KEIJSER'S Schoenenmagazijn, Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET XONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De BUdt, 10 Sept. 1909. Hoogste barometerstand 772.4 m. M. te Horta (Azoren) Laagste 757.1 m.M. WBodo (Westkust van Noorwegen). Verwachting tot den avond van 11 September Wind: meeet matige Oostelijke Wind. Gesteldheid van de luchtlicht be wolkt, droog weer in het Noorden, kans op onweer in het Zuiden. Temperatuur: warmer. Barometerstand te haarlem. bur 764 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 760 m.M. vl'_ ïbermometerstand te Haarlem. Vrijdag 10 September Hoogste gisteren S uur F. 61 Laagste hedennacht F. 61 Hoogste heden tot 19 uur F. 69 ingezonden mededeelingen A 80 Cts. per iregeL i 32 Lange Voorstraat Goede maatregel. Daar het herhaalde malen bij enke le munt-gasverbruikera is voorgeko men, dat zij de sluiting van den me ter hebben verbroken en het geld ten eigen bate aangewend, ie tegen eeni- ge personen daarvoor proces-verbaal opgemaakt In een dezer diefstallen is leeds door den rechter-commiasarLs Instructie gehouden. AERDENHOUT. Leemte in de electrische verlichting. Een groot ongerief voor de Aerden- houtbewonera is voorzeker, dat des avonds klokslag twaalf ure het elec- trisch licht wordt uitgedraaid, daar menige reiziger die uit Haarlem met de laatste tram arriveert, zich plot seling In het duister ziet gehuld. Wenschelijk zou het zijn dat door de ltennemer Electriciteits-Maatschap pi] deze zaak eens werd verbeterd. SANTPOORT, Zaterdag vertrekt de oud-minister Cramer, vergezeld door zijne echtge- noote, naar Amerika, als vertegen woordiger van de Regeering bij da aanstaande Hudson-feesten aldaar. HEEMSTEDE. Aan J. A. Smit alhier, van de lich ting 1905, ls opnieuw, en wel tot 14 Maart 1911 ontheffing verleend van den dienst. HAARLEMMERMEER, De nieuwe Beurs te Hoofddorp is Inwendig zoover gevorderd, dat zc Donderdag JL door ,de bezoekers reeds In gebruik kon worden geno men. De nieuwe Chr. school te Haarlem mermeer aan den Aalsmeerderweg, O.-zijde, zal de volgende week in ge bruik. worden genomen G raan- en Zaad markt. Wegens het mooie weder werd Don derdag de Beurs niet druk bezocht en Was de aanvoer nog niet groot. Rogge 5.40f 6 per 75 kg. Wintergerst 5f5.50 per 65 kg. Karwijzaad f 15—f 15.25 inclusief. Door den gemeenteveldwachter J. Meijer is tegen 1 October a. a eervol ontslag aangevraagd uit zijn tegen woordige betrekking. Ongeveer 19 Jaar diende hij de gemeente als veld wachter en had respectievelijk tot Standplaatsen in deze gemeente, Vijf huizen, Cruquius en Hoofddorp. Naar wij vernemen is zijn voorne men om zich met zijn gezin naar Ame rika te begeven en aldaar zich een anderen werkkring trachten te ver schaffen. 3ij den landbouwer v. <L B. aan den 6 lo ter weg, nabij Nieuw-Vennep, is een brutale diefstal gepleegd, terwijl allen zich ter ruste hadden begeven. Uit de kamer, waar allen sliepen, heeft men uit een broek een portemon- naie, inhoudende pl. min. 85, ont vreemd. Waarschijnlijk is de dief ge stoord geworden, daar meer geld, be nevens gouden en zilveren voorwer pen, in de onmiddellijke nabijheid aanwezig, onaangeroerd zijn geble ven. liet vermoeden bestaat, dat de dief z«ch des avonds heeft laten in sluiten. De politie is ijverig in de Weer, om den dader op te sporan( doch tot heden nog te vergeefs. SLOTEN. Verschenen nacht is ingebroken in Üo bewaarplaats van het Witte Kruis aan den Overtoom en eenige voorwer pen, waaronder koperen stoomketels, ontvreemd. Van de daders geen spoor; 'da politie doet onderzoek. IJMUIDEN. TER WAARSCHUWING, Men meldt ons Voor enkele dagen werden ter rege ling naar Amsterdam opgezonden 10 aandeed en van de obLIgatieieenLng ten Jaste van het R. K. Parochiaal Kerk bestuur te IJmuiden voor den bouw eener R. K. School. Den® stukken rijn niet aan hun adres bezorgd en ver moedelijk in verkeerde honden geval len. Daar zij nóch genummerd, nóch van het zegel der kerk voorzien zijn en ook niet de handteekenlng van het kerkbestuur dragen, zijn ze gemakke lijk van de echte te onderscheiden. Binnenf&m STATEN-GENERAAL. Bij Koninklijk besluit van 8 dezer is bepaald, dat de tegenwoordige zit ting der Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 18 September, des namiddags te 3 uur, en do Mi nister van Binnenlandsche Zaken wordt gemachtigd zich op dat tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, teneinde in eene vereenigde vergadering der bedde Ka mers de zitting in naam der Ko ningin te sluiten. GOUVERNEUR-GENERAAL IDENBURG. De benoemde Gouverneur-Generaal var Nederlandsch Indië, de heer Idenburg, vertrok gisterenochtend naar Parijs. Men herinnert zich, dat de heer Idenburg voornemens was, alvorens zijn hooge functie te aan vaarden, nog een vacantietijd in het buitenland te gaan doorbrengen. KAPITEIN COLIJN. Men vermoedt, dat de heer Colijn, die. naar wij meldden, schipbreuk heeft geleden, als commissaris van het Indisch gouvernement voor de buitenbezittingen, zich op reis naar Timor bevond. GEORGE VON ROSENTHAL. Te Amsterdam is op 81-jarigen leef tijd overleden baron George von Ro senthal, oprichter en lid van de fiir- ma Lippmann, Rosenthal Co., die veel weldeed en in wien Amsterdam dan ook een groot verlies lijdt. RIJKSWERKLIEDEN HEMBRUG. Naar het Hbld. verneemt, heeft de Minister van Oorlog op het adres van de rijkswerklieden aan de Hem brug, die hadden verzocht aldaar den 8-uri- gen arbeidsdag in te voeren, geant woord, dat voor de vijf wintermaan den, mot 1 November, een tijdelijke arbeidsduur van acht uren zal worden ingevoerd, evenals het vorige Jaar. Het vervoer zal in die maanden weer per spoor, en niet per boot geschie den. Voor verzoeken betreffende den arbeidsduur in het algemeen verwees de minister de adressanten naar de Staatscommissie, wier rapporten de minister afwacht alvorens een defini tieve regeling in te voeren. DE K1ESRECHTBETOOGING AFGESTELD. Bij het bestuur van de S. D. A. P. is het antwoord van den hoofdinspec teur der volksgezondheid, dr. Ruysóh, ingekomen, op het verzoek om advies in de vraag, of er aanleiding was de Haagsche kiesrechtmeeting met tiet oog op het gevaar voor cholera-be- smetting niet té doen doorgaan. De heer Ruysch heeft het liouden der moeting dringend ontraden. In verband daarmede heeft liet da ge lij ksdi bestuur der S. D. A. P. be sloten, de kiesrechtmeeting van 19 September niet te doen doorgaan. MOORD BIJ KOERANGE. De bezwaren tegen den verdachte B. inzake den moord te Koek an ge zijn zóo bezwarend, dat de officier van justitie termen gevonden heeft zijn voorloopige aanhouding te requlree- ron en de verdachte zoo spoedig mo gelijk naar Assen zal worden overge bracht. UIT DEN GEMEENTERAAD VAN DRBUMEL. Een nieuw raadslid van Dreumel werd bij zijn installatie door den bur gemeester, naar het Centr. meldt, on geveer als volgt toegesproken Indien ik u als nieuweling het wel kom toeroep, dan heb ik daaraan toe te voegen, dat ik hoop, dat het u ge geven moge zijn vele Jaren in het be lang der gemeente werkzaam te zijn, doch ge zult ondervinden, dat de be trekking van raadslid op den tijd en onder de omstandigheden, waarin gij die aanvaardt, verre van gemakkelijk en benijdenswaardig is. De schul denlast der gemeente is groot, de kas der gemeente ia uitgeput en de hulp bronnen van de opgaande zware hoo rnen nagonoeg uitgeput. De belastin gen werden afgeschaft, de huishou ding der gemeente werd op weeideri- gen voet ingericht, de tering niet naar de nering gezet. Immers de raad kon, gesteund door den gemeente-secretaris als man van administratie, buiten den burgemees ter. Naar mijn meening werd hoege naamd niet gevraagd. Of de gemeente te redden ls Mijn antwoord is: Ja,.... mits tot den ouden toestand worde terugge keerd eu lasten geheven worden. Ik heb genieend dit nu te moeten zeggen, opdat later niet aan u wor de geweten, hetgeen hier is geschied. Ik heet u nogmaals van harte wel kom. VOORZITTER EERSTE KAMER. Bij Kon. besluit van 8 dezer is be noemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, geduren de de zitting die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1909, J. E. N. baron Schimmclpen- ninck van der Oye van Hoevelaken, lid van die Kamer. WAT IS EEN HARKA Op deze vraag, die zeker door vele lezers bij het nagaan der berichten u.t Marokko wel eens zal zijn gesteld, geeft de „Zw. Ct." liet volgende ant woord De harka-instelliug is in meer dan éér. opzicht merkwaardig. Eigenlijke dienstplicht bestaat er op het Riff niet. De dienst is vrijwillig on berust op eigen belang. Allen, armen zoowel als rijken, grijpen bij de minste re den naar de wapens, want onder deze krijgshaftige bevolking heeft al leen hij wat te beteekenon, die moed aar den dag legtwie niet pootig weet op te treden, heeft niemendal lil te brengen, verzinkt spoedig in de Slavernij en geldt voor mujera (vrouw), „oud wijf' zouden wij zeg gen. De Riff-man is dus dapper, al valt het niet te loochenen, dat er ook veol wouldho-dapperheid bij is. Alle maatschappelijke moraal, alle ge rechtigheid berust op de uiacht. en derhalve kraait het ruwe gewela ko ning. In „vredestijd" vecht de eene man tegen den ander, dorp tegen dorp, om de eenvoudige reden, dat de een machtiger wil zijn dan de ander. Allen huldigen het„Weg met de zwakken I" Zoodra er echter de een of andere gouwe in gevaar verkeert, roept t machtigste stamhoofd de hoof den van andere gouwen te wapen. De hulp wordt altijd verstrekt, niet uit zuivere vriendschap, maar om den buit Plechtige buit-contracten leiden dan ook elke coalitie in. l)e gewone veldarbeid heeft geen beko ring voor den Riff-man, maar wan neer het geldt, „op het oorlogspad te gaan", raakt hij In zijn element en slechts één gedachte bezielt hem het behalen van buit. Zij Leven op de kos ten van het land, waarin de „harka" zich bevindt, want de Riff-krijger gaat slechts met geweer en patronen teu oorlog. Om veldtochtsplannen be kommert zich de Riff-krijger niet. Zoodra hij anderen ziet uittrekken, gaat hij mee de rest komt vanzelf wel. Het eerste optreden van de „harka" is altijd het meest te duchten, want ieder ls dan met zijn buurman in wedstrijd tot het verrichten van de meest dappere daden. Men moet zich „naam" maken. Wijkt de vijand, dan verdubbelt de Riff-man zijn aauval, maar houdt de vijand flink stand en zie» de Riff-man een van zijn kornui ten op de vlucht gaan, dan Ls hij ook gauw van de vluchtpartij, hetgeen niet wegneemt, dat men bij aankomst in het veilige lager een zegekreet uit stoot en elkander de dolste overwin- ningsveirhnleu opdischt. Onder deze omstandigheden Ls hei te hopen, dat er b.v. geen „Matin"-co<rrespondent onder de Riff-krijgslieden zich nes telt, want dan Ls Spanje in één dag op papier vernietigd. De hoofdmannen der stammen ko men gewoonlijk in de tent van den aanzienlijksten aanvoerder bijeen, om ovecr het veldtochtsplan te beraadsla gen. Zij drinken bij dat werk massa's thee. Daar elk autoriteitsbeginsel ont breekt, zegt ieder zijn meening. En zoo gebeurt het dikwijls, dat na uren lange beraadslagingen, waarbij soms allen tegelijk spreken, aan liet eind ieder doet, wat hem zelf liet beste lijkt. Van discipline geen sprake, al blijven de vechters in dien strijd nog al goed bij elkaar. Wanneer de Riff man een week bij de „harka" ge weest is, gaat hij meestal, zonder iemand te waarschuwen, eens naar huis toe, om bij moeder de vrouw te kijken en zijn patronen-voorraad aan te vullen. Hij gaat naar zijn dorp en bereidt zich zelf daar vreugde door var heldendaden op te snijden. Een beetje politiek zit ook wel on der deze handelwijze, want allicht worden anderen aangespoord, om zich ook eens met de „Runcis" (Chris tenen) te gaan meten. Zelden keert iemand, die reeds bij de „harka" ge weest is, terug, want zoodra hij ge zien heeft, dat er van den grooten buit niets komt, vindt hij het wel zoo aangenaam, zich met de iaam van „groot held" tevreden te stollen. On dergaat de „harka" een nederlaag, dan komt 't op den terugtocht meest al tot een tweeden slag, eon gevecht onder elkaar, omdat men elkaar de schuld van do nederlaag op den hals schuift. Het einde is dikwijls, dat de „harka" zich oplost. TWEEDE-KAMERVERKIEZING BREUKELEN. Bij de verkiezing (nieuwe zittings jaar) van een lid der Tweede Kaïner in het district Breukelen zijn gisteren officieel candidaat gesteld de heeren rnr. H. J. Doude van Troostwijk (chr.- hist.) mr. F. H. de Monté Ver Loren (antirev.)mr. F. L. S. F. baron van Tuyli van Serooskerken van Zuylen (lib.) en mr. J. B. L. C. C. baron de Wijkerslooth de Weerdesteijn (r.- kath). Voor het thans nog loopende zit tingsjaar zijn geen candidate» opge geven. NEDERLAND GP DE BRUSSEL SCES TENTOONSTELLING. De architect W. Kromhout Czn. ont wierp plannen, naar welke het Ne- derlandsche Paviljoen op de Brussel- sche Wereldtentoonstelling van 1910 zal worden opgetrokken. Het wordt, ingevolge opdracht van de Nedarlandsche Tentoonstellings commissie, een sierlijk gebouw van twee verdiepingen, in Hollandsohen Renaissancestijl, gekroond door twee vlugge torens. De lengte zal bedragen 87.50 M., do breedte 36 M., terwijl de hoogste nok 20 meter boven den grond komt te liggen. Bij het Neder]aii-dsch paviljoen be hoort een t-nin van 4êö0 vlerk. M. op pervlakte, die beschikbaar zei worden gesteld voor de voortbrengselen van onzen tuinbouw, an dael uitmaakt van een groot plantsoen, la het mid den der tentoonstelling, waaraan hat paviljoen van DuRschland wordt ge bouwd. Het plantsoen ie omringd door een 7 motor hooger liggende ave nue (men heeft het zeer geacciden teerd terrein der tentoonstelling nog verfraaid d»xw allerlei afgravingen en verhoogingen} in de »a waarvaD ligt de hoofdingang vaa het Neder landsch paviljoen, toegang gevende tot de bovenverd'spirg (de tweede). De eerste verdieping t^sedt men binnen door dan tuin. De voorgevel wordt al bijzonder le vendig. Links sn richts vau den hoo- gen, met een tor0.;? v-a® 26 meter ge- kroonden topgevoï, vc-r\rt een voor gebouw, dat op zijn Jwwi geflankeerd wordt door een hoekpavjljoen. De tulnzijde van het paviljoen wordt ge vormd door een reeks van topgevel- tjes, en de tweede zijkant is versierd met een lagen toren. Omtrent de bestemming der zalen do bedoelde onderverdeel in g blijkt uit den aard dar zaak weinig uit de bouwplannen, maar toch kan worden meegedeeld dat de afdeeling koloniën een der belangrijkste! een plaats zal krijgen op de eerste verdieping (dus beneden). In hot midden der zaal rijst een fraai trappenhuis, omhoog, waarlangs men een groote galerij be reikt. Hier zal de Nederlandsche kunstnijverheid worden tentoonge steld, terwijl de aangrenzende zaal wordt ingericht voor retrospectieve knnst. Men heeft Idrfr beschikking ovar 2000 vierk. M. oppervlakte (bone den over 3000 vierk. XI.) Reeds is men met het leggen der fundeering, welke afzonderlijk werd aanbesteed, gereed gekomen eu nu zal de volgende maand een begin wor den gemaakt met dei» opbouw. 15 Ja nuari hoopt men hot paviljoen on der den kap ie hebben, en tegen half April 1910 wordt de voltooiing tege moet gezien. VERGIFTIG EETGEREEDSCHAP. Wij lezen in het Maandbl. tegen de Vervalschingen In het September-nummer van den 24en jaargang van ons blad hadden wij gelegenheid te wijzen cp de scha delijkheid van eetlepels en vorken, daar deze een locdgehalt® bezaten van ruim 16 terwijl de Duitsche wet slechts 10 toestaat een gehal te hetwelk door de meeste deskundi gen als te hoog beschouwd wordt, zoodat daarin eerlang officieele wij zigingen te verwachten zijn. (De Zweedsche wet staat b.v. slechts 1 pCL lood toe). Hoewel cn8 land zoocis men weet nog steeds zonder eenige wettelij ke bepaling In deze zoo belangrijke aangelegenheid is, staar, toch officiee ls lichamen, als b.v. de Kon. Ned. Ma rine, een maximum loodpehalte van slochts 1 toe, en degelijke firma's binden zich voor de levering aan het publiek ook aan dezen eisch. Doch waar helaas wettelijke bepalingen ontbreken, spreekt hot vanzelf, dat gewetenlooze fabrik&hten daarvan profiteeren om met grove winst, niet alleen ondeugdelijke dcch, zooals wij nu gelegenheid hadden te oonstatee- ren, bepaald vergiftige waar aan den man te brengen. Wij constateer den in gewone, zeer fraai en blinkend uitziende lepels, een gehalte van ruim 85 lood. het overige was antimo nium benevens een spoortje nikkel, hetwelk in den vorm van een electro- lytisch aangebracht, uiterst dun laagje, moest dienen om de lepels een fraai blinkend aanzien te geven. De lepels waren dus eenvoudig uit het bekende z.g. lettermetaal gegoten, en daar het uiterst dunne laagje nikkel er zeer spoedig afslijt, zijn do ver bruikers natuurlijk aan chronische lood vergiftiging blootgesteld. Alvo rens deze derhalve niet nlleen schade lijke doch hoogst vergiftige waar hier te lande verspreid wordt, maken wij de autoriteiten er opmerkzaam op, en eische het publiek uitsluitend lepels en vorken van een fabrieksmerk of naam voordien. Onze ingestelde informatiën naar de bron dezer waren, die wij nog doende zijn te completeerea, gaven het volgende voorloopige resultaat Do vei-zending geschiedt van Ham burg uit, en het debiet strekt zich uit tot O.-Indië en Zuid-Amerika. Dat men de noodige voorzorgen neemt, om de plaats van herkomst, resp. den naait van den fabrikant, geheim te houden ie duidelijk .indien men weet, dat zelfs het f abrlceeren voor •export van dergelijke waren, in, Duitschland ten strengste verboden is. Mos vermoedt, dat de fabriek in de Fransche Vogezen gelegen Ls, doch hoe dit zij, de hoofdzaak is, en dit is het doei van onze waarschuwing, dat zoowel publiek als exporteurs naar Indië gewaarschuwd zijn, te gen dea aankoop van dergelijke voor de gezondheid hoogst gevaarlijke ar tikelen. Sport en Wedstrijden LUCHTVAART. In de 14de eeuw had men 22 dagen noodig om van Florence naar Parijs te komen, en 30 om Londen te hét reiken. In 1690 kwam men in 7 dagen, van Parijs naar Dyon. In 1740 deed de postkoets 7 dagen over den afstand Parijs—Straatsburg of LondenEdinburg. In 1789 reisde men 13 dagen lang, om van Parijs naar Marseille te bo men. Tegenwoordig leggen de groote transatlantische stoomers 37 K.M. en meer per uur af de internationale treinen rijden gemiddeld 85 K.M. Er" Ls geen enkele plaats in Engeland, die verder dan 12 uren van Londen verwijderd is. En ar is geen enlcel be langrijk centrum van beschaving op den geheelen aardbol, die verder dan 30 dagen van Londen ia. Met de te genwoordige snelheden zou men kun nen zeggen, dat de gaheele aardbol in gekrompen is, en nu dezelfde af standsverhoudingen heeft als Enge land in het midden der 18de eeuw. De snelheid zal nog moer toene men. Wat belooft de luchtvaart ons in dit opzicht Men zegt 200 K.M. per uur en zelfs meer. Dan zou er geen punt op den aardbol >eer zijn, ver der dan 4 dagen van Londen. Daar men in 1848 per rijtuig 90 uren dat wil zeggen bijna 4 dager» noodig had voor de reis ParijsMarseille, zou men kunnen zeggen, dat de geheele ?lobe zal ingekrompen zijn tot do re- .atieve afstanden, die Frankrijk in 1848 had. Gemengd Nieuws DE STAKING IN ZWEDEN. Wat heeft de algemeene staking Zweden gekost? De schrijver begint met te zeggen, dat het verlies eigenlijk niot juist be rekend kan worden. Men kan het be naderen. De arbeiders mannen en vrouwen beiden hebben gestaakt zullen, hoog berekend, daags een 3.50 kroon (1 kroon is 0.66) aan loon verloren hebbenhun patroons, zeer hoog berekend, aan eigen inkomen 1 kroon per dag en per arbeider. Daar bij komt voor den patroon nog het verlies aan inkomen dat voor rente van geleend kapitaal en afschrijving ALent wederom hoog berekend *oJ dat ook 1 kroon per dag en per arbei der zijn, samen 2 kroonmet het ver lies der arbeiders samen 5.50 kroon. Gemiddeld hebben er een 275,000 ar beiders gestaaktdat maakt dus In een ronde som 11/2 millioen kronen verlies per dag. Maar dan komt nog in aanmerking het verlies van de ondernemingen, die niet rechtstreeks bij de staking zijn betrokken, b.v. spoorwegen, stoom- booten, handel, hotels enz. Dat ver lies Is niet te berekenen, maar zal zeker nfet zooveel bedragen als dat van de onmiddellijk belanghebbende patroons. Men kan dus met vrij groo- te zekerheid zeggen, dat de staking rechtstreeks een varlies van nog geen 2 millioen kronen per dag heeft ver oorzaakt. Daartegenover staat, dat een ver mindering van verbruik, niet alleen bij de arbeiders, dagelijks wel een half millioen kronen heeft bespaard blijft 11/2 millioen kronen. De algemeene staking heeft een maand geduurd. Men kan dus zeggen, dat de Zweed sche gemeenschap een veertig mil lioen kronen heeft verloren. Nu zijn er een aantal middellijke nadeelenhandelsbetrekkingen, die verloren zijn gegaanondernemin gen, die bij het gevorderde seizoen niet weer in gang gebracht kunnen worden, verloopen bestellingen enz. Daartegenover staat, dat de staking in verscheidene bedrijven geen on verdeeld nadeel is geweest, bedrijven nl., die voor hun waren geen of een slechte markt hadden. Door de ga- dwongen staking in de voortbrenging is hun markt verbeterd. De algemeene staking brak uit in een tijd, dat de zaken slecht gingen (de schrijver be doelt de fabrikanten hebben tot de uitsluiting besloten in een tijd enz.). Men mag dus aannemen, dat de Zweedsche nijverheid de gevolgen van de algemeene staking wel te bo ven zal komen. Een verlies van 24 of 30 millioen gulden is natuurlijk voor het Zweed sche volk te beklagen, vooral voor de stakende arbeiders, die door zware ontberingen het grootste deel van dat verlies zullen te dragen hebben, maar oeconomisch kan het land dat best dragen, en zijn verplichtingen tegen over liet buitenland zal het niettemin nakomen. Het inkomen van kapitaal en arbeid, in 1895 slechts 465 mil lioen kronen bedragende, was in 1907 op 1245 millioen gestegen. Er is ech ter veel vreemd kapitaal in Zweden gestoken, zoodat Zwedens schuld ten deze in de laatste jaren tot ruim een milliard kronen is gestegen. Het wer kelijke vermogen in het land is zeer veel toegenomen, hetgeen hieruit blijkt, dat de geschatte waarde van gebouwd en ongebouwd van 5030 mil lioen kronen in 1900 tot 7799 millioen in 1908 is gestegen. De staatsschuld bedroeg in 1907 464 millioen kronen de staatsspoorwegen hebben daar te genover een waarde van 500 millioen kronen en de overige staatseigendom men hebben een waarde van 825 mil lioen. De opbrengst der belastingen zal zeker onder de staking lijden, mis schien 5 tot 10 millioen, maar dat is wel te dragen voor een land, dat op zijn bogrouung voor 1910 155 millioen aan belastingen lieeft staan, waarbij nog de aanzienlijke Inkomsten uit staatsondernemingen komen. Een verlies van veertig millioen is geen kleinigheid, maar een slechte oogst zou heel wat meer gekost heb ben. Gelukkig heeft Zweden in 1908 een goeden oogst gehad en ook van 't jaar belooft hij goed te zijn. En wat dat beduidt blijkt hieruit, dat de oogst van 1908 de gemiddelde waarde der oogsten misschien wei met 150 mil lioen kronen heeft overtroffen. JEUGDIGE ZELFMOORDENAARS. Te Berlijn hebben op denzelfden dag weder twee jonge scholieren, een van 17 en een van 18 jaar, zelfmoord gepleegd, wegens redenen, die totaal in het duister liggen. De zelfmoorden staan niet in het minste verband met elkaar. Bruck, de oudste, los ontzet tende hoeveelheden voddige Indianen verhalen en detective-romans en was van zwaarmoedigen, hoewel niet men- schenschuwen aard. Scalia, de jong ste zelfmoordenaar, was daarentegen van vroolijke, opgewekte natuur. Een dag vócr zijn noodlottige daad, had hij nog afspraken voor roeipartijen en pic-nics gemaakt. Beids jongens hebben door ophan ging een eind aan hun leven gemaakt. Laatste Berichte» Gev. Voorwerpen: Een portemonnaie inh. eenige cen ten, 2e Vooruitgangstr. 11. Een rozenkrans, Jansstraat 67. Een taschje jnet inhoud, Spaarn- wouderstraat 120. Een wollen das, Ramolensbr. 14 Een broche met portret, Doelstr. 18. Een portemonnaie inh. geld. War moesstraat 20. Een zilveren oorbelletje, Begijnhof 2 A rood. Een zilveren charivari, Wouwor- m austraal 52. 3 Kinderkousjes, Nassau laan 34a. Aangifte is gedaan van het verlie zen van een gouden broche. Önrgerlifke Stand HAARLEM. BEVALLEN Sept. 9. M. RooseWeslhof, z., a. J. M. KloosterzielV. d. Linden, d., 10. M. A. WesseJiu8Bruin, d., C. WaalewijnWaalewijn, z. OVERLEDEN Sept. 9. J. Snijder, 84 j., Spaarne W. G., 6 m., z. v. G. W. de Korte, Tul- penstr., S. KoenePanbakker, 81 j., Bakenessergracht. IIAARLEMMERLIEDE EN SPAARN- WOUDE. INDERTROUWD: J. Huiberts en M. J. f. Kramers; B. Komen en J. van Lieshout. GETROUWD: J. v. d. Wiel en M. Kassing. BEVALLEN: J. C. Dekker—Moorman d. OVERLEDEN; J WempeDuin 77 j. HAARLEMMERMEER. ONDERTROUWD: J. Koomen en G. Verwer; J. Vla ea A. J. v. d. Eikhoff. BEVALLEN: H. J. v. d. PeylDekker d. D. van Iperen—Snaterse z. G. Grevenstuk Keijzeir d. J. C. Venhof—Eist x. J. de KookerSchering z. M. l'-eynders Boom d. C. Krijger—Drechsler d. C. Kloot—Imanse z. M. Hoefman—Mint- jes z. J. S. Oldenburg—Koopman z. M. H. TensonBiesheuvel z. W. S- Wilderom—de Krijger x. M. v. d. BeekRas z. OVERLEDEN: M. v. d. Gr*.gt, 79 A. Stolwijk 79 j., C. Flipse 62 j., A. Zoutman 2 Jaar, J. de Bakker, 2 m* INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst oi niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeve Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Kedactie zich niet aansprakelijk. Geachte RedacteurI Beleefd verzoek ik een plaatsje In uw veelgelezen blad. ALWEER ONZE GROOTE HOUT STRAAT! Den 7den September j.l. des avonck omstreeks half 10 moest ik door onze veelbesproken Groote Houtstraat om eenige courantjes te bezorgen. Toen ik ter hoogte van Café „de Karse- boora" was, werd ik door 3 dronken infanteristen lastig gevallen, terwijl één van hen mij bij den arm pakta Ik verzocht hem mij los te laten, waarop deze mij losliet en meteen een hevigen slag midden in 't gelaat gaf, hetgeen mij een dikken wang, een dik oog en een pijnlijken neus be zorgde. Om verder geen opstootje tfl veroorzaken, wilde ik doorloopen, doch werd achtervolgd door den sol daat die mij dreigde, toen ben ik met versnelde pas naar het politieposthuis aan de Houtbrug gegaan omdat in dat heele eind geen politie aanwezig was. De infanteristen waren mij gevolgd tot aan de Kerkstraat, alwaar zij ble ven staan. Aan het politie-posthuis gaf ik kennis van 't voorgevallene aan den dienstdoende» chef, waarop deze mij een tweetal agenten medegaf, die juist aan kwamen loopen.Deze wo- ren ontevreden omdat zij mee moes ten. Toen wij bij de Kerkstraat kwa men bemerkte ik spoedig, dat de hoofddader er tusschen uit was, ter wijl de twee anderen tusschen het publiek stonden. Nu 't mooiste: Toen werd mij door één der agenten gevraagd waar ik woonde en nadat ik daarop geant woord had, werd mij gezegd dat ik naar huis moest gaan en dat ik moest opschieten. Ik maakte de agenten eir op attent dat de heide andere infan teristen ook 't publiek lastig vielen, waarop dezen achtervolgd werden tot in de Gierstraat. Hierop keerden de agenten naar het posthuis terug. Nu vraag ik, mag een net persoon van 18 jaar, eenige courantjes weg te brengen hebbende betreffende de Ge heel-onthouding", om nog geen half tien, niet door do Groote Houtstraat loopen? Of is dezo straat alleen voor kannibalen? U dankend voor de verleende plaats ruimte, teeken ik mij, Hoogachtend, J. H. BOOGAARD. Rustenburgerlaan 61. IJmuiden, 8 Sept. '09. Mijnheer de Redacteur I In uw nummer van heden vind ik in het verslag van den Raad der Ge meente Velsen de navolgende passage: „Bovendien meent de Commissie, „dat sommige posten onnauwkeurig „zijn geboekt." Deze zinsnede, die betrekking heeft op de rekening der Gemeente Velsen, zou door mij zijn uitgesproken. Ik moet u hiervoor even rectificatie vra gen, aangezien de eer van den ge meente-ontvanger daarmede is moexd. De Commissie heeft geen enkele op of aanmerking gemaakt aan het adres van den gemeente-ontvanger, inte gendeel, kon de Commissie niet an ders dan tevreden zijn over dei ar beid van Z.Ed. De gemaakte opmerkingen betrof fen geen van alle de administratis voor zooverre die voor. rekening van' den ontvanger is. Met opname dezer regelen zult a zeer verplichten UEcL Dw. F. P. VERMEULEN, Lid v. d. Raad van Velsen. Amsterdamsche Beurs. Openingskoersen van 10 Sept. 1909, LABOUCHERE OYENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. STAATSFONDSENMARKT: 2 1/2 Certific. N.W.S. 79 1/4, 3 1/2 Certific. N.W.S. 93 7/8, Consols 86 15/16, Hope's 87 11/16, Russen 1909: 93 9/16, Russen 1906: 97 1/4. Z. AMERIK. STAATSFONDSEN: Cs Peru 8 9/16, Pref. Peru 84. TABAKSAANDKELEN: Deli Mij. 465, Medan 248, Nieuwe Asahan 79, Rotterdam Deli 3o9, Senembah 410. PETROLEUM-A ANDEELEN. Koninklijke Petr. 450. MIJNAANDEELEN. Ketahoens 265, Great Cobar 120, Gew. Cultuur 117 1/8. De AMER1KAANSCHE MARKT opende vaat. Denver 45 1/2, Erie 34 3/8, Kansas 46 7/16, 72 1/4, Missouri 41, Rock Island 87 5/16, Southern Rails 301/8, Southern Pacific 125, Union Pacific 1961/2, Wabash 20 5/8, Steel 77 3/4, Carren 671/4, C. Marine's 615/16, 2L

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2