NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e J&erg&Bg. Ho. 8041 VBf8g&l]ni dagelgka, behalve op Zoo» en Feestdagen. ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1909 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE «AANDBNl Voor Haarlem ISB Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd ia (kom der gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franco per post 1J0 1.65 O02H 037M 045 OKgave der Vennootschap toarens Cosier. Direct ear i. C. PEEREBüOR ADVERTENTlÊNi V*b 1—5 regels 50 Cts.: tedere regel meer 10 Cts. Bulten hef Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /t—, elke regel meer /OlM Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertenttën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing) 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie t Groote Houtstraat 5b. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij i Znlder Bnitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad ia uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 12 SEPTEMBER. Den Hout: Muziekuitvoering, 2% u. Soc. Trou moet blycken: Concert Harmonie, 8 uur. Schouwburg: De Hagespelers: „Dol ly betert zich," 8 uur. De Kiroon: Ameterd. Tooneelgez.: De Roode Brug, 8 uur. Brongebouw: Strijkorkest Haarl. Muziekkorps, 8 uur. Stadsnieuws Om 0 n s Heen. In het Derde Blad van dit nummer vinden onze lezers een arti kel „Reisherinneringen", II, in de rubriek Om Ons Heen. Gemeenteverslag 1908. III. (Slot) Aan de bijlagen is nog het volgende ontleend LAGER ONDERWIJS. Ernstig wordt geklaagd over het gebouw der Tweede Burgerschool op de Nassaulaan. Onvoldoende dag licht, niet afzonderlijk toegankelijk zijn van sommige lokalen en hinder lijk straatgedruisch zijn oorzaken. De Commissie wil dan dit gebouw be stemd zien voor avond-onderwijs en de Tweede Burgerschool elders on derbrengen. Ook voor de Eerste Burgerschool en de Opleidingsschool gelden gelijke be zwaren. Toegejuicht worden de vele verbeteringen, die in het schoolwezen zijn ingevoerd. Bijna op alle scholen worden thans op verzoek van B. en W., geregeld schoolvergaderingen gehouden. Op de 2de Burgerschool geschiedde dit niet, doch op last van den wethouder van onderwijs heeft het hoofd drio bijeen komsten met het personeel gehouden ter bespreking van het leerplan. Het hoofd oener bijzondere school be richtte, dat aan zijn school geregeld Echoolvercraderingen worden gehou den. De openbare scholen zijn slecht bedeeld, wat de schooltuinen aangaat. Twee bijzondere scholen hebben uit nemende schooltuinen, die aan alle inrichtingen van onderwijs tot voor beeld kunnen dienen. Do Commissie hoopt, dat de Raad zal besluiten tot aanleg van een centralen schooltuin buiten de stad. Goede zorg wordt op alle scholen be steed aan schoolwandelingen. Aange drongen wordt op goed gymnastiek onderwijs en gymnastische spelen in de open lucht, en den aanleg van speelplaatsen bij nieuwe scholen. Be treurd wordt, dat de verplichte leer tijd niet duurt tot het 14de jaar. Wat het herhalingsonderwijs betreft, acht de Commissie het zeer verblijdend, dat op een der herhalingsscholen het bezoek steeds toenemend is. De twee andere inrichtingen bloeien niet. 't Is te betreuren, dat er nog patroons zijn, die hun jongens of meisjes niet toe staan de herhalingsschool te bezoe ken. Ten opzichte der scboolbaden Is wel eenige verbetering te bespeuren, maar de lust tot baden is nog zeer gering. Het aantal leerlingen van de verschil lende klassen is thans teruggebracht tot 42. De kinderarbeid is door de bemoei ingen van de Commissies tot wering van schoolverzuim en van de politie, zeer verminderd voor kinderen bene den de 12 iaar. Na den 12-jarigen Leef tijd valt er weinig meer aan te doen. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Het gebouw van de H. B. S. aan de Zijlvest voldoet aan alle redelijke eischen. Geklaagd wordt echter over tocht in de lokalen en te veel zon des zomers in een'ge klassen. Do locali- teït der Burgeravondschool voldoet niet. De behoefte wordt voortdurend gevoeld aan een goede huisvesting 7oor de heele school. De drie teeken- iokalen in de Jacobijnestraat staan buiten direct toezicht en buiten het! gewone schoolverband, wat niet be vorderlijk is voor een goeden gang van zaken. Een woord van lof wordt geuit over iïe werkzaamheid van mej. Eshuis, Jeerares in het Engelsch aan de Meis jesschool, die na bijna 40-jarigen dienst om gezondheidsredenen ont slag nam. Geklaagd wordt wederom over den toestand der schoolbanken, die niet voldoen. Deze fout is inmiddels verbeterd. ST. ELISABETH'S GASTHUIS. Uit deze bijlage blijkt, dat de staat ïn het Gemeenteverslag zelf niet het geheele getal verpleegden aangaf. Er werden in het totaal verpleegd 1553 personen gedurende 45302 verpleegde gen. In de vier vorige jaren bedroe gen die cijfers 1904 1304 p., 38831 d.; 19051302 p., 38440 <L 19061331 p., 37802 d. 1907 1428 p., 40454 d. Het is niet te verwachten, dat het aantal opnemingen in de toekomst nog aanmerkelijk zal kunnen toene men. Meerdere doorzending van pa tiënten zal van deze omstandigheid 't gevolg zijn. In 1908 werden 332 perso nen doorgezonden. GYMNASIUM. Het onderwijs in de gymnastiek werd op 15 uur gebracht en zou in 1909 zestien uur bedragen. Dit onder wijs leed schade door de herhaalde lijk gehouden zittingen van den Mili tieraad |n het Doelenlokaal. B. en W. zouden echter In dit euvel voorzien. In afwijking van het praeadvies van den rector adviseerden curatoren af wijzend aan B. en W. op een verzoek aan den Raad tot invoering vau de vereenvoudigde spelling aan het Gym nasium. De schoolbanken geven reden tot een minder gunstig oordeed. STADS-B1BLIOTHEEK. De bibliotheek bleef ondergebracht op beide bovenzalen, portalen en zol ders deze laatste vormen een bij uit stek ongewenschte en ongeschikte bergplaats. Er zijn nu 15600 werken in de bibliotheek opgenomen. Uitgeleend werden 4207 boeken, tegen 4586 in het vorig jaar. Het aantal bezoekers v 5739 tegen 5958 in het vorig jaar. STEDELIJK MUSEUM. De proeven met den nooduitgang om schilderijen naar buiten te bren gen uit de Frans Halszaal slaagden tot aller "enoegen. Het bezoek nam toe met 869 personen en bedroeg 14380 personen. Het Bisschoppelijk Museum werd bezocht door 246 per sonen. BURG. ARMBESTUUR. Doorloonend werden gesteund 268 personen en eens of meermalen 831 p., totaal 1099 personen, d. i. 101 meer dan in 1907. Er werden 52 bedeelin gen gehouden, waarbij uitgereikt werden 20756 1/2 kg. grof tarwebrood, 96821/2 kg. roggebrood en 6386.80 aan geld. Verder verschillende artike len en brandstof. De uitbesteding in gezinnen buiten de stad werd voortgezet. Vier jongens werden uitgezonden. Er worden er nu 10 verpleegd op deze wijze. STADS-ARMEN- EN ZIEKENHUIS. Er werden 122 personen verpleegd. duinwaterleiding. Er werden in 1908 1160.355 kub. M. water gebruikt. De maxima en mini ma op Zondagen en werkdagen be droegen 3129 kub. M. en 1890 kub. M.; 5201 kub. M. en 2513 kub. M. Per inwoner bedroeg het waterver bruik per dag 45.07 liter, d. i. 1.87 li ter meer dan in 1907. Op 31 December 1908 waren In gebruik 11973 waterme ters tegeu 11731 meters op 31 Decem ber 1907. Er werden 242 nieuwe ver bintenissen gesloten tegen 536 Ln 1907. WERING SCHOOLVERZUIM. Commissie A vergaderde 20 keeren. Er werden 106 kennisgevingen gezon den betreffende schoolverzuim aan de ouders. Zij betroffen 39 jongens en 67 meisjes. Er verschenen 37 mannen en 15 vrouwen. 55 ouders gaven geen ge hoor aan den oproep en kregen een schriftelijke waarschuwing. Het schoolverzuim was toe te schrijven In 12 gevallen aan ziekte, 20 aan armoe de, 28 aan onverschilligheid, 11 onwil van den leerling, 3 wegens grooten afstand van de school, 4 wegens onbe kende redenen. Commissie B. vergaderde 12 maal. 31 gevallen werden behandeld betref fende 15 jongens en 16 meisjes. Zes vaders en vier moeders voldeden aan den oproep. Zestien schriftelijke waarschuwingen werden gezonden. De oorzaken waren 1 geval ziekte, 3 huishoudelijke bezigheden, 3 onwil leerling, 4 onverschilligheid van de ouders, 4 andere redenen, 16 onbe kend gebleven redenen. Commissie C. vergaderde 21 maal en zond 66 kennisgevingen rond. Zij betroffen 45 jongens en 21 meisjes. 37 personen verschenen. De oorzaken van het verzuim waren18 gevallen onwil van den leerling, 29 onver schilligheid der ouders, 4 armoede, 5 arbeid buitenshuis, 4 ziekte der huis- genooten, 2 ziekte van het kind, 2 on bekende redenen.- GASFABRIEK Het gasverlies daalde van 6 pCt. tot 4 pCt. Waarschijnlijk wegens de slechte tijdsomstandigheden moesten 150 waarschuwingen per maand we gens niet betaling worden gezonden tegen 40 waarschuwingen in 1907. SLACHTHUIS. Over het Slachthuis wordt opge merkt, dat de inrichting In practische bruikbaarheid aan hooge eischen vol doet Het grootste aantal runderen werd geslacht op 15 April, namelijk 44 het giootste aantal varkens op 27 Decem ber, namelijk 73vette kalveren 16 April, namelijk 32 nuchtere kalve ren op Vrijdag 17 April, 32, en scha pen 22 October, namelijk 11, paar den 7. In t geheel werden geslacht 4424 runderen, 570 paarden, 2476 vette kalveren, 1921 nuchtere kalveren, 486 schapen, 9860 varkens, 15 geiten, to taal 19552 dieren. Opgemerkt wordt, dat ongetwijfeld nog heel wat vleesoh frauduleus In gevoerd wordt. De ljsverkoop vermeerderde, door dat de slagers minder antipathie te gen het Slachthuis toonden. Jan Tan den Berg. Aan een sportsman wil ik dit arti kel wijden. Niet aan een van die dolle duordrijvers, voor wie sport een levensdoel, werken bijzaak is gewor den, maar aan een sportsman in den waren zin van 't woord, aan een man, d;e door zijn voorbeeld, zijn woord, kortom door zijn geheeie optreden de schoonste sport-propaganda maakt Zoo'n man isJanvanden Berg, altijd bleef hij de begeesterende aan voerder van het elftal, dat den roem kreeg van nooit op te geven. Verleden jaar is Jan van den B e r g's voetballoopbaan geëindigd. Een gewone val in Leiden gaf zijn zwakke knie weer 'n schok, en of schoon het wel weer zoowat in orde kwam met voetballen was het nu uit Met voetballen maar niet met datgene, waardoor Jan van den Berg juist zoo uitblinkt, en wat we juist in dit artikel op den voorgrond wilden stellen. Dat is zijn sympathiek optreden, zijn sympathieke persoon lijkheid, die Haarlem's dertigjarigen voorzitter tot een werkelijk clubvader heeft gemaakt- Bij jong en oud Haarlem is hij ge liefd. Meermalen heb ik den indruk waargenomen, die Jan van den B e r g's komst op een oefen-Zater dagmiddag maakte. Zoo tegen -vier uur verscheen hij op 't veld. Daar komt Jan aan 1 en plotseling werd 't „partijtje" met verdubbelde animo vervolgd, ieder deed z'n uiter ste best. om 'n loftuitinkje of 'n be moedigend woord van J a n te krij gen. Toch en hier wil ik nog eens op zijn gezonde eport-opvatting wij zen 't Kwam ook wei voor, dat een yan da jongeren, die Al te yeel voeit- voorzitÊer van de nu jubileerende vcetbatclub „Haarlem", en tot voor korten tijd speler en aanvoerder van hel eerste elftal van die club. Misschien doen wij goed, eerst even Van den Bergs sport- loopbaan te mem oreeren de hoofd bedoeling van dit artikel is evenwel een andere. Jan van den Berg kwam in 1896, op 17-jarigen leeftijd, in Haar lem's eerste elftal, dat toen in de tweede klasse speelde. Het was al ja ren lang een tijd van hard tobben, om eerste-klasser te worden. Het zelfde seizoen, waarin Jan zijn in trede in het elftal deed, bracht het eerste-klasseschap H. F. C. werd met 5—0 geslagen en Haarlem promo veerde. Van dat oogenhlik af is J an steeds in 't elftal gebleven, alla lief, maar ook veel leed maakte hij mee In de club, waarvan hij langzamerhand als 't ware de ziel is geworden. Toen, in zijr jongere jaren, wérd hij spoedig een schitterend speler. Zijn energie e i zijn enthousiasme, dat zijn mede spelers ni -desleepte en meermalen een schijnbaar verloren match nog in een overwinning wist te verande ren, zijn geweldige rushes, waarte gen geen vijandelijke verdediging was opgewassen, en die het zoo noo- dige doelpunt op het juiste moment brachten dat alles Is onvergetelijk. Jaren, jaren lang Ls hij zoo'n speler gebleven, tot, nu al een poos geleden, een knie-ongeval hem blijvende last veroorzaakte, hem noodzaakte slechts bij tusschenpoozen te spelen. Maar bal-enthousiasme begon 4e ontwikke len, haast eiken dag op het veld ver- sclieen eene terechtwijzing kreeg. En, men kan 't gelooven, in vele ge vallen had zoo'n reprimande van JanvandenBerg meer uitwer king, dan de langste speech van vader En de adspirantjes vooral! Dikwijls, in 't vorige seizoen bijv., ging Jan Zondagsmorgens te voet den langen weg naar 't Haarlem-veld om het vierde of vijfde elftal te zien spelen. En er wordt „gewerkt", als Jan aan 't lijntje staat, en met onafgebro ken belangstelling het spel van de jongeren en jongsteu volgt. En de trots van den elfjarigen spe ler, die den volgenden dag door me neer Van den Berg op straat wordt aangesproken en n pluimpje voor z'n spel van gisteren krijgt die is niet te beschrijven 1 Er zijn nog altijd vele vaders, die een min of meer ouderwetsch, angstig vcoroordeel tegen voetbal hebben, 7xxxiat zoonlief het verbod krijgt om te spelen. Wel, als zoo'n vader, verstokt te genstander van „dat malle gehol ach ter een hal" eens een bezoek van Jan van den Berg kreeg, dan was altijd zijn voetbal-antipathie daarna al half'verdwenen, en 'n week later, als die vader een match van 't „eerste" gezien en daar natuurlijk Van den Berg weer gesproken had dan was do zoon vol blijde verbazing over vader's geheel veran derde sportgevoelens. Zoo is Jan van den Bergl En het is gemakkelijk te begrijpen, van hoe enorme waarde een man als hij voor de club is, in alle opzichten. In de vier jaren, dat hij voorzitter is, ls Haarlem veel vooruitgegaan, niet alleen wat terrein, financiëelen toe stand, enz., aangaat, maar ook wat hel clubleven betreft. Haarlem viert nu haar twintig jarig bestaan als eene vereeniging, waarin de leden gezellig met elkaar omgaan, waarin het club leven zeldzaam ontwikkeld is, waar in de afgunst die jeugdige voetballers wel eens kwelt, door Jan van den B e r g's tactvol optreden nage noeg niet voorkomt, waar vele oude ren met genoegen donateur of lid van zijn. Dat alles heeft Haarlem aan haar voorzitter te danken, die trouwens ook buiten de club, In alle voetbal kringen, zeer gezien is. Maar bij Haarlem hoort hij, hij is de ziel van da vereeniging. Ieder, die hem maar eenigszins kent, zal met ons instem men, als wij hier den wensch uit spreken, hem nog vele, veie jaren aan de «pits van zijn club te zien, als een der sympathiekste personen in de Nederlandsche sportwereld. STUKKEN VAN DEN RAAD. Adres van den heer A. van dar Voort Azn., om hem met ingang van 30 September van dit jaar wegens ge zondheidsredenen eervol ontslag te verleenen als leeraar in de aardrijks kunde aan de Hoogere Burgerschool. Voordracht van B. en W. ter be noeming van eene onderwijzer(es) aan de buitengewone school voor la ger onderwijs, waarop voorkomen als no. 1 A. H. D. Wepster, onderwijzer aan de school voor gewoon lager on derwijs nr. 10, en als nr. 2 Mej. S. Houtkooper, onderwijzeres aan de school voor gewoon lager onderwijs no. 5. Een adres van den heer G. S. Valk, waarin hij wegens zijne benoe ming te 's-Gravenhage den Raad om eervol ontslag verzoekt als onderwij zer aan de 3e Burgerschool. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID De tentoonstelling der afbeeldingen, betrekking hebbende op de Duitschc beeldhouwkunst, in do Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid, zal aanstaanden Zondag voor 't laatst te bezichtigen zijn. Zondag ls de toegang kosteloos. HAARLEMSCHE VOETBALBOND. De H. V. B. hield Vrijdagavond ha re jaarlijksche algemeene vergade ring, waarop behalve het bestuur de vertegenwoordigers van tien vereeni- gingen en een groot aantal belang stellenden aanwezig waren. Een keu rig jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, den heer C. L. van Len- nep, sprak o.a. van een grooten voor uitgang in de tien jaar dat de Bond nu bestaat. Werd begonnen met 5 elf tallen, thans komen 28 elftallen in den H.V.B. uil Het verslag van den penningmeester vermeldde een nadee- lig saldo van suim 74. Het bestuur en de kascommissle werd herkozen, zonder dat één stem op eenigen ande ren candidaat weird uitgebracht. Het bestuur bestaat dus uit de heeren Rijkens (voorz.), Jhr. C. L. van Len- nep, (secr.), v. Ouwerkerk (penn.), Jhr. M. C. T. van Lennep (vice-voorz.) A. A. v. d. Berg, F. H. J. Holdert en Zandstira (commissarissen), de kas- commissie uit de heeren J. de Breuk Lzn., Kluit en Hirs. A u t o m o b I e 1 o n g e 1 u K. Vrijdagnamiddag ten 4.J uuir, Is aan de Zijibrug Herman Hendrik Snij ders, oud 25 jaren, koopman, wonen de Twijnderslaan no. 17, overreden door automobiel G 2355, toebehoor en- de aan den heer Feltmann alhier. De automobiel kwam van de brug en zwenkte de Zijlvest op, juist toen S. aldaar passeerde. Hij wilde voor de auto uitwijken, kwam er evenwel juist mee In aanraking, viel en raakte er onder en werd ovenreden. Hij werd ln de auto opgenomen en het St. Eli sabeths Gasthuis overgebracht, al waar bleek, dat zijn rechtervoet ge kneusd is, bovendien heeft hij een stijven hals en eenige schrammen in het aangezicht bekomen. Volgens oog getuigen heeft de bestuurder geen schuld aan het ongeluk. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. Uit de Omstreken A. ROOZEN Sr. De heer A. Roozen Sr. heeft dezer dagen zijn 40-jarig jubileum als lid van den Bloemendaalschen gemeen teraad gevierd. De nu 73-jarige grijs- aard werd Dinsdag den 7en Septem ber 1869 als Raadslid geïnstalleerd* Evenals nu bestond de toenmalige Bloemendaalsche gemeenteraad uit elf leden. Dat waren toen de heeren Lonbar Petri (Raadslid en voorzitter), A. N. Bijvoet, ter Hoffsteede, iïuy- ghens Backer, Stoel, A. J. v. d. Velde, Eldering, Barnaaxt, Hulsbosch en Roozen. De heer J. M. van Dieren Bijvoet was afwezig op die vergade ring, waarin juist de gemeentebegroo- ting op de agenda stond. Het begroo- tingscijfer beliep toen 16080.66, het geen in vergelijking met het begroo- tingscijfer 1910, dat f 211.000 is, wel wijst op de enorme uitbreiding van de gemeente, die de heer Roozen in zijn veertigjarig Raadslidmaatschap mee gemaakt heeft. Do bevolking nam in die jaren meer dan tweemaal in omvang toe: tegen over een bevolkingscijfer van 3379 in 't jaar 1869 staat het tegenwoordige van 7521. Do lieer Roozen is ondanks zijn hoogen leeftijd nog flink en gezond, en heeft alleen eenige last van een zijner oogen. En in een gezellig praatje, dat we met den ouden heer maakten, vernamen we, dat hij Frans van Velsen, dikken Frans zoo als hij genoemd werd, als Raadslid was opgevolgd. Wat er ln die veertig jaar alzoo veranderd is, kwam natuurlijk mee te berde. Vooral in Bloemendaal, waar toen bijna nog niets anders was, dan de buitenplaatsen aan den weg en pas de straatweg naar Meeren- berg was gelegd. „Wij, Overveeners, kwamen haast niet op Bloemendaal,"' zei de heer Roozen, „van de Societeifl te Bloemendaal waren maar een paar Overveeners lid. Soms werd die ook' wel in Van Ouds 't Raadhuis gehou den. Ik herinner me, dat er toen een kastelein in woonde, die veel liefheb berij had voor knutselen en vooral graag wandelstokken maakte. Van de Raadsleden, die met mij veertig jaar geleden in den Raad za ten, Is alleen de oude heer Eldering nog In leven." Wij wenschen den heer Roozen toe, dat hij nog jaren ln goede gezondheid zijn zetel in den Raad zal blijven in nemen* OVERVEEN. In don schietwedstrijd te Hoorn, uitgeschreven door den" Noord-Hol- landschen Schietbond, behaalde de vereeniging „Generaal Joubert" uit Overvcen Jn den korpswedstrijd met geweer model '95, (afst. 200 M.), den lsten prijs met 200 p., en met den buks (afst 12 M.), den lsten prijs met 453 punten. SCHOTEN. Muziek op het Pretoriaplein.- Muziekuitvoering op Zondag 12 Sept., des middags 4 uur,.door Scho- tensch Harmoniekapel, directeur de heer Louis L. M. Vermeulen. Programma: 1. Artin, marsch, Bidgoed. 2. La Dame de Coeur, ouverture, Getrh. Duval. 8. Rosenwalzer( walsconcert), Utert 4. Lo Drapeau de Beets, marsch, M. J. H. Kessels; 5. Lo Premier Salut, marsch, Eug.t H. Rap. 6. Doux Aveux( wals, M. J. II. Kes sels. 7. Die Tr&umerln, mazurka-concert, v. Güntar. 8. Al Dansende, marsch, D. Bau- wensx 9. Finale, Volksliederen.- HAARLEMMERMEER.. To Niouw-Vennep zal, &ij voldoen de deelneming, dezen winter een cur sus In het boomensnoeien worden ge houden. Onderscheidene deelnemers hebben zich daarover reeds aange meld, daar het hij wonen der lessen gratis mag gebeuren. Te Abbenes heeft een meisje, We gens een onhandigheid bij het door snijden van een touwtje, waarbij het mes ultgllnte. zich de mint van dan

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1