Verschijnt degelijks, behalve op Zog- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Stadsnieuws 27e Jaargm.^ Ne. 8052 VRIJDAG 24 SEPTBMBER 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB JHAANDBRl Voor Haarlem i 12( Voor de dorpen Ia den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)130 France per post door Nederland 165 Afzonderlijke nummersV 0.0214 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem i i 037H de omstreken en franco per poet 0.45 Uitgave dw Vennootecbap loorens Coster. Plrectear 3. PEEREBOOS. AD VERTENTIÊNt Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten hei Arrondissement Haarlem van 1—5 regels tr-, elke regel meer /0.ia Reclames 30 Cent per iegel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing) 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Redactie es Administratie: Groote Houtstraat fetereonmtmaa] Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij! Zolder Buitenspaarcs 0. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentien en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem in dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bnitenlandsch Advertentie-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon toterc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATEDDAG 25 SEPTEMBER", Schouwburg: De Hagespelers: „De belangrijkheid van Ernst,' 8 uur. De Kroon: Voorstelling E. Chambly, 8 uur, I OM ONS HEEN No. 998. Een zware straf. Nog altijd zijn de menschen Het niet fcens over de vraag, of de doodstraf Voor zware misdrijven al dan niet moet worden toegepast In landen waar ze bestaat komen de voorstan ders van afschaffing er tegen op, in b landen waar ze Is afgeschaft, wordt ©m wederinvoering verzocht Dat heb ben we nog pas kunnen waarnemen na de afschuwelijke misdaden in Drente. Uitgemaakt wordt deze strijd dus nooit. Er is altijd een van de twee par tijen ontevreden. En niet ten onrech te wordt in ons land gewezen op de recidive, die den indruk geeft, alsof de misdadigers door de celstraf niet Worden afgeschrikt Of die indruk Juist is, staat nog niet zoo vast. Wie In t Handelsblad pas Jan Feiths ver haal van een die f heeft gele zen, moet wel hebben opgemerkt, hoe ontzaglijk beangst deze man is voor de mogelijkheid, dat hij weer zou wor den opgesloten. Wanneer hij toch tel kens opnieuw achter de dikke deuren terechtkwam, don was dat tengevolge van armoede, gebrek aan zelfbeheer- sching, een onkelen keer ook omdat hij aangezien werd voor wat hij niet gedaan had en altijd met de hoop, dat hij niet zou worden ontdekt. Die laatste omstandigheid wordt bij 'de beoordeeling van misdaden en mis dadigers wel wat te veel uit het oog verloren. Wie kwaad dóet hoopt altijd dat het niet zal worden ontdekt of al thans, dat niet zal blijken, dat hij de dader is., Die gedachte kwam opnieuw bij mij boven, toen ik in eon van de Fransche tijdschriften een beschouwing vond over de strafkoloniën, van Frankrijk. Dr. BertiLLon deelt moe, dat or niet minder dan zeventienduizend gevan genen huizen in Nieuw Caledonië en Guyana, mot inbegrip van de vrijgela tenen, die evenwel het land niet mo gen verlaten. Sedert vijf jaar worden er naar Nieuw Caledoniu geen veroordeelden meer gezonden. Aanvankelijk klinkt tegenover boe ten de deportatie als een voordeel, bijna als een soort van genoegen. Maar men komt tot andere gedachten, dedurende de reis worden z© opgeslo ten in hokken, ongeveer als de bees ten in een dierentuin, met de mede- deollng dat wanneer ze verzet plegen, kokende stoom in de hokken wordt gespoten. Slechts een half uur daags mogen ze op het dek komen om een luchtje te scheppen. Naarmate zij het doel van de reis naderen weten zij dan ook zeer goed, "lat het waarlijk geen pleziertje geldt Op de kust staat eeu zware branding, het water wemelt er van haaien en toodra ze geland zijn, worden ze on dergebracht in kale gebouwen, die ze alleen zullen verlaten om aan de kust de een of andere zware en soms ge vaarlijke bezigheid te verrichten. De eilandengroep bestaat uit drie, 'waaronder het vermaarde Duivels eiland. In het gezicht van de eilanden is gebouwd de gevangenis van K o u- rou; de kust is er vlak en eentonig, ie plantengroei beteekent weinig. Een groote en zeer ongezonde vlakte wordt begrensd door een woestijn en door een groot bosch, waar het zeer warm en vochtig is en de koorts heerscht.- Meer naar het noorden is een derde «trafgebouw opgericht aan de mon ding van de rivier, die Fransch Guya na van Nederlandsch Guyana scheldt. Vandaar loopt een tramweg in een uurtje naar een derde gebouw, waar in de veroordeelden zijn gehuisvest, die geen afgrijselijke misdaad hebben begaan. Toch zijn het gevaarlijke lie den, vagebonden en gewoontedieren, karakterlooze en wiüooze menschen of onverbeterlijke schelmen. Dit gedeelte ziet er op een prentje mooi uit, het is belommerd en heeft goede wegen, maar tot welken prijs ls dat verkregen Boom en vellen, we gen maken is in het moordend klimaat van Guyana een moeilijk en gevaar lijk werk. Heele zwermen muskieten vallen op den arbeider aan en brengen hem de kiemen van moeraskoorts en gele koorts in het bloed. Toch zijn dit niet de eenige gevaar lijke bewonerser zijn ook zeer ge vaarlijke slangen, en wee hem, die er bij vergissing den voet op zet. Daarbij komen de roode mieren, begeerig naar menschenbloed en ten slotte de kwel lingen van ieder heet klimaatbloede loosheid en dysenterie. In deze geduchte streken nu leggen de dwangarbeiders wegen aan in het bosch of kanalen tot het verminderen van de schadelijke uitdampingem der moerassen. Het sterftecijfer, zegt Dr. Bertlllon, is zeer hoog, maar de administratie maakt het niet bekend. Toch is hij te weten gekomen, dat er op elke duizend in vrijheid gestelden, die evenwel de kolonie niet mogen verlaten, dertig jaarlijks sterven en van de eigenlijke dwangarbeiders 109, dat is dus een op de tien. De gevangenen weten dat na tuurlijk wel, zij zijn dan ook gewoon in hun dieventaal te zeggen: con- damnés faucher leprék perpett ou seul em en t pour vingt berges c'ostkif kif; la camarde les c r ève avant. (Of je 20 jaar of levenslang dwangar beid krijgt, is onverschillig: de dood komt toch vóór dien tijd). Geen wonder dan ook, dat de dwangarbeider hier maar één ideaal heeftontvluchten. Het is bijna een onmogelijkheid. Hoe kan de vluchte ling een boot krijgen en nog wel een stevige, die niet in de zware bran ding omslaat? Zelfs wanneer hi er een schip langs kwam, wat zeer zelden gebeurt, zou de beste zwemmer het niet kunnen bereiken. Daar zorgen de haaien wel voor. Aan den kant van de rivier is de vlucht niet ondenk baar, maar toch zeer moeilijk, men moet zich met de bijl in de vuist een weg banen door bijna ondoordringba re wouden en de Nederlandsche auto riteiten zijn volstrekt niet op de be zoeken van deze vluchtelingen gesteld en laten jacht op hen maken. Een tijd lang hebben de gevange nen iets anders verzonnen, in de hoop, dat men hen althans niet meerr zou noodzaken tot het zware werk. In hun wanhoop kwamen ze tot zelfvermin king, staken zich een oog uit of hak ten een van de ledematen af. Toen de ze zelfverminkingen al te talrijk wer den, heeft de administratie het zooge naamde bruine kamp gesticht, een vrij groote ruimte, die met pikets ten was afgezet. Bij wijze van straf moeten nu allen, die zichzelf op eeni- ge wijze verminkt hadden, met een zware zak met s te enen op den. nek, rondom dit kamp marcheeren. Nie mand bleef daarvan verschoond, noch do halfblinde, noch de eenarmige. De zelfde straf werd opgelegd aan de dwangarbeiders, die men voor een of ander feit zwaar wou straffen. Dat bruine kamp bestaat niet meer, het is twintig jaar geleden afgeschaft. Maar nog altijd zijn de gevangenen dezelfdenzij bedriegen, bestelen en bespionneeren elkaar en zijn het maar in één opzicht eensde haat tegen hunne bewakers. Overigens zijn er velen, die hun vi-ij en tijd doorbrengen met het snij den van allerlei voorwerpen en die trachten te verkoopen. Weliswaar mo gen ze geen cent bezitten, maar als hun gedrag goed is, doet de admi nistratie een oogje dicht* Dr. Bertlllon geeft daarna een be schouwing over de aanhechting van 't voorhoofdsbeen en de ontwikkeling van de hersenen, in verband met mis dadige nelgingen. Onder de gevange nen, die hij daaTblj afbeeldt, behoort ook Soleilland, het monster dat zich aan een klein meisje vergreep, wiens afschuwelijke kop reeds nu de teeke nen vertoont van don achteruitgang in de gevangenschap op Guyana voorts het portret van Vere Gould, den Engelschman, die in Monte Carlo met zijn vrouw een jonge vrouw ver moordde. Een heele bladzij Ls vol van de hoofden der meest bekende boeven, die op dit oogenhlik ln Guyana ver blijven. Verzameling, die den beschou wer een rilling door de leden jaagt, maar hun tevens opnieuw de ontzag lijke moeilijkheid doet inzien van do vraag i hoe straftmen hetbest de misdadigers? en daarnaast deze, veel belangrijker vraaghoe wordt het beet demisdaad verminderd? Blijkbaar schrikt het vooruitzicht van deportatie naar Guyana den Franschen misdadiger allerminst van de misdaad af 1 J. C. P. BESTRIJDING WERKLOOSHEID. Heden verscheen in druk het eer ste jaarverslag van de Algemeene Vereeniging tot bestrijding van werk loosheid, loopend e over hot book jaar 30 April 1908—1 Mei 1909. Herinnerd wordt, dat toen Jn het voorjaar van 1908 de verzekering te gen werkloosheid meer dan ooit op den voorgrond trad, de afdeeling Haarlem van het Algemeen Neder landsch Werklieden-Verbond het ini tiatief nam tot hot oprichten van een Xlgemeene Haarlemsche Vereeniging tot verzekering tegen werkloosheid. Na aanraking gezocht te hebben met de besturen van verschillende vereenigingen, werd 1 Juni 1908, met een aanvankelijk ledental van 80 per sonen, door deze afdeeling en de ver eeniging Hulp lenigt den Nood tot de oprichting besloten van de Algemeene Haarlemsche Vereeniging tot verze kering tegen werkloosheid. Na eenig «moeilijkheden werden de statuten Koninklijk goedgekeurd. Het ledental der vereeniging ls gaandeweg gestegen en bedraagt op het oogenblik 500. Van 1 December 1908 af tot einde Maairt 1909 is door bemiddeling dezer vereeniging aan 275 werkloozen uit gekeerd eeu bedrag van 4727.55,' verdeeld over de verschillende vak ken, ul.: 57 opperlieden, 69 grondwer kers, 48 schilders, 39 timmerlieden, 40 metselaars, 9 voegers, 6 stucadoors, 5 smeden, 2 steenhouwers. Van 1 Juni 1908 af is door de leden aan oontribuitie bijeengebracht een bedrag van ongeveer f 1000. Aan donatiën ls ontvangen de som van f 70. De vereeniging heeft bij dit verslag een circulaire gevoegd, waarin opge wekt wordt de vereeniging financieel te steunen. Penningmeester Ls de heer J. F. v. Emmerik, 2e Zuid-Polderstraat 52. Tramplannen. Ons wordt gemeld In aansluiting met ons bericht van gisteren, over de op Maandag a.s. te houden openbare vergadering, over de aanhangige tramplannen te dezer stede, kunnen wij inededeelen, dat op verzoek van de Vereeniging van In- dustrieelen, enz., de inleiding over deze zaak zal geschieden door den lieer rnr. Joh. Enscliedé, voorzitter van de Kamer van Koophandel al hier. De directie van de H. IJ. S. M. heeft nader verklaard, in deze zaak neu traal te willen blijven. Hengelwedst^ijd. Door het bestuur der vischclub „De Vrije Hengel" is voor haar leden een her- gel wedstrijd uitgeschreven. Des morgens om vijf uur zal men van de Groote Houtpoort naar de Ringvaart vertrekken, alwaar de wedstrijd om 7 uur in de richting Hillegom zal beginnen, en om 11 uur eindigen. Voor dezen wedstrijd zijn 7 geldprijzen uitgeloofd. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Het Comité-bestuur van het Roode Kruis, afd. Haarlem en omstreken, had gisteravond een bijeenkomst uit geschreven in de bovenzaal van De Kroon, die door ruim honderd per sonen werd bijgewoond, o.m. door eenige doctoren en verpleegsters. In zijn openingswoord zette de voor zittar, Dr. S. Fyan, uiteen, dat het doel dezer vergadering was de op richting van een afd. Haarlem en Omstreken van de Vereeniging Eer ste Hulp bij Ongelukken, te Amster dam gevestigd. Om den aanwezigen te overtuigen van het nut van een dergelijke vereeniging, had het co mité den heer A. de Leur, voorzitter der Amsterdamsche afdeeling aange zocht, om een schets te geven van de werkwijze dezer afdeeling De heer De Leur, die met zeer veel geestdrift de zaak van Eerste Hulp voorstaat, had zich daartoe gaarne bereid verklaard. In een onderhoudende causerie gaf spreker aan, hoe vóór 16 jaar te Am sterdam voor den eersten cursus zich maar een gering getal personen op gaf. Thans geeft de Amsterdamsche afdeeling alleen 60 cursussen, terwijl er zeker nog door een tiental andere Instellingen Eerst-Hulp-cursussen ge geven worden. De Vereeniging Is thans ook ln het bezit van een vast korps geoefende menschen, 120 in getal, die hulp ver- leenen bij ongelukken, die in hun om geving gebeuren. liet zijn meestal personen, die uit den aard hunner maatschappelijke betrekking veel op straat zijn, en bij een voorkomend geval optreden. Het merkwaardige van het geval Is, meende spur., dat die 120 menschen telkens daar zijn, waar ongelukken gebeuren. Op breedvoeri ge wijze behandelde spreker daarop een aantal gevallen, waarbij de Eer ste Hulp-menschen handelend optrap- den, waarbij hij niet naliet, te wijzen op het feit, dat niet-deskundigen zoo vaak op onoordeelkundige wijze met gewonden enz. omspringen. De Amsterdamsche afdeeling stelt ook een deel van het korps beschik baar bij festiviteiten, waarbij veelal ongevallen voorkomen. Ook daar ver richt Eerste Hulp uitnemende dien sten. Verder schetste de heer De Leur de goede gevolgen, die ondervonden zijn aan de groote inrichtingen, als de Stadsbelt, waar 1300 maal per jaar door leerlingen der cursussen hulp wordt verleend. Dat het wezen der Eerste Hulp-verleening te Am sterdam zooveel beter geregeld is, don in Rotterdam, bewijzen ook de cijfers van uitkeeringen der Rijks verzekeringsbank, die zich voor deze plaatsen verhouden van 15. Aan de Rijksverzekeringsbank heeft men dit verband erkend. De ondervinding aan de Amster damsche belt heeft geleerd, dat van de werklieden, met kleine vexwondin- genx die dadelijk behandeld warden er niet velen ten laste van de Rijks verzekeringsbank komen. Van de 1300 per jaar behandelde gevallen, bewoog het getal candidaten voor de Verze keringsbank zich in de laatste zes ja ren tusschen de 13 en 35. Ten slotte sprak de heer De Leuir de hoop uit, dat hier te Haarlem een afdeeling zou gevestigd worden, na dat hij nog meegedeeld had, dat er reeds plannen waren voor de vorming van een zieken-kransportcoionno. Na een korte pauze demonstreer de Dr. N. J. M. Fasee Schaeffer op zeer duidelijke wijze eenige gevallen van hulpverleening. De heeren J. J. Galjart, G. A. Luitingh, J. A. Stolk, en J. Tates stelden zich daarbij be schikbaar, om als verongelukten en als hulpverleeners te fungeeren. Ver schillende verwondingen en ongeluk ken werden daarbij verondersteld en de redders verleenden met vaste hand hulp. Onderwijl lichtte Dr. Fagoe Schaef fer de gevallen toe en verklaarde de handgrepen en bewegingen op een anatomische plaat. Deze proeven werden met zeer veel belangstelling gevolgd, vooral die be treffende het redden en bijbrengen van een drenkeling.: Na aüoop daarvan xeide Dr. Fyan de heeren De Leur en Dr^. Fa^ee Schaeffer dank, onder luiden bijval der aanwezigen en deelde mede, dat het volgend voor loop ig bestuur zióh bereid had verklaard tot het vormen eener afdeeling: Mr. Dr. H. R. Rib- bius, voorzitter; I. II. Kersten, 1ste secretaris, G. A. Luitingh, 2de secre taris, Dr. N. J. M. Facee Schaeffer, M. Steffelaar, arts. Dr. A. A. G. Land en Dr. H. M. J. Boshouwers. Dr. Boshouwers noodigde daarop de aanwezigen uit om op een nader te bepalen avond eens te komen zien in de Huishoud- en Industrieschool, hoe de leerlingen daar de meer dagelijk- sche ongevalletjes behandelen. Na afloop der vergadering gaven zich een 40 leden voor de nieuwe ver eeniging op. In zijn bespreking bad de hoer Do Leur er den nadruk op gelegd, dat bij een ongeval, ook de menschen van De Eerste Hulp, onverwijld genees kundige hulp dienen In te roepen en de patient zoo snel mogelijk naar het Gasthuis behoort vervoerd te worden. Dat was, naar spr. hoorde, ook de wensch van den directeur van het Haarlemsche Gasthuis. Na afloop der vergadering deelde de heer de Leur ons mee, dat dit niet de "directeur er is hier trouwens een directrice doch Dr. Westerman, heelkundige aan het Gasthuis, die meening was toegedaan. EXAMEN VRIJE- EN ORDE OEFENINGEN. De Minister van Binnenlandscho Zaken brengt ter kennis, dat het exa men ter verkrijging van de akte van bekwaamheid voor huis- en school onderwijs in de vrije- en orde-oefenin gen der gymnastiek zal aanvangen OU 11 October e.k. Zij. die zich aan dit examen wen schen te onderwerpen, gelieven zich vóór 2 October a.s. aan te melden bij den voorzitter der commissie, voor welke zij verlangen te verschijnen, met overlegging van a. geboorte-akte b getuigschrift van zedelijk ge- diag. In de Haarlemsche commissie zijn benoemd de heeren a. tot lid en voorzitter W. Jansen, schoolopziener in het district Middelburg b. tot leden J: A. van der Boom. onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onder wijzers te Haarlem P. C. van Zuylen, gymnastiekon- derwijzer aan openbare lagere scho len te Amsterdam mej- A. Risseouw, onderwifin^res aan de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeres sen te Lelden mej. A. P. van dor Pauwert, onder wijzeres aan eene openbare lagere etfiool te Haarlem mej. F. Visser en mej. C. W. Schoor gymnastiekonderwijzcressen aan de openbare lagere scholen te Amster dam c. tot plaatsvervanger van den voorzitter G. Roodeuburch, schoolopziener lil het district Haarlem d. tot plaatsvervangende leden J. A. H. Eckliardt, gymnastiekon- derwijzer aan eene openbare lagere school te Amsterdam mej. F. E. Blauw, gymnastiekon- derwijzeres aan eene openbare lagero school te Amsterdam. EEN OPERA-OPVOERING. Men schrijft ons: Onze stadgenoot de heer B. A. Cats, die, zooals bekend is, verscheidene Ja ren een of andere operette of spront- jesspel opvoerde, heeft ihans hei voor nemiu opgeval, om zich op hal gebied van de opera te begeven. De keus Is gevallen op de zoo me- lodicuse opera „Les dragons de Vil- lars', komische opera in drie bedrij ven van Aimé Maillart, welke in de vertaling van „Het Klokje van den kluizenaar", in het a.s. seizoen, waar schijnlijk Januari, opgevoerd zal wor den. De goede naam, die de heer Cats met zijn opvoeringen heeft verwor ven, zal, hopen wij, door deze opvoe ring voor goed gevestigd worden, vooral daar hij gesteund wordt door uitnemende krachten, zoowel wat be treft de solisten als het koor. De re gie is in handen van den heer Henri Engelen te Amsterdam, Zaterdag 2 Ootober a.s. zullen de repetities voor het dameskoor reeds aanvangen. Schaken. Wegens het bezoek van den schaak meester Mieses, die a. a Maandag in Haarlem komt spelen, zal de •contra wedstrijd Amsterdamsche Schaak club tegen het Haarlemsch Schaakge zelschap uitgesteld worden tot ver moedelijk 11 Oct. a. a. Mercurlus. In de laatstgehouden vergadering werden de bestuursfuncties als volgt verdeeld W. C. van Daalen, Gast- huisvest 13, voorzitter; G. M. van der Melj, vice-voorzitterL. W. F. Nix, Brouwerskade 39 rood, le-secretaris W. P. Zoetemeijer, 2e-secretarisJ.- H. Dankelman, penningmeesterJ. Meijer en A. Hazevoet, leden. Com missie onderwijs G. M van der Meij, J. Meijer, Kruisstraat 34, W. Ch. van Daalen. Propaganda-commissieG. M. van der Meij, A. Hazevoet. Com missie BibliotheekJ. Meijer, P. van de Weetering, W. Hilarius Tz. Corres pondent vau het Nationaal Bureel tot Plaatsing van „Mercurius" A. Haze voet, Brouwerskade 39 zwart. Personee I-vergadering* Donderdagavond had in liet ge bouw St. Bavo, Smedestraat, eene vergadering plaats van het personeel der Werf Hubertina. Besproken werd de mogelijkheid, om drie verlofdagen te krijgen, met behoud van loon. Daartoe werd eene commissie benoemd, welke heden de firma daarover zal spreken. P ol i t i e-d i plom a. Het diploma met aanteekening werd toegekend aan den heer N. H. Wen- ting, te Haarlem. Ringslang. Donderdagmorgen werd door con paar arbeiders in het grasland bij de Santpoorteustraat een ringslang ge vangen van 90 c.M. lengte. De Kleine Vereeniging. Zondag a. s. nemen do specialitei ten-voorstellingen in de Kleine Veree niging, die vorige jaren zoo in den smaak van het publiek zijn gevallen, weereen aanvang. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE HAARLEM. Aan 't ons gezonden verslag van do vergadering van de Kaïner van Koop handel en Fubrieken te Haarlem, op 7 September, outleenen we, dat do voorzitter hot woord richtte tot het lid den heer lvrelage, om hem geluk te wcnschen met do hem te beurt ge vallen onderscheiding door zijne be noeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. Mcdodceling word gedaan van inge- komen en uitgegane stukken, waar onder een brief aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, be helzende een voorloopig verslag om trent den toestand van handel en nij verheid in deze gemeente, gedurende de vorloopen maanden van 1909. In dit varslag staat te lezen onder verwijzing naar het verslag over 1908: „Ook ln het thans verloopen half jaar bleef die toestand, voor zoover ons bekend, genoegzaam onveran derd; vooral wat betreft de bouwvak ken, den scheepsbouw en de metaal industrie, waarin vortdureud eene ze kere slapte was waar te nemen, dia vermoedelijk nog wel zal aanhouden, zonder dat het met eenige zekerheid ls op te geven, waaraan deze min gun stige toestand is toe te schrijven.' Een brief aan den Raad van Toe zicht op de spoorwegen te 's-Hage met verzoek het ontwerp winterdienstre- geling zoo te wijzigen, dat ten behoo ve der reizigers Londen via .Vlissin- gen trein 56 te Haarlem voor het uit laten van reizigers stopt. De hoer J. Krol Kz. alhier, is her benoemd als lid dar commissie, be doeld bij art. 17 der Waarde wet 1906 (Staatsblad no. 215} voor Noordhol land. Ingekomen was oen circulaire van den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, waarbij het gevoelen der Kamor wordt gevraagd omtrent een rapport der Staatscommissie, be noemd tot onderzoek van de wensche- lijkheid der weder-invocring van een Rijkstoozicht op de weegwerktuigen. Na een toelichting van den voor zitter weu- dbesloten de behandeling dezer zaak tot een volgende vergade ring uit te stellen. Ook was ingekomen een circulair® van de Nederlandsche vereeniging tot bevordering van Zondagsrust met veu-zoek het gevoelen der Kanier te kennen omtrent een gewcnschte po ging om de bestellingen hier ter ste de vanwege de firma Van Gend «Si Loos niet meer des Zondags te doen plaats hebben. Bericht werd dat een zoodanige po-, ging aan de Kamer vrijwel onnoodig voorkomt omdat met die bestelling

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1