Uit de Kechtszaal Rubriek voor Vragen Uft de Omstreken Binnenland ixmcten* wordt thansbe&ldten mei-een éxpwristié in Septemtw (en October), bowi] a aan werken van den Psransch- roan Claude Lorrain. Claude Lorrain, eigenlijk Claude Oelée geheeten, In 1600 te Champagne geboren (overleden 1682 te Rome), $>racht het grootste deel van zijn le ven in Italië door. Het klassieke van 'dit land inspireerde vooral den schil der en deed hom het aanzijn geven aan de vele dichterlijke, atmosferi sche en iilusierijke landschappen, vol toon- en zonlichtspel, composities, die hem nog bij zijn loven roem en eer bezorgden. Doch ook brachten zij hem navol gers en erger, waarom hij als gra veur en teekenaar vele schetsen en .teekeningen naar xijn eigen werken in olieverf maakte, een en ander als feen soort „legger" zijner kunst. De namaak fes dus niet alleen van »nzen tijd. Naast de teekeningen voormeld ech ter, vervaardigde hij ook vele andere, Vai-. welke „vele" op heden een goede *0 door Teyler worden geëxposeerd. Circa allo in sepia uitgevoerd, geelt deze verzameling pen ruim beeld van Öe wanne wijza. waarop de kunste naar zijn gedachten en gevoelens wist vast te leggen en uit te drukken. Het grooter aantal krabbels en noti ties is vooral bekorend voor den vak man, terwijl niet minder interessant Voor dezen zal zijn op te merken, de haast aquarellist!sc-he techniek, waar mee Lorrain penseel en sepia be stuurde. Al het zachte, teer© en vervloeiende met die techniek zoo mooi tot expres sie te brengen, fel vaak bereikt in de vele boom-, stam-, rots- en ruïne- Studies. Vooral komt het fluweelachtige en lichtende der behandeling bij eonige grootere werken, aan den korten rechtschen wand, en bij een land schap, boomgroep, direct links van den ingang, prachtig uit. Hoe droo- mexig en poëtisch voorts dte bergland schappen I Het aanduiden van bepaalde wer ken la ditmaal moeilijk, waar de titu latuur der teekeningen zeer algemeen gesteld is en dit uiteraard wel moest wezen. MensCh- en dierfiguur zijn de minst Sterke zijden van Claude Lorrain's kunstmaar volgens zijn eigen ge tuigenis gaf hij bij zijne landschap pen de steffaadje op den koop toe. Tot 15 October blijft de verzameling in Teyler geëtaleerd. De belangstelling, die aan het drie tal gepasseerde exposities is ten deel gevallen, zal aan beheerders van Teyler hebben doen zien, dat hun idéo der zoiner-tentoonsiellingen en do iraai© en rustige wijze, waarop zij is uiigoYcexd, door veie kunstvrienden hoogelijk gewaardeerd is geworden. Mochten ook de komende winter maanden, een enkel maal nog. een Soortgelijken blik geven in Teyler's yerdera kunstschatten, als geleidelij ken overgang b.v. tot de zoiner-teu- toonsteHingen Y&n 1910. G. KERKHOFF. Gev. Voorwerpen: Twee boezelaars, Gatadsstraat L Een dienstbodenmuts, Drappenier- Biraat 4. Een parasol, hlinnehroedersteeg 11. Een beursje met zilveren knipje, tnh. geld. Gierstraat 64. Een taschje met inhoud, Eruisstr. 6. Een portonionnaie, inli, een En ge Lsck geldstuk, O. L Kade 52. Een heerendas met speld, 2e Zuid polderstraat 11. Een ketting waaraan een medail lon. Raaks 9. Een taschje met inhoud, M. van Heemskerks Lr aai 47. Een notitieboekje, Dx. Leydsslraat 84, Schoten. Een boxhond, Vooruitgangstraat 103. Een ijzeren koker van een automo biel, Kerkhofstraat 10. Een broche, waarin 2 portretten, Anisteirdainsche vaart 14. Een broche, Grebberstraat £4. Een hondenketting aan het politie bureau. ORGELBESPELING In de Groote of SL Bavokerk te Haar lem, op Dinsdag 14 September 1DU9, des namiddags van 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezarman. Programma No. 1. Preludium en Fuga, G. F. H&ndeL No. 2. Adagio (4de Symphonie), Beethoven. No. 3. Sonate, A. G. Ritter. No. 4. Elsa's Brautzug eum Müxt- ster, R. Wagner. No. 5. Marc he Funèbre, van Chopin. (Op verzoek). BOEDELONTTREKKING. Voor de balie verschenen J. O. en P. J. C. v. d. W., beiden uit Haarlem. De eerste stond terecht, omdat hij aan zijn inboedel, waarop gerechtelijk beslag was gelegd, een gedeelte heeft onttrokken, vlak vóór den garechtelij- ken verkoop, de laaiste omdat hij dat gedeelte In bewaring heeft genomen, wetende dat er beslag op was gelegd. De Officier van Justitie achtte het ten laste gelegde bewezen, op grond van verklaringen door getuigen en door bekL zelve afgelegd, en eisch- te tegen J. O. 6 maanden, tegen v. d. W .3 maanden gevangenisstraf. De verdediger van laatstgenoemde, mr. Merens, deed uitkomen hoe deze uit domheid, niet uit misdadigheid gehandeld heeft. J. O. was hem n.l. geld schuldig en had hem, vóór er beslag was gelegd op zijn inboedel, recht gegeven op een gedeelte daarvan. V. de W. had de goederen In ont vangst genomen, nadat de ander hem ha dtoegezegd, dat dit geen kwaad kon. Op deze verklaring had beklaag de niet in moeten gaan, dat was de domheid. J. O. had vervolgens een briefje €tan den deurwaarder geschreven, dat dó eigenaar een gedeelte van Öen b* boedel in ontvangst bad genomen. Toen is de politie hij v* d. W. ge komen en deze beeft direct de goede ren aangewezen, die niet weggestopt waren. Beklaagde heeft gehandeld te goeder trouw.. Ten slotte meende spr., dat hei be slag niet geldig was, aangezien de vrouw van O., zonder toestemming van haar echtgenoot aangesteld Is tot bewaakster. Op deze gronden vroeg de verdediger vrijspraak voor v. d. W. Uitspraak op Donderdag 16 SepL DIEFSTAL. 'C, de G. uit Beverwijk werd be schuldigd te hebben weggenomen achtereenvolgens tulpen, stukken ijzer en bloemen van particulier tan- rein. Uit het verhoor bleek, dat beklaag de nagenoeg Yan diefstal leeft, do vol gende week moet hij weer deswege te rechtstaan. De officier van justitie meende, dat de buurt waarin bekl. woont, van hem gezuiverd moet worden en elsch- te een Jaar gevangenisstraf met on middellijke inhechtenisneming. De rechtbank gelastte de gevan genneming van den beklaagde, en overbrenging naar het huis van be waring alhier, op grond van her haald misdrijf. Geabonneerden hebben bet voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bjj de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 68 Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor looveel mogelijk ia, den aag na de inzending Aanvragen, die niet volledig naam en woonplaats van den Inzender vermelden, wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Hoe moet ik handelen als mevrouw geen getuigen wil geven bij verandering van dienst? ANTWOORD. Volgens het Ar beidscontract is do werkgever ver plicht bij het eindigen dar dienstbe trekking den arbeider op diens ver langen een getuigschrift uit te reiken. „Het getuigschrift bovat eene juiste opgave omtrent den aard van den verrichten arbeid en den duur der dienstbetrekking, alsmede, doch al leen op bijzonder verzoek van denge- ne, aan vvien het getuigschrift moet warden uitgereikt, omtrent de wijze, waarop de arbeider aan zijne ver plichtingen heeft voldaan en de wijze, waarop de dienstbetrekking geëin digd is." Heeft de arbeider de dienstbetrek king onrechtmatig doen eindigen, dan is de werkgever gerechtigd zulks ln het getuigschrift te vermelden. VRAAG. Beleefd verzoek ik u mij mede te deelen, na verloop van welken tijd een gevonden voorwerp door mij kan vernietigd worden, of mijn eigendom wordt, wanneer ik be hoorlijk bij <ie politie aangifte van het vinden gedaan heb, en die zich niet met het bewaren wil belasten ANTWOORD. Na ruim drie Jaar. VRAAG. Hoe oud moet men zijn om bij de E N. E. T. of E. S. M. in dienst te kunnen bomen als wage-n- voerdor of conducteur En moet men zich daar persoonlijk voor aanmelden of schriftelijk ANTWOORD, Men moet min stens 21 jaar zijn en zich schriftelijk aanmelden. VRAAG. Wanneer worden de Kamers der Stat en-Generaal in Den Haag gesloten en geopend in dit jaar ANTWOORD. Hunne gewone zitting wordt geopend op den derden Dinsdag in September en gesloten op den Zaterdag daaraan voorafgaand. VRAAG: Is het voorstel van mr. Thiol in zake verlaging schoolgeld voor burgerscholen voor minvermo genden aangenomen? ANTWOORD: Alle voorstellen van mr. Thiel zijn aangenomen. VRAAG: Ik heb een schrijven ont vangen om een soldaat op 12 Sept. a.s. te herbergen. Bestaat ar gelegen heid zonder groote kosten van die verplichting af te komen? ANTWOORD: Vervoeg u zoo spoe dig mogelijk aan afd. 2, Stadhuis. De kosten van uitbesteding zijn 65 ct per man per dag. VRAAG: Hoe kan men bij den nacht- Yeiligheidsdienst geplaatst worden? ANTWOORD: Wond u schriftelijk tot den heer M. Pothoven, Schouw tjesplein alhier. VRAAG: Op welken datum moet een dienstbode, die met November de huuir hoeft opgezegd, haar betrekking verlaten? ANTWOORD: Den Sen November. VRAAG: Wat is de naam en het adres van den directeur van het ge sticht Meerenberg? ANTWOORD: Prof. Dr. G. C. van Walsum, directeur gesticht Meeren berg, BloemendaaL VRAAG: Worden er ook burger meisjes In dat gesticht voer de ver pleging aangesteld? ANTWOORD: Wend u tot den di recteur. VRAAG: Heeft een mevrouw, die van haar dienstbode goede getuigen heeft gabregen het recht, om haar dienstbode bij haar vertrek goede ge tuigen te weigeren? ANTWOORD: Wanneer mevrouw hiervoor redenen heeft, ja. Zie overigens het antwoord op de eerste vraag. i m,m.m HAARLEMMERMEER. 'Aan den Ringdijk schrok een paard voor het fluiten van een stoomboot en dreigde op hol te gaan. Het personeel van de stoomboot had er blijkbaar ple zier Ln en liet maar steeds de fluit in werking bij korte tusschenpoozen. Hierdoor ging het paard er van door, waardoor wel geen persoonlijke onge lukken voorkwamen, maar wel werd de wagen erg beschadigd, zoodat het voor den betrokken persoon toch een schadepost was. De politie heeft reeds oen onderzoek ingesteld, HILLEGOM. Raadsvergadering te HUlegom öp Dinsdag 7 September 1909. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig met kennisgeving de heer IL Veld- huijzen van Zanten. De Voorzitter opent de vergadering met het voorlezen van het gebed. Aan de ordo is de beèediging van de herkozen leden, namelijk de hee ren Topper eu H. VekLhuijzen van Zanten, alsmede het gekozen rar dslid den heer P. H. van Waveren Hz. De heeren Topper en Van Waveren, aanwezig zijnde, leggen de vereischte eeden af en worden daarop door den Voorzitter met hunne benoeming ge- lukgewenscht, waarop genoemde beo- ren zitting nemen. De Voorzitter doet mededeeling van de sedert de vorige vergadering In gekomen stukken, welke voor kennis geving worden aangenomen. Wordt mededeeling gedaan, dat is ingekomen de door de Gascommissie ontworpen begrooting voor de ge meente-gasfabriek voor het jaar 1910 eu dat die Commissie besloten heeft den Raad voor te stellen de jaarwed de van Ten directeur te verhoogen met 200 en te brengen op 1500, als ook om het personeel In de maanden Juni en Juli een jaarlijksch verlof te verleenen van 7 dagen, welke stuk ken van heden af ter inzage Liggen van de raadsleden, om in de volgende vergadering te worden behandeld. Als lid der gas commissie wordt de heer Topper herbenoemd. Op diens verzoek werd aan den heer K. van der Heide, wegens zijne benoeming te Den Haag, eervol ont slag verleend als eerste onderwijzer aan de O. L. school, alsmede uit ziin betrekking als onderwijzer aan da herhalingsschool, uit beide betrekkin gen tegen 1 November a.s. In de eerste betrekking wordt de heer W. A. van der Wal benoemd. Wordt voorlooplg vastgesteld de rekening., der gemeente over het dienstjaar 1903. Bij monde van den heer Sluis brengt do commissie, be last met het nazien dier rekening, verslag uit. De commissie heeft de rekening ln ordo bevonden en dankt Burgemees ter en Wethouders, alsmede, de be trokken ambtenaren voor het richtig beheer. Wordt aangeboden d8 ontworoen bcgrooting van Inkomsten en uitga ven voor het dienstjaar 1910, welke aan de raadsleden in da-uk zal wor den thuis gezonden. Ter tafel komt een verzoek van H. Hendriks en 28 mede-onderteekena- ren. allen bewoners van de Leldsche- s tra at alhier, houdende verzoek om de door hen bewoonde perceelen aan die straat aan te sluiten aan het bui zennet dor gasfabriek, zoowel voor gewoon- als voor muntgas. Id verband daarmede geschiedt voorlezing van een missive van de gascom missie, waarbij wordt geadvi seerd in dit bijzonder geval bedoeld© perceelen aan te sluiten en voor die uitbreiding eene geldleening van f 4200 aan te gaan. B. en W. stellen aan den Raad voor te besluiten conform het advies der gascommissie, welk voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen. Ter tafel komt de door B. mi W. ontworpen verordening, krachtens de motor- en rijwielweL D© heer Guluemond vindt 15 K.M. voor hot gedeelte weg tusschen de woning yan den hoer van der Schoot en het Huis ter Laan te veel en zou hij een mindere snelheid willen voor geschreven zien. De heer Balvers meent, dat het zeer moeilijk zal zijn verschillends snel heden vast te stellen en bovendien zouden er verschillend» barden moe ten worden geplaatst. De heer H. A. van Waveren wil de kom uitbreiden tot de grens der ge meente, waartegen de Voorzitter zich evenwel verzet Zoowel de meening van den hoor Guldemond als die van den heer Van Waveren worden niet gesteund. De verordening, zooals die was voorgesteld, wordt daarna vastge steld Bij de rondvraag informeert de heer Sluis, waarom de Maria&iraat zoo hoog wordt bestraat, en vraagt daarna of er bij de rioleering in het dorp geen overleg heeft plaats gehad tusschon den gemeente-opzichter en den directeur van de Gasfabriek, en zulks met het oog op de schade, aan de gasleiding toegebracht. De wethouder Van Zanten zegt wat het eerste punt betreft, dat de ge meente-opzichter heeft verklaard, die hcogte noodig te hebben met het oog op de te maken putten. B. en W. heb ben hst terrein opgenomen en zijn met het idéé van den opzichter mede- gegaan. Voor het tegenwoordige kan ook spreker den toestand niet mooi vinden, maar voor de toekomst Is het beter, ter wille yan enkele laag ©taan de huisjes mag men daarmede geen rekening houden. De heer Sluis kan zich er niet mede vereenigen. Het hekje voor de zuster school is reeds eenmaal verhoogd en nu zal hert weer moeten gebeuren. De Voorzitter meent ook, dat de toestand voor het vervolg beter ia en had gaarne gezien, dat de heer Sluis zijne bezwaren vroeger had inge bracht. De heer Sluis zou gaarne zien, dat de straten-commissie voor het vervolg op de hoogte weid gebracht met de uit te voeren werkzaamheden. De Voorzitter zegt, met het gespro kene zijn voordeel te zullen doen. Wat het tweede punt betreft, meent de heer Sluis, dat de uitvoerders de belangen der gasfabriek niet zoo be hartigd hebben als noodig was. De Wethouder Van Zanten zegt dat vanwege de fabriek een mem steeds bij het werk is geweest, die moest ér dm Voor *oa*gen. De gemeente-opxicft- ter beweert te voren den directeur te hebben gewaarschuwd, dat vaste pun ten onder de gaspijpen verkeead was. De heer Guldemond beweert, dat de directeur dear gaafabrtek daarvoor moeat aargen. De heer Sluis constateert, dot er geen overleg heeft plaats gahad, en zou wenschan, dat die twee ambte neren daarop weiden gewezen. De vergadering wordt vervolgens gesloten. DB OPENING DER STATEN. GENERAAL. Er is bepaald dat de Koningin de vergadering der Staten-Generaal op 21 September niet in persoon zal ope nen. Vermoedelijk zullen de Mlnis- tors-departementshoofden in commis sie warden aangewezen dit in naam der Koningin te doen. Hoogstwaarschijnlijk zal nu de heer Lleftinck, als oudste lid in jaren der Tweede Kamer, geroepen worden in handen der Koningin op Het Loo de gevorderde ambtseed en af te leggen om daarna gemachtigd te worden zijn overige medeleden den eed of de ver klaring af t© nemen. Op het ©ogen blik zijn de twee nestaren der Kamer in hetzelfde jaar geboren, nL in 1835, dus 74 Jaren oud, tw. de hoer Llef tinck, afgevaardigde voor Zutfen en de heer Vors torman van Oyen, afge vaardigde voor Oostbua-g. De heer Lleftinck, die echiar eenlge maanden vroeger werd geboren dan zijn mede lid van hetzelfde levensjaar, Is daar door de van rechtswege aangewezen tijdelijke voorzitter der nieuwe Ka mer. HET ONGELUK OP DB „ZAAN- STROOM." De St. CL (no. 209) bevat het verslag, uitgebracht aan den minister van landbouw, nijverheid en handel door den ingenieur voor het stoomwezen in het 4de district te Amsterdam, naar aanleiding van het ongeval, het welk op 15 Augustus heeft plaats ge had op de Noordzee met den hoofd stoomketel van het stoomschip Zaan- sti-oom, en waarbij de tweede machi nist J. A.- Traanberg en de stoker N. de Kort het leven verloren. Wij ontleenen aan dit verslag het volgende: Toen het ongeval plaats vond, had het schip een kleine slagzij over stuurboord, terwijl er weinig rolling stond Onder dagteekening van 6 Mei 1895 werd voor het gebruik van den stoom ketel, waarmede het ongeval heeft plaste gehad, een akte van vergun ning ,als bedoeld in art. 4 dar Stoom- wet verleend. De ketel is in 1895 vervaardigd door de Nederlandsche Fabriek van Werk tuigen en Spoorweginaterieel te Am sterdam. Op 19 Januari 1895 werd hij met goed gevolg onder waterdruk be proefd. De laatste inwendige inspectie vond plaats op 24 Februari 1909, waarbij geen belangrijke gebreken werden ge constateerd. De ketel werd toen goed gekeurd. De hoofdstoomketel van de Zaan- stroora is van het gewone bootketel- type (zoogenaamde „Schotsche ketel") met drie vuren, drie vlamkasten en 233 vlampijpen. Het verwarmingsoppervlak bedraagt 155 vlerk. M. De hoofdafmetingen van dezen ketel zijn: lengte 3.08 M., mid dellijn 4 20 M., lengte der vuren 2.18 M., middellijn 1.00 M. Aar dvan het ongeval. De topplaat van de stuurboord-vlamkast Ls inge zakt en de daarop aangebrachte brug- steunbouten (welke met draad in de plaat en omgeklonken koppen beves tigd waren) zijn uit de gaten getrok ken. D© stoom uit den ketel heeft zich de hierdoor ontstane openingen in de stuurboord-vlamkast en door het stuurboord-vuur in de machinekamer ontlast. Toestand van den ketel na het on geval De ingezakte topplaat was niet gescheurd. De brugs te unen waren in orde, terwijl de brugsteunbouten (be halve dat de geklonken koppen er af- gestript waren) nog volkomen gaaf werden bevonden. De draad op deze bouten was bijna onbeschadigd, ter wijl in de gaten in de ingedrukte vlamkasttopplaat nog schroefdraad aanwezig was. Aan de vuurzijdo vertoonde de top plaat van de stuurboord-vlam kast geene aanloopkleuren. De stoom, wel ke door de ln de topplaat ontstane openingen ontsnapte, heeft deze vlamkasi geheel schoon geblazen, waardoor zij overal dezelfde kleur heeft aangenomen. Aan de waterzijde bleek de ketel slechts weinig met ketelsteen zijn aangeladen. Van hot bovengedeelte der drie vlamkasten was de ketel steen afgebladderd, terwijl deze van de Ingedrukte plaat geheel was afge sprongen. De midden- en bakboord-vlam kast hebben overigens (voor zoover zicht baar was) niet geleden. De aanwezigheid van olie of vet in den ketel heb ik niet kunnen consta teer en. Toestand van het peiltoestel en van de voedingsleiding na het ongeval Het waterpeilglas van den bewusten stoomketel bleek (na losgenomen te zijn) geheel in orde te zijn; de pak kingringetjes waren nog gaaf en de peilglaskranen niet verstopt. De vorbindingsbuixen van het wa terrat Iglaa en de afsluiters, waarme de deze aan den Stoomketel bevestigd waren, bleken (na losgenomen te zijn) ln arde en niet verstopt te zijn. De voedingsleidingen en de voe- dingskleppen .waren (voor zoo ver zichtbaar was) ln orde. De zelf werkende klep van de hoofdvoedinga- leiding was goed gangbaar. Oorzaak van het ongeval. De oor zaak van bet ongeval is geweest: te lage waterstand in den stoomketel, waardoor de stuurboord-vlamkast- te pp laat rood gloeiend is geworden en ten gevolge van de stoomdruk- king is ingezakt. Door de vervorming van deze plaat xijn eerst de boutgaten, aan de boven zijde, wijder geworden, waardoor de schroefdraad heeft losgelaten. Ver volgens hebben de omgeklonken kop pen der hrug-steunbouten zich bege ven. Dat alleen de stuurboardvlamkast door den te lagen waterstand heeft geleden is wellicht hierdoor te ver klaren, dat het stuuirboordvuur kort voor het ongeval was schoongemaakt en feller heeft gebrand dan de beide andere. Dat de bovenste rij vlampijpen niet is gaan lekken, is hierdoor te verkla ren, dat toen het ongeval plaats vond het voorschip hooger lag dan het achterschip en het achtergedeelte van deze plaat ia dan ook sterker doorgezet dan het voorgedeelte. HET AMSTERDAMSCHE GAS BEDRIJF. Over het jaar 1908 heeft het Am- stardamsche gasbedrijf 1.150.000 gul den zuivere winst in de gemeentekas gestort, anderhalve ton meer dan de raming. DB „PRINSES JULIANA". De mailboot „Prinses Juliana" heeft bij den officieelen proeftocht goed vol daan en ls door de maatschappij Zee land overgenomen, hedenmiddag wordt de boot uit Queenboro te Vlis- singen terugverwacht. De Cholera. De Klesrechtbetooging. Zoolang door het bestuur van de S. D. A. P. omtrent het al of niot door gaan der kiesrechtbetooglng in Den Haag nog niet beslist is, wordt aan de organisatie er van voortgeworkt. Door het bestuur van de afdeeling Don Haag zijn hygiënische maatrege len getroffen voor den verkoop op het mootingsterreln van consumptie-arti kelen. De melk wordt gepasteuriseerd, en koppen en glazen worden goed ge- wasschen door middel van gekookt duinwater. Waalsdorp. Naar aanleiding van loopende on rustbarende geruchten omtrent het buitengewoon groot aantal zieken on der de kampeerende troepen in d» vlakte van WaaLsdorp (op ongeveer drie kwartier van 's-Gravenhagej kan, van volkomen bevoegde zijde voorge licht, woeden medegedeeld, dat oensdag van de ruim 600 kampee- rende militairen er 68 op bet zieken rapport stonden. Er waren onder de zieken een paar gevallen van niet noemenswaardige diarrhee, overigens waren het lichte ongesteldheden, zoo dat er niet de minste reden bestaat voor ongerustheid. Het slechte weder van de laatste dagen werkt natuur lijk ongunstig op den gezondheids toestand. Rotterdam. De burgemeester van Rotterdam maakte gisteren bekend, dat sedert de vorige opgaaf g een nieuwe gevallen van choiera zich hebben voorgedaan en geen personen aan cholera zijn overleden. Van de 15 personen, cüe nog in de barakken werden verpleegd als aan de ziekte lijdende, zijn op he den ze© als hersteld ontslagen. De negen, die nog niet zijn hersteld, be vinden zich in goeden toestand. De personen, die met lijders in aan raking waren geweest en ln verband daarmede zich in afzondering in ob servatie bevonden, zijn thans allen als gezond ontslagen kunnen worden. Wageningen. Het verdachte ziektegeval te Wage ningen ie gebleken geen cholera te zijn. M aast richt Even buiten de voormalige Bosch- poort te Maastricht (gemeente Oud- Vroenhoven) is gisteren een verdacht ziektegeval geconstateerd. Aangezien in <lie gemeente geen barak aanwezig ls, wordt de zieke in buis verpleegd. De politie uit Maastricht bewaakt de woning eu zorgt, dat er niemand. In- of uitgaat De teekenen wijzen er op, dat dooi de uitnemende voorzorgsmaatregelen het choler a-gevaar zoo goed als be dwongen ls. Te Rotterdam, de oor sprong der besmetting, komen geen nieuwe gevallen meer voor en ook elders in het land verneemt men geen nieuwe gevallen. Toch blijft het zaak, de voorgeschreven voorzorgsmaatre gelen nauwkeurig in acht te nemen. Verder make men zioh niet be vreesd voor de ziekte. „Vrees is een slechte raadgeefster", aldus merkt een inzender in het „libld." op, en vertelt dan de volgen de legende, die hij op Java hoorde „Op zekeren avond ontmoette een man die, met het doel om voor zaken op reis te gaan, zijn woonplaats, een kleine Chineesche stad, kortelings had verlaten, onderweg een vreem deling, wien hij den naam vroeg, en te kennen gaf gaarne oenig® inlich tingen omtrent zijn plannen zoo laat in den nacht te zullen vernemen. „Wel", luidde het antwoord, „dat Is voorzeker met weinig woorden duide lijk te zeggen ik ben de „Cholera", en voldoe aan een ontvangen op dracht, om de plaats te gaan bezoe ken. die u nog niet lang geleden ver laten hebt." „En hoe de hevig ontstelde vrager den vreemdeling ook bad en smeekte, om van zijn voornemen af te zien en een ander doel te kiezen, het mocht niet baten, en tot réén andere belofte kon hij diens hart vermurwen, doft die, waarbij deze zich verbond la* plaats van 1000 zielen, zooals hJj Ivo, weerde, zich oorspronkelijk voorgeno men te hebben, slechts 50Q uit da plaats zijner bestemming te zullen gaan halen, waarop belden afscheid van elkaar namen en ieder zijna weegs ging. „Maanden daarna keerde de reizi ger in zijn woonplaats terug, e«J moest daar tot zijn groote ontstel tenia en tevens, met het oog op de vroeger ontvangen belofte, tet xijn dtepe ver ontwaardiging vernemen, dat gedu rende zijn afwezigheid niet 600, maar wel duizend menschenlevons door da Cholera waren weggemaaid. „Geen wonder dao ook, dat deze woordbreuk van de zijde van den destijds ontmoeten vreemdeling hem, bij een later opnieuw toevallig samen treffen met dezen, aanleiding gaf, om verklaring en verantwoording te vra gen, en evenmin kan het bevreem ding wekken, dat de nieuwsgierig* zich tot het intrekken zijner beschul diging verplicht gevoelde na de plech tige verzekering te hebben aange hoord „dat de cholera zich stipt aan zijn gedane belofte, om niet meer dan 500 slachtoffers te maken, gehouden bad, wijl de overige 500 zich zei ven den dood hadden aangedaan door liet zich op den hals halen van verschil lende ongesteldheden, uitsluitend als gevolgen van ongezonde en bovenma tige vrees voor liet cholera-spook, en deze 500 zielen dus geheel ten onrech te op zijn rekening gesteld werden„ zoodat hij zich dan ook van die on billijke betichting, gegrond op schro melijke overdrijving, niets behoefde aan te trekken." Maatregelen in D u 11 s c h 1 and. De Reichsanzeiger bevat het besluit dat, nu er cholera te Rotterdam ge constateerd is, alle van Rotterdam naar Duitsche havens komende sche pen en hunne opvarenden, alvorens tot het vrije verkeer te worden tc 'fr ieten, tot nader order geneeskundig onderzocht moeten worden. EEN OPVOEDINGSGESTICHT VAT* DE NED. HERV. KERK. De oprichting dezer stichting, waaP- toe de Ned. Herv. Kerk in 1907 be sloot, zal thans tot stand komen. Da commissie tot voorbereiding, bestaan de uit de heeren dr. L. Heldring, te Amsterdam, voorzitter, ds. P. S. Meerburg te Soestdijk, secretaris, ds. J. W. A. Klinkhamer Bredius te Hil versum, penningmeester, ds. W. Bax te Santpoort, dr. J. Th. de Visser en J. R. Snoeck Henkemans, leden der Tweede Kamer, benevens de predi kanten H. A. Lsenmans te Harlingen en O. Schrieke te Enschedé, als ver tegenwoordigers der Synode en haar questor-generaai mr. S. J. Hogerzeil, te 's-Gravenhage, vond een terrein van 40 hectaren voortreffelijkeu hei degrond, gelegen aan den grintweg tusschen Maarsbergen en Leersum, op 20 minuten afstands van deze bei» de plaatsen Het is der commissie gelukt deze In eigendom te verkrijgen en daarmede een terrein, dat in alle opzichten aan de vereischten voldoet. Deze toch zijn vele. Vooreerst moest de grond geschikt zijn voor tuin- en landbouw, voorts ©enigszins afge scheiden van de bewoonde wereld, en toch weer niet te afgelegen, daar men dan moeilijkheden ondervindt met het personeel, vooral met heu, die ge huwd zijn en schoolgaande kinderen bobben. Ook voor vrije wandeling dor verpleegden moest gelegenheid zijn, zonder dat dezen si oh steeds bewegen op de openbare wegen. Evenzoo was ook de nabijheid van een station ge- wenscht voor onderwijskrachten in bijzondere vak kan, ook van een of meer dorpskerkjes. De gebouwen zullen verrijzen naar het ontwerp van den heer C. B. Pos thumus MeijJes. architect te Amster dam, die reeds U jaren geleden voor de synode e©n ontwerp had gemaakt voor een kleiner gesticld voor een eoortgeüjk doel. Deze plannen zullen aan de beoordeeling der Regeering worden overgelegd, ten einde voor do uitvoering, behoudens de goedkeu ring der Kamers, een subsidie te vei krijgen, daar het hier voornamelijk Regeeringsklnderen zeer bepaald jongens geldt, met wier plaatsing de Regeering dringend verlegen ia. Mocht deze subsidie verleend worden, dan zal er echter nog een zeer aan zienlijk kapitaal noodig xijn. do.t men hoopt te vinden uit vrijwillige fc>^lra- gen door bemiddeling der provinciale commissies of indien hst niet an ders kan uit geldleeningen, waar bij de commissie hare hoop veetigt op rijke diaconieën en vooral op wees huisbesturen, die over ruime midde len te beschikken hebben en die dik wijls ook zeer verlegen zitten met jon gens, die In hunne inrichting niet kunnen blijven, en voor walfc deze nieuwe stichting voor circa 2uo ver pleegden dus ook een uitkomst zijn zaL ZIEKTEVERZEKERING. V. klaagt ln Neerlands Koopkracht dat hij de dupe Ls van een ziektever zekering. Hij was nL verzekerd tegen 44 met name genoemde ziekten (natuurlijk in het Latijn), zoodal, bij geen uitkeeriag ontving, toen hij leed aan een andere dan de genoemde 44. 'k Had schrijft hij '-order zoo als den meesten wel acl ovfr-kemen, de polls indertijd te goedartrouw aan genomen en heb het in. hoofdzaak in *t Latijn opgestelde xiekenlijetje niet nagezien. Ik was xóó overtuigd, dat Lk tegen alle «Lekten verzekerd was zooals mij de agent had gezegd dat lk het heusch onncndlg vond het pa» piertje te bestudeeren. Maar nu, ja nu moest Ds weU schrijft hij verder. En werkelijk er staan 44 namen op de voorzijde van de polis, waaronder, let wel: Milt vuur, kwade droes, mazelen e. a., als of ik een koe, een paard of een zuige ling was. De dokter was werkelijk van oor deel, dat ik geen der 44 ziekten had gehad, misschien wel de 45e, die er niet op stond. Zijn edel zeergeleerde vArklaarde mij, dat die 44 krankheden

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6