HAARLEM'S DAGBLAD. DERDE BLAD. kJuitenïandsch Overzicht FEUILLETON De roode Pimpernel in Gevaar. ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1900 OM ONS HEEN No. 989. Reisherinneringen. il I Basel is ais een portaal, waar je doorgaat, maar niet in blijft. Te veel verlangen om Zwitserland zelf te zien drijft den reiziger, dan dat hij zich in deze grensstad lang ophouden zou. Hier zien we yoor 't eerst liet witte kruis op xooden grond, Zwitserlands [vlag, soms meer goedig dan sierlijk met een groen kransje omgeven. Veel merkwaardigheden heeft Ba- tel dan ook nieteen mooi station, waarin de trappen vervangen zijn door glooiende vloeren, een aantrek kelijk Rijngezicht van een monumen tale brug af, een gedenkteeken ter herinnering aan 't feit, dat in den Fransch-Duitschen oorlog de stad Ba- Bel hulp betoond heeft aan 't rampza lige Straatsburg en ten slotte een bij zondere netheid en reinheid, zooals Duitsche steden nooit en Nederland- sche niet altijd bezitten. Ik kan het niet helpen, dat ik, door een poort gaande, die onberispelijk in de verf was en waar streng gestelde aankon digingen het aanplakken verboden, onwillekeurig een vergelijking maak te met onze eigen monumentale Am- Btordamsche poort, die zoo schande lijk wordt ontsierd door bonte recla meplaten I Zoo keurig was 't in Basel, dat we ons geneerden voor de schillen van perziken en peren, die we op straat lekkertjes liepen te smullen. Want de vruchten waren overvloedig in Zwit serland. Nergens hebben we .daarvan een beteren indruk gekregen, dan in Zurich, waar de heele Bahnkof- etrasse, twintig minuten gaans, van 'fc station af naar het meer toe, aan heide kanten bezet was met uit stallingen van bloemen en vruchten. Zeker, in Haarlemsche winkels i3 fij ne fruit genoeg te koop, maar ner gens in Nederland zijn voor enkele centen zulke sappige perziken, zulke reuzenperen te krijgen, als we in de Zwitsersche steden, zonder ons om het decorum te bekommeren, dat im mers in Nederland was achtergelaten, op straat hebben opgesmuld- Waar het was weet ik niet meer, maar toen een van het reisgezelschap zoek was, vonden we hem kalm in een wachtka mer van 't stadhuis voor de tafel be zig met het peuzelen van pas op de markt gekochte vruchten. Van de groote steden, die we be zochten, was Bern de derde. Een mooie stad, zeer zeker, met majes- tueuse regeeringsgeb ouwen en eigen aardige straten, waaraan de fontei nen met him beeldengroepen iets bij zonders geven. Plichtmatig hebben we ons geschaard bij de andere tou- risten, die tegen vier uur bij de ouder- wetsche poort op het slaan van de klok stonden te wachten. Dan gebeu ren er namelijk merkwaardige din gen een haan kraait, beertjes l°o- pen eenige malen in een kring rond en boven in den toren slaat een smid met een hamer de uren. Zulke dingen gaat een reiziger zien, Baeaeker wil het eenmaal zoo, al zou hij op deze zelfde aardigheden in zijn eigen land geen oog willen slaan. Van den Münster, waarop men zich met een electrische lift naar boven kan laten brengen, is een prachtig vergezicht over het Berner Oberland te krijgen,*wanneer 't helder is. He laas, we troffen het zoo niet en had den ons dus te vergenoegen met een andere merkwaardigheid van Bern, de berenkuil. De beer is het symbool van Zwitserland, men vindt hem over al in de winkels als tafelbel, als ver siering van doosjes en kistjes, als p&- irapiuie-standaard, overal. Buiten, in de zon, staat de Zwitsersche houtsnij der, in zijn hemdsmouwen en hakt met hamer en beiteltjes zijn figuren uit bet hout Ze zijn aantrekkelijker, dan de le vende beren. Wat kan een Nederlan- doi-, die Artis kent, voor boeiends' vinden in een half dozijn beren, die in een soort van gemetselden ronden kelder, die van boven open is, verlan gend naar boven kijken op hoop van stukken brood, die de bezoekers mee brengen? Zeker, als stad heeft Bern haar eigenaardig schoon, maar daar onder behoort 6telllg de berenkuil niet. Laat ik evenwel niet onbillijk we zen. Het spreekt vanzelf, dat het mooi van Zwitserland in de steden niet te vinden Is. Dat is bij kleinere plaatsen als Luzern on Interlaken te vinden. En ik zal niet licht vergeten, hoe we, in Luzern tegen den avond aangeko men, op een bank van de promenade gingen zitten en in stille bewonde ring staarden naar het Vierwaldst&t- ter Meer. Als een zuiver blauwe afspiegeling van den hemel lag het daar in de da lende zon. Kleine, kleurige roeiboot jes voeren er oyer, met aan den ach tersteven een Amerika ansche vlag, een slank motorbootje schoot als een snelle watexvlieg naar den overkant. En rechts en links verrozen de be roemde bergenPilatug en Rigi. De Pilatus had den kop in wolken ge huld, die nu en dan schenen op te trekken, maar een oogenhlik later weer dichter samenpakten. Die waren hot onderwerp van gesprekzouden zo den volgendon morgon opgetrokken zijn ,zou de borg bestogen, het prach tige uitzicht genoten kunnen worden? Hier zagen we, ver in 't verschiet, de eerste toppen mot eeuwige sneeuw. Op de promenade was 't druk. De na- tionaliteiten gingen er door elkaar, veel Engelschen met hun houten ge zichten, Duit8chers, Franschen en vooral Italianen, van wie de taal in het snelle gesprek niet zoo sierlijk blinkt, als wij gewoonlijk wel den ken. Hit het Kurhaus klinkt muziek, in luxueuss hótels zitten dames en heeren in avondtoilet aan tafel hier is het wel een mondaine plaats, centrum voor vreemdelingenbezoek. En in verband daarmee ontbreekt de speelgelegenheid dan ook niet In de Kurzaal is een kleine zaal daar voor ingericht De tafel is een rond bord,^ erdeeld in afgepaste kuiltjes, waarin de kleine, ronde bal vallen ban. Groote, groene tafels aan weers kanten van dezen toovercïrkel der fortuin zijn verdeeld in vakken, waarop de namen van steden zijn ver meld. Diezelfde namen staan ook bij de openingen, waarin de bal vallen kan. Bovendien kan men op even ot oneven cijfers zetten, maar nooit méér dan vijf francs. De overheid, tot het gedobbel toestemming gevende, heeft deugd gehuicheld door den in zet te beperken. Voor de spelers is dat natuurlijk geen bezwaar. Alles loopt binnen een enkele minuut af, de uit- noodiging, om op te zetten f a i t e s v o t r e j e u, dan wanneer het balle tje bijna ton einde geloopen isr ien ne va plus, en spoedig daarop de uitslag. Even goed als in Monte Carlo kan men hier groote sommen verspe len en dat de bankhouder tien kansen heeft tegen de spelers éen, schijnt den spelers niet in de gedachten te ko men. De twee- en vijffrankstukken vliegen over tafel en T is maar zelden, dat er een wint, gewoonlijk halen de croupiers met hun blauwachtige har ken den geheelen inzet met de behen digheid der gewoonte naar zich toe. Maar dat is het mooiste van Luzern waarlijk niet. Veel belangwekkender is de eigenaardige, overdekte houten brug, die naast de moderne steenen brug ligt en ook nog wel gebruikt wordt, maar toch den indruk geeft, dat ze een druk verkeer niet zou kun nen verdragen. Merkwaardig vooral zijn de schilderstukken op hout, die bij elke boog van deze brug te zien zijn, hoewel door den lijd de verf hier en daar wel wat verloren is ge gaan. Een andere merkwaardigheid van Luzern is de leeuw van Thorwaldsen. In vroeger dagen waren de Zwitsers dikwijls huurlingen van allerlei vreemde vorsten, ze vochten voor wie hen betaalde. Zoo had ook koning.Lo de wijk XVI een lijfwacht van Zwit sers, die bij den aanvang der revolu tie, de Tuilerieën verdedigde en tot den laatsten man gesneuveld is. Men mag, zegt Baedeker, over dat huur- lingensysteem denken zooals men wil, een heldendaad was het niettemin. En die heeft de beroemde Noorsche beeldhouwer Thorwaldsen vereeu wigd door in de rots, in een omge ving van water en lommer, een ster venden leeuw uit te houwen, die in de oogen een merkwaardige uitdrukking van droeven weemoed draagt. Onder het kunstwerk zijn de namen van deze zonen der bergen in het gra niet gehouwen. Het is een mooi monument, op prentkaarten tot iu het eindelooze af gebeeld, maar dat daarop toch een onvoldoenden indruk geeft, omdat de vriendelijke parkomgeving, er niet op tot haar recht komt. J. C. P. De ontdekkingsreiziger COOK is naar Amerika vertrokken. Gister middag te 4 uur is hij met een stoom boot, de „Melchior", afgereisd. Alzoo heeft hij het land, waar men het sterkst aan zijn rnededeelingen ge loofde, verlaten Bij zijn vertrek gaf hot volk nog ondubbelzinnige bewij zen van hulde. Hij werd uitgeleide gedaan door het bestuur van het Aardrijkskundig Genootschap, de stoomboot-directie, den Amerikaan- sclien gezant en vele anderen van naam. Do menigte bleef hem toejuichen, tot de boot weg was. Eu nu in Amerika Gaat hij zijn schrifturen ophalen Hij hooft de stukken in Groenland ter hand gesteld aan den heer Whit ney, die ze voor hem naar New-York zou brengen. Het was Cook te doen om uit Annoo- tok zoo spoedig mogelijk weg ïe ko men en contact te krijgen met de be schaafde wereld. Daartoe moest hij een gevaarlijken, moeilijken slede- tocht ondernemen van Annootok naar Uppernavik. Op die reis kon hij zelf verongelukken, maar ook konden daarbij zijn aanteebeningen en in strumenten verloren gaan. Die laatste kans mocht hij niet wagen. Hij was dus verplicht, de aanteekenïngen en instrumenten uit handen te geven. Hij verzocht den hoer Whitney, ze op de veiligste manier, dat is per schip, naar de Vereenigde Staten bren gen De Noorsche Poolreiziger Amund sen. die de Noordwestelijke Door vaart ontdekt heeft, acht bovenstaan de verklaring niet enkel volmaakt aannemelijk, maar ook overtuigend. De heer Whitney echter heeft een gedeelte van de thuisreis afgelegd met.... Peary, aan boord van de Roo sevelt". Hij heeft dat schip onderweg verlaten, om in Noord-Groenland „nog wat op de berenjacht te gaan". Van aan hem toevertrouwde docu menten en instrumenten wordt in dat telegram niet gerept. Of hij werkelijk de documenten en instrumenten heeft 't Zou wel onver antwoordelijk zijn, die waardevolle voorwerpen op de jacht mee te ne men. Generaal Gomez is thans definitief PRESIDENT VAN VENEZUELA geworden. Do correspondent van het „Berliner Tageblatt" te Caracas schrijft daar over o. a. het volgende Het presidentschap van generaal Gomez heeft verleden week door zijn eenstemmige verkiezing in het Vene- zolaansche Congres zijn officieele be krachtiging verkregen. Er was niet eens een tegencandidaaL Het minis terie bleef aan, behalve dat er nieuwe ministers kwamen voor financiën, j buiteniandsche zaken en openbare 1 werken. Maar onder hooge en lage staatsambtenaren is er groote oprui ming gehouden. De anti-Castrosche bezem heeft goed geveegd. Iets nieuws is do instelling van een rand van state, met tien leden, waarin een aan tal personen zijn opgeborgen, die om hun invloed niet gepasseerd konden worden, maar die men niet tot ver antwoordelijke posten wilde benoe men. Krachtens de grondwet zal het pre sidentschap van Gomez echter slechts tot in het voorjaar van 1910 doren. Dat dr. Leopoldo Baptïsta, vriend van president Gomez, en de man, die in de politiek nu aan de draden trekt, niet in liet ministerie is opgenomen, verklaart men zoo, dat hij den tijd wil hebben om de candidatuur voor het presidentschap in 1910 voor te be reiden. Wie de candidaat zal wezen, weet men niet. Het nieuwe bewind van president Gomez is goed ingezet met een verbod van loterijen en dobbelspel. Het was noodig. Er zijn te Caracas speelholen met vergunning zonder tal. Alleen derft de stad nu een inkomen van een millioen bolivaros in het jaar. En dat zal te meer worden gevoeld, aange zien grachten en straten dringend verbetering noodig hebben. Men denkt nu aan een leening van veertig millioen. In New-York was het geld wel te brijgen, maar de openbare meening is er tegen, om nieuwe za ken met den grooten stiefbroeder in het Noorden te doen. Men hoopt nu in Engeland of België terecht te kun nen. Ook schijnt er een nieuwe sioafs- leening in wording te zijn. De diplomatieke betrekkingen moe ten ook weer in orde komen. Te Ber lijn komt een gezantschap le klasse. De nieuwe gezant is reeds benoemd, dr. Bernabé Planas, die secretaris is geweest van den nieuwen minister lan buiteniandsche zaken dr. Pietri, toen deze gezant te Berlijn was. Tot opvolger van dr. Paul in Den Haag en te Parijs is dr. Grisanti bestemd. Deze uioet de geschillen met Neder land in orde brengen. Het Venezolaansche schip van staat komt langzamerhand in kalmer wa ter. Castro's rol schijnt nu wel uitge speeld te zijn. Onlangs kwam hier een Duitscher met name Theodor Heuer, die beweerde van Gastro voor vier millioen effecten enz. gekocht te heb ben, en die nu te komen liquideeren. Maar men begreep, dat de man voor Castro zelf optrad en een deel van diens bezittingen in de wacht kwam sleepen. Op een groot deel van Cas tro's vermogen is intussclien voorloo- pig. waarschijnlijk voor goed, beslag gelegd. Heuer ging toen den weg in rechten op. Men raakte hem kwijt, doordat hij over Curasao in M&racai- bdat nog een broeinest van Castris- me is, trachtte te landen, ofschoon de Venezolaansche consul op Curacao hem gewaarschuwd had het niet te doen. Heuer werd toen gevangen ge nomen en kreeg denzelfden dag bevel het land te verlaten. Misschien iaat hli echter zijn rechtskundigen raads man zijn proces doorzetten. De Engelsche lords leggen het er op aan, de BRJTSCHE BEGROOTING in discrediet tc brengen. Lord Rosebery heeft een rede ge houden voor een buitengewoon talrijk geestdriftig gestemd gehoor, in een protest-vergadering tegen de begroo ting, en verklaarde daar, dat de niet- aanneming der begrooting ten zeerste in het belang van het land zou zijn. Werd zij echter aangenomen, dan zou liet onmiddellijk gevolg zijn toe neming der werkloosheid door de verdwijning van het kapitaal. De be- giooting was een uiting van socialis me, niet van liberalisme. Spreker verklaarde niet te geloo- ven, dat het eenig alternatief tarief hervorming was. Ware dit zoo, dan zou menigeen, die thans den vrijhan del verdedigt, daarmede ophouden. Hij zou niet gaarne de verantwoor delijkheid aanvaarden om het Hoo- gerhuis van raad te dienen in den huidigen toestand, den ernstigste, sinds 1832. De regeering beweegt zich langs het pad, dat naar socialisme leidt, en hij acht tariefhervorming wel een kwaad, maar het socialisme het einde van alles. In de Russische gevangenis te Tsjer- nigow is een OI ROER UITGEBROKEN. Gisterenmorgen in de vroegte over viel een aantal gevangenen, die zich hier in voorarrest bevonden, twee gevangenis-opzichters, worgden den één, ontnamen hem zijn wapens en de sleutels der cellen, staken de ma trassen in brand en begonnen de ge vangenen uit hunne cellen te bevrij den. De militaire macht herstelde spoedig de orde. Twee gevangenen werden gedood, twee zwaar en acht licht gekwetst. KEIZER WILHELM is na een hartelijk afscheid van den keizer van Oostenrijk naar Karlsruhe vertrokken. HARRIMAN is do eenige onder de Amerikaan^che spoorwegkoningen geweest, die er van begin af aan naar gestreefd heeft, de onder zijn beheer staande spoorwegstelsels tot één organischen administratief geheel saam te smel ten. De hoofdzetel van Harriman's macht e.i invloed was liet Union Pacific stel sel, dat hij een twaalftal jaren gele den aan een grondige reorganisatie onderwierp. De kracht van Harriman lag zoowel op financieel als op admi nistratief gebied. Zijn laktiek was het, om eenerzijds door het opkoopen van aandeelen der spoorwegen, die hij bijeen wilde brengen, invloed op de leiding te verkrijgen on zijn macht op die wijze meer on meer uit te broiden, en aan den anderen kant, om het beheer der spoorwegen, die onder zijn controle waren gekomen, te reorganiseeren, de capaciteit dier ondernemingen te verhoogen en door een vermindering der exploitatiekos ten de rentabiliteit der lijnen te ver beteren. De Union Pacific bezit niet minder dan 1.242.C00 van de 1.978.000 aan deelen der Southern Pacific spoor wegmaatschappij, dus ongeveer twee derden. Door deze vereeniging werd het Harriman mogelijk om zijn spoor wegnet naar het Westen, Noordwes ten, Zuilen en Oosten, tot zelfs naar de groote meren in het Noorden uit te strekken. De plannen van den financier waren evenwel nog van veel wijdere strekking. Negen jaar geleden bond hij daartoe den strijd aar tegen de machtige Hill-groep. Of schoon het doel, dat Harriman zich dtarbij voor oogen had gesteld, niet bereikt werd, namelijk om de meer derheid van de waarden der Hill- Iijnen tot zich te trekken, wist hij bij der. verkoop in 1906 de tot lagen prijs verworven aandeelen reusachtige winsten te maken. Door het aankoo- pen van geweldige posten New-York Central aandeelen, wist IlarrLman vasten voet te krijgen in een van de voornaamste Vanderbilt lijnen. Op het laatst van zijn leven be>- heersclit-G 11 arriman do Union Pacific, de Southern Pacific en de tot deze systemen behoorende lijnen, de Ore gon Short Line, de Oregon R.R. Navigation Cy., de Illinois Central en de Chicago Alton, terwijl hij door gioot bezit van aandeelen invloed had od de Baltimore Ohio, de Chicago, Milwaukee en de Now-York Central spoorwegmaatschappijen. Over de werkkracht van Harriman kan men merkwaardige dingen lezen. Aan het hoofdeinde van zijn bed is een telefoon, zoodat Harriman van daar uit een ieder, dien hij wenscht te spreken, kou bereiken. Het nieuwe huis, dat de spoorweg leider zich boven op den Tower-hail in Orange County bij New-York heeft laten bou.ven, kostte hem 10 millioen gulden. De redding van de Erie-spoorweg- maatschappij kwam, toen ruim an derhalf jaar geleden de nood op het hcogst gestegen was, door een toe zegging van Harriman, in het holst van den nacht, na conferenties door do telefoon van zijn bed uit gedaan. Hij gunde zich den tijd niet voor een behoorlijke nachtrust. Op zijn kan- toen- at hij soms zijn boterham onder liet werk. Hij leed aan onder-voeding ei zijn lichaam was jaren lang ach tereen aan verhongering onderwor- pan. WekelUksch Beursoverzicht van Merens Tieleman. WEEKBERICHT tot 12 September 1909. De af geloopen week heeft opnieuw heel wat verrassingen opgeleverd, waarvan wel de voornaamste is, dat de Amerikaansche markt zich telkens na een wij scherpe daling weder zeer spoedig weet te herstellen. Wel zijn de hooge koersen van een paar we ken geleden nog niet geheel bereikt, maar de gunstige berichten volgen elkaar op en alles duidt aan, dat de ongunstige, welke telkens weder de plotseling ingetreden dalingen ver oorzaken, spoedig weer vergeten zijn. De ongesteldheid van Harriman, die zoo handig gebruikt wordt om de markt, na elke rijzing, waarin Harri man en zijD vrienden telkens een groot deel van hun bezit verkoopen, te drukken, schijnt weder ernsligeu: te zijn geworden en laat dus ook niet na op de beurs danig van invloed te zijn. Hierbij dient opgemerkt, dat wanneer werkelijk Harriman door den dood zou worden weggerukt, (in- tusschen is hij overleden. Red.) dit o. i. een zeer voorbijgaande uitwer king op de beurs zou hebben; in* mers, de algemeene toestand duidt aan, dat Handel en Industrie in de Unie voortgaan op een krachtig hex* stel te wijzen, cn met het oog daarop is het niet wel mogelijk, dat het heen gaan van een enkeling, hoe machtig deze ook zijn mag, gevolgd zal wor den door een déroute van eenige bo- teekenis. Er wordt gemeld, dat Harriman en zijne vrienden telkens van de terug- keerende verlagingen profiteerden, door hun vroeger bezit tot lager koersen terug te koopen, hetgeen ver moedelijk wel geschied zal zijn, daar zij hot beheer der Unie nog stevig in handen blijken te hebben. Op deze aandeelen werd het gewone dividend van 2 1/2 gedeclareerd en tevens gemeld, dat het surplus vooreerst nog niet verdeeld zal worden. Dit laatste gaf aanleiding tot heel wat te leu retelling. Steels blijven zeer vast en staan thans op hunne hoogste koereen. In weerwil daarvan duren de goede aan- koopen daarin voort en daar het machtige Morgan-syndicaat achteu- do beweging staat, is de meening gewet tigd, dat Common Steels den pari- koers nog in dit jaar bereiken zullen. 92 der hoogovens werken thans met volle kracht en de eerstvolgende kwartaalstaat zal als netto-winst een bedrag van ruim 35 millioen dollars aantoonen. Daar alles er op wijst, dat de Handel In de Unie zich in den loop der eerstvolgende 12 maanden nog be langrijk ontwikkelen zal, zullen de vooruitzichten dor Steeltrust uit den aard der zaak schitterend zijn. Mis souri's werden in de laatste dagen door een pool tor hand genomen, doch afgescheiden daarvan is de koers dezer aartdeelen in verhouding tot andere geen dividend-betalende aandeelen volstrekt niet te hoog, me de in verband met de betere ontvang sten. Telegrammen uit New-York melden, dat de toestand van Harriman zoor achteruitgaande is, doch dat men op zijn dood is voorbereid: o.a. hebben J. S .Morgan Co., en de First Nati onal Bank een combinatie gevormd met Kuhn, Loeb Co., om de markt te steunen ingeval van overlijden van Harriman. Dit laat wel zien, dat men niet het plan heeft het tot eene daling te laten komen; hoogstens tot een re actie. De Pefcroleumaandeelen mochten zich in ©en zeer vasten tendenz ver heugen, terwijl speciaal de Dordt- - sche zich .verhieven op bericht van aanboringen van Jodiumbronnen in Beieren. De Mijnmarkt in Londen was in re actie, doch men blijkt van alle zijden beslist goed gestemd. Omtrent onze mijnmarkt valt wei nig mede te deelen; alleen Simau's be langrijk lager, doch in de laatste dagen met vastere koersen, ondanks de beslist belangrijke storingen, die zich door aardschuiving hebben voor gedaan. Tabakken bleven over het algemeen vast, enkele soorten verhieven zich belangrijk tot 30 toe; berichten echter ontbraken nog. Culturen weinig veranderd, hoewel gunstiger berichten uit Indië werden ontvangen. Stadsnieuws Vreemde talen. Het Weekblad voor bloembollencul tuur brengt in herinnering, dat soms uit het buitenland in het Neder- landsch gestelde brieven komen, maar waarvan taal en stijl zoo gebrekkig zijn, dat wie ze leest een glimlach niet kan weerhouden. Maar andersom, namelijk dat Ne derlanders foutieve brieven schrijven in een vreemde taal, komt evengoed voor. Als staaltje geeft het Weekblad het navolgende ten beste Geerhter Herr. Wir haben die Ehre Ihnen zu mel den, das wir die Biumenzwiebein ver slinden haben. In Haufen Ihren Zufriedenheit zu erlangen. Mit Hochachtung Ihrer Diener Naar het Engelsch, door Barones Orczy. (51 Bah 1 In ruil voor zijn leven en dat van zijn vrouw. Zooals de vrouw straks al tegen Je zei.... dat zal hij weigeren. Wij zullen zien, burger. Je bent krankzinnig, om aan zul ke dingen te denken, burger, en je dient de Republiek slecht door haar hittereten vijand te sparen. Een lang, sarcastisch lachen klonk van de lippen van Chauvelin. Hem sparen den Rooden Pim pernel sparen 1.... riep hij uit. Neen, burger, daar behoef je niet bang voor te zijn. Maar, geloof mij, ik heb plan nen in mijn hoofd, waardoor de man, dien wij allen liaten, meer vernietigd zal worden dan ooit door de guilloti ne zou kunnen gebeuren plannen, waarbij de held, die nu vereerd wordt in EnaralazLd nlolfiölinjcr <uui i'öorwam van verwensching en minachting zal worden.... 1 nu begrijp je mij ze ker.... Ik wil hem zoo belachelijk ma ken, dat alleen het noemen van den naam van dat kleine veldbloempje een reden zal wezen om schamper min achtend te glimlachen. Alleen dan zul len wij bevrijd raken van deze kop pige Engelsche spionnen, alleen dan zal de geheele Bond van den Rooden Pimpernel een ding worden van het verleden als hun vroegere leider- door zelfmoord rust zal hebben gezocht voor de drukkende minachting der ge heele wereld. Chauvelin had zacht, niet meer dan fluisterend, gesproken, en de echo van zijn laatste woorden stierf weg in de groote, vuile kamer ais een lang uit gerekte zucht. Een poos lang volgde er doodelijke stilte behalve het loeien van den wind daarbuiten en 'de regelmatige stap van den schildwacht boven die de kostbare gijzelaar in No. 6 bewaakte. Beide mannen staarden recht vóór zich uit. Collot d'Herbois, ongeloovig, half minachtend, kon zijn goedkeu ring nog niet geheel aan die plannen hechten, die hem onpractisch voor- kwamon hij hield meer van een di rect verhoor, van do guillotine of van zijn eigen ingesteld „Noyades". Hij voelde niet dat iets belachelijks of AnlAaronxlfi xinndznlcoJiik «en man moest verlammen, en zou graag de autoriteit van. Chauvelin ter zijde ge zet hebben, om de vrouw daarboven te onthoofden en dan later de gele genheid aan te pakken den man ge vangen te nemen. Maar de bevelen van het Comité van Algemeen Welzijn lieten aan dui delijkheid niets te wenschen over;hij moest den assistent van Chauvelin zijn, niet zijn meester, en had hem in alle dingen to gehoorzamen. Hij durf de heelemaal geen initiatief nemen in deze, want als hij niet slaagde, zou zijn straf vreeselijk zijn. Hij was nu al erg voldaan, dat Chauvelin was ingegaan op zijn denk beeld om een lid van iedere familie uit Boulogne naar de guillotine te zen den als bet Marguérite mocht geluk ken te ontsnappen en Chauvelin was over dat plan verrukt geweest. De oude abt met zijn neef en nicht wa ren ongetwijfeld niet van genoeg be lang om de vernuftige plannen van den Rooden Pimpernel tegen te hou den, die hen natuurlijk even gemak kelijk uit Boulogne kon laten verdwij nen als hij dat zijn eigen vrouw zou doen. Hot plan van Collot bond Margué rite meer volkomen aan haar eigen gevangenisooi dan eenige andere maatregelen zouden bobben kunnen óntm. mrvr.r dan da vervaardiger daarvan zelf wol wist of geloofde Een man zooals deze d'Herbois iemand van lage geboorte, geboren uit een geslacht van gevangenisboeven zou misschien niet volkomen kunnen begrijpen, dut noch Sir Percy noch Marguérite Blakeney ooit zichzelf zouden redden ten koste van anderen. Hij had alleen dat denkbeeld geop perd, omdat hij voelde, dat de plannen van Chauvelin ingewikkeld en onbe grijpelijk waren, en boven alles on voldoende, en als het toch misschien den Engelschen avonturier en zijn vrouw nog zou gelukken hem nog eens te slim af te zijn, dan zou altijd nog de groote en bloederige voldoe ning van een algemeene slachting in Boulogne overblijven. Maar Chauvelin was geheel vol daan. Hij wist dat onder deze om standigheden noch Sir Percy noch Marguérite ooit een poging zouden doen om te ontsnappen. De ex-gezant had in Engeland ge woond hij begreep de klasse van menschen, waartoe deze twee behoor den, en was volkomen overtuigd, dat er van geen van beide kanten een poging zou worden aangewend, om Lady Blakeney weg te krijgen, zoo lang dit wreede bevel tegen den broodwinner van iedere familie in de stad van kracht bleef. O 1 de maatregelen waren goed ge noeg overdacht. Daaromtrent was Chauvelin gerust. Over vier ©n twin tig uur zou hij den man, die hem ver leden jaar te slim af was geweest, vol komen in zijn macht hebbenvan nacht zou hij rustig slapen een ge heele stad bewaarde den kostbaren gijzelaar. Wij zullen nu naar bed gaan, burger, zei hij tot Collot, die vol ver veling de papieren op tafel In zijn vingers omdraaide. Het ritselend ge luid, dat hij daarbij maakte, werkte onaangenaam op de overspannen re nuwen van Chauvelin. Hij wilde al leen zijn en de lompe tegenwoordig heid van dien man hinderde hem. Tot zijn genoegen bromde Collot een toestemmend antwoord. Heel langzaam sloud hij van zijn stoel op, strekte zijn luie leden uit, en met een kort knikje tegen zijn collega slofte hij zonder een woord te spreken de kamer uit HOOFDSTUK XXV, Het Onverwachte. Chauvelin liet een zwaren zucht van verlichting hooren, toen Collot d'Her bois hem eindelijk alleen liet Hij luisterde een poosje, totdat de zware voetstappen waren weggestorven, en toen in zijn stoel achterover leunend, gaf hij zich geheel aan de genoegens van den tegenwoordigen toestand, over. Aha I mijn onvindbare held, bromde hij In zichzelf, ik gelooi, dai wij eindelijk quitte zullen zijn. Buiten was alles stil geworden. Zelsf de wind in de boomen op hot bolwerk was opgehouden met zijn klagelijk gehuil. De man was alleen met zijn gedachten. Hij voelde zich veilig en op zijn gemak, zeker van de overwinning, tevreden om de gebeur tenissen van de eerste vier-en-twintig uur af te wachten. Aan de andere zijde van de deur stond de wacht, die hij uit het zwakke en slecht gevoede garnizoen van het stadje voor bowar king van zijn eigen persoon had uitge kozen, klaar om op zijn roepstem ant woord le geven. Onteering en belachelijkheid 1 Bespotting en smaad 5 mompelde hij, terwijl hij van liet geluid der woorden alleen genoot, die alles uitdrukten, wat hij hoopte klaar te spelen, volko men vernedering, dan misschien het graf van een zelfmoordenaar... Hij hield van de stilte om hem heen, want hij kon deze woorden fluisteren en ze tegen de kale steenen muren hooren weerklinken als liet gefluister van olie geesten van haat, die wacht ten om hem hulp te verleenen. 1 (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 9