Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. fJr.3tenIar.dscb Overzicht Stadsnieuws FEUILLETON De roode Pimpernel in Gevaar. 27e Jaargang. No. 8050 WOENSDAG 22 SEFÏBMBEB 1909 JJ HAARLEM S DAGBLAD AÖOHHBMEBTEH PSR DRIB JHAABDBMi Vooi Haaien: i 5 1.2J Voor de dorpen fa den omhek waai een Agent geve6tlgd Is (kom der gemeente) 1.30 tee^kriiSFfT*. GeSUustreerd zondagsblad, voor Haariem 037K .de omstreken en franco per post 0.45 OHgave de? Vennaotecftap Èoareos Coster. ClKcteas 0. PEERKOOOa. ADVERTENTIËNt Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels t—elke regel meer /0.ÏE Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertent!ün van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing) 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratiei Groots Houtstraat Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Drukkerij: Zolder Enitenspaarse 6. Telefoonnummer 122. i. - - i I? Tol de plaatsing van advertentie en reclames van buiten hel Arrondissement Haarlem In dit blad Is uitsluitend gemachtigd hel Algemeen Binnen- en Bnüfinlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Wannoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon Interc. 922SL TWEEDE BLAD, Van dn Residentie en baar XXIIL De inkomstenbelasting, die overeeni- gen tijd het geld uit de aakken van de ingezetenen in de stadskas zal moe ten overbrengen, schijnt een ferme schrede naar de werkelijkheid te zul ten doon. Het pLan bestaat het voor stel tot invoering ervan binnen eenige Weken aan de orde to stellen. Alle ver andering is nu eenmaal moeilijk en tet zal daarom nog wel geruimon tijd uren vóór we naar Inkomen aange slagen worden, te meer daar het voor en tegen van deze wijze van hef&ag reeds jaren her uit den treure berede neerd en bekend is, wat voor onzen Raad natuurlijk een reden zal s!Jn, nog eens een bosch met dikke boomen op te zetten over do argumenten, die tot de voorstellen geleid hebben. Ik jvrees, dat heel yeel leden het zich tot 'n marcelen plicht zullen rekenen den volko bekend te maken, hoo zij over üe nieuwe belasting denken, hoewei we de verkiezingen pas achter den rug hebben. Vrijwel tegelijk met do Inkoineten- beJasting zullen we er een krijgen op de publieke vermakelijkheden t sa men zullen die minstens rnootan óp- brengen, wat de hoofdelijke omsta# thans in de gemeentekas brengt. Voor het komend jaar worden H. O. en op centen op het Personeel beide ver hoogd en de financieele toekomst nu is niet zoo schitterend, dat we er «onder die verinakdtjkheld-cljns zui len kunnen komen. Hoo gezond die geldelijk© toestand van de gemeente ook. zijn mag en hoe weinig hier betaald wordt in vergelij king met andere groote plaatsen, toch ligt in dit langzaam maar zeker naar boven kruipen van de belastingen een gevaar, dat in de toekomst nog ern stige gevolgen kan hebben. Geldmannen, gepensioneerden en oud-Indischen vormen bier het best- betalende deel van de bevolking, eu daar er niets Ls, dat hen diroct aan de plaats bindt, is het lang niet onmo gelijk, zelfs zoex waarschijnlijk, «lat een groot doel van hen naar de om streken zal verhuizen, waar behoef ten en dus ook belasting zooveel ge- [ringer zijn. Op het oogenblik i3 er oen oorzaak, die hun uittocht nog be let de verbindingen met de omliggen de plaatsen zijn nog veel te primitief, maar wanneer de rammeiende, vuile stoom trammetjes naar Voorburg en Rijswijk eens vervangen zullen zijn door electrische trams en ook Wasse naar uit haar isolement gehaald is door een beter vervoermiddel, dan wijlen de Ronardtrein, dan staat niets meer aan dien uittocht in don weg. Het voorstel van een belasting op de vermakelijkheden staat hiermee in verband. Wordt hot naai* het inko men verschuldigd bedrag te hoog op gedreven voor de meer gegoeden, dan zal dit slechts ten gevolge hebben, dat de verbindingen met de omliggende gemeenten eerder in een modernen toestand gebracht zullen worden dan ihans eens zal geschieden en de ge meentekas zou zooveel vroeger min- der-gevuld zijn. Laat men de vermogenden die ook nog een, zij het ook ongepaste, tegenzin hebben in het opgeven van hun inkomen naar dien maatstaf „betrekkelijk" in een gunstigen toe stand verkeeren, dan blijven zij ten minste voorloopig hier en betalen aan den vermakelijkheid-cijns ten deel© wat zo anders direct moer zou den hebben opgebracht. Ook als zij toch eens neigingen tot forens krijgen zullen atij op deze wijze nog bijdragen in de lasten. Van twee kwaden wordt zoodoende ten minste het kleinste ge kozen. Dat de belasting in de komen de Jaren nog aanzienlijk do lucht xaJ inmoeten, is echter een feit, waar niets aan te veranderen valt j we zullen daarin dienen te berusten en meer te betalen. Onze Gezondheidscommissie schijnt bevangen door een vroas voor besmet ting, welke aanvankelijk misschien gerechtvaardigd scheon, maar die thans zulke afmetingen aanneemt, dat het hoog noodlg wordt de hoeren een klein weinig tot kalmte te han gen. Z« was eenstemmig tegen het hou den van den kies rechtop tocht, om heel goed te verdedigen redenen, maar nu zo afraadt een vuurwerk te Scheveningen te doen houden, rijst de vraag, of aa burgemeester wel ver standig doet, te veel op het advies van do Gezondheidscommissie af te gaan. Wordt, 1T& wo hier nog geen enkel cholerageval gehad hebben, «sa. te Rotterdam de besmetting geweken is, gevaar geducht van de vermoedelijk niet oono groote mjenschenmassa, dio in den wind èen half uurtje op dien strandboulevard zou staan te blauw bekken Het lijkt wel, of we hier eon epidemie hebben en aan het toch al oJappe vreemdelingenbezoek in tijd zal bei verbod niet ten komen. Een weinig bezadigdheid zij den hear en der commissie toegewenschi, of zou soms hot gewicht van hun ad vies inzake den optocht ln der leden bollen geslagen zijn en zij lijden aan de ziekte, machtsvertoon geheeten Waar do kans voor besmetting of voor ziekte wèl groot is, dat is in het kamp op de YV'aalsdorpsche vlakte, waar een 600 man ondergebracht *ijn wegens plaatsgebrek in de kazerne. In de etad liepen de meest overdre ven geruchten over het getal rieken, daar in het kamp meer dan de helft zou niet in staat zijn dienst te doen en eenige sterfgevallen waren reeds voorgekomen. Ter „geruststelling" van de publie ke opinie werd toen officieus van hoo- gerhand bekeud gemaakt, dat die be richten overdreven waren en de ge zondheidstoestand niets te wensóhen overliet. Van de 600 mau waren, er „slechts" 68 ziek. Een nuchter mensch kreeg, na het hooren van dilt bericht onwillekeurig neiging op te kijken met een gezicht van „Als je me nou......" Acht en zestig van de 600, dus een 11 pet. ziek; als dat normaal is, ziet het er in ons leger treurig uit. Waar om wijst de zoo angstige commissie niet op dit treurige kamp, al behoor 1 dat niet direct tot haar werkzaamhe den. Als een troepje gezonde men- scheu op een straat wel besmettings gevaar veroorzaken, dan zal een troep soldaten, slecht beschut gelegeuxl en waarvan 11 pet ziek if\ dit toch zeker ook wel doen, niet? Aan adviezen van den aenigon me dicus in den raad, van dr. Van Hoorn, die bij het bespreken van de maatre gelen tegen de cholera te nemen, tel kens lijnrecht van meening verschilde met de commissie, zal nu door velen moor waarde toegekeud worden, dan dadelijk na de raadszitting, toen de dokter, als één tegen velen, onwille keurig voor een betweter werd aan gezien. We krijgen in de stad weer een au tomatisch restaurant Een onderne mer die klaarblijkelijk geld te veel heeft Een paar Jaar geleden was er een dito-inrichting, die na een maand of twee failleerde en daar de levensom standigheden hier niet veranderd zijn, zou het geen verwondering ba ren als dit restaurant een even oneex- vollen dood sneuvelde. Wie gaat hier mi ook in een automaat zitten? Goed in Amsterdam au Rotterdam, waar inenschen zijn die haast hebben en eten moeten in drie vloeken èn een «acht Haast is hier nu eenmaal vrijwel onbekend. Mlnisterie-menschen heb ben allen tijd om thuis te gaan twaalf uren en van anderhalven zakenman kan geen onderneming bestaan. Men- schen, die geen haast hebben zullen ar niet gaan «itten, want dan is het alsof zo het doen omdat fooien goven niet verplichtend is en hoe aange naam dit velen ook zijn zou, toch zal niemand ea* om naar do automaat gaan. Ben Hagenaar wordt nu een maal niet giraag voor „niet goed bij kas1' aangezien al ken hij sinds den lOen van een maand den bodem van zijn beurs zien. Die overmaat van val- sche schaamte nu zou den dood van de onderneming wel eens tengevolge kunnen hebben, lammer voor den on dernemer, maar hij zou de eerste niet zijn, die geld verloor omdat hij een zaak begonnon was, zonder kennis van het „Baagsche" publiek. SINTRAM. DE RUSSISCHE REGEER- EN POLITIE-KUNSTEN. 't Zich schijnbaar van den oorlog en de revolutie herstellende Rusland, ontbreekt nog veel I De brutale bui- tenlandsche politiek onder Engel- scbe en Fransche verheerlijking ge dreven doet als een verguldsel dienst, maar kan toch niet verhinde ren, dat het schamele onderkleed van den Rus nog altijd te zien is. In Vadertjes-land blijven treurige toestande.j. heerschen. Denken we eens aan de achterlijkheden op hy giënisch gebied die zijn wel voor 90 pCi. oorzaak, dat de vreeselljke cho lera ln Petersburg en omgeving blijft heerschen en duizenden slachtoffers maakt, Zoo'n besmetting levert na tuurlijk ook een geregeld gevaar op voor de omliggende landen zooals wij. helaas en ook Duitschland heb ben ondervonden. Dit in 't voorbij-gaan opgemerkt. Voor heden is vooral ons doel nog eens de politiezaken te bespreken. De onthullingen daarover die ons be kend worden gemaakt, met een me dische zuinigheid en ook voorzichtig heid van elke zooveel uur e>en lepel ziin als de losse schakels van één ket ting. Wanneer eens alle schakels zal het ooit zóóver komen ge vonden zijn, kan het niet anders zijn, dan een verschrikkelijke reuzenket- tlng, waarmee de stroef-reactionaire Rus zijn tallooze, naar meer mensch- waardige vrijheid snakkende landge- nooten, heeft willen kluisteren. De weinige schakels, die nu verza meld zijn, geven al een diep-treurig beeld van de werkwijze van het offi- cieele Rusland. Het begon met het raadselachtig verdwijnen van den vroegeren pries ter Gapon (daarover straks meer) toen kwam de ontmaskering van den anarchist-polltie-spion Azef, toen de ontdekking van 't hoofd der ge heime politie Lopuchin, die ook al met do revolutionairen heulde, om met hun plannen op de hoogte te ko men. toen de verdwijning van Harting, den leider der geheime Rus sische politie in Parijs, een m'nheer, die vroeger een der bekendste revo lutionairen was en als zoodanig nog een schuld met de Justitie te verreke nen had toen de aanhouding van een adellijke dame, die onder 't mom van een vriendin der verdrukten te zijn. op precies dezelfde manier werkte toen...ï. Toen kwam de voornaamste ont hulling van den Journalist Boertzef. Vroeger was de Tsaar altijd voorge steld als een slachtoffer van hof-re geerders, als grootvorsten, enz. De algemeens verzuchting was„O, wanneer Vadertje eens wist, wat zijn volk te lijden had, zeker zou hij er een eind aan trachten te maken Nu vertelde de onthullende journa list, dat dit niet meer dan een legende is. De Tsaar is van alles, wat de ge heime politie betreft, op de hoogte en geeft zelfs de hoofdleiding aan dezen tak van dienst. Dat Ls de meest stui tende onthulling uit de gebeele serie geweest. Moet men de verhalen van Boertzef gelooven 't Is een journalist, die veel van de revolutionaire beweging weet, omdat hij daarin zelf een be langrijk aandeel genomen heeft. Bo vendien, de onthullingen die hij deed, zijn nóóit tegen gesprokenDe zaak- Azef en -Lopuchin zijn in de Doem a ter sprake gekomen en toen kon de regeering niet meer dan de beschul diging half erkennen en voor de an dere helft er om heen praten. Nu zijn er weer eenige nieuwe ont hullingen. Uit Bakoe wordt gemeld, dat daar de chef der geheime politie ontslagen is, omdat zijn agenten een bomnnen-depót hadden aangelegd, dat ze zeer nauwlettend aanvulden, om *t dan later te kunnen „ontdek ken" en de revolutionairen de schuld ex* van te kunnen geven, waardoor weder eenige personen, die bij de po litie niet bemind zijn, achter slot en grendel zouden kunnen gebracht wor den. Weg er mee naar Siberië Dat werken der geheime politie is toch zeer geheimzinnig 1 Het schijnt uit te gaan van een nog geheimzinni ger macht, die naast of boven de ge wone regearing etaat. Sinds Stolypin minister is, worden van tijd tot tijd zulke onthullingen van de geheime politie gedaan. Blijkbaar durft deze Excellentie de geheimzinnige machten wel oen beetje te tergen 1 Of het wel veel zal helpen Ook het werken van den Bond van echt-Russische mannen is raadselach tig Het is een verzameling van reac tionairen, die naar het voorkomt, veel connecties heeft met de meer' bedoel de machten. Nu zal de hond zijn macht wear eens toonen, door dan Tsaar te bewerken, de door Finland aangevraagde uitlevering van ziju voorzitter, Dubrowjn beschuldigd Yan de voorbereiding van den moord op den afgevaardigde Herzensiein te doen weigeren. Zal 't gelukken Zoo ja, dan blijkt weer eens de geheimzinnige macht van dezen bond. Over het verdwijnen en 6terven van Gapon hangt nog steeds een sluier. Nu is de Russische revolutionair Ru- thenbea'g bezig, oan dezen sluier op te heffen. Hij verhaalt, hoe Gapon de arbeiders aanvoerde bij den tocht naar liet Paleis van Vadertje op den bekenden rooden Januari-dag van 1905. De priester werd door de arbei ders vereerd als ware hij een heilige. Hli zou immers hun bevrijding Be werken 1 Later is het gebleken, dat Gapon mot de geheime politie onder één hoedje speelde. Rutheuborg heeft hem toen zelf aan do revolutionairen overgeleverd, die hem hebben gedood. Deze onthullingen worden door R'u- thenherg in de Fransche „Matin" ge schreven. We zullen dus nog wel meer over de „zaak" hooren. Ook iets over de regeerkunst In Rusland. In een schrijven aan den gouver neur-generaal van Finland van enke le dagen geleden spreekt de Tsaar zijn voldoening uit over den intellec- tueelen en materieelen vooruitgang van Finland sedert het voor een eeuw bij Rusland werd ingelijfd. De Tsaar hoopt, dat de arbeidzame be volking van Finland ook verder op het vreedzame pad van beschavingen ontwikkeling zal voortgaan, ei* dat de Finnen ijverig zullen medewerken, om de taak te helpen vervullen, die de Voorzienigheid het Russisc.be rijk heeft opgedragen. Want slechts door onveranderlijke toewijding aan den troon en voortdurende bevestiging van de onverbreekbare banden, die Finland met het Rijk verkende, kan Finland gelegenheid vinden voor ge luk en voorspoed. Nu, aan de annexatie door Rusland heeft Finland weinig te danken. Het is steeds het drijven der Russische overheden geweest, om do ontwikke ling en beschaving der Finnen tegen te werken. Gelukkig zijn ze daarin slechts gedeeltelijk geslaagd. En nu, bijna op denzelfden dag van dit mooie schrijven, heeft de Tsaar een besluit geteekend, waarbij de zelf standige regeering van Finland weer een leolijken knauw krijgt, door be moeiing van Petersburg. We vinden in beide feiten wel eeni ge tegenspraak I DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Het oprukken der Spaonsche troe pen heeft voortgang gevonden, zoo als het trouwens uit de telegrammen van gisteren was op te maken. De Spanjaarden rukten op Yatel en Taxdirt aan en raakten daar met de Moonen slaags. Er is flink gevoch ten. Aan Spaonsche zijde bedragen de verliezen 16 dooden en 70 gewonden. De verliezen der Mooren? Deze wor den niet genoemd, alleen noemt het telegram uit Madrid hun verliezen weer „zeer aanzienlijk". Dat is de gewone term 1 EEN WREEDE SULTAN. Nog iets over Marokko. Men weet, dat de mogendheden bij den Sultan MoeJey Hafid geklaagd hebben, omdat de gevangenen zoo wreed behandeld wei-den. Z. M. zou den hoofdschuldige, den roghi, straf fen. Dezo werd voorgebracht en in tegenwoordigheid zijner vrouwen voor de wilde dieren geworpen.... Toen deze hem half verscheurd had den, ontfermde de Sultan zich en blies den gemartelde met een revol verschot het laatste scheutje leven uiL De Sultan is niet bijzonder geluk kig geweest met het uitkiezen van een middel om 't den mogendheden naar den zin te maken. De gezanten heb ben nu weer tegen deze wreede te rechtstelling geprotesteerd. Geen wonder WEER EEN OORLOG. Sensatie-berichten willen, dat Ja pan zich met een koortsachtige haast gereed maakt voor een nieuwen oor- lou met Rusland. We begrijpen niet waarom. DE BONDGENOOTEN* Duitschland'a nieuwe rijkskanselier Von Bethmann Hollweg, is dezer da- gem op visite geweest hij keizer Frana Jozef. Hij deelde aan een journalist mede, dat hij met den minister van buitenlandsche zaken van het O.-IL rijk Von Aehrenthal alle hangende auaesties had besproken, en dat ge bleken was, dat er volkomen overeen stemming en wederzijdsch vertrouwen bestond en eenzelfde opvatting om trent den toestand. Hoe hecht da band ls tusschen de belde bongenoo- ten, is dezen winter gebleken, ook tegenover andere landen. De keizer van Oostenrijk benoemde den Duitschen rijkskanselier tot rid der-grootkruis van de St. Stephans- orde en stelde hem persoonlijk da versierselen der orde ter hand. DE DEENSCHE LANDS VERDEDIGING. Het Lands ting heeft In derde lezing alle wetsontwerpen op de landsverde diging aangenomen. De ontwerpen op dien vestingbouw en de legerfor- matie, waarin eenige wijzigingen wa ren aangebracht, welke de minister van landsverdediging had goedge keurd, zullen opnieuw in het Folke- ting behandeld worden. Alle overige ontwerpen zijn definitief aangeno men. 'T VEREENIGD ZUID-AFRIKA, In het Britsche Hoogerhuis is mei do gebruikelijke plechtigheid de ko ninklijke bekrachtiging voorgelezen op do grondwet voor het Vereenigd Zuid-Afrika. Vermoedelijk zal de wet op 31 Mei van het volgend jaar in werking treden. De verkiezingen voor liet eerste Unie-kabinet zullen dan in het volgend najaar plaats hebben eu middelerwijl zal een voorloopige re geering het bestuur over de Unie voe ren. Dr. COOK IN NEW-YORK. Het stoomschip „Oskar II", mot dr* Cook aan boord, is gisteren In New- York aangekomen. Een stoomboot met het comité van ontvangst, den waarnemendeu burge meester, andere waardigheidsbekle ders, onderzoekingereizigers en vrien den aan boord, was den poolreiziger tegemoet gereisd. Cook weigerde zich uit te laten over de houding van Peary. Hij ver klaarde, dat hij do aanteekeningen over zijn reis bij zich had, maar dat Whitney zijn instrumenten en eenige belangrijke gegevens omtrent den vol brachten toghi onder zijn berusting had. Toen Cook in Amerika .aan wal stapte, werd hij opgewacht door een stoet, een mijl lang, met muziekkorps aan het hoofd. Op zijn weg naar do club, dicht bij zijn huis te Brooklyn, een afstand van vijf mijlen, werd hij voortdurend door de menigto toege juicht. Op do club werd ham een: lunch aangeboden. Ontslag. De heer Chr. So merg, die reeds meer dan tien jaren een bestuursfunctie ic de afdeeiing Haarlem van het Neder- landsch Onderwijzers Genootschap vervulde, waarvan do laatste jaren die van voorzitter, heeft tegen Octobee als zoodanig ontslag genomen.. Naar het Engelsch, door Barones Orczy. 60) De visschers liepen ontevreden en mokkend in de stad rond hun bedrijf stond stil, maar er was nog wat geld te verdienen met het geven van infor maties informaties die Inhechtenis neming ten gevolge hadden, ja zelfs dikwijls den dood, van mannen, vrou wen en zelf3 kinderen, die getracht hadden te vluchten en die aange klaagd werden els zij ergens langs de kust trachtten een schip te huren die informaties beteekenden een de gelijk maal eten voor een half uitge hongerd o familie. Toen kwam het grootste onheiL Een vrouw een vreemdelinge Was gearresteerd en gevangen gezet in het Fort Gayole, en de stadsomroe per maakte bekend, dat als zij wist te ontsnappen, éen lid van iedere familie to de stad rijk of arm, republikein 01 koningsgezinde, onmiddellijk ge guillotineerd zou worden. Met dat familielid werd de kostwin ner bedoeld 1 Wel, dan zou het bij de familie DuvaJ de jonge Frangois Auguste zijn. Hij onderhoudt zijn oude moe der met het schoenmakersvak... En het zou Marie Lebon zijn; wier oude vader het leven houdt, om dat zij netten boet. En dan de oude moeder Laferriè- re, wier kleinkinderen' zonder een cent achterbleven Zij weet hen in 't leven te houden door haar waseh- tebbe. Maar Frangois Auguste ia een echte Republikeinhij behoort tot de Jacobijnen. Is men dan nergens meer vei lig moeten wij dan geslacht wor den als vee ?...a Er komt iemand op een ander denk beeld Het is een bedreiging...., «ij zou den niet durven I Zouden zij niet durven Dat laatste zegt de oude Andró Lo- moine en hij spuwt heftig op den grond. Andró Lemotoe is soldaat ge weest, hij was in do Vendée. Hij werd; te Tours gewond... en hij weet het I Niet durven zegt hij fluiste rend. Ik zeg Jelui, vrienden, dat er niets is, wat de tegenwoordige regee ring niet durft. Dan hadden ielui to de Vendée moeten wezen.... Heb je daar nooit van gehoord kleine kin deren doodgeschoten door de volksme nigte.... kleine kinderen, zeg iken vrouwen met kinderenwaren zij niet onschuldig?.... Vijf honderd on schuldige inenschen geslacht in de Vendée.... totdat de beul neerzonk uitgeput.... Ik zou nog wel erger din gen kunnen vertellen dan die... want ik weet.... Er is niets wat zij niet zou den durven De ontsteltenis was zoo groot, dat zij de zaak niet eens moor konden he spreken. Wij zullen naar Gayole gaan en in elk geval trachten deze vrouw te zien te krijgen. Een woedende, boosaardige volks menigte-verzamelde ziSh in de straten. De proclamatie was rondgeroepen, juist toen de mannen de herbergen verlieten en van plan waren naar huis te gaan. Zij brachten het nieuws bij de vrouw, die thuis de soep en het brood op de tafel klaarzette voor het avond eten van haar echtgenoot Men kon er niet aan denken, dien nacht naar bed te gaan en te slapen. De kostwin ner in iedere familie en allen die van hem afhankelijk waren voor hun da gelij ksch onderhoud beefden voor zijn leven. Tegenstribbelen tegen dit barbaar scho bevel zou nog erger geweest zijn dan nutteloos, ook kwam de gedachte daaraan niet in deze nederige en dom me visschers op, uitgeput als zij wa ren door den zwaren strijd om het be staan. Er was niet genoeg wilskracht overgebleven in deze half uitgehon gerde bevolking van een klein provin ciestadje om tot openlijken tegen stand over te gaan. Een regiment sol daten uit het Zuiden werd in het Kasteel ingekwartierd, en do inwo ners van Boulogne zouden niet meer hebben kunnen doen dan wat onge bruikte donderbussen tusschen hen la ten ontploffen. Toen herinnerden zij zich de verha len van André Lemotoe, het lot van Lyon tot den grond toe weggemaaid, van Toulon tot asch verbrand en zij durfden niet in opstand komen. Maar broeders, vaders, zoons gingen geza menlijk naar Gayole, om het oog te houden op dat sombere gebouw, dat de gijzelaar voor hun veiligheid be vatte. Het zag er donker eu somber genoeg uit, behalve een raam, dat uit keek op de Zuidelijke bolwerken. Dit venster stond wijd open, een zwak licht scheen van de kamer uit naar buiten, en terwijl de mannen daar be neden stonden te kijken naar het zwij gende gebouw, vingen zij plotseling het geluid op van een luiden lach, die van binnen tot hen overklonk. en van een opgewekte stem, die sprak to een taal, die zij niet konden verstaan, maar die klonk als Engelsch. Tegen de zware eikenhouten poort, die toegang gaf tot do binnenplaats van de gevangenis, was de proclama tie op stevig perkament geschreven, vastgehecht Daarnaast hing een klei ne lantaren, welks dof licht flikkerde in den avondwind, waardoor telkens plotseling liet kloeke schrift en de dui delijke onderteekening zichtbaar wer den, die daar streng en dreigend te gen den gelen achtergrond van hot pa pier uitkwamen, als zwarte teekenen van naderenden dood. Tegenover de toegangspoort en de proclamatie, was de menigte blijven staan. Do maan achter hen wierp een zilveren schijn op de vermoeide van angst en kommer gebogen hoofden; op oude on Jonge hoofden, donkere met krulhaar, en hoofden grijs van ouderdom, op van zorg gekromde rug gen en op ruwe handen, gebarsten als uitgedroogd hout. Den geheeien nacht stonden zij daar en wachtten. Schildwachten van de stadswacht stonden bij de poorten, maar zij mochten eens onoplettend zijn of niet groot genoeg in aantal, voor hen stond er niet zooveel op het spel, daarom bewaakte de geheelo bevol king van Boulogne dien nacht de som bere gevangenis, voor 't geval dat er langs een muur of uit een venster iemand mocht ontsnappen. Zij bewaakten do kostbare gijze laar, wier vlucht hun noodlot zou zijn. Er heerschte doodelijke stilte rond om en onder hen, behalve het eento nig tok-tok-tok van het perkament door den wind bewogen. De maan, diö al heel grillig telkens even verdwenen was, ging nu voor goed schuil achter, een zwaren wolkenbank, en de menig te, de soldaten en de groote sombere muren werden allo to duisternis ge huld. Alleen de kleine lantaren op de toe gangspoort gaf nu nog wat licht en verfde het fladderende perkament met een kleur van bloed. Telkens eu tel kens weer kwam een enkele gestalte uit de wachtende menigte naar voren en liep naar de zware eikenhouten deur om de proclamatie te lezen. Dan; verlichtte het licht van den lantaren even een donker of een grijs hoofd j zwarte of wiitto lokken werden zacht jes ln den wind bewogen, en een zucht van verbazing en teleurstelling waa duidelijk te hooren. (Wordt vervolgd)*

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5