Sport eo Wedstripeii Burgerlijke Siaoa toepsspliising tal van Industrieën' haar karaktar verloren van te dienen direct voor de behoeften van de groep, tamilie, gezin, waartoe de betrokken producent behoorde. Eenerzij da werd voor de behoeften van andaren gepro duceerd, meer dan voor eigen behoef ten noodig was, anderzijds werd om gekeerd meer dan te voren hot geval ,was bij anderen voorziening in eigen behoeften gezocht De huisindustrie werd productie voor (grooter of klei ner) markt Het overschot dat in ei gen kring niet noodig was, werd aan anderen verkocht. Uiteengezet wordt dan, dat de pro ducent hierbij zelfstandig ondernemer bleef, om varvolgens na te gaan dat de laatste stap op den weg der huis industrie dan wordt afgelegd, wan- heer ook de formeele zelfstandigheid der industrieelen verdwijnt, wanneer dezen niet meer zijn formeel, zelf standige ondernemers, maar tot ar beiders worden in dienst van den handelaar. Een andere ontwikkeling dan deze wat men zou kunnen noe men de oude huisindustrie vertoont do moderne huisindustrie. Dit is een bedrijf, dat zich naast en gedeeltelijk lelfs ter vervanging van de bewerking In werkplaats of fabriek heeft ont- flwlkkeld. Het eigenaardige der huisin dustrie Is juist, dat da ondernemer zeer dikwijls, maar geheel onjuist, fa brikant genoemd, geen fabriek heeft. Hierin, aldus mr. Tasman, ligt voor don ondernemer eene der oorzaken, .Waarom hij aan huisindustrie boven arbeid in eigen fabriek de voorkeur geeft. Hij bespaart de kosten van bou wen en inrichting eener fabriek. Hij behoeft voor do rentabiliteit van zijne onderneming niet met rente en amor tisatie van de kosten der fabrieksge bouwen e.a» rekening te houden. Hij bespa aart de kosten van verlichting en Verwarming der fabrieksgebouwen jetc. Dit alles maakt zijn productie goedkooper. De voordeelen der huls- Industrie voor den ondernemer, be palen zich echter geenszins tot dit belang. Geheel algemeen kan men zeggen, dat door den vorm der huisindustrie de ondernemer het ondernemersrisi- co op den arbeider in zeer versterkte mate afwentelt. In den breede gaat mr. Tasman aan de hand vu voor beelden na, dat inderdaad de huisin dustrie den ondernemers Yele voor- doelen aanbiedt, die niet uit den be drijfsvorm als zoodanig maar uit de daaruit voortkomende economische verhoudingen van ondernemers en arbeiders voortkomen. Uit deze over wegingen vloeit z. 1. voort, dat bij de bestrijding der huisindustrie bij dit laatste moet worden begonnen. De huisindustrie zoo gaat het referaat verder moet voor de ondernemers minder aantrekkelijk gemaakt wor den, in het hijzonder moet er naar gestreefd worden, het bedenkelijkste resultaat (en oorzaak) der huisindus trie te doen verdwijnen: nl. de lage loonen en de mogelijkheid, die op het laagst mogelijk niveau terug te bren gen. Loonradent wier taak het zal zijn na zelfstandig en uitvoerig onderzoek naar de omstandigheden van elk be drijf, loonminima vast te stellen, be- Jjooren te worden ingesteld. Ten slotte voert de heer Tasman nog, in verhand met zijn onderwerp, het bevolkingsvraagstuk aan. Daar het ons zeer ongewenscht Voorkomt, de meeningen van mr. Tasman op dit punt te publiceer en, volstaan wij met de loutere vermel- dlng. De heer J. J. Camminga Yangt zijn referaat aan met een overzicht der ge schiedenis der kleedingindustrie van de vroegste tijden af tot op den huidi ge n dag. Hij schetst daarbij hoe, toen meer en meer de kans voor den knecht verloren was gegaan om zelf patroon te worden, het streven en het verlangen van alle knechten was om van de werkplaats van den patroon af te komen en door thuis voor hem te gaan werken een zekere mate van zelfstandigheid te verkrijgen. Zoo gaat het op heden nog op dezelfde wij ze, d.w.z. vooral bij de kleermakers Jn het fijne maatwerk. In zake de opheffing van den huis arbeid In het kleedingbedrijf, ziet de tioer Camminga een van de voor naamste factoren daartoe, in de uit vinding van machines, die de produc tie goedkooper zullen maken dan de huisindustrie nu. Men blijft echter 'dan toch nog zitten met het fijne werk waaraan veel met de hand gewerkt moet worden en dat geen machinear- beid kan zijn. Zonder betere of meer machines kon de huisarbeid reeds verdwijnen ais èn patroon èn werk man meehelpen nl. door een zoo ver mogelijk doorgevoerd en deelarbeid in te voeren, zoowel voor het fijne als mindere kwaliteit dames- en heere-n- Werlc. Het Is reeds onder de huidige Omstandigheden mogelijk, door deel arbeid dezelfde loonen te halen op het Atelier als thuis, waar het loon ge haald wordt door een langen arbeids dag en onbetaalde hulp. Ten slotte wordt aangegeven dat een beschermende wet voor de huisar beiders het einde van alles zal moeten zijn. De heer G. L. Domhoff meent, dat als een der oorzaken van de huisin dustrie ln het kleedingbedrijf aan de eljde van den ondernemer moet aan gemerkt worden de wijze waarop de huisindustrie zelve haar zwarte zijde verborgen houdt. Van grooten in vloed op het voortbestaan van de huis industrie, acht de heer Domhoff het ontbreken van centrale werkplaat sen. gebouwen met frissche, van licht en lucht wel voorziene lokalen, waar ieder patroon tegen matige vergoe ding zijn eigen vertrekken zal hebben te huren. Kapelaan Lambert Poell lichtte, voor den mede-inzender van het refe raat, den heer A. van Reijen, dit nog mondeling toe. Spr. weet het instandhouden der huisindustrie ook aan de verkeerde zucht van een aantal arbeiders, om, onder welke ongelukkige omstandig heden ook, zijn eigen huishouden te doen. Volgens de meening van 6pr. zou daarom de huisindustrie als hoofdbe- staansbron niet verdwijnen. De verbe tering moet hierin bestaan, dat de oorzaken worden weggenomen, wat er van blijft bestaan, dient te warden gereglementeerd en, waar de vakver- eeniging daarin niet bij machte is, moet de wetgever bijspringen. Ook de heer I. P. de Vooijs, inspec teur van den arbeid te Deventer, had een schriftelijk prae-advies over hel te behandelen onderwerp ingediend. Hij behandelde daarin de nadeelige gevolgen der huisindustrie op stoffe lijk ©n zedelijk gebied en wees er op dat de nadeelig© gevolgen der huis industrie alle geworteld zijn in het loonbedrag. De uiterst ge ringe verdiensten zijn oorsprong en oorzaak van de verschil lende vormen der ellende van de huis arbeiders in de eerste plaats van de ondervoeding. Dit is de allerergste Yan alle nadee- len. Niet alleen dat het lage loon on mogelijk maakt zich goed voedsel en In voldoende hoeveelheid te verschaf fen, bovendien werken andere oorza ken mee de voeding te bederven. Het zij de gedwongen winkelnering, het zij een credletstelsel bij den winke lier in de buurt, maken de eetwaren voor den huisarbeider duur en slecht Voor de bereiding ontbreekt elke kookkennis, en is dikwijls weinig tijd beschikbaar, terwijl in de woning zelf alles meewerkt om de gezonde spijs vertering tegen te werken, door slech te atmosfeer, gebrek aan lichaamsbe weging en buitenlucht, en overspan ning van spieren en zenuwen. Naast die ondervoeding staat zeer dikwijls de gebrekkige behuizing, ook al om dat geen voldoend bedrag voor vvo- ninghuur betaald kan worden. Ge brek aan ruimte, aan goede slaap plaats en aan reinheid, aan drinkwa ter en aan licht komt geregeld voor. En hierbij komen nog de zedelijke nadeelen. De ondermijning van zelfstandig heid en waardigheidsgevoel, van ou derplicht en gezinsbanden door de uit hollende macht der zorgelijke en uit puttende armoede zijn van een zeer wijde beteekenis. Daarmede zijn ech ter op verre na niet alle zedelijke na deelige gevolgen geschetst. Verleiding tot drankmisbruik, die niet door een fabriekschef wordt on derdrukt of tegengegaan, verleiding tot diefstal aan de grondstoffen ter bewerking uitgegeven, mogen bij de groote meerderheid op voldoend en krachtig verzet stuiten, ar is geen twijfel of er vallen vele slachtoffers. En vooral in de grootere steden is de huisarbeidster aan de sterke ver leiding blootgesteld, afleiding en ge not langs zulke wegen te zoeken als tegelijk helpen om den financieelen nood te lenigen. Doch ook op ande ren dan de huisarbeiders werkt de huisindustrie als een invloed die het zedelijkheidsbesef ondermijnt. De winkelbeheerders in de Lang straat, de werkbazen en sweaters, die hun financieel voordeel moeten op bouwen uit wat zij aan de ellende der arbeidersgezinnen onürooven; maar ook ©enige grootere kapitaalkrachti gere huisindustrieelen die de tarie ven zoo winstgevend mogelijk becijfe ren door er op te rekenen dat talrijke gezinnen in diepen nood vetrkeeren en clat een groot aantal kinderhandjes in krotten en hutten beschikbaar is, zij ondergaan een proces van ont aarding niet minder bedenkelijk dan dat der huisarbeiders zelve. De heer Schaper zou gaarne een vaste leidraad voor de debatten heb ben, en als proeve daarvan las hij de volgende stellingen voor: I. De tegenwoordige arbeidswet geldt ongetwijfeld voor het verbod van arbeid door kinderen beneden 13 jaren en het doen verrichten van schadelijken arbeid door jeugdige personen ook in de huisindustrie, doch is ten aanzien van den arbeids duur van vrouwen en Jeugdige perso nen en van de inrichting der werk plaatsen van den huisarbeid, met na me na het arrest van den H. R. van 4 Met 1908, niet of niet meer voldoen de op den huisarbeid toepasselijk. Voor zoover de tegenwoordige Ar beidswet toepasselijk is, dient zij, tot tijd en wijle iets beters is verkregen, zooveel mogelijk, in het belang van het kind en van de andere bescherm de personen te worden toegepast. II. Voor de bestrijding van de euve len der huisindustrie is evenwel, be houdens een partieele aanvulling van de Arbeidswet in verband met geble ken leemten van ondergeschikten aard, slechts heil te verwachten van een complex van wettelijke maatrege len, die elkander aanvullen en we- derkeorig elkanders uitvoerbaarheid moeten verzekeren. III. Met de hulp en den bijstand van de vakorganisaties en van licha men, staande onder directen invloed van patroons en arbeiders, dient de wetgever bij de tot standkoming dezer maatregelen ernst ie rekening te hou den. IV. In bovenbedoelde complex mag niet ontbreken a. de registreering van alle verblij ven, waar huisarbeid wordt verricht b. de instelling van lichamen, voor namelijk bestaande uit patroons en arbeiders, de laatsten door de vak- vereeniglngen benoemd, welke de mi nimum loontarieven vaststellen, wel. ke loontarieven wetskrocht bezitten, en niet mogen worden ontdoken. c de bepaling van den arbeidsduur met dien verstande, dait gedurende eer zeker aantal uren per etmaal niet mag worden gewerkt, behoudens on vermijdelijke toestemming voor over werk en dat Zondagsarheid ie verbo den d. liet verbod van het medegeven van huisarbeid door werkgevers aan arbeiders, die des daags in fabriek of werkplaats hebben gewerkt. V. Terzake van den huisarbeid moet do aansprakelijkheid van den wezenlijken werkgever voor de in richting der werkplaatsen, de ar beidslijsten alsmede ten aanzien van den arbeidsduur vaststaan. VI. Deze aansprakelijkheid kan in zekere mate worden gedeeld door ar beiders of bazen, dio als tusschenper- sonen arbeiders in dienst hebben, be nevens, ten opzichte van de inrich ting dor woningen, door de huiseige naren. VII. De vermeende of werkelijke behoef to van d© ouders of verzorgers aart do bijverdiensten door kinderen, kan geen reden zijn voor den wet gever, om zich te onthouden van verbodsbepalingen en beschermende maatregelen, benevens de strenge toepassing daarvan. VIII. Evenwel is de wetgever ge houden, in do zorg voor de kinderen tegemoet te komen in den nood der arbeiders, die tot heden hunne kinde ren aan den huisarbeid tusschen den schooltijd lieten deelnemen. IX. De toepassing van deze wetge ving op de huisindustrie mag niet schipbreuk lij don op de vermeende vrijheid in eigen huis, voor too ver do eerbiediging hiervan de uitvoering van wettelijke maatregelen genomen ln het belang van den huisarbeider, zijn gezin ©n de gemeenschap als van verbruikers, zou kunnen verijdelen of schaden. X In hot belang dor openbare ge zondheid, dienen sommige soorten van huisarbeid te warden verboden. XI. De openbar© besturen moeten vóórgaan in de bestrijding van den huisarbeid, door zooveel mogelijk de vervaardiging van to leveren goede ren to doen plaats hebben in fabrie ken of werkplaatsen en door instel ling van centrale werkplaatsen. XIII. De arbeidereverzekering dient steeds de huisarbeiders te omvatten. Voor gisteren was hiermede de agenda afgehandeld. Na nog eenige discussie werd het congTes verdaagd tot heden. Minister Talma bezocht hot congres gedurende eenigen tijd. CHOLERA. Het stoomschip ,,Andijk" van do Holland-Amerika-lijn is zonder eenig oponthoud te ondervinden te Baltimo re ingeklaard. Dit ter geruststelling in verband met het misverstand betref fende cholera aan boord van dit schip. Het geval met C. van Wijk, die ln de marakken te Crooswijk overleed aan cholera asiatica tan gevolge van het gebruiken van ongezuiverd Maas water, blijkt eon tragischen kant te hebben. De man, die geen bootwerker, doch scheepsbouwer was, bevond zich op 31 Augustus op de plecht van een roeiboot op de rivier, toen hij door de deining van een passeerende sleepboot overboord geraakte. Wei werd de man onmiddellijk gered, doch een flinke hoeveelheid water had hij naar bin nen gekregen. Van onvoorzichtigheid of onverschilligheid is in dit treurige geval dus allerminst sprake. De burgemeester van Rotterdam maakt bekend dat sedert de laatste opgaaf geen nieuwe gevallen van cholera zijn geconstateerd en geen sterfgevallen aan die ziekte zijn voor gekomen. Van de 9 lijders, die zich gisteren nog in de barakken van het ziekenhuis bevonden, zijn 4 hersteld ontslagen; de toestand der 5 overigen is zeer goed_ EEN WETHOUDER GEPENSION- NEERD. Da heer Bangma te Tzum was 31 jaar wethouder en heeft thans ontslag genomen als Raadslid. De gemeente raad heeft nu besloten hem een jaar- lij ksch pensioen toe te kennen tot een bedrag als het wethouder-salaris. Naar men weet worden ook de Haagsche wethouders gepensioneerd. HERZIENING TRACTEMENTEN POSTERIJEN. Naar de N. R. Ct. verneemt, kan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag betreffende her ziening van de tractementen der com miezen en directeuren bij den post en telegraafdienst, einde dezer maand worden verwacht en zullen daarin te vens de reorganisatieplannen betref fende 't middelbare en hoogere perso neel worden ontvouwd. PORTEFEUILLE WEGGERAAKT. Eon looper van ©en ziekenfonds te Amsterdam is eon portefeuille kwijt geraakt waarin ƒ410 aan bankpapier en eenige quitanties. De man koestert de stille hoop, dat een eerlijke vinder de portefeuille zal terugzenden aan het adres, dat er in vermeld is. DIE ZULLEN OP DEN NEUS GE KEKEN HEBBEN. Gisternacht omstreeks 4 uur werden agenten van politie door burgers ge waarschuwd, dat er in het perceel Westo Wagenstraat te Rotterdam, waair de firma A. Vollegraaf Jz. Co. een electro-galvanische verguld- en verzilverinrichting drijven, de spie gelruit was ingedrukt. Toen zij de bewoners van genoemd perceel gewekt hadden, bleek den agenten, dat aan de Inbrekers in dit geval een poets was gebakken. Ongeveer 14 dagen geleden Kreeg de firma een blokje zuiver goud, ruim 1 kg. wegende en dat een waar de van ongeveer 1800 vertegenwoor digde, hetwelk zij voor reclame voor het venster uitstalde, in een glazen kastje. Des nachts werd het goud zorgvuldig weggesloten. De firma werd in de laatste dagen geregeld bezocht en voor de winkel kast begluurd door verschillende ver dacht uitziende personen. Hierdoor vatten zij achterdocht en zij besloten veiligheidshalve het massieve goud om te ruilen voor een stuk ijzer van dezelfde grootte, hetwelk zij vergul den. Meenende een goeden slag te slaan, hebben nu hedennacht een of meer personen do winkelruit ingeslagen en het bewuste stuk ijzer ontvreemd, terwijl zij een baar echt zilver, dat e>r vlak naast lag en een waarde heeft van ongeveer 80, onaangeroerd heb ben laten liggen. Opmerkelijk is het verder dat onge veer vier maanden geleden een zelfde diefstal bij de firma V. Co. heeft plaats gehad, en wel op dezelfde wij ze en hetzelfde uur. Toen hebben dc dieven een vergulden beker, die ze waarschijnlijk voor goud hielden, me degenomen. Van de daders natuurlijk geen spoor. GENERAAL BOTHA. Op zijn doorreis van Leeuwarden naar Den Haag werd generaal Louis Botha aan het station te Zwolle ver welkomd door hot bestuur der Ned.- Zuid-Afrikaansche Vereeniging. Me vrouw Hoefer, zijne gastvrouw van vcor zes jaren, bood hom een bouquet aan. De heer Botha, die zich onder oude kennissen bevond, was zeer spraak zaam en vol goeden moed voor de toe komst van het VereonigU Zuid-Afrika. Over zijn aankoop van vee door den fokstapel was Botha zeer tevreden. Het speet hem, dat tijdsgebrek hem belette, ook nog paarden in de pro vincie Groningen en Gelderland aan tj koopen. Binnenkort hoopt© hij echter gelegenheid te hebben In ons vaderland terug te komen, ook met lie; oog op andere plannen, tenminste zoo dringende zaken hem niet naar Zuid-Afrika terugriepen. Rechtszaken DE ZAAK-VAN HEECKEREN VAN BRANDSENBURG. Voor het Gerechtshof te Amsterdam stond in hoogor beroep terecht R. ba ron van Heeckeren van Brandsen- burg, <Lio door de Rechtbank te Utrecht den 24en Mei 11. wegens op lichting, strafbaar gesteld bij art. 326 Wetb. van Strafr.,.tot 3 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, terwijl hot O. M. bij dio Rechtbank 6 maanden geëischt had. De zaak, die indertijd zooveel op zien baarde, komt In korte trekken neer op het volgende Beklaagde stond sedert 1905 Jn cor respondentie met mr. P. Rink, oud- minister van Binnenl. Zaken te 's-Gravenhage, in verband met een quaestie tusschen hem en zijn doch ter, mevrouw Thiemo. Hij moest aan deze jaar lij lts 2000 betalen en op een enkele maal na dat hij gemaand moest worden of uitstel vroeg, zond hij mr. Rink vrij geregeld het geld. Op 18 Ja nuari 1ÜU9 liet bekL door zijn huis knecht Johan de Bree een aangere kend en brief met een aangegeven waard© van 2000, bestemd voor mr. Rink, te 's-Gravenhage, naar het post kantoor te Utrecht brengen. De brief werd op dat postkantoor tegen afgif te van een regu in ontvangst genomen en door mr. Rink op bet postkantoor te 's-Gravenhage afgehaald. Toen deze den brief, d'e oogenschijnlijk niet ge schonden was, op het kantoor der Ne- derlandsche Bank openmaakte, bleek hij niet anders in te houden dan een velletje postpapier, het begeleidende schrijven van beai. Mr. Rink, die aan vankelijk aan een vergissing dacht, telegrapheerde bekl. alsnog ƒ2000 te sturen, waarop bekl. antwoordde het a a rig© te© kende stuk behoorlijk te heb ben afgezonden. Den volgenden dag de enveloppe meer nauwkeurig be ziende, bleek mr. Rink, dat ze aan de onderzijde een weer dichtgeplakte coupure vertoonde, met welk feit hij de justitie in kennis stelde, terwijl hij, daar mevr. Thieme om geld ver legen was, bekL verzocht 2000 te zen den, waaraan in twee termijnen vol daan werd. Bekl. bieefi ondanks de tegen hem aangevoerde bezwaren, ontkennen. De Rechtbank overwoog echter, dat hiji door l'stige kunstgrepen den dienistdoenden postbeambte heeft be wogen tot afgifte van een regu voor een aangeteekenden brief met een waarde van ƒ2000, teneinde den geadresseerde, mr. Rink, in den waan te brengen, dat inderdaad 2000 aan hem was verzonden, een en ander ter wijl bekl. wist, dat de brief geen 2000 inhield. Een onderzoek naar bekl.'s geestvermogens werd door de Rechte bank niet noodig geoordeeld. Gelijk gezegd, werden hem 3 maanden ge vangenisstraf opgelegd. Tegen dit veroordeelend vonnis werd door bekl.'s raadsman, mr. P. G. H. Dop, onmiddellijk hooger be roep aangeteekend. Bekl. geeft den president, mr. Vo gel, die hem langdurig ondervraagt, toe, dat bij in hooger beroep is geko men, omdat hij bij zijn beweringen in eersten aanleg blijft volharden. De president maakt bekL daarop opmerk zaam op de kleine en groote bezwa ren, die togen hem zijn gerezen. Ver der op zijn weifelende en tegenstrijdi ge opgaven in het geheele geding. Zoo dat hij den commissaris van politie, den heer Dammers te Utrecht, tegen strijdige dingen had verklaard ten op zichte "van het fleschje met lijm en het kwastje, welke ten huize van bekl. zich bevonden. Bekl. antwoordde, dat de heer Dammers eerst opgaf, dat n 't fleschje lijm met kwastje bij bekl. gezocht heeft, wat de heer Dammers heeft ingetrokken, daar bekl. het den heer Dammers zelf ter hand stelde. Bent., naaer onaervraagu, venen, dat zijn vrouw ook bij het begin van hot gereedmaken van den brief Ln de kamer is geweest en toen twee briefjes van 1000 op de tafel zag liggen dat hij aen knecht, die zeventien jaren in zijn dienst was, den brief heeft ter hand gesteld; dat die knecht binnen een kwartier terug was, en dat die knecht wel is waar verklaard heeft, dat hij zijn dochter niet in de kamer zag, doch dat dit een gevolg kan zijn geweest van de omstandigheid, dat de kamer twee deuren heeft. Op een andere vraag antwoordde bekl., dat hij vermoedt, dat de beide bankbiljetten van 1000 afkomstig waren van het October-dividend van de orde van Balije in Utrecht. Daarna werd het requisitoir geno men door den adv.-gen. jhr. mr. Van den Brandeler. 't Baart geen verwondering, zegt hij, dat deze zaak op bijzondere wijze de aandacht heeft getrokken, zoowel in Utrecht als in breeder© kringen van ons land. Wij worden toch pijnlijk aangedaan door het feit, in de bank van de beklaagden te zien plaats ne men een persoon als baron Van Hee ckeren, die een naam draagt welke één der oudste is van ons land, lid van de orde van Balye in Utrecht, eon persoon, die door zijn naam en door zijn stand in do maatschappij een hoog© positie inneemt. Van iemand, die zulk een ridderlijken naam draagt, mogen wij niets anders verwachten, dan dat hij ridderlijke daden doet. Nu staat de heer baron Van Heecke ren terecht, van niot minder beschul digd dan van oplichting. Spr. acht het wettig en overtuigend bewijs geleverd. Zijn maatschappelijke positie en zijn positie als edelman, die hij heeft hoog te houden, in aanmerking nemende, zou spr. een strenger straf eischen als bekl. niet zoo hoog van Leeftijd was (75 jaar). Thans vereenigt hij zich met het vonnis der Rechtbank. Hij vraagt bevestiging van de opgelegde straf van drie maanden. Na de pauze was het woord aan be- klaagde's verdediger, mr. P. G. H. Dop. Evenals in eersten aanleg betoogde pl., dat de schuld van bekl. niet is bewezen en bekl. dus zal moeten wor den vrijgesproken. Subsidiair zal hij ontslagen moeten worden van rechts vervolging, op grond dat niet een goed is afgegeven in den zin der wet, geen listige kunstgreep ln den zin der wet is gebezigd en geen sprake is geweest van een bewegen tot afgifte. Uitspraak 22 September a. s. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cis. per regeL GEEN TERUGKEER IN AMSTERDAM. Men zegt dikwijls tegen een zieke: ,,Gij zljt nu goed, maar neemt U wel in acht voor een terugkeer der kwaal." Foster's Rugpijn Nieren Pil len maken U beter en zorgen er te vens voor, dat gij geen terugkeer krijgt. Hier is het bewijs ervan: De Heer A. P. Mol, Schapenst. 2 te Amsterdam, bericht ons: ^Onophou delijk werd ik sinds ruim drie jaren geplaagd door zware pijn in rug en lendenen. Ik kon me niet bukken, daar ik het anders uitschreeuwde vam de pijn. Ik sukkelde ook veel met de urine; deze schrijnde hevig bij het pa.ssee.ren en zag er troebel en som tijds rood uit Vooral over dit laatste maakte ik mij erg ongerust door de hoeveelheden bloed, die ik op die ma nier kwijt raakte. Somtijds was ik erg duizelig en aangedaan met heftige trail spiral i es. Mijn slaap was nimmer verkwikkend en den eenen morgen stond ik nog vermoeider op dan den anderen. Ik had steeds koude voeten en werd dikwijls overvallen door kou de rillingen. Tweemaal reeds bad ik in het ziekenhuis gelegen, doch ik kwam er ongenezen uit. Aangetrok ken docv de uitstekende berichten om trent Foster's Rugpijn Nieren Pillen bestelde ik eeu doos van dit genees middel. Er bestend geen twijfel, of ik had nierziekte en Uw pillen hebben alleszins getoond een uitstekende me dicijn danstegen te zijn. Het duurde niet lang, of de urine werd helder en pijnloos. Ik werd veel opgewekter en kon weer rustig slapen. Iedereen staat verstomd over da ommekeer, die bij mij plaats greep en dat dank ik en kel aan Uw heilzaam middel." Deze verklaring werd ons ongeveer 1^ jaar later bevesligd en zeide de Heer Mol ons nog: „Ik raad een ieder met vertrouwen aan van deze pillen gebruik te maken, daar ik sinds dien geregeld mijn bezigheden kan waarnemen. Ik ben dan ook zeer tevreden over mijn herstel", (w.g.) A. P. Mol. Foster'B Rugpijn Nieren Pillen zijn de pillen, die U zullen genezen. Laat U niet overhalen Iets anders te pro- beeren. Zij zijn te Haarlem verkrijg- haar bij de Heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden. Spaarne 38. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van post wissel k f 1.75 voor één, of 10.-- voor zes doozen. SCHERMEN. De bekende Italiaansche schermer Foresto Paoli uit Florence, die voor eenigen tijd ln verschillende scherm- zaïen van ons iana ae oewouuermg wekte, heeft zich te Amsterdam als schermmeester gevestigd. Sportpraatje De voetballers zijn weer ln actie I Op Quick's, op Haarlom's, op H. V. V.'s terrein hebben clubs uit aller lei afdeoiingen elkaar ontmoet, om ir. serie-wedstrijden di© gewon© voorbereiding van het competitie seizoen elkaar alvast eens'aan den tand to voelen Als wij die wedstrijden van Zondag memoreeren, beginnen we met do Zilveren Bal-matches, gespeeld op Quick's terrein. Ze hebben onhbtwist de oudste rechten en hoewel hot aan tal deelnemers zoowel als de publieke belangstelling dit jaar minder dan gewoonlijk is, geldt de Zilveren Bal toch voor de eigenlijke opening van liet seizoen, zoodat we ze hier aller eerst noemen. In de drie ontmoetingen, die op Hanenburg gespeeld zijn, was onze stad door één elftal vertegenwoor digd. H. F. C. moest tegen Quick II, de reserve eerste klasse kampioenen, spelen. Het resultaat was droevig, met 20 wonnen de Quick-reserves. Hoewel nu Quick II misschien de sterkste tweede-klasser is, is de uit slag voor een club met een verleden ais dc II. F. C., allesbehalve roem rijk Wij vertrouwen, dat de compe titie beter werk van de blauwwitten zol brengen. Het Leidsche Ajax sloeg nog een oneindig slecht^- figuur dan H. F. C., door zich met 71 door V. O. C. te laten neerslaan. En dat hoewel Van Zanten, Korff, Brussée en Gantvoort weer uitkwamen De rest schijnt al heel povertjes te zijn. Tenslotte de .reuzen-overwinning van Quick I op A. F. C., de tweede klasse kaïnpioenen, mot 12—2. Het schijnt bij A. F. C. erg aan den onge- ocfenden keeper gelegen te hebben, maar toch is het eeu feil. dat Quick du seizoen weer eens een flinken gooi naar het Nederlandsch kampioen schap zal doen. Op Keeuian na speelt weer het oude kampioens-elftal van twee jaar geleden, geheel bestaande uit eigen Quick-krachten. De proef met vreemde krachten verleden jaar (Blankert, Crok) is blijkbaar slecht bevallen. Bovendien is dezen zomer oo het Quick-tor rein geoefend, door Önethlage o a., die nu in uitsteken den vorm is Aanstaanden Zondag worden de Zilveren Bai-matches voortgezetdan spelen, ditmaal op 't H. B. S.-veld Sparta—Velocitas en H. B. S.—Quick. H. V. V.'s serie-wedstrijden is Iets, wat de Haarlemmers weinig zal inte resseer en, zoodat we die dan ook maar stilzwijgend zullen laten voor bijgaan. Merken we slechts even op, dat Aernout en Miel van Leyden (bei- oen ex-H. B. S.) 't geelzwarte elftal komen versterken. Dan gaan we over naar hetgeen de Haarlemmers in deze dagen op voetbalgebied gepresen teerd wordt het is Haarlem's jubi- lc-umsfeest, dat Zondag begon. We gelooven niet, dat het noodig is, nog eens uitvoerig op de gespeelde mat ches terug te komen het uitvoerig verslag in Haarlem's Dagblad beeft dat al gedaan; slechts wilien we even met genoegen aan de eerste verrich tingen van Haarlem's elftallen her inneren. 't Eerste, dat met een bij zonder jong elftal U. D. kranig sloeg, waarin zoovele nu al uitstekende jon gere spelers zitten, 't tweede, dat nog vel© spebrs voor dat eerste zal leve ren, en l ij de tweede klasse teams onder de sterksten behoort. Voor a.s. Zondag is weer een groot piogramma gemaakt. Des morgens speelt het derde elftal serie-wedstrij den met vele andere H. V. B.-teams, 's middags speelt om half één Haar lem II, mot Frits Veen (doel), Lijn- kamp en Johannes (achter), Boender, Bouwmeester en Moggenstorm (mid den), N. N., Bakker, Wilhelm, Jur Haak en Blankevoort (voor). Om half twee Haarlem IVitesse. Haarlem I speelt met Utermark (capt.). De Wolff, Serné, Veen, Healey, Haak, Patrick Miller, Yerwey, Bijleveld, Thomas Miller, Filipse. Om drie uur tenslotte een gecostu- meerde voetbalmatch, die bijzonder vermakelijk belooft te worden. SCHOTEN. Bevallen E. v. RaaijWildschut, dochter. Overleden :A. Mulder, 25 j., M. W. Rombout, 49 j., echtg. J. v. Andel. HILLEGOM. Ondertrouwd J. P. Bemelman en H. v. d. Weijdeu. Bevallen W. v. d. BeekHageman z., M. HoogkamerVan Veen, d. Overleden A. H. Tengnagel, 66 j. WIJK AAN ZEE EN DUIN. OndertrouwdW. Kats en J. A. Nooder. Bevallen C. M. BorstDoll, d., M. van KeulenBeentjes, 2 d., S. M. DuinVan der Zon, d. Overleden Suzanna Johanna Elisa beth Schipper, 20 j. Stoooivaartberïchteü Hot stoomschip Solo, van Java naar Rotterdam, vertrok 10 Sept. van Port Said. Het stoomschip Grotius, van Bata- tavia naar Amsterdam, vertrok 9 Sep tember van Algiers. Het stoomschip Amsteldijk (Neptu ne Lijn), van Rotterdam naar Balti more en Newport News, passeerde 10 September, des voormiddags 8 uur 50 min., Lizard. Het stoomschip Delfland, van Bue nos Ayres naar Amsterdam, vertrok 8 Sept. van Santos. Het stoomschip Potsdam arriveerde 10 September van New-York to Rot terdam.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6