Hoenk en Wa fers Bettink te Haarlem, den heer J. C. Peereboom te Haarlem, den heer J .H. Kersten te Heemstede, den heer C. G. van Tubergen Jr. te Haarlem. Bronzen Medailles werden beschik baar gesteld door: de gemeente Be verwijk, den heer C. G. Yan Tuber gen Jr. te Haarlem. Vereeniglng „H a e r 1 e m". Op Zaterdag 11 September a. a zal de Vereeniglng „Haerlem" een uit stapje maken naar Gouda, alwaar de deelnemers zullen rondgeleid worden door eenlge bestuursleden der Veree niglng „Gouda vooruit". Om 8.14 's morgen^ wordt uit Haar lem vertrokken. Na aankomst te Gou da (9.51) wordt de verdere voormiddag besteedt aan het bezichtigen van het cude-Vrouwenhuis, het oude-Mannen- huis, weeshuis, pijpenmakerij, librye en archief, stadhuis, waag, en wordt een wandeling door de stad gemaakt In den namiddag zullen bezocht worden het stedelijk museum en de groote kerk. Om 4.47 wordt vertrok ken naar Den Haag, alwaar in de „Witte Brug" gedineerd zal worden. De terugtocht naar Haarlem ls be paald op 9.14. G e V. YOórwarpfin: Een glacé handschoen, M. T. Heems kerkstraat 14. Een gouden heeremrlng, LekLsche- vaart 88 E. Een rozenkrans ia étui, L. Molen straat 26. Een gouden hoerenring, Rozenpri- eelslraat 86. Een spanzaag, Vogelkoopsteeg 8. Een rijwiellantaarn. Zuid era üraat 13 rood. HEEMSTEDE. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Heemstede vergaderde Dinsdagavond onder voor zitterschap van den burgemeester air. D. E. van Lennep. Bij de opening van de zitting zijn alle leden aanwezig. De Voorz. begint met de vier nieuwe raadsleden den ambtseed af te nemen en een welkomstwoord toe te spreken. De heer Höcker wordt daarna door het lot aangewezen om de eerste stem uit te brengen. Na voorlezing der no tulen komt aan de orde punt 2: Be noeming van een wethouder wegens aftreding als Raadslid van den heer J. H. M. van Houten. De aftredende wethouder wordt met één Stem tegen (op den heer Van Meeuwen) herkozen. Hierna komt aan de orde de benoe ming van een lid der goecommissie, eveneens voor de vacature-Van Hou ten. De heer J. H. M. van Houten wenscht niet voor eene herbenoeming in aanmeirking te komen, waarna de veirgadering den heer Van Meeuwen als zijn opvolger benoemt. Deze aan vaardt de benoeming. Hierna moet de flnancleele Commis sie benoemd worden (vacatures Ho nig, van Meeuwen en Van Wlckevoort Crommelln). Hierin worden benoemd de heeren A. Honig (voorzitter), Van der Eyken en Q. van den Bergh. De benoemingen worden besloten met de Plantsoenen-commissie, die uit de volgende heeren wordt samen gesteld: Mr. D. E. van Lennep (voor zitter), Van Wickevoart Crommelln en Van Meeuwen, allen aftredend. Als punt 6 biedt de voorzitter de vergadering de begrootingen aan van de gemeente, het Burgerlijk Armbe stuur en de Gasfahriek, die gedrukt zullen worden en in handen der fl nancleele oommissie gesteld. De gemeentebegrootlng «luit met een post van 1665 aan onvoorziene uitgaven, die van het Armbestuur is groot 6351.51 1/2. Punt 7. Voorstel Yan B. en W. tot het verleenen van een voorschot aan de Woningvereeniging Berkenrode tot een bedrag van ten hoogste f 115.000, wordt zonder stemming door de ver gadering aangenomèn. Het achtste punt der agenda Ls de behandeling van de vestiging van een publiek telefoonstation. De heer P. J. van Empele wil zich verbinden om voor tien jaar een pu bliek telefoonstation te vestigen, als de gemeente de helft dor kosten wil dragen. De heer Droog merkt op, dat het persoonlijk laten aanleggen van een telefoon hooge kosten meebrengt, zoodat het voordeellge aanbod van v. Empele niet te versmaden is. De voorzitter voegt hierbij, dat de onkosten vootr de gemeente slechts 125 per tien Jaar zullen bedragen en dus zeer gering zijn. Na een korte discussie verklaart de Raad zich zonder stemming voor de ze voorwaarden. Aan de orde komt de benoeming van een onderwijzeres aan de open bare lagere school. Benoemd wordt mej. E. M. H. Schra- meyer mét 8 van de 10 stemmen op een jaarwedde van 600. IJMUIDEN. Prins Hendrik zal Dinsdag 14 de zer, des namiddags te 8 uur, te IJmui- den bezichtigen en in dienst stellen het nieuwe wljkgebouw van het Witte Kruis, tevens reddingstation voor schipbreukelingen. Den 19den September van hc| vo rige Jaar ls door den Prins de eerste steen voor dat gebouw gelegd. De Prins zal Dinsdag o. m. verge zeld zijn van leden van de Staats commissie voor het reddingwezen, waarvan de Prins voorzitter ia. VELSEN. RAADSVERGADERING. Dinsdagmiddag vergaderde de Raad onder presidium van den burgemees ter, den heor J. C. A. Weerts. De heer Schuitenmaker ia afwezig. De heeren F. P. Vermeulen en W. baron van Tuyll van Serooskerken worden geïnstalleerd als Raadslid. Ingekomen stukken. Voorgelezen worden een verweer schrift van de plaatselijke schoolcom missie, die zich beklaagt over de wij- oe, waarop haar advies wordt Inge wonnen een bericht, dat de heer J. Duinker zijne benoeming tot onderwijzer te Velsen aanneemt een schrijven van den Commissaris der Koningin voor Noord-IIolland, waarbij aan den burgemeester, don heer Weert», van 16 Sept. tot 13 Oct. verlof wordt verleend. De stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Proces-verbaal van kasopname. De ontvangsten, blijkens proces verbaal van opname dér boeken en kas van den gemeente-ontvanger op 3 Sept. 1909 bedroegen op dien datum 342576.111/2, de uitgaven 325906.39, gerekend over 1908 en 1909. In kas was aanwezig 16669,72 1/2. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Vaststelling yan de rekeningen over 1908. De heer F. P. Vermeulen brengt na mens de financieele commissie ver slag uit. Wat de gemeente-rekening aangaat, zegt spr., is de commissie onaange naam getroffen door het feit, dat vele leveranties, die door gemoentenaren hadden geleverd kunnen worden, aan menschen buiten de gemeente gegund zijn. Voor verschillende posten zijn bedragen verstrekt, belangrijk hoo- ger, dan bij de begrooting is vastge steld, zonder dat de Raad daarin Is gekend. Door verscheidene leveranciers zijn buitensporig hooge prijzen ln reke ning gebracht. Bovendien meent de commissie, dat sommige p03ten onnauwkeurig zijn geboekt. De commissie adviseert tot goedkeu ring, mit* het nadeelig saldo ver hoogd wordt met 430 en dus stijgt tot f 8073.56, en de burgemeester be looft eenige posten, die onnauwkeu rig schijnen, nader na te gaan. en daarover alsnog verslag uit te bren gen. Aldus wordt besloten. Met de opmer kingen der commissie zal rekening gehouden worden. De rekening van de gecontracteer de wegen, in ontvangst f1321,49 1/2, in uitgaaf 1321,371/2 aanwijzend, wordt goedgekeurd. Do rekeningen van de armbesturen worden aangehouden. De begrootlng voor 1910 komt aan de ordo. Zij bedraagtontvangst en uitgaaf voor de gemeente ƒ193614,18 1/2 voor het schaalarmbestuur 6504.15, voor do gecontracteerde wegen 20.000. Gedurende 14 dagen zal de gemeen te-begrooting tor visie worden neer- Een uitvoerige memorie van toe lichting zal tegen betaling der kosten worden verkrijgbaar gesteld. Aan de. orde komt een verzoek van de enquête-commissie in zake klach ten bouwbureau, om uitbreiding ba rer bevoegdheid. De commissie wordt bevoegd ver klaard, haar onderzoek uit te breiden tot mondelinge bezwaren, en bezwa ren, dateerende van vóór twee jaar. Het adres der veldwachters, om verhooging hunner jaarwedden wordt aangehouden tot" da vaststelling van de begrootlng. Het bezwaarschrift van L. van der Valt over een verlichtingspaal, die gevaarlijk voor zijn huis staat, wordt gesteld in handen van den burgemees ter. Ter sprake komt het toekennen cener tegemoetkoming aan D. Buter ln de kosten van middelbaar onder wijs voor zijn zoon. B. en W. stellen voor, een subsidie van 100 te verleenen, dan kan een zoon van den heer Buter, die dat zelf niet bekostigen kan, de H. B. S. te Alkmaar bezoeken. De heer Vermeulen meent, dat de Raad zich hier op glad terrein be vindt. Wordt het subsidie verstrekt, dan zullen meerdere liefhebbers op dagen. Het voorstel wordt in stemming ge bracht en verworpen met 8—3 stem men. (Voor stamden de heeren Net- scher, Ultendaal en Van Spiunter). Het verzoek van Wiebo Smeding, die een huisje, in eigendom der ge meente, wenscht te huren voor f2 per week, wordt gesteld in handen van B. en W. De najaarsschouw ovor do watoron wordt bepaald op 15 October a. s. Tot directeur van de burgeravond school wordt met algemeene stem men gekozen de heer J. J. Wessellng. uit Haarlem. Bij de rondvraag merkt de heor Falk op, dat de verlichting op den Rijksweg tusschen de Katholieke kerk en de Centrale veel te wenschen over laat. Een onderzoek zal worden inge steld. De heer Netscber merkt op, dat dé uitgever Nauta te Velsen zijn ver plichtingen, om officieels gemeente- berichten in zijn blad te plaatsen, waarvoor bij betaald wordt, niet na komt, en verzoekt den burgemeester, om bij da betaling daarmede reke ning te willen houden. Daarna ^aat de openbare vergade ring over in besloten zitting ter be spreking van het 1ste suppletoir ko hier van den hoofdelljken omslag en de reclames. De Cholera. De geschiedenis der cholera-epido- miën begint, volgens „Moleschott", met het jaar 1817. Wat wij omtrent de cholera vóór dien tijd weten, is in ze keren zin prae-historisch, daar be trouwbare gegevens ontbreken. Wij bezitteu op dit punt meer een negatie ve kennis en kunnen b.v. met zeker heid zeggen, dat vóór 1817 in Europa geen choiera voorkwam, 't Schijnt dat de cholera tot de negentiende eeuw beperkt bleef tot Voor- en Achter-In- diè en haar bakermat aan de boorden dor Ganges gezocht moet worden. Vandaar heeft de ziekte zich in de 16e, 17e en 18e eeuw wol eens een enkele maal over Voor- en Achter-Indië ver spreid, maar veel omtrent deze epide» miën weten wij niot. Het betrekkelijk geringe en langzame verkeer met In dië zal wel oorzak geweest zijn, dat de cholera vóór 1817 niot In Europa kwam. In dit jaar begon de eerste groote cholera-epidemie', die zich spoedig over Engelsch- en Nederl.- Indië uitbreidde en zich langzaam westwaarts naar Perzië en Arobië be gaf. Ook Egypte werd bezocht, doch Europa bleef nagenoeg vrij. In 1823 was deze epidemie geëindigd. Spoe dig echter, roeda ln 1826, werd zij door een tweede gevolgd, die elf jaar geduiyd heeft en zich over de gehoele wereld heeft verspreid. Uitgangspunt was ook ditmaal weer Engelsch-In- dië. Pelgrims brachten later van Mek ka uit de ziekte naar Turkije en Rus land over (1830). Eén Jaar later werd ook Duitschland en hot volgend jaar Nederland bezocht (1832). In hetzelfde iaar reeds kwamen gevallen voor in N.-Amerika. Tot 1837 bleef de ziekte in Europa woeden overal vielen de slachtoffers ln grooten getale. De der de wereld-epidemie begon ln 1846, be reikte Rusland in 1847 en verspreidde zich in 1848 over geheel Europa, waar zij, vooral ln 1848, ook in ons land zeer sterk woedde. Deze epidemie heeft, nu eens veel minder wordend, dan plotseling weer opflikkerend, tot 1860 gewoed. Toen kwam er een pau ze, die slechts enkele jaren duurde. Want ln 1864 was er een nieuwe epi demie uitgebroken, gaande van Indië naar China en Japan. Dank zij de moderne vervoermiddelen en het meer intensieve verkeer, dat zich ontwik keld had, kon nu de cholera sneller reizen en zij had slechts één jaar noo dt g, om van Indië uit naar Egypte en Algiers te komen, vanwaar zij de Mid- dellandsche Zee overstak en binnen enkele weken geheel Zuid-Europa aantastte. Van hieruit werd ook Rus land, waartoe de cholera zich klaar blijkelijk bijzonder voelt aangetrok ken, bezocht Ons land werd evenmin gespaard en in 1866 begaf de cholera zich via Rotterdam naar Engeland. In 1870 scheen de epidemie tot beda ren te komen. Maar men had buiten Rusland gerekend, dat zoo langzamer hand als cholera-broednest met En- gelsch-Indië gaat wedijveren. Van het Czarenrijk uit begon de gevreesde ziekte een tocht door Europa en bleef daar nog drie Jaar woeden. Naar het Engelsch, door Barones Orczy. tó) U behoeft maar kalm ln kamer nr. 6 te blijven, en als u eenlge gele genheid tot ontsnappen wordt aange boden, vóórdat de Roode Pimpernel is gevangen genomen, dan behoeft u slechts te denken aan al die families te Boulogne, die van hun kostwinner beroofd zullen worden vaders en zoons hoofdzakelijk, maar ook meis jes, die haar moeders of zusters ïnooten ondersteunen j het visch- inmaken wordt in Boulogne hoofdza kelijk door meisjes gedaan, en dan zijn er nog de nettenmaaksters en de naaisters, allen zouden er onder moe ten lijden als u niet meer gevonden werd in kamer nr. 6 van dit oude fort terwijl allen zouden worden ingeslo ten bij de kwijtschelding der straffen als de Roode Pimpernel ln onze han den viel Hij liet een zacht en voldaan ge grinnik hooren, hetgeen Marguérite deed denken aan do booze geesten ln de hel, die zich verheugden over de kwellingen van ongelukkige verloren zielen. Ik denk, Lady Blakeney, voegde hij er droogjes bij, terwijl hij een iro nische buiging voor haar maakte, dat uw nederige dienaar eindelijk den on- vtndbaren Pimpernel do haas Is. Kalm draalde hij zich om en ging in de kamer terug, terwijl Marguéri te onbewegelijk bij het open venster bleef staan, waar de zachte, zilten lucht, het rulschen van do zee op een afstand, het bij tusschenpoozen schreeuwen van een zeemeeuw, alles scheen te spotten met haar groote wanhoop. De stem van den stadsomroeper kwam steeds naderbij zij kon nu de woorden, die hij duidelijk uitsprak, goed verstaan, iets over „amnestie en vergiffenis de belooning voor do gevangenneming van den Rooden Pimpernel, het leven van vrouwen, mannen en kinderen in ruH voor het zijne. O, zij wist wat dat alles beteeken- de dat Percy geen oogenblik zou aarzelen om zich in de handen van zijn vijanden te laten vallen in ruil voor het leven van anderen. Anderen anderen I altijd onderen I dat wat haar hart ln Engeland zoo dikwijle leed had berokkend, welk een ver schrikkelijke bcteekenis kreeg het nu. En hoe hevig zou zijn hart en trots lijden, terwllle van haar, die hij zelfs niet kon trachten te redden, omdat dat de dood zou betcekenen voor ande ren, anderen I altijd anderen I Zij vroeg zich af, of hij al ln Engo- land geland zou zijn. Weer herinner de zij zich, wat zij op den steiger der boot had meenen te zien, zijn massie ve gestalte, het glimpje, dat zij te mid den der menigte van zijn beminde fi guur meende te zien. Het oogenblik, waarop hij de stad binnenkwam, zou hij de proclamatie hooren voorlezen, haar op leder pu bliek gebouw zien aangeplakt, en tot de ontdekking komen, dat zij dwaas genoeg was geweest hem te volgen, dat zij een gevangene was en dat hij niets kon doen om haar te redden. Wat zou hij doen? Bij die gedachte drukte Marguérite instinctmatig haar handen tegen het hartde angst over dit alles deed haar lichamelijk pijn. Zij hoopte, dat die pijn misschien den naderenden dood beteekende. O 1 wat zou dat een gemakkelijke oplossing zijn De maan keek Yan achter de wol kenbank, die haar zoo lang had ver duisterd glimlachend trok tij haar zilveren lijnen langs de randen van torens en kanteelen4 langs de Beffroi en de steenen muren, die voor Mar guérite een kerkhof schenen te om sluiten. De stadsomroeper was blijkbaar klaar met het voorlezen van de pro clamatie. Een voor een werden de vensters van binnen verlicht. De bur gers van Boulogne wilden nadenken over do vreemde gebeurtenissen, die zonder hunne voorkennis hadden plaats gehad, en die óf zulke vreeso- lijke óf zulke vroolijke gevolgen voor hen zouden hebben. Een man moest gevangen genomen worden I de geheimzinnige avontu rier, van wlen zij allen gehoord had den, maar dien niemand had gezien. En een vrouw, zijne echtgenoote moest bewaakt worden, totdat de man Yeilig achter slot en grendel was I Marguérite had een gewaarwording of zij bijna kon hooren hoe zij erover spraken, dat zij niet kon ontsnappen en dat de Roode Pimpernel spoedig gevangen genomen zou zijn. Een zachte wind deed de oude ol men op de Zuidelijke bolwerken heen en weer wuiven, oen wind, die klonk als het zuchten van een snel sterven de hoop. Wat kon Percy nu doen Zijn han den waren gebonden, en onvermijde lijk stond hem de vreeselijke ervaring te wachten van de vrouw, die hij lief had aan zijn zijde een vreeselljken dood te zien sterven. Als zij hem eenmaal te pakken had den, dan zouden zij hem niet lang vasthoudeneen verhoor, onderzoek of andere formaliteiten waren vol strekt onnoodig. Vroeg in den morgen een terechtstelling in het publiek, tromgeroffel, een algemeene vacantie- dag om het groote feit te vieren, en een dapper man zal hebben opgehou den te leven, een edel hart staat voor altijd stil, terwijl een gehcele natie zich beroemt op die daad. Slaapt, burgers van Boulogne alles ls stil De nachtwacht had den stadsomroe per afgelost. Alles was rustig binnen de muren de bewoners konden rustig slapen, een gezegende Regcering waakte voor hen. Maar achter veel vensters in de stad bleef het licht branden, en op geringen afstand van haar daar be neden, om den hoek, zoodat zij het niet kon zien, moest zich voor de In gangspoort, die naar het fort leidde, een groepje menschen verzameld heb ben. Marguérite kon een aanhoudend gemompel van stemmen hooren, meest boos en dreigend, en eens hoorde zij lulde kroten van „Engelsche spion nen"-, en „aan een lantaren 1" De burgers van Boulogne zijn be- xi« de schatten van Frankrijk te be waren! merkte Chauvelin droogjes op, terwijl hij weer dien wreeden, yreug- deloozen lach liet hooren. Toen ontwaakte zij uit haar verdoo» vingzij W'si niet hoe lang zij naast het open venster had gestaan, maar de vrees greep haar aan, dat die man haar doodsangst moest hebben gezLen en zich er over moest hebben ver heugd. Zij rekte haar bevallige gestalte uit, wierp vol vertrouwen haar trotsch hoofdje ln den nek, en liep kalm naar de lafel, waar Chauvelin weer ln het nazien der papleren scheen verdiep* te zijn. Is het onderhoud afgeloopen vroeg zij kalm, en zonder het minste trillen van haar stem. Kan tk nu gaan Zoo spoedig u wenscht, antwoord de hij vriendelijk ironiacfl. Hij keek haar met onverholon ver rukking aan, want werkelijk, zij was mooigroot ln haar toestand van vertrouwenden wanhoop. De man, die hot laatste half uur had besteed met haar te kwellen, genoot van de ellende, die hij had tot stand gebracht, en met al haar wilskracht kon zij die niet geheel van haar ge laat verbannen. (Wordt vrrvolgdL

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5