Tot 1854 werd Kuïojwt axtit mf ge- laten. In dat jaar kwamen gevallen .Voor lil Zuid-Europa. Aanvankelijk scheen het alsof deze epidemie, die ook wear van India afkomstig was en zich ln Azië sterk uitbreidde Cïap&n, China» Ned.-Indlfl enz.) tot Zuid- Buropa beperkt zou blijven. In 1 kwamen dan ook geen gevallen meer Ln Europa voorin 1890 weer ver scheidene in Spanje, In 1S91 echter bleef Europa vrij. Maar ook ditmaal zou de verrassing uit Rusland ko men. De cholera, die snel langs de groote verkeerswegen Zuid-Europa had bereikt, maar daar niet verder kon, had nog een ouden beproefden weg om het beschaafde werelddeel te bereiken. Vla PerzIÖ naar Rusland gekomen, deed dit land opnieuw als verspreider dienst Zwaar hoeft Rus land onder deze epidemie geleden, kien schat het aantal cholora-dooden in dat land gedurende 18921894 op 800-000. Bekend ia, hoe van Rusland uit vooral Hamburg door deze epide mie ia aangetast; ook in on« land kwamen enkele gevallen voor. Thans kan de geschiedschrijver be ginnen met den zesden cholera tocht In Europa gekomen ln 1907, sterk ge woed ln Rusland, vooral ln Peters burg in 1908 en 1909. Augustus 1909 vijf-en-twintlg gevallen t« Rotter dam Amsterdam. Te Amsterdam zijn geen nieuwe ge- Vallen van cholera voorgekomen, ter wijl het bacteriologisch onderzoek in Zake de gevallen Kemper en Frederiks voortduurt Rotterdam. Volgens mededeeling van den bur gemeester zijn te Rotterdam ook einds de vorige opgaaf geen nieuwe chole ragevallen voorgekomen en is ook niemand daaraan overleden. Het aan tal verpleegden blijft dus 16. Van één hunner is de toestand minder goed, van 2 bevredigend, van de overigen goed. Alle personen in observatie, Wijl zij in aanraking waren niet lij ders, zijn gezond. Mi ddelburg. Te Middelburg is een tweeds geval van cholera. De vrouw van den boot knecht, die aan dezelfde ziekte lijdt, is nl. naar het gasthui^ overge bracht De toestand van dan man blijft gunstig. D ordre cht Omtrent het geval van cholera, dat zich te Dordrecht voorgedaan heeft, kan nog het volgende worden gemeld: De bootwerker moet den geheelen dag aan den zwier zijn geweeat en een groote hoeveelheid peren verorberd hebben. Men heeft daarom hoop, dat het verdachte geval geen cholera is. Toch Is de woning, op een hofje aan de Hellingen gelegen, onder politie toezicht ontsmet en is het gezin, vrouw met drie kinderen, in het zie kenhuis ter observatie opgenomen, terwijl een politiepost voor het hofje geplaatst is. Zoolang het onderzoek niet afgeloopeai ia worden geen ge zondheidspassen aan vertrekkende schepen uitgereikt. Een tweede verdacht geval deed zich gisterenmorgen bij een bewoner aan de Hellingen voor. De Gemeenteraad van 'a-Hertogen bosch besloot met drie 6temmen te gen de kermis, die a.a. Zondag zal beginnen, te doen doorgaan. TWEEDE KAMER VERKIEZINGEN. BREUKELEN. De centrale liberale kiesvereeniging heeft voor de verkie zing van een üd der Provinciale Sta ten van Utrecht, vacature-De Waal Malefijt, op de groslijst geplaatst de heeren H. van der Grift, te Breuke- len. en J. van Doorn, te Oud-Maarsse- veen. In de Zaterdag te Breukelen ge houden vergadering van de Centrale anti-rev. kiesvereeniging werd, naar de „Standaard meldt, medegedeeld, da' de oud-minister van Waterstaat, De Marez Oyens, door een plaatselij ke kiesvereeniging voorgedragen, geen candiöatuur wenschte te aan vaarden. EEN VARKENSHOUDER. Te Lelden werd dezer dagen een bewoner van het deftige Rapenburg bekeurd wegens het houden van.... 22 varkens. RIJKSVERZEKERINGSBANK. Het nieuwe tijdelijk gebouw der Rijksverzekeringsbank te Amsterdam is reeds gebleken te klein te zijn. De oorspronkelijke bestemming van on derscheidene lokalen Is daarom moe ten worden gewijzigd. Voor sommige attributen was ten eenenmaie geen plaats. Dientengevolge Is overeenstemming verkregen tusschen het bestuur der Rijksverzekeringsbank en het depar tement van landbouw, nijverheid en handel, omtrent de plaatsing van een bijgebouw aan de Noordzijde van het op 1 Mel J.l. in gebruik genomen ge bouw. Het geheels gebouw is ongeveer lang 48 M. en breed ongeveer 5 M. (HbL) Dr. Cook aan 't woord. Philip Gibba, een verslaggever van de „Daily Chronicle", heeft dr. Cook aan boord geïnterviewd vóór 't schip te Kopenhagen aankwam. Aan board der „Hans Egede", te midden van een kleine groep Deen- sche zeelieden, sommigen nog ln bont gehuld en met schoenen van zeehon denvel aan de voeten, zag ik den man, dien lk verlangde te ontmoeten, vertelt de verslaggever. Hij ls een man van middelbare lengte, met een aangenaam glad-ge schoren gelaat, behalve een kleinen blonden knevel, dik blond golvend haar en blauwe oogen. Beneden in de kajuit, geleund op de smalle tafel en den blauw-oogigen orka tb Het gelaat ziende, Stélde 1Ü tal van wagen aan hem, die, indien zijn varhaal waar ia, de meest verba zende avonturen ter zee heeft gehad. „Welk getuigenis kunt gij bij-hren- gen," vroeg ik, „dat gij werkelijk de Noordpool hebt bereikt? Waar zijn uw bewijzen?" „Ik breng met mij," luidde het ant woord, „dezelfde bewijzen als êlk an der ontdekkingsreiziger. Ik breng mede mijn verhaal Twijfelt gij daar aan? Toen Shacklefccm en Peary te rugkeerden, geloofdet gij wat zij vertelden. Waarom zoudt gij mij dan niot gelooven?'' „Pardon", zeldo ik, „ik zeg niet dat ik u niet geloof, ik verlang slechts in gelicht te worden. Welk wetenschap pelijk bewijs hebt gij nevens uw ver haal?" „Ik kan mijn bona-ödes bewijzen, antwoordde de dokter kalm. Hij zeide een aantal achtereenvol gende waarnemingen te heihen ge daan van 85 gr. tot de Pool om vast te stellen, waar hij zich bevond. Hij was niet onvoorbereid op reis gegaan, maar gewapend met al de noodige In strumenten. Die waarnemingen, dag aan dag genomen, waren op zich zei- ven reeds bewijzen genoeg. Hij had „slechts" vijftien mijl per dag afgelegd, had slechts langzaam voortgegleden en ieder zeevaarder sou toegeven dat het niet moeilijk was geweest nauwkeurig zijn Juiste positie aan te geven. „Dat is alles goed en wel," seide lk, „maar dan hebt u zeker die aan tekeningen bij u. U hebt die toch niet verloren." „Volstrekt niet," antwoordde dr. Cook. Hij had er geen enkele van ver loren, maar hij had van Groenland zijn meeste boeken naar Amerika ge zonden. Dat was jammer. Hij had sijn beste bewijsstukken bij zich moeten hou den opdat hij oogenblikkelijk zijn me- dedeelingen had kunnen waar maken. „Maar", hernam ik, „ik veronder stel dat u andere bewijzen bij u zult hebben. U hebt zeker vele sprekende bewijzen op geologisch gebied bij u?" „Niet vele", was het antwoord, „slechts enkele op botanisch gebied, geen geologische. Ik diende te besef fen, voegde hij er aan toe, dat het bij zijn wijze van reizen slechts met één slede, onmogelijk was lastige voor werpen mede te voeren. „Wilt gij mij mededeelen hoe lang uw vrouw en kinderen niets van u ge hoord hebben?" „Mijn vrouw kreeg van mij geen bericht in de laatste twee jaar, maar >,H«* W fiafciurliJK bnmogelljï/ tol de ïk, „dat u dertigduizend vierkante mijlen kurst hebben afgereisd. Dat moet een vergieeing in uw telegram zijn geweest?" „Wat ik deed," telde hfj, „was een rechte lijn te nemen naar de Pool en terug te komen langs een andere rechte lijn." De dokter lichtte dit toe door een scherpen hoek op de tafel aan te geven. „Het gebied tusschen de lijnen die dezen hoek vormen, beslaat dertig duizend vierkante mijlen." „Kolossaal" riep Ik uit, „maar ver telt u mij eene, dr. Cook, hoe was het mogelijk dat u over de Ijsvelden reis de* met een «nelheid, grooter dan ooit geschied is; slechts drie maan den behoevende voor uw eindtocht tot do Pool, terwijl u negen maanden noodig hadt om over denzelfden af stand terug te keer en? Dat lijkt me toch erg vreemd.' „Volstrekt niet," zeide hij kalm. Ik reisde naar de Pool met een gemid delde snelheid van vijftien mijl per dag. Ik had er dertig por dag kunnen doen, en die legde lk dan ook af op sommige dagen, maar op andere werd ik weer tegengehouden. Vraag het aan elk Deensch ontdekkingsrei ziger en hij zal u zeggen dat daar niets bijzonders In is." „De expeditie," zeide hij, „kootte vijftig duizend dollars, waarvan mijn vriend Bradley er dertig duizend gaf, de rest legde lk er zelf bij. Toen lk Etah bereikte had ik inderdaad geen plan te beproeven dat Jaar de Noord pool te bereiken, maar aangezien lk alles voor een uitrusting gereed vond, besloot ik dadelijk het waagstuk te ondernemen. Ik vertrok met 103 honden, Eskimo's en sleden. Toen wij over de ijsvelden gingen, moesten wij eenige der hon den dooden om voedsel te krijgen voor de andere, zoodat op een gege ven oogenblik er slechts acht en veer tig over waren, en voor het laatste gedeelte van den tocht slechts zes en twintig, met één slede en mijn twee getrouwe Eskimo's." De dokter vertelde verder van de moeilijkheid om voedsel te krijgen. Aangezien hij geen vuurwapens be zat, moest hij strikken plaatsen voor beren en dreef die daarin. Een doode zeehond, die reeds tot ontbinding was overgegaan, werd met graagte gege ten, want men kwam bijkans om van don honger. Eenigen tijd sliep hij ln Eskimo hutten, doch gedurende het laatste gedeelte van de reis groef hij holen, waar hij in kroop. „Dit alles", zeide hij, „maakte de in Maart van dit Jaar bracht kapitein critiek als die van admiraal Melville Adams van den Schotschen waivisch- vaarder „Morning" mij een brief van Mrs. Cook, waarin zij mij mededeel- da dat zij voor de zomermaanden haar woonplaats verliet, zonder daar bij een adres op te geven." „Maar 't was toch," zeide lk, „jam mer geen bericht te zenden aan de familie en vrienden, die niet anders konden denken of gij waart omgeko men?" „Dat ging moeilijk, heel moeilijk, zeide de dokter. „Waarom keerde Francke ln 1908 terug?" „Ik zond hem een brief, waarin lk hem zeide terug te gaan. Dien brief verzond lk uit de Pooizee, 300 mijlen ver. Ik begreep dat er groot gevaar en zoo onjuist ten opzichte der fei ten; zij hebben altijd hun tochten' ge daan rijkelijk van alles voorzien, ik reisde met twee Eskimo's en leefde als een Eskimo. Na hot nieuw ontdekte land met zijn dieren en vogels verlaten te heb ben, leefde lk geheel en al op ge droogd vleasch en vet, had dus af stand moeten doen van alles wat tot een beschaafd leven behoort. Het was met een zwakke hoop ooit mijn vrienden terug te zullen zien dat Ik mij waagde in het land van eeuwi ge verlatenheid, in den winter van een eindeloozen nacht. Het was altijd hetzelfde, dag na dag, noordwaarts gaande met niets te zien over de wih te vlakten, geen geluld om ons, geen zou kunnen bestaan om langs den-zon. En toch moet ik zeggen dat ik zelfden weg terug te keeren en ik re kende er op met het ijs naar Oost- Groenland te worden teruggedreven. Francke wachtte mij in West-Groen land en daarom liet lk hem weten terug te gaan." „Hoe kendet gij den Julsten datum, waarop gij zegt de Pool te hebben bereikt me dunkt dat was moei- mij, met uitzondering van de eerste paar dagen, toen ik een hol groef en in de duisternis daarvan toefde met mijn twee Eskimo'®, nooit eenzaam gevoelde of melancholisch gestemd was. Ik ondervond geen aangrijpende ge varen, slechts bet altijd voortdurende gevaar te zullen sterven een langza- lijk, waar gij van een Julsten tijd niet men hongerdood. Toen ik eindelijk de af wist?" Noordpool had bereikt en elke weg „Wij stelden den datum vast uit de zuidwaarts was, toen Ik stond op den aanteekenlngen, die wij bij ons droe- j „top" der aarde, was mijn reis ge- gen en uit onze dagehjksche bereke- ëindigd en was een overwinning be ningen." haald voor mijn land. „Waar bevindt zich dat land in de Ik plantte de „Star and Stripes" op nabijheid van de Pool dat gij be- j die plek, die het doel was geweest, schrijft als een prachtig Jachtterrein eeuwen lang, van zoo menige ontdek- voor sportsmen? Die mededeeling was kingsrels door de eeuwen heen en dat verbazingwekkend voor de meeste lk ten laatste bereikt had. Ik liet die ontdekkingsreizigers in het Arctisch vlag niet wapperen, doch begroef er gebied. I een ln een koker. „Natuurlijk" antwoordde da*. Cook,Ik bleef twee dagen aan de Pool en „doch het bevindt zich niet in de keerde toen terug. Die terugweg nabijheid van de Noordpool, dat heb scheen nooit ten einde te zullen ko lk trouwens niet gezegd. Ik ontdekte een onbekend land tusschen S4 en 85 graden, 800 mijl van de Pool en hier en daar bevonden zich muskusossen, beren en vogels die wij -schoten en aten." „Maar er was geen teeken van le ven in de lucht, op het ijs, of onder het Ijs voorbij de 85 graden. Daair leefde niemendal, zeide dr. Cook, aan de Noordpool. „Er is een dagblad." zeide ik, „dat brutaal opmerkt dat gij de Eskimo- taal niet spreekt en dat in elk geval een getuigenis van Eskimo's hoege naamd geen waarde heeft" „Dat is onwaar,' zeide dr. Cook, „ik spreek evengoed Eskimosch als Duitsch dat wil zeggen vrij goed en voldoende om mij te kunnen hel pen. Ook beschouw lk de Eskimo's als een verstandig en ontwikkeld volk." Dat was een verrassende mededee ling, aangezien ik altijd gedacht had, dat de Eskimo's het meest primitieve en onwetende ras ter wereld waren. Doch, natuurlijk, dr. Cook is in deze een autoriteit van beteekenis. De heer Rasmussen, dus zeide dr. Cook, zou nu wel de Eskimo's geïnterviewd hebben, die met hem van de Noord pool waren teruggekomen en zich nu op Groenland bevinden. tvïsï Rij, levende als een Eskimo, 'deze voor breken te vrijwaren? Voorts heeft het onderhoud niet opgelost de waag boe dr. Cook er In geslaagd is, onder zoo bijzonder moei lijke omstandigheden gedurende zes tig achtereenvolgende dagen te rei zen met een gemiddelde snelheid van vijftien mijlen per dag. Op zichzelf is deze snelheid, zelf» voor de Pool streken, niet zoo groot Peary en Jackson legden op sommige dagrei zen veel grooter afstanden af in zestig dagen 900 mijlen afleggen ln een totaal onherbergzame streek, over drijvende en zeer oneffen ijsvel den daarvoor Is heel wat meer uit houdingsvermogen noodig dan van tijd tot tijd een dagreis van 80 mijlen te maken. En dan blijft de groote vraag open: Hoe staat het met de nauwkeurig heid der metingen? In een telegram uit Kopenhagen aan de Times lezen wij, dat dr. Cook gezegd zou hebben niet te willen beweren, dat hij zijn vinger op de juiste plek heeft gelegd: Hij zeide: „Nadat lk had waargeno men, dat ik tot 14 seconden van de pool was genaderd, legde lk de over blijvende 430 meter af, kampeerde plantte de Amerikaonsche vlag. Den volgenden dag, 22 April, deed lk waarnemingen lange den omtrek en een koorde van een willekeurige cir kel en leidde daaruit af, dat lk mij binnen geweerschotsafstand van de pool bevond. Het ijs dreef hier niet sneller dan een graad of twee zuide lijker. Ik nam toen mijn vlag weder weg, maar liet een kleine zijden vlag en een met potlood geschreven mede deeling omtrent mijn aanwezigheid ln een metalen koker op bet ijs ach ter. Deze koker zal ongetwijfeld weg drijven, maar dat kan mij niet sche len Ten slotte verklaarde hij volkomen zeker te zijn, dat zijn aanteekeningen en waarnemingen elk wetenschappe lijk genootschap zullen bevredigen. Het beste zal dus zijn af te wach ten, totdat deze ztjn onderzocht door deskundige beoordeelaars. Intusschen kunnen wij leeken ons houden aan de opmerkingen van de Weetm. Gas., die doet uitkomen dat dr. Cook een erkend kenner van de poolstreken ls en derhalve, Indien hij dit gewild had, best een reisverhaal had kun nen samenstellen, waarin alle twij fel veu*wekkende mededeelingen wor den vermeden. Ten slotte nog deze bijzonderheid. Dezelfde dr. Cook heeft jaren gele den den Mc. Klnlejr-berg beklommen, ook alleen. Hij heeft daarna zijn ver haal van dien bergtocht en zijn waar nemingen onderworpen aan het oor deel van mannen van wetenschap, die hem echter geen geloof hebben geschonken. Dientengevolge geldt de Mc. Kinley-berg heden ten dage offl- cleel nog altijd voor een onbeklom- men top. gëflè Rurgersöböoï, thans eöfl rijks instelling, een historische echets ge geven van de hoogere burgerschool van haar oprichting in 1869 af tot den huldigen dag Namens de leerlingen voerde me juffrouw Sprayt het woord. Na de receptie in het gymnastiek lokaal werden de feestgenooten tot bijwoning van een matinée musicale iu den tuin van den heer Verwer uit- genoodigd. Des avonds werd er een soixée amusante met bal ln de nieu we concertzaal gegeven. Vervolg Gemeenteraad INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regeL Menige der zoogenaamde vrouwen ziekten kunnen gerangschikt worden onder ongesteldheden der lever, maag en ingewanden. Een vrouw heeft min of meer zittend werk, zij krijgt niet de beweging, de friasche lucht en de re gelmatige uren van rust, die een man heeft en dit veroorzaakt veelal een onregelmatige werking der ingewan den en later verstopping. De vrouwen weten wel, dat verstop ping het grootste gevaar is, dat zij te duchten hebben, want wanneer de darmen verstopt zijn, zwellen ze erg op verplaatsen belangrijke organen van het vrouwelijk gestel en veroor zaken maagpijn, misselijkheid, moei lijkheid bij het ademhalen, winderige krampen, hoofdpijn, slapeloosheid, braken, bloedarmoede, zenuwachtige aandoeningen, enz. Iedere vrouw dient een doosje Foster's Maagpillen bil de hand te hebben en een dosLs te nemen, telkens wanneer er onregel matigheid der ingewanden ia Dit middel geneest verstopping, en eLke lever-, maag- en ingewandsziekte, en daar het slechts uit plantaardige stof fen is samengesteld, is het volkomen veilig voor mannen en vrouwen, jong én oud. Overtuigt U, dat U de echte Foster's Maagpillen krijgt, voorzien van de handteekening v^an .Tames Foster op elke doos. (Inhoud 50 stuks). Deze pillen zijn te Haarlem ver krijgbaar bij de Heeren K. van Eden, Spaarne 38 en J. J. Göppinger, Groo te Houtstraat 147 A, A f 0.65 voor één of 3.60 voor zes doozen. men en de troostelooze omgeving was onbeschrijflijk. O, ik was zoo blijde de bewoonde wereld weder te hebben bereikt De „Daily Chronicle" maakt bij dit vraaggesprek een paar kantteekenln- gen, die wel van belang zijn, omdat de slotsom daarvan ls, dat dr. Cook's antwoorden den twijfel aan de waar- heid van het feit, dat hij de Noordpool zou hebben bereikt, ear beeft ver groot dan verminderd. In de eerste plaats is het wel zon derling dat dr. Cook zijn dagelijk- sche aanteekeningen niet zelf heeft medegenomen, maar „zijn meeste boeken van Groenland naar Amerika heeft gezonden." Ontdekkingsreizi gers zijn gewoon hun reisaanteeke- ningen zeer zorgvuldig te behandelen en ais schatten met zich mede te voeren op de terugreis. Dr. Cook zond ze van Groenland naar Amerika enj keerden zelf langs een anderen weg huiswaarts. Dat is heel vreemd. Niet minder verdacht ls de zeer la ge temperatuur van 83 gr. C„ die de reiziger zegt waargenomen te heb ben. Voor het meten van zulke lage temperaturen zijn bijzondere thermo meters noodig, die bijzonder licht breekbaar zijn. Had dr. Cook zulke Instrumenten bü zich en zoo Ja, hoe Als gij uw kind gezond, rroolijk en frisch van geest wilt zien op groeien, geeft het dan Dr. HOMMEL'S Haematogen. WAARSCHUWING I Men vrage uitdrukke lijk den naam t: Dr. HOMMEL. Kerk en School H. B. S. TE ZIERIKZER. Maandag li hot 40-jarig bestaan der hoogere burgerschool to Zierik- tei feestelijk herdacht. In hot keurig versierde gymnastieklokaal, waarin te midden van bloemen en planton het borstbeeld prijkte van Thorbecke. den minister, aan wien Nederland zijn hoogere burgerscholen to danken heeft, sprak do burgemeester dezer gemeente, mr. H. C. Mooienburgh, de feestrede uit, waarin hij de vele zege ningen, die de hoogere burgerschool geschonken heeft, ln een heldor licht dtelde. Vervolgens werd door den heer J. K. de Bruyne, den directeur dor 5oo- INGEKOMEN STUKKEN EN MEDEDEELINGEN. De VOORZITTER deelt mede A. Dat op 31 Augustus J.L aan H. M de Koningin bij gelegenheid van Hoogstderzelver verjaardag een tele gram van gelukwensch is gezonden, voor welk telegram namens Hare Ma jesteit dank is betuigd. B. Dat zijn gestold in handen Yan B en W. om advies la een verzoekschrift van de Na tionale Vereeniging tot bestrijding van den woeker te a-Gravenhage, om het reglement voor do gemeentelijke bank van leening to willen wijzigen. 2o. een verzoekschrift van F. Rozen- hart, om de hoornen achter zijn per ceel aan do Anthoniestraat te doen rooien. 3o. een verzoekschrift van F. H. de Koning, vertegenwoordiger en gevol machtigde van de Imperial Continen tal Gas Association te London, om terugbetaling van een bedrag van f 96.70, zijnde het totaal van over elk der jaren 19041908 betaalde grond belasting voor een stuk grond, het welk die Maatschappij tot on met 1903 ln erfpacht heeft gehad van de gemeente Haarlem. 4o. een verzoekschrift van het Mo- deramen van Haarlem's Drankweer- Comitó, om voor hot jaar 1910 eon subsidie van f 250 te willen verlee- nen. 6o. een verzoekschrift van G. S. Valk, om hem mot ingang van 1 De cember a.s. eervol ontslag te verlee- nen als onderwijzer aan de Derde Burgerschool. 6o. een verzoekschrift van C. D. Caalen, om afwijking van het bepaal de bij art, 7, la, dor Bouwverorde ning voor den bouw van eene werk- >laats op een terrein nahij de Regu- iersstraaL C. Dat zijn Ingekomen le. een schrijven van den heer E. Levert, ter toelichting van zijn voor stel tot aanvulling van de verorde ning, regelende de voorwaarden voor do levering van duinwater. 2e. hot verslag van de werkzaamhe den van hot Bestuur van het Fonds tot bevordering van do verzekering tegen de geldelijke gevolgen van de werkloosheid. 3e. een schrijven van Curatoren van het Gymnasium inzake de benoe ming van een tijdelijken leeraar ln de aardrijkskunde en de geschiede nis. 4a een voorstel van den hoer Jhr. Mr F. W. van Styrum, inzake de richting van electrische tramlijnen binnen de gemeente. (Te behandelen bij punt 11 van den oproepingsbrief) 5e. een schrijven van A. L. Koster, houdende verzoek hem ontslag te ver- leenen als lid dor Commissie van toe zicht op het Stedelijk Museum. 6e. eon schrliven van Dr. J. A. van der Hake, houdende dankbetuiging voor een bericht van aanneming van da benoeming tot leeraar aan de H. B. S. met 3-jarigen cursus en daar aan verbonden Handelsschool met 2-jarigen cursus. 7e. een schrijven van G. Kata, houdende dankbetuiging voor een bericht van aanneming van de be noeming tot leeraar aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus en aan de H. B. S. met 3-jarigen cursus en daaraan verbonden Handelsschool met 2-jari gen cursus. 8e. een verzoekschrift van J. H. W. Gründemann en andere eigenaars en bewoners van perceeien in de Ko ningstraat en de Gierstraat, om als nog te besluiten de electrische tram door die straten te leiden. (Te behandel» bij punt 11 van den oproepingsbrief.!. 9e. een voorstel van de heeren L. Modoo e. a. tn zake verplaatsing van verschillende afdeelingen der ge meentelichtfabrieken naar bet cen trum van de stad. 10e. een voorstel van de heeren R. H. Krelage, Mr. J. N. J. E. Thijssen en E. Levert, in zake de concessie voor electrische tramlijnen aan de Holl. IJzeren Spoorw. Maats. (Te behandelen bij punt 11 van den oproepingsbrief) 11e. een verzoekschrift van de E. N. E. T. In zake het verleenen van concessie voor eene electrisohe tram naar 0verveen. (Te behandelen bij punt 11 van den oproepingsbrief). D. Dat Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland hebben be richt, dat tij hunne beslissingen ten aanzien van het raadsbesluit van 14 Juli J.l. No. 8 in zake regeling van het lager onderwijs hebben verdaagd. E. Dat voor de leden tear lezing is nedergelegd een schrijven van den Directeur van Openbare Werken be treffende den bouw van eén Stads- Armen- en Ziekenhuis. G. Dat door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land. eervol ontslag is verleend als buitengewoon gemeente-veldwachter aan P. W. M. Vaumont, eervol ont slagen noodhulp-brugwachter. H. Dat zijn Ingekomen lo. een schrijven van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland, ten geleide van een uittreksel uit het Koninklijk besluit van 3 Augustus 1909 nr. 8, houdende goedkeuring van da verordening op de heffing van schoolgeld op de H. B. S. met 5-jari gen cursus, op de H. B. 8. roet 3-jari gen cursus en de daaraan verbonden Handelsschool met 2-jarigen cursus, en de Meisjesschool voor Middelbaar Onderwijs 2o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van een uittreksel uit het Ko ninklijk besluit van 12 Augustus 1909 nr. 33, houdende goedkeuring van de verordeningen van de heffing van schoolgeld op de scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, de scho len voor uitgebreid lager onderwijs, de opleidingsscholen en de soholen voor lager onderwijs. 1 So. oen Schrijven van dezelfden, ten geleide van hei door hen goedgekeur- de raadsbesluit van 28 Juli j.L no. 6, in zake het voeren van verweer tegen eene ingestelde rechtsvordering. (Schade kolenschip). 4o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de roodst* uit van 28 Juli l.L no. 19, tot verkoop van grond aan ae Naaml, Venn. „Arbeid Adelt". 5o. een schrijven van dezelfden ten gelelde van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 28 Juli j.l. no. 22, tot verhuring van een stukje grond aan d» Dreef aan L. P. Noë. CHOLERA. Dat voor de opneming van lijders aan Aztat:~'he cholera de barakken van hot St. Elisabeths- of Groote Gasthuis zijn aangewezen dat voor het in observatie nemen van personen, die in aanraking zijn geweest met choleralijders, in ge reedheid zijn gebracht lokalen van het voormalig Gereformeerde Wees* huis aan het Klein Heiligland dat bij openbare kennisgeving de ingezetenen zijn uitgenoodigd be paald voorgeschreven voorzorgsmaat regelen te nemen dat toezicht wordt gehouden op den gezondheidstoestand der opva renden aan boord der schepen, enz., komende uit besmette plaatsen en door den gemeentelijken ontsmet- tingsdienst het noodige wordt ge daan ter ontsmetting van het kiel water dier schepen en tot het ver strekken van duinwater aan de op varenden na het ontsmetten van wa tervaten, enz. een en ander na advies van de ge zondheids commissie dat de voorbereidende maatregelen ter bestrijding van het choleragevaar misschien tot gevolg zullen hebben, dat de post volgno. 132 der begrooting zal worden overschreden, doch dat B. en W. vertrouwen, da.t tegen de overschrijding bij den Raad geene bedenking zal bestaan Voorts, dat bij den Burgemeester in overweging is geweest hot denkbeeld, om de door hem verleende vergun ning tot het geven van Waterfeesten tor gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin in te trekken, doch dat daartoe niet behoefde te worden overgegaan na de op 80 Au gustus j.l. per telegraaf ontvangen adviezen van den Hoofdinspecteur der Volksgezondheid en van den Inspec teur der Volksgezondheid in Noord- Holland. PUNT 7. B. en W. stellen voor het raadsbe sluit, houdende vaststelling van voor waarden, waarop voor straat bestem de gronden doer de gemeente in eigendom zullen worden aanvaard, aan te vullen met een nieuw artikel No 4 Grond, voor straat bestemd, wordt door de gemeente niet overge nomen, indien door de overneming het uitzicht op uitvoering van hel uitbreidingsplan zoude verminderen. De heer VAN STYRUM stelt voor,- d t art. te lezen als volgtGrond, voor straat bestemd en als zoodanig voorkomende op een door den Raad, ingevolge art. 28 der Woningwet, vastgesteld plan van uitbreiding, wordt door de gemeente niet overge nomen, tenzij door de overneming het uitzicht op uitvoering van dat plan wordt bevorderd. De Raad kon de beslissing over da vraag, of dit laatste het geval ic, op dragen aan B. en W. voor zooda nige beslissing staat beroep open blf den Raad. De heer VAN STYRUM verdedigt zijn amendement en wijst op het ver schil tusschen het voorstel van B. en W. en hot amendement van spr. Spreker acht het niet goed, dat d* macht geheel wordt gelegd bij B. en W. Daarom wanscht spr. ook beroep op den Raad. De VOORZITTER verklaart namen* B. en W., dat het College geen be zwaar heeft tegen het amendement- Van Styrum. De béér Tril ai, acht bet door dea Voorzitter _^g\ie ni.et geheel juist»- Het tweede ,'öél van het amendement on tin wel bezwaar bij B. en W.\ B. en W. hebben nimmer het finale beslissingsrecht gehad. De beslissing kwam als vanzelf bij den Raad. B. en W. hadden altijd enkel de voorberei ding en kwamen daarna met een voor stel. Dan bsliste de Raad. B. en Wj begrijpen daarom niet goed, waarom de beer Van Styrum dit voorstel deed.- Deze gedachtengang volgde men ln het College van B. en W. DE VOORZITTER verklaart, waar om hij de meening van B. en W., die reeds lang geleden geuit werd," zoo voorstelde als bij deed. De heer VAN STYRUM wil zijn amendement wel Intrekken, indien B., en W. werkelijk zoo oordeelen, als de heer Thiel meent Maar spr. meende dat volgens het voorstel van B. en W.- dezen een volmacht kregen om een al gemeen plan van overneming te aan vaarden. De heer THIEL verduidelijkt nog maals zijn meening. De heer THLTSSEN acht een amen dement als de heer Van Styrum wil, niet mogelijk. De heer VAN STYRUM wijst ter handhaving zijner meening op vroe gere voorstellen van B. en W., Inzake machtiging tot overneming van stro- ten. De heer MODOO begrijpt niet, welk nut de aanvulling van dit artikel kan hehben. Het door B. en W. beoogde doel wordt niet bereikt Is het waar. wat de heer Thiel zei, dan verandert de zaak toch niets. Het voorstel ziet er wel onschuldig uitmaar 't voor afgaande ls niet onschuldig. De heer THIEL merkt op, dat dit feitelijk de strekking van het voorstel van B. on W. is, dat B. en W. krijgen het toezicht op de onderhandelingen en de Raad op het besluit. De hoor MODOO ziet in dit voorstel een poging, tin op een andere manier te komen tot hetgeen niet verkregen kon worden d-or de mislukking van het bouwverbod. Dat acht spr. niet juist. Spr. zal tegenstemmen. Na de toelichting van den heer Thiel blijft hij van meening, dat dit voorstel niet noodig is. Do heer VAN STYRUM trekt het tweede deel van zijn amendement in. De heer LASSCHUIT acht het een

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6