Verschijnt dagelijks, behalve op Zoo- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8045 DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1909- HAARLEM S DAGBLAD ABOHMBMENTEN PER DRIB BAANDBMl Voor Haarlem 1,111-2® Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland t 1.65 Afzonderlijke nummers0.Q2H Oöllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 037^ de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Sirecten? i. G. PREREBQ05L ADVERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts, Buiten het Arrondissement Haarlem van r—5 regels /i—elke regel meer /0.26 Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentifin van Vraag en Aanbod, hoogstens res regels, 25 Cts. per plaatsing^ 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat btercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiön reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y, ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 17 SEPTEMBER. Circus Oscar Carré; Voorstelling, «ur. OM ONS HEEN No. 092. Reisherinneringen. IV. Het is geen nieuws, dat er bergbe klimmers zijn in soorten. Gerang schikt naar de inspanning komen bet eerst de echte liefhebbers, die de moeilijkste en gevaarlijkste tochten maken, alleen ter wille van de sport xelfdaarna de klauteraars, die in .1 zweet huns aanschijns ongevaarlij ke bergen gaan beklimmen en ten- aio tte de soort, die zich in bergspoor- Ijes naar boven laat brengen, om daar rustig en gemakkelijk van het uitzicht te genieten. Ik wil wel er kennen, dat ik tot de laatste soort be hoor, zoowel om redenen van leeftijd als uit neiging en uit sympathie voor de waaghalzen. Als Iedereen gevaar lijke toeren ging doen, zou er geen verdienste meer in steken, dus laat ik aan de liefhebbers hun uitmiddel- puntigheid. Toch is voor wie voor het eerst in soo'n bergepoortje naar hoven gaat, de ondervinding niet zonder emotie. Zelfs de vrij krasse hellingen van de Brünigbaan zijn kinderwerk vergele ken bij die van de tandrad- of Drath- aeilbahnen. Wanneer de lezer dit eer ste streepje voor loodrecht gelieft te houden, kan hij aan 't tweede zien, welk een steilheid een bergspoor aan durft^ En ar zijn er steller, maar Ik wói niet doen denken, dat ik overdrijf. Op een morgen zijn we dan den Pi- latus opgegaan, den fameusen berg bij Luzera, die omstreeks 2000 meter hoog is. In gewone wagens kan deze rit niet geschieden, de passagiers zou den daarin op hun rug moeten liggen. Daarom zijn de rijtuigen trapsgewijze Ingericht, zoodat elk compartiment lager is, dan het voorgaande, bijwijle van een stoep, aldus Op die man'er kan natuurlijk ieder, hoe steil de helling ook is, rechtop zitten. Het was niet (li-uk op den morgen toen wij naar boven gingen. De reis is kostbaar bijna negen gulden voor heen en terug en bovendien had de Pilatus de muts op, zoodat niet te .voorzien was, dat op den top een helder uitzicht wezen zou. Er waren dan ook maar een paar dozijn perso nen in den wagen, die er vijftig bevat ten kan. De locomotief, een ingebouwde ma chine, van 72 paardekracht, duwde het vrachtje langzaam omhoog. Voor den nieuweling is heit een eigenaar dige gewaarwording. Meter voor me ter schuift hij boven den vlakken grond omhoog, boven de toppen van de boomen uit. De wagens hebben peer lage zijwanden, die met een por tier worden gesloten, om ongelukken té voorkomen ramen zijn er niet in en het uitzicht naar beneden Is dus geheel vrij. 't Is geeu gewaarwording meer van klimmen, maar van opgetild worden, en het hijgende puffen van de machi ne geeft den indruk, alsof het ontzag lijke moeite kost. Toch Ls er geen gevaar aan verbon den. De tandradbaan heeft, behalve de tandraderen, die in een verhoogde jniddenroll grijpen, nog verschillende remmen in geval van nood. Van on gelukken hoort men nooit. En toch is jbet een eigenaardig» gewaarwording, fcijna twee uur lang omhoog te wor den geduwd, de boomen te zien ver dwijnen, dan het meer, dat nog diep omlaag zichtbaar bleef, door den ne vel te zien overdekken, en daarna al leen te blijven, midden op de steile helling, met dien oenen wagen en zijn passagiers, to midden van een vol slagen stilte, die alleen wordt ver stoord door het zenuwachtig pui- puffen van dJe machine. Maar wat een verscheidenheid op den berg zelf. Nu gaan we een sappig grasveld voorbij, met kleurige berg- bloemen, dan weer een echt rots plateau, waarop verspreide steenen liggen, die hei bewijs geven, dat ook hier de natuur nog niet tot volslagen rust gekomen isdaarna loopt de spoor langs een duizelingwekkenden afgrond, of gaat door een kleinen tunnel heen, zoodat bet is, of we door een schoorsteen worden opgeheschen. En naarmate we hoogar komen, wordt het voelbaar kouder. Midden op de baan wordt halt ge maakt, omdat de machine water moet innemen. Hier ontmoeten we den dalenden wagen en een jong meisje de nering is toch overal dat ons peren en perziken aanbiedt voor, is het wonder ietwat verhoog de prijzen. Op den top is het koud. Zondag heeft het hier nog gesneeuwd, vertelt ons de buffetjuffrouw, als we wat verwarmends gaan drinken. Ze ziet er gelaten uit het is eenmaal haai' lot zich te schikken in een zesmaands- verblijf boven op den berg, van April tot October. Maar het uitzicht is voor vandaag verloren. Om den top han gen ondoordringbare wolken, verder dan tien meten- kunnen we niet zien. Dus aanvaarden we na een uurtje den terugtocht. Ilad de machine eerst werk om ons omhoog te duwen, nu is al haar kracht noodig om ons te gen to houden. Vooral het vertrek, wanneer de wagen snel naar beneden glijdt, geeft .een eigenaardige ge waarwording, daarna komen de rem men in werking, het tandrad grijpt zich onmiddellijk wist en langzaam dalen we weer naar de bewoonde aar de af. Halverwege gaat de jaskraag neer en een gevoel van genot ls de terugkeer van de warmte beneden. Wie de reis eenmaal gemaakt heeft, stapt rustig in een tweede bergspoor. Nog tweemaal hebben we datzelfde genot gehad. Eerst naar den xoogo- naamden kleinen Scheidegg, dicht bij Interlaken. Hier zijn de hellingen zoo steil niet als op den Pilatus. Een ge wone spoortrein, weliswaar getrok ken door een van die merkwaardige berglocomotiefjes, brengt ons omhoog. Op enkele honderde meters hoogte is een waar dorp gebouwd, meest hó- tels en pensions, een soort van Lufi kurort. Vreedzaam grazen op de hellingen van den berg kudden roodbonte koeien, met klokjes om den hals, die met den spoorweg zóó vertrouwd zijn, dat de conducteur met druk armge zwaai er een van de lijn moet jagen. Op de spoor volgt een electrische tram, die naar de Ijsvelden gaat zelfs bestaan er plannen, om de be zoekers naar den top van de Jung- fxaa te brengen, zoodra het kapi taal maar gevonden is..... De J ungfrau 1 Dat is de vermaard heid van Interlaken. Daar staren de wandelaars naar op het grasveld aan de promenade, in de hoop, dat ze den too onbeneveld zullen zien in de mor gen- of avondzon. Daar maken de hótels reclame mee een kamer met uitzicht op den berg is duurder. Geen wonder. Wij van het vlakke land be seffen niet, welk een rustige majes teit er schuilt in dezen hoogen berg met zijn eeuwige sneeuw en onveran derlijke spitsen. Dat moet men gezien hebben, zooals ik hem zag op den vroegen morgen, toen de berg zoo ge nadig was, alle wolken van zich af te schuiven en den lieren kop om hoog te heffen in een krans van zon licht.. Wat een gloriedag was die Zondag, toen we na een verrukkelijke wande ling in het Lauterbrunnen- t a 1 en 'n kijkje op don Trummelbach die op zes plaatsen zijn weg door de rotsen boort, met een Drahtseilbakn naar boven gingen, naar Mürxen, cn vandaar met een electrische tram over den berg naar het uitzicht vlak tegenover de Jungfrau. Dat was als een toovortafereel. Schijnbaar in de onmiddellijke nabij heid, in werkelijkheid nog kilometers ver, stonden daar de reuzenhoogten, geschaard in hun kleed van eeuwige sneeuw, Eiger, Mönch, Jungfrau, Silberhorn.... in een zee van stralend licht. Ik heb gezegd, dat de Zwitsersche schilders dat niet kunnen weergeven, maar een pen kan het evenmin. Mis schien zou ik in veel woorden een zwakken indruk kunnen te weeg brengen van die zwijgende pracht en koele majesteit, maar naar de werko- lijkheid zou ik hulpeloos in de verte reiken. Wie dit schouwspel zag vergeet het nimmer. En toen we 's avonds terug waren in t hótel, was er maar één oordeel, dat het een schitterende dag was geweest. Bij de gratie van de Jungfrau want toen we op het grasveld weer omhoog zagen, had ze zich grillig opnieuw in nevelen ge huld. J. C. P. Stadsnieuws GROOTE HOUTSTRAAT- VEREENIG1NG. Woensdagavond vergaderde de Groo te Houtstraat-Vereeniging, onder pre sidium van den lieer Abr. Meyer. Het bestuur was voltallig. Aanwezig wa ren 22 leden, waaronder één dame, mej. Mary I. Fleischmann. Na opening der vergadering en de voorlezing der notulen deelde de voorzitter mede, dat de heer Leupen en de spr. bij don burgemeester ge weest zijn, en Z.Ed. Achtb. in ken nis hebben gesteld met de oprichting en het doel der vereeniging. De bur gemeester heeft zijn volle sympathie betuigd, en verzocht eventucele klach ten te richten tot het hoofd der poli tie, dan zouden maatregelen getroffen worden. Een van de raadsleden heeft 't voornemen kenbaar gemaakt, in den Raad te interpelieeren over den toe stand in de Groote Houtstraat. Het onderwerp lokte een druk de bat uit. Tal van aanwezigen hadden klachten. Behalve de ruwe aanvallen op rustige voorbijgangers, kwam ook tor sprake het hinderlijke schreeuwen en gillen, het schandelijke vloeken en de ongepaste taal, het feit, dat soms bewoners van do straat hun eigen deur niet binnen kunnen gaan, om dat die door kwajongens versperd wordt, het nachtrumoer, dat welis waar in den laatsten tijd zeer verbe terd is, het blijven staan van opge schoten jongens voor de winkelrui ten, zoodat het publiek er zich niet durft wagen en de omstandigheid, dat ook militairen ongeregeldheden te weeg brengen en zoo meer. De voorzitter doet opmerken, dat de burgemeester verzocht heeft een klacht in te dienen, opdat Z.B.A. die onder zoeken kan. Besloten wordt, als tee kenend staaltje de aanranding van den heer P. A. Leupen te vermelden on in het schrijven aan den burge meester verder op te nemen de klach ten over overlast en ongeregeldhe den, die hierboven zijn vermeld- Bij de vergadering heersclite blijk baar de indruk, dat het hoofd der po litie niets liever zal doen, dan al levert de zaak ook groote moeilijkhe den op alles te doen, om den toe stand te verbeteren. Hoewel in de dis cussie ter sprake kwam, of de politie wel altijd even wakker optreedt, was de overgroots meerderheid van oor deel, dat de agenten geen verwijt kan treffen, ja dat ook zij van de straatschenders, die niets liever doen dan hen sarren en plagen, de slacht offers zijn. Wel werd door een der aanwezigen opgemerkt, dat liet aange ven van een vechtpartij per telefoon aan de politie, in zijn gevolgen verre van aangenaam isden volgenden dag is hij uit zijn werk geroepen, om aan 't bureau verklaring te komen af leggen, moest daar nog wachten, en naderhand als getuige optreden ook, De wensch werd daarom uitgespro ken, dat zoodanige medewerking door de politie aan 't publiek zoo gemak kelijk mogelijk zou worden gemaakt. Vervolgens komt het 2e punt, de be spreking van de richting der toekom stige electrische tram dwars door de stad, ter sprake. De voorzitter merkt op, dat het ver keer in de straat een voornaam punt is. Aan de Holl. Spoor is concessie verleend, om een electr. tram te laten loopen als nu de paardentram. Een voorstel, om de Hofi. Spoor een proef jaar te Yerleenen, waarin de tram bij 't heen- of teruggaan door de Koning en Gierstraat zal loopen, ls aangehou den. Een der aanwezigen wees er pp, dat de Koningstraat- en Gierstraatbewo- nors een adres tot den Raad hebben gericht, om de tram ook door hun skaten te laten loopen. Aangezien spr. dubbel spoor ln de Houtstraat hinderlijk acht voor 't verkeer, stelt hij voor, bovengenoemd adres te steu nen. Ook hierover ontspint zich een breede gedachtenwisseling. De aan dacht wordt er op gevestigd, dat deze zaak zoo eenvoudig niet is als ze schijnt. Bij een locaal electrisch kam metje in Haarlem kan de groote Holl. Spoor nooit belang hebben, wel bij een lijn door Haarlem, dfe de verbin ding zou vormen tusschen haar lijn naar Alkmaar en die naar Leiden. Kwam zoodanige intercommunale lijn totstand, dan zou die vallen onder de wot op de spoorwegen met beperkte snelheid, zoodat het gemeentebestuur daarover niets meer te zeggen zou hebben dat gevaar is veel grooter, wanneer de tram loopt langs Koning skaat en Gierskaat heem en door Groote Houtstraat terug, omdat dan niet, zooals nu bij het volgen van den weg van de paardenkam,wissels noodig zullen zijn. Reeds nu is verluid van goederen vervoer, dat de Maats, met haar kam zou willen doen plaats hebben. Bo vendien zou bij een intercommunale lijn snelvervoer door de stad. niet uit blijven. Een discussie ontspon zich over de al of niet wenschelijkheid, dat het ge- heele tramverkeer' in en om Haarlem in één hand komt, die van de E. S. M. er E. N. E. T. Ook brak een der aanwezigen een lans voor 't behoud van de paardentram. Met meerderheid van stemmen be sloot ten slotte de vergadering, zich ln deze blijkbaar vrij ingewikkelde quoestie van advies te onthouden. Ten slotte wordt de asphalteering van de Groote Houtskaat besproken. Meegedeeld wordt, dat een voorstel daaromtrent van B. en W. verwacht kan worden, zoodra de kamquaestie geregeld a's. Door den voorzitter wordt opgemerkt, dat voor winkeliers in goederen ,dle geen stof kunnen ver dragen, een asphaltbestrating wegens het hevige stuiven geen onvermengd genoegen oplevert, terwijl bovendien bij reparatie de stank in de skaat blijft hangen. Hij wijst op een proef neming met houtplaveisel, die op het Koningsplein genomen wordt. Besloten wordt te trachten, in de Groote Houtskaat een behoorlijk doorloopend trottoir aan beide kanten te verkrijgen, door aan bewoners, die nog hekjes en stoepen voor hun deur hebben, te verzoeken, die te laten wegnemen. Verwacht wordt, dat de gemeente daar dan voor hare reke ning een kottoir zal doen leggen. Van zoodonigen maatregel ver wacht de vergadering, dat het moge lijk zal worden om rechtshonden in de Groote Houtskaat voor te schrij ven, hetgeen de wanorde en de balda digheid zeker veel zou beperken. Meegedeeld wordt, dat de vereeni ging thans GO a 70 leden telt, welk aan tal telkens toeneemt en dat voor dit jaar 1909" slechts de halve conkibutie zal worden geheven. Volksconcerten. Hier ter stede is een commissie ge vormd, die ten doel beeft om op een goedkoope en gemakkelijke manier het publiek ln de gelegenheid te stel len, te kunnen profiteeren van de strijkconcerten van Haarlemsch Mu ziekkorps. Bij voldoende inteekening zullen van dezen winter 4 skijkconcerten worden gegeven op Zondagavond. Inteekenlijsten worden rondgestuurd waarop men kan aangeven, hoeveel toegangsbewijzen men vvenscht te ont vangen A J 0.50 per persoon voor alle vier de concerten te zamen., J u b i 1 Do lieer G. P. Swaanswijk, schaver aan de Centrale Werkplaats, her denkt 18 September den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij bovengenoemde Maatschappij <n dienst kad. Besmettel ij keZl ekten. In do week van 8 tot en met 14 Sep tember zijn voorgekomen: Te Haarlem 2 gevallen van rood vonk. Te Schoten 1 geval van roodvonk. Afgetreden.- Naar wij vernemen heeft de heer Otto W. de Nobel zijn ontslag als di recteur van de mannenzangvareeni- ging Crescendo" genomen wegens overdrukke bezigheden als dirigent van Yereenigingen buiten Haarlem. BOND VAN TECHNICI. Gisterenavond te 8 uur vergaderde de afdeeling Haarlem van den Bond van Technici in café Neuf, voor de eerste maal na den gebruikeiijken stilstand der bijeenkomsten geduren de de zomermaanden. De voorzitter opende met een woord van welkom aan de tamelijk talrijk opgekomen le den de vergadering en sprak goade wenschen en verwachtingen uit voor resultaten van hot werk in 't ko mende seizoen. Besproken weid de beantwoording van een door B. en W. der gemeente Haarlem bij het bestuur ingezonden adres, afkomstig van den minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, hetwelk betrekking had op het bij het ministerie in studie zijnde wetsont werp tot beperking van den Zondags- arbeid. De leden der afdeeling zijn in- tusschen in de gelegenheid gesteld, om het 6-Lul in het adres voorkomen de vragen te beantwoorden. Een tweede punt Ier bespreking gold de organisatie van een te houden excursie naai' do Wereldtentoonstel ling te Brussel in 1910. Een cornmis- van voorbereiding werd daartoe benoemd, teneinde de noodige stap pen te doen om door periodieke bijdra gen der deelnemers, welke zich uit de leden van den bond kunnen aanmel den, een reiskas te vormen. Na de rondvraag en de daaruit voortvloeiende behandeling van eenï- ge huishoudelijke zaken, sloot de voorzitter te c. a middernacht deze zeer geanimeerde bijeenkomst. Zondag 19 September a. s. zal door de afdeeling een excursie wor den gedaan naar het nieuwe stoom schip „Grotius" van de Stoomvaart- Maatschappij „Nederland" te Amster dam. Hinderwet. B. en W. brengen tor kennis, "dat aan M. van Andel vergunning is ver leend tot oprichting van eene kleeren- wasscherij en drogerij, waarbij als beweegkracht een electromotor van 5 PK. zal worden gebezigd, in perceel no. 2 B aan de Grebberstroat. CARRé's TWEEDE VOORSTELLING, trok gisterenavond een massa pu bliek. De tent pas propvol met toe schouwers, die genoten van een mooi en uitstekend uitgevoerd program ma.: Onder de eerste nummers kwam voor: „De verdediging dep vlag", patriotisch kluchtspel, te paard en te voet uitgevoerd door Mr. Cyrill. Interessant was 't zeker, maar een kluchtspel? Wij vonden dat 't een sterk dramatisch tintje had, ten min ste 1 laatste gedeelte. Veel succes had de clown Fernand met zijn August „De Kleine Jacob" of liever gezegd: veel succes had de Au gust „De Kleine Jacob met z'n clown Fernand." Want de aandacht van 't publiek was toch In hoofdzaak voor dat ab normaal kleine kereltje, dat met 'n paar onmogelijk korte beentjes touw tje 6prong en 'n hek meebracht, om daardoor binnen te komen. Een ernstiger nummer volgde. Het Canadeesche Natuurwonder Mr. Tom Jack zou optreden. En hij .verschoen dan ook in 't circus, een lange blauw-fluweelen toga aan, waarbij z'n enorme witte haardos zonderling afstak. Met statlgen tred wandelde hij naar 1 midden van de arena en stond onbeweeglijk, terwijl enkele bijzondorheden over hem aan H publiek meegedeeld werden. Toen toog hij aan 't work, en de uit het publiek genoodigden, die hem achter eenvolgens met een langen ketting la tex in een soort van dwangbuis aan een stoel en ten slotte in oen zak vast bonden, die door een paard gesleept werd, stonden wel 't meest verbaasd over de vlugge zekerheid, waarmee Tom Jack zich uit al z'n beknellin gen wist te werken. Dit is wel een der interessantste nummers van het pro gramma. Trouwens ook de schitterende dres suur vau den hengst „Walzertraum' door den heer Albert Carré werd weer bewonderd, en de kunstwielrijdsters, gezusters Provcanl zijn uitstekend in hun vak., Ten slotte maakte Busto's optreden dat 't ieder wel gespeten zal hebben, toen om elf uur de voorstelling was afgeloopen. Vanavond om acht uur ls er vol gens "t programma eene Parforce- voorstelllng, die uit niet minder dan 30' nummers bestaat. Naar wij vernemen heeft de lieer Carré de bewoners van de Weeshui* zen, en hot Stads- Armen- en Zieken huis uitgenoodigd Zaterdag de mid dagvoorstelling bij te wonen. Tom Jack. Den man, die al ton paar avonden het Haarleinsclie publiek in verstom de vorbazing heeft gebracht door do buitengewone wijze, waarop hij uit boeien, door personen uit dat publiek zelf aangelegd, zich weet te werken, dien merkwaardigen Canadeescheu albino wilden wij eens over zijn kunst ea niet minder over zijn persoon in terviewen. Zoo zijn we vanmorgen half tien naar het Geldelooze Pad getrokken. Door een opening in het zeildoek op zij van de deur kon je toegang krij gen en we wandelden de arena binnen. Daar zat ;'e directeur, do heer Albert Carré, en keek met criti- schen blik naar de training van twee paarden, daar was een ander aan t jongleeren en zat Jacob, de kleine clown, met een guitigen glimlach op zijn typisch© physionomie welvoldaan rend te kijken. „Tom Jack wou u spreken? Daar, die met dien witten hoed 1" En daar stond hij, een witte Pana ma op en gekleed" in net grijs cos- tuum. We stelden cus voor en maak ten hem met het doel van onze komst bekend. Of hij Engelsch sprak „Nein, ich spreche immer Dcutsch ja, ich bin wohl in Kanada gebo ren. aber Dat raadsel werd ons later opge lost. „Gehen sie rnit, bitte", en we kwa men in een der woonwagens, en za gen een paar certificaten op zegel, ge- teekend door de politie van meerdere steden, die hij bezocht had, en waar hij zich dan den eersten avond door de politie liet boeien, en er evengoed uitkwam Ettelijke van die certifica ten had hij. Of we eens meegingen naar zijn huis, hier dichtbij Hij kon nog veel meer laten zien. Heel graag, natuurlijk Samen gingen we onderweg hij praatte levendig over zijn kunst want dat is het toch zeker over de inspanning die het kostte. „Ja, de menschen denken ook wel, dat het alleen kracht is, of alleen le nigheid geen van beiden is waar. Lenigheid is de hoofdzaak, daar komt het op aan, maar ook lichame lijke kracht komt cr bij, en de .Nervenanstrengung" zenuwspan ning die is wel het grootste." En hij vertelde verder, hoe geweldig afmattend die drie toeren 's avonds wel zijn vooral die als hij zich van den stoel moet loswringen, gebonden niet de kettingen en het dwangbuis. Dat is de zwaarste proef. De gevaar lijkste is d'ie in den zak, als bij door de arena gesleept wordt Ameri- kaansehe lynchstraf waarbij Tom Jack (want dat is zijn heusche naam, lezer, en geeu circus-pseudoniem) vroeger heel wat verwondingen heeft opgeloopen. En het :s een cu al leven digheid in zijn sympathiek, knap go- zicht, als hij van zijn kunst vertelt. Li een van de kleine straten in het Leidsclie kwartier houdt de boeien- verhreker of liever boclcn-ontsnap- per zijn tijdelijk verblijf, en "t ver- trast ons als we daarboven een klein, donker vrouwtje ontmoeten, knap van uiterlijk, die hij later voorstelt als „Meine Frau", wanneer ze bin nenkomt In 't kleine, echt Uolland- sche binnenkamertje waar we samen zitten te praten. Zijn hoed heeft hij nu afgezet en die stroom van wit haar maakt een zonderlingen indruk. Zijn verschijning doet je denken aan aan een of anderen toovenaar of zoo, niet aan een gewoon inensch in ieder geval. Maar als we hem hooren praten, gezellig, over alles maar H meest over zijn yak en ook wel over zijn le vensloop dan verdwijnt dat idéé en we zien nog slechts een man ln hem die een veelbewogen leven achter zich heeft als niemand maai' er zich doorgeslagen heeft. Nu heeft hij op zijn vijf en twintigste Jaar - een woning in Berlijn (waar zijn ce- nig kind, een dochtertje, zich ook be vindt en reist mot zijn vrouw sa men overal, in alle mogelijke lan den. Behalve natuiylijk Amerika, waar hij geboren is, bezocht Tom Jack Spanje en Portugal, Noorwegen, Zweden, Denemarken, Frankrijk, En geland, Duitschland, België, Ned aw land. Rusland waar hij ln deq( stormachtigen tijd van de binnen- landsche onlusten is opgetreden. Daar heeft hij 1 moeilijk gehad. „Ja* das war sehr gef&hrlich", zegt hij, j Behalve zijn optreden geeft hij ool( lessen. Lessen aan de politie ln al( le mogelijke steden, in het aauleggctj

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1