Rabriek voor Vragen Uit de Omstreken Binnenland Kerk en Srïioal Pers-Overzicht Letteren en Knnst Sport eo Wedstrijden Daarom doet aan Ieder eon drin gend verzoek am met giften het goe de doel te steunen. Eenige cljfare betreffende de vesr- 'reende ondersteuningen wijzen uit, dat in heit afgoloopen Jaair 872 perso rv&rdeeld over 157 gezinnen door Vereeniging gesteund1 werden.' Geabonneerde» hebben het voorrech Tiageu op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te renden bij do Eedactie vau Hiwrlem'a Dagblad, Groote Houts-.raat ÓS Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending lanvrageu, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden, Wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Ik kan eon kindje naderen. De moeder wil er geheel afstand van doen. Kan ik dit op mijn naam over geschreven krijgen ANTWOORD. Neen, dat kan niet. Van afstand doen kan ook geen spra ke wezen. Onze wet kent dergelijke in stellingen niet. VRAAG. Is een caféhouder verant woordelijk, wanneer ik een rijksdaal der laat vallen en in zijn vloer zoo'n gat zit, dat hij daar meteen in ver dwijnt Zoo'n persoon hoort toch to torgen, dat zijn vloer dicht is? ANTWOORD. Dat zijn wij geheel jnet u eens maar een civielrechtelijke verantwoordelijkheid kunnen wij hier niet zien. VRAAG. Hoe wordt de erfenis van een ongehuwd heer verdeeld, wiens ouders en broeder nog in leven zijn ANTWOORD. Ieder krijgt een derde. VRAAG. Kan hij bij testament zijn nalatenschap geven aan dien broeder, onder bepaling, dat zijn ouders er het Vruchtgebruik van zullen hebben ANTWOORD. Dat kan hij alleen doen voor de helft van ieders erfpor- tie (1/6). IJMUIDEN. De nieuwe Zweedsche onderzeesclie boot Hvalen, commandant Magneson, van Fiume naar Stockholm, ie Woens dag (zooals we al meldden) te IJmui- den binnen de hoofden aangekomen met een gebrek aan het roer. De eleepboot Vischploeg verleende hulp en bracht den Zweed aan den steiger. Het gebrek zal te IJmuiden worden bersteldj waarna de onderzeesche boot haar treis zal vervolgen. Uit Vlaardiugen schrijft men: Toen Dinsdag het hier thuis behoo rend loggerschip VL 51 Alida Adria ns, schipper F. Bakker, ter vissche- rij uitzeilde, tirof het In de Noordzee op 52 gr. 28 min. N.B. en 8 gr. 50 m. O.L. aan de Zweedsche onderzeeboot Hvalen, die met seinen de hulp van den logger inriep. Naderbij gekomen bleek den schipper, dat het stuurstel van do Hvalen onklaar was en do boot daardoor stuurloos ronddreef. Overeengekomen werd dat de VL 51 de Hvalen den Waterweg zou binnen brengen en, nadat van den logger door middel van een sleeptros verbin ding was gemaakt, werd koers gezet naar den Hoek van Holland. Kort voor den Waterweg moest de VL 51 echter wegens windstilte ten anker komen en in de kalme zee gelukte het w»r> boord van de Hvalen het stuur- Btol weder In orde to brengen, waar na een officier van de onderzeesche boot den schipper van het loggerschip voorsloeg, den voorgenomen tocht op te geven tegen ontvangst van een kleine vergoeding, waartoe echter de schipper alleen na onderteekening van de in het begin gemaakte over eenkomst te vinden was. De officier weigerde dit als zijnde daartoe niet gemachtigd. Toen de logger den volgenden Woens dagmorgen den tocht wilde voortzet ten, brak de verbindingstros, die bin nengehaald aan boord van de VL 51, gedeeltelijk door liet rijen van heit schip bleek te zijn dooirgevijld, doch ook mot een mes te zijn bewerkt. Van de Hvalen werd daarop te kennen gegeven, dat verdere hulp niet meer noodig en gewenscht was. Van een en ander heeft de beman ning van het loggerschip te bevoeg- der plaatse aangifte gedaan. Men meldt verder tilt IJmuiden aan de N. R. CL: Donderdagmiddag kwam te IJmui den mr. Tideman, advocaat te Bloe- mendaal, om namens de reederij van den Vlaardinger logger Alida Adria ns, kapt. Bakker, reeder P. van Gel der, beslag te leggen op de boot Hva len. De advocaat beweerrt, dat de on derzeesche boot nog geen oorlogs schip is en dat de commandant moed willig den sleeptros, waarmee de log ger de onderzeesche boot op aleep- tou whad gehad, heeft gekapt. De commandant verjoeg den advocaat en den deurwaarder van het schip en verHrrok onmiddellijk met den vice- consul naar 's-Gravenhage om aan het ministerie (het Zweedsche gezant schap?) een oplossing te krijgen. Nader meldde men aan 1 blad: Mr. Tideman heeft zich met een uitvoerig telegram tot den minister Van buitenlandsche zaken gewend, waarin hij, na mededeeling van de toedracht der zaak, bericht, dat hem later is gebleken dat Hvalen inder daad een Zweedsch oorlogsschip is en een pas heeft om in Nederlandsche havens te komen.- Mr. Tideman heeft daarop den com mandant zijn verontschuldigingen aangeboden, die wel persoonlijk wer den aanvatfurd, doch niet voor de Kweodecho natie. Het bezoek van den commandant aan den minister (gezant?) zal 'dan ook zijn om zijn beklag in te dienen. Omtrent deze zaak' wordt ons door Mr. P. Tideman het volgende meege deeld*: De Vlaardinger zelllogger Alida Adriana VL 51 heeft op 21 dezer te ongeveer 6.80 's morgens op zee hul peloos en noodseinen gevende aange troffen de Zweedsche onderzeeër Hva len; de bevelhebber gepraaid vroeg hulp om naar den Hoek van Holland te worden gesleept; de luitenant ter zeer R. D. Heidestam kwam met een verzegelden koffer aan boord van de logger, er werd overeengekomen dat het hulploon door arbitrage In Ne derland zou worden vastgesteld. Het sleepen duurde van e morgens 10 tot des avonds 7 uur tot bij het vuur schip Maas, in overleg mot den com mandant der Hvalen werd daar de wind ging liggen en een slecht tij op kwam geankerd. De officier aan boord van de logger wilde toen dien schipper der Alida eenig geld voor zij no moeite geven en naar zijn boord terugkeeren. De schipper wilde zich aan het accoOrd houden, doch offi cier en kist werden mét een opvouw bare vlet teruggehaald. Do schepen bleven des nachts aan elkaar ge meerd liggen. Des morgens bleek dat van het Zweedsche vaartuig af de zware manillar-tros stukgemaakt was, verdere hulp werd beslist afgewezen. Daar hét bekend was dat de Hva len met veel moeite en latere hulp der stoomboot Vischploeg In IJmu- den was binnengevallen werd door den procureur van schipper en reede rij der logger verlof gevraagd de on derzeeboot aldaar in beslag men; de deurwaarder moest zich daar voor met zijne getuigen op de onder zeeboot begeven. Aan den bevelvoer der, die verklaarde zich tegen de in beslagneming te verzetten, is toen t bewijs gevraagd, dat hij zich met ver lof der Koningin in de haven bevond, toen dit den deurwaarder aanneme lijk werd gemaakt verlieten de Hol landers de boot. Eenige minuten la ter is den bevelvoerder door den pro cureur medegedeeld dat hij van de inbeslagneming afzag en verontschul diging gevraagd voor den hem ver- De Minister werd geïuk'gewonscht. De Kamer ging daarna weder tot nadere bijeenroeping ulteem- In de TWEEDE KAMER wenschte de nestor, de heer Lieftinok, den nieuwbenoemdon Voorzitter, den heer Van Bylandt, met eenige welge kozen woorden geluk. Deze, zijn plaats innemende, zelde daarop Door Hare Majesteit op uwe mij ver- eeronde voordracht benoemd tot voor zitter der Tweede Kamer, is het mij een behoefte u mijn hartelijken dank te betuigen voor uw blijk van vertrou wen, dat u in mij hebt gesteld. Het zal voor mij een voldoening we zen als ik de Kamer met al mijn krachtig onpartijdig kan leiden en bo venal zal kunnen dienen. Die taak stel ik mij niet gemakkelijk voor en al het gewicht daarvan gevoelend, zou ik die niet hebben durven aanvaarden, wan neer ik niet, door lange ondervinding, wist hoe bereid steeds de Kamer is met haar voorzitter mede te werken tot juiste vervulling van diens ar beid. Wanneer ik terugzie op mijn voor gangers en in het bijzonder op hem, die het laatst deze plaats bekleedde, en let op diens uitgebreide wetsken- nis en onverbeterlijke plichtsvervul ling, die zich o. a. kenmerkte door zijn onvermoeide opmerkzaamheid en zijn bijzondere beroidvaardigheid om de leden individueel van raad te die nen, onverschillig van welke zijde die verlangd word, dan vraag ik mij af hoe ik ooit zijn voorbeeld zal kunnen navolgen. Daarbij komt nu, dat er in ons re glement van orde verschillende be langrijke wijzigingen zijn gebracht, waarvan sommige misschien eenige moeilijkheden zullen geven, de on- Mijne Hoeren, wilt mij verontschul- j digen indien, bij gemis vooral van an tecedent. somwijlen eenige twijfel of h naar v.« onzekerheid bij mij mocht zijn te be speuren. Vergunt mij u een gulden spreuk onzer voorvaderen, wier nagedachte nis juist ln deze dagen gehuldigd is bij de viering van de Hudson-Fulton- herdnneringsfeosten, ln herinnering te brengen en wel dezeConcordia res- par vae crescunt. Verschil van beginselen is er onder ons, de tinten zijn zelfs veranderd, zei- de onze nestor, doch moge door ge meenschappelijk overleg in deze zit ting veel goeds werden tot stand ge- bracht tot heil van ons Land en Volk ëó^kUiTlasC a'e comiündMt, die! eii moge op dien arbeid Gods regen in Rijkssubsidie aangevraagd. Te Hel dor zal een cursus teer opleiding voor de machinisten-examens worden in- geeteld. Tevens werd een regeling 'tot gelei delijke verbetering der salarissen ge troffen. Ook te IJmuiden wenscht men een nieuwen cuirsus aan do vLs- scher ij school te verbinden, waar sto kers en machinisten ter zeovisscheirij zullen worden opgeleid. ONGELUK OF MISDAAD? Woensdagmorgen is uit den Geester singel te Alkmaar het lijk opgehaald van een tot nog toe onbekend, als heer gekleed manspersoon. Dinsdagavond om ongeveer half ne gen heeft de man het café. van den heer Rolf bezocht, waar hij eenigen tijd met de dochter heeft zitten pra ten, wie hij vertelde, dat hij naar Rot terdam, Den Haag, Amsterdam (waar hij hij George Schiller, Rembrandt- plein) en naar Haarlem (waar hij in een guldens-logement gelogeerd had) was geweest. De bezoeker had een pa- rapluie bij zich en droeg een horloge aan een gouden of doublékotting. De porapluie is door een agent van poli tie geheel verscheurd ln een boschje nabij het kruithuisje teruggevonden van het horloge geen spoor. volgens verklaring van den consul Broekmeier te IJmuiden anders met een uur had kruinen vertrekken ver klaarde wel pesroonlijk, maar niet voor zijn gouvernement verontschul digingen te willen aannemen en zich in den Haag te zullen beklagen. Consul en commandant hebben zich beklaagd bij den consul-generaal te Amsterdam, die zich tot den officier van Justitie te Haarlem wendde alsof deze hdt beslag had gelast. Om verde re misverstanden te voorkomen heeft de procureur onder overlegging van de scheepsverklaring zich gewend tot het ministerie van bultenlandsohe za ken om langs diplomatleken weg recht voor zijn cliënte te bekomen. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld dat een Zweedsch vaartuig op weg naar Londen, door den onder zeeër gepraald zijne landgenooten wel voor 10.000 kronen naar Londen heeft willen medeneraen, maar toen de commandant op dit acccord niet inging hen aan hun lot heeft overge laten. HALFWEG. Oproeping. De commissaris van politie te 'Am sterdam verzoekt hun, die in de om geving van Halfweg effecten der Utrechtsche Hypotheekbank of bank biljetten van 100 mochten gevonden hebben, of gehoord mochten hebben, dat dergelijke papieren van waarde gevonden zijn, of ter Inwisseling zijn aangeboden, zich te willen vervoegen aan hot bureau O. Z. Voorburgwal 274. De hier bedoelde effecten en bank biljetten zijn die, welke door een jeugdige dievenbende ten nadeele van een sigarenwinkelier op het Oude- kerksplein gestolen zijn. EERSTE KAMER. De tribunes van onzen Senaat wa- ren gisteren zoo talrijk bezet, dat er wel Iets bijzonders moest gaande zijn. Inderdaad verwachtte men dan ook een verwerping van de partieele ach-- terslandswetten en dientengevolge een ministerieels crisis. De zaak liep evenwel gansch an ders want reeds uit de verdediging der Regeering, tn haar zucht tot toe nadering tot de wenschen der Kamer, door den heer Verheyen, bleek het. dat diens partijgenooten, de katholieken, voor een deel op hun vroeger votum zouden terugkomen. Minister Nelissen verdedigde daar na de ontwerpen op de reeds van vroe ger bekende groenden. Aan het slot zijner rede zeide hij, dat Indien de Kamer deze wetten verwierp er dan tusschen hem en haar een zoo groot verschil van meening zou blijken, dat hij geen vrijheid zou vinden nieuwe voorstellen te doen inzake de bestrij ding van den achterstand in rechts zaken. Waar die bestrijding evenwel door 'a lands belang werd gevorderd, lag de conclusie voor de hand. De heer 't Hooft zag ln het stellen van de portefeuillequaestie een afsnij ding van het debat en daarom van re pliek af. De hoeren V. d. Bies en en Pelinck repliceerden evenwel, evenals de Mi nister. Wetsontwerp no. 2 (de alleen-spre kende rechter en de penslonnoaring) werd daarna aan gen o men met 28 tegen 15 stemmen, do belde andere ontwerpen zonder stemming» rijke mate rusten. Aan den wensch, die elke voorzitter bij den aanvang liet hooren om door kort- en bondigheid der redevoeringen de beraadslagingen niet noodeloos te rekken en den arbeidsduur onzer ver gaderingen niet meer te verlengen, doch integendeel dien trachten te be perken, sluit ik mij gaarne aan, te meer nu ons door de Regeering zoove le wetsontwerpen zullen worden aan geboden. Mag ik dus voor mijn taak uw steun inroepen, van u, Mijne Heeren, 1 hangt hst af of u die voor mij gemak kelijker zult maken, Ten slotte hartelijk dank aan den tijdelijken voorzitLer, onzen hoogge- achtan nestor, met wien ik zoovele ja ren hier samen was, voor zijn welwil lende woorden, wij verheugen onsdat hij, ondanks zijn jaren, zijn jeugdigen Ijver niet heeft verloren. En hi&rmede verklaar ik het voor zitterschap der Tweede Kamer van de Staten-Generaal te aanvaarden. De Kamer vergadert Dinsdag te 11 uur. STAATSBEGROOTING 1810. BUITENLANDSCHE ZAKEN. Over eenige dagen zal een Oranje- boek worden overgelegd, waarin zoo veel mogelijk is bijeengehracht een overzicht van hetgeen door het De partement van Buitenlandsche Zaken in het afgeloopen jaar is verricht. HOOFDSTUK IV. (JUSTITIE). Gelden zijn uitgetrokken tot verbe tering der jaarwedden van de amb tenaren der rijkspolitie en van de fi nancieels positie van de districts commandanten, zoomede voor uit breiding van hot korps met 25 man. Aanstelling van eenig meerder per soneel ;o.a. om meer systeem te kun nen brengen ln het geven van vakon- deitricht aan gevangenen en verpleeg den, maakt een hoogere uitgave van kosten van gevangenissen en Rijks werkinrichtingen met 8075 noodig. Een som van f40.000 is uitgetrok ken om eene algemeens herziening van de bezoldigingen der ambtenaren bij het gevangeniswezen te kunnen bewerkstelligen. Een bedrag van 15.000 is uitge trokken ten einde mogelijk te maken dat het particulier initiatief ten be hoeve van den bouw van gestichten, uitsluitend of mede bestemd voor de opneming van regeeringskinderen van Rijkswege geldelijk worde ge steund. HOOFDSTUK V (BINNENL. ZAKEN) Onder de uitgaven ia o.a. f 848.100 bestemd tot dekking van de kosten der volkstelling; f 485.000 karnt ten laste van de subsidies aan openbaar en bijzonder lager onderwijs, terwijl p.m. f 127.000 meer gevorderd wordt voor pensioenen en wachtgelden. In het meerdere ls o.a. begrepen een be drag van truim 2 ton voor het vakon derwijs, f 25.000 voor hoogere subsi dies ter bestrijding van de tuberculo se, f 80.000 voor subsidies aan gemeen telijke hoogere burgerscholen. Een verhooging van f 10.025 is aan gevraagd voor de salarisregeling van de onderwijzers en onderwijzeressen bij de Rijkskweekscholen en van de hoofden der leerscholen; verder voor de Rijkskweekschool te Haarlem. Voor eenige zeevaart- en vlssoherij- echoleD .wérd* verhoogfng van l>e* DROEVE DAAD. Men schrijft uit Zwolle aan „De Standaard" Gisteravond werd door vrouw P., die te Zwolle gescheiden leeft van haar man, welke in Duitschlond met haar ongehuwde dochter woont, aan een 12-jarig meisje, een mandje ter hand gesteld, om dat ten huize van W. J. In de Akkerstraat te bezorgen, met de boodschaphier is een pakje van vrouw P. Toen men bemerkte, dat er een levend kind ln lag, werd het mandje niet aangenomen en daar vrouw P. zich inmiddels verwijderd had, bezorgde men het op het politie bureau, alwaar bleek, dat er een le vend meisje van pl. min. 9 weken in lag. Vrouw P. werd ten huize van haar te Zwolle wonenden broeder op gespoord en naar het politiebureau overgebracht, waar ingevolge art. 255 W. v. S., proces-verbaal tegen haar werd opgemaakt, terwijl het kind ter verpleging naar het Passantenhuis werd vervoerd'. KATHOLIEKE KAMERCLUB. De Katholieke Kamerclub heeft, naar Het Gentr. meldt, ln haar Dins dag gehouden vergaderingen tot voor zitter, vice-voorzitter en penningmees ter herkozen de heeren mr. Loef fV an Vlijmen en mr. Bolsius. ONGELUKKEN. Gistermorgen was een 15-jarig meisje, in dienst bij de gebroeders W. te Holten te dicht bij de kneedmachi ne gekomen. Zij werd door een riem gegrepen en verpletterd opgenomen. Te Wassekerke (Noord-Beveland) ls Dinsdag het bijna tweejarig kind van den landbouwer J. A. G. onopgemerkt in een waterputje ge<raakt en verdron ken. JEUGDIGE DIEVENBENDE. Niet minder dan zes jeugd'ge ver dachten, jongens van omstreeks acht tienjarigen leeftijd, zijn te Amsterdam gisteren per celwagen van het bu reau St. Pietershal voor den officier van Justitie geleid. Zij waren aange houden in verhand met een diefstal in den loop der vorige maand gepleegd ten nadeele van den sigarenwinkelier Zondag op het Oudekerksplein. De knapen, althans een stuk of drie van de bende, hadden kans gez'en uit een kamer achter den winkel een geld kistje weg te nemen, v/aarin zich een paar horloges, geld en geldswaardige papieren bevonden. Erg voorzichtig waren zij met hun buit intusschen niet omgegaan. Zoo bevond zich ln 't kistje een enveloppe inhoudende 800 gulden aan bankpapier. Zonder zich de moeite te getroosten de enveloppe te openen, wierpen zij deze op strat weg, evenals eenig». effecten, die ook in het kistje zaten. De „eerlijke" vin der is tot dusver nog niet komen op dagen. Eenig los geld en een paar horloges uit het kistje werden met de andere leden der bende broederlijk gedeeld. Ondanks hun jeugdigen leeftijd heb ben de zes boefjes al meer op hun kerfstok. Zoo hebben enkele loden er van reeds met de tuchtschool kennis gemaakt TENTOONSTELLING VAN MODER NE DAMESHOEDEN. De afdeeling Utrecht van de Ned. Vereeniging tot Bescherming van Vo gels, heeft het plan opgevat op 29 en 80 September as. een tentoonstelling te houden van moderne dameshoeden, opgemaakt met bloemen en linten, om daarmede te bewijzen, dat een da tneshoed wel degelijk smaakvol kan worden gegarneerd zonder gebruik making van vogelveeren. Een protest tegen den vogelmoord ter wille van de veeren. De tentoonstelling wordt 29 en 80 September gehouden in Pays-Bas. Voor de mooiste hoeden zullen prij' zon beschikbaar worden gesteld; aan de dames worden stembriefjes uitge reikt, waarop een ieder kan mede- deelen welke hoed het fraaist wordt gevonden, een referendum dus, waar aan alle bezoeksters kunnen dee Ine' D. H. BRONDGEEST. Op verzoek van de directie der N. V. ,,Het Tooneel" is door den kanton rechter de verbintenis van den heer D. H. Brondgeest mot „Het Tooneel' verklaard te zijn ontbonden. PROF. BLOK. Naar men met zekerheid verneemt, wenscht prof. dr. P. J. Blok Ie her denking van den dag, waarop hij vóór 25 jaren 26 Septomber te Gronin gen zijn ambt als hoogleeraar in de geschiedenis aanvaardde, in alle stil te te doen plaats hebben en zal de .hoogleeraar op dien dag afwezig zijn en dus geen persoonlijke gelukwen- schen in ontvangst kunnen nemen. DR. FR. VAN EEDEN. De door dr. Frederik van Eeden in verschillende buitenlandsche steden te houden voordrachten zullen, naar de „N. Ct." bericht, loopen over „Die Mission des Dichters", „Die freudige Welt" en „Holl&ndische Llteratur". Aan deze reis gaat een tocht naar Amerika vooraf, 11 November spreekt de heer Van Eden te Chicago. „Het Paleis ven Ciroe", Van Eeden8 nieuwe tooneelstuk, speelt in Ameri ka Het is aan de K. V. Het Neder- landseh Tooneel en aan verschillende Duitocho schouwburgen aangeboden. DE PERS OVER DE TROONREDE. De (vrijz. dem.) „Nieuwe Arnhem- sche Courant" schrijft o. m. „Met geen woord wordt daarin mel ding gemaakt van het Openbaar on derwijs. Dit schijnt voor de regeering niet te bestaan. Dr. Kuyper's fameuse Ineensohakelingscom missie wordt nu de zondebok genoemd, welke de werk zaamheid dei- Regeering op onder wijsgebied belemmert. Doch dit, zoo min als het „zeer aanzienlijk tekort oo den komenden dienst'", belet haar nieuwe subsidies voor het bijzonder onderwijs in uitzicht te stellen". „Het is maar gelukkig, dat H. M. de Koningin niet genoodzaakt werd, dit langademig, slecht gestileerd stuk voor te Lezen. B.v. de zin aanvangen de met „uwe medewerking" en eindi gend met „het locale verkeer", waar in alles is dooreen gehutseld kin- der- en armenwetten, Landstorm, bakkersraden, overstroomingen, enz., enz., maakt het tot een ongenietbaren hutspot. Maar toch, uit deferentie voor de Kamer, had men aan dit stuk eenige meerdere zorg mogen besteden. Of heeft minister Heemskerk be doeld, zoo sterk mogelijk de wensche- liikheid te doen uitkomen, om met deze formaliteit, welke nu alle betoe- kenis verloren heeft, te breken Inderdaad, het middel is dan goed gekozen." „De Middelburgsahe Courant" (libe raal) is nieuwsgierig te hooren „wei- ka de „Christelijke rechtsbeginselen" zijn, o. a. inzake de doodstraf en i voorwaardelijke veroordeelingen, waaromtrent do staatslieden nogal verschillend denken." ..Wat de financieels plannen be treft reeds verleden jaar werd veel daarvan ons toegezegd. Een algemee- ne inkomstenbelasting zou ons toen worden aangeboden nu ls zij In be werking. Dat is eer achter- dan voor uit. Wij zien echter een en ander met verlangen tegemoet. En wat ons als buitengewone mid delen wordt beloofd, komt overeen met hetgeen daaromtrent reeds be kend was en past ln het kader van den tegenwoordigen Minister van Fi nanciën. Omtrent arbeiders-verzekering wor den ons thans eenige ontwerpen toe gezegd, die zeker met belangstelling worden tegemoet gezien, omdat zoo veel afhangt van de daarin opgeno men bepalingen. Een staatscommissie voor Grond wetsherziening is in het verschiet ge steld een geschikt middel om de zaak van het kiesrecht op de lange baan te schuiven. Het toegezegde plan tot meer doel treffende subsjdieering in de kosten va" schoolbouw heeft voor ons zijne bedenkelijke zijden. Het beteekent in onze oogen meer geld uit de staatskas voor kerkelijke propaganda door mid del van het onderwijs. Voor het overige bevat de rede een lange lijst van wetsontwerpen, die de regeering ons zoi schenken, en daar onder vele, die wij met ingenomen heid zouden begroeten. Oorlog en Marine zijn schaarsch in hunne toezeggingen en wij zeggen gelukkig. Het kan zeker niet in de bedoeling liggen om al het beloofde reeds in het eerste jaar der vertegenwoordiging aan te bieden. Het is een menu voor het gansche vierjarig tijdvak. Als zoodanig aanvaarden wij het dan ook. Met belangstelling zien wij echter tegemoet wat er van dit alles tot stand komt." De anti-rev. „Rotterdammer" meent dat het kabinet „ietwat meer punc tueel had kunnen ontwikkelen, wat het thans onder een Christelijk re- geeringsbeleid verstaat." Maar evengoed ais in de Openings rede onbeschroomd wordt uitgekomen voor de „toepassing van Christelijke rechtsbeginselen", zou er ook kunnen worden verklaard, wat die christelij ke rechtsbeginselen tegenover de be ginselen der vrijzinaige richtingen vorderen. Blijkbaar denkt het Kabinetmen zal dat wel zien bij de „gerechten" zelve, wanneer ze worden „opge- discht". Ons dunkt het beter, dat, met het oog op de antithesische worsteling der Christelijke partijen tegenover de vrijzinnige richtingen, duidelijk wordt uiteengezetdét willen wij, in tegenstelling met do leer der vrijzin nigheid. In zoover is ©enigszins te betreu ren, dat de Openingsrede niet duide lijk spreekt over het kiesrecht. Zwij gen daarover brengt het gevaar mede, dat ons volk meer en meer wordt ge dreven naar het algemeen stemrecht. Er zijn reeds tal van vrijzinnigen eigenlijk onwillens afgezakt naar den rooden kant. Zelfs stemden in Juni vele conservatief-getinte mannen vu rig links, ondanks de openlijke pro- pagandeering van tamelijk onzinnige staatspensionneerings-plannen Alle overdreven angstvalligheid kan thans wegvallen. De meerderheid is nu overwegend rechts. Men kan zeggen, waar het op staat. En, onder Gods zegen, ook tot stand brengen, wat men naar een Christe lijk regeer in gsbeleid voor het vader land elech acht.: Do „Stichteche Courant" (antd-revo» Jutionalr) vindt do troonrede „eea lang stuk» maar nu niet H. M. zelf. doch minister Heemskerk' de rede voorlas, was dat geen „bezwaar". Onder de toegezegde wetsontwerpen zijn er verscheidene, waarover het blad zich ten zeerste verheugt. Zoo b.v over de tariefsherziening en over do regeling „tot meer doeltreffende subsid leering ln de kosten van den schoolbouw, welke thans het bijzon, der lager onderwijs menigmaal al te zwaar drukken." De „Stiohtsche Crt." hoopt nu maar dax er groote spoed zal worden ge maakt vier jaar zijn zoo spoedig om. „Overigens zullen we alle toege zegde wetsontwerpen hier niet de revue laten passeeren. Wel mogen we er van zeggen, dat er uit blijkt, dat onze regeering met groolen ijver en werkkracht de zaken heeft ter hand genomen, en dat met name op sociaal gebied veel ten goede van ons volk van haar arbeid ver dacht mag worden. En, wat verder Vatten we nu ons oordeel over de Troonrede in haar geheel samen, dan kunnen we zeggen Er is z-eer veel verblijdends voor de Christelijke par tijen. Een rede als deze had verleden jaar niet uitgesproken kunnen zijn. Dat het thans kon, is de vrucht van de schoone overwinning, die God ons in Juni gegeven heeft. Echter hadden we wel gewenscht, dat die politieke omkeering meer nog in de rede uitgekomen ware. En wel door de ontwikkeling van een rogee- ringsbeleld, dat uit één gedach. 49 opkom t". De „Maasbode" (R.-K.) Dit staat intusschen wel vast, dat _oo men ook gezind" zij tegenover deze Regeering, en hoe men ook denke over elke alinea in deze rede, aan niemand de indruk zal ontgaan van de machtige conceptie, die aan deze rede het aanzijn gaf, en die haar stempelt tot een Staatsstuk, dat onder dit opzicht maar weinig praecedonten heeft. Een conceptie van algemeenheid en zakelijkheid beiden, waarover de Christelijke gedachte haar geestdrift en haar bezieling heeft uitgestort, een wijd en grootsch plan, dat ver trouwen wekt en wèl blijken geeft van de vaste en zelfbewuste kracht, waar mee deze Regeering onder Gods zegen de toekomst van ons land te gemoefc gaat. „Het Huisgezin" (R. K.) leest wet- nig opwekkends ln de openingsrede. De gedrukte financieele toestand do mineert in het Staatsstuk; financieele maatregelen bedreigen ons zoowel voor het heden als voor de toekomsL En waar die toestand zoo treurig is, zou het blad liever gezien hebben dat het ministerie geen verhoogde subsi die voor het bijzonder onderwijs hoe billijk ook op zich zelf ln uit zicht had gesteld. Voorts een troonrede, zegt het blad, vermoedelijk ongeëvenaard in lengte, maar daardoor ook een zekere slap heid toonende. En vreemd ls het voornemen om een staatscommissie ln het leven te roepen; hebben wij dan niet onder het vorig ministerie zoo een commissie reeds gehad, en is haar arbeid niet in een rapport neergelegd? Of ls de bedoeling uit sluitend dat die oommissie juist het kiesirochtvraagstuk waarvan haar voorgangster moest afblijven te onderzoeken zal hebben? GENERAAL JOUBERT. Bovengenoemde schietvereeniging, gevestigd te Overveen, hield ter vie ring van haar tienjarig bestaan een ouderlingen wedstrijd voor de leden en donateurs, op de schietbanen in de duinen onder Overveen, op 12 en 19 September j.l. De wedstrijd mocht zich verheugen in een zeer drukke deelneming, zoo wel door de donateurs als door de loden en er werd niettegenstaande het zeer ongunstige weder goed ge schoten. Uitslag van den wedstrijd Geweer model '95. Schijf Loosdul- ncn, afstand 200 Meter. Vrije baan^ Maximum 2 maal 30 punten. Ie prijs P. Janssen, 2929. 2o prijs Alb. Jansen, 30—28. 3e prijs Paul Roozen, 29—28., ■ie prijs G. Janssen, 28—28. 5e prijs P. J. Hekker, 27—27. 6e. prijs Alb. Bos, 28—26. Vaste haan. Maximum 2 maal 30 punten. Ie prijs, kunstvoorwerp, aangebo den door Jhr A. Bas Backer, dona teur der vereeniging, Jac. Faase. 28-26. 2e prij6, Alb. Jansen, 2726. 3e pi*ijs P. J. Hekker, 27—26. 4e prijs P. Jansen, 27—25. 5e prijs Paul Roozen, 27—25. Kampioenprijs. Voor de vijf vaste baan-eeriën te zamen. Maximum 5 m. 30 punten. Groote verguld zilveren medaille, aangeboden door de veree niging „BloemendaaT's Bloei". De winner hiervan mag niet in aanmer king komen voor een vaste baan-prijs. Winner G. Janssen, 129 punten. Eerewedstrijd tien schoten. Maxi mum 100 punten. lo prijs, kunstvoorwerp, aangebo den dooi- den weledelen heer Jobs. do Breuk, eerelid der vereeniging, Paul Roozen, met 83 punten. 2e prijs G. Janssen, 81 punten. 8e prijs P. J. Hekker, 81 punten. Buks. Afstand 12 Meter. Vrije baan. Maximum 2 maal 100 punten., Ie prijs Alb. Bos, 100—98. 2e prijs P. J. Hekker, 99—98. 8e prijs Alb. Janssen, 99—96. 4e prijs G. Janssen, 9896. 5e prijs Paul Roozen, 9896. Carton-wedstrijd. Een kaart van 25 schoten. Maximum 25 cartons 500 punten. Ie prijs, groote verguld zilveren medaille, aangeboden door mevrouw Douairière Mr. D. Visser van Hazers- woudeVan Merlen, donatrice der vereeniging, G. Janssen, 22 cartons, 475 punten. 2e prijs, groote zilveren medaille, eveneens aangeboden door mevrouw Douairière Mr. D. Visser van Haxers- woudeVan Merlen, donatrice der vereeniging, P. J. Hekker, 22 cartons, 470 punten. Se prijs, zilveren medaille, aangebo den door de vereeniging Alb. Janssen, 20 cartons, 470 punWn.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6