HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEOBBUUX Een tehuis voor schoolgaande kinderen. ^aitealandsck Overzicht Stadsnieuws FEUILLETON De roode Pimpernel in Gevaar. DONDERDAG 80 SEPTEMBER 1909 Er wordt tegenwoordig, óók in onze stad, veel gedaan op philanthropisch gehicd. Dat wil met zeggen te veel; Want, onder al liet bestaande werd jïPS één instelling gemist. We schrij ven werd, omdat nu In de behoefte Voorzien is, door de stichting van dit Tehuis. Er zijn kindoren. die In beklagens waardige omstandigheden verkeeren. Moedor is weduwe en moet den ge- heelen dag „uit werken gaan", opdat fa bot brood voor haar kleinen ver dienen zak Wat is een kind zonder vriendelijk tehuis zonder een moeder, die over hem waakt Het meisje of de jongen foekt vertier op de straat, waar nooit »eei goeds te Ieeren is Daarom was de oprichting van een Tehuis voor schoolgaande kinderen wenschelijk noodig zelfs. 7 Aprrl van dit jaar werd de veree- niging opgericht en dat ze nu reeds haar Tehuis kan openen, getuigt ze ker van de warme toewijding van hot bestuur. In het geheel gerestaureerde ge bouw der Warmoezeniers-bos in de Moiinn-.steeg (een zijstraat der Sme- destraat) is net Tehuis gevestigd. Het Is een historisch plekje eeuwen ge ledon stond daar net Gecilia-klooster, waarvan nu nog ouderwetsch-dikke lundeeringen te vinden zijn. Wat ziet er alles keurig uit 1 Wel jpioet men eerst het nauwe poortje doordringen, maar (het doet denken aan.... den rijstebrij-berg uit 't Lui- lekkerland-sprookje dan is men ook dra in een vriendelijke omgeving. Treden we eerst hot hoofdgebouw binnen. Wij kunnen dadelijk door- loopen. doch de kleine gasten moeten even in hot voorportaaltje pauzeeren, om schoenen of klompen in een bak te zetten en voor warme pantoffels te verwisselen. Ook krijgen ze (zoowel de jongens als de meisjes) een schort voor, zoodat ze, wanneer ze in het Wasdhlokaal ook nog een schoon- maak-kuur hebben ondergaan, er da delijk veel aanlokkelijker zullen uit zien. De gezelschapskamer ziet er recht gezellig uit Helder-wftte muren en plafond, frisch-groen geschilderde deuren en vensters, enz. Onder dit enzoovoort behoort veel I We noemen: sierlijke gaskronen, aardige platen en versieringen aan de wanden, een piano, een orgel en kasten met speel goed. In het midden der kamer staat een lange tafel, waarnaast een 20-tal sierlijke stoelen. De belangrijkste taak der tafel zal zijn, de spijzen te dragen, die door de kinderen zeker met smaak naar binnengewerkt zul len worden. Kinderen vooral zulke arme kinderen, hebben meestal ge it on den honger I 's Middags tusschen schooltijd krij gen de kleih*N/££Lsten warm eten. Ge deeltelijk wordt dit in het Volksbe lang beaeid, en ook krijgt het Tehuis een deel ten geschenke van de veree- niging „Kindervoeding". De spijzen worden in een grooten (in een mand en bekleeding geplaatsten) ketel. met. een wagentje vervoerd. Voor het koud worden behoeft dus geen vrees te bestaan I Na schooltijd worden de kleine ^commensaals" weer gevoed, dan met hrood en melk. Met veel bewondering hebben we de kasten voor eet4>enoodigdheden gezien. Alle borden en schalen ziin van aardig gekleurd, bijna onbreek baar graniet en kunnen dus tegen een stootje. Een dartele jeugd maakt zulke maatregelen wel noodig I Even rijk zijn de kasten met speel goed voorzien. Leuke poppen, „ka mertjes", wagentjes, bonwdoozen zoowaar ook een complete draaimolen «ai een niet minder natuur-getrouwe verhuiswagen-in-miniatuur I Bijna al dit speelgoed is door de kinderen der Lighal gemaakt en ten geschenke ge geven. In de boekenkast ligt een heele bi bliotheek met aardige en ook leerza me kinderlectuur. Er valt evenwei ook nog wel iets anders te doen. dan muziek te maken, te lezen, te eten en te spelen Naast de gezelschapskamer is een kleinere kamer voor de directrice, waar tevens een tafel en 10 stoelen geplaatst zijn, voor het handwerken dor meisjes. Al len moeten b.v. breien leeren. Tusschen het hoofd- en bijgebouw ligt een flinke binnenplaats, die met een zandhoop de speelgrage jeugd veel vertier zal geven. In het bijgebouw vindt men aller eerst een flinke wasch-gelegenheid voorts nette privaten (met automati sche spoeling), kasten voor het lin nengoed eö een keukentje. De parketvloer en de helder-blauwe schildering der deuren, vensters en kasten, doet het oog aangenaam aan. Alles blinkt van vriendelijk licfit en lucht I Langs een gemakkelijke trap (met hoeveel zorg alles door den aanne mer, den heer M. van Ommeren, is ingericht, blijkt uit de looden afzet- randen der treden, die uitglijden voorkomen 1) komt men op den zol der. waar een schaafbank en gereed schappen wachten, om den jongens gelegenheid te bieden, zich in t slöjd- werk te bekwamen. Naast dit bijgebouwtje is de wo ning van den bewaarderook deze heeft een flinke huisvesting. Oogenschijniijk is het een nadeel, dat het Tehuis zoo Ingebouwd is. Toch heeft dit weer een zon-zijde, want nu is men daar geheel vrij, en kan daar rustig laven. Nu nog eenige bijzonderheden over de stichting en de huiselijke aan gele eenheden. Het Tehuis neemt volgens het reglement, kinderen van alle ge zindten op, van 6 tot 13 Jaar Jon gens en meisias'van weduwen en we duwnaars, die GENOODZAAKT zijn, buitenshuis den kost te verdienen. Niettegenstaande alle gezindien wor den toegelaten, ontvangen de kinde ren in het Tehuis toch een zooveel mogelijk Christelijke opvoeding. De kinderen worden opgenomen na hun schooltijd Maandag, Dinsdag, Donderdag, Vrijdag van 12—2 en van 4—8. Woensdags en Zaterdags van 28. In hunne vac an ties den gehee- len dag. De kinderen uit de 2 laagste klassen mogen te 11 uur komen. Des Zondags Is het huls gesloten. Voor do opneming moet door de ver zorgers betaald worden, voor één kind 10 oents, voor het tweede en der de kind uit hetzelfde gezin ieder vijf cents per dag. Natuurlijk staat hot aan t bestuur vrij te bepalen, welke kinderen het eerst voor plaatsing in aanmerking komen. Daarbij zal natuurlijk op alle omstandigheden gelet worden, want het bestuur zal onderzoek doen naar de gezinnen, waartoe de kinderen be- hooren. Voor de contróle zijn de kin deren bovendien verplicht de opgaaf hunner woonplaats schriftelijk mee te brengen en eiken dag waar moeder werkt. Het bestuur dezer nuttige vereenl- ging bestaat uit den heer D9. Barbas en de dames De Booy en Bierens de Haande eerste Is voorzitter, de tweede secretaresse. Zaterdagmiddag zal het Tehuis of ficieel geopend worden. Gisterenmid dag gaf Ds. Barbas ons evenwel reeds gelegenheid, het nieuwe Tehuis te be zichtigen. Voor zijn vriendelijk ge leide zijn we hem zeer dankbaar. Met vertrouwen vragen we de be langstelling onzer lezers voor dit nieuwe Tehuis. Het kan een zeer nuttige instelling worden, mits het bestuur voor zijn moeilijke taak steun vindt. Het spreekt immers van zelf, dat de rekening een aanzienlijk tekort zal geven, dat door weldenken- den aangezuiverd moet worden. Won- neer er dus een verzoek om financi- eeien steun komt, moet aan geen doo- vemansooren geklopt wardenHet geld is good besteed. Hot sombere le ven van veie kinderen zal vervroolijkt worden door vriendelijke zonnestra len de zw aar-druk kende zorgen van menige ouders verlicht.... En, wat liet voornaamste is, de kinderen zuilen voor verwildering bewaard worden. In deze dagen, waarin zooveel ge sproken wordt over de bandeloosheid der jeugd, kan het streven van deze verceniging daarom niet anders dan ieders sympathie hebben 1 Zaterdagmiddag zal het Tehuis of ficieel geopend worden. De voorzitter stelde ons evenwel reeds gisteren in de gelegenheid het gebouw te bezich tigen en had de vriendelijkheid, ons rond te leiden en in te lichten. Daar voor zijn we Ds. Barbas dankbaar. KEES. DE OORLOG IN MAROKKO. Uit eenige telegrammen blijkt, dat de bezetting van Seloean door de Spanjaarden heeft plaats gehad, zon der dat de Mooren veel tegenstand bo den. Generaal Marinas had zeker niet gedacht, dat hij bet zóó gemakkelijk zou hebben, want 't is een sterkte ge weest, die de vijanden vroeger met veel volharding hebben verdedigd, en ook behouden. Deze vrees van den Spaanschen generaal blijkt duidelijk uit het feit, dat hij tegelijkertijd aan twee divisies bevel gegexen had, naar deze sta<l op te rukken. Nadat de artil lerie eerst de Mooren op de vlucht had gejaagd, trok kolonel Tovar en de zij nen Seloean binnen, terwijl de ataf- muziek den Konlngsmarsch speelde. De bezetting van Nador en Seloean is den Spanjaarden nog op geen tien do oden en gewonden te staan geko men. Een minder aangename gewaar wording moet het evenwel voor de Spanjaarden geweest zijn, toen zij de loopgraven van den Goexoegoeberg doorzoekend, de verminkte lijken van wapenbroeders vonden, die sinds de gevechten van 23 en 27 Augustus ver mist weiden. Vermoedelijk zijn deze krijgers door de Mooren gemarteld en gedood. In zulke aangelegenheden zijn 't specialiteiten denk maar aan hun Sultan I Te Madrid ontvangen telegrammen melden nog, dat de krijgsmacht der Rlfkabylen geheel uit elkaar ia ge jaagd en den Goeroegoe-berg verlaten heeft. Wel deden de Mooren nog een tegenaanval op het Goeroegoe-geberg- te, doch deze werd door de Spanjaar den afgeslagen, 't Kostte generaal Ma rinas evenwel 6 dooden, 16 gewonden, waaronder 2 officieren. De bergkloven in de buurt van Me- 1111a, waaruit nog eenige weken gele den do Spanjaarden dagelijks door de Mooren beschoten werden, zijn nu door de Spaansche troepen zonder eenigen tegenstand bezet. De Spaansche bladen zijn een en al lof over de taktiek van generaal Ma rinas. Wel is waar moeten zij toege ven, dat hij lang geaarzeld heeft, voor hij zijn eigenlijken veldtocht be gon, maar hier tegenover stellen zij, dat, nu de generaal ten slotte den vij and heeft aangetast, het hem gelukt, bijna zonder verlies van menschenle- vens, de gewichtigste strategische punten te bezetten. Nu de belangrijkste vraagWan neer zullen de Spun jaarden hun straf expeditie (zoo wordt de oorlog nog of ficieel genoemdeindigen Met de bezetting van Seloean en 't Goeroegoe- gebergta tusschen welke beide pun ten de aanleiding tot heel dezen veld tocht de bewuste ijzer- en lóodinijnen liggen kan men zeggen, dat voor het oogenbiik generaal Marinas aan zijn opdracht voldaan heeft. Thans rest nog de bevestiging van de verovering. Daartoe wacht men de aankomst af van zestien verplaatsba re blokhuizen, waarin ruimte is voor veertig soldaten met drie stukken ge schut. Zullen de Spanjaarden met deze blokhuizen liun bezit kunnen verdedi gen 't Zal geheel afhangen van de houding der Mooren. Als deze genoeg hebben van den strijd, zullen ze naar hun stammen terugkeeren. Geven ze evenwel van het vechten nog niet den brui, en hlijven hun legers van vele duizenden krijgers het bezit dei' Span jaarden bedreigen, dan zijn deze wel genoodzaakt nog een veel grootere mi litaire macht in Marokko achter te la- ten. Anders moet men na een maand weer een strafexpeditie organiseeren. En deze beeft al geld, levens eu op offeringen genoeg gekost DE POLITIEKE OORLOG IN ENGELAND. Gisteren gaven we in een beschou wing een uiteenzetting waarom of de strijd gaat. O, neen, niet alleen om de begrooting en de belasting-ontwer pen Een blad der oppositie, de „Glas gow Herald", schrijft dit nu ook in rondo woorden en waarschuwt zijn partijgenoot-en duaix>m tegen over ijling. 't Heet „Laat ons oprecht zijn. Indien de tegenwoordige regeering ten gevolge van de algemeene verkiezingen blijft gehandhaafd, clan zal een nieuwe bladzijde in de Engelsche politiek worden opgeslagen, daar alsdan on middellijk stappen zuilen worden ge daan, op wetgevend gebied, om de be voegdheden van hot Hoogerhuis in zake de begrooting enzoovoort vast te stellen. Het gevaar bestaat, dat een liberale overwinning, zelfs met eene gereduceerde meerderheid, zou kun nen leiden tot het behoud van slechts één Kamer. „De aanstaande beslissing van het Hoogerhuis is dus van het hoogste be lang, en daarom mogen noch de poli tici, die den strijd willen tot eiken prijs, noch de machtige belangen, die door deze begrooting worden aange tast, op die beslissing eenigen invloed uitoefenen. De strijd tusschen de be ginselen, waarom het hier gaat, moet worden gestreden. Het zal een ern stige strijd zijn, een beslissende, maar tenzij wij in de politiek dezelfde fouten begaan als in den Zuid-Afrikaanschen oorlog werden waargenomen, zal de- de strijd er een moeten zijn, waarin de to volgen tactiek en het oogenbiik van handelen worden voorgeschreven door de verantwoordelijke generaals, en niet door de minderen". De politieke campagne is allang aangevangen. Overal kiezersvergade ringen en politieke redevoeringen. Wat zal het Hoogerhuis doen Den strijd wagen alles of niets RDGEERINGSMOEILIJKHEDEN IN HONGARIJE. 't Wordt al weer duidelijk wie had anders verwachtdat Kossuth, de nieuwe kabinetsformateur, er niet in zal slagen den verwarden politie- ken toestand ook maar eenigszins te regelen. Hoe een program van werk zaamheden te vinden, dat den veel- eischenden volksvertegenwoordigers tevreden zal stellen, vooral omdat de eischen zoo uiteenloopend zijn en elk z'n zin wil hebben, 't Is noodig, dat de begrooting en de andere finan- cieele aangelegenheden geregeld wor den. Wanneer de Kamer weigerach tig blijft, zit er niet veel anders op, dan tut ontbinding over te gaan. Dan zal onder de kiezers weer de strijd tusschen de onafhankelijkheids- partij en andere partijen ontbranden. En.... zal er dan een gewilliger volksvertegenwoordiging komen DE IvRETENSER RAADSELEN. Van vereenigiug van Kreta met Griekenland kan voorloopig niets ko men. Diit hebben de beschermende mogendheden den Kreteusers in den laatsten tijd meer dan duidelijk aan 't verstand gebracht. Maar daarmee is het Kretenser vraagstuk nog niet geregeld. De definitieve regeling van den staatsrechtelijken status van het eiland laat nog altijd op zich wach ten. De Turksche regeering heeft er in de laatste maanden aanhoudend bij de beschermende mogendheden op aangedrongen tot die defi nitle- v e regeling over te gaan, te meer daar de Kretensers dreigden afge vaardigden te zuilen zenden naar het Grieksche parlement. Hoewel ook van dit laatste wel niets zal komen (men zegt dat Griekenland zelf de ongeroe pen leden zijner volksvertegenwoor diging zou afwijzen), is het toch zaak dat hei Kretenser vraagstuk eindelijk een afdoende oplossing vindt. In eeni ge buitenlandsche bladen hebben be richten gestaan, dat er weer sprake was van het bijeenroepen van een Europeesche conferentie tot regeling van de quaestie. De een is er voor, de ander is er tegen. Net als vroeger.... Voorloopig zal er dus nog wel geen conferentie komen I SAMENZWERING IN MONTENEGRO. Een telegram uit Cettinje meldt, dat luitenant Vassojewitsj gearresteerd word, op 't oogenbiik, dat hij zich met zijne compagnie wilde meester maken van een wapendepótdit stond in ver band mot een samenzwering tegen den regeoremler. vorst. Nikita van Monte negro. OVERSTROOMINGEN IN ENGELAND. Tengevolge van de buitengewoon hevige regens heerscht er overstroo- rning in Zuid-Warwichshire en Zuid- Wales. Honderden acres zijn over stroomd, de huizen in de laag gelegen districten staan onder water en de rivieren wassen nog steeds. Honder den personen zijn dakloos. Drie personen zijn bij de overstroo ming in Zuid-Woles om het leven ge komen. ONDERZOEK. In zake het onderzoek betreffende het gebeurde met de Zweedsche on derzeeboot Hvalen wordt vanwege de Regeering met het inwinnen van in lichtingen tot vaststelling der feiten voortgegaan. O.a. zijn informaties ge vraagd aan den president der recht bank te Haarlem in verband met de verleende machtiging tot het leggen Yan beslag op het schip. TERUG UIT HET KAMP. Gistermiddag zijn onze militairen teruggekeerd uit de legerplaats bij La ren. Om 2.1G uur arriveerde het 3de bataljon infanterie onder den luit.- kolonel Jhr. J. Th. van Spengler. On der 'n hoeraatje reed de extra-trein het station binnen, waar o. a. de iuit.- kolonel J. J. E. Francken en de ma joors E. baron Van de Capeilen en T. L. van Wagtendonk gereed stonden om den regimentscommandant, kolo nel P. A. Spaan, te verwelkomen. Overal blijde gezichten I De solda ten, die het in 't kamp niet onaardig vonden, 't wee rhad zich goed gehou den, waren toch maar In hun scliik, dat ze Haarlem weer terugzagen. Op straat had zich een groote menigte verzameld, die het bataljon vooraf ging en omstuwde, toen dat achter de stafmuziek, onder leiding van don kranigen kapelmeester E. II Rap, die i October zijn dertigjarig dienstjubi- leum viert, naar de kazerne aan den Koudenhorn marcheerde. Aan de deu ren en voor de ramen van den Jans- weg en de Nieuwe Gracht verscheen Haarlemsch burgerij, om getuige te zijn van den terugkeer der troepen. Natuurlijk ontbrak geen enkel dienst meisje.^ Tegen half vier arriveerde het 4a bataljon onder commando van den majoor W. D. A. OphorsL Weer veel belangstelling. De troepen kregen direct na aan komst vrijaf met avondpermissie tot twaalf uur. Rubriek voor Vragen Qeabonoeerden hebben het voorrecht vragen op veraci.illend gebied, mits rooi beantwoording vatbaar, h. te zenden bij de Redactie van Haarlem'» Dagblad, Groot.' Houtstraat 63 Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk 1», den dag na de Inzending Aanvragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden, wordt geen aandacht geachonken. VRAAG: In het begin van dit jaar heb ik mijne vrouw verloren. Kun nen mijne kinderen beschikken over het verkoopen en weg geven van den inboedel? ANTWOORD: Gij zijt thans met uwe kinderen, die volgens uwe toe lichting meerderjarig zijn, in een on verdeelden boedel waarin de een niets zonder den ander mag doen. Er moet inventaris gemaakt worden en daar na bij scheiding vastgesteld wat aan ieder toekomt en wat in ieders deel zal vallen. Dergelijke zaken draagt men gewoonlijk aan eenen notaris op. VRAAG: Hoe moet ik doen met de nalatenschap van mijn voor korten tijd overleden zoon, voor wien Ik al tijd gezorgd heb? ANTWOORD: De nalatenschap van dien overleden zoon is nu van zelf In den gemeenschappelljken boedel begrepen en moet tegelijkertijd ver deeld, wat echter die verdeeling ee nigszins meer ingewikkeld maakt, wellicht ook met het oog op de suc cessierechten. Des te meer reden om de behandeling des boedels aan den daartoe bevoegden ambtenaar op te dragen. VRAAG: Ik heb ook eene ziekelijke 21-jarige dochter, die niet in staat ls tot werken, Ben ik nu verplicht daar voor te zorgen? ANTWOORD: Ja, zoowel als de kin deren verplicht zijn hunne ouders te onderhouden, wanneer deze niet ln staat zijn om In hun onderhoud te voorzien, moeten de ouders dat ook doen ten aanzien hunner kinderen. De verplichting is wederkoorig; maai' broeders en zusters hebben onder el kander geen onderhoudsplicht. VRAAG: Om in dienst te treden met 1 Nov. heb ik een meisje gehuurd en liaai* den godspenuing gegeven. Nu doet zich het geval voor, dat de tot 1 Nov. gehuurde noodhulp goed vol doet en zelve gaarne voor vast wil blijven. Is het nu voldoende het aan vankelijk gehuurde meisje eenvou dig kennis te geven of heeft zij recht op meer vergoeding dan den reeds ontvangen godspenning? ANTWOORD: Zij heeft eenvoudig recht om bij u in dienst te komen eu wanneer u het gesloten contract ver breekt, dan lost de bestaande verbin tenis zich op in vergoeding van kos ten, schaden en interessen. Hoeveel zulks in een speciaal geval bedraagt kunnen wij natuurlijk niet uitma ken. Dat moet tusschen partijen zoo mogelijk in dar minne cn anders door den rechter worden uitgemaakt. VRAAG: Mijne moeder heeft twee zoons en twee dochters, waarvan nog eene dochter óngehuwd. Nu heeft mijne moeder aan eene dochtcer dia gehuwd is, een veereu bed gegeven uit den inboedel, kunnen wij daarte gen opkomen? ANTWOORD: Thans in geen geval. Blijkt het, bij het overlijden uwer moeder, dat een dor kinderen boven do andere bevoordeeld is met meer dan de wet toelaat, dan kan men in< korting eischen van het te veel geno tone. VRAAG. Gaarne wenschte ik van u te weten, welko papioren ik noodig heb mil in Amerika te kunnen landen en verblijven Ook zou ik gaarne willen weten, hoeveel geld ik in mijn bezit moet hebben, nis ik kan aantoonen, dat ik onmiddellijk aan 't work kan gaan. ANTWOORD. Behalve uw bewijs van Nederlanderschap heeft u een bedrag van 50 dollar noodig (ln Hol- landsch geld 125). VRAAG. Kunt u mij ook zeggen hoc groot een vertrek moet zijn. waarin vijf meisjes mogen werken ANTWOORD. Als de gemiddelde hoogte 3 M. of meer bedraagt, is een vrije luchtruimte vereischte voor el- ken arbeider van ten minste 6 kubie ke meters. Bedraagt de gemiddelde hoogte min der, dan bestaan andere voorschrif ten, die echter alleen voor een deskun dige duidelijk zijn, als bevattende meer ingewikkelde opgaven van maaL VRAAG. Ik ben melkverkooper. Ik' en een collega koopen al tijden samen de melk van twee boeren, al vijf jaar lang. Nu koopen wij voor een jaar te gelijk en dan nemen wij leder een boer en ik betaal zelf den boer. Nu heb iK oneenigheden met mijn collega en wil mij de melk weigeren. Wat kan ik daaraan doen ANTW OORD. Met den boer hebt u persoonlijk niet gecontracteerd, wat heel onvoorzichtig was; maar tegen uw collega hebt ge natuurlijk een vor dering en hij zal tot nakoming van da mot u gesloten overeenkomst mis schien kunnen worden gedwongen- Wij raden u beslist aan de zaak ter behandeling aan een der advocaten op te dragen. VRAAG. Heeft een gewezen huur ster het recht, om de volledige huur der laatste week te weigeren, op grond dat zij ln het midden der week vertrokken is en wij de kamer, die gedeeltelijk gemeubileerd verhuurd was, daarna ln diezelfde week aun een onder hebben laten zien ANTWOORD. Daartoe is geen de minste reden gelegen om de huur niet te betalen, zelfs al mocht zij, wegens het gebemde, van liaar kant u ergens een grief van kunnen maken of eene vo#doring tegen u hebben. VRAAG, lomand heeft bij zijn pa troon 25 als waarborgsom gaslui L, Heeft hij ook recht op rente van die som ANTWOORD. Neen, het geld is niet geleend en zelfs dén is rento alleen verschuldigd, wanneer zij uitdrukke lijk bedongen is.. Uit de Omstreken VELSEN. Openbare vergadering van den raadi der gemeente Velsen op Dinsdag den oden October 1909, des namiddags te 1 uur. Agenda i 1. Ingekomen stukken. 2. Adres van den commies en de adiunct-commiezen ter secretarie, als mede van den bevolkingaagent, in zake regeling hunner Jaarwedden. 3. Verzoek van W. Polderman Jr- en zeven anderen, te L'muidon, om uitbreiding van liet rioolnet aldaar. 4. Verzoek van W. Engelhart, to IJmulden, ora teruggave van betaald vergunningsrecht. 5. Vorhuur van een huisje te Vel- seroord. 6. A dros van J. Schöller, te A jas ter- dam. om opheffing dor onbewoon baarverklaring van eenige peiceelerij 7. Voorstel tot onbewoonbaorver- klaring van eene woning. 8. Benoeming van eou hoofd der openbare lagere school D te Velser- oord. Binnenland AUDIËNTIES- De gewone audiëntie van den Minis ter van Koloniën zal Vrijdag niet plaats hebben. Naar het Engelsch, door Barones Orczy. 67) Ik wou, dat die brief al geschre ven was en goed en wel in onze han den. Och kom I de Engelschman zal hem ons vanavond geven, maak je niet ongerust Om half zeven is het getij hoog, en hij zal haast hebben om rijn vrouw aan boord van zijn jacht <e brengen, voor het getij verandert, leifs als hij Hij zweeg, genietende van de ge dachten, die plotseling in zijn geest waren opgekomen, en een blik van doodelijken haat en wreed e voldoe ning verdreef voor een oogenbiik de bestudeerde onverschilligheid van zijn gelaat Wat bedoelt u, burger vroeg Col lot angstig; zelfs als hij ,Wat O i niets, niets 1 Ik trachtte al leen maar te raden wat de Engelach- pmn zal doen. nadat hij den brief ge- ftCb^even heeft». zed Chauvelin pein zend. Welhij zal naar zijn eigen ver- wenscht land terugkeeren.... blij, dat hij zoo aan liet gevaar ontsnapt is.... u vreest toch zeker niet, voegde Collot er plotseling angstig bij, dat hij op het laatste oogenbiik zal wei geren dien brief te schrijven De twee mannen zaten in de groote kamer, waarin het kamertje, door Marguérite gebruikt, uitkwam. Zij zaten aan het andere eind daarvan te praten, vlak bij het venster, en of schoon Chauvelin meestal fluisterend had gesproken, had Collot dikwijls geschreeuwd, en de ex-gezant vroeg zich af, hoeveel Marguérite er yan verstaan zou hebben. Nu, op die angstige vraag van Col lot. wierp hij snel een steelschen blik in de richting der andere kamer, waarin zij zóó doodstil zat, dat het bijna scheen, alsof zij sliep. Denkt u niet, dat de Engelsch man zal weigeren, den brief te schrij ven drong Collot ongeduldig aan. Neen I antwoordde Chauvelin kalm. Maar als hij het doet - hield de ander vol. Ais hij het doet, zend Ik de vrouw vanavond nog naar Parijs en laat hem als een spion op deze bin nenplaats ophangen, zonder verdere formaliteit of Yernooren.... antwoord de Chauvelin beslistdus zooala u ziet, burger. yoegtfe hip er fluiste rend bij, in elk geval heeft de Roo de Pimpernel afgedaan.... Maar ik denk, dat hij den brief wel zal schrij ven. Ik ook stemde Collot met een schorren lach toe. HOOFDSTUK XXXIL De Brief- Wat later op den dag, toen zijn col lega hem verliet, om voor de paarden en zijn gevolg van dien avond te gaan zorgen, riep Chauvelin sergeant Hé- bert, zijn ouden en vertrouwden die naar, en gaf hem eenige laatste be velen. Het Angelus moet op het gewone uur geluid worden, vriend, begon hij met een boosaardigen glimlach. Chauvelin staarde onbestemd voor zich uit, terwijl dezelfde boosaardige glimlach om zijn lippen bleef spelen. Iets van die onverzadel ij ke begeerte naar avonturen, die de hoofddrijf veer uitmaakte van de daden van Sir Percy Blakeney, moest voor het oogenbiik in den geest van zijn doo delijken vijand gevaren rijn. Chauvelin was op de gedachte go- komen, om dezen avond het Angelus te laten luiden, en was daar zeer trotsch OP- Het was nu de dag, waarop het duel zou plaats hebben om zeven uur zouden de tegenstanders elkaar. ontmoei hebben, en het gelui van het Angelus zou het teeken voor den strijd zijn, en er was iets byzonder aangenaams in de gedachte, dat dat zelfde Angelus geiuid zou worden als een teeken, dat de Roodo Pimpernel eindelijk verslagen en .vernietigd was. ln antwoord op den verbaasden blik van Hébert zei Chauvelin kalm Er moet een of ander signaal gewisseld worden tusschen ons, de wacht bij de verschillende poorten en de beambten aan de haven op een gegeven oogenbiik moet de algemee ne amnestie in werking treden en do haven vrij zijn. Ik ben er op gesteld, dat dit signaal door het Angelus ge geven zal worden de kanonnen bij de Doorten en aan de haven kunnen dat met hun gedreun beantwoorden dan kunnen de gevangenissen wor den opengeworpen en de gevangenen kunnen óf meedoen aan het avond feest, óf de stad onmiddellijk verla ten, zooals zij verkiezen. Het Comité van Algemeen Welzijn heeft de am nestie beloofd het zal haar belofte geheel vervullen, en als Burger Col lot d'Herbols met het blijde nieuws In Parijs «inkomt, zullen ook daar alle gevangenen, uit Boulogne afkomstig, ^worden vrijgelaten. Dat begrijp ik, Burger, zei de Hébert, nog altijd verbaasd. Wie moet het Angelus luiden, Burger? rr Wat drommeler zit hier im mers iemand gevangen, die daar ver stand van heeft O ja U bedoelt den Abt Fou- cauet in cel No. 6.... - Juist 1 riep Chauvelin opge wonden. die moet hot zijn Ik ken hem wel I Als hij eenmaal vrij is, zal hij recht door naar Engeland gaan... hij en zijn familie en zal meewer ken om het triomfantelijk nieuws van de onteering en ongenade van den algemeen vereerden Roeden Pimper nel to verhreiden Juist, vriend, hii ls de man Laat hem hier ko men...., dan kan hij zien, dat de brief geschreven wordt...., dat hij het geld in ontvangst neemt want wij zul len de grap tot het laatste toe door voeren en hein aan het verstand brengen, dat hij naar zijn oude kerk St. Jozef kan loopen, en het Angelus luiden, zoodra ik daartoe bevel geef... Hij zal verrukt zijn..., vooral als hij weet, dat hij daardoor zelf 't signaal zal geven, waarop de kinderen van zijn eigen zuster in vrijheid gesteld zullen worden.... Begrepen Ja, Burger. En kun je dien ouden man alles aan het verstand brengen Ik denk het wel, Burger Wenscht u hem in deze kamer te ont vangen En hoe laat Kwart voor zeven. Ja. Ik zal hem zelf hierheen brengen en voortdurend bij hem hill- Yen. O Je zult geen last met hem hebben, grinnikte Chauvelin. Hij heeft er to voel belang bij. De vrouw zal hier ook zijn, denk er aan, voegde hij er met eau veeibrieekenend gebaar van do hand in de richting van Marguerite's kamer bij de twee kunnen bij elkaar staan met vier van ja mannon «n hen heen. Begrepen, Burger. Moeten er ook eenige manpen met Burger Foucquet mee, als hij naar de St. Jozef gaat Jaer moeten maar twee man» nen mot hom mee. Hei zal dan heel druk zijn op straat. Hoe ver is het van hier naar de kerk Minder dan vijf minuten. Goed. Zorg, dat do deuren open staan en de klokketouwen gemakke lijk te bereiken zijn. Het zal ln orde rijn, Burger. Hoewel menschen wil u vanavond in deze kamer hebben Langs de wanden moeten op kor te afstanden van elkaar mannen staan, die je kunt vertrouwen. Ik verwacht moeite noch tegenstand. Het geheel is niets dan een formali teit. waaraan de Engelschman a! be reid is rich te onderwerpen. Als hij op het laatste oogenbiik van gedachte verandert, zal er geen Angelus geluld worden, zullen er geen kanonnen donderen en geen gevangenisdeuren geopend worden dan zal er geen amnestie en geen vergevteg zijn. IWorxïï vervoladL

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5