6it de ArbeiderswereSd DB HAL VB MAEN IN AKER I KA» la ons Buitenlands ch Overzicht ga ven we roods eenige korte mededee- iiogeo over de te New-York te houden ïludson-foosten. Wat de aanbieding van de „Halve Maen" betreft, rijn nog de volgende bijzonderheden te melden. Deze aan bieding ging gepaard met de overhan- diging van een oorkonde op lijn kaifs- perkament van 100 bij 75 c.M. gotee- kend en in een koker van gepolijst ko per gesloten. Deze oorkonde met Go th i scha letters en rijk gedocumenteer de hoofdletters in de Hollandsche en Engelse he taal geschreven, luidt al dus: „De feestviering ter herinnering aan llenry Hudson, den koenen zeevaar der, die in dienst der Nederlandsche Oost-Indische Compagnie, nu driehon derd jaar geleden, de grondslagen leg de voor de kennis van de streken, waar thans het hart der Vereenigde Staten van Noord-Amerika zoo krach tig klopt, heeft in Nederland levendi ge belangstelling gewekt. „Het volk van Nederland herinnert zich met trots, dat een aantal der beste burgers van de oude roemrijke Republiek der Vereenigde Nederlan den, een zoo aanzienlijk deel heeft mo gen hebben aan de stichting van de wereldstad New-York, eenmaal Nieuw Amsterdam. Het heeft niet vergeten, dat de afstammelingen van vele Ne- derlandsche geslachten goed en bloed hebben veil gehad in den strijd voor de vrijheid en onafhankelijkheid der roemrijke Republiek der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, terwijl nog tot op den huidigen dag zoo vele zijner zonen en dochteren, die zich naar de overzijde van den Oceaan be geven en als trouwe burgers in die Republiek wonen, de levendige betrek kingen onderhouden, die Nederland aan de Vereenigde Staten verbinden, op het gebied van Godsdienst- en Staatkundige Vrijheid, van Handelen Nijverheid, van Wetenschap en Kunst. „Ten einde dit alles in tastbaren Vorm aan het groote en machtige zus tervolk der Vereenigde Staten te too- r.en, stelde het Nederlandsche Volk de voor deze gedachtenisviering ge vormde commissie, waarvan het Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, behaagde het Bescherm heerschap te aanvaarden, in staat aan de Hudson-Fulton Celebration Com mission te New-York te zenden eane zoo getrouw mogelijke nabootsing der „Halve Maen" die, nu drie eeuwen ge leden, uit Amsterdam, over den Oce aan Hudson voerde langs de boorden van de groote rivier, die zijn naam draagt. „Moge het aanbod van deze herin- Tiering aan dat kleine schip, dien no- tedop, welks komst in die wateren van zoo groot belang is geweest voor de ontwikkeling der Vereenigde Staten Van Noord-Amerika, welgevallig zijn aan de Hudson-FultoL Celebration Commission ais eene getuigenis van vriendschappelijke gezindheid, van bloedverwantschap en van gemeen schap van belangen, die nog altijd Ne derland en de Vereenigde Staten met elkander verbinden." Reuter seint uit New-YorkMet een muziekcorps aan boord, dat het „Wilhelmus" speelde, zeilde de „Hal ve Maen" naar de ankerplaats van Hudson, terwijl al de oorlogsschepen het saluut brachten. De president der commissie onthul de daarna het Hudson-monument, in tegenwoordigheid van officieren van ile internationale vloot en de waar digheidsbekleders van stad en lande, onder een hevigen regen. DE DIEFSTAL OP HET OUDE- KERKSPLE1N TE AMSTERDAM. Het zoeken naar de effecten en bankbiljetten, welke de vorige maand op het Oudekerksplein gestolen wer den, en vermoedelijk in de buurt van Halfweg zijn weggeworpen, wordt voortgezet. Naar men meldt, zijn thans enkele snippertjes papier ge vonden, die vermoedelijk van de ont vreemde stukken afkomstig zijn. Van het gestolene uit het geldkistje Is reeds het een en ander opgespoord, zooals bijvoorbeeld een gouden ket ting en een uurwerk van één der bor- loges. Het kistje zelf is echter nog zoek. ONGELUKKEN. Op de hoogte van de Leeuwenhoek- fitr&at te 's-Gravenhage geraakte een vermoedelijk 40-jarige timmerman onder de Delftsche stoomtram. De on gelukkige, die op de in gang zijnde tram wilde springen, niettegenstaan de do waarschuwing van den conduc teur, gleed uit en kwam onder den wagen, zoodat hem de borstkas werd verbrijzeld en hij andere ernstige verwondingen bekwam. De wagen moest worden gelicht voor men het lichaam van den verongelukte er on deruit kon halen. Toen bleken de le vensgeesten reeds geweken. Het lijk van den nog onbekende werd naar den politiepost aan het Iluygenspark vervoerd. Te Nieuwenhagen (L.) is het 3-jarig zoontje van den landbouwer L. in een put gevallen en verdronken. In den Lij-Polder (N.-I-L) is ver dronken de vrouw van E.; bij hei spoelen is zij to water geraakt. Dinsdag had op het voorplein van het Paleis van Justitie te Arnhem een ernstig ongeluk plaats. Ten einde de kroonlijst van het gebouw schoon te maken, waren twee aaneengebonden ladders tegen één der muren ge plaatst. Juist op het punt waar de ladders waren samengeboden stond de glazenwasscher E. M., werkzaam bij de firma M. aldaar. Vermoedelijk door het achteruitglijden van de lad der is deze juist op het punt waar M. etond, middendoor gebroken. M., die van pl.m. 8 M. hoogte viel, kwam met het achterhoofd op do blauwe stoep van het Paleis van Justitie terecht. In bewusteloozen toestand met een ernstige verwonding aan het achter hoofd werd de man opgenomen. Na dat dr. Van Bommel van Vloten de eerste geneeskundige hulp had ver- leend. werd M. per brancard naar Gemeente-ziekenhuis vervoerd. Het ongeluk dat plaats greep tij dens de zitting der Rechtbank veroor zaakte in de zaal en op de publieke tribune groote ontsteltenis. Aan den Tongarleschen overweg bij Eindhoven zijn den spoorwegwachter een arm en een been afgereden. In hopeloozen toestand is de man naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij overleed. Hij is gehuwd en vader van vijf kinderen. DE HAAGSCHE GRONDZAAK. De heer W. B. van Liefland heeft het volgend schrijven tot het bestuur der Centrale R. K. Kieevereeniging te 's-Gravenhage gericht „In verband met de bekende motie, in verschillende kiesvereenigingen hier ter stede aangenomen en ter ken nisgeving en beoordeeling ook aan het centraal bestuur der katholieke kiesvereenigingen toegezonden, acht ik het gewenscht mijn ontslag als voorzitter van het centraal bestuur te nemen. Ik doe dit uitsluitend, opdat de R.- K. kiesvereenigingen geheel vrij over de bekende zaak kunnen beraadslagen en besluiten". FEDERATIE VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN-VER- EENIGINGEN. Deze Federatie heeft examens inge steld ter verkrijging van het „Mercu- rius-Dlploma" voor leeraar in de han delscorrespondentie. waartoe zij slechts toelaat personen, die blijkens een goed afgelegd Staatsexamen be voegd zijn tot het geven van onder wijs. Aangezien beweerd werd, dat correspondentie-onderwijs moet be schouwd worden als een soort vak onderwijs, dat door iedereen gedo ceerd mag worden, heeft de Federa tie zJch hierover gewend tot den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, en tot antwoord ontvangen, dat de be voegdheid tot het geven van onder- wiis ook correspondentie-onder wijs in een der moderne talon slechts ontleend kan worden aan het bezit van een der bij de wet gestelde akten. Getuigschriften uitgereikt door particuliere examen-commissies, mo gen tot aanbeveling strekken, eenige bevoegdheid tot het geven van onder wijs geven zij niet Gebleken is derhalve, dat het goed gezien is van de Federatie, om staats- onbevoegden van hare leeraars-exa mens uit te sluiten. ONZUIVER DRINKWATER. Te Zuid-Scharwoude heerschen de mazelen in hevige mate; naair schat ting zijn er een 100-tal kinderen door aangetast; ook volwassen personen zijn met deze ziekte besmet Ernstiger echter begint het er weer met den typhus uit te zien. Op het oogenblik zijn er reeds 7 gevallen. Twee jaair geleden heerschte de ziekte hier in zoo ergen graad, dat zij epidemisch werd verklaard. Deskundigen schrij ven de alhier veelvuldig voorkomen-; de besmettel ij ke ziekten toe aan het gebruik van zeer onzuiver slootwa-; ter. De mensohen zijn zoo aan het gebruik ervan gehecht, dat zij zich zelfs niet storen aan de daarop be trekking hebbende politieverorde ning. (Tel.) ALGEMEEN KIESRECHT. De te Middelburg gehouden mee ting voor algemeen kiesrecht heeft tengevolge gehad, dat de burgemees ter van Koudckerke, ondar welke ge meente de weide, waarop de meeting gehouden werd, is gelegen, proces verbaal heeft doen opmaken, wegens het maken van muziek, zonder toe stemming. De meeting was opgeluis terd door het muziekgezelschap „Ex celsior" en de zangverceniging „De Volksstem." ZWICHTEN VOOR RELLETJES MAKERS. Het 8-uur-sluiten der herbergen op Zondagavond in de gemeente Acht- kaïrspelen (Friesland) gaf reeds aan leiding tot allerlei baldadigheden. Vreezende voor herhaling daarvan gaat nu een adres aan den gemeente raad rond, met verzoek het raadsbe sluit weer In te trekken en het oude sluitingsuur weer in te voeren. Dit adres wordt door mannen uit. ver schillende partijen onderteekend. (Hbld.) MARECHAUSSEE-KAZERNE. Men schrijft aan de Ned.: Door het Rijk zijn voorloopige on derhandelingen aangeknoopt tot het koopen van een circa 20.000 M2. groot stuk grond aan den Zwolschen weg op Het Loo, waar bij eventueele goed keuring door de Staten-Generaal zal gevestigd warden het depot van het wapen der marechaussee, welk depot tevens opleidingsschool zal zijn en ongeveer 80 manschappen met paar den sterk zal zijn. Behalve eene ka zerne, worden er nog verschillende andere gebouwen gevestigd, o.a. eene commandantswoning, manege, enz. ONEERLIJKE CONCURRENTIE. Onder de vele belangstellenden Za terdagmorgen in het kamp te Milli- gen bevond zich ook een tweetal pho- tografen, dat opnamen deed voor ge- illustreerde weekbladen. Een van hen heeft het voorrecht „doof" te zijn hij wordt niet afgeleid en goeft zijn oocen dubbel den kost. Wordt hem gezegd, met zijn toestel niet verder vooruit to gaan, hij verstaat er niets van en stevent rcgeirocht op het doel af. In het kamp stond hij dan ook op een gegeven oogenblik zoo dicht bij hot koninklijk rijtuig, dat men hem aan de jaspanden terugtrok, want mot alle orders dreef hij den spot, ge woonweg met veelzeggend gebaar de handen aan de aoren brengende. Geen wonder dan ook, dat hij voor zijn bladefi pradhüge opnamen had. concurrent was dat een doorn in het oog. Na afloop der plechtigheid bood T dochtertje van mevrouw De Bruijn aan H. M. een bouquet aan en onze doove man had toevallig een prachtig plaatsje, om een hier een mooi kiekje van te nemen. H. M. nam den bou quet in ontvangst, en Juist dit mo ment had de photograaf uitgekozen om in beeld te brengen maar de con current was wakker j Juist op dat oogenblik hield deze de hand voor de lens van zijn tegenpartij, zoodat de opname Jammerlijk mislukte. De verontwaardiging wae groot en de politie moest er aan te pas komen om den beiden mannen hot scheiden gemakkelijk te maken. („N. Ct") COMMISSIE HERZIENING TARIEF VOOR INVOERRECHTEN. Bij beschikking van den Min. van Financiën van 28 Sept. is ontbonden de bij besch. van zijn ambtsvoorgan ger van 28 Juni 1906 Ingestelde com missie van advies voor eene techni sche herziening van het tarief van invoerrechten, onder dankbetuiging voor haren airbeid en voor do moeite, wolke zij zich in het belang van het Rijk wel hooft willen geven. SOCIALISTENBOND. Mon schrijft udt Heerenveen aan 't „Hbld." In verband met do pogingen, die in don laatsten tijd worden aangewend om tot nauwere samenwerking onder de socialisten te komen, heeft het bestuur van den SocialLstenboud be sloten, het congres van don Bond to doen doorgaan^ Ais datum is 7 No vember vastgesteld, 's Avonds te vo ren zal een openbare vergadering ge houden worden. De agenda van het oongres bevat o. m. aanwijzing der plaats, waar het Bondsbestuur geves tigd zal zijn. ('t Bondsbestuur stolt Amsterdam voor) behandeling van het beginselprogram met daarop in gediende amendementen bespreking dor propaganda. In verband met de bespreking van het beginselprogram, wordt het noodïg geacht het stand punt van den Bond in zake militaris me, vakbeweging en coöperatie in resoluties neer te leggen. ARBEIDSINSPECTIE. Het ligt in het voornemen van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een drietal controleurs bij do arbeidsinspectie te benoemen, res pectievelijk met Amsterdam, Rotter dam en Enschedé tot standplaats. l'e Amsterdam geldt het 't controlee ren der grafische vakken, te Rotter dam de metaalindustrie en te Ensche dé do textielnijverheid. TWEEDE KAMER. HINDERWET. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging der Hinderwet. Het beoogt de Hinderwet beter dan tot dusver dienstbaar te maken aan de bestrij ding van waterverontreiniging, door afval van industrieelo ondarnemin- geu, en toezicht op de uitvoering van de Hinderwet te verbeteren. RAADSLID EN FAILLIET. De Raad der gemeente Stad Doetin- chem besloot met 7 tegen 3 stemmen aan den heer Velsink to berichten, dat do Raad van meouing is, dat hij door zijn faillissement één der ver- eischten, genoemd bij art. 19 dor ge meentewet, heeft verloren en hij dus van rechtswege ophoudt lid van den Raad te zijn. BRANDEN. Afgebrand is de woning van J. Hoog land to „Het Veld" (N.-H.). Het ver brande was niet verzekerd. Oorzaak onbekend. REDDINGSWEZEN. De staatscommissie, benoemd bij ko ninklijk besluit van 7 Juni 1907 tot het instellen van een onderzoek naar den toestand van het Reddingswezen op de Nederlandsche kust, kwam met haar werkzaamheden gereed en bood haar verslag aan do Koningin aan. JEUGDIGE DRIFTKOP. Onder Veenendaal waren twee kna pen van 12 en 15 jaar aan het prui men zoeken, toen de oudste knaap den andoren verzocht uit den boom gaard te gaan. De jongen voldeed daaraan niet terstond, waarna zijn makker hem met een knipmes in de linkerborst stak, zoodat vermoedelijk de longen zijn geraakt. Het slacht offer werd door boeren verbonden. Proces-verbaal is tegen den Jeugdigen dader opgemaakt. sport en Weüstrydea HOCKEY en BANDY. Te Den Haag vergaderde de NedL Hockey- en Bandy-Boud onder voor zitterschap van zijn voorzitter mr. A. A. Diemer KooL Uit hot verslag van den secretaris, den heer A. B. van Holkema, blijkt, dat in het afge- loopen jaar zestien vereenigingen tot den bond waren toegetreden. De cij fers toonden aan een ontvangst van f 386, met een voordeelig saldo van f 147. Het geheele bestuur werd her kozen. Het belangrijkste punt van de agenda vormde een voorstel om de se dert jaren in zwang zijnde Holland sche spelregels door de Engelsche te vervangen, waarvan in hoofdzaak 't gevolg zou zijn, dat niet meer van de linkerzijde zou geslagen mogen wor den, terwijl ook voortaan de kleinere hardere cricketbal gebruikt zou moe ten worden, Na ampele bespreking worden de bestaande Hollandsche spelregels gehandhaafd met 12 tegen 4 stemmen, waarbij zich dus behalve het bondsbestuur uitspraken de ver tegenwoordigers van de toegetreden vereenigingen uit Amsterdam, Haar lem (2), Utrecht, Hilversum, Den Haag (2), Rotterdam, Bussum en Breda. ALs datum van den algemee- nen jaariijkschen hockey dag werd Zondag 17 October vastgesteld met 't fraaie dubbele veld te Heemstede als reünie. Een voorstel tot herziening der spelregels werd commissoriaal gemaakt .terwijl besloten werd een proef te nemen met een nieuwen door. den heer G. 7. Scheurleer ontworpen hockeybal met gummi omkleeding. VLIEGWERK TE ANTWERPEN. Ook Antwerpen krijgt zijn vlleg- week. Het „HbL v. Antw." meldt, dat een tribune voor 2000 personen in aan bouw la Acht hangars zullen worden gebouwd. Aan prijzen Is er 100,000 frs. uitgeloofd- De wedstrijden zullen be ginnen op 24 Oct. De kosten in het ge heel rekent men op 150,000 fra De be kende Belgische vlieger baron De Ca ters komt zeker uit. Farm an komt waarschijnlijk en met Latham wordt onderhandeld. De bestuurbare luchtschepen Zo diac (Duitsch) en Clouth (Duitsch) zullen mede aanwezig zijn. Koloniën DE RAMP TE LOEMADJANG. Het Hbld. schrijft Wij vernemen, dat te Amsterdam bij de Pasoeroeansche Koffiecultuur Mij. niets bekend is van de groote verwoes tingen, welke ten gevolge van de doorbraak van het kratenneer op den Semeroe zouden zijn aangericht op de haar toebehoorende onderneming Soepit-oerang, volgens de aan de „Java-Bode" uit Soerabaja geseinde en door ons uit dit blad overgenomen berichten. Ook bekleedt de heer J. L. W. G. Koch, die volgens die berich ten als administrateur van genoemde onderneming bij de ramp om het le ven zou zijn gekomen, reeds sedert een jaar die functie niet meer. Uit een en ander valt op te maken, dat bedoelde berichten, in het bijzon der wat Soepit-oerang betreft, met het noodige voorbehoud moeten worden aanvaard. Rechtszaken BEDREIGING. Een Sl-Jarige schippersknecht werd door de Amsterdamsche Rechtbank tot 1 1/2 jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens poging tot zware mis handeling. Op 18 Maart weigerde hij te Schellingwoude aan boord te ko men, toen het schip varen moest. De schipper, bij wien hij in betrekking was, trachtte hem daarop met een zoet lijntje te bewegen naar boord te rug te keeren, doch in plaats van zich te laten leiden de man was dron ken greep hij een mes en dreigde daarmee den schipper, woorden spre kende als: „ik zal je doodsteken!" De bedreiging werd niet uitgevoerd, doordat de schipper, die van geen „herrie" hield, wegliep. Doar het Gerechtshof werd deze zaak heden in hooger beroep behan deld. De advocaat-igeneraal mr. De Josselin de Jong requ Lr eerde bevesti ging van het vonnis. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg Is afgelegd het le natuurkundig examen door de hoeren J. de Hullu en J. Her mans het 2e natuurkundig examen door de heeren J. W. Kopp, J. G. Kopp, S. de Moor en H. Spoorenberg het theoretisch geneeskundig examen door den heer J. R. Kollewijn; het doctoraal examen in de geneeskunde door de heeren H. Hoesen en J. Kles- sens. Bevorderd tot doctor in de schei kunde op proefschrift„Terugioopen- de smeltlijnen in binaire stelsels", de heer J. T. Wuite, geb. te Luinjeberd. Utrecht. Geslaagd voor 2e natuur kundig examen de heeren H. C. A. Detmar, P. C. de Weerdt, H. van Weiy. Leiden. Geslaagd voor het candi- daatsexamen wis- en natuurkunde de heeren C. C. Dagnelie en P. Segaar voor het tweede natuurkundig exa men de heer J. N. Voorstad. TECHNISCHE HOOGESCIIOOL. Propaedeutische examens civiel in genieur de heer A. C. van der Graaf werktuigkundig ingenieur de heer S. Figee scheikundig ingenieur de heer J. M. Haver. HET WERK HERVAT. Juist acht weken nadat de staking der grondwerkers te Amsterdam uit brak, Is Woensdagmorgen het werk hervat. Niet overal konden de grond werkers dadelijk weer aan het werk gezet worden. Zoo moesten hier en daar nog putten worden droogemar len, elders was het wachten nog op specie of materieel. Maar dat zijn slechts quaesties Yan enkele dagen. Door de opheffing der staking wa ren vanzelf ook de besmetverklarin gen vervallen. Op het werk voor de R. K. kerk aan den Admiraal de Ruyterweg bij Slo- terdijk zijn dezelfde grondwerkers van voor de staking, zes In getal, we der aangenomen. UIT DE ROTTERDAMSCHR HAVEN. In een vergadering van de Scheep- vaartvoreeniging en van de Stuwa*- doorsvereeniging te Rotterdam is be sloten de bestaande collectieve over eenkomst in het havenbedrijf op to zoggen, doch zich bereid te verklaren om eventueel aan het tot stand komen van een gewijzigde overeenkomst mee te werken en daaromtrent te onder handelen. UIT DE DIAMANT INDUSTRIE. Ingevolge het besluit van de verga dering van den Bondsraad heeft het bestuur van den A. N. D. B. aan het bestuur der A. J. V. het volgend schrij ven verzonden „Onze Bondsraad heeft uw geëerd schrijven van 23 Sept. j.l. in zijn ver gadering van gisteravond behandeld, doch heeft zijne beraadslagingen over de quaes tie der afschaffing van het hazengeld niet len einde kunnen bren gen, zoodat wij u heden slechts be scheid kunnen geven ten opzichte van de quaes tie der tarievenover eerst bedoelde zaak krijgt u dan in het be gin der a. s. week bericht. Wij kunnen u dan nu mededeelen, dat onze Bondsraad de juistheid uwer opmerkingen betreffende de malafide eigenwerkmakerij heeft erkend en ons heeft opgedragen met uw college de maatregelen uit te werken, in uw aangehaald schrijven genoemd, ten einde zulke eigenwerkmakerij in de toekomst tegen te gaan. Hiermede aan uw verlangen vol daan zijnde, zullen dus, Ingevolge uw voorstel, de nieuwe tarieven met in gang van 3 October a. s. worden inge voerd." Kort Nieuws. De Duitsche rijkskanselier von Beth- maun Ilollweg zal tusschen 20 eu 25 October een bezoek aan Rome brengen waar de koning hem in. bijzondere audiëntie zal ontvangen. Indien het bezoek van den Tsaar, waarvan de dak tuin nog steeds niet definitief is vast gesteld echter juist op deze dagen mocht worden bepaald, zal de rijks kanselier zijn reis uitstellen. De Sultan heeft een elgenhandigen brief geschreven aan den Tsaar. Wat zou daarin staan Volgens officieele mededeelingen aan de Porte, zijn de Turksche troe pen in Yemen slaags geweest met de opstandelingen van Kasalahiza en werden laatstgenoemden met groote verliezen teruggeslagen. Verschillen de stammen beginnen hun onderwer ping aan te bieden. Het stoomschip „Oammackintosh", dat volgens een telegram uit Rangoon zou vergaan zijn, is veilig te Calcutta binnengevallen. De pogingen die de rijks-commissa ris in het werk had gesteld, om aan de staking te Zweden, voor zoover de ze nog voortduurt, een einde te ma ken, hebben schipbreuk geleden. De Portugeesche bladen melden, dat het huwelijk van koning Manuel (met de prinses van Fife) in April gesloten zal worden. De Cortes zullen in Janua ri bijeenkomen, om een civiele lijst voor de nieuwe Koningin goed te keu ren en daarna tot na het huwelijk ver daagd worden. Een ambtelijke opgaaf maakt be kend, dat er in Augustus in Engeland en Wales 261,555 huiszittende armen onderstand kregen, tegen 254,009 in dezelfde maand van verleden jaar. Het aantal armen, dat langs de straat bedelde, bedroeg 518,747, tegen 522,123. Volgens een bericht uit Weenen heeft de politie daar op verzoek van den Tuikschen gezant het optreden van vroegere haremdames van Abdoel Hamid in een variété verboden. Prins George van Servië lieeft to- dertijd beloofd het land te zullen ver laten, mits hij van minister Milowa- nowitsj de verklaring kreeg, dat zijn schulden betaald zouden worden en hij een j aarlij ksche toelage van 150.000 fres. zou genieten. Nu de prins zal vertrekken, melden zich al zijn schuldeischers aan. Him geza menlijke vorderingen bedragen 650.000 fres. De ministers durven die som niet zonder toestemming van de skoeptsjina betalen, zoodat het ver trek van den prins alweer vertraagd wordt. Ibsen's nagelaten geschriften zullen gelijktijdig le Christianla bij Gylden- dal en te Berlijn bij S. Fischer ver schijnen. Men zal in de vier deelen bijeen vinden al des dichters aantee- keningen voor zijne tooneelwerken en een aantal in kranten en tijdschriften verspreide gedichten en artikels, die nog niet verzameld waren* Gemengd Nieuws 't KAN VERKEEREN... In de Engelsche samenleving hoort men op van het bericht, dat mevr. Hartmann, de bewoonster van White Lodge, de vroegere huizing van den hertog en de hertogin van Teek, op baar eigen verzoek failliet verklaard is. Er is een tekort van 29.083 pd.st op een gezamenlijke vordering van 56.780 pd.eL Mevrouw Hartmann is al over de zeventig en de weduwe van een fa brikant uit den Elzas, die met een kleurstof, waarvan hij het geheim had, een fortuin heeft gemaakt. Zij kwam dikwijls op het- paleis te San- dringham en was te Londen bekend om de schitterende maaltijden, die zij placht te geven. CHOLERA1. Te Homberg bij Dusseldorp ls een ecW*i>sj'Onge>n van veertien jaar van een Rijnaak ziek geworden onder verschijnselen, die aan cholera doen denken. Te SteiDbeckellen hij Koningsber gen is ook een verdacht geval voorge komen. TREINROOVERS VEROORDEELD. De militaire districtsrechtbank te Wilna veroordeelde wegens het over vallen van een posttrein in Besdany drie der aangeklaagden tot de dood straf, twee tot zeven jaar en één tot vier jaar dwangarbeid* Dr. COOK's REISVERHAAL. De voorzetting van het reisverhaal van Cook, in de New-York Herald, biedt nog steeds geen of weinig pun ten van bepaald belang. Het zijn de gewone ervaringen en avonturen van dea Poolreiziger, die een eledetocht uitvoert over het ij» dat de Pooizce bedekt. Hoofdstuk VII van Cooks reisvezv haal brengt hem en zijn beide EsklJ mo's op de uitreis tot voorbij 83 gr. 31 min. N.B. Op die breedte werd op 24 Maart op 96 gr. 27 min. naar hel westen bij mistig weer aan den hori zont iets waargenomen, dat wel land zou hebben kunnen zijn. Cook uit het dat het Crockerland ken zijn ge weest. Maar zekerheid, dat hij daar werkelijk een kust gezien heeft, geeft Cook niet. Men weet dat de ontdek king van Bradleyland (tusschen 84 gr. en 85 gr. N.B.) pas later op de uit- reis zou geschieden. OPROER IN EEN GEVANGENIS. In de strafgevangenis tc Parma is een oproer uitgebroken. Ongeveer 60 gevangenen openden, nadat zij de deur geborrikadeerd hadden, de ven sters en schreeuwden, zoo luide zij konden, over de straat heen, dat de hoofdbewaarder en de doktor ontsla gen moesten women. Binnen enkele ooeenblikken ontstond er een oploop voor de gevangenis en enkele gevan genen hielden een rede tot de verza melde menigte, in welke zij hunne grieven tegen de beide beambten me dedeelden en hun verontwaardiging luchtten over het onmenschelljE op treden der genoemde ambtenaren. De politie trachtte door te schieten de gevangenen schrik aan te jagen, dit gelukte haar echter niet. Toen poogde zij hen mot een zoet lijntje tot kalmte te brengen, het duurde echter nog eenige uren voor de gevan genen over te halen waren zich weder naar hunne cellen te begeven. Daarmede was de rust voorloopig hersteld. Men vreest echter voor her halingen en de wacht is daarom ver* sterkt. PANIEK IN F.EN SCHOOL. In Jersey City (V. S.) Is op een school, die door nonnen geleid wordt,' een paniek geweest, ten gevolge van- de ontploffing van eenige voetzoekers, die de kinderen voor bommen van de bende van de Zwarte Hand hielden* Er hadden al eenige dagen geruchten geloopen, dat die booswichten de school In de lucht wilden laten vlie., gen. Vele ouders hadden daarom uit angst hun kinderen thuis gehouden. Toen het vuurwerk ontplofte, wa ren er duizend kinderen in de school, die als razend de trappen afrenden' en elkander onder den voet liepen. De nonnen konden den stroom niet keo- ren. Verscheidene jongens sprongen uit een venster van de eerste verdie ping op straat. Met de hulp van pries ters en politie werden de kinderen tot bedaren gebracht, maai- toen wa ren er 13 bewusteloos en ernstig ge wond en truim 30 met lichte kwet suren. Pers-Overzicht DE dr. KUYPER.TAAK. Het Volk constateert, dat de Q.-ÏV Kamerleden zioh vereenigden in een groep met dr. Kuyper als voorzitter, zonder dat deze eenige nadere ophel dering over de veel besproken zaken heeft gegeven. Het geschiedt, zonder dat de anti revolutionaire Kamerfractie bericht: in besloten kring heeft onze uitverko rene ons volledige inzage van zaken gegeven, en wij zijn daardoor zoo voldingend overtuigd van de onge reptheid zijner zedelijke waarde, dat elk van ons met zijn eer borg staat voor Kuyper's eer. Dit zou zeker geen afdoende zelfverdediging zijn geweest in een democratisch land, maar het zou op een poging tot zelfverdediging hebben geleken, op de behoefte van de antirevolutionaire volksvertegen woordigers, om hun eigen eer te be hoeden tegen besmetting met Kuyper» schande. De anti-rev. pers zwijgt en van een deputatenvergadering is geen sprake* Zoo draagt thans de anti-revolutio naire partij in haar geheel, en elk" barer leden In het bijzonder, mede de verantwoordelijkheid voor de kor- ruptie, onder de bedekking van vro me leuzen door. den grooten leider in Noderland's staatsleven ingedragen* WE VORDEREN. Onder dit opschrift schrijft de Standaard: Blijkens de jongste mededeelingen van de Regeering is aan accijns op het Gedistilleerd weer aanmerkelijk minder ingekomen; wat op vermin derd verbruik wijst. We vorderen dus, nog wel niet met reuzenschre den, als eens in Noorwegen, maar toch aldoor. Dit verblijdt te meer, daar ook de wijninvoer gedurig daalt en het' recht op de Bieren steeds lager komt te staan. Hieruit spreekt toenemende zin. voor nuchterheid en een ontwennen aan de drinkgewoonten, die ook hie® te lande zoolang het publiek tiranni seerden. Ook uit onze Oost brachten de Re- geerlngsbescheldcn in zooverre goe de tijding, dat op Java per hoofd van de bevolking het Opiumgebruik, dank' zij de Regie, niet onbelangrijk afnam* Toch mag niet ontveinsd, dat de hooge verwachtingen, die niet weini gen van de invoering van de Regie voorheen koesterden, niet bevredigd zijn. Zelfs is de totaalsom die uit (fit middel ln 's Lands kas vloeit, som# nog Iets toenemende. INVALIDITEITSVERZEKERING. De „Standaard" komt er tegen op, dat men uit de bewoordingen van de openingsrede heeft willen opmaken, dat de invaliditeitsverzekering op tw lange baan zou worden geschoven. Integendeel, ook de invaliditeits verzekering is ln bewerking genomen,

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6