HAARLEM'S DAGBLAD. Bnitenlandsch Overzicht Stadsnieuws Uit de Rechtszaal FEUILLETON Ba roode Pimpernel in Gevaar. DE POLITIEKE STRIJD IN rXGELAND. De eilanders, aan de overzijdo van de Noordzee, zijn in twee groot» par tijen verdeeld. Het ia door een poli- t ie ken strijd, die ditmaal met buiten gewone scherpte gevoerd wordt, en ook onze belangstelling ten volle ver dient Hét gaat voor of tegen de be- grootingl In deze bogrooting zijn door liet liberale ministerie (zooals we Dinsdag reeds uitvoerig betoogden) de nieuwe belastingwetten inge werkt en juist daarover loopt de strijd- Et was op de rekening een aanzienlijk tekort, dat natuurlijk ge dekt moest worden. De liberale minis ters hebben een h. 1. goede oplossing gevonden, door een nieuwe verzame ling belastingen voor te stellen, waar- van de voornaamste is grondbelas ting en belasting op de waarde-ver- ro eerder'ng van den gTond. Door de Excellenties wordt od in onze oogen wat Cocadorus-acaitigo wijze reclame gemaakt voor deze nieuwe belastingen. De politiekers trekken het land door, om de kiezers voor hun nieuwe ideeën te winnen. Zelfs do premier Asquith doet aan dezen veldtocht mee i Wat de minlsterieelen goed vinden, wordt door de oppositie natuurlijk afgekeurd. Maar wat de heeren er op hadden af te dingen, was tot heden nog eon half raadsel. Nu evenwel niet meer, want de leider der opposi tie de bekende staatsman Balfour heeft een rede gehouden, om de gewenschte ophelderingen te geven. Hij sprak (net als Asquith Vrijdag J.l.) te Birmingham en óók voor een geestdriftige verzameling van wed 10.000 of 11.000 partijgenooten. Daar door was succes verzekerd Uit een verslag der rede (gisteren door een kort telegram medegedeeld) 'ontleenen we Balfour zei, dat de stijging der uit- f;aven en de behoefte aan verhoogde nkomsten eiken denkenden geest doordringen van de noodzakelijlcheid, om wijziging te brengen in het fiscale stelsel van Engeland. Hij vroeg den armen, te gedenken dat het niet mo gelijk is de armoede te doen verdwij nen door den rijkdom te vernietigen. Elke gok kan rijkdom verwoesten. De liberale regeorlng heeft het oude fis cale raderwerk op den oudroesthoop geworpen. Het land moet nu kiezen tusschen twee stelsels, belde nieuw, beide bevattende grondbeginselen, die verschillen van die ln de laatste veer tig jaren aanvaard het moet kiezen tusschen een voorwaartsche en op waartsdie beweging, en den eersten, maar n'et kleinen stap op het afdalen de pad, dat tot de bodemlooze diepte van socialistische wetgeving leidt. Voor hij ging zeggen, wat de En- gelschen noodig hebben, verzocht Bal four zijn hoorders wel te bedenken, dat het land niet meer verkeert, en nooit meer vorkeeren zal in den toe stand, dat Engelands industrieele heerschappij onbetwist was. En het oude financieele stelsel is ontstaan in dien vroegeren tijd. Wat het land nu moet hebben, is een zakelijke politiek, die zaken aan brengt, aanmoedigend Engelsch ka pitaal op Engelsehen bodem aange wend en loon gevend voor Engelsche arbeiders. Dat is do politiek, die de armen noodig hebben. Het is onduld baar, Amerika en Duitsohland wape nen te laten smeden om ons uit de zaken van onze eigen koloniën te stooten, terwijl wij met de armen over elkaar ons achter een verouder de formule den vrijhandel ver- hergen. Voor zijn handel en nijver heid heeft Engeland ook rust en vei ligheid voor het kapitaal noodig, en die geeft de bcgrooting niet. Zij tast dio zekerheid aan, waar zij met wil lekeurige belastingen bezittingen treft die door arbeid zijn verkregen of zijn geërfd. De uitspraak van het land zal zich niet lang laten wachten. De eenige uitweg is een beroep te doen op het volk, om te kiezen tusschen socialis me en tardefhervorming. De uitslag zal z, i. niet twijfelachtig zijnhet volk zal tarief hervorming kiezen. Tot zoover de rede van Balfour. De bedoeling er van is overduide lijk. Hij heeft als strijdleus gesteld protectie, beschermende rechten, die in de schatkist moeten brengen, wat de liberale ministers uit bun be lasting-wetten willen halen. Het is daarom hoogst waarschijn lijk, dat de aanstaande verkiezings strijd zal gaan over de vraag voor of tegen protectie Althans, wanneer het tot een stem bus-uitspraak komt I Balfour heeft ln zijn rede in 't midden gelaten, wat 't Hoogerhuis moet doen. In dezelfde vergadering was evenwel een -brief Ingekomen van den protectie-man bij uitnemendheidvan Joseph Chamber lain. Daarin werd geschreven, dat het Hoogerhuis de verwerping dézer be groeting moet doorzetten. Gebeurt dat. dan lcomt ear natuurlijk een nieu we verkiezing. Dan zullen de kiezers spreken -..pro tectie geen protectie Wat tal 't zijn De ministers doen blijkbaar 'alle moeite, om de twijfelaars tot zich ie trekken, door aan verschillende grie ven tegemoet te komen. Zoo wordt er, volgens de laatste toezeggingen, geen belasting van waardevermeerdering van grond geheven, ais het voor lief dadige doeleinden wordt gebruikt of door coöperatieve vereenigingen, of van den tuin van een huis. waarin de eigenaar woont, ter jaarlijksche waarde van 40 pond in Londen, en elders minderook niet van land, dat voor spelen dient, mits niet als zaak gedreven. Het laatste is voor de sport-men- schen van veel belang alleen de be roepsspelers zullen van déze voordel len niet prof 1 toeren, maar.... die kun nen het beter missen, dan de ama teurs l HET RECHT IN RUSLAND Wanneer het recht in Vadertjes- land bestaat, dan wordt er tn elk ge val toch dikwijls vreemd mee omge sprongen I De leden van den Bond van echt-Russische mannen hebben t Inderdaad klaargespeeld, om den Tsaar te bewerken, dat dr. Doebro- win niet naar Finland wordt uitgele verd, om daar terecht te staan we gens deelneming aan den moord op den afgevaardigde Herzenstein. Toch bestaat de verplichting, om de Rus sen. die voor de Flnsche rechtbank gedaagd zijn, uit te leveren. Is dat wetsartikel voor 24 uur vergeten Hoewel dr. Doebrowin afwezig was, werd de behandeling der zaak toch begonnen. Als verdedigers van den doctor meldden zich de advocaat Boe- lazel en het Doema-lid Samislofski. De rechtbank liet hen echter niet, toe, daar Doebrowin persoonlijk gedaagd was en men geen vertegenwoordiging van den beklaagde kon toelaten. Boelazel liet zich daarop eenige heftige uitdrukkingen aan het adres van den voorzitter ontvallen. Toen de politie hem uit de zaal wilde zetten, greep hij zijn revolver, zeggende dat agenten een Russischen edelman on gemoeid hadden te laten. Hij werd echter ontwapend en uit de zaal ge zet. Daarna werd do acte van beschul diging tegen Doebrowin voorgelezen en de behandeling der zaak vervolgd. Wat zal men in Finland durven doen tegen dezen beschermeling van don Tsaar en don geheimzinnteen bond van echt-Russische mannen DE CRISIS IN HONGARIJE. Zooals het te verwachten was (zie o.us artikel van Maandag) heeft net ministerie weer ontslag genomen. Wekerle en zijn ministers konden van do Kroon geen concessies krijgen voor de oprichting van een Hongaar- sche staatsbank en zonder deze of een andere belangrijke concessie, konden zo niet voor de Kamer ko men. Reeds op 27 April j.l. werd het ka binet demissionair, maar bleef (om dat er geen opvolgers konden gevon den worden) aan, in de hoop, hot nu bij 't bijeenkomen der Kamer naar den zin der leden te kunnen maken. Dit is misgeloopen. Op 28 September, dus over enkele dagen, komt de Kamer bij elkaar, om.... weer naar buis te gaan, totdal er nieuwe ministers zijn gelanden. Of dit zal gelukken CHOLERA IN DUITSCHLAND. Dinsdag werd in Stolzenhagen (bij Stettin) een 30-jarig arbeider ziek, onder cholera-aahtige verschijnselen. Woensdag overleed hij. Het bacterio logisch onderzoek stelde vast, dat men hier werkelijk te doen had met een geval van Aziatische cholera, het welk toe te schrijven is aan het drin ken van water uit de Oder. Er zijn voorzorgsmaatregelen tegen uitbrei ding van de riekte getroffen. STORMEN IN FRANKRIJK. Er hebben hevige stormen gewoed in het Zuiden en het Westen van Frankrijk, waarbij groote verwoestin gen zijn aangericht. Een- aantal personen werden door den bliksem gedood en vijf vrouwen zijn verdronken. EEN SPOORWEGONGELUK. Bij het verlaten van het station Verviers is de sneltrein KeulenPa rijs op een op het spoor staanden goederentrein geloopen. Vijf reizigere zijn zwaai' gekwetst. De materieele schade is aanzienlijk. Het verkeer werd gestremd. Nationale Bloemententoonstelling. 't Klinkt voor den niet-Yakman vreemd, dat men al op 1 Juli 1909 aan oen tentoonstelling moet gaan wer ken, die pas op 23 Maart 1910 geopend zal worden. Toch was 't boslist noo dig I De Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur zal deze tentoonstelling houden op hot terrain voor 't Paviljoen en ln den Hertenkamp. Bij een wandeling naar den Hout is zeker elk 't lange weinig- sierlijke hek opgevallen. Binnen de af schutting moet Flora's heerlijkheid tentoon gesteld worden. Gistermiddag had 't Hoofdbestuur vertegenwoordigd door de heeren Ernst H. Krelage, van Haarlem, en Van Waveren, van Hillegom de Iournalisten ultgenoodigd, om een :ljkje op dit terrein te nemen. Na een vriendelijke ontvangst werd ln het bestuurs-gebouwtje een kleine vergadering .gehouden. Daar voerde de heer Krelage 't woord, 'om eerst eenige historische herinneringen te geven. Sinds 1861 was de vereeniging gewoon om Jaarlijksche tentoonstel lingen te houden. Na Jaren werd dit te eentonig en begon de zaak wat te ver- loopen. Daarom werden ln 't vervolg groote vijf-jaarlijksche tentoonstellin gen georganiseerd, die beter voorbe reid werden en dan ook steeds succes hadden. In 1875 werd de eerste groote expositie gebouden en nu <n 1910 is 't al de zooveelste. De nu aanstaande zal de voorgangsters evenwel overtref fen, want t ls er een, om ook 't 50- jarig bestaan der vereendging te vie ren. Tot heden werden de tentoonstellin gen ln zalen gehouden. Reeds lang was er een drang, om niet alleen ge forceerde planten te kijk to stellen, want ook dat wordt eentonig. Van daar, dat nu waar eenige afdeelin- gen In miniatuur waren voorgegaan met het beste succes besloten werd een volle-grondstentoonstelling te or- ganisoeren. 't Zal niet uitslu'tend een bloom bollen-tentoonstelling zijn. De boom- en bloemkweeker8 uit Boskoop en Aalsmeer zijn tot modewerking toege laten, wat 't sierlijke van 't geheel zal verhoogen. De tentoonstellingscommissie heeft over een zeldzaam-mooi terrein te be schikken. De oppervlakte bedraagt 6 H.A., dus 60.0UÜ vierkante meters, waarop een millioen bollen geplant zullen worden, 't Is een groot terrein, maarfeitelijk nóg te klein. Daarom moest 't aantal inzen dingen beperkt worden en de tentoon stel i'ng nationaal blijven, hoewel de jury internationaal is. Toch is het terrein groot genoeg, om den bezoe ker, landgenoot en vreemdeling, te doen zien, wat de Nederlandsche tuin bouw kan prestoeren., 't Nationale ka rakter der Inzendingen heeft dus een speciale beteekenis. Wanneer het terrein grooter was ge weest, was de mogelijkheid overwo gen, om op een hoekje van het veld oen getrouwe nabootsing te geven van de eerste tentoonstelling der vereeni ging, die ln 1861 in den Doelen Ls gé- houden. Nu kon dit helaas niet. De tuinarchitecten, de heeren Sprin ger, van Haarlem, en Goemans, van Bennebroek, hebben de plannen voor den aanleg der tentoonstelling ge maakt. Onze stadgenoot, die den Hout zoo door en door kent, maakte de al gemeene schels der iudeeling en de heer Goemans, die vooral specialiteit is in het aanleggen van groepeeringen en perken van bloembollen, werkte de détails nader uit. Ook bier dus weer een gelukkige samenwerking. Het terrein der tentoonstelling is ln twee deel en gesplitst, 't Eene is het veld voor 't Paviljoen. Dit moest „in stijl" gehouden worden, zoodat een Fransche aanleg gekozen werd. Eerst komen eenige sierlijke perken bloem bollen, daarachter do fontein, die de gemeente toevallig (er zijn menschen, die de toevalligheid met een glimlach op het gelaat bespreken 1) bouwt, op den achtergrond een donkere groep heesters en kleine boomen, die vt hek geheel aan liet oog onttrekken en waarboven het trotsche Paviljoen zich verheft. Wat kan dat een prachtig, een majestueus geheel worden I Deze parken zullen geregeld van nieuwe bollen voorzien worden. Een der af deelingen, die zich bijzonder ge ïnteresseerd hebben voor een collectie ve inzending, ls Lisse, die voor deze perken zal zorgen. Eerst komen er croqussen ln te staan, daarna hyacin ten, vervolgens tulpen en misschien later nog viooltjes en bloemen der Aalsmeerders. Er kunnen nu alleen croqussen geplant worden, de hyacin ten en tulpen worden in bakken ge kweekt, om ze in bloei over te plan ten. Naast deze fonteingroep komen twee tentoonstellings-gebouwen te staan, een van 30 bij 40 meter en een van 20 bij 40 meter. Liever had men één groot gebouw geplaatst, maar dan had men boomen moeten rooien en dat mocht niet. De twee gebouwen worden door een doorloop verbonden en krijgen een fraaien monumentalen voorgevel. In deze gebouwen worden de tijdelijke tentoonstellingen gehou den, die als volgt verdeeld rijn: een van 23 tot 31 Maart en een van 15 tot 24 April voor vervroegde bolgewasoen en geforceerde heesters en een van 4 tot 12 Mei van bindwerk en mis schien ook van orchideeën. In den Hertenkamp was men vrijer en kon een natuurlijke groepeering gekozen worden. Hier zijn aan beide zijden van den grooten open midden weg Yan 8 meter breedte, perken voor bollen aangelegd. Ook daar zal 't hek werk geheel achter heesters en coni feren verborgen worden, wat ook ten gevolge beeft, dat men afzonderlijke soorten van aanleg en stijl kan toe passen. Ook eenige groepjes prachti ge boomen begunstigen dezen vrijen aanleg. De bezoeker kan nu zien, wat in de verschillende omstandigheden de meest gewenschte versiering is. Er zijn groote en kleine perken ont worpen. De kleine stellen in de gele genheid vele soorten bollen te laten zien en de groote zorgen voor de prachtige kleureffecten. Voor een perk zijn b.v. gevraagd 1000 bollen van één kleur. Achter ln den Hertenkamp komt een paviljoen voor 't onderbrengen der re geer In gsinzendlngtabellen, statistie ken, leermiddelen, enz. Ook is een plaatsje gelaten voor de Inzending van tuinbouw-gereedschap- pen, waarvoor afzonderlijke gebouw tjes geplaatst kunnen worden. Wanneer de concerten in den Hout zijn afgeloopen, wordt dit gedeelte ook bij het tentoonstellingsterrein getrok ken, waar dan een restaurant ge bouwd wordt. Onder de vroolijke mu ziek zal daar op de tentoonstellingsda- gen zeker menig biertje onder gezelli ge kout gedronken worden, 't Wordt door een flinke onderneming geëxploi teerd, want alleen het restauratie-ge bouw beslaat 250 vierk. meter grond. Ook komt er een hulp-post- en tele- graafkantoortje, dat aan de bezoekers vooral aan vaklui en pers-menschen veel gemak zal geven. Ook wordt gedacht over den bouw van een pers- lokaaltje. Na deze Inlichtingen maakten we een wandeling over het terrein. De heer Krelage zei U komt nu in de keuken, waar de tentoonstelling ge bakken wordt. Na de toelichtingen konden we evenwel al een vrij duide lijk beeld krijgen, van wat het wor den moet en ook worden zal. Alle perken waren al aangelegd en men was al druk bezig de bollen te planten. Ook werkten eenige timmer lieden al aan den bouw der tentoon- stellingBzalen. Na 1 Juli heeft men dus niet stil ge zeten. Een groot gedeelte van het ter rein moest opgehoogd worden en ook bemest en be kalkt, want de grond was veel te schraal. Wanneer de herten over een jaar weer de beschikking over den gelreelen kamp krijgen nu zijn ze in een hoekje gedrongen en vergasten zich aan haver zullen ze zeker over beter gras te beschikken hebben, want dit groene kruid zal op den bemesten grond welig groeien De viervoeters hebben er dus ook voor deel van I Bij de boek rijn eenige mooie wa terpartijtjes aangelegd, waarvoor men uit België zelfs twee wagens rotsblok ken beeft laten komen. Ook H sierlij ke bruggetje zal daar mooi tot zijn recht komen. Er is zooveel mogelijk afwisseling ln de beplanting gebracht. Wanneer de eene soort la uitgebloeid, begint de andere weer ln volle fleur te ko men. Zoodoende zal het tentoonstel lingsterrein geregeld veel beziens waardigs bieden. De collectieve inzendingen der af- deelingen zullen voor de vaklui van veel belang zijn. Men ziet dan naast elkaar de bollen op verschillende gronden gekweekt, zoodat de results ten te vergelijken zijn. De tentoonstelling zal officieel tot 12 Mei duren, maar 't is zeer waar schijnlijk, dat de duur tot 1 Juni ver lengd zal worden. We hebben de hoofdbestuursleden, voor de welwillendheid ons rond te leiden, met voel erkentelijkheid be dankt. 't Kijkje ln de keuken was zeer In teressant. 't Heeft ons de verzekering gegeven, dat het tentoonstelllngs- maal goed, uitstekend zelfs, zal zijn. Voor onze stad zeker ook van groot belang. In 't voorjaar komen altijd duizenden landgenooten en vreemde lingen naar hier om van de bollen- pracht te genieten, maar nu zal de belangstelling voor Haarlem zeker nog grooter zijn en 't aantal bczoo kers veel en veel talrijker. Voor de bollenkweekerij zal het en dit ls 't voornaamste natuurlijk I een goede reclame zijn. Ook daar kunnen Haarlem en omstreken slechts wel bij varen. RIJWIELDIE VEN. J. P. v. d. K., die nog tot December 1910 ritten moest, stond gisteren te recht, omdat de veldwachter v. Zeelt uit Heemstede na ijverige nasporin- gen er in geslaagd was, een rijwiel te ontdekken, dat een klein jaar ge leden door beklaagde gestolen was. Voor dit feit luidde de eisch 6 maan den gevangenisstraf. M. B. nam te Krommenie een fiets weg. dia bij een café stond, waarin beklaagde zich te goed had gedaan. Beklaagde beweorde die fiets niet weggenomen te hebben met het doel om te stelen, maar om wat eerder thuis te komen, aangezien beklaagde twee uur loopens van het café af woonde. Een voorbijganger vond be klaagde in diepe rust op den open baren weg liggen, met de fiets naast zich Wakker gemaakt, beweerde beklaagde toen gezegd te hebben, dat de fiets niet van hem was, en dat hij haar des avonds naar den eigenaar zou terug brengen. Doch vóór dien tijd had de politie hem te pakken, en toen heeft beklaagde gezegd,, niets van de fiets af te weten, die hij in een boschje verstopt had. De officier van justitie els elite we gens diefstal 3 maanden gevangenis straf wanneer beklaagde werkelijk de flets niet had weggenomen met t doel om te stelen, dan zou hij tegen over de politie niet ontkend hebben, er iets van te weten. Tegen K. M. werd 8 maanden ge vangenisstra fgeëischt, omdat hij een rijwiel, dat hij gehuurd had, ver kocht aan een caféhouder te Zaan dam. WEDERSPANNIGHEID. H. S., werd te Beverwijk beschon ken op den openbaren weg liggende aangetroffen en verzette zich krachtig tegen zijn overbrenging naar het po litiebureau. Eisch 5 weken gevangenisstraf. DIEFSTAL. E. S., te Hillegom, ote* de porte- monnaïe van zijn tante waarin 50 centen zaten. Beklaagde, die in on dertrouw is, zal weinig pleizier heb- beu voor die 50 centen, aangezien we gens diefstal (voor den vierden keer) vier maanden gevangenisstraf werd geëischt. Zekere v. d L. moest tracteeren 1n een herberg te Aalsmeer. Daar had hij niet veel lust in. aangezien hij weinigen van de op {ractatie belusten kende en dezen nogal talrijk waren. Over zijn weigering ontsticht, maak ten de anderen het hem lastig, waar om hij den nachtwacht Kriebel om geleide naar huls verzocht. Op weg daarheen sneed D. H. R. met een mes in den fietsband van v. d. L., waar door deze aan zijn fiets voor f 8 schar de bekwam. Eisch drie maanden ge vangenisstraf, wegens het lastig val len van een eerzaam burger. Bij deze gelegenheid werden den nachtwacht Kriebel minder lieflijke benamingen toegevoegd door H. J. Wegens eenvoudige beleediging werd 10 dagen hechtenis geëischt. MISHANDELING. Terecht stonden de jachtopzieners, tevens onbezoldigd rijksveldwachter. H. de O. en J. v. d. B., beschuldigd van mishandeling van eenige jongens ln de duinen bij Kraantjelek. Vol gens de beklaagden had rich de zaak als volgt toegedragen. Het was op dan 12den April, 2don Paasohdag, dat do beklaagden op varboden terrein in de duinen aan troffen een zevental jongens en meis jes eenige van hen renden tegen een duin op, en de eerste, die boven was, trok een levend boompje uit den grond en zwaaide er mee rond. H. de O. heeft hem toen op rijn achterdeel geslagen. J. v. d. B. vond een jongen en een meisje In vrijende houding en heeft den jongen toen bij wijzé van vaderlijke kastijding met een stok off t daarvoor meest geschikte lichaam», deel geslagen. Volgens de jongen» (de leeftijd va. rieerde van 15 tot 18 Jaar) droeg zich de zaak eenigszins anders toe. Zij war on uit Amsterdam gekomen, om eens te genieten van het buiten- zijn. Jassen en mantels werden uitge trokken. Ter bewaking bleven achter een Jongen en eeu meisje, en de ove rigen stormden op een duin af de eerste die boven was. trok een heester (volgens verklaring een doode) uit den grond, daar hij hoorde schieten, eQ .d?. mecöing verkeerde, dat het Koninklijk kind geboren was Groot was echter zijn vorbazing, toen hij zich hoorde toeroepen „Sta, o/ ik schiet". H. de O. kwam op hem toe, gaf hem een klap togen het ach terhoofd, waarvan hij duizelde en te- gen den grond viel, waarua hij, op den grond liggende, bij de keel ge grepen werd. Na eenige benauwde o ogenblikken doorstaan te hebben, werd hij losgelaten en liep doodelijb verschrikt heen. Hij hoorde een schot. Twee van de jongens zogen wat hue kameraad overkwam, doch hoorden het schot niet. Do jongen, die ln heel gewone hou ding naast een van de meisjes zat, om op de kleeren te passen, werd ook bij de keel gegrepen en met oen stok geslagen. Hevig verschrikt rende het zevental weg, mot achterlating van jassen en mantels, kwamen te Kraantje-Lek, waar zij door twee heeren den weg gewezen werden naar Overveen. Daar vervoegden zij zich bij den inspecteur van politie, om him kleeren terug te krijgen. Deze stelde zich in verbinding met de beklaagden nadat eeri van de Jongens een der beklaagden een kwartje had aangeboden, dat geac cepteerd werd, werden de kleeren teruggevonden. Do officier van justitie vond, dat da ?oede naam der politie door de be daagden geschaad was en dat" aan een dergelijk oplredeu de haat van het Yolk tegen de politie te wijten is. Daarom meende Z.E.A. dat aan het verzoek van de ouders dor kinderen, om de beklaagden niet te straffen, geen gevolg moet gegeven worden, doch dat het op den weg van het O. M ligt, om aan ganscli Nederland te laten zien, dat er recht is in ons land. De eisch luidde zes weken gevange nisstraf. Mr. C. D. Salomonson, de raadsman der beklaagden, meende, dat een ge wone kleine kastijding is opgeblazen tot een zware mishandeling. De jongelui zijn gekomen op terrein waar ze niets te maken hadden eed van bon heeft een draai om x'n ooren gehad, een ander heeft met een stok on liet daarvoor meest geschikte li chaamsdeel gekregen. Wat spreker spijt, is dat de vijf an deren niet een kleine kastijding heb ben gehad. Overal staan borden met het opschrift: verboden toegang, maar daar storen zij zich niet aan. In het eind van Maart beginnen de fazanten te leggen, en dan mogen ze niest ver stoord worden. Begrijpelijk is dat de Jachtopzieners alios doen om rustver stoorders te weren. Omdat Ln dit geval geen mishande ling, slechts kastijding heeft plaat» gehad, verzocht pleiter om vrijspraak, In elk geval om een veel lichtere straf. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem, op Dinsdag 28 September 1909, des namiddags van 1 tot 2 uur, dooi! den heer W. Ezerman. Programma Na 1. Concertfan taste, A". Hesse. No. 2. Andante, Niels W. Gade. No. 8. Sonate No. 6, Mendelssohn. a Koraalvarlatlön. b. Fuge. c. Finale Andante. No. 4. Andante funèbre, J. Svendsea No. 5. Abend lied, R. Schumann. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN, De vereeniging Weldadigheid naar Vermogen verspreidde eene circulai re, waarin gewezen wordt op de vela goede resultaten, die in de afgeloo pen 21 Jaar door de vereeniging be reikt zijn, op de honderden gezinnet* die financieel en moreel gesteund rijn. Toch kan de vereeniging niet met stijgend succes het hoofd bieden aan de steeds toenemende armoede, daar* voor is het aantal harer begunstigen! niet groot genoeg. Naar het Engelsch, door Barones Orczy. 62) Plezier Algemeene vroolijk- heid en dat als in iedere familie ,1e kostwinner Sst. Sst 1 Zwijgt nu allen, zei Augusts ongeduldig. Jelui begrijpt het nietDat alles is voorbij.... Er ls geen vrees, dat de vrouw zal ontsnap penJelui moogt dansen en pret makenDe Roode Pimpernel is gis teravond in Boulogne gevangen geno men. ■r- Wie is dat, de Roode Frnpernel Maar 1 dat is immers die geheim zinnige Engelsche avonturier, die de menschen vau de guillotine redde I Een held? niet? Neenneen enkel een Engelsche spion, een vriend van de aristocra ten.... hij zou niets gegeven hebben om de kostwinners van Boulogne Hij zou geen vinger uitgestoken hebben om hen te redden. Wie weet zuchtte een vrouwen item. Misschien kwam hij naar Bou logne om hen te helpen. En nu is hij ln elk geval gevan gen, besloot Auguste Moleux met na druk en ezels die jelui zijn, denk daarom, dat de vreugde van het mach tige Comité van Algemeen Welzijn over zijn inhechtenisneming zoo groot is, dat daarvoor Boulogne speciaal een belooning zal ontvangen I Wie had zooiets kunnen denken? En weet je al, Auguste, hoe wij beloond zullen worden Het is niet zoo gemakkelijk voor den menschelijken geest om vau wanhoop tot hoop over te slaan, en de vis- schers van Boulogne hadden het feit, dat zij vroolijk moesten zijn en dat angstige gedachten nu plaats moesten maken voor uitgelatenheid, nog niet recht begrepen. Auguste Moieux nam een perkament uit den diepen zak van zijn jas; hij nam zijn gewichtigste houding aan en met uitgestoken vinger naar het per kament wijzend, zei hij Een algemeene amnestie voor al le inwoners van Boulogne, die op dit oogenbiik in arrest zijn vergeving voor alle inwoners van Boulogne, aan wie het doodvonnis moest worden voltrokkenverlof aan alle inwoners van Boulogne om met hunne families de stad te verlaten, zich op een of an der schip in te schepen binnen of bul ten de haven, en te gaan waarheen rij verkLezen, zonder paspoorten, for maliteiten of anderszins. Doodelijke stilte volgde op deze aan kondiging. Juist begon de hoop angst en gemelijkheid te verj&8en- Dan zal dio arme André Leguand vergeving krijgen, fluisterde plotse ling een stem, hij moest vandaag ge guillotineerd worden. En Denlse Latour I ZIJ was on schuldig genoeg, dat zachte duifje. En zij zullen ook den Abt Fouo- quet vrijlaten. En Frangols I En die arme, blinde Fóliotté Mijnheer de Abt zou verstandig doen Boulogne met de kinderen te ver laten. Dat zal hij ook zeker weldaar kun je zeker Yan zijn I Maar sommigen uit de menigte zwe gen j anderen fluisterden gejaagd Denk je dat het veiliger voor ons zou zijn het land te verlaten, nu wij kunnen zei een der mannen en greep zenuwachtig een vrouw bij de pols vast Sst 1 Sst I het mocht eens uitlek ken, dat wij voor een boot gezorgd hebben...... SstDaar dacht tk al aan..,,- Wij kunnen naar mijn tante Le brun in BelgiB gaan..... Anderen spraken op fluisterenden toon over Engeland, of bet Nieuwe Land over de zee dat waren degenen die wat te verbergen hadden geld ontvangen van uitgeweken aristocra ten, booten verkocht aan zoogenaam de landverhuizers, Inlichtingen ach tergehouden, beschuldigingen tegen gehouden de amnestie zou niet lang duren, het was verstandig te zorgen, dat men veilig uit den weg kwam. Intusschen zijn jelui toch maar wat dankbaar gestemd tegenover Burger Robespierre, die deze order speciaal van Parijs uit hoeft overge zonden, is 't niet schapen Ja I ja stemde de menigte vroo lijk toe. Hoera voor Burger Robespierre 1 Leve de Republiek I En jelui zult je zeker heerlijk ver maken vandaag? Natuurlijk l Optochten? Zeker l met muziek en dans. Verweg aan den horizon maakte de grijze nevel plaats voor den rooden morgengloed. Hot regende niet meer, en zware wolken braken hier en daar vanéén en lieten in oneindige diepten het oog op helder blauw vermengd met wit en geel en rose, rusten. De torens en kerkspitsen van het oude Boulogne kwamen een voor een uit de schemering te voorschijn- Do oude klok van d» Beffrol sloeg zee uur. Spoedig was de massieve koepel van de Nótre Dame als met purperen sluiers omhangen, on het vergulde kruis op de St. Jozef wierp verblin dende gouden stralen terug. De spreeuwen begonnen bun 11 cd te ringen, en van don zeekant af klonk van verre ln de richting van Duinker ken het donderen van een kanon. Veler gelaat was op dat oogenbiik naar het Oosten gekeerd, naar de opgaande zon, die met een reusachti- gen zwaai de wolkenbank wegvaag de, en zich nu ln al zijn schitterenden pracht van onmetelijkheid en vlam mend rood vertoonde. De zee scheen daarop in vloeibaar vuur te veranderen, terwijl de geheel» hemel straalde van den eereten mor genblos. Zoo waren de waardige inwoners van Boulogne ln alle opzichten bereid hun angsten en vreezen te vergeten en te genieten van het nationale feest, dat hun ter eere van de gevangenlsne- ming van den Rooden Pimpernel door het Comité van Algemeen Weirijn werd aangeboden. De Roode Pimpernel moest Inder daad een gevaarlijke spion zijn, dat zijn arrestatie zooveel vreugde ln Pa rijs kon veroorzaken I Zelfs Boulogne had door ondervin ding geleerd, dat het Comité van Al gemeen Welzijn niet zoo gemakkelijk zijn prooi losliet ala eenmaal zijn klauwen als van een gier rich er onai heen gesloten hadden. De verhouding van veroordeelden toch vrij geepro- kenen stond als honderd tot een Maar omdat deze man gepakt w&a werden er veracheidenen losgelaten! Op een bepaald uur 's avond» zo- ven uur had Auguste Moleux, da stadsomroeper begrepen zou bet ge donder van het kanon gehoord wor den, de poorten van de stad geopend, de haven een vrijen toegang worden.- De bewoners van Boulogne waren geneigd te roepen Leve de Roode Pimpernel I Wat hij ook was held of spion -• hij was ongetwijfeld de eerste aanlei ding tot al hun vreugde. Intusschen had Auguste Moleux het nieuws omgeroepen door de stad, en de nieuwe proclamatie van genade en vergeving op ieder publiek gebouw vastgemaakt, alle sporen* van angst en vermoeidheid waren verdwenen. In weerwil van het feit, dat iedereen bijna dien nacht wakend had doorge bracht, en dat honderden mannen en vrouwen uren lang het Fort Gayols hadden staan te bewaken was men da delijk allo vermoeidheid vergeten, toen het vreugdevol nieuws bekend werd en ging iedereen met lust aan den gang om dezen grooten feestdag tot een volmaakt succes te maker. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5