HAARLEM'S DAGBLAD, ™S! 'iuïtenfandsch Overzicht FEUILLETON" Oe roods Pimpernel in Gevaar. moderne begrippen van menschelijk- heid. Vroolijker is de mededeeling over hot gebruik van het ontspanningsoord, te Malang. Twaalf detachementen voor oorlogsschepen zijn daar, elk drie weken geweest. Geoefend schijnt er niet veel te zijn, maar wel gewan deld, gejaagd, revolver geschoten en gevoetbaldvan de recreatiezaal wordt veel gebruik gemaakt Hoeveel ruimer en gemakkelijker het materieele leven in Indië door de grootere inkomens ook moge wezen, aan belastingen ontbreekt het daar evenmin als elders. Allerlei accijn zen, inkomsten- en personeele belas ting, heeft men er evengoed als in Ne derland Hoofdgeld van heerendienst plichtigen is oen vorm van speciaal Indische belasting, die niet minder dan 3.675.000 opbrengt in 15 reslden- tiën. Minder aantrekkelijk ziet de post: verpachting van Chineesche dobbel spelen er uit, met haar geraamde op brengst van bijna 14 ton. Niet ten onrechte wordt de Chinees In Indië vaak met een scheef oog aangekeken hij mag dan een goede koopman we zen, de gebreken van zijn deugden heeft hij in hoogen mate en waar hij zijn winsten uit haalt, is hem wel eens onverschillig. Ziehier enkele grepen hier en daar uit de Indische begrooting. Misschien doe ik er eerstdaags nog enkele meer. J. C. P. DE STRIJD TUSSCHEN 'T ENGEL- SCHE HOOGER- EN LAGERHUIS. Belasting betalen ls de eerste plicht van een goed staatsburger. Althans in theorie I De practijk spot daarmee wel eens want, waar is de vol maakt rechtschapen man, die met een vroolijk gezicht naar den fiscus loopt, om zijn offers aan de schatkist te brengen In Holland moet men deze wonder-menschen met een lan taarntje zoeken in Engeland zal het wel precies hetzelfde zijn Daarom is voor een regeering niets zóó onaangenaam, dan met een be- lasting-verhoogiiig te moeten komen. Wanneer men aan de portemonnaie komt, beginnen zelfs de beste vrien den te mopperen Vandaar, dat zoo'n in nood verhoerende- minister van fi nanciën zijn hersens pijnigt, om de belastingdruk zoo lioht mogelijk te maken, en.... vooral zijn eigen vrien den te sparen Kijkt nu naar Engeland. De excellentie, die de dubbeltjes beheert, was genoodzaakt, om midde len te vinden, tot dekking van een tekort van 16 millioen pond sterling dus 72.000.000 Hollandscke guldens Een kapitaal I Of de opdrijving der uitgaven met zulke reuzenstappen beslist n o o d i g was Een deel dei- gelden wordt besteed voor de uitkee- ring der ouderdomspensioenen, daar aan willen we niet tornen. Maar het overgroote deel is noodig, om te vol doen aan de eischen van de menscheu die in een zoo groot mogelijke uit breiding der vloot 's lands grootste heil zien. Op deze uitgaven is dus wel iets af te dingen 1 Enfin, de regeering en volksvertegenwoordigers hebben deze vloot-verheerlijking nu eenmaal goedgekeurd. 't Geld moot er dus komen. De liberale regeering heeft nu voor Engeland een nieuw systeem van belasting-heffen ingevoerd. Het Is o.a. een grondbelasting en een belasting op de waarde-vermeerdering van den grond. De gevolgen zijn tweeërlei. Ten eer ste, dat de vrijhandel-politiek onge stoord gehandhaafd wordt. Ten twee de. dat de Conservatieven leelijk kij ken en doen.. Het laatste ls volkomen to begrij pen 1 Het grondbezit in Engeland is voor meer dan drie kwart gedeelte in handen van groot-grondeigenaars. Dezen zitten in het Hoogerhuis, of hebben er hun woordvoerders. De Lords zijn dus zeer ontevreden en zullen dit ook wel laten blijken. Het ministerie verwacht een feilen strijd. Daarom worden nu al vele voorbereidende schikkingen getrof fen. De politieke redenaars trekken overal het land door, om de kiezers voor hun denkbeelden te winnen. Zelfs de ministers doen aan deze cam pagne mee. Voor Hollandsche ooren klinkt dit vreemd, maar in Enge land vindt men het iets heel gewoons, dat een minister ineene kiezers vergadering zijn belangrijkste politie ke redevoeringen houdt I We zeggen, dat moet de excellentie in de Kamer doen. want wanneer iemand eenmaal minister is, moet hij met zijn politie ke partij breken en als dienaar dei- Kroon boven de partijen staan. Do Engelschen huldigen een huns inziens meer nuchtere opvatting, uitgaande van de redeneering, dat een minister toch politiek man blijft. Hoo het zij, de minister-president Asquith, hoeft voor enkele dagen in Birmingham een belangrijke politieke rede gehouden, waarvan eene serie telegrammen al den hoofdinhoud heb ben gemeld. Nu evenwel de uitgebrei de verslagen voor ons liggen, vinden we aanleiding, om nog even op deze aangelegenheid terug te komen. Het was een reuzen-bijeenkomst. De BingLey Hall was expres voor dit doel ingericht, waardoor het moge lijk was aan het publiek 9500 toe gangskaarten uit te reiken. Op het podium was plaats gemaakt voor de belangstellende leden der volksverte genwoordiging en daarvóór zaten aan lange tafels meer dan 100 journalisten om de rode te „verslaan"'. Minister Asquith werd met eenige warme ovaties begroetaan de toe juichingen scheen zelfs geen einde te zullen komen. Eindelijk was het stil en begon Z. Exc. ie spreken. Hij ls juist zeven tig minuten aan het woord geweest, maar heeft in dien korten tijd veel verteld. Het, begin was ai dadelijk een handig succesje. Hij vroeg„Van waar deze groote belangstelling, zoo- als slechts zelden bij een betooging gezien is Ook gaf hij zelf het ant woord. „Deze menschenmassa is ge komen, om te getuigen voor een bil lijke verdeeling van de lasten, die de burger dragen moet en dat tenslotte te dien aanzien de stem des volks be slissen moet." Deze uitspraak ontlokte een dave rend applaus. De minister vervolgde „Groote sommen zijn noodig om te beveiligen do zekerheid des lands zijr noodig, om beloften, op sociaal gebied gedaan, te lang onvervuld ge bleven, eindelijk in te lossen. Dit mi nisterie en dit Parlement zijn begon nen die beloften zooveel mogelijk in te lossen en zij willen voortgaan door de armenwet te verbeteren, door ver zekering togen werkloosheid, door de macht der monopolies te fnuiken en den weg te openen voor ieder, die vooruit wil. Die politiek volgt geheel de historische lijn van het liberalisme van het verleden." Het vervólg zijner rede was voorna melijk een bestrijding van de rede, door Lord Rosebery voor enkel o da gen gehouden. Deze had gezegd, dat de beginselen der nieuwe belastingen revolutionair en socialistisch zijn, en nu antwoordde Asquith „Lord Rosebery, deze zelfde lord Rosebery, zeide in een meeting in .6'94 te Londen gehouden, dat vóór alJes „grond-belasting noodig was." kGejuich). „Ik vraag u, waren Adam cjnüth, Gladstone, lord Rosebery so cialisten (Gelach). Hierna verdedigde de minister het goede recht der grondbelasting, 't Is z. i. niet meer dan billijk, dat de grondeigenaars, die yoordeel trekken .an de waarde-vermeerdering dei- gronden, zonder dat ze iets voor die vermeerdering gedaan hebben ook een gedeelte van deze voordeelen aan 's lands schatkist afstaan. Tenslotte besprak Asquith den strijd tusschen het Hooger- en Lager huis. Wat zal er gebeuren wanneer het Lagerhuis de wetten heeft aange nomen Amendeeren is voor de Lords onmogelijkzullen ze dan de begroo ting durven verwerpen In dat geval hoopt het ministerie bij een eventuee- ie ontbinding van het Huis op den steun der kiezers, opdat dezen zullen uitspreken, dat ze de politiek van de Lords veroordeeLen. Nadat minister Asquith weer een reuzen-ovatie was gebracht, nam de vergadering eene motie aan ten gun ste yan de belasting-ontwerpen. Wat zal het Hoogerhuis nu doen Zullen de Lords den toegeworpen handsolioen oprapen en het oordooi der kiezers vragen 't- Is nog onzeker. Het Lagerhuis is nog druk bezig de begrooting te behandelen. In den loop der beraadslaging be loofde de minister van financiën, Lloyd George, concessies voor inko mens, verkregen uit' grondbezit, en verklaarde hij, dat aan den grond eigenaar verlaging van belasting zou worden toegestaan voor verbeterin gen en herstellingen. Men berekent, dat de belasting daardoor 500.000 pond sterling minder zal opbrengen. Een belangrijke concessie dus. De liberalen zijn van meening, dat nu die concessie wordt gedaan, de kansen op aanneming der wet door het Hoogerhuis zijn toegenomen. DE TOESTAND IN GRIEKEN LAND. Kolonel Zorbas, die de jongste be weging onder de Griekschc officieren heeft geleid, heeft aan een journalist, dde hem een en ander kwam vragen omtrent die beweging, geantwoord Wij (de officieren) zijn allen innig verknocht aan den koning, de dynas tie en de grondwet. Wij scheiden den persoon van den kroonprins geheel en al van de quaestlo van het opper bevel. De instelling van dit opperbe vel was een fout van Theolokisde toekomstige koning moet buiten alle persoonlijke quaesties blijven. Wij verlangen reorganisatie van het leger en de vloot en willen dat in het vervolg de politiek geen rol meer zal spelen bij het vergeven van arah- ten, wat tot groot nadeel strekte van de organisatie van onze landsverdedi ging. Toen de Journalist opmerkte, dat men vreest voor rustverstoringen, zeide de kolonel „Gij ziet toch zelf, dat het overal rustig is Maar mocht er iets gebeu ren. dan zullen politie, gendarmerie en leger zorgen voor de veiligheid van personen en goederen." DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. De Spaansche minister van finan ciën heeft verklaard, dat de troopen te Meililla gisterenochtend eene voor- waartsche beweging hebben gemaakt. Is de lang verwachte groote slag aanstaande De Makhzen heeft aan het corps di plomatique een protest doen toeko men tegen liet optreden der Spanjaar den en verzocht, dat de mogendheden tusschen beiden zullen treden ter handhaving van de integriteit van het Marokkaan sch gebied en om ver der bloedvergieten te verhinderen. ZEPPELIN III. De „Zeppelin III" is gistermiddag te 1 uur te Dusseldorf opgestegen en landde te Essen om 3.45 onder hei gedonder der kanonnen op de werk plaatsen yan Krupp, liet luiden der klokken en het gejuich eener dichte menigte. De „Zeppelin III" ls van Essen we der vertrokken en te Dussehjorf om 6 uur 21 vlot geland. Stadsnieuws Militaire Zaken. UIT LOGEEREN. I. Het was een huishoudentje van on geveer 1000 kinderen, verdeeld over acht moeders (de sergeant-majoor is immers de moeder dor compagnie), die verschenen Zaterdag bezig waren hun have en goed in gereedheid te brengen voor een tlendaagsch ver blijf op de hei. -Nu ieder moeder weet wat het zeg gen wil, wanneer hunne kinderen uit logeeren gaan, maanden te voren wordt de aandacht gevestigd op dat gene wat bij het vertrek tot de uit rusting zal behooren. Neen, huismoeders, neemt dan eens een lesje in de huishouding op den Koudenhoirn. Ieder zorgt daar voor zijn eigen zaakje; een hemd, een onderbroek en een paar kousen aan en een dito stel in de linnenkast (ransel), voorts in datzelfde meubelstuk een paar schoe nen, een naald en draad voor de knoopen, wat wol voor de sokken en wieks voor de schoenen en, klaar is Kees, de kinderen zijn gereed voor de hei. Mama heeft al een bonnetje gegeven voor brood en levensmidde len, stroo is op de hei en de van mijn ru goruafscheidetijke linnenkast zal '8 nachts de taak van hoofdkussen wel op zich nemen. Het was daarom dat het 1000-tal reeds Zaterdagmiddag om 3 uur ge reed was op de binnenplaats der ka zerne; op dat uur moet de troep af- presenteeren. Een „hoera" klonk na het comman do „en ingerukt, marsch', het tuig werd op de kast gelegd en ieder toog met 24 uur permissie huiswaarts, om van vader en moeder voor den aat- vang van den vermoeienden tocht, afscheid te nemen. Zondagavond uiterlijk 11 uur moest ieder weer binnen de kazerne zijn. Zeg Jan, riep cr een, die klokslag elf binnen kwam, tegen een ander, die van het harde loopen bijna geen mond kan opendoen: ga jij nog naar je kotje, het is haast de moeite niet waard, want als we do lange voeren pas goed geroken hebben Is het 2 uur en dan hoor je die vervelende hoornblazer weer reveille blazen. Maandag had het vertrok naar kamp plaats. Rubriek voor Vragen Goabonneerden hebben het voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te aeaden by de Redactie van Haarlem's Dagblad. Groot* Kont-straat 63 Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor tooveel mogeljjk ia, den dag na de inzending Aanvragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden, wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Hoewei mijn inkomen (ik verdien nog geen f 650), zoowat op dezelfde hoogte ls gebleven, ben ik van 1 jaar aangeslagen voor f 2.85 tegen 1 in andere jaren. Kan 't zijn, dat hetgeen mijn zoons verdienen in rekening is gebracht? ANTWOORD: De inkomsten der zoona blijven buiten aanmerking. Uw laatste aanslag is berekend naar een inkomen van f 800 tot beneden 850. Beneden f 650 is geen belasting verschuldigd en kunt u reclamee ren. VRAAG: Mag men iemand, zonder eenige voorkennis (door toedoen van bovenburen) per deurwaarders-er- ploit sommeeren, om binnen twee weken zijn huurhuis te verlaten, ter wijl hij altijd een goed bewoner is geweest en geen huurschuld heeft? ANTWOORD: De vraag is niet heel duidelijk. De bovenbuur kan u toch niet sommeeren om de woning te verlaten, tenzij hij zelf de eigenaar is. Of heeft de bovenbewoner den ei genaar er toe weten te bewegen? In het eerste geval (u huurt zeker per week?) is er niets aan te doen, in bet tweede raden we u aan er eens met den eigenaar over te gaan praten, misschien verandert hij van moo ning. AANVULLING. Nog kan worden medegedeeld, dat oud papier en boe ken ook worden gekocht door de fir ma Jacobson, Burgwal 82—86. DS. P. E. BARBAS 40 JAAR PREDIKANT. Zondag herdacht deze hooggeachte leeraar bij de Nederduitsch Hervorm de Gemeente zijn 40-jarige ambtsver vulling, waarbij bij zeer vele blijken van oprechte belangstelling mocht on dervinden. 's Morgens hield de jubileerendo predikant een gedachtenisrode. Do Groote Kerk was goheel met een aan dachtig luisterende schare gevuld, zelfs moesten velen zich met een staanplaatsje vergenoegen. Eerst werd gezongen Gezang 19411 Van U zijn alle dingen, Van U, o God alleen Tot tekstwoord was gekozen I Timo thiusl 12 „En ik dank llem, die mij bekrachtigd heeft, namelijk Chris tus Jezus onzen Heer, die Hij mij ge trouw geacht heeft, mij in de bedie- ning gesteld hebbende". Naar aanleiding dezer woorden ge dacht Ds. Barbas den arbeid van den (aldus schrijvenden) Apostel Paulus. Zoo kwam hij ook tot zijn eigen bedie ning en gaf een terugblik op zijn 40- jarigen werktijd als prediker Gods. 40 jaar geleden werd hij door zijn vader ingezegend. Deze wees hem er op, dat de predikantsroeping 't heerlijkste werk was, dat hij zou hebben kunnen kiezen. Nagaande wat hij in de 40 ja ren heeft ondervonden soms ging 't hem wel niet zoo voorspoedig als hij had gowenscht en ook de tegenspoe den des levens werden hem niet ge spaard kan hij niet anders doen, dan de waarheid van deze woorden er kennen. In de 20 jaren, die hij nu in Haar lem heeft doorgebracht, is veel in de gemeente veranderd en deze is ook uitgebreid. Toch blijft nog te wen- schen overinzonderheid 7X>u een vermeerdering van hot aantal predi kanten en kerkgebouwen gewenscht OM ONS HEEN No. 995. Een praatje over onze Indische begrooting. NIetg meer dan een praatje, want wie over de begrooting voor Neder- landsch Indië een redelijk overzicht .wilde geven, zou daaraan wal tien maal zooveel ruimte moeten besteden als in deze rubriek voorhanden ls en, naar ik vrees, vóór dien tijd de aan- I dacht van zijn lezers geheel verloren hebben. Hot pak folio stukken, waar uit deze begrooting bestaat, weegt ponden en geeft voornamelijk cijfers, met een niet meer dan sobere toel'ch- ting. Anders zou geen mensch er door kunnen komen het zal mij toch bo vendien benieuwen, hoeveel van onze Kamerleden den bundel van begin tot einde doorlezen. De uitgaven beginnen met de kos ten van de regeering en de hooge col leges, dat zijn de Gouverneur Gene raal, de Raad van Nederlandsch Indië In de Algemeene Rekenkamer met ,frat daarbij behoort. Dat de eerste een jaarwedde geniet van f 132.000 lijkt ze ker wel heel hoog, maar daarbij moet niet worden vergeten, dat hij als on derkoning fungeeren en dus een eenigszins kostbaren staat voeren moet. Voor zijn staf wordt nog afzon derlijk f 22.800 uitgetrokken en voor onderhoud van de tuinen en den in ventaris der verblijven bovendien nog f 14000, waaru't men opmaken kan, in welk een groote omgeving onze eerste Indische ambtenaar verkeeren moet. Ook de Raad van Nederlandsch In dië geniet een flinke bezoldiging, aan den president en de 3 leden wordt nar mei ijk elk jaar f 151.200 uitbetaald. Hier evengoed als in het koelere moederland wordt een groote som ver- eischt voor het onderhoud van gevan genen en veroordeelden, namelijk f 2.897.478 als raming voor 1910. Op dit onderdeel der begrooting (departe ment van justitie) maakt het een iet wat verrassenden indruk, dat voor 1909 nog f 5000 word uitgetrokken voor maatregelen tot volledige afschaffing van slavernij In verschillende stre ken der buitenbezittingen. Bestond er dan nog slavernij in onze Oost? Men jnoet niet vergeten, dat er tot voor korten tijd vooral op de buitenbezit tingen tal van streken waren, waar het oorspronkelijk inlandsch bestuur alles, deKompenla weinig te zeg gen had. Daarin werd in de laatste jaren groote verbetering gebracht. Voor het jaar 1910 is de post dan ook prQ memorie uitgetrokken. In Indië bestond ook het pandeling» systeem, dat-wü zeggen, dat men- schen voor schuld gingen werken. Zooiets kennen we in Nederland niet, maar dat menig eerlijk man, die zijn schulden niet kan betalen, ze graag met een of anderen arbeid zou aanver- dienen, als dat mogelijk was, is wel aeker. Zoo is ook sterk verminderd de post: verstrekking van opium in de aid. Karolanden die, voor 1909 nog op 17.840 geraamd, voor 1910 tot f 5500 verminderd is. Ja, die opium is in Indië een even bedenkelijke zaak als de accijns op gedistilleerd in het moe derland. Vroeger was de opiumhan- del verpacht, meestal aan Chineezen, die daaruit een zoet winstje maakten. Naderhand heeft het gouvernement de vervaardiging van opium voor het grootste gedeelte zelf ter hand geno men en daarvoor te Batavia een fa briek gesticht, die belangrijke hoe veelheden aflevert. Men zag daarin een middel, om de knoeierij tegen te gaan, den smokkelhandel zooveel mo gelijk te fnuiken en het gebruik te beperken door de waar op prijs te houden. Zonder twijfel met de beste bedoelingen, maar dat laatste doel is toch klaarblijkelijk nog niet bereikt, Naar het Engelsch, door Barones Orczy. 5} En zonder een woord, maar luid ruchtig lachend, nam Sir Percy de tafelbeltoen plotseling scheen hij van stemming te veranderen, zijn lach ging óver in een heftig geeuwen, en zijn lang lichaam op een stoel Werpend, strekte hij zijn boenen uit, begroef zijn handen in zijn zakken, en sliep een oogemblik later rustig. HOOFDSTUK XXVIIL De Middernachtelijke Wach t. Boulogne bad vele phasen doorge maakt op de haar eigen langzame en slaperige wijze, terwijl de groote ver warring van een reusachtige revolutie andere steden van Frankrijk op haar grondvesten deed trillen. Eerst had de kleine stad zich er Volkomen buiten gehouden, en ter- SViil Lyon en Tours samenzwoeren daar de ontvangsten voor de verpach te opium op f 3.471.000 en die van do opium in eigen beheer op niet minder dan f 19.747.000 wordt geraamd. Meer dan 23 millioen dus op. een raming van middelen van 171 millioen.. Behalve wat nog gesmokkeld wordt, want dc lange kustlijn van Java is bijna niet afdoende te bewaken, al zendt men daarvoor ook speciale stoo- mers uit en het vernuft van de smok kelaars is groot, Fransche pakelboo- ten trachtten het heimelijk in te voe ren, de merkwaardigste bergplaatsen, zooals bijvoorbeeld sardineblikjes, werden gebruikt. Het opiumgebruik zal in Indië, evenals de alcohol in Nederland, langzamerhand door pro paganda moeten verminderen. Het departement van binnenlandsch bestuur bevat een post, die er bij op pervlakkige beschouwing wat kluch tig uitziet, namelijk een raming van drie en half millioen voor vorsten, grooten en gezanten, alsmede staats gevangenen en dergelijken. De samen voeging klinkt wat vreemd, maar de staatsgevangenen, zijn ook vorsten of grooten, die na hun onderwerping, al dan niet verbannen, toch moeten wor den onderhouden en al ls de post van drie en een half millioen schijnbaar hoog, daartegenover staan verloren rechten en de noodzakelijkheid, om verarmde tnlandscho vorsten en aan zienlijken hoog te houden in de oogen van hun volk. Het is een van de goe de dingen in ons Nederlandsch-In- disch bestuur, dat de inlandsche groo ten, als het eenigszins mogelij'k was, niet vernederd, maar integendeel ge steund zijn geworden. Eigenaardig is het, dat voor het Armwezen slechts do geringe post van f 152.442 ls geraamd. Geen bewijs van weelde bij de bevolking, maar van hel feit, dat zij met weinig tevreden is, een omstandigheid trouwens, waar Europeanen, en zeker ln de eerste plaats de eenigszins bemiddelden, zich aan zouden kunnen spiegelen. Des te meer is er noodig voor het departe ment oorlog. Hoe kan het anders, waar we nu eens meer, dan eens min der, maar toch voortdurend, oorlog voeren en zelfs de zeeroof nog niet eens geheel is uitgeroeid Onder de nadere beantwoording op bij de be handeling der begrooting voor 1909 gedane vragen of gemaakte opmer kingen vind ik namelijk de mededee ling, dat in 1908 binnen het zeegebied van de residentie Madoera tweemaal, binnen dat van Soerabaja eenmaal een geval van zeeroof voorgekomen ls. Dat doen de bewoners van kustdes- sa's, wanneer vaartuigen door tegen wind of stroom in de nabijheid van de kust voor anker zijn gegaan. Ben andere vraag over oorlog wordt eenigszins eigenaardig beantwoord. Of het Indische geweer en de karabijn M 95 onvoldoende stopping po wer hebben, was gevraagd. Stopping power wil zeggentegen houden van den vijand, hem beletter om verder te gaan. Ja, zeggen de legercommandant en de gouverneur-generaal, in sommige gevallen staat het gebrek aan stopping power ontwijfelbaar vast, die eigen schap doet zich evenwel slechts bij uitzondering, onder bepaalde en niet onder regels te brengen, omstandig heden voor. Nam men daartegen maatregelen, dan zou de kogel noode- loos zware, tevens afschuwelijke" ver wondingen veroorzaken, terwijl de soldaat zich in de uitzonderingsgeval len met bajonet of klewang kan ver dedigen^ Het eigenaardige van dit antwoord ligt natuurlijk hierin, dat men op den vijand schiet, maar zachtjes, gemoe delijk. Rent een getroffen Atjeher door, op den troep los, dan moet hij maar met bajonet of klewang af gemaakt worden I Zoo komt de oorlog in strijd met en in opstand kwamen, terwijl Mar- rille en Toulon hun havens voor do Engelschen opendon en Duinkerken bereid was zich aan do verbonden mogendheden over te geven, had zij door haar half gesloten oogen naar al dat tumult gekeken, zich toen snel omgekeerd, ora weer te gaan slapen. Boulogne visclite en herstelde net ten, bouwde schepen, en vervaardig de schoenen in kalme gemoedsrust, terwijl Frankrijk haar koning ver moordde en haar burgers ter dood bracht. Het eerste gerucht van de groote re volutie was enkel maar op de Zuide lijke briesjes van Parijs overgewaaid naar de kleine havenstadjes in het Noorden van Frankrijk, en verloor onderweg veel van haar grootte en krachtde visschera waren te arm om zich het hoofd te breken over de onttrooning van koningende strijd om het dagelijksch brood, de gevaren en moeilijkheden van het visschersle- ven vroegen alle kracht, waarover zij hadden te beschikken. Wat de burgers en kooplieden van de stad betreft, zij waren eerst tevre den met zoo nu en dan een artikel te lezen in de „Gazette van Parijs" of de „Gazette der Volksleiders", die meegebracht werden door sommigen der vele reizigers, die de stad door moesten op weg naar de haven. Zij stelden belang in deze artikelen, wa ren zoo nu en dan zeer verontwaar digd over hetgeen in Parijs omging, de terechtstellingen en oproeren, maar over 't algemen beviel hun het denkbeeld, dat het land in de toe komst zou geregeerd worden door ex pres gekozen volksvertegenwoordi gers, beter dan dat het zou zijn over geleverd aan het despotisme van ko ningen en zij waren werkelijk zeer verheugd te zien, dat de driekleurige vlag op den klokketoren werd gehe- schen, daar waar de sneeuwwitte standaard van de Bourbons tot nu toe zijn gouden leliën in de middagzon had doen schitteren. De waardige burgeressen van Bou logne waren bereid om te roepen „Leve de Republiek 1" met dezelfde vróolijke stem en hetzelfde Normandi- sclie accent, waarmee zij eerst riepen: „God bescherme den Koning 1" Het eerste ontwaken uit die gelukki ge verdooving kwam, toen die tent geplaatst werd op den steiger in de haven. Beambten, in vuile uniformen gekleed en met driekleurige co card es en sjerpen, werden nu ondergebracht in het Stadhuis, en gingen dagelijks naar die ruw opgetrokken tent, verge zeld van zooveel soldaten uit het gar nizoen. Daar geïnstalleerd, beijverden zij zich met het zorgvuldig nakijken van de paspoorten van al degenen, die Boulogne wilden verlaten of binnen gaan. Visschers, die altijd in de stad ge woond hadden vader en zoon en grootvader, en veel geslachten daar voor, die gekomen en gegaan waren in hun eigen booten, zooals hun dat beliefde, werden nu aangehouden als zij het anker uitwierpen en moesten verslag van hun handelingen doen aan deze Parijsche beambten. Het was werkelijk meer dan bela chelijk, dat deze vreemdelingen gin gen vragen aan Jean-Mario wie hij was, aan Pierre welke zaken hij deed of aan Desiré Frangois, waarheen hij ging, terwijl Jean Marie en Pierre en Öesixé Fraugois zooveel jaren hun netten hadden uitgezet in de wateren buiten Boulogne. Het wekte ook niet weinig veront waardiging, dat aan de visschers be volen werd driekleurige cocard.es op hun mutsen te dragen. Zij hadden niet bepaald Iets tegen driekleurige co- cardes, maar zij voelden er ook niets voor. Jean Marie weigerde beslist er een op te steken, en toen hij daarop door een der Parijsche beambten wat streng werd aangesproken, werd hij koppig, gooide de cocarde heftig tegen den grond en spuwde er opniet om dat hij anti-Republikeinsch was, maar alleen uit een gevoel van Normandi- sche koppigheid. Hij werd gevangen genomen, in Fort Gayole opgesloten, als een ver rader verhoord en in het publiek ge guillotineerd. De ontzetting in Bou logne was groot Dat eene kleine vonkje had zijn weg gevonden en een hevige uitbarsting teweeg gebracht. Binnen vier en twin tig uur na de terechtstelling van Jean Marie was de geheele stad in de klau wen der Revolutie. Wat de dood van Koning LodewIJk, de inhechtenisneming van Marie An toinette, de moorden van September niet teweeg hadden gebracht dat had de arrestatie en terechtstelling van een ouden visscher in een oogenbhk uitgewerkt. De menschep begonnen partij te kie zen in de politiek. Sommige families bedachten, dat zij van een oud ge slacht afstamden, en dat hun voor ouders geholpen hadden den troon der Bourbons op te bouwen. Anderen haalden oude vergeten gebeurtenissen op en herinnerden zich onderdrukkin gen door de aristocraten. Zoo werden sommige burgers van Boulogne ijverige revolutionairen, terwijl anderen in 't geheim hun ko ningsgezinde overtuigingen koester den sommigen waren bereid de stel lingen der anarchisten aan te nemen, anderen bleven strikt getrouw aan de gebruiken en leer van de Kerk. Arrestaties waren aan de orde van den dag; de guillotine, opgericht op de Place de la Sénéchaussée, had veel werk te doen. Spoedig werd de kathedraal geslo ten, de priesters in de gevangenis ge- worpen, terwijl veel families aan een dergelijk lot hoopten te ontsnappen door onmiddellijken vlucht. Vage geruchten van een bende En- gelsche avonturiers bereikten spoedig de kleine havenstad. De Roode Pim pernel een of andere Engelsche spion of held had verscheidene far mil les met uitgesproken koningsge zinde neigingen geholpen om aan de woede der bloeddorstige Terroristen te ontsnappen. Zoo waren langzamerhand de nlet- revolutionalran uit de stad verdwe nen sommigen door dood en gevan genneming, anderen door <fe vlucht* Boulogne werd bet broeinest der anr- chisten; de leegloopers en lanterfan ters onafscheidelijk van iedere stad* waar garnizoen en waar een haven is, bestuurden nu eigenlijk de stad. Aan klachten waren aan de orde van den dag. ledereen, die wat geld bezat of ln welstand leefde, werd beschuldigd van een verrad or te zijn en verdacht van de hand to hebben in samenzwe* ringen* Wordt vervolgd)*

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5