Verschijnt dtgelijks, behalve op Zo» en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Stadsnieuws Uit de Rechtszaal 27e Jaargang. No. 8039 DONDEBDAO 9 SEPTKMBER 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDBNl Voor Haarlem S S S I 12Ü Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is pom der gemeente)1-30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0SUM Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0S1H de omstreken en franco per post 045 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. G. PEEBEBOOB. ADVERTENTiÉNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Anondteement Haarlem van 1—5 regels /l—elke regel meer /0.iC Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat AdvertentlSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing, 50 Cts. voor 3 plaatsingen A contant Redactie ea Administratie i Groote Houtstraat Iitercommanaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Drukkerij i Zolder Bnltenspaarse 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiên en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem In dit blad la uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat Tfl78, Amsterdam. Telephoon Interc. fiwo DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Om On s Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Reisherinneringen", I, in de rubriek Om Ons Heen. Gemeenteverslag 1908. L 'Aan het Gemeenteverslag over 1908 ie het volgende ontleend: Bevolking. Op 31 December 1907 bedroeg het aantal ingezetenen 70.152; op 31 December 1908 70.346. Er waren op het eerste tijdatip mannen en 36729 vrouwen; op het laatste tijdstip 33479 mannen en 36867 .vrouwen. Er werden in 1908 geboren 865 m. en 787 vr., totaal 1652; etr overleden 463 m., 434 vr., totaal 897, een vermeer dering dus van 402 m., 353 vr., totaal 755 personen. Er vestigden zich 2971 m.f 3154 vr., totaal 6125 personen en er vertrok ken 3317 m., 3369 vr., totaal 6686, zoo dat het vertrek de vestiging overtrof met 346 m., 215 vr., totaal 561 perso nen. In garnizoen waren 396 m., 57 vr., totaal 453 personen; in het Huis van Bewaring 7 m., 11 vr., totaal 18 per sonen; in de strafgevangenis 145 m., 85 vr., totaal 180 personen. Levenloos aangegeven werden 34 J., 29 in., totaal 63 kinderen. Er wer den 438 huwelijken gesloten tegen 536 in 1907. 399 daarvan waren tusschen' jonkmans en jonge dochters, 2 tus schen jonkmans en weduwen, 2 tus schen jonkmans en gescheiden vrou wen, 22 tusschen weduwn. en jonge dochters, 11 tusschen weduwnaars en weduwen, 1 tusschen een gescheiden man en een jonge dochter en één tus schen een gescheiden vrouw en een gescheiden man. Er werden in 1908 127 kinderen minder geboren dan in 1907 {36 j. en 91 m.); er overleden 72 personen min- ter dan in 1907 (57 m. en 15 v.) Er werden 24 tweelinggeboorte aan gegeven (21 j. en 16 m. levend en 8 j. en 3 m. levenloos), tegen 23 tweeling geboorte in 1907. De sterf te ver houding, die bi 1907 was één op 84 inw., was in 1908 één op 78 inw. Bij een der huwelijken verklaard® de vrouw niet te kunnen schrijven.. Er werden gewettigd 20 kinderen, Het getal der Ingeschreven echt scheidingen bedraagt 19; 2 huwelijken werden in *t buitenland voltrokken. Naar de geloofsbelijdenis bestond de bevolking uit 30461 Nederl. Herv.; 272 Waalsch Herv.,; 2719 Evang. Luth., 435 hersteld Luth., 3310 Doops gezinden, 629 Remonstranten, 57 Mo ravische broeders, 1963 Chr.. Geref. 25712 Roomsch-Kath., 143 oud-Room- echen, 37 leden van de gemeente der 7de dags Baptisten, 877 NederL Is raëlieten, 23 Portugeesche Israëlie ten, 3057 personen tot een ander kerk genootschap behoorend of onbekend. „Ook in 1908 werden aan de bijhou ding van het bevolkingsregister steeds Ie noodige zorgen besteed," meldt het rerslag. Kiezerslijst In 1908 werd geen enkele aanvraag ingediend om kiesrecht door grootboek- of twee-wo- jung kiezers. De overige cijfers in dit hoofdstuk vermeld zijn -reeds eerder meege deeld. Verkiezingen. Het aantal Kteradistricten wend van 7 op 8 ge bracht. K a m e r s v a n Arbeid: De kie zerslijsten vermeldden voor de Ka mer v. Arbeid voor de metaal- en houtbewerking 128 patroons en 2270 werklieden, voor die voor de confec tiebedrijven 88 paltiroons en 348 werkl., Voor die voor de voedings- en Genot- tniddelen 143 palür. en 407 werikl., Voor dia voor drukkersbedrijven 34 p. eu 432 w., voor die voor de bloembol lenteelt 14 p. en 64 werkl'. Gemeentebestuur: Er wer den 20 openbare Raadsvergaderingen gehouden en 8 met gesloten deuren. Voor het archief wordt dringend fneerdere bergruimte verelscht; alles Is overvol en er bestaat geen gelegen heid meetr om iets van belang Ie plaatsen. Eigendommen der Ge- mee nte. De weg langs het Noor- der Buitenspaarne werd gebruikt ln 1908 door 5624 rij- en voertuigen uit Haarlem en 5633 uit Spaarndam; vijf jaar geleden waren die cijfers 5599 en 5723. De brug over de Ringvaart van de Haarlemmermeer werd gepasseerd door 15627 vaartuigen en 52380 rij- of voertuigen. In 1904 waren die cijfers 24767 en 88185. Da brug in den weg langs het N.- Buiten Spaarne over de Jan Gijzen- vaart werd geopend ln 1908 115 maal en in 1904 134 maal. De oppervlakte der gemeente be draagt 653.08.04 H.A. Bij de vermelding van de plantsoen verbetering wordt zeor geklaagd over de verregaande baldadigheid van de schooljeugd, die door vernielzucht het onderhoud der plantsoenen zeer bemoeilijkt. In den Hertenkamp zijn 8 bokken en 29 hinden. Verkocht of gestorven 4 bokken en 5 hinden. Vetrder zijn er 23 bergeenden, 5 ta lingen, 4 cmienten, 4 pijlstaarten, 2 carollna-eenden; 1 mandarijn-eend, 50 grauwe of wilde eenden, 7 pauwen en 1 kalkoen. In de Singels zijn 7 zwanen en 70 witte kwakers; in de begraafplaats vijvers 22 witte kwakers. Er werden 90 iepen uit de Stads- kweekerij geplant in de stad. Er werd 114.203.81 vlerk. M. straat- oppervlakte verstraat. Voor andere werden 17.407.91 vlerk, tegen een ver goeding van f 12.604.58J, verstraat. Er werden 1439 M. portlandcement- riolen geleed en 2240.70 M. trottoir band. Op de begraafplaats werden 624 lij ken op het Protestantsche gedeelte en 24 op het R. K. gedeelte ter aarde be steld, Er wei-den 8 lijken op het Israëlietische gedeelte begraven, to taal dus 651 lijken tegen 609 in 1907. In het mausoleum werd bijgezet één lijk. Naar elders werden vervoerd 472 lijken tegen 416 in 1907. Er wer den 29 lijken van onvermogenden be graven, tegen 35 In 1907. Medische- en Gemeente politie. Het stoomgemaal te Spaarndam werd 8 maal een half et maal in werking gesteld. De gezondheidstoestand was in het algemeen gunstig; het was onnoodlg een besmettelijke ziekte epidemisch te verklaren. Aan diphtheritis stierf één persoon, één aan roodvonk twee aan fehrls typlxoidea. In de douchebadhuizen van „Het Witte Kruis" werden 6000 baden meer genomen dan in 1907, buiten de schoolbaden. In het le Volksdouche- badhuis werden bovendien 1612 ba den meer genomen, dan in 1907, doch dit resultaat was te danken aan de toevallige vermeerdering der militai re baden met 2537. De schoolbaden gingen niet noemenswaardig vooruit, slechts 468 baden werden meer geno men. School 5 nam 6900 baden; school 4 4992 baden; school 6 2412; school 11 1332; school 7 1200. In het le Volksdouchebadhuis aan den Koudenhorn werden 89519 baden genomen; in het 2e douchebadhuis 40419. Het aantal vrouwenbaden ver minderde van 4767 tot 4562. Aan het Consultatie-bureau van de Vereen, tot bestrijd, der tuberculose, vervoegden zich van 15 Juni31 De cember 1908 82 nieuwe patiënten te gen 109 in. het vori ghalf jaar van 19071908. In 't geheel vervoegden zich dit halve jaar 165 patiënten; aan hen werden 305 adviezen gegeven. Er stierven 9 ingeschrevenen, ln dit half jaar werden in de Lighal te Schoten 30 patiënten verpleegd (8 m. 19 vr. 3 k.). Het aantal varpleegda- gen bedraagt 2786. Er werden 1192 vaccinaties verricht en 15 xevaccinaties. Het gemiddeld aantal opgekomen pokken is 9.3, ter wijl dat in 1907 9.6 bedroeg. Ex werden door de politie 1140 pro cessen-verbaal ingezonden aan de Of- ficieir van Justitie; voorts werden 2082 processen-verbaal opgemaakt wegens overtreding der politie-ver-or dening, waaronder 612 wegens open bare dronkenschap. Er waren 1 Jan. 1908 177 vergunningen. Er werden 10 vergunningen verleend. Ingetrokken werden 10 vergunningen en kwamen er 4 te vervallen. 20 werden er overge schreven. Op 31 Dec. 1908 bedroeg het aantal verg. 179. Er waren op 1 Jan. *08 151 verloven voor ven-koop alcoh. drank andaren dan sterken drank van kracht en 36 voor den verkoop van alcoh. vrijen drank, totaal 187 verloven. Deze aantallen bedroegen 81 Dec. 1908 180, 37 en 217. Er hadden 26 branden plaats. Zij waren van weinig be teekenis. De Gemeentebedrijven gaven de volgende resultaten. Lichtfabrieken. Afd. electriclteit batig saldo: 5123.41; aid. Gas batig saldo: 94.453.63J. De waterleiding toont een post aan van f 32.469.79J gereserveerd als uit- keering aan de gemeente. Het Slachthuis leverde een verlies op van f 18.861.24J. OEFENINGEN VAN DEN MILITAI REN GENEESKUNDIGEN DIENST. Hedenmorgen zijn we een kijkje gaan nemen op het terrein nabij het Goederenstation, waar de Afd. zie kendragers van de 4e camp. hospi taalsoldaten bezig was met de voor bereiding van de jaarlijksche genees kundige manoeuvres, die morgen ochtend op dat terrein plaats zullen hebben. Een veldkeuken, een brug, een ope ratietent, een tent voor zwaar gewon den en gewone ziekententen, werden daar onder leiding van den dirigee- rend officier van gezondheid 2e kl. E. J. Kühne, vlug opgeslagen. Overal in het hospitaalkamp, dal we even rondwandelden, vermelden bordjes het doel van al deze inrichtingen. Morgen zullen de manoeuvres hoofd zakelijk bestaan uit het transportee ren van gewonden uit de tirailleurs linie (die zich dicht bij de tramlijn Aerdenbout bevindt) naar de hulp- verbandplaa/ts en naar hiervoor inge richte spoorwegwaggons., D e z a a k-P i t. Naar we vernemen zal de voort vluchtige makelaar waarschijnlijk niet strafrechterlijk worden vervolgd. Aangehouden.: Door de politie zijn te Landsmeer twee Amsterdammers aangehouden, die daar een bootje en vischtuig had den gestolen. 't Bleek een goede vangst. Deze heerschappen pleegden nl. herhaalde lijk dergelijke diefstallen en leegden ook vischfuiken. Retraitehuis. Door het bestuur der Congregatie der Eerw. Paters Redemptoristen te Amsterdam (bisdom Haarlem) werd gisteren aanbesteed het bouwen van retraitehuis met kapel en Zuster huis aan den Kerk weg te Noordwij- kerhout. Ip.gekam.en 83 biljetten. Minste in schrijver de heer C. A. M. Jonckbloêd te Haarlem, f 71.249. 'CIrcu s Carré. Het circus komt te staan op het voormalige terrein van het Fonds-De Haas, op den hoek gevormd door de Tempeliersstraat en de Juliana van Stoibergsiraat nabij den Koninginne weg schuin tegenover school no. 6. Besmet tel ij ke Ziekten. In de week van 1 tot en met 7 Sep tember 1909 kwamen voor: Te Haarlem 1 geval van typhua en 2 gevallen van roodvonk. Te Heemstede 1 geval van rood vonk. Concerten. Gerard Zalsman en Willem Andries- sen zullen in het o. a seizoen te Am sterdam drie concerten geven, waar op o. m. verschillende Nederlandse he composities zullen worden uitge voerd. De eerste avond zal plaats vinden omstreeks half October a. a in de kleine zaal van het Concertgebouw* Het perceel In de Kruis- straat Men deelt ons mee, dat ook de heer Ernst H. Kreiage het voorste] van den heer Modoo c. s. heeft onderteekend, om in het gemeente-perceel in de Kruisstraat alleen eenige onderafdee- lingen van de gasfabrieken onder te A1 g em eene Ver een. to t b strijding van Werkloosheid. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de vereeniging gen. Algemeene Vereerd- ging tot Bestrijding van Werkloosheid te Haarlem. Zij heeft ten doel de geldelijke deelén, voortvloeiende uit gedwongen werkloosheid, te bestrijden. Zij is opgericht voor den tijd van 29 Jaren en 11 maanden, gerekend van den dag der oprichting af, zijnde 9 Juli 1908. Zij Is gevestigd te Haarlem. Zij tracht dit doel te bereiken door lo. het oprichten en in stand hou den van een fonds tot verzekering van geldelijke uitkeering bij gedwongen werkloosheid 2o. bet verschaffen van werk en het bevorderen van alles wat tot werk verschaffing kan leiden, als het beleg gen van openbare en cursusvergade ringen en het verspreiden van desbe treffende lectuur 3o. alle andere wettige middelen, welke aan het doel bevordelijk kunnen zijn Leden der vereeniging kunnen zijn werklieden of daarmede gelijk testel len loontrekkende personen, die in stemming betuigen met het doel der vereeniging en door het bestuur tot het lidmaatschap worden toegelaten, met inachtneming van hetgeen hier omtrent in een huishoudelijk regle ment nader zal worden omschreven. Men verliest het lidmaatschap door: lo. opzegging; 2o. royement (in het huishoudelijk reglement zullen de redenen waarom en de wijze waarop royement zal plaats hebben, nader worden omschre ven) 3o. overlijden 4o. vertrek uit de gemeente. Grondwerkers, werklieden werk zaam in land- en tuinbouw, en losse arbeiders worden niet als lid toege laten. Personen niet tot den arbeidenden stand behoorende en rechtspersoon lijkheid bezittende vereenigingen kun nen donateur zijn. Het bestuur der vereeniging verte genwoordigt haar in en buiten rech ten en is opgedragen aan 7 personen, uit en door de leden der vereeniging gekozen. De gezamenlijke donateurs kiezen een commissie van bijstand, bestaan de uit ten hoogste 5 personen, welke commissie, op verzoek van het be stuur, de vereeniging van advies kan dienen over alle zaken het doel dar vereeniging betreffende. De geldmiddelen der vereeniging bestaan uit contributién van de leden, bijdragen van donateurs, schenkingen en erfstellingen. De vereeniging heeft een kas, welke uitsluitend dient tot ondersteuning harer leden in gevallen van werkloos heid. De inrichting dezer kas en de uit keering daaruit worden bij huishou delijk reglement vastgesteld. Geen mtkeering uit deze kas zal ge schieden aan hem die lo. korter dan een half jaar lid is 2o. minder dan 26 weken contribu tie heeft betaald 3o. niet sedert 12 maanden in het bevolkingsregister der gemeente Haar lem is ingeschreven 4o. niet ingeschreven is bij de ge meentelijke arbeidsbeurs 5o. werkloos is ten gevolge van werkstaking, uitsluiting, ziekte, on geval, Invaliditeit, ouderdom^ dron kenschap of onwil om te werken 6o. korter dan 6 dagen werkloos is; 7o. reeds 50 dagen in het loopende boekjaar ondersteuning heeft geno ten 8o. de hem gestelde vragen niet naar de volledige waarheid heeft beant woord, of omstandigheden verzwijgt, die op de uitkeering van invloed kun nen zijn 9o. andere Inkomsten mocht genie ten dan die uit hoofde van zijn be roep lOo. uit hoofde van zijn beroep niet voldoende kan worden gecontroleerd; llo. zich schuldig maakt aan hande lingen, welke den goeden naam en het doel der vereeniging kunnen schaden. teun aan de Zweedsche stakers. Door het Haarlemsch Arbeiders-Se cretariaat zijn lijsten in omloop ge bracht, waarmede voor de Zweedsche stakere en uitgeslotenen geld wordt ingezameld. Bond van Ned Gem. Werk lieden. Door de afdeeling Haarlem van den Bond van Gemeente-werklieden zal deze week een vergadering worden ge houden in de bovenzaal van „De Kar- seboom", waar als spreker zal optre den de heer G. C. v. d Tempel, met het onderwerp „Waarom en hoe ver- eenigd Typografische Studiekring Haarlem. Door boven genoemden kring werd besloten de ontwerpen, ingekomen op een prijsvraag van het maandblad voor de typografie „Ons Vakblad' aan te vragen, en daarvan dan een tentoonstelling te houden, eveneens met de teekeningen door de leden van den kring, sinds zijn oprichting getee- kend. Klesrecht-betooglng. Op de laatstgehouden vergaderingen van de Sigarenmakers-vereeniging „Internos", Schllders-vereeniging, en afdeeling van de bakkers, werd be sloten deel te nemen aan de kiesrecht- betooging, door het zenden van afge vaardigden. Verplaatst Hedenmorgen werd het zuurhuisje op de Riviervischmarkt wegens ver bouwing aan de Groote Kerk ver plaatst, en staat thans tegenover den vischwinkel van den heer Van der Laan. „Ziekenzor g*\ Men schrijft ons ln de gisteravond gehouden verga dering van do coöperatieve werklie- denvereeniging „Ziekenzorg" bleek uit de verslagen van secretaris en penningmeester, dat de vereeniging steeds in bloei toeneemt. Op heden be zit zij reeds het respectabel aantal van 2775 leden, een getal, waarop ze met recht trotsch mag zijn, daar zij slechts 6 jaar bestaat. De aftredende bestuursleden, de heeren Sluijters, Heijboer en Halse- ma, werden met algemeene stemmen herkozen, terwijl in de plaats van den heer Hijman, die wegens vertrek naar elders, geen herbenoeming kon aan vaarden, in den Raad van Toezicht werd gekozen de heer Goosens. Fiets gestolen. Toen de koopman De V. eene be stelling zou thuis brengen bij mevr. W., te Bloemendaal, en te dien einde zijne fiets even aan het hek zette, was deze bij zijn terugkomst vordwenen. Van den dader geen spoor. Weten en Werken. Naar wij vernemen zal liet welbe kende gebouw van Weten en Werken aan de Ged. Oude Gracht worden ver kocht aan een boekdrukkersfirma al hier, die er hare drukkerij, zetterij ea kantoren in vestigen zal. Examen A. N. P. B. Aan het examen ingesteld door den Algemeen en Neder landschen Politie bond tot verkrijging Yan een politie- diploma, dat dit jaar op 16 September te Utrecht gehouden zal worden, zul len 19 Haarlemsche agenten yan po litie deelnemen. Volksweerbaarheid. Zaterdag a.s. zullen de vereenigin gen Volksweerbaarheid, afd. Haar lem en Bloemendaals Commando een velddienstoefenlhg houden in de rich ting van Santpoort Da leden zullen zich te 8J uur nam. verzamelen aan het station Qver- veem Bij de oefening wordt gebruik ge maakt van losse patronen. UITBREIDING DER HAARLEM SCHE RECHTBANK. Naar het „Hbld." verneemt, ligt het in het voornemen der Reg coring, van de in de rechtbank te Middelburg door de benoeming van de heeren mrs. Kronenberg en Van Bel, respec tievelijk tot president en vice-presi dent, opengevallen rechtersplaatsen, éóne onvervuld te laten en daarente gen het personeel der rechtbank te Haarlem met één rechter te verster ken. De Haarlemsche rechtbank is steeds incompleet geweestdaaraan zal nu een eind worden gemaakt. De Wet op Rechterlijke Organisatie bepaalt namelijk, dat in elke kamer van een Rechtbank, behoorende tot de 1ste klasse, twee rechters ritting zullen hebben. Nu hebben hier ter stede de civiele kamer en de strafkamer elk één rechter .terwijl een derde rechter fungeert nu eens als strafrechter, dan als civiel rechter. Mr. Van Walcheren, toen president der Rechtbank, wees reeds jaren ge leden bij de opening van het nieuwe gebouw, in tegenwoordigheid van dein Minister van Justitie, op dit incom pleet. RUWIELDIEF. W. F. B. J., uit Amsterdam, 19 jaar oud, had in Juli uit de Parkstraat al hier weggenomen een rijwiel, dat hij vervolgens voor de luttele som van ƒ10 in Amsterdam had verkocht aan zek®. ren Vink. Geëischt werd een straf van 1 jaar hechtenis .waarbij in aanmerking was genomen de jeugd van den be klaagde en 't feit, dat hij voor 't eerst met de politie in aanraking kwam, EEN ZWERVER. K. D., In April ontslagen uit de Rijkswerkinrichting, zwierf daarna rond in Brabant, Limburg en Bel gië en werd ten slotte aangetroffen In Edam, bedelende. Deswege werd tegen hem geëischt een straf van 5 dagen hechtenis, ge volgd door 3 jaar opzending naar eea Rijkswerkinrichting. MISHANDELING. Op het Stationsplein bestegen "op Zondag 25.;April een 8-tal luidruchtige jongelui de paardentram, waarop nis conducteur fungeerde H. P. Koster, en als koetsier P. J. F. ICoburst. Da jongelui waren onderweg erg lastig, maakten herrie, zetten de rem In be weging enz., en luisterden niet naar herhaalde waarschuwingen. Toen de tram bij de Houtbrug was aangeko men, werd de hulp dor politie inge roepen, die de jongelui sommeerde om uit te stappen, waaraan voldaan werd; één moest er met geweld uitge zet worden. Do tram reed vervolgens door naa» de Dreef, gevolgd door de Jongelie den, die beloofde, met den tramcon ducteur af te zullen rekenen. En dat gebeurde op de volgende wijze: C. A. Moot, een van 't edele achttal, gaf den conducteur Koster een trap tegen den buik, dien hij eenige dagen later nog voelde. J. Inpijn, nam een emmer water op, en goot den Inhoud over denzelfdea conducteur uit. De koetsier P. J. Pimmelaar vaif een andere tram, dlo daar reeds stond, werd geschopt en geslagen. Deswege stonden de belhamels Moot, Besteman en Inpijn terecht. Tegen de beide eersten word ge ëischt 14 dagen hechtenis, tegen den laatste één woek, waarbij de jeugd van den beklaagde, die nog onder de Kinderwet valt, in aanmerking werd genomen. De beklaagden vroegen om opleg ging van een geldboete. De mishandeling is in onze oogen zóo lafhartig en afkeurenswaardig, dat wij van onze gewoonte om alleen voorletters te vermeldon, ditmaal zijn afgeweken* BALDADIGHEID.. In een café to Schoten werd op ze keren avond herrie gemaakt door B* G. v. YV., H. J. v. K., P. v. A. en nog een ander. De twee eersten stonden deswege terecht, de derde was weg gebleven. Acht stoelen werden opge nomen, en stuk gegooid; de gaskroon werd vernield, en glaswerk gebroken. Nadat zij het terrein van hun balda digheid verlaten hadden, kwam v. A. nog eens terug om een ruit stuk td slaan. De eisch luidde: G. v.- YV., 14 dagen, H. J. v. K. 4 weken en P. v. A., 1 maand gevangenisstraf. De aanwezige beklaagden vroegen om oplegging een er geldboete* UITSPRAKEN: E. B. H., G. J. E., L. P. P., werk lieden de le en 2e te Amsterdam, 3a te Bussum, opruiing door geschriften, allen vrijgesproken. Do Rechtbank overwoog, dat het ten laste gelegd© niet wettig en over tuigend is bewezen, meer in het bij zonder niet, dat beklaagden op het oogehblik der verspreiding met den inhoud bekend waren. J. V., veehouder te Beomster, bo» leed. ambtenaar, 15 boete of 10 da gen hechtenis. J. H. van de K.,» metselaar, gede tineerd, diefstal, 4 maanden gevange nisstraf. C. A. de V., koopman te Haarlem", wederspannigheld, een week gevange nisstraf. C. R., varensgezel te Wi erin gen', beleed, ambtenaar, f 10 boete of 8 da gen hechtenis. J. S., vischventer te IJmuIden, ap pèl openbare dronkenschap, 3 weken hechtenis. G. N., molenaarsknecht, te Zaan-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1