dezulke waren, die haast nooit voor komen en dat de moeste gewone da- gelijksohe met no. 45 beginnen, ONGELUK. Aan den Haagweg nabij Delft ge raakte gistermorgen een vrouw, wo nende to Delft, onder de stoomtram. Beide beenen Werden haar onder de knie afgereden. In zorg wok konden toestand word de vrouw naar Rijswijk ó>n van daar naar het Ziekenhuis to JRelft vervoerd. DE REGENS. Zelfs op do zandgronden van Scho- teriand hoeft men last van den hoogen waterstand door den veelvuldigen re gen. Te Oranjewoud waren arbeidere bezig met het rooien van aardappelen, mot baggerlaarzen aan. De aardap pels werden uit de modder opgedol ven. Tal van aardappelen zijn bedor ven en zóó week, dat men ze in elkaar kan knijpen. De oogst ls voor de helft mislukt. EEN OUDERWETSCHE ZEEREIS. Eenlgen tijd geleden is er melding Van gemaakt, dat de echtgonoote van kapitein G. Pomper, te Dordrecht, verblijd werd door de tijding, dat )mar man, gezagvoerder op de „Pun ta Brava", te Buenos Ayres was aan gekomen met dit schip. Men had zich te Dordrecht seetr ongerust gemaakt Over het lange uitblijven van eenlg bericht omtrent dezen bodem en de Opvarenden, te meer, daar andore Schepen, gelijktijdig van Rotterdam vertrokken en ook met Buenos Ayres als bestemming, reeds lang in die ha ven waren aangekomen. Nu kapitein Pomper terug ia, heelt een redactie-lid van de Dordtsche Ct. hem eenige bijzonderheden omtrent £ijn reis gevraagd en welwillend heeft "hij een kort relaas van zijn wederva ren gedaan. Zulke lange ireizen komen tegen woordig bijna niet meer voor, ze her inneren ona een weinig aan die van Bontekoo, bohalve dan de groote ont beringen, welke deze kapitein uit den bloeitijd onzer zeevaart heeft geleden. Maar 170 dagen om en bij den eve naar rond te zwalken, zonder land te tien, waarvan ongeveer 2 1/2 maand ook zelfs geen pijp of zeil van een fechlp, dat wil in onzen tijd heel wat teggen. Vooral wij, landrotten, kun nen ons zoo'n toestand moeilijk in- Jflenken. Kapitein Pomper dan vartrok 20 Ja nuari van dit jaar met de „Punta •Brava" een zeillichter, gebouwd op de werf der firma L. Smit, te Kinder dijk, naar Buenos Ayres. Met hem aanvaardde de reis de „Punta Me maria'", met dezelfde bestemming, heide gesleept door een sleepboot van dezelfde firma. Deze liet beide lichters bij de Scilly-eilanden los, toen was leder op zichzelf aangewezen. Van bij elkaar blijven was geen Sprake, reeds den eersten dag waa men elkaar uit het gezicht. Bij Ma deira begon het al te spoken. Daar moest de „Punta Brava" zwaar 6tarm weer doorstaan, doch dat deed ze flink. De koers werd toen gezet be oosten de Kaap Verdische eilanden óm, om niet In den Westelijken stroom bij Kaap Roca te komen.Want heeft die een zeilschip eenmaal goed te pakken, dan is het or nog niet weer pit. Maar kapitein Pomper meed met gunstig gevolg dien sbroom en kwam In den N.O. passaat kon dus voor den -wind zijn reis vervolgen. Op ongeveer 4 gr. N.B. kwam hij in Öen stillen gordel en toen begon de tegenslag. Twee maanden lang dreef de „Punta Brava" daar rond, bijna zonder een tochtje wind. Kwam er wind, dan was het tegenwind en ver dere afwisseling brachten zware buien, want het was juist kentering, overgang van den moessontijd. Tot overmaat van ramp geraakte H schip in don oostelijken stroom en die nam het mee naar de Afrikaan- sche kust. Daar was de hitte ondraag lijk. Het Ijzeren scheepsdek was bijna gloeiend en de schoenen van alle op varenden barstten alsof ze met een gloeiende kachelplaat in aanraking kwamen. Het waren benauwde dagen en ze duurden maar voort, alsof er geen einde aan kwam. De buien zetten het schip langza merhand over de linie heen. Gewoon lijk komt men 2 1/2 gr. N.B. in den Z.O. passaat, maar thans kwaan hij slechts een halven graad over den evenaar, de „Punta Brava" kon er dus niet inkomen voorloopIg, dat kostte heel wat moeite. Toen men hem eindelijk te pakken had en bij den wind op in de streek der variabele winden kwam was het weer misère. Meest had men tegen wind en zware stormen; was het t eene niet, dan het andere. Te begrij pen is het, dat men op deze wijze Blechts voortkroop. Aan boord be- greep men, dat men thuis zich wel zeer ongerust zou maken, want geen bericht had men kunnen wegzenden. Toch was de toestand van opvaren den en schip uitstekend; de zware Stormen hadden niet de minste overij stormen hadden niet de minste averij veroorzaakt. Men zal vragen, of aan boord geen gebrek aan proviand en drinkwater was, maar dat was niet het geval, er was van alles voldoende. En al was bv. het meegenomen drinkwater op geraakt, dan nog zou men daaraan geen gebrek hebben gekregen. Want bij stroomen viel telkens weer de re gen loodrecht uit de lucht. Wij kun nen ons hier geen voorstelling maken van zulke buien. En het minste wolk- Je bracht regen. De onweersbuien, welke om en bij het schip hebben gewoed, kennen we Belukkig ook in «aze stikken niet Geweldig moeten ze zijn. Flits óp flits schiet horizontaal door de lucht, het gezicht verblindend. En zulke buien heeft de „Punta Brava" op hawr reis er verscheiden doorstaan. Eindelijk, 27 Juli, liet men op de buitenreede van Buenoa Ayres het anker vallen, kon naar huis geseind worden, dat de reis was volbracht. De „Punta Memaria" had het wel; boter getroffen, met 103 dagen was dat schip binnen. Maar toch had ook dit moeilijke dagen gehad en met zware stormen geworsteld, waarin 't beide ankers en kettingen verloor. Een endore lichter, de „Punta La- tra', ook op dezelfde werf gebouwd en met dezelfde bestemming, kreeg ook door stormweer averij en verloor den fokkemast, zoodat hij de Plata-rrvier moest worden opgesleept naar Mon tevideo. Doch kapitein Pomper heeft van den tegenslag, welke een zeeman kan treffen, wel het grootste deel gehad. Maar mooi heeft hij het er af ge bracht, al duurde de strijd met de elementen ook lang. STAATSCOMMISSIE NOORDZEE KANAAL. De installatie door den Minister var. Waterstaat van de op zijn voor dracht dezer dagen benoemde Staats commissie voor het Noordzeekanaal, zal waarschijnlijk eerst in de eerste of t\Veede helft van de volgende maand plaats hebben. TWEE VRIENDEN. Twee Muntendam mera, de arbei ders H. en S., waren tot voor korten tijd gezworen kameraden geweest. Van den vroegen morgen tot den la ten avond gingen ze uit, dat wil zeg gen om wat te verdienen, hetzij als venter of iets anders. Maar dat iets anders mocht het licht niet zien. Ze waren daarmee o, zoo geheim. Af en toe kregen ze el kaar wel eens te pakken, was or dus oneenigheid, maar H. luisterde prompt naar 8. en deze naar H., wan neer het „Pas op 1" een hunner van de lippen kwam. Eemge Jaren is dit goed gegaan, doch H. werd onlangs verdacht, een kruiwagen te hebben verduisterd. De politie had een goeden neus en H. kreeg proces-verbaal. Van dit oogenblik ai eau was het uit met do vriendschap tusschen H. eu S., daar de eerste overtuigd was, dat „vriend S." hem bij de politie had verklapt Het uur der vergelding zou nu spoe dig slaan. H. vertelde op zijn beun iets aan de politie, dat tengevolge heeft gehad, dat H. en S. Zaterdag naar Winschoten werden gebracht, door de justitie zijn gehoord en dat hun ten slotte een plaatsje is aange wezen in hot huis van bewaring al daar. Het ia bij bovenstaand verhoor ge bleken, dat H. en S. de schuldigen zijn van den diefstal In een fabriek te Nieuwbuinen (Dr.), een diefstal in 19U7 gepleegd eu waarvan men tot op heden ue schuldigen niet kon ontdek- ken, terwijl derden daarvan waren verdacht. HET VREDESPALEIS. De weekoverzichtsehrijver van „Ar chitectureErnst Br., schrijft over het bericht, volgens 'tweik Cordou- nier slechts nu en dan in Den Haag komt an Van der Steur do eigenlijke bouwmeester zou zijn van hei Vredes paleis Waarom, vertoeft Cordon nier ge woonlijk in het buitenland, waaroiu komt liij slechts nu en dan in Den Haag „Zie, er zijn verschillende manie ren cm iemand in Den Haag te krij gen, maar mins beng evenvele, waardi ge en onwaardige, cm iemand uit Den Haag te verdrijven. Wat is hier gebeurd? Wij collega's hebben recht te weten wat hiervan zij, daar wij vxeezen, dat hier een langzaam pro ces in uitvoering is, dat wij zullen moeten var achten, als wij ten volle weten wat is geschied I „Bovenstaand communiqué plaatst Cordonmer reeds achter v. d. Steur, de tijd is wellicht niet ver meer af, dat „Gordonnier ln het geheel niet meer in Den Haag komt", omdat hij ln ar ren moede den geheslen boel er bij, neergesmeten heeft. Wij willen dit al les weten, ook met het oog op onze houding tegenover v. d Steur, dien we steeds als «en achtenswaardig col lega beschouwden. Want meer en meer wordt ons rechtsgevoel belee- digd door de dingen, die achter da bouwschutting van het Vredespaleis plaats grijpen, daaraan moet een ein de komen, wij willen weten w At daar geschied is met Cordonnier en w a r- o m hij slechts nu en dan in Den Haag komtI" MORMONEN. Vanwege het departement van ju stitie wordt bekend gemaakt, dat de genen, in het bijzonder vrouwen, in wier voornomen het mocht liggen Mormoon te worden of die reeds Mor moon geworden zijn, hetzij zij al dan niet voornemens zijn zich ln Amerika te gaan vestigen, desgewenscht om trent de secte der Mormonen inlich tingen kunnen bekomen van den di recteur van het Rijksbureau ter be strijding van den handel ln vrouwen en meisjes te Amsterdam, hoofdcom missariaat. van politie, aldaar. KONINGINNEDAG TE BERLIJN- Men schrijft ons uit Berlijn De afdeeling van het Algemeen Ne derlands ch Verbond, de Vereeniging „Het Hoilandsch Gezelschap te Ber lijn", herdacht den geboortedag van H. M. de Koningin in een gezellige bij eenkomst, waartoe alle bekende land- genooten uitgenoodigd waren. Zoo kwamen ongeveer 100 landge- inooten bijeen, een bewijs, dat de liefde voor Vorstin en Vaderland ook in het drukke leven der vreemde we reldstad niet verloren ging. De afstanden zijn hier groot en zij kwamen van alle zijden, ja, zelfs uit de voorsteden. Het bestuur had een aardig pro gram te zamen gesteld, waarvan voor al de levende beelden en de Meidans uitgevoerd door 8 dames, gTooten bij val vonden. Na het zingen van het Wilhelmus, dat ons in den vreemde altoos weer opnieuw bekoort, en ln een geestdrif tige stemming brengt, begroette do voorzitter de aanwezigen, eindigende met een driewerf hoezee I voor H. M. de Koningin, waarmee allen luide'in stemden. Koornummera on voordrachten wis selden elkander nu of en gaven aan dezen avond oen recht feestalijk ka rakter. Iets later op den avond verschenen Z.B. Baron Gevers H. M. gezant, en Jhr. Mr. Van VTeaenburch, legatie- raad. In warme woorden sprak Z.E. zijn bijzondere tevredenheid uit, een zoc groot aantal landgenooten te mogen begroeten en liet zich velen daarvan voorstellen. Een gezellig bal besloot dit goed ge slaagde feest. Landgenooten, te Berlijn vertoeven de, zijn steeds welkom op de wekelijk- scEe bijeenkomsten van bovengenoem de Vereeniging, dis 's Woensdags avonds gehouden worden in het ge bouw des Berliner Lehrervereins, Berlin C. Am Alexanderplatz. leerde politicus, maar dat wa» Jhr. Schimmelpenninck ook niet en over eenvoudige zaken zou hij best weien hoe hij stemmen moest En na nog wat minder belangrijks onderwerpjea besproken te hebben, dankte ik ons tegenwoordig Kamer lid baleefd voor het verleende onder houd en nam afscheid met den in druk t W. van Manen Jzn. moge we zen wat hij wil, maar „gek" is hij niet. MONUMENT-REIGER. Te Utrecht heeft thans in te genwoordigheid van een talrijk pu bliek, waaronder een aantal autoritei ten, de plechtige onthulling plaats van het monument ter nagedachtenis van dr. B. Reiger, Ln leven burge meester der gemeente Utrecht. Het monument, bestaande uit een bronzen borstbeeld, vervaardigd door Toon Pupuis, op een gepolijst granie ten voetstuk, is geplaatst op een gras veld aan de zuidzijde van de Malie baan. De overdracht geschiedde met een toespraak van den voorzitter der com missie uit de burgerij, prof. mr. J. d'Aulnis de BourouilL, terwijl, bij uit- stedigheid van den burgemeester, de wethouder mr. D. Ra gay het gedenlt- teeken voor de gemeente aanvaardde. fèbvre heeft in enkele weken zich zelf het vliegen geleerd, zonder daarbij het toestel te beschadigen. Na de vluchten op Groot Persyn heeft hij in de vliegweek van Rhelms er het moeste toe bijgedragen, dat de biptan, systeem Wright, zich heeft ge handhaafd tegen de monoplan. Lefèbvre was een vriendelijk voor komend mandoor geen tegenslag van wear en wind en hij had er eenige te verduren liet hij zijn hu meur bederven. Hij was uiterlijk een typische Franschmon j klein, tenger, beweeglijk. In „De Kampioen" van deze week wordt een lans gebroken voor het be houd van „de Doorwerth". De pas op gerichte vereeniging „de Door werth" kan voor 10.000 eigenares worden van het kasteel en heeft op dit oogenblik f 4000 bijeengebracht, in welke som begrepen zijn de giften van 500 en 250 van HL M. de Ko ningin en H. M. de Koningin-Moeder. Om nu het ontbrekende te helpen bij eenbrengen heeft de A. N. W. B. Toe ristenbond voor Nederland, in zijn orgaan een inschrijving geopend. Giften, groot en klein, zullen dank baar worden aanvaard door den pen ningmeester-administrateur van den A. N. W. B. te Haarlem, WlLhelmina- park 12, en wekelijks ln „De Kampi oen" verantwoord worden. In „De Kampioen" wordt medege deeld, dat de Bondstocht van den A. N. W. B., welke op 19 en 20 Sept. in Noord-Brabant gehouden zou warden, uitgesteld is, in verband met het heerschen van cholera in eenige stre ken van ons land. VOETBAL. Het competitie-programma van den Nederl. Voetbalbond. De N. V. B. brengt ter kennis van de ve re en i gingen, dat het bestuur van den N. V. B. zich tot zijn leedwezen genoodzaakt heeft gezien, ln verband met den gezondheidstoestand te Rot terdam, den secretaris-penningmees ter te machtigen, voorloonig geen wedstrijden te Rotterdam ie doen spelen, zoodat. Indien in den toestand voor het begin der competitie geen gunstige wending mocht zijn geko men. voor de Rotterdamsche vereeni- gingen voorloopig uitsluitend uit wedstrijden zullen worden vastgesteld woai-door aan vele verzoeken ten op zichte van verdeeling der uit- en thuiswedstrijden als anderszins in dat geval niet zal kunnen worden ypldaan. AUTOMOBILISME. De gemeenteraad van Ede bepaalde de maximum sr.o'Peld voor automo bielen en motorrijtuigen in de kom men van Ede en Bennekom op 10 K.M. op de overige wogen 15 K.M. NEDERLANDSCHE BOND VAN LI CHAMELIJKE OPVOEDING. Vanwege den Ncderlandsclien Bond van Lichamelijke Opvoeding ver scheen eeu boekje betreffende ae be palingen voor de wedstrijden van het leger in 1909. Na een opgave der wedstrijd-indee link' vindt men hier alle verschillende soorten van wedstrijden, de wedstrijd- bepalingen, het wedstrijd-tenue, het Marach tableau zeer uitvoerig var- meld. WIELRIJDEN. In „De Kamp'oen" wordt medege deeld dat de Bondstocht van den „A. N. W. B.", welke op 19 en 20 Sept. in Noord-Brabant gehouden zou worden, uitgestald wordt, Ln verband met het heerschen van cholera ln eenige stre ken van ons land. Leger en Vlcot LEGEER. De legermanoeuvree in de Betuwe zijn afgelast; de manoeuvres der tweede divisie gaan door. Hei. zevende regiment keert 22 dezer naar Amster- dam terug met uitzondering van een detachement, cat met het oog op het beschikbaar logies te Amsterdam, eerst 24 dezer naar Amsterdam terug keert. Gemengd Nieuws AANGAANDE Dr. COOK. Philip Gibbs van de „Daily Chro nicle" blijft over Dr. Cook schrijven in de „Daily Chronicle". In dat blad dikt de journalist zijn twijfel nog duchtig aan. Naar aanleiding van de lezing, die dr. Cook te Kopenha gen over zijn Noordpool-ontdekking hield iu tegenwoordigheid van den Koning en de Koninklijke familie, seint Gibbs niet meer of minder, dan dat „de Koning bedrogen is". „Er is gezegd", dus meldt hij„dat dr. Cook aan de professoren Ström- gren en l'orp in allo bijzonderheden, mathematisch, technisch, weten schappelijk twee uren lang had ver- klaatd hoe hij de Pool bereikte, en dat die hoogleeraren door die verkla ringen volkomen bevredigd waren. „ik zeg", vervolgt Gibbs, „dat dit onwaar is. De Koning ls bedrogen en de wereld gelooft, dat er een bewijs geleverd is waar geen bewijs bestaat. Dezen middag ben Ik met drie getui gen naar het sterrekundig observato rium gegaan. Mijn getuigen waren mr. Stead (de bekende Engelsche journalist), graaf De Lead&in, corres pondent van den „Matin", en de cor respondent van een Amerika&nsch blad, die zijn naam, als het niet noo- öig is, liever niet genoemd heeft, doch blijkt het noodlg, bereid Is dien te noemen ln tegenwoordigheid derge nen, die met mij waren. Ik vroeg op de aiernewacht aan prof. Strömgren „Hebt gij iets van Cook's papieren gezien „Neen", antwoordde de professor. „Ilebt gij iets gezien van dr. Cook's orlgineele aanteekeningen „Neen". „Heeft dr. Cook u verteld, dat hij die orlgineele aanteekeningen niet te Kopenhagen had „Ja"* „Hebt gij hem gezegd, dat zonder," die aanteekeningen het onmogeüj* waa eenig bewijs te leveren „Ja", antwoordde do professor. Ik heb toen professor Strömgren ge vraagd, zijn verklaring kortelijks voor mij op schrift te stellen. Hij deed dit „lk heb", vervolgt Gibbs, „den pro feasor niet gevraagd, hoe zijn ver kla ring, dat hij over Cook's mededeelio- gen voldaan was, rijmde mot zijne mededeeling, dat er zonder de oor spronkelijke aanteekeningen geen be wijs kon zijn. Maar dat laat lk over aan mijn lezers, die ook de opmer king zullen maken, dat de vertegen woordiger der wetenschap ln Dene marken wil gelooven zonder bewijs, zooals de Koning en de Amorikaan- sche gezant en alle anderen hebben gedaan. In tegenwoordigheid mijner getui gen heeft de professor verder gezegd, dal dr. Cook hem had gezegd, dat hij zijn aanteekeningen later zou toonen. doch die nu niet bij zich had, en dat het geheele onderhoud tusschen dr. Cook en de beide professoren minder dan een half uur heeft geduurd, waarvan don nog afging do tijd. noo dlg voor voor-stellen en beleefdheids betuigingen. Zoo is aan die mededee- lingen omtrent Cook's dagboek ea aanteekeningen, die hij den hoog leeraren zou hebben voorgelegd, alls kracht ontnomen Niemand ter we reld heeft er lets van gezicrn. Dr. Fre- derik Cook heeft met zijn verhaal durven aankomen zonder bewijs. En nu zijn verhaal zélf', gaat Gibbs voort. „Ik heb vandaag een langdu rig onderhoud gehad met Peter Freu- chen, den grootsten vriend van Ras mussen en ook een onderzoeker In het poolgebied. Hij maakte deel uit van de Deensrhe expeditie van 1908 tot 1908 en ontving van den Koning de Orde van Verdienste. Hij gelooft niets van dr. Cook's verhaal en zegt, dat hij op zijn eigen woorden kan worden tegengesproken bij elk man van we tenschap, die het Arctisch grondae- bied kent. De gronden, waarop hij beweert, dat dr. Cook's verhaal valsch is, gaf hij weder als volgt te. Het zou voor dr. Look beslieA onmogelijk zijn geweest voldoende voedsel mede te nemen voor tachtig dagen voor zich en zijn Eskimo's en zijn honden op slechts één slede. Het zou voor hem noodzakelijk zijn ge weest mede te voeren 4000 Eng. pon den voedsel voor die honden, zelfs al zouden die op half-rantsocn zijn gesteld, daarin niet de voeding voor de drie mannen inbegrepen. Met in strumenten, kleeding en andere nood zakelijke voorwerpen, zou al dat ge wicht met den besten wil niet mede gevoerd hebben kunnen worden op één 6lede. 2o. Dr. Cook beweert dieren te heb ben gedood op een breedte van 87 gra den. doch door alle ontdekkingsreizi gers is verklaard, dat er boven de 84 graden geen dieren leven. Doch or is nog een feit, dat geloof moeilijk maakt, zelfs al toont dr. Cook do aanteekeningen, dio hij be weerde to hebben gemaakt, namelijk dit. dat volgens zijn eigen woorden die aanteekeningen, bestaan zij in derdaad, waardeloos zijn. Hij geoft toe. dat zijn instrumenten slechts wa ren een sextant en chronometers. Hij erkent, dat hij niet in het bezit was van «en theodoliet. En nu zegt de heer Freucheu. en alle manhen der weten schap weten dat ook, dat geen opue- rningen van waarde en betrouwbaar heid In de Arctische streken, waar geen horizon is, mogelijk zijn zonder theodoliet. Nog eens dus. dr. Cook's beweringen worden door niets beves tigd Wie zal hem gelooven zonder de bewijzen, die hij niet gegeven heeftf en die hij weigert te geven Ziedaar Gibbs' beweringen, die, dunkt ons,-nog belangrijk genoeg wa ren hier weer te geven. De zoak-Cook wordt nog geheimzinnigor en beden kelijker naar aanleiding van het tele gram, dat Peary thans aan Reuter gezonden heeft, luidende ..Het verhaal van dr. Cook moet niet to ernstig worden genomen. De twee Eskimo's, die hem vergezelden, zeggen, dat hij niet noemenswaard noordwaarts ging en niet buiten het gezicht van land, en andere mannen van hun stam bevestigen hun ver klaring." Inderdaad, dr. Cook zal heel wat te bewijzen hebben, wil do wereld blij ven gelooven, dat hij de Noordpool inderdaad heeft bereikt. Wij moeten tot dusverre blijven aannemen dat, hij dit te bewijzen Inderdaad zal vermo gen. Maar zou eens blijken, dat hij iets voor de Noordpool heeft aange- zeln. dat de Noordpool niet was, en dat hij. ter goeder trouw dan ook, zich heeft vergist, dan is daar dez« week te Kopenhagen e«en klucht afge speeld, waarbij die van den kapitein van Kópenick nog maar een kinder achtigheid is geweest. DE MITRAILLFUSF.-DIEFSTAL, De „Temps"-oorrespond«nt te Chy lous niaakt melding van eeu geheel nieuwe lezing van da wijze, waarop Deschauips de mitrailleuse zou gesto len hebben- Men verzekert thans n.l-, dat het wapen niet in den nacht van 27 op 28 Augustus, onmiddellijk na don terug keer van de manoeuvres, zou gestolen zijn, maar in dien van 20 op 21 Augus tus.' De deserteur moet de mitrailleu se dadelijk meegenomen hebben, toea hij deserteerde. Dit lijkt ook veel aan nemelijker, dun dat Deschauips eerst gevlucht zou zijn, dan na een dag of tien 'b nachts teruggekeerd cn inge broken hebben in de kazerne, om zijn buit in veiligheid te brengen. Maar dan doet zich de vraag voort hoe ls het mogelijk, dat niemand het wapen van den 20en tot den 28en ge mist heeft? DU1TSCHERS EN TSJECHEN. Ter horinnering aan den slag in hst Teutoburgerwoud, door Hermann den Cherusker geleverd tegen de Ro- meinacho legioenen van Varus ward Zondag te Weenen een Duitsche be- tooging gehouden, die meer e«n pro test tegen het voortdrlngon der Tsje chen ln Oostenrijk, dan een feest voor de overw Innig van Arminlus genoemd kan worden. Het aantal deelnemers, die met zwart-rood-goudeu Risignea en korenbloemen getooid wanap- wordt op 15,000 geschat. Een groote politiemacht was op de been, maar bleek onnoodig. De Duit- scher» hadden 800 commissarissen van orde aangewezen, die met grooten HET KLEERMAKER-KAMERLID. Na al wat er geschreven is over do Kamerverkiezing te Ede ter voorzie ning Ln de vacature-jhr. S. van Cit- ters voor de rest der periode 1905— 1909 en in verband daarmede over den persoon van W van Manen Jzn., achtte een berichtgever van het „Hbld" het niet alleen billijk, maar ook zeker voor het publiek van be lang dien man zelf ook eens aan het woord te laten komen.. Dit te meer, omdat do Kamer nu voor het mijn- wetje-Van Kol op 16 September a. 6. Is bijeengeroepen en velen benieuwd zullen zijn te weten, en het zelfs voor de toekomst van ons land van belang kan wezen, of ons nieuw Kamerlid, aan die vergadering zal deelnemen. Hij vertelt van zijn onderhoud het volgende De heer Van Manen, die druk be zig was zijn kleermakersvak uit to oefenen, bood mij als antwoord be leefd een nog nieuw uitzlenden mat ten stoel aan en begon met zich te be klagen over de velerlei minachtende bec'ordeelingen Ln de pere, zoowel over zijn persoon ais over zijn candida&b schap zelve. Vooral een hier verschij nend plaatselijk blad had zich aan geweldige overdrijving en grove be ledigingen schuldig gemaakt. Wat de zaak zelf betrof, hij zelf had aan hot geheele geval eigenlijk geen schuld nog vóór dat hij zich nog goed de werkelijkheid had voorge steld was hij al Kamerlid; alles had zich binnen een paar dagen afge speeld. Hij had veel vrienden die dikwijls een vrij half uurtje bij hem in zijn werkplaats kwamen doorbrengen on dan werd er over alles en nog wat ge praat, wat de tijd zoo&l medebracht. Bij de laatstgehouden Kamerverkie zing was van zelf de bulten alle orga nisatie om gestelde candidatuur van jhr. Schimmel penninck schering en Inslag geweest Hoe men daarbij zag, dat alle partijverband te loor ging en hoe het bij de gemeenteverkiezingen nog erger toe was gegaan en niemand meer eemg houvast had gehad, hoe ieder zijn eigen weg en koers had ge volgd en personen-quaesties en koop manschap de hoofdrol spoelden. Eu in dien aanstekelijk werkenden roes was het gebeurd waren zijn vrienden op het idee gekomen en hadden can- didatenlijsten gehaald, welke met graagte werden goteekend door bijna ieder, dien het werd gevraagd. Of zij dat deden uit ontevredenheid met don uitslag der verkiezingen, of uit wre vel over den warboel of wel om jhr. Schimmelpenn hick onaangenaam te zijn, kon hij niet zeggen, doch dacht wel „om van dat alles was". Hem voor zich was het, hij wou dat graag bekennen, om de „centen" te doen en om daar een goed gebruik van te maken, bijv. tot het aankoopen van stoffen in zijn vak, enz. Of hij naar Den Haag ging den 16de? „Zeer zeker, mijnheer nu ik een maal Kamerlid ben, hoop lk mijn plicht ook ais zoodanig te vervullen". „Dus ge gaat die vergadering bij wonen „Zeer zeker 1" bevestigde hij nog maals. Bij welke partij hij behoorde of zich dacht te voegen r „Bij geen enkele partij. Hij was van huis uit wel anti-revolutiomnair en be hoorde bij de Gereformeerde Kerk, maar in den laatsten tijd kon die par tij hem niet moer bevredigenzij bracht niets tot stand voor den min deren man". „Hoeft u al een oproeping gekregen voor de vergadering op den zes tiende „O, ja I" zei Van Manen met iets stelligs in zijn stem en hij wees tege lijk op een dik pak met reglementen en stukken, die hem meteen waren toegezonden. „Kijk u ze maar eens in, mijnheer", voegde hij er bij. Na inzage merkte lk op „Juist 1 Het mijnwetje-Van Kolu weet zeker wel waarover dat loopt?" „Jawel 1" zei bij op ietwat gereser- veerden toon. „ïs u er vóór of tegen V „Dat weet ik nog niet 1" En handig hing hij het hekje om en begon zelf te vragen„Wat zegt mijnheer daarvan, die weet het toch ook wel Heel vertrouwelijk lei ik uit wat er naar mijn inzicht vóór en wat er te gen was, waarna hij heel schrander opmerkte „Nogal van beteekenis dat wetje, nietwaar, ai ls het klein." Hoe hij nu dan dacht te stemmen hield ik aan. „Ik xal het wetje en de stukken goed nakijken, mijnheer, en dan na hoor en wederhoor mijn stem uitbrengen", antwoordde hij met een diplomatiek lachje. Ik liet hierop doorschemeren, dat hij in Den Haag nogal een goed fi guur zou maken. O I wat dat betrof, dacht hij, dat zou wel gaan. Hij was wel geen ge- Letteren en Kunst DE „HALVE MAEN". Ter gelegenheid van de Hudson- feesten einde dezer maand in Ameri ka te houden, zullen door de firma Gebroeders Binger te Amsterdam re producties in natuurlijke kleuren van „De Halve Maen" in diverse formaten in den handel gebracht worden. Deze reproducties zijn vervaardigd naar officieeie en authentieke gege vens, verzameld door den heer G. M. Kiraay, oud-zeeofficier. LOUIS BOUWMEESTER NAAR 1NDI6. Half September gaat Louis Bouw meester met een deel van zijn voor Ir.dië bestemd nieuw gezelschap de provincie in. De maand October wordt besteed aan afscbeidsvoorstel- lii gen en in de eerste dagen van No- Yvuibor heeft de afreis naar Medan plaats. Na Medan gaat de tocht naar B/ituvia, Pre anger ©a zoo vorder over- Java De heer Bouwmeester heeft nog een poging gedaan voor een zestal voorstellingen in don kring zijner confraters van het Leidscheplein te mer te keeren. Hij stelde zich in ver binding met den directeur gérant der Koninklijke Vereeniging om de con dities te leeren kennen, waarop deze ondomeming hem voor ga.nvoorstel lingen wenschte te Yerbmden. Een aanbod van f75 honorarium per avond deed de onderhandelingen begrijpe lijkerwijs afspringen. OSCAR VON FIELITZ. Oscar von Fielitx heeft weer een L'eberbrettT ensemble samengesteld, waarmede hij in October a.s. ons land zal bezoeken. „PAK ME MEE". Het laatste nuuimar van „Pak me Mee", bevat een afbeelding van de Overstroomingsramp In Mexico, van een Marmer Buste van den schilder H. W. Mesdag en een kijkje in diens atelier, kieken van do opening van de Betuwscha stoomtram, van den wed strijd in het versieren van motorwa gens en electrische trams te 's-Gra- vonhage en van de volksfeesten daaT op Koninginnedag gehouden. Voorts een zeer actueele novelle: De A&noplane „De Wraak" en een artikeltje over Zwendeladvertentles. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN: Eigen Haard: Levensdagje, door Anna van Gogh-Kaulbach, L Een En- gelsch strijder voor Holland's vrij heid (sir Francis Vei*e), Zeilen op ri vieren, door Ever-hard, II Planten en water, door Dr. A. J M. Garjeanne I. Van de „Gooische Markt" docnr A. E W. t L. Feuilleton- Een particu lier Impressionist, naar het Engelsch van Rowland Strong, I. Bijvoegsel: De vloot te Amsterdam. De vliegweek te Reims. Tuinbouwten toonstelling te Zeist, Henri Albera, J. C. Roodenburg, alles met afbeeldin gen. „De Auto". Het laatste exemplaar van het geïllustreerd weekblad „De Auto" bevat o. m. artikelen over „Het kloppen en hameren van de motor", ovei De petroleumverlichting, over Do automobielen Deutz 1909, over De automobielraces in Provence ea Nor- ma ndië terwijl de tekst weer door talrijke illustraties afgewisseld wordt. Sport ess Wedstrijden EUGèNE) LEFèBVRE. We vermeldden reeds het telegra- phisch bericht van den val en den dood. van den j-ongen bekenden aviatuur Le fèbvre. Lefèbvre is 32 jaar oud geworden. Hij studeerde te Rijssel en slaagde daar als ingenieur. Eenigen tijd was hij in Tunis werkzaam aan een fa briek, tot hij vernam, dat zijn studie makker Clemenceau, de zoon van den thans afgetreden. Franschen minis ter, directeur was geworden van een maatschappij voor luchtvaart. De luchtvaart trok ook Lefèbvre zeer aan en hij slaagde er in ais ingenieur aan de Ariei-maatschapplj te worden ver bonden. Ais ingenieur stond hij dan ook bij den vliegtocht bij Leur graaf De Lam bert ter zijde. En daar vernam men ineens, midden Ln de voorgenomen tournée van De Lambert door ons land, dat deze naar Frankrijk was teruggekeerd en dat Lefèbvre hem zou vervangen. Hij had reeds eenige toch ten, waaronder zelfs een van 18 minu ten volbracht. Wright's leerlingen, Wright en Tis- sandier, zijn niet bereid bun vlieg kunst ook aan anderen te leeren. Le-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 7