Var schijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Uit de Omstrekea Binnenland 27» Jaargang. No. 8049 DINSDAG 21 SEPTEMBER 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABOHHBMENTBH PBR DRIB J1AANDBNI Vooi Haarlem I S 1 1 1 1.29 Voor de dorpen In den omirek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente),130 Franco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers 0,02 X Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 li de omstreken en banco per post ,0.45 ültgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur 1. C. FBBBEB003. ADVERTENTIÊNt Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel mee? 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /1-—elke regel meer ƒ0.86 Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentlën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie? Groote Houtstraafl tetaommuiiaa! Telefoonnummer der Redactie 600 ec der Administratis^ Drukkerij: Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentlën en reclames van buiten hei Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Tclephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN, EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 22 SEPTEMBER. Circus Carré: Vaarstellingen, 2 en 8 uur. Stadsnieuws OmOnsHeen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Een Praatje over onze Indische be grooting" in de rubriek Om Ons Heen. MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afdeeling Haarlem van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde vergaderde Maandag avond onder presidium van den heer Joh. de Breuk. Aanwezig waren 17 leden. Na opening der vergadering memo reerde de voorzitter het feit, dat de heeren Ph. Deys en A. P. Hendrikse, leden der afd., zoo mooi voor den dag zijn gekomen op de tuinbouwtentoon stelling te Zeist. De eerste heeft door een lsten prijs met lof der jury be haald voor zijn inzending dubbele bolbegonia's, de laatste een lsten nrijs met leiperzikenhoomen. Tot afgevaardigden voor de alge- meeue vergadering op 30 Sept. te Utrecht werden gekozen de heeren De Breuk en Bolderdijk, tot plaatsvervan ger de heer M. Sterk. Op die vergade ring zal behandeld worden een voor stel om in plaats van een weekblad voor tuinbouw, een maandblad op te richten. Daarmee kan de afd. Haar lem accoord gaau. Dan is er een voorstel om de con tributie voor gewone leden te brengen op 1.50, voor ondergeschikten en eandidaatledcn op f 1. terwijl dona teurs la zuilen moebon storten. Ook daartegen heeft de afd. geen bezwaar. Een dar afd. zal voorsteilen, om een erboretum of proeftuin aan te leggen. De afd. Haarlem zal het hoofdbestuur voorstellen ua te gaan in hoeverre zuaks mogelijk is uit een financieel oogpunt, aangezien het onderhoud yan zoo'n tuin nogal kostbaar is. Het hoofdbestuur zal voorstellen, dat de maatschappij in 't vervolg prijs vragen zal instellen op tuinbouwkun dig gebied. Wanneer er antwoorden inkomen of belangrijke mededeelin- gen, die bekroningen verdienen, zal zulks geschieden. De afd. Haarlem keurt dit goed. De afd. Nijmegen stelt voor, alleen nieuwe en zeldzame planten te keu ren. De afd. liuaiiem vindt, dat daar door de aardigheid van de keuringen af zal gaan, aangezien er slechts heel weinig nieuwe planten gekweekt wor den en zal vouistellen wel degelijk mooie exemplaren van reeds bestaan de soorten ter keuring toe te laten, evenals thans het geval is. Op de algeinoeno vergadering zaï "voorts aan de orde komen het kiezen van twee leden voor het hoofdbe stuur. De afd. Haarlem sprak den weusch uit, dat de afd. door een harer leden in het hoofdbestuur vertegenwoordigd zou zijn en wilde den heer De Breuk ïandidaat stellen. Deze bedankte, doch vestigde er do aandacht op, dat de afd. Arnhem den heer J. H. Went- holt, thans te Zeist woonachtig, doch lid van do afd. Haarlem, candidaat gesteld heeft. Spr. stelt voor, dezen candidaat te steunen. Besloten werd, den heer Wentholt eveneens candiaat te stellen en verder de verkiezing van jhr. mr. A. C. J. Melvill van Carnbee te Rijsenburg te steunen. Uit den beschrijvingsbrief bleek verder, dat het aantal leden circa 3200 bedraagt. Voor de onderlinge tentoonstelling waren ingekomen een begonia bowringiana, een door den heer J. J. van Cruyniugen nieuw ingevoelde bladbegoniu, die een certi ficaat le klasse verwierfdrie plan ten van Nïcotiana Calossea lol. var. en eenige orchideeën, genaamd Den- drobium Cassiope, dendrobiuin find- leyanum, Coelogyne fuliginosa en On- cidium incurvum van II. Nieuwenhui- zen, tuinbaas bij den lieer M. Galleu- kamp werden bekroond met een cer tificaat 2e kl. Aan den heer P. Deys werd vooreen verzameling bloemen van dubbele fcaolbegonla's een certificaat le kl. toegekend.- Een verzameling van 12 van de nieuwste Cactus dahlia's van den heer E. H. Krelage, bleef buiten mededin ging en .verwierf een eervolle vermel ding. ^ij da rondvraag .vestigde de heer C. H. Gee vers er de aandacht op, dat de tuinhouwwlntercorsus van de afd. Haarlem den lsten October een aan vang neemt. Daarna werd de vergadering geslo ten. Concerten. Onze 8tadgenooten, de heeren Ge rard Zalsman en Willem Andriessen zijn voornemens te Amsterdam drie concerten te geven, waarop o. m. ver schillende Nederlandsche composities zullen worden uitgevoerd. De eerste avond zal plaats vinden in October, in de kleine zaal van het Concertgebouw. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 8 der Hinderwet Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 16 September j.L aan Jan A. Jonker en Zoon, vergunning is verhand tot oprichting van eene inrichting voor machinale houtbewer king, waarbij als beweegkracht twee electromotoren, één van 5 P.K. en één van 6 P.K., zullen worden gebe zigd, in het perceel aan den Kamper singel No. 44. Kad. Sectie K No. 1727, Ontspannlngaschool. Door enkele personen wordt alhier getracht te komen tot weder-oprich- ting van een ontspanningsschool, zoo als deze reeds vroeger bestond, doch door gebrek aan goede lokaliteit moest worden opgeheven. De school zal alleen toegankelijk zijn voor kinderen boven de 10 jaar, en verder hetzelfde beoogen als de vorige, namelijk do kinderen nuttig en aangenaam bezig te houden. Een der oprichters is de heer Kril- ler. Oranjestraat, alhier. Alg. Ned. WerkL Verbond. In de gisterenavond gehouden le denvergadering van de afdeeling Haarlem van het Algemeen Nederl. Werklieden Verhond is in de plaats van den heer H. van Brederode Jr., die als tweeden voorzitter bedankt had, als zoodanig gekozen de heer J. F. van Emmerik. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem, op Donderdag 23 September 1909, des namiddags van 2 tot 3 uur, dooi den heer W. Ezerman. Programma No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Andante uit de 7e Sympho- nie, Beethoven. No. 3. Sonate, Fr. Salomé. a. Andante maestoso* b. Andante. c. Allegro con moto. No. 4. Vorspiel zu Parsifal, R. Wag ner. N. 5. Aria Litaney, Schubert DE BELANGRIJKHEID VAN ERNST Zaterdag 25 Sept. a.s. spelen de Hagespelers, onder leiding van Edu- ard Verkade in den Schouwburg het nieuwste tooneelspel van Oscar Wil de: „De belangrijkheid van ernst". In het N. v. d. D. vinden wij hier over: Menig tooneeltje in dit stuk is als een prentje in Punch met een ge slaagd onderschrift Eenvoudige op merkingen, vaststaande waarheden, hebben door de eigenaardige toepas sing een onbedaarlijk komische uit werking. Het talrijk publiek in den HolL Schouwburg gaf met salvo's van gejuich en klatering van gelach zijn bijval te kennen.. Eduard Varkade heeft in deze hu moristische oomedie zijn mooien avond gehad. Een beminnelijken en vriendelijken humor bracht hij in zijn spel. Hij vormde met de heeren De Groot en Hans Bruning een mooi klaverblad. Correct, hoog, pikant en puntig speelde juffir. Pine Beider, terwijl het spel van juffr. Helen Desmond aan genaam aandeed door het voorname en eenvoudige en juffr. Alice Plato, dfcbuteerend bij de Hagespelers, aan 't geheel iets kleurigs en pittigs gaf. Faillissementen. Bij vonnissen van 21 September 1909 zijn door de Arx.-Rechthank al hier opgeheven do faillissementen van: le. P. Dictus, melkhandelaar te Velsen; 2. C. J. Vea-wer, bakker te Schoten. Eerstgenoemd faillissement was uit gesproken 24 Augustus 1909, laatstge noemd faillissement 7 September 1909 Benoemd.! Mej. Snieder van Haarlemi Ia be noemd tot tijdelijk onderwijzeres te Zijdewind bij Alkmaar» D. L N. D. U. A. Zaterdag zal het neutraal gemengd koor Dindua een soisrée dansante en feestavond voor de leden houden, aangeboden door den directeur, den heer H. Berghuis, ter viering van de onlangs behaalde overwinning in de zangwedstrijden te Zaandam. De heer A. M. Vrugt, karakter-hu morist, zal voor dien avond zijne me dewerking verleenen. BEKRONINGEN FOTOGRAFIE. De jury voor de Int. Fotografie- Tentoonstelling „Diresden 1909" heeft in de afd. Hl (beroepsfotografie) de volgendo bekroningen toegekend: Diploma voor Gouden Medaille: Adr. Boer, te Baarn en E. Midden dorp te Hilversum. Diploma voor Zilveren Medaille: P. Clausing J'r. te Haarlem, J. Huy- sen te Amsterdam; C. Leijenaar, te Rotterdam, H. J. Tollens, te Dord recht; E. Verschuur te Hilversum en B. Zweem te Haarlem* Benoemd. De Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot pastoor te Edam den eerw.i heer J. J. Bruning, kapelaan te Haarlem (St. Jozef). Quaestie Centrale Werk plaats. Naar wij vernemen, zal het scheids gerecht inzake de quaestie met den ontslagen wagenmaker G. en den ass. opzachter D. van de werkplaats der II IJ. S. M. bestaan uit de heeren Stolp cn Arnold, ingenieurs, W. de Geest, wagenmaker en J. Jan sen, schilder, allen in dienst der H. IJ. S. M. Ais voorzitter zal optreden de heer mr. Plate, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Gratis vervoer. In de afdeelingen van de Centrale Werkplaats der H. LJ. S. M. circuleert een lijst voor hundteekeningen voor een verzoek door middel van de groepsvertegenwoordiging aan de di rectie der Maatschappij, tot het ver krijgen van biljetten voor vrij vervoer op de buitenlandsche spoorwegen. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. SCHOTEN. In een perceel aan de Paul Kruger- gtraat alhier, is de muntgasmeter le dig gestolen. Er was een tamelijk be drag aan 2 1/2-cent-stukken in aan wezig, zoodat het de moeite wel waard was deze mede te nemen. HAARLEMM ERMEER. Benoemd. De heer Huisman, hoofd van school 9 in dezo gemeente, is benoemd tot leeraar aan den landbouwcursus te Halfweg, die aldaar dezen winter vanwege de Hollandsche Maatschap pij van Landbouw zal wonden gehou den. Collecte. Behalve de Unie-collecte, welke ge houden is aan den Aalsmcerderweg O.z. en omgeving en die 210 op bracht, heeft de commissie, die daar mede belast was, aan vrijwillige gif ten de belangrijke som van 2700 ont vangen, als bijdrage in de kosten van de nieuw gebouwde Chr. School al daar* Iu deze gemeente loopt een man met een kleine negotie, die zich niet ontziet, om wanneer hij merkt dat de vrouw des huizes alleen thuis is, al lerlei onzedelijke taal uit te slaan en zelfs tot aanranding over te gaan. De man heeft een lichtgrijs geruite broek aan en een donkerblauwe au tomobielpet op het hoofd. Ieder zij dus op zijn hoedel Als een zeer zeldzaam geval deelt men ons mede, dat de werkman W. bij de Cruquius een kip heeft van 81/2 maand, die eiken dag geregeld een ei legt, AUDIËNTIE. Vrijdag 24 Sept. geen audiëntie bij den minister .van buitenlandsche zo- ken* Opening der Staten-Generaal De Troonrede. De minister-president mr. Th. Heemskerk heeft hedenmiddag in naam van H. M. de Koningin in de Vereenigde Vergadering der Eerste en Tweede Kamer, de volgende rede gehouden: Mijne Heeren! De Koningin, wier moederplicht Haar verhindert, in persoon deze zit ting van de Staten-Generaal te ope nen, heeft Ons opgedragen in Haren naam die taak te vervullen. De geboorte van Prinses Juliana, waarbij zoo 'ruimschoots is gebleken van hartelijke deelneming in het ge luk van Hare Majesteit en Haar huis en van dankbare vreugde over den zegen, daarin aan het Vaderland ge schonken, hooft een nieuwen band tusschen het Koninklijk Huis en het Volk gelegd. Onze beurekkingen met de buiten landsche mogendheden zijn van den meest vriendschappelijken aard. Ofschoon de toestand van Land- en Tuinbouw niet onbevredigend kan worden genoemd, staat te vreezen, dat tengevolge van de voor het gewas ongunstige weersgesteldheid de uit komsten in 1909 in menig opzicht be langrijk bij die van vorige jaren zul len achterblijven. In den toestand van Handel en Nij verheid kwam eenige verbetering. Ook het Scheepvaartverkeer is dit jaar, althans voor sommige havens, toegenomen, in het Scheepvaartbe drijf echter bleven ook nu de uitkom sten van de vrachtvaart beneden het geen mag worden gewenscht. De toestand in de Koloniën is over het algemeen bevredigend, de gunsti ge berichten omtrent den gang van zaken in Atjeh doen vertrouwen, dat do bestuursvoering in dat Gewest in de goede richting wordt geleid. Zoo hier te Lande als in de Kolo niën kwijten Burgerlijke en Militaire Landsdienaren zich op lofwaardige wijze van hunne taak*. Evenals tot hiertoe blijft de Regee ring naar de toepassing van Chris telijke rechtsbeginselen streven. De financieele toestand des Rijks eischt dringend voorziening. Een voorstel tot verhooging der successie belasting zal U onverwijld bereiken, terwijl een ontwerp tot herziening van het tarief van Lnvoeivechten naar de Regcering vertrouwt uog voor den afloop van het zittingsjaar zal kunnen worden ingediend en eene algemeene inkomstenbelasting in be werking is. Het zeer aanzienlijk te kort op den komenden dienst vordert echter, dat in afwachting van blijven de versterkiDg der Rijksontvangsten, buitengewone maatregelen worden genomen tot aanvulling der midde len. Behalve do voortzetting van de heffing van opcenten op de Vermo gensbelasting en op de belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten, zal daairtoe dienstbaar kunnen worden gemaakt de voorgestelde verhooging van den accijns op binnen- en bui tenlandsch gedistilleerd, alsmede eene voorloopige verhooging van het tarief van invoerrechten. Een wetsontwerp tot regeling van de hegrootingen en ire keningen van Staatsbedrijven is ter indiening ge reed. In zake de Arbeidsverzekering zul len u voorstellen worden aangeboden tot regeling der verplichte ziektever zekering en tot nadere wijziging der Ongevallenwot, terwijl een ontwerp betreffende de verplichte invalidi teit en ouderdomsverzekeiring in be werking is» Indiening van een wetsontwerp tot instelling van een Fonds ter aanvul ling en verbetering van de kustver- sterking en van het materieel der Zeemacht bestemd voor de verdedi ging van de zeegaten kan eerlang worden tegemoet gezien. De reeds in uitzicht gestelde her ziening der Militiewet 1901 is in voor bereiding. Op de noodzakelijkheid om ter verzekering van een behoorlijke aanvulling van het kader van het Le ger eene regeling te treffen, blijft de aandacht der Regeering. gevestigd. Op onderwijsgebied blijft de werk zaamheid der Regeering eenigszins belemmerd zoolang de hoogst gewich tige arbeid dor ineenschakelingscom- missie nog niet is voltooid. Niettemin zullen overeenkomstig de reeds aan genomen gedragslijn maatregelen van urgenten aard, welke met de taak dier commissie niet in nauw verband staan, niet worden uitge steld. Een plan is in overweging tot meer doeltreffende subsidieering in de kosten van schoolbouw, welke thans het bijzonder lager onderwijs menigmaal al te zwaar drukken. Naar de mogelijkheid eener vervroeg de uitbetaling der subsidies aan het bijzonder lager onderwijs zal een on derzoek worden Ingesteld. Het voornemen bestaat om eene Staatscommissie in het leven te roe pen ten einde te onderzoeken welke wijzigingen in de Grondwet behooren te worden aangebracht. Uwe medewerking zal voorts, be halve voor de reeds bij U aanhangige of ten vorigen jare U toegezegde wets ontwerpen, worden ingeroepen voor verscliillende andere, waaronder eene herziening van het strafrechtelijk deel dor Kinderwetten, wijzigingen van do Gezondheidswet, van de Woningwet, en van de Armenwet, eene regeling van do pensioneoriug van leeraren aan bijzondere hoogere burgerscho len on gymnasia. Wetsontwerpen tot toekenning van pensioen aan de we duwen en weezen van mindere ge- employoerden, werklieden en bedien den. werkzaam bij inrichtingen van 'sRijks zee cn landmacht; tot op richting van een landstorm, tot liet aanbreugeu van wijzigingen in de Arbeidswet, waaronder die betreffen de het verbod van vrouwennachtar- beid, welke uoodig zijn gewoiden door de toetreding van Nederland lot de desbetreffende Internationale Con ventie, tut instelling van Bakkers raden, tot bescherming der steenhou wers en der bootwerkers, tot herzie ning dor Hinderwetten, inzonderheid bedoelende bet tegengaan van do vervuiling der openbare wateren, tot het vaststellen van regelen betreffen de de aanduiding van handelswaren, tot bevordering van Regeeringswege van eene deskundige en onpartijdige voorlichting der ondernemers, meer bennald van den middenstand, tot vernieuwing der wettelijke regelen inzake het tegengaan van overstroo- mutgen, cn tot bevordering van het to-t stand komen van spoorweglijnen voor het lokale verkeer, Mede zijn voorstellen in voorberei ding, ten einde belangrijke Wa terstaatswerken te kunnen uitvoeren, waaronder de verbetering van de groote rivieren. De Regeering blijft doordrongen van de roeping van Nederland, om het welzijn der bevolking van de Ko loniën te bevorderen. Naar inperking van het misbruik van opium in Ne- derlandsch-Iinlië zal ernstig worden gestreefd. De economische ontwikke ling der buitenbezittingen zal krach tig worden bevorderd. Bij de organi satie van het bestuur aldaar zullen de inlandsche zelfbesturen zooveel mogelijk worden In staal gehouden. Met de bevordering van het \olkson- derwijs, zoo op Java e.Ls in dc buiten bezittingen, zul worden voortgegaan. De herziening van de thans gelden de bepalingen up toelating en op het verblijf en het verkeer in Nedar- landsch lndië zal eerlang tot stand komen. Een wetsontwerp is in bewerking tot wijziging van de Indische Mijn wet. waardoor de gelegenheid zal worden geopend, om aan de Indische geldmiddelen een grootor aandeel te verzekeren in winsten uit mijn bouw. Veel zal weder van Uwe toewijding ^voi\ieu gevraagd. Moge Uw arbeid onder den zegen Gods tot heil des Vaderlands strekken. In naam der Koningin verklaren wij de zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. ABSENTEÏSME IN DE EERSTE KAMER. Nu het zeker is, dat de Eerste Ka mer in dit zittingjaar niet weder bij eenkomt, volgen hier enkele cijfers, zegt de Msb. betreffende de al of niet tegenwoordigheid van de leden dier Kamer. Gehouden werden 34 vergaderin gen, waarvan geen door alle 50 leden werd bijgewoond, het hoogste aantal namen dat op de presentielijst voor kwam was 47 (2 vergaderingen), het laagste 29 (1 vergadering)* Voorts werd 1 vergadering bijgewoond door 46 leden, 4 door 44, 2 dooir 43, 5 door 42, 1 door 41, 3 door 40, 5 door 39, 2 door 32, 1 door 36, 1 door 35, 3 door 34, 1 door 33, 1 door 31 en 1 door 30 Gemiddeld werd elke vergadering be zocht door ruim 39 leden. Met den voorzitter, den heer Scliim- melpenninck van der Oye, waren op alle vergaderingen aanwezig de hee ren Laan, Reekera en Van Voorst tot Voorst. Meer dan de helft der vergaderin gen waren afwezig de heeren: t Hooft, die 16, Van Leeuwen, dia 14, Veiling Meinesz, die 11, en Van Ilee- ckeren, die 7 vergaderingen bijwoon den. ACHTERSTAND IN CIVIELE ZAKEN. Ter voorkoming van grooteren ach terstand in civiele zaken heeft de tweede kamer der arrondissements rechtbank te Amsterdam in haar jongste zitting verscheidene pleidooi en l>epaald op extra-zittingsdagen in October en November. Daar er voor ééue zitting zes k zeven pleidooien ge vraagd werden, Is er van inkrimping van den achterstand voorloopig nog geen sprake. SONNEVANCK. De bouw van het hoofdgebouw voof het Christelijk Sanatorium voor Tu berculoselijders „Sonnevanck" te Harderwijk vordert goed. In het voorjaar van 1910 kan de voltooiing verwacht worden. Het Sanatorium zal dan inderdaad in allo opzichtep een modelinrichting kunnen zijn. SMAKELIJK ETEN! Te Ormnelanderwijk ging een be. jaard paard van den landbouwer II. Westers, plotseling dood. Zaterdag morgen werd het cadaver door de po litie afgekeurd en In een mesthoop begraven. Zondagmorgen kwam men echter tot de ontdekking, dat de doo- de rossinant opgegraven was. Do beste stukken vleesch waren meege nomen. 't Overige hebben de nachte lijke bezoekers laten liggen. AI.GEMEENE H A RIN GST AT 1ST IE It Tot 15 Sept. bedroegen in de jaren 190G de haring aanvoeren door 825 loggors en 215 bommen270 047 ton, in 1907 door 878 loggers en 190 bommen 288.021 ton. Het vorige jaar 1908 door 770 logers, 193.804 ton en 190 bom men 38.738 ton, totaal 232.542 Ion. En thans 1909 door 980 loggers 284.247 ton en 210 bommen 49.814 ton. Totaal 334.0G1 ton, of ruim 100.000 ton meer dan het vorige jaar. CHOLERA'. Men meldt uit Venlo: Dezer dagen werd alliïeer aan het station telegraphisch bericht, dat uit ©en coupé 3e klasse van trein 351 uit Rotterdam te Helmond een 12-jarig meisje was uitgestapt, bij hetwelk zicli verdachte verschijnselen van cholera hadden voorgedaan. De cou pé werd te Helmond afgesloten. Di rect na aankomst van den trein te Venlo, werd het rijtuig, waarin het meisje gezeten had, op een dood' spoor gereden en onder persoonlijke leiding cn voortdurend toezicht van den voorzitter der Gezondheidscom missie dr. V. Dubois, ontsmet. Het meisje kwam van een klooster uit Moergestel en was op reis naar Zomeren. De cholera lij der te Middelburg is hersteld, doch zal noch eenigen tijd in observatie blijven. Het Ned. Stoomschip CallLsto van St.. Petersburg binnen, ligt in obser vatie aan het quarantaine-station aan den Nieuwen Waterweg, daar zich gedurende de reis eenige gevat- len van dioirrhee onder de beman ning hebben voorgedaan* BRANDEN. Zondagnacht brandde door onbe kende oorzaak het huis, bewoond door Tilleman, in de gemeente Ambt- Doetinchem, tot den grond af. Slechts weinig kon worden gered. Alles was verzekerd. Te Zesgehuchten (N.B.) is de vee stal, van de nlandhouwer J. Baker- mans afgebrand. Eenige koeien, een varken en een geit, kwamen om. Alle materieel ging verloren. Het ver brande is verzekerd* BRAND IN EEN BRANDWEERKAZERNE. Door een defect aan de kachelpijp in don houten klimtoren van het hoofd bureau van de brandweer in de Prin senstraat te 's-Gravenhage ontstond een begin van uitslaand en brand. Met 2 slangen op de waterleiding was men den brand, die zich ernstig liet aan zien, weldra meesterer is alleen wat «langeoina'.er>aal verbrand.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1